رژیم غذایی

رژیم غذایی شکم صفر چیست

رژیم غذایی شکم صفر

رژیم غذایی شکم صفر Zero شامل غذاهای سالم زیادی مانند گوشت بدون چربی و ماهی، میوه و سبزیجات رنگارنگ، غلات کامل، حبوبات و حتی شکلات تیره است.

همچنین برخی از گزینه های غذایی کمتر سالم، از جمله گوشت های چرب و قند تصفیه شده را حذف می کند. بنابراین، به طور کلی، یک رژیم غذایی محبوب سالم است که باید دنبال شود.
این رژیم غذایی ادعا می کند که از نظر ژنتیکی به سلولهای چربی حمله می کند به دنبال این است که چربی احشایی خطرناک تری که اعضای بدن شما را احاطه کرده است را کاهش می دهد. تحقیقات نشان داده است که این نوع چربی ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی عروقی و شرایطی قرار دهد که منجر به دیابت می شود.
رژیم غذایی شکم صفر از "غذاهای حاوی مواد مغذی خاص (مانند بتائین، کولین، فولات و متیونین) برای" خاموش کردن ژنهای چربی شما "استفاده می کند که نویسنده دیوید زینگزنکو می گوید امکان کاهش سریع، پایدار و آسان وزن را فراهم می کند. همچنین باعث حذف غذاهایی که ممکن است سبب التهاب باشند در تلاش برای کاهش التهاب سیستمیک و بهبود هضم می باشد.
رژیم غذایی حاوی غذاهای سالم زیادی است که همیشه ایده خوبی برای ترکیب آنها در برنامه های غذایی روزانه شماست. با این وجود هیچ مدرک پزشکی وجود ندارد که این غذاها شامل تخم مرغ، میوه های رنگارنگ، گوشت بدون ماهی و سبزیجات، سبزیجات دارای برگ سبز، غلات سبوس دار و لوبیا به علاوه پودر پروتئین گیاهی اضافی و شکلات تیره باشد این رژیم می تواند به شما در سوزاندن چربی، موثرتر از هر برنامه رژیم غذایی دیگر کمک کند.

آنچه کارشناسان می گویند

"Zero Belly Diet وعده ی کاهش وزن با برنامه ای متمرکز بر 9 " غذای قوی " را می دهد. نویسنده ادعا می کند که این انتخاب ها به خاموش کردن ژن های چربی کمک می کنند - نه قدرت غذا - برای هر پوند کاهش وزن موثر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تاریخچه

تحقیقات پزشکی نشان داده است که چربی احشایی - چربی شکمی آزار دهنده که در قسمت میانی شما جمع می شود به خصوص با افزایش سن، به انواع مختلفی از شرایط سلامتی مربوط می شود. به عنوان مثال، افرادی که چربی شکمی احشایی بیشتری دارند بیشتر در معرض خطر مقاومت به انسولین و سطح قند خون بالا هستند که هر دو می توانند منجر به دیابت شوند. پزشکان همچنین چربی های اضافی شکم را با فشار خون بالا، کلسترول بالا و خطر بالاتر برای بیماری های قلبی مرتبط کرده اند.
رژیم غذایی شکم صفر به پیش بینی تحقیقات متکی است تا نشان دهد چگونه رژیم می تواند ژن های خاصی را روشن یا خاموش کند تا بدن شما کالری را به عنوان انرژی بسوزاند یا آنها را مانند چربی ذخیره می کند. زینكزنكو، نویسنده کتاب Eat This, Not That! و یک روزنامه نگار مشهور تناسب اندام، می گوید که از یک صفحه آزمایشی 500 نفره برای آزمایش برنامه رژیم غذایی خود استفاده کرد و آزمایش کنندگان نتایج سریع دریافت کردند.
بسیاری از افرادی که از رژیم غذایی استفاده کرده اند به سرعت برای کمک به آنها در ریختن وزن موثر بوده است اگرچه بسیاری نیز گزارش دادند که دنبال کردن این رژیم برای طولانی مدت سخت است زیرا باعث حذف بسیاری از غذاهای معمول می شود. برخی دیگر گفتند که نتایج آنها مطابق آنچه انتظار می رفت خوب نیستند و می توانستند مقادیر مشابه وزن شما را صرفاً با کم کردن آنچه که معمولاً می خورند کاهش دهند نه اینکه طرح رژیم غذایی شکم صفر دنبال کنند.

رژیم صفر چگونه کار می کند

رژیم صفر Zero به مصرف سه وعده غذایی اصلی و یک یا دو میان وعده در روز اجازه می دهد. این، به گفته زینكنزكو، به شما كمك می كند تا احساس سیری كنید و در مقابل هوسها بجنگید.

چی بخوریم

تخم مرغ
میوه های قرمز (انواع توت ها، گریپ فروت قرمز، سیب بانوی صورتی ، گیلاس ترش، هندوانه، آلو و هلو)
روغن زیتون و دیگر منابع سالم چربی مانند آجیل، آووکادو، ماهی قزل آلا و تخم کتان
لوبیا، برنج قهوه ای، جو دوسر و quinoa
پودر پروتئین گیاهی زیاد
ماهی و گوشت بدون چربی
سبزیجات برگدار، چای سبز و سبزیجات با رنگ روشن
ادویه ها
شکلات تیره

چی نخوریم

دانه های گلوتن (گندم ، جو و چاودار)
سیب زمینی ها
گوشت پرچرب
شیر و سایر لبنیات
روغنهای بسیار تصفیه شده (مانند روغن گلرنگ، روغن آفتابگردان و روغن سویا)
بیشتر غذاهای فرآوری شده
الکل
نوشابه و نوشابه رژیمی
قهوه (یک فنجان در روز مجاز)
شکر تصفیه شده
رژیم غذایی صفر Zero شامل طیف گسترده ای از دستور العمل های حاوی غذاهای مجاز، مانند جو دوسر الویس نازک، سالاد دایناسور مدیترانه ای، برگر ترکیه کورکی و ماهی طلایی رشد یافته است. برنامه غذایی موجود در کتاب شامل برنامه های غذایی نمونه است اما لازم نیست برنامه های خاص یا حتی دستور العمل ها را دنبال کنید تا زمانی که به غذاهای مجاز بچسبید.
رژیم غذایی بر نوشیدنی های Zero Belly تأکید زیادی دارد. رژیم روزانه حداقل یکی از این نوشیدنی ها را فرا می خواند. زینكزنكو شامل دستور العمل های پنج نوشیدنی مختلف است اما دیدن این الگو و توسعه خودتان به راحتی امکان پذیر است.

زمان بندی پیشنهادی

رژیم غذایی دو برنامه غذایی مناسب را توصیه می کند: یکی برنامه ورزش در طول روز و دیگری برای ورزش در شب و زمان غذا در روزهایی که ورزش نمی کنید.
اگر حدود ساعت ناهار ورزش می کنید صبحانه را (ساعت 7:30 بامداد) میل کنید و در ساعت 10 صبح یک میان وعده نوشیدنی Zero Belly میل کنید. ورزش ظهر خود را با ناهار در 1 بعد از ظهر دنبال کنید شام را برای حدود 6:30 بعد از ظهر برنامه ریزی کنید. و تقریباً ساعت 7:30 بعد از ظهر یک میان وعده یا نوشیدنی Zero Belly میل کنید.
در روزهایی که ورزش یک فعالیت شبانه است یا روزهایی که ورزش نمی کنید صبحانه را برای ساعت 7:30 صبح برنامه ریزی کنید میان وعده صبح را حذف کنید و ظهر ناهار بخورید یک میان وعده یا نوشیدنی Zero Belly را در 3:30 بعد از ظهر میل کنید. شام ساعت 6:30 بعد از ظهر و یک میان وعده یا نوشیدنی (در صورت تمایل) ساعت 7:30 بعد از ظهر میل کنید.

ورزش

تمرینات یکی از مؤلفه های مهم رژیم غذایی صفر است و نقش مهمی در تلاش شما برای از بین بردن شکم و چربی شکم دارد. زینكزنكو خاطرنشان می کند که تمرین های سنتی به منظور هدف قرار دادن گوشت شل و آویزان، مانند دراز و نشست، واقعاً کار نمی کنند. درعوض او می گوید برای اینکه خود را از چربی شکم خلاص کنید باید ماهیچه بدون چربی را در سراسر بدن خود بسازید.
500 نفری که در ابتدا رژیم را آزمایش کرده بودند هفته ای 3 بار از تمرین دمبل مخصوص طراحی شده برای ساخت ماهیچه ها و کاهش وزن استفاده کردند. این تمرین که در کتاب به تفصیل آمده است شامل چهار سوپر با مجموعاً هشت تمرین است که بیشتر آنها از دمبل استفاده می کنند.
این کتاب همچنین شامل هفت برنامه تمرین اضافی است با استفاده از وسایل کمکی که شامل هالتر، کتل بال، باند های آویز و گوی سنگین است. تمام تمریناتی که در کتاب توصیه می شود توصیف و نشان داده شده است.

منابع و نکات

برای رعایت راحت تر رژیم غذایی، در ابتدای هر هفته چند ماده اصلی به صورت عمده از جمله موز منجمد برای اسموتی ها و برنج قهوه ای و quinoa برای وعده های غذایی تهیه کنید. همچنین می توانید از قبل تهیه عدس را در نظر بگیرید. با این حال، سبزیجات و نوشیدنی های خود را زودتر از موعد تهیه نکنید زیرا این امر ممکن است ویتامین های موجود در آنها را اکسید کند.
به گفته زینكزنكو، كه نوشیدن آب زیادی در هر روز مهم است برای رسیدن به نتیجه در رژیم غذایی صفر ضروری است و توصیه می كند هر روز هشت لیوان آب را مصرف کنید.
سرانجام، رژیم صفر اجازه می دهد تا یک بار در هفته وعده غذایی را تقلب کنید. این امر ممکن است به شما کمک کند تا تمهیدات خاصی را برای غذاهای خاص مانند - شکر، غذاهای مبتنی بر گندم و محصولات لبنی - در حالی که برنامه های را دنبال می کنید داشته باشید.

مزایا و معایب

مزایا

بسیاری از غذاهای سالم را دارد
بسیاری از ورزش ها را ترکیب می کند
تعادل خوب و منصفانه دارد
بر ورزش تأکید می کند

معایب

ممکن است پیروی طولانی مدت دشوار باشد.
بسیاری از غذاهای معمول را حذف می کند.
در واقع به طور خاص چربی شکم را هدف قرار نمی دهد.
رژیم غذایی صفر Zero شامل مقدار زیادی غذای سالم مانند ماهی، میوه و سبزیجات رنگارنگ، غلات کامل، حبوبات و حتی شکلات تیره است. همچنین برخی از گزینه های غذایی کمتر سالم، از جمله گوشت های چرب و قند تصفیه شده را حذف می کند. بنابراین، به طور کلی، این یک رژیم غذایی کاملاً سالم است که باید دنبال شود و باید مواد مغذی کافی را برای شما به دست آورد.
این برنامه همچنین شامل تعداد زیادی اسموتی ساخته شده با پودر پروتئین بر پایه گیاهی است. این اتکا به اسموتی های حاوی پروتئین بالا مشابه سایر برنامه های رژیم غذایی است و ممکن است در جلوگیری از رفع گرسنگی در هنگام برنامه کاهش وزن کمک کند.
تأکید رژیم غذایی بر فعالیت بدنی، به خصوص تمرینات قدرتی، در ساخت عضلات به شما کمک می کند که به نوبه خود به شما در کاهش وزن و تقویت سوخت و ساز بدن کمک می کند.
با این حال، با وجود ادعاهای نویسنده، رژیم صفر Zero چربی شکم شما را به طور مؤثرتر از سایر برنامه های رژیم غذایی هدف قرار نمی دهد. در حقیقت، هیچ رژیمی وجود ندارد که به رغم تعدد محصولات و برنامه ها ادعا کند که می توانند چنین کاری را انجام دهند و به طور خاص چربی شکمی را هدف قرار دهید.
برای از دست دادن چربی شکم، باید کالری دریافتی خود را کاهش داده و سطح فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. رژیم غذایی صفر می تواند در رسیدن به این اهداف به شما کمک کند اما برنامه های رژیم غذایی دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد.
همچنین ممکن است پیروی طولانی مدت از رژیم غذایی (حتی با وعده غذایی تقلب هفتگی مجاز آن) نسبتاً دشوار باشد. برخی از بازرسان، کسالت خود را در مورد انتخاب مواد غذایی ذکر کرده اند در حالی که برخی دیگر می گویند صرفاً با از بین بردن بیشتر غذاهای فرآوری شده از رژیم های غذایی، می توان نتیجه مشابهی گرفت.
چگونه مقایسه می شود
رژیم غذایی صفر از نظر مفهومی با بسیاری از رژیم های غذایی دیگر که از بین بردن بیشتر غذاهای فرآوری شده (از جمله غذاهای مبتنی بر گندم و لبنیات) مشابه است و بر ورزش تأکید دارد. همچنین در مقایسه با توصیه های رژیم غذایی سالم و متعادل USDA، نسبتاً خوب است.

توصیه های USDA

از آنجا که رژیم غذایی شامل میوه ها و سبزیجات زیاد، غلات و حبوبات سالم و گوشت و ماهی بدون چربی است از نظر منطقی با توصیه های USDA برای یک رژیم غذایی کلی سالم منطبق است. طبق گفته USDA، یک رژیم غذایی متعادل حاوی نیمی از میوه و سبزیجات، بخش قابل توجهی از غلات کامل و وعده های کوچکتر گوشت و ماهی بدون چربی است.
با این حال، رژیم صفر Zero مستلزم آن است که دانه های گلوتن و محصولات مبتنی بر شیر را از رژیم غذایی خود حذف کنید و هیچ مدرک پزشکی در دست نیست که انجام این کار، به شما در کاهش وزن کمک می کند. در حقیقت، گندم کامل می تواند منبع با ارزش فیبر و سایر مواد مغذی باشد و محصولات لبنی می توانند به شما در دریافت کلسیم کافی، که برای استحکام استخوان بسیار مهم است کمک کند.
هیچ برنامه ای نزدیک با رژیم غذایی شکم صفر در دسترس نیست اما چندین رژیم غذایی شامل عناصر مشابه است. به عنوان مثال رژیم غذایی Sugar Busters! ضمن تأکید بر غذاهای کامل و چربی های سالم، حذف بیشتر غذاهای فرآوری شده را خواستار شده است و رژیم غذایی Flat Belly ادعا می کند با خوردن غذاهای سالم و چربی های سالم، به شما در از دست دادن چربی شکم کمک می کند.

در پایان

شکی نیست که می توانید با رعایت رژیم غذایی صفر Zero، وزن خود را کاهش دهید. با این حال، اگر مقداری وزن کم کنید آنها از سراسر بدن شما، نه فقط از ناحیه شکم شما وارد می شوند.
رژیم غذایی به طور کلی حاوی غذاهای سالم و تمرکز مفیدی بر تمرینات قدرتی است همچنین به شما در رسیدن به اهداف کاهش وزن و تونیسیته عضلات کمک می کند. همچنین به طور کلی پیگیری آن دشوار نیست به خصوص اگر کتاب را خریداری می کنید و از دستور العمل های موجود در آن استفاده می کنید.
با این حال، برای کاهش وزن (از جمله چربی شکم) نیازی به پیروی از برنامه رژیم غذایی خاص ندارید و ممکن است متوجه شوید که برنامه های دیگر، مانند Weight Watchers، دنبال کردن طولانی مدت آسان تر است و باید به موارد مشابه منجر شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search