رژیم غذایی

خطرات روغن كانولا چیست؟

روغن کانولا خوب یا بد

روغن کانولا یک روغن گیاهی است که در غذاهای بی شمار یافت می شود. بسیاری از مردم به علت نگرانی در مورد اثرات سلامتی و روش های تولید آن، روغن کانولا را از رژیم غذایی خود حذف کرده اند .

با این حال، شما هنوز هم می توانید تعجب کنید که آیا بهتر است از روغن کانولا استفاده کنید و یا از مصرف آن جلوگیری شودروغن کانولا یک روغن گیاهی است که ممکن نیست آنطور که شما فکر می کنید برای شما خوب باشد. روغن کانولا به دلیل مزایای سلامتی آن به دلیل کمبود چربی های اشباع شده افزایش یافته است. با این حال، برخی شواهد به این واقعیت اشاره می کند که روغن کانولا ممکن است خطرهای پنهان شده برای سلامت شما داشته باشد.
بسیاری از مردم ادعا می کنند که روغن کانولا برای شما بد است زیرا از محصولات GMO ساخته شده است و بسیار تصفیه شده است. بعضی شواهد علمی وجود دارد که روغن کانولا برای سلامت شما بد است زیرا افزایش مصرف روغن کانولا با التهاب، بیماری قلبی، اختلال در عملکرد حافظه و سکته مغزی مرتبط است. این مقاله به شما می گوید که روغن کانولا برای شما خوب است یا بد.

روغن کانولا چیست؟

روغن کانولا از دانه های خرد شده گیاه کانولا که از انواع گیاه کلزا است ساخته شده است.
روغن کلزا خالص برای مصرف مناسب نیست زیرا حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات سمی به نام اسید اوراسیک و گلوکوزینولات است. بنابراین، دانشمندان در کانادا یک نسخه خوراکی از گیاه کلزا را توسعه دادند. این گیاه کانولا نامیده می شود و نام آن از "کانادا" و "اولا" به معنای روغن است. روغن گیاه کانولا چربی های اشباع شده پایین و دارای چربی های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده بالا است.
کانولا متعلق به خانواده Brassicaceae است که همان خانواده خردل، کلزا، کلم، کلم پیچ و کلم بروکلی است. اگر چه گیاه کانولا می تواند به طور طبیعی توسط اصلاح و بهبود تولید شود اکثر تولید جهانی روغن کلزا از محصولات مهندسی ژنتیکی تولید می شود.
گیاهان کانولا، اصلاح شده و ژنتیکی طراحی شده اند تا به بسیاری از علف کش ها و علف های هرز مقاوم باشند.(1)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چند مرحله در روند تولید روغن کانولا وجود دارد:

در ابتدا دانه های کانولا تمیز و پخته می شوند.
سپس دانه های کانولا پخته شده به طور مکانیکی فشرده می شوند تا اکثر روغن آن خارج شود.
روغن از باقی مانده کانولا با استفاده از حلالی به نام هگزان استخراج می شود.
روغن با استفاده از روش های مختلف مانند بخار، تصفیه و یا قرار گرفتن در معرض اسید فسفریک تصفیه می شود.
محققان دریافتند که با فرایند پالایش بسیاری از ویتامین E و کاروتنوئیدها (رنگدانه های گیاهی) از روغن حذف می شود. در طی فرایند پالایش، چربی ها در روغن کانولا رشد می کنند. چربی های ترانس به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و سرطان مرتبط است.

روغن کانولا و روغن کلزا

تفاوت روغن کلزا و روغن کانولا چیست؟ روغن کلزا و روغن کانولا که در پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرند یکسان هستند. روغن كانولا روغن کلزای با اسید اوراسیک پایین است.
از آنجا که روغن کلزا و یا روغن کانولا به طور عمده با استفاده از محصولات GMO تولید می شود و بسیار تصفیه شده هستند بسیاری از مردم از روغن کانوولا دور می شوند. در پایان این مقاله، اگر بخواهید از خطرات آن جلوگیری کنید برخی از گزینه های عالی و سالم برای روغن کانولا را خواهید یافت.

چرا برخی معتقدند روغن کانولا سالم است؟

یکی از دلایلی که برخی از مردم از روغن کانولا استفاده می کنند این است که دارای چربی های اشباع نشده زیاد است. به عنوان مثال، پزشکان کلینیک Mayo می گویند که روغن کانولا برای شما خوب است زیرا دارای مقدار زیادی از چربی های تک اشباع نشده است. آنها می گویند روغن از گیاه کانولا به طور کلی توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده به عنوان بی خطر شناخته شده است.
یکی دیگر از دلایلی که چرا می گویند روغن کانولا سالم است این است که حاوی فیتوسترولهایی است که به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می کند.

ارزش غذایی روغن کانولا

طبق اداره کشاورزی ایالات متحده، 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون حاوی 120 کالری است.
مطالعات نشان داده اند که روغن کانولا تحت فشار سرد قرار گرفته، حاوی مقادیر بسیار خوبی از ویتامین E و K است. با این حال، به یاد داشته باشید که روغن کانولای تصفیه شده معمولاً از ویتامین ها بی بهره است.

اسیدهای چرب در روغن کانولا

دلیل اصلی که مردم می گویند روغن کانولا سالم است این است که حاوی مقادیر کم چربی های اشباع شده و سطوح بالای چربی های اشباع نشده است.
طبق گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، روغن کانولا شامل 7 درصد چربی اشباع، 64 درصد چربی تک اشباع نشده و 28 درصد چربی چند اشباع نشده است.
روغن کانولا همچنین منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 است (در شکل اسید آلفا لینولنیک). مطالعات نشان داده اند که روغن کلزا حاوی 20٪ اسید لینولئیک است. اینها معمولاً به عنوان اسید چرب امگا 6 شناخته می شوند.
با وجود اینکه امگا 6 و امگا 3 برای شما سالم هستند امگا 6 بیش از حد می تواند منجر به التهاب شود. این یکی از دلایلی است که چرا بسیاری از مردم در رژیم غذایی خود از روغن کانولا اجتناب می کنند. رژیم های غربی در امگا 6 و امگا 3 کم هستند. بسیاری از دانشمندان این عدم تعادل را به افزایش بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و بیماری های خودایمنی مرتبط کرده اند.

چرا روغن کانولا برای شما بد است

در حقیقت، روغن کانولا ممکن است یک روغن سالم به نظر برسد زیرا اغلب حاوی چربی های تک اشباع نشده و غیر اشباع است. با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که چرا مردم از جایگزین های روغن کانولا استفاده می کنند.
محققان دانشگاه هاروارد T.H چان گزارش می دهد که روغن کانولا ممکن است برای شما بد باشد زیرا روغن کانولا می تواند حاوی حلال ها، چربی های ترانس و امگا 6 بیش از حد باشد. روغن کانولا در مقایسه با روغن سویا و روغن گردو ممکن است حاوی مقادیر چربی ترانس مشابه باشد.
در پایان مقاله، شما گزینه های خوبی برای روغن کانولا که با خطرات روغن کانولا همراه نیستند پیدا خواهید کرد.

روغن کانولا و خطرات سلامت آن - خطرات روغن کانولا

بیایید به جزئیات بیشتر در تحقیقات علمی در مورد دلایل بسیاری که می گویند روغن کانولا برای شما خوب نیست بپردازیم.

GMO و علف کش ها

یکی از بزرگترین نگرانی هایی که در مورد خطرات بالقوه سلامتی روغن کانولا به وجود می آید این واقعیت است که عمدتاً با استفاده از محصولات اصلاح شده ژنتیکی تولید شده است.
اگر چه بسیاری از کشورها اجازه استفاده از محصولات GM را می دهند بسیاری از مردم ترجیح می دهند از این نوع غذاها دور بمانند. یکی از دلایل این امر این است که مطالعات طولانی مدت در مورد خطرات بالقوه سلامت آنها وجود ندارد. بسیاری از دانشمندان نگران هستند که تحقیقات بیشتری در مورد ایمنی محصولات GM انجام شود. (2)
یکی دیگر از خطرات بالقوه محصولات GM مانند کانولا، استفاده بیش از حد از علف کش ها نظیر گلیفوزات است.
برخی از انواع کانولا به صورت ژنتیکی اصلاح شده اند تا به علف کش گلیفوزات مقاوم باشند. این امر موجب نگرانی ناشی از استفاده بیش از حد گلیفوزات قاتل علف های هرز شده است که کشاورزان می توانند به صورت آزادانه به محصولات زراعی بدون صدمه زدن به آنها اسپری کنند. گلیفوزات سرطان زا شناخته شده است و ممکن است مسئول نقص های زایشی در انسان باشد.

اسیدهای چرب امگا 6 آن زیاد است

یک نگرانی در مورد افزایش استفاده از روغن کانولا این است که می تواند عدم تعادل اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 ایجاد کند.
محققان دریافتند که رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا -6 می تواند موجب نگرانی های سلامت شود. برخی مطالعات نشان می دهد که نسبت امگا 6 به امگا 3 باید 1: 1 باشد اما نسبت رژیم های غذایی در برخی کشورها می تواند تا 20: 1 باشد. این باعث التهاب در بدن می شود و می تواند تاثیر منفی روی سلامتی داشته باشد.(3
امگا 6 بیش از حد به چاقی، سرطان، بیماری قلبی، بیماری آلزایمر و اختلالات خلقی خاص مرتبط است.
مصرف منظم مکمل های امگا 3 یکی از راه های کمک به حل مشکلات سلامتی مربوط به التهاب است.

حلال های شیمیایی

یکی از دلایلی که چرا روغن کانولا ناسالم است این است که باقی مانده حلال در روغن تصفیه شده یافت می شود.
برای استخراج مقدار زیادی روغن از دانه های کانولا مناسب است که خمیر بذر کانولا را با حلال هگزان گرم و سپس سفید کنند. محققان دریافته اند که مقادیر کوچک هگزان در محصولات نهایی باقی مانده است. اگر چه دانشمندان می گویند هیچ خطر برای سلامتی وجود ندارد بسیاری از مردم به دنبال جایگزینی سالم برای روغن کانولا هستند.
اگر چه این مقادیر مواد شیمیایی ممکن است از روغن کانولا سمی نباشد ممکن است روغنهای ارگانیک مانند روغن زیتون فوق العاده یا روغن آووکادو را ترجیح دهید.

روغن بسیار تصفیه شده

این واقعیت که اکثر روغنهای کانولا که در سوپر مارکت ها به فروش می رسند با استفاده از گرما و مواد شیمیایی بسیار بهبود می یابند باعث می شود تا بسیاری از مردم در مورد اینکه روغن کلزا واقعا ایمن است شک کنند.
برای ایجاد یک روغن گیاهی بدون عطر، تولید کنندگان دانه های گیاهان را به دمای بالا می رسانند. برای استخراج روغن از حلالها استفاده می شود. سپس روغن استخراج شده برای ایجاد یک روغن قابل استفاده، سفید و گندزدایی می شود.
مطالعات نشان داده اند که روغن های تصفیه شده دارای سطوح بسیار کم مواد مغذی مانند اسید های چرب ضروری، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند.(4)

چربی های ترانس

روغن کانولا می تواند برای شما بد باشد زیرا مقادیر کمی از چربی های ترانس در طول پروسه پالایش ممکن است رشد کند.
چربی های ترانس موجود در روغن مانند روغن کانولا می توانند به بیماری قلبی منجر شوند و خطر سکته را افزایش دهند. حتی مقادیر کمی از چربی های ترانس (همچنین به اصطلاح جزئی روغن هیدروژنه) می توانند به سلامت قلب شما آسیب برسانند.
دمای بالای حرارت مورد استفاده برای فرآوری روغن کانولا سبب تبدیل برخی چربی های غیر اشباع سالم به چربی های ترانس خطرناک می شود.
سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند تا سال 2023 تمام چربی های ترانس از منابع غذایی حذف شود.(5)

روغن کانولا باعث افزایش التهاب می شود

یکی از دلایل نداشتن مصرف و یا طبخ با روغن کانولا این است که می تواند نشانگرهای التهابی را در بدن شما ایجاد کند.
یک مطالعه بر روی اثرات روغن کانولا بر روی موش نشان داد که محتوای بالای اسید لینولئیک التهاب را افزایش می دهد. موشهایی که روغنهای مصرفی مانند روغن کانولا و روغن سویا مصرف کردند علائم بیشتری از استرس اکسیداتیو را نشان دادند.
مطالعات دیگر در زمینه حیوانات نشان دادند که روغن کانولا تعداد آنتی اکسیدان ها را در بدن کاهش می دهد. افزایش در التهاب باعث افزایش خطر بیماری قلبی عروقی می شود. (6)
روغن کانولا در میان بسیاری از غذاهای التهابی است که باید در رژیم غذایی سالم اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: 6 رژیم غذایی که باعث التهاب می شود

روغن کانولا می تواند بر عملکرد حافظه تأثیر بگذارد

مصرف روغن کانولا تصفیه شده ممکن است به دلیل عملکرد التهابی برای عملکرد شناختی شما بد باشد.
یک مطالعه 2017 در مورد حیوانات دریافتند که روغن کانولا تاثیر منفی بر سلامت مغز دارد. افزایش سطح روغن کانولا در رژیم غذایی باعث اختلال حافظه و کاهش شناختی شد.
مطالعه ای که در سالمندان انجام شده نشان می دهد که مصرف روغن زیتون فوق العاده برای سلامت مغز شما بهتر از روغن کانولا و سایر روغن های گیاهی است.

روغن کانولا می تواند برای قلب شما بد باشد

دلیلی که روغن کانولا برای سلامتی شما مناسب است داشتن سطح بالای چربی های اشباع نشده است. با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده اند که روغن کانولا ممکن است به عنوان یک قاعده برای قلب شما مفید نباشد.
مجله مواد غذایی در یک مطالعه 2018 در مورد تاثیر روغن های مختلف پخت و پز و سندرم متابولیک گزارش شده است. این تحقیق نشان می دهد که شرکت کنندگان دارای اضافه وزن یا چاق که معمولا از روغن کانولا برای پخت و پز استفاده می کنند شانس بیشتری برای داشتن سندرم متابولیک نسبت به کسانی که به سختی یا هرگز از آن استفاده نمی کردند داشتند.
با توجه به نظر درمانگاه Mayo، "سندرم متابولیک گروهی از شرایطی است که با هم روبرو می شوند و خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. این شرایط شامل افزایش فشار خون، قند خون بالا، چربی بیش از حد در دور کمر و میزان کلسترول غیر طبیعی یا تری گلیسیرید " می باشد.
پخت و پز با روغن زیتون به نظر می رسد بهترین نوع روغن با خواص محافظ قلبی باشد.
جالب توجه است برخی تحقیقات علمی وجود دارد که نشان می دهد فقط جایگزین کردن چربی های اشباع شده با روغن های غیر اشباع خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش نمی دهد.
برخی مطالعات درمورد خطرات روغن کانولا بر سلامت قلب شما مخالف هستند. به عنوان مثال، بررسی تحقیقات منتشر شده در مورد مزایای قلبی روغن کانولا، نتایج مثبتی را به دست آورد. با این حال، خوب است بدانید که این بررسی توسط شورای کانولای کانادا تأمین شده است.
اگر چه گزارش های متناقضی در مورد خطرات روغن کانولا وجود دارد تحقیقات بیشتری باید انجام شود. یک مطالعه در مورد مزایای جایگزینی روغن زیتون با روغن کانولا (روغن کلزا) برای مزایای قلبی ان، نمی تواند روغن کانولا را به عنوان یک جایگزین مناسب معرفی کند.

آیا روغن کانولا فشرده سرد برای شما مناسب است؟

شما ممکن است قادر به پیدا کردن روغن کانولای فشرده سرد تصفیه نشده باشید که می تواند نسبت به روغن تصفیه شده کمی بهتر باشد. روغن کانولا تصفیه نشده حاوی مواد مغذی بیشتری نسبت به روغن تصفیه شده است. با این حال خوب است که به یاد داشته باشید روغن کانولای سرد فشرده هنوز هم از گیاه کانولا اصلاح شده ژنتیکی ساخته شده است. روغن کانولای سرد فشرده هنوز دارای اسیدهای چرب امگا 6 زیاد است و بسیاری از خطرات مرتبط با روغن کانولا را نیز در بر می گیرد.

بهترین جایگزین روغن کانولا

گرچه روغن کانولا با فشار سرد ممکن است منافع سلامتی داشته باشد روغنهای زیادی برای استفاده در آشپزی وجود دارد.
وقتی که به جای جایگزین های سالم برای روغن کانولا استفاده می کنید مهم است که بسته به روش آشپزی خود بهترین روغن را انتخاب کنید. برای پخت و پز با حرارت بالا، مهم است که یک روغن را با نقطه دود بالا انتخاب کنید. برای سالاد سس گوجه فرنگی، شما می توانید از روغن های معطر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آیا روغن یک پروتئین، چربی و یا کربوهیدرات است

روغن زیتون

مجله تغذیه بریتانیا گزارش داد که روغن زیتون دارای مزایای سلامتی زیادی در محافظت از شما در برابر بیماری های مزمن است. روغن زیتون به کاهش فشار خون، التهاب کمک می کند و دارای خواص محافظ قلب است. برخی از مطالعات نیز ارتباط بین مصرف روغن زیتون و خطر کمتر نوع خاصی از سرطان را پیدا کرده اند.

بیشتر بخوانید: فواید روغن زیتون در سلامتی چیست؟

روغن آووکادو

روغن آووکادو برای پخت و پز در دمای بالا مناسب است. روغن آووکادو غنی از اسیدهای چرب تک اشباع نشده و غیر اشباع است و می تواند به حفظ قلب شما کمک کند. روغن آووکادو دارای ساختار شیمیایی منحصر به فرد است که به افزایش ظرفیت آنتی اکسیدان ها کمک می کند.

بیشتر بخوانید: 12 تا از مزایای اثبات شده آووکادو

روغن نارگیل

اگر چه چربی اشباع شده زیاد دارد روغن نارگیل حاوی اسید لوریک است که می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خوب در خون شما شود. روغن نارگیل نیز برای پخت و پز مناسب است زیرا محتوای چربی اشباع روغن را از اکسیداسیون در دمای بالا محافظت می کند.
بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده است که بسیاری از مزایای سلامتی برای روغن نارگیل وجود دارد و همه در چربی اشباع شده برابرنیستند. روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع شده با زنجیره متوسط و یا تری گلیسیرید با زنجیره متوسط (MCTs) است. تحقیقات نشان داده است که بدن در متابولیزه کردن MCT ها متفاوت از اسیدهای چرب طولانی مدت است و در واقع MCT ها اثر محافظتی بر سلامت قلبی دارند.

بیشتر بخوانید: خواص روغن نارگیل

روغن کتان

روغن کتان برای آشپزی مناسب نیست. با این حال، عطر و طعم دلپذیر آن و فراوانی اسیدهای چرب امگا 3 در این گیاه جایگزین خوشمزه و سالم برای روغن کانولا است. مطالعات نشان داده اند که روغن دانه ی کتان برای قلب شما مناسب است ضد التهابی است و می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

در ادامه بخوانید: نگرانی های جدی درباره روغن های گیاهی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search