رژیم غذایی

تغذیه برای بیماران مبتلا به التهاب روده

تغذیه در کرون و کولیت اولسروز

بیماری التهابی روده (IBD) اصطلاحی است که گروهی از بیماری ها را شامل می شود که باعث التهاب مزمن دستگاه گوارش (GI) می شوند. دو نوع شایع از بیماری التهابی روده بیماری کرون (بیماری کرون) و کولیت اولسراتیو (UC) است.

در بیماری کرون، التهاب در پچ های مختلف در هر نقطه از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد ظاهر می شود. در کولیت اولسراتیو التهاب مزمن و زخم (ulcers) وجود دارد که در امتداد روده کوچک و روده بزرگ مداوم است.

برنامه رژیم غذایی التهابی روده چیست؟

هیچ رژیم غذایی خاصی که برای معالجه بیماری التهابی روده (IBD) وجود ندارد اما برخی از افراد مبتلا به بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو علائم را با تغییر رژیم غذایی و رژیم کم چربی یا با فیبر کم مدیریت می کنند که شامل موارد زیر است:
خوردن وعده های غذایی کوچکتر و بیشتر
مصرف ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی
اجتناب از مشکل یا محرک غذاهایی مانند غذاهای چرب و سرخ شده، گوشت، غذاهای پرادویه، لبنیات و غذاهای سرشار از فیبر زیرا در اغلب موارد علائم نفخ، اسهال و درد شکم و گرفتگی ایجاد می شود.
افراد مبتلا به بیماری کرون به دلیل عدم تحمل شیر (عدم تحمل لاکتوز) ممکن است در تحمل محصولات لبنی مشکل داشته باشند. آنها همچنین به دلیل عدم جذب مواد مغذی در روده بیشتر مستعد کمبود مواد مغذی هستند. اگر IBD دارید با پزشک، متخصص تغذیه یا سایر متخصصین مراقبت های سلامتی در مورد تغییر رژیم غذایی صحبت کنید. علاوه بر یک روش درمانی که به خوبی تجویز شده است رژیم غذایی برای افرادی که از نوعی بیماری التهابی روده (IBD) رنج می برند مهمترین نگرانی است.
قبل از اینکه به رژیمهای غذایی مختلفی که برای بیماران مبتلا به IBD پیشنهاد شده است بپردازیم برای درک بهتر موضوع، مختصراً در مورد بیماری التهابی روده توضیح خواهیم داد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیماری التهابی روده

وضعیت مزمن پزشکی بر روی دستگاه گوارش ما بر روی ایجاد تورم و التهاب تأثیر می گذارد. عمدتاً دو شکل وجود دارد. بیماری کرون و کولیت اولسراتیو که در گذشته روی روده بزرگ و روده کوچک تأثیر می گذارد بعداً بر روده بزرگ یا کولون تأثیر می گذارد.
اگرچه بعضی اوقات، دستگاه گوارش نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. افراد مبتلا به IBD ناراحتی شکمی، کاهش وزن و خستگی، اسهال با خون یا چرک و سایر علائم را تجربه می کنند.
چه تعداد از افراد مبتلا به بیماری التهابی روده هستند؟
تخمین زده می شود که حدود 5 میلیون جمعیت جهان (از جمله 1.5 میلیون هندی) نوعی بیماری التهابی روده دارند. علل دقیق این بیماری ناشناخته است با این حال، سیستم ایمنی ضعیف و ژنتیک مربوط به IBD است.
رژیم های غذایی برای بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده
رژیم غذایی بخش عمده ای از درمان IBD محسوب می شود. در حالی که هیچ رژیم خاصی برای همه بیماران مبتلا به IBD وجود ندارد این چهار رژیم غذایی اغلب برای بیماران تجویز می شود.

رژیم غذایی مایع پاک

رژیم غذایی مایع پاک همانطور که از نام آن مشخص است به وضوح شفافیت غذا و نوشیدنی را مشخص می کند به این معنی که نمی توانیم شاهد چیزی در مایع مانند مواد غذایی، پالپ یا چیزهای دیگر باشیم. این رژیم های غذایی که بطور مکانیکی تغییر می یابند اغلب پس از عمل جراحی شکم برای سهولت دستگاه گوارش و ایجاد توانایی پردازش مجدد مواد غذایی تجویز می شوند.
این رژیم برای مدت زمان کمتری طراحی شده است و اگر بیمار بعد از مصرف رژیم غذایی شفاف بهبودی نشان دهد ممکن است به او یک رژیم کامل مایع توصیه شود.

رژیم غذایی مایع کامل

این رژیم معمولاً برای بیمارانی که از رژیم غذایی مایع پاک خود پیشرفت کرده اند توصیه می شود. رژیم غذایی مایع کامل به سادگی یک گام کوچک بعدی به سمت غذاهای جامد است. در اصل مواد غذایی سوپ و شربت برای جلوگیری از هر نوع استرس شکمی تشکیل شده است.
این نوع رژیم غذایی شامل غذاهای خامه ای و غلیظی مانند شیر، پودینگ و غیره است.
رژیم غذایی مایع کامل می تواند برای افراد عدم تحمل لاکتوز مشکل ایجاد کند اما می توانند جایگزین هایی مانند شیر بادام، شیر نارگیل، شیر برنج و غیره را انتخاب کنند.

رژیم بدون لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز حدود 60 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. این علائم بسته به شخص می تواند از شدت تا خفیف برخوردار باشد. برخی از علائم این بیماری اسهال، درد شکم، گاز، نفخ و غیره است که اغلب تمایز آن با علائم IBD دشوار است.
رژیم غذایی بدون لاکتوز در واقع اولین روش برای درمان IBD برای بررسی اینکه آیا علائم پس از مدت زمانی مشخصی برطرف می شود یا خیر. رژیم غذایی بدون لاکتوز به این معنی نیست که فرد باید در مورد کلسیم، پروتئین و مواد معدنی موجود در شیر سازش کند. تعداد زیادی محصولات بدون لاکتوز برای تأمین نیازهای غذایی موجود است.

رژیم غذایی کم فیبر

این نوع رژیم ها معمولاً در زمان بروز شعله ور شدن توصیه می شود. همچنین می توان قبل و بعد از عمل جراحی برای کاهش استرس روده از بدن توصیه کرد. فرآورده های ساخته شده از غلات، آب میوه، سبزیجات تازه (به جز سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم و غیره) و گوشت، ماهی و تخم مرغ خوب پخته شده همه بخشی از رژیم غذایی کم فیبر هستند.
پزشک شما می تواند بهترین گزینه رژیم را برای شما در هنگام درمان IBD تصمیم بگیرد. این رژیم های غذایی ویژه برای یک دوره زمانی محدود، یک استراتژی بلند مدت نیست. بعد از بهبودی، می توانید رژیم غذایی عادی داشته باشید.

غذاهایی که باید در رژیم IBD اجتناب کنید

بعضی از افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، به عنوان مثال، كولیت اولسروز و كرون، دریافتند كه برخی از غذاها یا محصولات باعث بروز شعله ور شدن می شوند و این باعث بدتر شدن بیماری می شود. غذاهایی که در ابتلا به IBD باید از خوردن آنها جلوگیری شود شامل موارد زیر است:
غذاهای چرب و سرخ شده
غذاهای ادویه دار
گوشت
سس های خامه ای
غذاهای پر فیبر شامل میوه و سبزیجات خام
آجیل، دانه و لوبیا
نوشیدنی های کافئین دار
شیرینی شامل آب نبات، نوشابه و آب میوه
الکل

غذاهایی که باید در رژیم غذایی IBD مصرف نمایید

افراد مبتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو اغلب در دریافت نیازهای غذایی روزانه خود به دلیل بیماری مشکل دارند. ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی می توانند در تأمین برخی از نیازهای غذایی لازم برای مبتلایان به IBD کمک کنند.
یک رژیم غذایی کم پس مانده می تواند از شعله ور شدن بیماری جلوگیری نماید. به عنوان مثال غذاهایی که نرم و ملایم هستند شامل:
سیب
موز
جو دوسر
مرغ یا ماهی بدون چربی،
تخم مرغ
پوره سیب زمینی
میوه کنسرو شده
برنج
رشته فرنگی
نان سفید
آب میوه رقیق
غلات ساده
اگر بیماری التهابی روده دارید با پزشک، متخصص تغذیه، یا سایر متخصصین مراقبت های سلامتی در مورد نیازهای غذایی خاص خود صحبت کنید.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی بیماری التهاب روده (IBD)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search