رژیم غذایی

آیا کاهش وزن در زمان بارداری ایمن است؟

کاهش وزن در بارداری

داشتن اضافه وزن هنگام بارداری خطر برخی عوارض مانند دیابت حاملگی را افزایش می دهد. اطمینان حاصل کنید که تمام مراحل قبل از زایمان را انجام دهید تا تیم حاملگی بتواند سلامت شما و کودک شما را کنترل کند اگر هنگام بارداری شما اضافه وزن دارید احتمال بیشتری برای عوارض وجود دارد.

با توجه به نظر مؤسسات ملی سلامت، وزن شما نیز بیشتر احتمال دارد که شما زایمان سخت و نیاز به بخش سزارین داشته باشد. برای این دلایل، اگر وزن توده بدنی بالا باشد ممکن است در حین بارداری وزن خود را از دست بدهید. اما کاهش وزن بارداری باید با دقت مورد توجه قرار گیرد. در واقع، در بسیاری از موارد، کاهش وزن حاملگی ممکن است به معنای کاهش وزن حاملگی باشد. یک زن با وزن عادی به افزایش 300 کالری بیش از نیاز قبل از بارداری دارد اگر قبل از کاهش وزن باردار شوید سعی نکنید نگران باشید اکثر زنان دارای اضافه وزن دارای بارداری و تولد ساده هستند و نوزادان سالم دارند. با این حال، داشتن اضافه وزن باعث افزایش عوارض برای شما و نوزاد شما می شود.
از دست دادن وزن در زمان بارداری ایمن است؟ | کاهش وزن بارداری در مقابل کاهش وزن | نکات رژیم غذایی برای کاهش وزن حاملگی | نکات ورزشی برای کاهش وزن حاملگی

از دست دادن وزن در زمان بارداری ایمن است؟ 

کالج آمریکایی زنان و مامایی، زنان را تشویق می کند تا قبل از بارداری به وزن سالم برسند. بر طبق این سازمان، حتی مقدار کمی از کاهش وزن می تواند تفاوت ایجاد کند.
"کاهش وزن قبل از بارداری بهترین راه برای کاهش خطر مشکلات ناشی از چاقی است. از دست دادن حتی وزن کم (5 - 7 درصد از وزن فعلی شما و یا حدود 10 - 20 پوند) می تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد و راه را برای بارداری سالم تر هموار می کند. "
اما اگر به طور غیر منتظره باردار شدید و شاخص توده بدنی شما به دسته های اضافه وزن یا چاق تبدیل می شود؟ یا اگر شما در پی رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی برای از دست دادن وزن هستید و قبل از رسیدن به هدف، باردار می شوید؟
به گفته دکتر جولی رئی، اگر شما اضافه وزن دارید یا چاق هستید نیازی نیست که یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی را بعد از حاملگی متوقف کنید. دکتر رئی یک متخصص غدد ناباروری و مدیر برنامه پیشگیری از بروز ژنتیک در موسسه باروری Vios در سنت لوئیس است. او دارای مدرک دوگانه در زنان و زایمان و همچنین غدد درون ریز و ناباروری (REI) است.
او می گوید: "کاهش شدید وزن در دوران بارداری ممنوع است اما یک رژیم غذایی سالم که شامل تمرین و کنترل بخشی با وعده های متعادل غذا می شود می تواند در دوران بارداری آغاز شود." با این حال، برای کاهش وزن در دوران بارداری، چند مورد هشدار را اضافه می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: سعی نکنید در بارداری کاهش وزن داشته باشید

آیا یک رژیم غذایی برای از دست دادن وزن بارداری ایمن است؟

دکتر Rhee میگوید: "رژیم غذایی در دوران بارداری می تواند دشوار باشد زیرا خوردن رژیم غذایی متعادل در هنگام بارداری مهم است." اما او اضافه می کند که اگر شما با تماشای کنترل بخشی از رژیم غذایی هستید این می تواند یک تمرین سالم برای ادامه بارداری باشد. او همچنین تأکید می کند که اگر داروها یا مکمل هایی برای کمک به کاهش وزن مصرف می کنید باید با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که در حین بارداری ایمن هستند.
در نهایت، دکتر رئی توصیه می کند که رژیم های غذایی که در آن گروه های غذایی خاص را حذف می کنند باید اجتناب شود.

آیا ورزش برای کاهش وزن بارداری مناسب است؟

فعالیت بدنی در دوران بارداری به طور کلی توصیه می شود. اما اگر شما نشسته هستید یا اگر برنامه کاهش وزن قبل از بارداری شامل فعالیت شدید باشد؟ چه؟
دکتر .Felice Gersh M.D توصیه می کند که سطح تمرین را با راحتی خود ادامه دهید اما فشار زیادی را تحمل نکنید و فعالیت هایی را که تاثیر زیادی دارند انجام ندهید. او تاکید می کند که شما باید تمرکز خود را بر روی سلامت - نه از دست دادن وزن - قرار دهید تا در طول بارداری بی خطر و سالم بمانید.
دکتر رئی موافق است که یادآور شود که هر ورزش بهتر از هیچ است. "با این حال، زنان نباید به طور ناگهانی هرگونه برنامه تمرینی شدید یا دقیق را شروع کنند."

کاهش وزن بارداری در مقابل کاهش وزن

هنگامی که باردار می شوید یکی از اولین قدم های شما برای دیدار با یک متخصص زنان و زایمان برای ایجاد یک برنامه برای 9 ماه آینده است. در اولین مکالمات شما ممکن است بخواهید در مورد یک برنامه غذای مغذی و ورزش سالم صحبت کنید. شما همچنین می توانید وزن خود را تغییر دهید.
بسته به برنامه کاهش وزن فعلی شما یا عادات غذایی، احتمال دارد که تمرکز بر افزایش وزن سالم باشد نه کاهش وزن. پزشک شما ممکن است از توصیه های استاندارد شده استفاده کند و آنها را برای رفع نیازهای شما مناسب سازد.

توصیه های وزن برای بارداری

طبق گفته موسسه پزشکی (IOM) توصیه های مختلفی برای افزایش وزن برای زنان با طبقه وزنی مختلف وجود دارد:
زنان کم وزن (BMI کمتر از 5/18) باید به میزان 28-40 پوند یا حدود 1 تا 3 پوند در هفته در سه ماهه دوم و سوم برسند.
وزن طبیعی زنان (BMI بین 18.5 و 24.9) باید در طول دوره های دوم و سوم به میزان 25 - 35 پوند یا حدود 0.8 تا 1 پوند در هفته برسد.
زنان دارای اضافه وزن (BMI بین 25 و 29.9) باید باید 15 تا 25 پوند یا حدود 0.6 پوند در هفته در طول سه ماهه دوم و سوم دریافت کنند.
زنان چاق (BMI بیش از 30 ساله) باید 15 تا 25 پوند یا حدود 5 پوند در هفته در طول سه ماهه دوم و سوم دریافت کنند.
این سازمان اذعان دارد که در مورد توصیه هایی برای زنان چاق اختلاف نظر وجود دارد زیرا تفاوت میان طبقات چاقی وجود ندارد. بنابراین، برای مثال، این دستورالعمل ها ممکن است برای زنان مکرر چاق مناسب نباشد.
طبق دستورالعمل (که توسط ACOG در سال 2018 تایید شده است)، افزایش وزن در مقایسه با توصیه های IOM در بین زنان باردار اضافه وزن، به نظر نمی رسد که تاثیر منفی بر سلامت نوزاد داشته باشد. زنان دارای اضافه وزن که 6 - 14 پوند را به دست آورده اند نتایج خوبی را به عنوان زنان سالم با وزن بیش از حد به دست آورده اند.
"برای زنان باردار دارای اضافه وزن که کمتر از مقدار توصیه شده است اما جنین به طور مناسب رشد می کند شواهدی وجود ندارد که تشویق افزایش وزن برای مطابقت با دستورالعمل های فعلی IOM باعث بهبود نتایج مادر یا جنین شود."
هر دوی Rhee و دکتر Gersh می گویند که کلید گرفتن مشاوره شخصی، از ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود است.
دکتر جرش می گوید: "من بیماران چاقی را داشتم که در حال که باردار بودند وزن از دست دادند و هیچ آسیب دیدگی به نوزاد در از دست دادن وزن نداشتند اما توصیه نمی کنم در حال بارداری وزن خود را کاهش دهید حتی اگر کاملاً چاق باشید. با این حال، اما اطلاعات دقیق در دسترس نیست. من می گویم کاهش وزن باید در هنگام بارداری اجتناب شود اما اگر وزن زن در حال حاضر وزن بیش از حد باشد لازم نیست که وزن، بیش از حد افزایش یابد.

نکات رژیم غذایی برای کاهش وزن حاملگی

دکتر Gersh توصیه می کند که زنان باردار با اضافه وزن همچنان به غذا خوردن عادت دارند و مقدار زیادی از سبزیجات را در هنگام اضافه کردن برخی از پروتئین اضافی می خورند. او می گوید: "سعی کنید کاهش وزن را متوقف کنید اما برنامه کلی سالم خود را رها نکنید". "تمرکز بر روی افزایش وزن یا کاهش وزن نیست بلکه تمرکز بر داشتن غذاهای مغذی و با کیفیت بالا در رژیم غذایی داشته باشید و و به طور طبیعی از چیزهای طبیعی مراقبت کنید."
Deborah Malkoff-Cohen، MS، RD، CDN، CDE اضافه می کند که خوردن غذا برای دو توصیه قدیمی است به خصوص در سه ماهه اول زمانی که کودک بسیار کوچک است. او پیشنهاد می کند این نکات برای ایجاد سالم ترین رژیم غذایی در دوران بارداری است اگر شما دارای اضافه وزن یا چاق هستید:
دیدار با یک متخصص تغذیه (R.D) برای کمک به راهنمایی شما و جایگزینی سالم و خوشمزه برای آنچه که شما در حال حاضر می خورید.
فقط کربوهیدرات های دانه کامل (برنج قهوه ای، کاینوا، گندم سیاه) بخورید. مصرف دانه های تصفیه شده سفید را محدود کنید.
مصرف شکر خود را قطع کنید. فقط قند طبیعی مانند میوه را انتخاب کنید اما مصرف را به دو بار در روز محدود کنید. شکر را با یک پروتئین (مانند سیب و کره بادام زمینی) همراه کنید و سعی کنید از میوه های فیبر بالا مانند انواع توت ها، سیب یا گلابی استفاده کنید. مصرف موز، انبه، آناناس، هندوانه، انگور و گیلاس را محدود کنید.
مصرف سبزیجات خود را افزایش دهید. نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات در هنگام غذا پر کنید
پروتئین بدون چربی بخورید. پروتئین بدون چربی مانند مرغ، ماهی، بوقلمون را بخورید اما از غذاهایی که سرخ شده است اجتناب کنید. سعی کنید بیشتر گوشت و غذاهای دریایی و گوشت های فرآوری شده محدودی مثل بیکن، سوسیس و هات داگ مصرف کنید.
وعده غذا را از دست ندهید. یک برنامه غذایی داشته باشید تا اطمینان داشته باشید که غذای مناسب می خورید.

نکات ورزشی برای کاهش وزن حاملگی

دکتر گرش می گوید که حتی زنان باردار می توانند از آغاز تمرین در بارداری بهره مند شوند. "پیاده روی فوق العاده است!" او می گوید کلاس های یوگا بارداری و یا کلاس های تناسب اندام پرناتال برای حفظ مناسب وزن زنان در طول انتظار مناسب است. "در حالی که باردار هستید نشستن چیز بدی است. بلند شوید و حرکت کنید!"
دکتر رئی اضافه می کند که فعالیت سبک تا متوسط سالم است. او می گوید: "دویدن، پیاده روی یا تمرین هوازی حداقل 30 دقیقه در روز می تواند برای مادر و نوزاد سودمند باشد و همچنین به طور بالقوه برای کمک به زایمان و بهبودی پس از زایمان موثر است."
خلاصه:
وزن شما می تواند بر میزان راحتی شما در دوران بارداری شما و سلامت کودک شما در هنگام انتظار، زایمان و تجربه پس از زایمان تاثیر بسزایی داشته باشد. این دلایل خوبی برای رسیدن به وزن سالم قبل از بارداری است. اما برای زنان وقتی که وزنشان زیاد است بارداری غیر معمول نیست.
از دست دادن وزن در دوران بارداری باید با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود مورد بحث قرار گیرد. طبق گفته دکتر Rhee، میزان اضافه وزن هر یک به تنهایی بستگی به BMI دارد و افزایش وزن هر کس به طور یکنواخت توزیع نمی شود لذا توصیه های شخصی ضروری است. اما دکتر گرش می افزاید: اگر شما در برنامه کاهش وزن هستید و باردار می شوید برنامه کلی خود را برای سلامتی رها نکنید. به سادگی با متخصص زنان و زایمان خود کار کنید تا یک برنامه مناسب برای یک کودک سالم و یک مادر سالم ایجاد کنید.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی سالم در دوران بارداری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. زهرا

من تحت یک رژیم بر مبنای کالری 1300 تا 1500 خودم را قرار دادم و انواع غذاهای سالم از گوشت تا مرغ و ماهی و انواع خوراک را در رژیم غذایی خودم دارم شاید روزانه حتی بیشتر از از این کالری هم مصرف کنم البته فقط از طریق اضافه کردن میوه.
لذا با وجود...

من تحت یک رژیم بر مبنای کالری 1300 تا 1500 خودم را قرار دادم و انواع غذاهای سالم از گوشت تا مرغ و ماهی و انواع خوراک را در رژیم غذایی خودم دارم شاید روزانه حتی بیشتر از از این کالری هم مصرف کنم البته فقط از طریق اضافه کردن میوه.
لذا با وجود اینکه باردارم یک کیلو هم کم کرده ام اما این اصلا به معنای گرسنگی من نبود فقط غذای کم می خورم و در مصرف نان و برنج محدودیت برای خودم قرار داده ام و ورزش هم هفته ای سه یا چهارروز دارم.
خواستم ببینم آیا این برای جنینم ضرر دارد؟ من در طول روز خیلی گرسنگی کمی دارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    زهرا
  1. 5 / 5

با سلام
این مقدار کالری با توجه به رشد جنین مناسب نیست شما باید برنامه غذایی مناسب را از پزشک دریافت نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search