رژیم غذایی

زردچوبه (کرکومین) چیست؟ منافع سلامتی آن کدام است؟

خواص زردچوبه چیست؟

زردچوبه ممکن است مؤثرترین مکمل غذایی موجود باشد. بسیاری از مطالعات با کیفیت بالا نشان می دهد که دارای مزایای زیادی برای بدن و مغز شما است. زردچوبه و مواد تشکیل دهنده فعال آن، کورکومین ممکن است به کاهش التهاب، در میان سایر مزایای سلامتی کمک کند.

زردچوبه یک گیاه علفی است که در هند و آمریکای مرکزی رشد می کند. از آن در غذاهای هندی به طور وسیع استفاده می شود. شما می توانید آن را به عنوان ادویه جات، به عنوان زردچوبه، یا به عنوان یک ادویه مخلوط، مانند پودر کاری استفاده کنید. زردچوبه دارای سابقه طولانی در پزشکی آیورودا برای درمان مشکلات سلامتی مانند درد و خستگی است. در واقع، آن را به عنوان یک ادویه آشپزی و در مراسم مذهبی در آسیای جنوب شرقی برای 4،000 سال استفاده شده است. با توجه به وضعیت فوق العاده ای آن در این اواخر مردم از زردچوبه به عنوان یک دارو طب قدیم برای کاهش التهاب و درمان بیماری استفاده می کنند.

ارزش غذایی زردچوبه | مزایای سلامت زردچوبه چیست؟ | مطالعات نشان می دهد که کورکومین مزایای باور نکردنی علیه افسردگی دارد | آیا زردچوبه می تواند به کاهش وزن کمک کند؟ | زردچوبه به انواع خاصی از درمان سرطان کمک می کند؟ | آیا زردچوبه می تواند به کنترل بیماری های التهابی و مدیریت درد کمک کند؟ | کرکومین باید خطر بیماری قلبی شما را کاهش دهد | مزایای استفاده از زردچوبه در روتین زییایی شما | عوارض جانبی و خطرات سلامت زردچوبه اگر سرطان دارید 

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ارزش غذایی زردچوبه: چه چیزی در ادویه محبوب است؟

زردچوبه شامل 100 ترکیب است. بیشترین صحبت در مورد کورکومین، ترکیب فعال است که با بیشتر مزایای سلامت زردچوبه شناخته شده است. طبق یک مقاله منتشر شده در ژانویه 2017 در مجله شیمی دارویی، در حالی که زردچوبه رنگ زرد روشن آن را از کورکومین می گیرد این ترکیب فقط حدود 5 درصد از ادویه را تشکیل می دهد.
از نظر تغذیه، 1 قاشق چای خوری (tsp) ادویه زمینی دارای 9 کالری است. اغلب شگفت آور این است که عرضه برخی از پروتئین ها 0.3 گرم و فیبر (0.7 گرم) را ارائه می دهد که قابل توجه است. با 1.65 میلی گرم آهن، همچنین حاوی 23 درصد ارزش روزانه آهن است که مردان نیاز دارند. زنان روزانه 18 میلی گرم آهن نیاز دارند به همین ترتیب 1 قاشق چایخوری زردچوبه 9 درصد از سهم آنها را تامین می کند. به این ترتیب، احتمال دارد که شما در یک جلسه به اندازه 1 قاشق چایخوری بخورید. به عنوان مثال یک قاشق چای خوری ممکن است به یک دستورالعمل غذایی کامل اضافه شود.

مزایای سلامت زردچوبه چیست؟

طبق بررسی که در اکتبر 2017 در مجله Foods منتشر شده است زردچوبه به دلیل غلظت کورکومین، یک پلی فنول (ترکیب گیاهی آنتی اکسیدانی) که دارای خواص ضد التهابی است به عنوان یک ماده فوق العاده محسوب می شود.
به همین دلیل، آن به کاهش التهاب مضر، به ویژه در شرایط آرتریت مانند آرتریت روماتوئید (RA) کمک می کند به مدیریت سندرم متابولیک (با کمک به بهبود حساسیت انسولین و کاهش فشار خون و التهاب) کمک می کند به بهبود سطح کلسترول کمک می کند. احتمال کاهش اضطراب و کاهش درد عضلانی پس از ورزش وجود دارد. همچنین ممکن است مشکلات گوارشی، از جمله زخم های گوارشی را کاهش دهد و هضم را تنظیم کند.
یکی از مطالعات منتشر شده در کتاب The Herbal Medicine: Aspects of Biomolecular and Clinical، چاپ دوم نشان داد که استفاده از عصاره زردچوبه برای هشت هفته کاهش شدت درد و ناراحتی شکمی مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر را نشان می دهد. (سایر تحقیقات، که در مارس 2018 در مجله آمریکایی روانپزشکی پیری منتشر شده است نشان دادند که به اندازه 90 میلی گرم کورکومین (که به صورت مکمل مصرف می شود) ممکن است به بهبود سلامت شناختی در بزرگسالان سالم کمک کند.
اما واقعیت این است که زردچوبه واقعاً چه کاری انجام می دهد. با توجه به مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، تحقیقات به طور کامل به مواد کورکومین بر می گردد که در کاهش التهاب موثر می باشد. روشن است که NIH می گوید که کورکومین ممکن است تعداد حملات قلبی را پس از عمل جراحی کاهش دهد کاهش درد زانو در افراد مبتلا به استئوآرتریت و همچنین استفاده از داروهای بدون نسخه و تحریک پوست پس از تابش در سرطان پستان را کاهش می دهد.

کورکومین ممکن است در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر مفید باشد

بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری های نرودژنراتیو در جهان است و یکی از دلایل اصلی زوال عقل است.
متأسفانه هیچ درمان خوبی برای آلزایمر در دسترس نیست.
بنابراین جلوگیری از وقوع آن در وهله اول اهمیت زیادی دارد.
ممکن است خبر خوبی در افق وجود داشته باشد زیرا کورکومین از طریق سد خونی مغز عبور می کند.
شناخته شده است که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین دارای اثرات مفیدی برای هر دو است.
علاوه بر این، یکی از ویژگی های کلیدی بیماری آلزایمر، ایجاد یک پروتئین پیچیده به نام پلاک آمیلوئید است. مطالعات نشان می دهد که کورکومین می تواند این پلاک ها را پاک کند.
این که آیا کورکومین واقعاً پیشرفت بیماری آلزایمر را در افراد کند می کند یا خیر، واقعاً شناخته شده نیست و باید مورد بررسی قرار گیرد.
مطالعات نشان می دهد که کورکومین مزایای باور نکردنی علیه افسردگی دارد

کورکومین برخی از قول ها در درمان افسردگی را نشان داده است.

در یک مطالعه کنترل شده، 60 نفر مبتلا به افسردگی به سه گروه تقسیم شدند.
یک گروه Prozac را در نظر گرفت گروه دیگری یک گرم کورکومین و گروه سوم Prozac و کورکومین.
پس از 6 هفته، کورکومین به بهبودی که مشابه Prozac بود منجر شده بود. گروهی که هر دو Prozac و Curcumin مصرف کردند بهترین نتیجه را سپری کردند.
با توجه به این مطالعه کوچک، کورکومین به عنوان یک ضد افسردگی موثر است.
افسردگی نیز به کاهش سطوح فاکتور نوروتروفیک (BDNF) فاکتور نوروتروفیک مشتق مغز ارتباط دارد و کاهش هیپوکامپ، ناحیه مغز با نقش در یادگیری و حافظه مرتبط است.
كركومین باعث افزایش سطوح BDNF می شود به طور بالقوه بعضی از این تغییرات را معكوس می كند.
همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کورکومین می تواند سروتونین و دوپامین مغز و اعصاب مغز را تقویت کند.

آیا زردچوبه می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

مطمئناً، با شهرت مانند زردچوبه، شما می توانید انتظار داشته باشید ادویه نیز به شما کمک کند وزن کم کنید. متاسفانه، اگر زردچوبه به شما در از دست دادن وزن کمک کند کاملاً معلوم نیست اگر چه برخی تحقیقات امیدوار کننده است. یک مطالعه که در نوامبر 2015 در مجله اروپا برای علوم پزشکی و فارماکولوژیک منتشر شد در افراد دارای اضافه وزن با سندرم متابولیک که حدود 2 درصد وزن بدن خود را از دست داده اند مورد بررسی قرار گرفت. مصرف یک مکمل کورکومین برای 30 روز نشان داد که کاهش وزن را افزایش می دهد و آنها تقریباً 5 درصد وزن بدن خود را از دست می دهد و میزان چربی بدن آنها را 8 درصد کاهش می دهد. (این یک مکمل کورکومین "قابل دسترس" بود و به این معنی است که به طور خاص فرموله شده است که بهتر جذب بدن می شود متفاوت از خوردن زردچوبه به تنهایی)
تحقیقات قبلی منتشر شده در مجله تغذیه که روی حیوانات انجام شده اشاره کرد که مکمل های کورکومین ممکن است اثرات افزایش وزن یک رژیم غذایی با چربی بالا را از بین ببرد. این ترکیب ممکن است رشد بافت چربی را مهار کند. به یاد داشته باشید بعید نیست که با استفاده از زردچوبه اثر مشابهی داشته باشد اما این ممکن است یکی دیگر از دلایل اضافه شدن آن به غذاها باشد. اگر چیزی باشد، چاشنی زردچوبه می تواند به کاهش نیاز شما به اضافه کردن نمک، چربی یا قند کمک کند تا عطر و طعم غذای خود را افزایش دهد.

زردچوبه به انواع خاصی از درمان سرطان کمک می کند؟

این نیز روشن نیست اما تحقیق در حال انجام است برای تعیین اینکه آیا زردچوبه مانع رشد تومور می شود. تحقیقات نشان داده است که زردچوبه اثرات ضد سرطان در حیوانات دارد و آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهد که زردچوبه به جلوگیری از رشد سلول های سرطانی کمک می کند. اما بیشتر باید بر روی انسان انجام شود تا بدانید این مزیت واقعی است. اگرچه زردچوبه بخشی از یک رژیم غذایی محافظت کننده سالم است (همراه با میوه ها و سبزیجات فراوان)، واضح است که زردچوبه یا کورکومین یک قرص جادویی برای جلوگیری یا درمان سرطان نیست.

آیا زردچوبه می تواند به کنترل بیماری های التهابی و مدیریت درد کمک کند؟

زردچوبه در طب چینی برای درمان بیماری های التهابی مثل آرتروز استفاده شده است. تحقیقات اخیر نشان داده است که زردچوبه می تواند به جلوگیری از التهاب مفصل کمک کند و مکمل های کورکومین برای درمان استئوآرتریت زانو و RA مفید باشد.
علاوه بر این، یک متاآنالیز که در اوت 2016 در مجله غذایی دارویی منتشر شد در هشت آزمایش تصادفی مورد بررسی قرار گرفت و دریافتند که عصاره زردچوبه (معادل 1000 میلی گرم در روز کورکومین) ممکن است به کاهش شدت علائم استئوآرتریت مانند درد و سفتی همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) کمک می کند. سه مورد از این آزمایشات به این نتیجه منجر شد در حالی که 5 نفر دیگر تفاوتی بین علائم استئوآرتریت در مصرف هنگام زردچوبه مشاهده نکردند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا مصرف مکمل یا پخت و پز بیشتر با زردچوبه ممکن است برای اهداف سلامت شما مناسب باشد.
زردچوبه دارای ترکیبات زنده فعال با خواص دارویی قوی است
این در هزاران سال به عنوان ادویه و گیاه دارویی مورد استفاده قرار گرفته است.
به تازگی، علم شروع از آنچه که هندیان برای مدت طولانی شناخته اند حمایت داشته است واقعاً شامل ترکیبات با خواص دارویی است.
این ترکیبات کورکومینوئید نامیده می شوند مهمترین آنها کورکومین است.
کرکومین عامل اصلی فعال زردچوبه است. آن دارای اثرات ضد التهابی قوی است و آنتی اکسیدان بسیار قوی است.
با این حال، محتوای کورکومین زردچوبه آنقدر زیاد نیست. حدود 3٪ وزن آن است.
اکثر مطالعات در این گیاه از عصاره های زردچوبه ای استفاده می کنند که عمدتاً حاوی کورکومین هستند و دوز آنها معمولاً بیش از 1 گرم در روز است.
اگر می خواهید اثرات کامل را تجربه کنید، باید مکمل ای را که شامل مقدار قابل توجهی از کورکومین است مصرف کنید.
متاسفانه، کورکومین ضعیف در جریان خون جذب می شود. این کمک می کند تا فلفل سیاه را با آن مصرف کنید که حاوی piperine است یک ماده طبیعی که جذب کورکومین را 2000٪ افزایش می دهد.
بهترین مکمل های کورکومین حاوی پیپرین است که به طور قابل ملاحظهای افزایش می یابد.
کورکومین نیز محلول در چربی است بنابراین ممکن است ایده خوبی برای مصرف آن با یک وعده غذایی چرب باشد.

کرکومین باید خطر بیماری قلبی شما را کاهش دهد

بیماری قلبی علت مرگ شماره 1 در جهان است.
محققان آن را برای چندین دهه مطالعه کرده اند و در مورد این که چرا این اتفاق می افتد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
بی تفاوتی، بیماری قلبی فوق العاده پیچیده است و چیزهای مختلف به آن کمک می کنند.
كركومین ممكن است به معكوس شدن مراحل بسیاری در روند بیماری قلب كمك كند.
شاید مزایای اصلی کورکومین در مورد بیماری قلب، عملکرد اندوتلیوم را بهبود می بخشد که رشته های عروق خونی شما است.
به خوبی شناخته شده است که اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری قلبی است و شامل عدم توانایی اندوتلیوم برای تنظیم فشار خون، لخته شدن خون و سایر عوامل دیگر می شود.
مطالعات متعدد نشان می دهد که کورکومین منجر به بهبود عملکرد اندوتلیال می شود. یک مطالعه نشان داد که این کار به همان اندازه همانند ورزش موثر است در حالی برخی مطالعات دیگر نشان می دهد که آن کار می کند و همانند داروی آتورواستاتین موثر است
علاوه بر این، کورکومین باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون می شود (همانطور که در بالا توضیح داده شد)، که نقش مهمی در بیماری های قلبی ایفا می کند.
یک مطالعه به طور تصادفی 121 نفر را که در معرض عمل جراحی بای پس عروق کرونر قرار گرفته بودند به صورت پلاسبو یا 4 گرم کورکومین در روز، چند روز قبل و بعد از عمل جراحی دادند.
گروه کورکومین خطر ابتلا به حمله قلبی در بیمارستان را 65 درصد کاهش داد

مزایای استفاده از زردچوبه در روتین زییایی شما

زردچوبه به ماسک های صورت، سرم ها و پاک کننده ها اضافه می شود تا التهاب و روشن شدن پوست را کاهش دهد. و در حالی که این محصولات ممکن است یک تجربیات آبرسانی را ارائه دهند علم چه میگوید ارتباط آن با پوست شما چیست؟ بررسی 18 مطالعات منتشر شده در اوت 2016 در مجله Phytotherapy Research در مورد زردچوبه به صورت موضعی و مصرف شده مورد بررسی قرار گرفت و "شواهد اولیه" یافت که زردچوبه علائم بیماری های پوست مانند درماتیت آتوپیک (مانند اگزما)، پسوریازیس، خارش مزمن و پیری زودرس را بهبود می بخشد.
در طب سنتی از خمیر زردچوبه برای بهبود ترمیم زخم ها استفاده می شود و حتی پس از برش بند ناف نوزادان نیز استفاده می شود.

عوارض جانبی و خطرات سلامت زردچوبه اگر سرطان دارید

اگرچه زردچوبه یک جنگنده بالقوه سرطانی است شما باید در صورت داشتن سرطان سینه، در خوردن یا مصرف آن دقت کنید زیرا ممکن است با اثر شیمی درمانی تداخل نماید اگر زردچوبه پایه اصلی رژیم غذایی شما است و شما برای سرطان سینه درمان می شوید اگر نیاز به تنظیم مقدار مصرف دارید با پزشک خود صحبت کنید.
یکی دیگر از تعاملات احتمالی: ادویه ها می توانند تأثیر رقیق کننده خون را افزایش دهند احتمالاً خطر خونریزی را افزایش دهند بنابراین اگر شما داروهای Coumadin یا Jantoven (وارفارین) مصرف می کنید پزشک باید بداند اگر شما از زردچوبه نیز استفاده کنید. تحقیقات منتشر شده در آوریل 2012 در مجله BMB Reports نشان داد که کورکومین دارای خواص ضد انعقادی است بنابراین ترکیب این دو می تواند این اثر را ترکیب کند. 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search