رژیم غذایی

چگونه می توانید با دو ماده غذایی کولون خود را تمیز نمایید

کفیر و بذر کتان تمیز کننده روده هستند

کولون بخشی از دستگاه گوارش است و به آن روده بزرگ نیز گفته می شود. مواد غذایی هضم شده باقیمانده وارد روده بزرگ می شوند و باکتری های موجود در روده بزرگ مواد زاید را تجزیه می کنند و آب، نمک و برخی مواد مغذی را از بین می برند.

حامیان پاکسازی روده بزرگ بر این باورند که هدف اصلی از پاکسازی روده بزرگ از بین بردن تجمع سموم و بهبود جذب مواد مغذی به بدن شماست.

آیا به پاک کننده روده بزرگ نیاز دارید؟

بسیاری از افراد ادعا می کنند که پاکسازی روده بزرگ به بهبود سلامت عمومی شما کمک می کند. از جمله برخی از مزایای ادعا شده برای پاک کردن روده بزرگ، افزایش سطح انرژی، سردرد کمتر و حتی کاهش وزن است.
برخی افراد بر این باورند که پاکسازی روده بزرگ می تواند به شما در کاهش وزن اضافی، بهبود عملکرد روده و بهبود سلامت و تندرستی شما کمک کند. از دیگر مواردی که می تواند به شما کمک کند رفع یبوست و اسهال، ترویج حرکات منظم روده، بهبود سیستم ایمنی بدن و تقویت سطح انرژی شماست.
در این مقاله می خواهم شما را با یک پاک کننده ساده روده بزرگ تنها با 2 عنصر: کفیر و دانه های کتان زمینی (خوردن تخم کتان) آشنا کنم.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید سلامتی کفیر (مبتنی بر شواهد)

کفیر نوشیدنی تخمیر شده است که معمولاً با شیر و "دانه کفیر" موجودات زنده میزبان ساخته شده است.
کفیر منبع کاملی از پروتئین با بسیاری از اسیدهای آمینه ضروری، مواد معدنی و ویتامین های ارزشمند B است.
یک مطالعه منتشر شده در مجله Nutrition Research Review نشان داد که کفیر شیر حاوی چندین گونه اصلی باکتریهای دوست و مخمرهای مفید است. این ارگانیسم های پروبیوتیک به پاکسازی روده کمک می کنند به تعادل فلور روده و از بین بردن عوامل بیماری زا مانند E-coli و انگل ها کمک می کنند.
یک مطالعه علمی دیگر نشان داد که کفیر به ترمیم دستگاه گوارش، از بین بردن بیماری التهابی روده کمک می کند و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
شما همچنین می توانید کفیر بخرید اما از کفیر معتبر ارگانیک ساده استفاده کنید.

چرا کفیر از ماست بهتر است؟

در حالی که ماست و کفیر حاوی انواع مختلف باکتری با کارهای مختلف هستند کفیر دارای انواع بسیار بیشتری از باکتریهای مفید (پروبیوتیک) و همچنین مخمرهای خوب است.
به عنوان مثال، دانشمندان کشف کرده اند که انواع خاصی از شیر کفیر می تواند تا 61 گونه مختلف باکتری و مخمر داشته باشد.
مطالعات پزشکی نشان داده است که باکتری های موجود در کفیر می توانند دستگاه روده را استعمار کرده و به روده بزرگ متصل شوند. این باکتری مفید می تواند هنگام عبور از روده بزرگ خود در مسیر خارج شدن از سیستم شما، عوامل بیماری زا را از بین ببرد. باکتری های کفیر خوب در واقع در روده بزرگ زندگی می کنند و همچنان باکتری های میزبان ایجاد می کنند که دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.
کفیر حاوی یک نژاد منحصر به فرد از باکتری است که در سایر لبنیات تخمیر شده وجود ندارد - Lactobacillus kefiri. مطالعات نشان داده اند که گونه های L. kefiri می توانند دستگاه گوارش را از عفونت ها محافظت کرده و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.
این باکتریها و مخمرها از نظر غذایی ارزش بیشتری نسبت به ماست تأمین می کنند زیرا به هضم غذایی که می خورید کمک می کند و روده بزرگ را تمیز و سالم نگه می دارد.

آیا کفیر برای افراد عدم تحمل لاکتوز مناسب است؟

باکتریهای دوست و مخمرهای مفید در کشت کفیر، بیشتر لاکتوز موجود در شیر را مصرف می کنند. مطالعات نشان داده است که کفیر هضم لاکتوز و تحمل را بهبود می بخشد. استفاده از آن ممکن است یک استراتژی بالقوه دیگر برای غلبه بر عدم تحمل لاکتوز باشد.
با این وجود نوشیدنی های کفیر غیر لبنی نیز وجود دارد زیرا دانه های کفیر همچنین می توانند آب میوه، آب نارگیل، شیر نارگیل، شیر برنج، شیر بادام و غیره را تخمیر کنند.

فواید سلامتی دانه های کتان

اضافه کردن بذر کتان زمینی به رژیم غذایی شما یکی از راه های عالی برای کمک به پاکسازی روده بزرگ شما است.
دانه های کتان زمینی آب را جذب می کنند و در روده بزرگ گسترده می شوند و به عبور مدفوع از دستگاه روده شما کمک می کنند و سموم را از بین می برند.
دانه های کتان همچنین سرشار از ALA هستند
یک نوع اسیدهای چرب امگا 3 که خاصیت ضد التهابی دارند و ممکن است سندرم روده تحریک پذیر را تسکین دهند.
برخی از آزمایشات پزشکی نشان داده اند که مقدار ALA امگا 3 موجود در روغن بذر کتان می تواند به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک کند.
بذر کتان همچنین منبع خوبی از لیگنان ها است که نوعی ترکیب گیاهی به نام پلی فنول شناخته می شود. مطالعات نشان می دهد که لیگنان موجود در بذر کتان همچنین دارای اثر محافظتی بر روی سرطان روده بزرگ دارد.
دانه های کتان وقتی که به طور کامل خورده می شوند بیشتر احتمال دارد بدون هضم در روده عبور کنند بنابراین بهترین راه برای استفاده از بذر کتان این است که بذر کتان را بخرید و در هنگام نیاز آنها را در آسیاب قهوه خرد کنید.
مقادیر زیادی از بذر کتان را خرد نکنید زیرا آنها نسبتاً سریع قدرت خود را از دست می دهند. از دانه های کتان تازه در مدت 24 ساعت پس از آسیاب کردن آنها استفاده کنید یا آنها را برای استفاده های بعدی در فریزر نگه دارید.

دانه های بذر کتان در مقابل روغن بذر کتان

مهمترین مزیت روغن بذر کتان نسبت به دانه کتان این است که حاوی مقدار بیشتری اسیدهای چرب امگا 3 سالم در هر وعده است. با این حال، اگر می خواهید از چربی کتان برای تمیز کردن روده بزرگ خود استفاده کنید باید از دانه کتان زمینی استفاده کنید و نه روغن بذر کتان.
مطالعات نشان داده اند که دانه های بذر کتان زمینی از مزایای تغذیه ای نسبت به روغن دانه کتان برخوردار هستند زیرا کالری آنها پایین تر است اما حاوی فیبر بیشتری هستند.
طبق گفته USDA، هر وعده 2 قاشق غذاخوری تخم بذر کتان شامل 75 کالری است و یک وعده معادل، از روغن بذر کتان 240 کالری دارد.
یک وعده غذایی دانه کتان همچنین حاوی 3.8 گرم فیبر رژیم غذایی است در حالی که روغن بذر کتان حاوی فیبر نیست. دانه های بذر کتان همچنین نسبت به روغن دانه کتان به عنوان منبع مواد معدنی اساسی از جمله منیزیم و مس دارای مزیت هستند.

طریقه استفاده از 2 پاک کننده روده بزرگ (مواد غذایی کفیر و تخم کتان)

یک قاشق غذاخوری تخم کتان را با حدود یک چهارم یا یک سوم لیوان کفیر مخلوط کنید. آن را قبل از صبحانه و سپس دوباره قبل از خواب مصرف کنید. شما می توانید یک مقدار طعم دهنده دارچین را برای طعم و مزایای سلامتی بیشتر اضافه کنید.
اگر تازه از غذاهای تخمیری مصرف می کنید بهتر است در مقادیر کم شروع کنید تا بدن و هضم بدن شما با آن آشنا شود. بعد ممکن است مقدار را افزایش دهید.
شما باید حتماً روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید.
می توانید از آن به عنوان یک تعمیر و نگهداری مداوم استفاده کنید یا به صورت دوره ای آن را انجام دهید.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی دانه کتان برای لاغری شکم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search