رژیم غذایی

رژیم غذایی سنگ کلیه: غذاهایی که باید و غذاهایی که نباید بخورید

رژیم غذایی سنگ کلیه

درد سنگ کلیه فراموش نشدنی است اگر تا به حال تجربه کرده باشید درد تنها می تواند شدید باشد و با عبور سنگ تسکین می یابد. سنگ کلیه رسوبات کوچک و سختی است که در کلیه ها تشکیل می شود.

آنها در صورت کاهش ادرار یا افزایش برخی از مواد مانند مواد معدنی و نمک ایجاد می شوند. سنگ کلیه می تواند در اندازه های مختلف باشد اما بیشتر آنها شبیه دانه های شن هستند. تغییر در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از آنها کمک کند.
به گفته بنیاد ملی کلیه، سنگ کلیه می تواند باعث درد شدید شود و در تقریبا 9٪ از زنان و 19٪ از مردان در ایالات متحده رخ می دهد.
در این مقاله، ما برخی از گزینه های رژیم غذایی را که یک شخص می تواند برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه از جمله غذاهایی که برای خوردن و جلوگیری از آن وجود دارد بیان می کنیم.

چه عواملی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

مقادیر زیاد مواد مختلف در بدن مانند کلسیم یا اسید اوریک (مواد در ادرار).
سطح ادرار پایین تر از حد معمول.
حتی اگر بدن شما مقدار طبیعی مواد مختلف را ایجاد کند اگر بدن شما ادرار کمتری از حد معمول ایجاد کند سنگ کلیه هنوز هم می تواند تشکیل شود.
اگر سایر اعضای خانواده آنها را داشته باشد یا فرزند شما از نظر سلامتی دارای مشکلات سلامتی باشد ممکن است فرزند شما احتمالاً دچار سنگ کلیه شود. بیشتر سنگ های کلیه از کلسیم ساخته شده اند اما سایر از موادی دیگر مانند اسید اوریک ساخته شده اند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رژیم سنگ کلیه چیست؟

افرادی که مایل به جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه برای اولین بار هستند یا می خواهند خطر عود را کاهش دهند اگر قبلاً سنگ داشته باشند باید این مراحل اصلی را دنبال کنند:
مقدار زیادی آب بنوشید.
مصرف نمک و پروتئین حیوانی را محدود کنید
غذاهای حاوی مقادیر زیادی اگزالات را محدود کنید.
کلسیم کافی دریافت کنید.
هیچ برنامه غذایی واحدی برای انواع سنگ کلیه وجود ندارد زیرا می توانند به دلیل ایجاد چندین ماده معدنی مختلف در بدن تشکیل شوند. با این حال، بسیاری از متخصصان رژیم غذایی و پزشکان متخصص در بیماری های کلیوی یا نفرولوژیست ها، رژیم های غذایی را برای متوقف کردن فشار خون بالا (DASH) برای مبتلایان به سنگ کلیه توصیه می کنند.
این رژیم توانایی کاهش خطر تشکیل سنگ کلیه و بهبود سایر عناصر سلامت کلی مانند فشار خون پایین و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان را نشان داده است.
رژیم غذایی DASH مردم را به مصرف سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار و لبنیات کم چربی تشویق می کند. این طرح همچنین حاکی از محدود کردن میزان مصرف نمک، شکر و گوشت قرمز است.
با این حال، تغییرات رژیم غذایی به طور عمده بر افراد در معرض انواع سنگ کلیه های زیر تأثیر می گذارد:
سنگهای اگزالات کلسیم
سنگهای فسفات کلسیم
سنگهای اسید اوریک
سنگ های سیستین
مردم باید با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود صحبت کنند تا از کدام نوع سنگ کلیه در صورت وجود، حمایت کنند و از گزینه های موثر رژیم غذایی حمایت کنند. بنیاد ملی کلیه توصیه می کند به جای کاهش میزان کلسیم، سدیم را در رژیم غذایی کاهش دهید.

مواد غذایی برای خوردن

از آنجا که سنگ کلیه با توجه به مواد معدنی موجود در آنها متفاوت است توصیه های رژیم غذایی نیز متفاوت خواهد بود.
فرد باید با پزشک خود صحبت کند که کدام مواد غذایی باعث ایجاد سنگ می شود تا به آنها کمک کند تا آنچه را که باید و نباید بخورند برای کمک به جلوگیری از تشکیل سنگ در آینده بدانند.
در زیر برخی از پیشنهادات در مورد اینکه در رژیم غذایی برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چه باید بکار رود ارائه می شود.
آب
مصرف آب اضافی در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند زیرا در اغلب موارد به دلیل کم آبی بدن رخ می دهد. انستیتوی ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی (NIDDK) توصیه می کند روزانه 6 - 8 لیوان بنوشید.
نوشیدن برخی مایعات و همچنین آب قابل قبول است. با این وجود، بررسی میزان سدیم در نوشیدنی بسیار مهم است زیرا بسیاری از نوشیدنی ها دارای نمک بالایی هستند.
همچنین بهتر است از نوشیدنی های مخصوصاً شیرین مانند آب میوه های شیرین شده و نوشابه پرهیز کنید.

غذاهای سرشار از کلسیم و اگزالات

فرد باید غذاهای سرشار از کلسیم را شامل شود به خصوص اگر غذاهای زیادی مصرف کند که اگزالات بیشتر مانند اسفناج داشته باشد. رژیم غذایی کم کلسیم خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. کلسیم و اگزالات در روده به یکدیگر متصل می شوند و تشکیل سنگ را قطع می کنند.
برخی از غذاهای مورد نیاز عبارتند از:
محصولات شیر کم چربی یا بدون چربی
غذاهای غنی از کلسیم مانند غلات، نان و آب میوه ها
لوبیا
سبزیجات سرشار از کلسیم مانند کلم بروکلی
جلبک دریایی، مانند همانند اشنه دریایی
در اینجا، بیشتر در مورد کلسیم و منابع غذایی موجود در آن بیاموزید.
میوه ها و سبزیجات
میوه ها و سبزیجات بخشی ضروری از هر رژیم غذایی هستند. افزایش مقدار سبزیجات در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک کند میوه ها می تواند خشک، یخ زده یا تازه باشد.
میوه هایی با میزان بالای اسید سیتریک مانند پرتقال و لیمو نیز طبق بررسی های انجام شده در سال 2014، تأثیر مثبت در جلوگیری از سنگ کلیه نشان داده اند.
افراد باید با میوه و سبزیجات که دارای مقدار زیادی اگزالات از جمله اسفناج هستند آشنا شوند و سعی کنند مقدار آن را در رژیم غذایی محدود کنند. از طرف دیگر، مردم می توانند آنها را با غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند ترکیب کنند.
پروتئین گیاهی
مقادیر کمی از پروتئین های حیوانی برای مصرف بی خطر است. با این حال، پروتئین حیوانی بیش از حد می تواند خطر ابتلا به سنگ در کلیه را افزایش دهد.
متخصصان رژیم غذایی گنجاندن منابع پروتئین گیاهی را در رژیم غذایی سنگ کلیه تشویق می کنند. نمونه های آن شامل لوبیا، نخود فرنگی و عدس است.
افراد باید نیازهای پروتئین فردی خود را با پزشک یا متخصص تغذیه مورد بحث قرار دهند زیرا این نیاز در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.
مواد غذایی برای محدود کردن یا جلوگیری از آن
انتخاب مواد غذایی برای محدود کردن بستگی به نوع رشد سنگ در بدن فرد دارد.

مواد غذایی برای محدود کردن، شامل موارد زیر است:

غذاهای پر سدیم، از جمله غذاهای فرآوری شده، بسته بندی شده و همچنین وعده های غذایی از مراکز فست فود
پروتئین های حیوانی خاصی از جمله تخم مرغ، ماهی، گوشت خوک و گوشت گاو
اگر شخصی سنگ اگزالات کلسیم داشته باشد ممکن است بخواهد مصرف غذاهای زیر را که اگزالات زیادی دارند محدود کند و ممکن است خطر عود را افزایش دهد:
آجیل و خشکبار
بادام زمینی
اسفناج
سبوس گندم
ریواس
هر فرد متفاوت است و نیازهای فردی و نیازهای غذایی متفاوت است.
مهمترین جنبه مدیریت رژیم غذایی هنگام جستجو جلوگیری از سنگ کلیه مکرر، صحبت با پزشک یا متخصص تغذیه است. آنها قادر به شناسایی نوع سنگ کلیه در حال توسعه و راه هایی برای کاهش سرعت یا متوقف شدن توسعه آن هستند.

نکاتی در مورد رژیم غذایی کم اگزالات

از برخی میوه ها، سبزیجات و نوشیدنی هایی که در آنها اگزالات وجود دارد خودداری کنید. اگزالات نوعی نمک در برخی غذاها به ویژه برخی از میوه ها، سبزیجات و نوشیدنی ها است. بیش از 50 میلی گرم اگزالات روزانه میل نکنید.
در اینجا میوه، سبزیجات و نوشیدنی هایی وجود دارد که کودک شما باید از در رژیم غذایی کم اگزالات از مصرف آنها اجتناب کند:
سبزیجات: لوبیا، چغندر، کرفس، پیازچه، کلم برگ، بادمجان، اسکارول (از خانواده کاهو)، کلم روتاباگا، اسفناج، سیب زمینی
میوه ها: تمشک، مویز قرمز، dewberries، کیوی، توت فرنگی، انگور
نوشیدنی ها: شیر شکلات، کاکائو، قهوه، چای

نکاتی در مورد رژیم غذایی کم اسید اوریک

حداقل 2 روز در هفته وعده های غذایی بدون گوشت (گیاهخواری) بخورید تا میزان اسید اوریک در رژیم غذایی کودک کاهش یابد. اسید اوریک ماده ای است که وقتی پروتئین گوشت شکسته می شود در ادرار تجزیه می شود.

بیشتر بخوانید: غذاهای دارای اسید اوریک بالا

آیا مکمل های گیاهی به کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه کمک می کند؟

مردم در طول زمان از گیاهان زیادی استفاده کرده اند. به طور سنتی، مردم از سرکه سیب برای جلوگیری و معالجه سنگ کلیه استفاده کرده اند و مطالعات انجام شده در آزمایشگاه نشان داده است که می تواند باعث کاهش رشد سنگ شود.
طبق یک مطالعه مقطعی، اسید استیک موجود در سرکه سیب باعث کاهش درد و التهاب می شود.
مردم همچنین قرن ها از گندم سیاه برای بهبود سلامتی استفاده کرده اند و به دلیل این ماده حاوی ترکیبات خاصی است که باعث افزایش تولید ادرار می شود و خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی در پیشگیری از بیماری سنگ کلیه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search