رژیم غذایی

خواص روغن کبد ماهی کاد

مزایای سلامتی روغن کبد کاد

روغن کبد ماهی کاد استخراج شده از كبد کاد آتلانتیک است. معمولاً به عنوان مکمل غذایی مصرف می شود و از مواد مغذی پر شده است.

این یکی از بهترین منابع اسید چرب امگا 3 (EPA و DHA) است و حاوی مقدار نسبتاً بالایی از ویتامین A و ویتامین D است. غلظت دقیق مواد مغذی در روغن کبد ماهی کاد بستگی به گونه های کاد و یا Gadus دارد که روغن از آن تهیه می شود. کبد کاد برای اولین بار در سال 1789 برای درمان روماتیسم مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن در سال 1824 در ریکتز استفاده شد. در دهه 1930، به کودکان کمک کرد تا از ضعف ویتامین D جلوگیری کنند.
سایر روغن های ماهی از بافت ماهی های آب سرد دریای عمیق، از جمله ماهی تن، ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، شاه ماهی، ماهی سالمون و کاد استخراج می شود.
روغن کبد ماهی کاد تنها از كبد كاد بدست مي آيد. این حاوی اسیدهای چرب امگا-3 کمتری نسبت به روغن ماهی معمولی است اما ویتامین A و D بیشتری دارد.
روغن کبد ماهی کاد نوعی از روغن ماهی است که در فرم مایع و کپسول موجود است. روغن از کبد ماهی منجمد گرفته شده است روغن غنی از ویتامین A، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 است. با توجه به محتوای بالای امگا 3، روغن ماهی کاد در بسیاری از محصولات طبیعی موجود به عنوان مکمل های امگا 3 یافت می شود.

موارد استفاده از روغن کبد ماهی کاد

در دهه 1800، روغن کبد ماهی کاد در استفاده از مکمل های غذایی محبوب شده است برای کودکان که کمبود نور آفتاب باعث افزایش خطر ابتلا به ریکتز (بیماری ناشی از کمبود ویتامین D) شده است و به عنوان مکمل غذایی شناخته شد استفاده می شود. امروزه برخی از طرفداران پزشکی جایگزین، ادعا می کنند که روغن کبد ماهی کاد ممکن است در طیف وسیعی از شرایط سلامتی کمک کند از جمله:
افسردگی
دیابت
گلوکوم
بیماری قلبی
فشار خون بالا
کلسترول بالا
لوپوس
آرتروز

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید سلامتی روغن کبد ماهی کاد

طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH)، روغن ماهی احتمالاً برای جلوگیری از بیماری قلبی موثر است. علاوه بر این، NIH می گوید که روغن ماهی می تواند به کاهش فشار خون و کلسترول، درمان آسم و آرتریت روماتوئید، تسهیل درد قاعدگی، کاهش خطر سکته مغزی، محافظت در برابر استئوپروز و پیشرفت بیماری آترواسکلروز کمک کند. با این حال، NIH مشخص نمی کند که آیا روغن کبد ماهی کاد به طور خاص (به جای روغن ماهی که از سایر انواع ماهی ها تولید می شود) این مزایای سلامتی را ایجاد می کند.
اگر چه تحقیقات در خصوص اثرات سلامتی ویژه کبد ماهی کاد محدود است برخی مطالعات نشان می دهد که روغن کبد ماهی کاد ممکن است در شرایط زیر کمک کند:

1) عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی

طبق مطالعه سال 94 در مورد 94 کودک، روغن کبد ماهی کاد ممکن است به جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند. این مطالعه نشان می دهد که شرکت کنندگان که هر روز از اواخر پاییز تا اوایل بهار از روغن کبد ماهی کاد و مکمل مولتی ویتامین معدنی هر روز دریافت کردند کاهش قابل توجهی در تعداد عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (مانند سرماخوردگی) داشتند.

2) آرتروز

برای افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند مصرف روغن کبد ماهی کاد ممکن است نیاز به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) را کاهش دهد. در مطالعه سال 2008 منتشر شده در ریمومولوژی، محققان 97 بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید را تا 9 ماه تحت درمان با روغن کبد ماهی کاد یا پلاسبو قرار دادند. با بررسی داده ها در مورد 58 نفر که این مطالعه را انجام دادند آنها دریافتند که 39 درصد از گروه روغن کبد ماهی کاد قادر به کاهش بیش از 30 درصد مصرف NSAID روزانه خود (در مقایسه با 10 درصد از بیماران در گروه دارونما) داشتند.

3) دیابت

مصرف روغن کبد ماهی کاد در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلای کودک به دیابت نوع 1 را کاهش دهد به این ترتیب گزارش 2000 از مجله دیابتولوژی نشان می دهد. محققان این تحقیق با بررسی داده های مربوط به 85 مادر باردار مبتلا به دیابت و 1،071 زن باردار بدون دیابت، به طور قابل ملاحظه کاهش در خطر ابتلا به دیابت را در کودکان مبتلا به شرکت کنندگان که در دوران بارداری روغن کبد ماهی کاد مصرف کرده اند مشاهده نمودند.
علاوه بر این، مطالعه سال 2003 از 2213 نفر (که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است) دریافتند که مصرف روغن کبد ماهی کاد در سال اول زندگی با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 در شروع کودکی ارتباط دارد.
در یک مطالعه پیشین از پیشرفت در درمان، دانشمندان کشف کردند که مصرف روغن کبد ماهی کاد ممکن است به کاهش سفتی، درد و تورم در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کمک کند. روغن کبد ماهی کاد فقط یک درمان برای آرتریت روماتوئید است.

روغن کبد ماهی کاد و روغن ماهی

از آنجایی که برخی از گونه های کاد در معرض خطر قرار دارند امگا 3 شما از سایر انواع روغن ماهی (مانند ماهی قزل آلا) ممکن است تهیه شود. اگر شما گیاهخوار هستید می توانید اسیدهای چرب امگا 3 را از منابع گیاهی مانند دانه کتان دریافت کنید.

روغن کبد ماهی کاد تخمیر شده چیست؟

طرفداران روغن کبد ماهی کاد تخمیر شده ادعا می کنند که این شکل از روغن خالص تر و ویتامین A، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 بالاتری از روغن کبد ماهی کاد فراوری شده با حرارت می باشد. با این حال، در حال حاضر کمبود شواهد علمی برای حمایت از این ادعا وجود دارد.

هشدارها

روغن ماهی ممکن است باعث تعدادی از عوارض جانبی (از جمله نفس بد، سوزش سر دل، حالت تهوع و آروغ زدن) شود.
در هنگام مصرف بیش از حد، روغن کبد ماهی کاد ممکن است به سطح سمی ویتامین A و D منجر شود. روغن کبد کاد ممکن است حاوی سایر مواد ناخواسته مانند فلزات سنگین و PCBs باشد. علاوه بر این، دوزهای بالای روغن ماهی ممکن است از لخته شدن خون جلوگیری کند به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند و سطح کلسترول LDL را افزایش دهد.
روغن کبد ماهی کاد نیز می تواند به آسم کمک کند اما مصرف بیش از حد می تواند آن را بدتر کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف گاه به گاه روغن کبد ماهی کاد منجر به بهبود علائم آسم می شود اما افرادی که بیشترین میزان کبد ماهی کاد را مصرف می کنند و کسانی که کمترین میزان را دارند می توانند آسم را بدتر کنند.(1)
اگر از مصرف روغن کبد ماهی کاد در ترکیب با مکمل های دیگر استفاده می کنید قبل از شروع درمان با پزشک خود صحبت کنید. همچنین لازم به ذکر است که اجتناب از مراقبت های استاندارد پزشکی و خود درمانی یک بیماری مزمن با روغن کبد ماهی کاد (و یا هر نوع دیگر از داروهای جایگزین) ممکن است عواقب جدی سلامتی داشته باشد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search