رژیم غذایی

اسهال هنگام رژیم غذایی - علل و راه های جلوگیری از آن

اسهال هنگام رژیم غذایی

تغییرات در عادت روده در هنگام رژیم غذایی یا روزه، مخصوصاً برای مدت زمان طولانی، غیر معمول نیست. برخی افراد ممکن است یبوست را تجربه کنند.

دیگران ممکن است اسهال داشته باشند. مهم این است که بدانید چرا این تغییرات هنگام رژیم غذایی رخ می دهد تا از آنجا که ممکن است از آن جلوگیری کند. با این حال، زمانی که اسهال با رژیم غذایی اتفاق می افتد باید آن را با یک پزشک ارزیابی و درمان کرد. اسهال می تواند به عوارض جدی و حتی تهدید کننده زندگی منجر شود.

آیا اسهال هنگام رژیم غذایی عادی است؟

هر گونه تغییر در عادات غذایی ممکن است منجر به تغییرات کوتاه مدت در عادت روده، مانند یبوست یا اسهال شود. این ممکن است با روزه و یا هر تغییر دیگری در رژیم غذایی، به غیر از رژیم غذایی با هدف از دست دادن وزن رخ دهد. افزایش فعالیت بدنی مانند ورزش، که ممکن است بخشی از برنامه کاهش وزن باشد همچنین می تواند باعث اسهال شود.
در اسهال هرگز نباید عادت معمولی روده را در نظر گرفت. با این حال، آن کاملاً هنگام رژیم لاغری غیر معمول نیست و اغلب اوقات جدی نیست. اسهال ممکن است تنها برای یک دوره کوتاه مدت ادامه یابد و خطر اصلی برای سلامت فرد را نداشته باشد. با این وجود خطر ابتلا به اسهال شدید و یا طولانی مدت وجود دارد.
مهم است که توجه داشته باشید که رژیم غذایی نباید مترادف گرسنگی باشد. یک رژیم به خوبی برنامه ریزی شده برای کاهش وزن نباید به شدت مصرف غذا را محدود کند یا منجر به کمبودهایی شود که ممکن است در اثر گرسنگی رخ دهد. محدودیت شدید غذا همانطور که در گرسنگی دیده می شود یبوست بیشتر احتمال دارد رخ دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل اسهال هنگام رژیم غذایی

گاهی اوقات علت اسهال هنگام رژیم غذایی ممکن است ناشی از تغییرات غذایی نباشد. در عوض ممکن است با سایر علل اسهال مانند عفونت یا عود بیماریهای مزمن روده همراه با اسهال باشد. بنابراین مهم است که نه تنها به اسهال توجه شود بلکه به علت دقیق اسهال نیز توجه شود. بعضی از عوامل که ممکن است باعث اسهال در هنگام رژیم غذایی شود در زیر بحث شده است.

فیبر

مصرف بیش از حد غذاهای فیبر بالا (میوه، سبزیجات و دانه کامل) و همچنین مکملهای فیبر، رویکردی غیر معمول برای رژیم غذایی نیستند. فیبر غیر قابل انعطاف است و حجم زیادی را در هنگام جذب آب فراهم می کند که ممکن است سبب احساس سیری کامل با مصرف مقدار کمی از مواد غذایی شود. در نهایت این باعث کاهش مصرف غذا می شود.
مصرف فیبر بالا با برخی از رژیم های غذایی می تواند فرکانس حرکت روده را افزایش دهد و حتی به اسهال کمک می کند. به طور معمول فیبر در روده جذب نمی شود و به حجم زیاد و مدفوع بستگی دارد. کمبود فیبر، علت شایع یبوست است. با این حال، مصرف فیبر بسیار کم، به ویژه با رژیم غذایی مایع، می تواند منجر به اسهال شود.

مایع

افزایش مصرف مایع، به ویژه آب، یکی دیگر از مولفه های معمول بسیاری از رژیم های غذایی کاهش وزن است. این امر می تواند سرعت حرکت روده را افزایش دهد و بنابراین حرکت روده را افزایش می دهد. با این حال، اگر مصرف مایعات زیاد محبوس شود به ویژه هنگامی که مصرف مواد غذایی جامد به میزان کافی وجود نداشته باشد می تواند منجر به اسهال شود.
علاوه بر این تنها آب بدون الکترولیت ممکن است به طور موثر جذب نشود. در نتیجه آب در روده ها باقی می ماند و می تواند به مدفوع شل کمک کند. برعکس، مایعات با غلظت بالایی از الکترولیتها ممکن است از بدن به داخل روده وارد شوند و به اسهال برسند.

چربی

برخی از رژیم های غذایی مصرف زیاد چربی اغلب با مصرف پروتئین بالا و کمی یا بدون کربوهیدرات را توصیه می کنند. این نوع رژیم ها همچنین می توانند عادت روده را تحت تاثیر قرار دهند. گاهی اوقات هضم چربی در مقادیر زیاد نمی تواند به درستی انجام شود یا به علت اختلالات آنزیمهای هضم چربی (لیپاز) یا صفرا عامل تخریب چربی ها می باشد.
در نتیجه چربی در روده ها باقی می ماند. این اختلالات شیب اسمزی بین مایع در روده و مایع در فضاهای بافت را مختل می کند. این می تواند باعث اسهال شود. علاوه بر این، مدفوع در قوام چربی یا چرب است و تمایل دارند شناور شوند. این به معنی استئاتوره است.

شیرینی های مصنوعی

شیرین کننده های مصنوعی اغلب هنگام رژیم غذایی برای کاهش مصرف کالری نسبت به شکر معمولی استفاده می شود. با این حال، شیرین کننده های مصنوعی به دلایل مختلف می توانند باعث اسهال شوند. این بستگی به ترکیبات شیرین کننده دارد. بعضی افراد قادر به تحمل مواد مانند سوربیتول یا فروکتوز نیستند که ممکن است جزء اصلی در شیرین کننده های خاص باشد. در نتیجه این مواد در روده باقی می ماند و در نتیجه باعث ترشح و جذب آب می شود. این منجر به اسهال آبدار می شود.

مکمل

مکمل هایی که هنگام رژیم غذایی استفاده می شوند همچنین می توانند به اسهال کمک کنند. این ممکن است شامل مکمل های غذایی (ویتامین ها و مواد معدنی) در دوزهای بسیار زیاد، مکمل های با مسهل و مکمل های با محرک باشد. نوشیدنی های انرژی زا و بعضی از چای هایی که ممکن است بعنوان بخشی از برنامه کاهش وزن استفاده شوند نیز به دلایل مختلف مانند اختلالات در سطوح مایع در روده و همچنین افزایش تحرک روده می توانند به اسهال کمک کنند.

میکروب ها

تغییر در رژیم غذایی با طرح غذا خوردن برای کاهش وزن ممکن است بر فلور طبیعی روده تاثیر بگذارد. این باکتری ها و قارچ ها به طور طبیعی در روده ها، به ویژه کولون ساکن هستند و نقش مهمی در هضم و جذب دارند. هنگامی که فلور روده معمولی مختل می شود می تواند منجر به علائم روده ای مانند اسهال شود یا روده ها را به عفونت مستعد کند که ممکن است باعث اسهال شود.

درمان اسهال هنگام رژیم غذایی

اگر علت اسهال با رژیم غذایی ارتباط نداشته باشد علت اساسی باید مورد درمان و مدیریت قرار گیرد. بنابراین مهم است که با یک دکتر مشورت کنید. داروهای ضد اسهال نباید اولین گزینه برای مدیریت اسهال باشد. با این حال، اگر اسهال ناشی از تغییرات غذایی باشد اقدامات زیر ممکن است کمک کند.
از یک محلول آبرسانی خوراکی (ORS) استفاده کنید که معمولاً به عنوان گرانول موجود است که باید در آب حل شود. از آب میوه، نوشیدنی های انرژی زا، چای، قهوه و یا الکل اجتناب کنید.
مقادیر متوسط فیبر، ترجیحاً در غذاها مانند میوه ها، سبزیجات و دانه کامل مصرف کنید. این غذاها در حالت اعتدال ممکن است کالری روزانه را به میزان قابل توجهی افزایش ندهند.
کشت زنده ماست و دیگر غذاهای غنی از پروبیوتیک را در نظر بگیرید. این کمک خواهد کرد که فلور روده طبیعی ("باکتری خوب روده") را بازگردانید. مکمل های پروبیوتیک نیز ممکن است مفید باشد.
پس از مدت های طولانی بدون غذا بودن غذاهای بسیار زیاد مصرف نکنید. بهتر است چندین وعده غذایی کوچک را در طول روز انتخاب کنید تا کالری مورد نیاز برای کاهش وزن را حفظ کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search