رژیم غذایی

چه چیزی بعد از عمل جراحی بخورید و چه چیزی نباید بخورید

تغذیه بعد از رژیم غذایی

جراحی با افزایش سن یک اتفاق معمول است. در طول زندگی، شما به احتمال زیاد عمل جراحی پیدا می کنید یا از کسی که از جراحی بهبود می یابد مراقبت خواهید کرد. سالانه بیش از 48 میلیون عمل جراحی انجام می شود و 72٪ از کل جراحی ها در افراد بالای 45 سال انجام می شود.


این می تواند در اثر یک سقوط، یک تصادف رانندگی، یک وضعیت جدید سلامتی یا یک بیماری مزمن سلامتی باشد که منجر به رفتن به اتاق عمل می شود. بهبودی از تعویض مفصل ران، جراحی آب مروارید، ترمیم شکستگی، انجام عمل سرطان، بیوپسی، جراحی قلب و عمل جراحی کمر شایع ترین آنهاست.
هر نوع جراحی، حتی جراحی های برنامه ریزی شده و انتخابی، منبع آسیب به بدن فرد هستند. بعد از عمل ممکن است شما یا یک فرد عزیز شما خطر بیشتری از موارد زیر را تجربه کنید:
عفونت
ذات الریه
سقوط
کاهش یافتن تحرک
کاهش وزن یا افزایش وزن
از دست دادن انرژی و انگیزه
اما نترسید! عمل جراحی شما برای بهبود کیفیت زندگی شما است. چند کار مهم وجود دارد که می توانید انجام دهید تا یک انتقال راحت از بیمارستان به خانه داشته باشید. یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام بهبودی از جراحی به آن توجه کنید تغذیه است.
اگر جراحی کرده اید غذایی که می خورید می تواند تأثیر زیادی در بهبودی شما و سرعت بهبودی زخم شما داشته باشد. خوردن غذاهای مناسب می تواند از بروز عوارضی مانند یبوست و گلوکز خون جلوگیری کند و بلوک های پروتئین لازم برای بهبود سریع پوست شما را فراهم کند.

1. ارزیابی رژیم غذایی شما

یکی از بهترین کارهایی که می توانید هنگام بهبود یافتن از جراحی برای بهبود وضعیت تغذیه ای خود انجام دهید تمرکز روی غذاهای کامل است. این بدان معناست که غذاهایی را انتخاب کنید که "کامل" یا غیر فرآوری شده باشند. به عنوان مثال، یک پرتقال یک غذای کامل است. با این حال، آب پرتقال یک نسخه پردازش شده از آن مواد غذایی خواهد بود. یک سیب زمینی پخته شده یک غذای کامل است در حالی که یک خلال سرخ شده با روغن فرآوری شده کمتر سالم است. سینه مرغ بهتر از ناگت مرغ است پیاز از حلقه های پیاز بهتر است.
بنابراین، هدف این است که بیشتر مواد غذایی خود را از این غذاهای کامل به دست آورید که در واقع یک روش سالم برای خوردن هر روز است نه فقط هفته های بعد از عمل.
غذاهای فرآوری شده مقادیر بیشتری چربی، قند، نمک و مواد افزودنی شیمیایی دارند اما فیبر و ویتامین های کمتری نسبت به کل مواد غذایی دیگر دارند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. غذاهای سالم که دارای فیبر زیادی هستند انتخاب کنید

یک ماده مغذی حیاتی که باید بعد از عمل در رژیم غذایی خود بگنجانید.
مهم است که فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا در حال بهبودی از عمل جراحی هستید. نه تنها غذاهای پر فیبر نسبت به همتاهای کم فیبر آنها سالم تر هستند بلکه فیبر نیز در جلوگیری از یبوست، یک عارضه شایع بعد از جراحی موثر است. یبوست پیش از عمل بعد از عمل آزار دهنده است در واقع می تواند درد و شانس بازگشت به بیمارستان را در طی دوره بهبودی افزایش دهد.
به جای اضافه کردن یک مکمل فیبر به رژیم روز خود، مانند پوسته های psyllium، به اضافه کردن غذاهای حاوی فیبر به رژیم غذایی خود و به دست آوردن فیبر به روشی طبیعی توجه کنید. مکمل ایده بدی نیست اما فیبر موجود در مواد غذایی تمایل به کار بهتر برای جلوگیری از یبوست در هنگام مصرف آب کافی دارد.
غذاهای پر فیبر
نان سبوس دار: به دنبال نان هایی باشید که از غلات کامل استفاده کرده و از رنگ تیره تری برخوردار هستند. نان سفید به طور معمول بسیار پالایش شده است تا منبع خوبی از فیبر باشد.
غلات کامل: این شامل ذرت، جو دوسر و سایر غلات است.
میوه ها: میوه تازه منبع عالی ویتامین ها و فیبر است.
سبزیجات: سبزیجات منبع عالی فیبر هستند و می توان آنرا تازه یا یخ زده خریداری کرد.
غلات: همه غلات از فیبر بالایی برخوردار نیستند. برای جلوگیری از غلات شیرین یا کم فیبر، برچسب را بررسی کنید. به جستجوی غلات با فیبر به نام آنها باشید یا با غذاهای قدیمی مانند جو دوسر یا خامه از گندم در صبحانه میل کنید.

3. از غذاهایی که باعث یبوست می شود خودداری کنید

یبوست بعد از عمل شایع است زیرا داروهای ضد درد به ویژه مواد مخدر - معمولاً در روزهای بعد از عمل جراحی استفاده می شوند و از عوارض شناخته شده ای در کاهش حرکت روده ها برخوردار هستند.
در حالی که برخی از غذاها می توانند به پیشگیری یا درمان یبوست کمک کنند غذاهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند یبوست را بیشتر کنند. یبوست می تواند سطح درد شما را افزایش دهد و می تواند استرس اضافی را بر محل برش شما ایجاد کند بنابراین مهم است که از هر غذایی که سبب یبوست می شود اجتناب کنید.
غذاهایی که احتمالاً باعث یبوست می شوند
غذاهای خشک یا کم آب: اینها شامل میوه های خشک هستند (آلوها یک استثناء هستند زیرا می توانند به رفع یبوست کمک کنند)، گوشت گاو خشک شده و برخی از انواع چیپس های سیب زمینی.
غذاهای فراوری شده
پنیر
شیر و لبنیات
گوشت قرمز
شیرینی: شامل شیرینی، آب نبات، کیک و سایر غذاهای قندی.
پیشگیری و درمان یبوست

4. روی پروتئین های بدون چربی تمرکز کنید.

پروتئین بدون چربی را می توان در گوشتهای بدون چربی، مانند مرغ، بوقلمون یافت. غذاهای دریایی از جمله ماهی نیز منبع عالی پروتئین بدون چربی هستند. گوشت قرمز به دلیل سطح بالای چربی اشباع و به دلیل اینکه باعث یبوست می شود توصیه نمی شود.
اگر گوشت نمی خورید یا از گوشت لذت نمی برید به یاد داشته باشید که پروتئین از منابع زیادی به غیر از گوشت تهیه می شود. مواد مغذی آجیل، توفو، لوبیا و غذاهای گیاهی مانند پروتئین گیاهی تمپه و پروتئین گیاهی با بافت برجسته (TVP) را برای تأمین نیازهای پروتئین خود در نظر بگیرید. محصولات لبنی همچنین منبع پروتئین هستند اما می توانند باعث یبوست شوند بنابراین باید از آنها در حد اعتدال استفاده کرد.
اگر در خوردن غذا مشکل دارید مکمل رژیم غذایی را با پودر پروتئین که می تواند به نوشیدنی ها، مانند اسموتی ها اضافه شود در نظر بگیرید.

5. به جای غلات تصفیه شده، غلات کامل بخورید

غلات سبوس دار منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین فیبر هستند. حتماً در هر زمان ممکن نان و غلات سبوس دار را بیشتر از نمونه های "سفید" تصفیه شده انتخاب کنید. برنج روشی عالی برای اضافه کردن غلات کامل به رژیم غذایی شما است اما بسیاری از انواع برنج به قدری فرآوری می شوند که ارزش غذایی آن حداقل است. برای هر دو ماده مغذی و فیبر، برنج قهوه ای یا انواع دیگری که فرآوری نشده اند را انتخاب کنید و از برنج سفید خودداری کنید.
صبحانه زمان ایده آل برای اضافه کردن غلات کامل و فیبر به رژیم غذایی شماست. بیکن و تخم مرغ را کنار بگذارید و جو دوسر یا غلات سبوس دار دیگر، نان گندم سبوس دار و میوه تازه را برای وعده های غذایی صبحگاهی خود انتخاب کنید.
اگر در روده خود جراحی انجام داده اید قبل از اضافه کردن آنها به رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید که می توانید غلات سبوس دار را بخورید. توجه ویژه ای به دستورالعمل های تخلیه خود در مورد آنچه که مناسب برای غذا خوردن، در دوران بهبودی است داشته باشید.

6. میوه و سبزیجات تازه

میوه و سبزیجات تازه حاوی مواد مغذی و فیبر هستند که برای بهبودی در طی بهبودی از عمل جراحی ضروری هستند. در حالی که تازه آنها بهتر است مواد منجمد یا کنسرو نیز مناسب هستند. سعی کنید روی مواردی که فرآوری نشده اند مانند کلم بروکلی تازه، تأکید کنید و از غذاهای فرآوری شده مانند سوپ کلم بروکلی کنسرو خودداری کنید.
یک عارضه جانبی خوردن میوه و سبزیجات بیشتر گاز از حد معمول است. در حالی که این می تواند یک مشکل آزار دهنده یا شرم آور باشد آن باید طی یک یا دو روز عبور کند. اگر گاز آنقدر شدید است که فشار معده یا گرفتگی شکم را احساس می کنید می توانید میزان مصرف محصولات تازه خود را کاهش داده و از مسکن گازی مانند Beano برای جلوگیری از گاز 6 یا گاز - ایکس (simethicone) برای رفع گاز موجود در آن استفاده کنید.

7. محصولات لبنی

محصولات لبنی منبع عالی پروتئین هستند که برای بهبودی بعد از عمل ضروری است. اگرچه بسیاری از مردم می دانند که مصرف لبنیات می تواند بعد از عمل منجر به یبوست شود. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه لبنیات می توانند ترشحات در ریه ها را افزایش دهند بنابراین اگر به سرفه مزمن مبتلا هستید ممکن است شایسته باشد که از محصولات لبنی در کوتاه مدت اجتناب کنید.
اگر می توانید لبنیات را بدون اینکه سبب یبوست شود بخورید روی کالاهای کم چرب مانند شیر کم چربی، پنیر کلم و ماست تمرکز کنید. پنیر کم چربی یا بدون، باید در حد اعتدال خورده شود تا زمانی که تشخیص دهید که خوردن آن باعث یبوست شما می شود یا خیر.

8. بعد از جراحی به اندازه کافی بخورید؟

بعضی اوقات به دلیل عدم اشتها، خوردن غذا پس از عمل دشوار است. این به طور معمول چند روز پس از عمل رفع می شود اما مهم است که در این بخش از بهبودی، به خوردن غذاهای مغذی ادامه دهید. یبوست می تواند باعث عدم اشتها شود. در صورت بروز این موارد، قبل از مصرف داروهای بدون نسخه، با جراح خود در مورد راه های تسکین یبوست صحبت کنید.
در حالی که بیشتر مردم در آمریکا می توانند چند پوند وزن خود را از دست بدهند قطع وعده های غذایی بعد از عمل راهی برای انجام این کار نیست. عدم خوردن به اندازه کافی بعد از عمل جراحی می تواند باعث کند شدن بهبودی و تاخیر در بسته شدن محل برش شود. بدن شما به پروتئین و سایر مواد مغذی احتیاج دارد تا بتواند بافت سالم جدیدی ایجاد کند و بافتی را که در اثر جراحی آسیب دیده است بهبود بخشد.
اگر یبوست ندارید و هنوز با اشتهای خود مشکل دارید غذاهای پر کالری مانند اسموتی را در نظر بگیرید که در صورت لزوم می تواند لبنیات، میوه و حتی پودر پروتئین داشته باشد. اگر بعد از عمل قادر به مصرف کالری کافی نیستید سعی کنید هر وقت ممکن است غذاهای پر کالری مصرف کنید. این یعنی خوردن غذاهایی که بیش از سایر کالری ها در هر لقمه دارند. به عنوان مثال، یک فنجان سالاد سبز یک غذای کم کالری در هر فنجان است در حالی که آووکادو از نظر کالری در هر فنجان بسیار زیاد است.
اگر مصرف کالری کافی یک مسئله است ممکن است بخواهید کالاهای کم کالری و بدون کالری را از رژیم غذایی خود تا زمانی که قادر به خوردن کافی نباشید حذف کنید. به عنوان مثال، از سس سالاد معمولی و از جایگزین های نوشابه رژیم غذایی مانند آب میوه یا نوشابه کم کالری استفاده کنید و (به طور کلی) از خوردن غذاهایی با برچسب "Lite"، "بدون قند"، "بدون کالری"، "رژیمی"، کم چربی، "یا" کم کالری " اجتناب کنید.

9. راههای آسان برای اضافه کردن کالری به رژیم غذایی خود

اگر بعد از عمل در دریافت کالری کافی در رژیم غذایی خود مشکل دارید بهبودی شما می تواند تحت تأثیر منفی قرار بگیرد. این نکات می تواند به شما کمک کند کالری را به رژیم خود اضافه کنید بدون اینکه به میزان قابل توجهی غذا بخورید. با این حال، این تغییرات لزوماً برای قلب سالم نیستند و به کاهش وزن کمک نمی کنند. این روش غذا برای افرادی که قادر به مصرف کالری کافی نیستند محفوظ است زیرا این یک برنامه غذایی ایده آل برای طولانی مدت نیست.
بعضی از افراد واقعاً در ابتدای مرحله بهبودی برای مصرف مقدار کافی غذا تلاش می کنند و این نکات برای آن افراد در نظر گرفته شده است.
هنگامی که شما قادر به بازگشت به یک رژیم غذایی سالم تر هستید چربی های اشباع شده و قند را حذف کنید در عین حال به میوه ها، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی اهمیت بدهید.

12 راه برای بدست آوردن کالری ها در رژیم غذایی

به جای خامه های لبنی بدون چربی از خامه سنگین استفاده کنید.
از شکر واقعی استفاده کنید نه یک جایگزین قند.
از کره یا مارگارین واقعی استفاده کنید نه اسپری کره کم کالری.
با روغن غذا بپزید نه با اسپری پخت و پز.
در صورت امکان هنگام خوردن غذاهای آماده مانند غذاهای یخ زده، گزینه های کالری کامل را انتخاب کنید. به عنوان مثال، وعده های غذایی منجمد ویت واچرز را انتخاب نکنید زیرا کالری کنترل می شود یک نسخه کالری کامل را انتخاب کنید.
نعناع یا آب نبات بمکید.
یک نوشیدنی پر کالری (آب میوه، لیموناد) را در این نزدیکی نگه دارید و هر وقت ممکن از آن بنوشید.
یک مکمل رژیم غذایی، مانند میله یا پروتئین، به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
میان وعده های غذایی در بین وعده های غذایی بخورید.
از تنقلات پر کالری مانند آجیل و دانه ها استفاده کنید.
به غذا فکر کنید و مرتباً این کار را انجام دهید. استراحت در کنار تلویزیون را یادآوری یک دلخوشی در نظر بگیرید.
سبزیجات با کالری بیشتری مانند آووکادو و سیب زمینی را بیشتر از کاهو انتخاب کنید.
یک میان وعده قبل از خواب را به برنامه خود اضافه کنید.
خلاصه:
آنچه در روزها و هفته ها بعد از جراحی می خورید می تواند در تعیین سرعت بهبودی و بهبودی به شما کمک کند. زمان کافی برای غذا خوردن را انتخاب کنید غذاهایی را که می دانید از نظر سلامتی مغذی هستند انتخاب کنید و مطمئن باشید در طریق فرایند بهبودی، کالری کافی برای حفظ بدن خود مصرف می کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search