رژیم غذایی

رژیم غذایی کلیه: غذاهایی برای سلامت کلیه ها و غذاهای که باید از آن ها اجتناب کنید

رژیم غذایی کلیه

کلیه های شما اندام هایی در شکم هستند که بسیاری از توابع مهم را انجام می دهند. آنها مسئول فیلتر کردن خون، دفع زباله ها از طریق ادرار، تولید هورمون ها، متعادل کردن مواد معدنی و حفظ تعادل مایع هستند. عوامل خطر زیادی برای بیماری کلیوی وجود دارد.

شايعترين آنها ديابت کنترل نشده و فشار خون بالا هستند. الکل، بیماری قلبی، ویروس هپاتیت C و عفونت HIV همچنین علت می باشند. هنگامی که کلیه ها آسیب دیده و نتوانند به درستی عمل کنند مایع می تواند در بدن ایجاد شود و زباله ها می توانند در خون انباشته شوند. با این حال، اجتناب یا محدود کردن غذاهای خاص در رژیم غذایی شما ممکن است باعث کاهش انباشت مواد زائد در خون شود عملکرد کلیه را بهبود بخشد و از آسیب بیشتر جلوگیری کند. رژیم های کلیوی شامل غذاهای دوست با کلیه است که می تواند مفید باشد اگر شما از بیماری مزمن کلیه (CKD) رنج می برند. غذاها مانند میوه ها و سبزیجات، ماهی و مقدار کمی گوشت بدون چربی، غذاهایی هستند که برای کلیه ها خوب هستند. برای کمک به مراقبت از سلامت کلیه شما اگر CKD دارید مهم است که از غذاهایی که دارای سدیم، پتاسیم و فسفر زیاد هستند جلوگیری کنید.

ارتباط بین رژیم غذایی کلیه و بیماری کلیه

کلیه های شما اندام های لوبیایی شکل هستند که به فیلتر کردن خون، حذف زباله، تعادل مواد معدنی و حفظ تعادل مایع کمک می کنند.
اگر بیماری CKD یا کلیوی دارید ضروری است که غذاهایی را مصرف کنید که سلامت کلیه را افزایش می دهند.
مجله تغذیه گزارش داد که تغییر در رژیم غذایی مناسب کلیه می تواند کلیه ها را از آسیب بیشتر محافظت کند. اگر بیماری مزمن کلیه داشته باشید مصرف غذاهایی که برای کلیه ها مفید است می تواند مانع انباشت مواد معدنی در بدن شود که می تواند منجر به عوارض بیشتر شود.
یک مطالعه کوهورت نشان داد که یک رژیم غذایی کلیوی که حاوی مواد غذایی است برای جلوگیری از بیماری کلیوی علائم CKD را بهبود می بخشد. تغییر در یک رژیم غذایی سالم کلیه موجب بهبود نتایج CKD تقریباً 20٪ شد.
مجله Nephropharmacology گزارش می دهد که رژیم های کلیوی باید میزان مصرف سدیم و پتاسیم را تا حداکثر 2 گرم در روز محدود کنند. محدودیت فسفر در منوی رژیم غذایی کلیه تا 800 میلی گرم در روز است.
رژیم های کلیوی نیز شامل محدودیت های غذایی بر اساس مرحله بیماری کلیوی می شوند. به عنوان مثال، یک بیماری مزمن کلیه سه مرحله رژیم غذایی، پروتئین را به 0.8 گرم در هر کیلوگرم وزن بدن محدود می کند. این به این دلیل است که پروتئین می تواند کارایی فیلتراسیون کلیه ها را افزایش دهد و CKD را تشدید کند.
با این حال، در موارد جدی بیماری کلیوی که در آن همودیالیز ضروری است مصرف پروتئین در رژیم غذایی کلیه افزایش می یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رژیم غذایی کلیه چیست؟

منوی رژیم غذایی کلیوی شامل غذاهایی است که برای کلیه ها مفید هستند و از غذاهای مرتبط با بیماری کلیوی اجتناب می کنند. رژیم غذایی کلی باید با توجه به وضعیت بیماری مزمن کلیه، به نیازهای غذایی فرد نیز برسد.
به طور کلی، رژیم غذایی کلیه غذاهای حاوی سدیم، پتاسیم و فسفره را محدود می کند.
بیایید به طور خلاصه نگاهی به تاثیر این مواد معدنی بر عملکرد کلیه در موارد CKD داشته باشیم.

اثرات سدیم روی رژیم غذایی کلیوی

رژیم غذایی مناسب کلیه، سدیم را محدود می کند زیرا نمک بیش از حد باعث افزایش فشار خون و میزان پروتئین در ادرار می شود (پروتئینوری) و می تواند CKD را تشدید کند.
مجله سمینارهای دیالیز گزارش می دهد که به طور متوسط افراد به مصرف سدیم بیشتر از حد روزانه توصیه شده 2.3 گرم در روز می پردازند. با این حال، یک رژیم غذایی کلیوی باید غذاهای شور را محدود کند زیرا پروتئینوری را افزایش می دهد و منافع سایر روش های دیگر را محدود می کند.
حتی افراد سالم نیز باید مصرف سدیم را در رژیم محدود کنند زیرا فشار خون بالا به علت سدیم، خطر ابتلا به CKD را افزایش می دهد.
بنیاد ملی کلیه می گوید که بسیاری از غذاهای فرآوری شده، غذاهای راحت، غذاهای سرخ شده و میان وعده های شور، حاوی مقادیر زیاد سدیم هستند. بررسی بسته بندی برچسب و استفاده از جایگزین های کم سدیم در آشپزی می تواند به کنترل مصرف سدیم شما کمک کند.

اثرات پتاسیم بر روی رژیم غذایی کلیوی

پتاسیم معدنی است که برای قلب سالم و عملکرد عضلانی مناسب ضروری است. با این حال، یک رژیم غذایی مناسب کلیه، غذاهای غنی از پتاسیم را محدود می کند زیرا عملکرد کلیه را خراب می کند و باعث ایجاد پتاسیم بیش از حد در بدن (هیپرکالمی) می شود.
مجله تغذیه ای گزارش می دهد که در مراحل اولیه بیماری مزمن کلیه ممکن است ضروری نباشد که مصرف غذاهای غنی از پتاسیم را در یک رژیم غذایی کلی محدود کنند. غذاهای غنی از پتاسیم می توانند سلامت قلبی عروقی را بهبود بخشیده و علائم CKD را بهبود ببخشند.
با این حال، در موارد CKD پیشرفته، پزشکان توصیه می کنند که پتاسیم را به بیش از 3 گرم در روز برای جلوگیری از hyperkalemia محدود کنید.
محققان هشدار می دهند که مشاوره برای بیماران همودیالیز متناوب برای محدود کردن و یا اجتناب از بسیاری از غذاهای غنی از پتاسیم گیاهی، به ویژه میوه ها و سبزیجات، ممکن است بر سلامت آنها در شرایطی مانند یبوست یا فشار خون بالا تأثیر منفی داشته باشد.
با این حال، محققان توافق کردند که با توجه به عدم اطمینان داده ها و تا زمانی که مطالعات بیشتر انجام شود پزشکان باید همچنان محدود کردن غذاهای پتاسیم بالا را توصیه کنند.

چگونه فسفر روی رژیم غذایی کلیوی تاثیر می گذارد

فسفر یک ماده معدنی ضروری است که در مواد غذایی غنی از پروتئین شایع است. تحقیقات علمی نشان می دهد که فسفر بیش از حد می تواند بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارد و علائم CKD را تشدید کند.
بررسی 2017 گزارش داد که دلیل اینکه غذاهایی با فسفر زیاد در رژیم غذایی نارسایی کلیه محدود است بیماری کلیوی دفع فسفر اضافی را محدود می کند. فسفر بیش از حد می تواند به ایجاد کلسیم منجر شود و سلامت استخوان، عملکرد ریه و سلامت قلب و عروق را تحت تأثیر قرار دهد.

مصرف پروتئین در رژیم غذایی کلیوی

در مراحل بعد CKD، پروتئین اغلب در رژیم غذایی مناسب کلیه محدود می شود زیرا فسفر در غذاهای غنی از پروتئین یافت می شود.
مجله Kidney International Reports در سال 2018 یک بررسی را در مورد بسیاری از مطالعات درباره اثر پروتئین در بیماری های مزمن کلیه منتشر کرد. مطالعات بسیاری نشان می دهد که یک رژیم کم پروتئین می تواند پیشرفت بیماری مزمن کلیه را کند کند. با این حال، یک رژیم غذایی که پروتئین را محدود می کند نیز می تواند به سوء تغذیه و سایر عوارض منجر شود. بنابراین، بررسی به این نتیجه رسید که توصیه های رژیم غذایی و کاهش مصرف پروتئین مناسب برای حفظ عملکرد کلیه در بیماران مبتلا به CKD ضروری است.

غذاهای کم پتاسیم که به عنوان بخشی از رژیم غذایی کلیه می خورند

رژیم غذایی بیماری کلیه باید شامل غذاهای کم پتاسیم باشد تا میزان مصرف پتاسیم کمتر از 3 گرم در روز محدود شود. با این حال، اگر خطر ابتلا به هیپوکالمی وجود نداشته باشد، دانشمندان می گویند که می توانید تا روزانه 4.7 گرم مصرف کنید.

میوه های پتاسیم کم که برای کلیه های شما مفید هستند

در اینجا برخی از میوه هایی که پتاسیم کم در هر سهم (1/2 فنجان) دارند آورده می شود مگر اینکه اشاره شده باشد و می تواند به رژیم غذایی کلیوی اضافه شود. خوردن بیش از یک سهم غذای پتاسیم پایین می تواند یک غذای با پتاسیم بالاتر بسازد.
یک سیب متوسط با پوست حاوی 195 میلی گرم پتاسیم است که 6 درصد از مصرف روزانه توصیه شده (RDI) در رژیم غذایی معمولی است. با این حال، اگر شما یک سیب بدون پوست می خورید فقط 145 میلی گرم پتاسیم در آن وجود دارد.
گلابی کوچک حاوی 172 میلی گرم پتاسیم است.
نصف گریپ فروت حاوی 166 میلی گرم پتاسیم است. لطفا توجه داشته باشید که گریپ فروت می تواند با بعضی از داروهای رایج ارتباط برقرار کند بنابراین اگر با تاثیر بر داروهای مورد نظر خود مطمئن نباشید با پزشک خود مشورت کنید.
1 پرتقال متوسط (1 متوسط) 237 میلی گرم پتاسیم دارد.
دیگر میوه های پتاسیم کم که انتخاب خوبی در رژیم غذایی مناسب کلیه دارند عبارتند از: 1 آلوی کامل (100 گرم دارای 157 میلی گرم پتاسیم)، 1 هلو کوچک (190 میلی گرم پتاسیم در 100 گرم)، 1 / 2 فنجان آناناس (109 میلی گرم پتاسیم در هر 100 گرم) و یک فنجان هندوانه (112 میلی گرم پتاسیم در هر 100 گرم).

سبزیجات پتاسیم پایین که برای کلیه شما مفید هستند

سبزیجات در رژیم غذایی مزمن کلیه ضروری هستند چرا که حاوی مواد مغذی و فیبر هستند. با این حال، باید بدانید که سبزیجات در رژیم غذایی کلیوی خوب هستند.
در اینجا برخی از سبزیجات کم پتاسیم در هر سهم (1/2 فنجان)، مگر اینکه مقدار دیگر ذکر شده باشد. خوردن بیش از یک سهم غذای پتاسیم پایین می تواند یک غذای با پتاسیم بالاتر بسازد.
1/2 فنجان کلم پخته شده.
1/2 فنجان گل کلم شما می توانید محتوای پتاسیم را با جوشاندن سبزیجات کاهش دهید.
سایر میوه هایی که در پتاسیم پایین هستند و در رژیم غذایی کلیوی مناسب هستند عبارتند از: 1/2 فنجان هویج پخته شده ، 1 ساقه کرفس، 1/2 لیوان فلفل سبز و 1/2 فنجان پیاز (146 میلی گرم پتاسیم در هر 100 گرم)
خوب است به یاد داشته باشید که بلانچینگ سبزیجات یا پخت و پز در مقدار زیادی از آب به طور کلی محتوای پتاسیم آنها را کاهش می دهد.

دیگر غذاهای کم پتاسیم که برای بیماری کلیوی مفید هستند

سایر غذاها در هر سهم شامل نان سفید، ماکارونی و برنج که می توانید در رژیم های کلیوی استفاده کنید.
از غذاهایی با پتاسیم زیاد در رژیم های کلیه اجتناب کنید
اگر بیماری کلیوی مزمن دارید به ویژه در مراحل بعدی، مهم است که غذاهای پتاسیم را محدود کنید.
میوه ها با سطح پتاسیم بالا برای جلوگیری از رژیم غذایی مزمن کلیه (CKD)
بیایید نگاهی به برخی از میوه های پتاسیم بالا (اندازه سهم ½ فنجان، مگر اینکه خلاف ان بیان شده باشد) که باید از رژیم غذایی کلیوی کنار گذاشت.
1/2 موز کامل.
1 انار کامل.
1 انبه متوسط.
سایر میوه هایی که باید در یک رژیم غذایی کلیوی اجتناب شوند به علت محتوای پتاسیم آنها در هر بخش، شامل میوه های خشک (برخی از میوه های خشک می تواند تا 996 میلی گرم پتاسیم برای 100 گرم باشد)، خربزه عسلی، 1 کیوی متوسط.
دیگر مواد غذایی پتاسیم بالا برای جلوگیری از رژیم غذایی کلیوی
1/4 کل آووکادو.
چغندر.
لوبیای پخته.
سیب زمینی سفید و شیرین.
گوجه فرنگی ها.
سایر مواد غذایی با پتاسیم بالا در هر بخش که شما باید مراقب باشید اگر شما بیماری کلیوی هستند 1 فنجان شیر، جوانه بروکسل، زردک، کدو تنبل و اسفناج پخته شده است.

غذاهای کم سدیم که برای کلیه ها مفید هستند

یکی از مهمترین جنبه های پیگیری رژیم غذایی کلیه برای سلامتی کلیه این است که از غذاهای غنی از سدیم جلوگیری شود. غذاهای سالم قطعاً برخی از مواد غذایی مهم برای جلوگیری از رژیم غذایی مناسب برای کلیه هستند.
به طور کلی، میوه های تازه و سبزیجات به طور طبیعی در سدیم کم است. اگر غذای خود را از ابتدا در رژیم غذایی CKD تهیه کنید می توانید به راحتی میزان سدیم مواد غذایی را کنترل کنید.
برای تهیه غذاهای سالم و خوشمزه و اشتها آور برای کلیه ، می توانید انواع ادویه جات و گیاهان را برای بهبود طعم اضافه کنید.
با توجه به بنیاد ملی کلیه، مواد غذایی جایگزین برای غذا با طعم بیشتری شامل سیر، فلفل سیاه، آب لیمو و پیاز است.
غذاهایی که در سدیم بالا هستند و برای کلیه ها بد هستند
اگر شما نیاز به یک رژیم غذایی برای کلیه با عملکرد پایین هستید باید از اضافه کردن نمک به غذا اجتناب کنید زیرا سبب عوارض برای سلامتی می شود.

برخی از مواد غذایی پر سدیم که باید در بیماری کلیوی اجتناب شوند

هر گونه غذای فرآوری شده می تواند مقادیر مختلف نمک را داشته باشد. بنابراین، موسسه ملی دیابت و بیماریهای گوارشی و کلیه توصیه می کند برچسب های غذایی با محتوای سدیم بالا را با دقت بررسی کنید.
بعضی از غذاهایی که به طور کلی از نظر محتوای سدیم آنها اجتناب می شود، عبارتند از:
غذاهای راحت. بسیاری از غذاهای سریع، وعده های غذایی آماده، مخلوط های تجاری، پیتزا و سس های کنسرو حاوی مقادیر زیاد سدیم هستند.
غذاهای فراوری شده. شما همچنین باید برچسب غذا را در سوپ های کنسرو شده، سس پیتزا، آب میوه ها، سبزیجات و سبزیجات کنسرو چک کنید.
محصولات لبنی. پنیر حاوی مقادیر قابل توجهی از سدیم است که اگر بیماری کلیوی داشته باشید خوب نیست.
غذاهای خشک شده. نمک در فرآیند پخت غذاهای بسیاری استفاده می شود. غذاهایی که برای جلوگیری از بیماری کلیه وجود دارد عبارتند از بیکن، کلم ترش، نارگیل، ژامبون، ترشی و زیتون.
دیگر مواد غذایی با سدیم بالا. اگر CKD دارید خوب است که از مواد غذایی مانند هات داگ، سس سویا، دسر سالاد و کره شور استفاده نکنید.
خبر خوب این است که بسیاری از گزینه های سالم برای غذاهای غنی از سدیم وجود دارد. به عنوان مثال، شما می توانید گزینه های کم سدیم را جستجو کنید. اگر از سبزیجات کنسروی استفاده می کنید قبل از مصرف آنها را شستشو دهید.

غذاهای کم فسفر که برای کلیه ها به عنوان بخشی از رژیم غذایی کلیه مفید هستند

پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند غذاهای کم فسفر را برای رژیم غذایی مناسب کلیه خود انتخاب کنید. اگر عملکرد پایین کلیه دارید حتی میزان فسفر نسبتاً کم در بدن شما می تواند تاثیر منفی روی سلامت شما داشته باشد.
اکثر غذاهای گیاهی حاوی مقداری فسفر است. فسفر نیز در پروتئین در بسیاری از غذاهای حیوانی وجود دارد. با توجه به بنیاد ملی کلیه، فسفر از پروتئین های گیاهی به اندازه منبع پروتئین حیوانی جذب نمی شود.
پزشکان کلینیک مایو می گویند برخی از انواع غذای کم فسفر شامل گوشت بدون چربی، تخم مرغ، ماکیان، محصولات لبنی کم چرب و غذاهای خانگی است.

غذاهایی با فسفر که به عنوان بخشی از رژیم غذایی کلیه اجتناب می شوند

اگر شما به دنبال مواد غذایی برای جلوگیری در بیماری کلیوی هستید مهم است که بدانید فسفر را می توانید در غذای خود نگه دارید.
مجله بین المللی نفرولوژی می گوید 1 گرم پروتئین شامل 13-15 میلی گرم فسفات است. از این طریق، بین 30 تا 70 درصد در طی فرایند هضم جذب می شود.
با توجه به بنیاد ملی کلیه، برخی از غذاهای غنی از فسفر شامل گوشت گاو یا کبد مرغ، محصولات لبنی، آبجو و کولا می شود.
غذاهایی که برای جلوگیری از بیماری کلیوی مورد استفاده قرار می گیرند غذاهای فرآوری شده ای هستند که فسفر به آنها اضافه می شود. فسفر به عنوان افزودنی مواد غذایی به طور کامل در بدن جذب می شود.
محققان می گویند اگر بیماری کلیوی مزمن دارید باید مواد غذایی فرآوری شده حاوی مواد افزودنی فسفری را اجتناب کنید. در واقع، مواد غذایی حاوی فسفر اضافه شده ممکن است تا 60 درصد بیشتر نسبت به مواد غذایی مشابه نوع بدون افزودنی فسفر داشته باشند.
بعضی غذاها که ممکن است به دلیل فسفر اضافه شده برای کلیه شما بد باشد شامل غذاهای سریع، غذاهای راحت، پنیرهای فرآوری شده، گوشت فرآوری شده و سدیم های کنسرو شده است.
بیشتر مطالعات انجام شده در مورد بیماری مزمن کلیه (CKD) توصیه می شود با دقت بسته بندی بر روی برچسب های مواد غذایی را برای جلوگیری از غذاهای غنی از فسفر بخوانید. مطالعات پزشکی در مورد CKD همچنین توصیه می کنند تا حداکثر مقدار کمی از وعده های غذایی را از ابتدا بپزید.
برای دانستن آنچه که دنبال آن هستید برای هر افزودنی کلمه ریشه "phos" را در آن چک کنید. بعضی از نمونه ها عبارت از اسید فسفریک، دی فسفات ها، پلی فسفات ها و فسفات ها می باشند.

خوردن پروتئین های کمتر بخشی از رژیم غذایی کلیه

منوی رژیم غذایی کلیوی برای بیماری پیشرفته کلیه معمولا شامل محدود کردن غذاهای غنی از پروتئین است.
مطالعات نشان داده است که یکی از دلایل مصرف غذاهای کم پروتئین برای حفظ سلامتی کلیه این است که کلیه ها متابولیزه می شوند. رژیم غذایی حاوی پروتئین با پروتئین بالا باید در بیماری کلیه اجتناب شود زیرا می تواند منجر به انباشت سموم شود. این باعث فشار بیشتری بر کلیه ها می شود و می تواند بیماری کلیوی مزمن را تشدید کند.
با این حال، محققان پزشکی می گویند محدود کردن پروتئین در موارد بیماری کلیوی باید توسط یک پزشک یا متخصص تغذیه مراقبت شود. این برای جلوگیری از عوارض سوء تغذیه لازم است.

نتیجه :

انتخاب مواد غذایی که در رژیم غذایی کلیه برای حفظ سلامتی کلیه شامل می شوند شامل سدیم، پتاسیم و فسفر می شود.
بیشتر غذاهای طبیعی که بدون پردازش هستند به طور طبیعی در سدیم کم هستند و مقدار قابل ملاحظه ای از فسفر (به غیر از گوشت اندام و برخی از محصولات لبنی) را شامل نمی شود.
حتی با غذاهای حاوی مقادیر قابل توجهی از پتاسیم، اندازه آن می تواند به کاهش سطح پتاسیم شما در مقادیر توصیه شده برای بیماری کلیوی کمک کند.
با این حال، غذاهایی که برای جلوگیری از بیماری کلیوی و غذاهای حاوی رژیم غذایی کلیه بسیار وابسته به عملکرد کلیه و شدت این بیماری است.
غذاها در منوی رژیم غذایی کلیه می توانند به حفظ سلامت کلیه کمک کنند و ممکن است پیشرفت CKD را کاهش دهند.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی در اختلال عملکرد کلیه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search