رژیم غذایی

رژیم غذایی وحشی چیست؟

رژیم غذایی وحشی

رژیم غذایی وحشی یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات و پر چرب است که توسط Abel James، یک کارآفرین ساخته شده و "صلیب سلامتی" توصیف شده است.

وب سایت اختصاص داده شده به رژیم غذایی وحشی جیمز، دستور العمل های کم مصرف کربوهیدرات و تمرینات در فضای باز را دارد.
رژیم غذایی وحشی از بسیاری جهات شبیه رژیم غذایی سرخپوشان است از جمله تأکید آن بر منابع غذایی کلی، سنتی مانند گوشت، ماهی و سبزیجات.
اصول رژیم نسبتاً ساده است:
از دانه ها، غذاهای فرآوری شده و قندها خودداری کنید: در حالی که رژیم غذایی وحشی را دنبال می کنید مصرف غذاهای فرآوری شده، غلات و قندهای اضافه شده را محدود کنید.
غذاهای کامل را در اولویت قرار دهید: رژیم غذایی بر غذاهای کامل و غیر فرآوری شده تأکید دارد. انتخاب محصولات ارگانیک، گوشت مرتع و ماهی های صید شده وحشی تشویق می شود.
مصرف کربوهیدرات کم و متوسط را حفظ کنید: رژیم غذایی وحشی رژیم کم کربوهیدرات است. منابع کربوهیدرات که می توانید از آنها بخورید شامل میوه ها، چند نشاسته و بسیاری از سبزیجات غیر نشاسته ای است.
مقدار زیادی پروتئین و چربی سالم میل کنید: پروتئین های با کیفیت بالا مانند تخم مرغ، گوشت و ماهی و همچنین چربی های سالم - مانند روغن زیتون، آجیل و دانه ها - باید منابع اصلی انرژی شما باشند.
غذاهای متنوعی بخورید: برای تولید حداکثر مواد مغذی و جلوگیری از کسالت، طیف گسترده ای از محصولات تازه، پروتئین و چربی مصرف کنید.
یک وعده غذایی تقلب هفتگی داشته باشید: شما ممکن است یک یا دو بار در هفته یک وعده غذایی را تقلب کنید. این به معنای ارضای هوس، جلوگیری از عیاشی و تقویت سوخت و ساز است.
رژیم غذایی وحشی مانند رژیم غذایی سرخپوشان روی غذاهای کامل، مانند پروتئین بدون چربی، چربی های سالم و سبزیجات تمرکز دارد.
برنامه غذایی Wild مشابه برنامه پالئو است اما باعث می شود غذای بیشتر و انعطاف پذیری بیشتری در سبک خوردن نسبت به برنامه مرد غارنشین فراهم شود. به جای اینکه مانند اجداد سرخپوشان غذا بخوریم Abel James می گوید باید مثل پدربزرگ و مادربزرگ خود غذا بخورید. در این مقاله رژیم غذایی وحشی، از جمله فواید سلامتی آن، اشکالات احتمالی و مواد غذایی برای خوردن و جلوگیری از آن بررسی شده است.

آنچه کارشناسان می گویند

رژیم غذایی وحشی یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات با چندین غذای مفید، مانند تمرکز بر روی غذاهای غیر فرآوری شده و خوردن حسی است. با این حال، متخصصان قبول دارند که این برای همه درست نیست. حذف دانه ها برای برخی می تواند طولانی مدت محدود باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تاریخچه

ابیل جیمز همچنین به عنوان "مرد سوزاننده چربی" شناخته می شود. به طور واضح، وی خود را به عنوان یک متخصص رژیم معتبر تبلیغ نمی کند. او می گوید که تحقیقات خود را برای خنثی کردن تفکر سنتی درباره رژیم ها انجام داده است. جیمز در برنامه "رژیم غذایی من بهتر از شما" شرکت کرد یک واقعیت تلویزیونی است که غذاهای مختلف رژیم غذایی با یکدیگر رقابت می کند تا ببیند برنامه غذایی شما بیشترین کاهش وزن را ایجاد می کند. در حالی که او در مرحله نهایی مسابقات نتوانست پیروز شود شرکت کننده برنامه جیمز 87 پوند از دست داد.
از زمان پخش این نمایش در سال 2016، کتاب جیمز با عنوان رژیم وحشی و وب سایت وی بسیار محبوب شده است به ویژه در میان مردها و افراد دیگری که به دنبال جایگزینی برای رژیم سرخپوشان هستند. Wild Diet PDF همچنین به جستجوی برتر رتبه گوگل بدل شده است اگرچه نسخه قابل بارگیری در این کتاب به نظر نمی رسد.

چگونه کار می کند

جیمز، در کتاب توضیح می دهد که چگونه غذاهایی را برای خوردن انتخاب و از غذاهایی اجتناب کنید. تبلیغات رژیم غذایی این واقعیت را تشدید می کند که می توانید غذاهای چرب، مانند بیکن، سوسیس یا کرم سنگین بخورید. اما طبق این برنامه، بیشتر این غذاها "غذای تکمیلی" هستند. جیمز توصیه می کند تا زمانی که به وزن هدف خود نرسید بیش از دو وعده غذای تکمیلی در هفته میل کنید. تأکید بر غذاهای محلی، ارگانیک، گیاهی و کامل است.
وعده های غذایی رژیم غذایی وحشی باید به شرح زیر تنظیم شود:
تقریباً دو سوم بشقاب شما باید از سبزیجات غیر نشاسته باشد. مقدار محدودی از سبزیجات نشاسته ای (مانند سیب زمینی شیرین یا چغندر) برای افرادی که مرتباً ورزش می کنند مجاز است.
یک وعده پروتئین (گوشت، ماهی یا تخم مرغ) که باید اندازه کف دست یا تقریباً سه اونس باشد.
قسمت باقیمانده باید پر از چربی های سالم و میوه باشد.

بشقاب رژیم غذایی وحشی

رژیم غذایی وحشی به منظور تقویت توانایی بدن در سوزاندن موثر چربی است.
وعده های غذایی موجود در این رژیم باید تمرکز زیادی روی سبزیجات داشته باشد و در ضمن از گروه های غذایی دیگر نیز استفاده شود. سعی کنید برای هر گروه غذایی دستورالعمل های زیر را رعایت کنید:
سبزیجات: سبزیجات با برگ سبز باید اکثر وعده های غذایی را تشکیل دهند. متخصصان رژیم غذایی هر وقت ممکن باشد سعی کنند محصولات ارگانیک را انتخاب کنند.
پروتئین ها: پروتئین ها، مانند گوشت گاو علفخوار، مرغ، تخم مرغ، باید حدود یک چهارم از بشقاب شما را پر کنند - که یک سهم آن به اندازه کف دست شماست.
چربی ها: باید به هر وعده غذایی چربی هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن آووکادو، گوشت های چرب یا آجیل های بدون نمک اضافه شود.
میوه ها: به شما توصیه می شود که مصرف میوه را زیر دو وعده در روز نگه دارید تا چربی را به حداکثر برساند.
نشاسته ها: نشاسته ها مانند سیب زمینی شیرین فقط برای افراد فعال و یا افرادی که تحمل کمتری نسبت به چربی ها و پروتئین ها دارند توصیه می شود.
براساس وب سایت Wild Diet، ترکیب مواد غذایی شما باید حدود 65٪ غذاهای گیاهی و تقریبا 35٪ گوشت، چربی و روغن باشد.
متخصصان رژیم های غذایی بالقوه برای خرید کتاب رژیم های غذایی وحشی یا برنامه 30 روزه کاهش وزن چربی توصیه می کنند. از شما خواسته شده است تا حداقل 30 روز با رژیم بپیوندید تا حداکثر پیشرفت را ببینید.
رژیم غذایی وحشی شامل شمارش کالری نیست. این به سادگی شما را تشویق می کند که از غذاهای خاصی دوری کنید.
هاب جیمز ادعا می کند که رژیم غذایی وحشی "رژیم غذایی نیست، بلکه یک سبک زندگی است" و این برنامه کاملاً با سلیقه ها و اهداف فردی قابل تنظیم است.
خلاصه
رژیم غذایی وحشی کم کربوهیدرات و چربی و پروتئین زیادی دارد. این بر غذاهای حیوانی و گیاهی با کیفیت بالا و کامل تأکید دارد.

آیا می تواند باعث کاهش وزن شود؟

گرچه مطالعات مشخصی در مورد رژیم غذایی وحشی در دسترس نیست شواهد خوبی از استفاده از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات، غذاهای کامل و پروتئین بالا برای تقویت کاهش وزن حمایت می کند.
ثابت شده است که رژیمهای غذایی کم کربوهیدرات یک روش کاهش وزن موثر است.
به عنوان مثال، یک مطالعه در 148 بزرگسال چاق، رژیم کم کربوهیدرات - با کمتر از 40 گرم کربوهیدرات خالص در روز - را به کاهش وزن، کاهش چربی و حفظ حجم عضلات در مقایسه با رژیم کم چربی مرتبط کرد.(1)
بررسی 53 مطالعه در بیش از 68000 شرکت کننده نشان داد که استراتژی های کاهش وزن کم کربوهیدرات منجر به کاهش متوسط وزن 2.54 پوند (1.15 کیلوگرم) نسبت به نسخه های کم چربی شده است.(2)
رژیم غذایی وحشی همچنین از نظر پروتئین نسبتاً زیاد است که یک عامل قدرتمند در کاهش وزن است.
پروتئین پرخاصیت ترین مواد مغذی است به این معنی که شما را در بین وعده های غذایی سیر نگه می دارد که ممکن است از پرخوری و افزایش وزن جلوگیری کند.
با بررسی 9 مطالعه در 418 نفر، افرادی که رژیم های غذایی با پروتئین بالاتر را برای 4 تا 24 هفته دنبال کردند 4.58 پوند (2.08 کیلوگرم) کاهش وزن بیشتری نسبت به رژیم های با پروتئین پایین تجربه کردند.(4)
علاوه بر این، رژیم غذایی وحشی بر محصولات تازه مانند سبزیجات و میوه تأکید دارد. رژیم های غذایی زیاد در این غذاها با کاهش وزن بدن و کاهش وزن بیشتر همراه است.
علاوه بر این، قطع کردن غذاهای فرآوری شده، مانند نوشیدنی های حاوی شکر، آب نبات و غذاهای پخته، یک راه عالی برای بهبود سلامتی و کاهش وزن اضافی است.
بر اساس شواهد علمی، یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات مبتنی بر غذاهای کامل مانند رژیم غذایی وحشی به احتمال زیاد منجر به کاهش وزن خواهد شد.
خلاصه
شواهد نشان می دهد رژیم های غذایی کم کربوهیدرات، پروتئین بالا و پر از مواد غذایی مانند رژیم غذایی وحشی برای کاهش وزن مؤثر هستند.

سایر مزایا

گذشته از ترویج بالقوه کاهش وزن، رژیم غذایی وحشی نیز می تواند مزایای دیگری را ارائه دهد.
غذاهای کامل را تبلیغ می کند.
رژیم غذایی وحشی بر اهمیت مصرف غذاهای کامل و مغذی تأکید دارد.
مصرف غذاهای کامل مانند سبزیجات، چربی های سالم، مرغ، تخم مرغ، ماهی و میوه برای سلامتی شما ضروری است.(5)
این مواد غذایی حاوی مواد مغذی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند که بدن شما برای رشد به آنها نیاز دارند.
مهم نیست که اولویت رژیم غذایی شما باشد یک برنامه غذایی سالم همیشه باید مبتنی بر غذاهای تازه و کامل باشد.
به شمارش کالری نیاز ندارید.
بسیاری از رژیم های غذایی بر محدودیت کالری در غذاهای با کیفیت بالا و مغذی تأکید دارند.
رژیم های غذایی که روی محدودیت کالری تمرکز می کنند اغلب منجر به سیکل تغییر وزن می شوند - دوره های تکرار کاهش وزن و به دنبال آن افزایش وزن - زیرا رعایت آنها در طولانی مدت سخت هستند.
سیکل تغییر وزن - همچنین به عنوان رژیم های غذایی (یویویی) نیز شناخته می شود - نه تنها با بازیابی وزن همراه است بلکه باعث افزایش التهاب در بدن می شود.
بعلاوه، تمرکز روی کالری با کیفیت بالا، شما را ترغیب می کند بدون توجه به کالری، با همه غذاها رابطه سالم برقرار کنید.
با محدود کردن غذاهای کم کالری، فرآوری شده و مصرف مواد مغذی پر چرب، پر کردن مواد غذایی، پیروان رژیم غذایی وحشی می توانند بدون نگرانی در مورد پیگیری کالری، موفقیت را پیدا کنند.

ممکن است به کنترل قند خون کمک کند.

از آنجا که رژیم غذایی وحشی غذاهای فرآوری شده مانند قندهای اضافه شده و کربوهیدراتهای ساده را از بین می برد ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی باشد که با کنترل قند خون مقابله می کنند.
غذاهای پر قند اضافه شده، مانند نوشیدنی های شیرین شده و آب نبات، قند خون را افزایش می دهند و می توانند مقاومت به انسولین را افزایش دهند یکی از عوامل مؤثر در دیابت نوع 2، چاقی و سایر شرایط سلامتی است.(5)
رژیم غذایی وحشی سرشار از فیبر، پروتئین، آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم است - همه این موارد برای افراد مبتلا به دیابت و پیشگیری دیابت توصیه می شود.
مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی سرخپوشان - که مشابه رژیم غذایی وحشی است - حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و قند خون را در مبتلایان به دیابت نوع 2 کاهش می دهد.

ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد

رژیم های غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده با افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند چاقی، بیماری های قلبی، دیابت و برخی سرطان ها همراه هستند.
از طرف دیگر، رژیم های غذایی که به غذاهای کامل توجه دارند و غذاهای فرآوری شده را محدود می کنند با کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن مرتبط هستند.
به عنوان مثال، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، آجیل ها، دانه ها، میوه ها و غذاهای دریایی از بیماری قلبی محافظت می کنند در حالی که مصرف نوشیدنی های شیرین شده و فست فودها خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد.
قطع غذاهای فرآوری شده نیز ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطانها را کاهش دهد.
یک مطالعه در 104.980 نفر نشان داد که افزایش 10٪ در نسبت غذاهای فوق فرآوری شده در رژیم غذایی با بیش از 10٪ افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان و سرطان به طور کلی همراه است.(6)
علاوه بر این، در رژیم های غذایی حاوی سبزیجات مانند رژیم غذایی وحشی خطر ابتلا به سرطان کمتر است .
خلاصه
رژیم غذایی وحشی شامل غذاهای پر چرب و مغذی است که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن کمک کند از کنترل قند خون بهره مند شده و احتمال رژیم یو یویی را کاهش می دهد.

اشکالاتی بالقوه

اگرچه رژیم غذایی وحشی مزایای بسیاری را ارائه می دهد اما اشکالاتی نیز دارد.

ممنوعیت غذاهای سالم

در حالی که رژیم غذایی وحشی بسیاری از غذاهای سالم را ترویج می کند برخی از مواد مغذی را حذف می کند.
به عنوان مثال، دانه ها، محدود شده هستند و لوبیا و عدس ها از آن جدا می شوند مگر اینکه خیس، سفت و آهسته پخته شوند.
به علاوه، نشاسته های سالم مانند سیب زمینی شیرین برای هر کسی که خیلی فعال نیست محدود است.
با این حال، همین برنامه ها را می توان در مورد دیگر برنامه های غذایی کم کربوهیدرات مانند رژیم غذایی سرخپوشان نیز گفت.
قطع کربوهیدرات می تواند باعث کاهش وزن و بهبود سلامتی شود. با این حال، رژیم های غذایی حاوی کربوهیدراتهای پیچیده، مانند لوبیا و غلات کامل، همچنین از سلامتی برخوردار هستند.
به عنوان مثال، رژیم مدیترانه ای - که دارای لوبیا سرشار از فیبر و غلات کامل است - به عنوان یکی از رژیم های غذایی موثر برای کاهش وزن و سلامت کلی ثابت شده است.

ممکن است باعث کاهش شدید وزن شود

اگرچه رژیم غذایی وحشی به عنوان یک سبک زندگی تبلیغ می شود اما جیمز، خالق آن، سیستم های کاهش چربی 30 روزه را می فروشد که به منظور القای سریع کاهش وزن است.
اگرچه کاهش چربی بدن در صورت داشتن چربی اضافی بدن سالم است توصیفات موجود در وب سایت Wild Diet نشان می دهد که پیروان می توانند در مدت شش هفته 50 پوند (22.7 کیلوگرم) از دست بدهند.
در حالی که ممکن است برخی افراد متوجه شوند رژیم غذایی وحشی منجر به کاهش سریع وزن می شود بهتر است هدف از دست دادن وزن سالم 1 تا 2 پوند (0.5 تا 1 کیلوگرم) در هفته باشد.
کاهش وزن کمتر ممکن است به حفظ بیشتر حجم عضلات کمک کند و حفظ آن راحت تر از برنامه های کاهش سریع وزن است.(7)

پیروی از گیاهخواران و وگان ها ممکن است دشوار باشد.

حتی اگر جیمز اظهار داشته باشد که رژیم غذایی وحشی می تواند متناسب با سبک زندگی گیاهخواری و وگان باشد برخی از غذاهایی را که رژیم های غذایی گیاهی به آنها وابسته اند را قطع می کند.
از آنجا که حبوبات جدا می شوند مگر اینکه به طور صحیح تهیه شوند و غلات کامل از آن منع شوند ممکن است گیاهخواران و وگان هنگام یافتن رژیم غذایی وحشی نیاز به یافتن منابع غذایی جایگزین داشته باشند.
اگرچه می توان رژیم غذایی وحشی را برای پاسخگویی به نیازهای گیاهخواری یا وگان تطبیق داد برای جلوگیری از کمبودهای مواد مغذی، برنامه ریزی دقیق غذا لازم است.
خلاصه
رژیم غذایی وحشی غذاهای سالم خاصی را محدود می کند و پیروی از آن برای گیاهخواران و وگان ها دشوار است. بعلاوه، کاهش سریع وزن که در وب سایت آن تبلیغ می شود ممکن است برای بیشتر افراد غیر واقعی باشد.

غذاهای مجاز برای خوردن

فقط غذاهای کامل در رژیم غذایی وحشی مجاز است.
غذاهای زیر به صورت آزاد قابل خوردن هستند:
سبزیجات غیر نشاسته ای: اسفناج، کلم، سبزی های برگ کلمی، کلم بروکلی، گل کلم، جوانه بروکسل، آروگولا، کنگر فرنگی، فلفل، گوجه فرنگی، خیار و غیره.
سبزیجات تخمیر شده: کلم ترش و کیمچی.
گوشت و مرغ: استیک علفخوار، مرغ یا بوقلمون مرتعی. گوشت ارگان نیز تشویق می شود.
غذاهای دریایی: ماهی قزل آلا، باس دریایی، كاد، میگو، صدف و غیره. صید وحشی بهترین نوع است.
تخم مرغ: تخم مرغ کامل و سفیده تخم مرغ است.
آجیل و دانه: گردو، گردوی آمریکایی، دانه کدو تنبل، تخمه آفتابگردان، آجیل ماکادامیا، تخم کتان، دانه چیا و فندق.
کره گردو و دانه: کره بادام، کره بادام زمینی طبیعی، کره بادام زمینی، کره دانه کدو تنبل و غیره
چربی ها و روغن ها: آووکادو، گی، کره علفخوار، روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن آووکادو.
شیر غیر لبنی: شیر بادام، شیر نارگیل و شیر کاشو.
نوشیدنی ها: آب، چای شیرین نشده، قهوه و سلتزر.
ادویه جات، گیاهان و چاشنی ها: سیر، کاکائو، پودر پیاز، نمک، فلفل قرمز، زردچوبه، سرکه سیب، سرکه بالزامیک و گیاهان تازه.
شیرین کننده های طبیعی: شربت زایلیتول، اریتریتول، خرما، افرا و استویا.
مکمل ها: پودرهای پروتئینی شیرین نشده و پودرهای سبزی مجاز هستند.
غذاهای زیر در رژیم غذایی وحشی مجاز است اما باید در مقادیر کمتری مصرف شود:
میوه ها: میوه های کامل مانند انواع توت ها، سیب ها، مرکبات و گیلاس ها - به کمتر از دو وعده در روز محدود می شوند.
لبنیات: ماست بدون چربی، ماست شیر کامل، محصولات شیر بز، کفیر، پنیر کلم سبزیجات، پنیرهای پرچرب و کره. فرآورده های لبنی تخمیر شده مانند کفیر باید در اولویت قرار گیرند.
شکلات تیره: شکلات تیره با کیفیت بالا به عنوان یک میان وعده گاه به گاه مجاز است.
نشاسته ها: به ویژه افراد فعال مجاز به اضافه کردن وعده نشاسته ای مانند سیب زمینی شیرین به یک وعده غذایی هستند. اما به اکثر افراد توصیه می شود از نشاسته و سایر کربوهیدراتها خودداری کنند.
غذاهای فوق باید اکثر مصرف شما از رژیم غذایی وحشی را تشکیل دهند.
اگرچه رژیم غذایی وحشی بیشتر مبتنی بر غذاهای مغذی و کامل است اما افراد در این برنامه غذایی 1-2 تا وعده غذایی تقلب در هفته مجاز هستند.
در طول وعده های غذایی تقلب هر غذای مورد نظر - از جمله پیتزا، بستنی و شیرینی - ممکن است مصرف شود.
خلاصه
سبزیجات غیر نشاسته ای، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم اکثر رژیم غذایی وحشی را تشکیل می دهند.

مواد غذایی که باید اجتناب شوند

رژیم غذایی وحشی به معنای نزدیک شدن به رژیم های غذایی کامل انسانهای اولیه است.
به همین دلیل، غذاهای بسیار فرآوری شده، شکر اضافه شده و سایر غذاهای تصفیه شده محدود هستند.
از رژیم های غذایی و ترکیبات زیر باید در رژیم غذایی وحشی اجتناب شود:
شکر و شیرینی اضافه شده: شکر رومیزی، شکر قهوه ای، شربت ذرت با فروکتوز بالا، آب نبات، کیک، کلوچه ها، بستنی، خامه های شیرین شده و غیره.
شیرین کننده ها و طعم دهنده های مصنوعی: آسپارتام، اسپلندا، سوکارالوز، سیکلامات و ساکارین.
غذاهای فرآوری شده: چیپس، کراکر، میله های پروتئینی، غلات صبحانه، میله گرانول، فست فود، شام های یخ زده و غیره
نان، پاستا و غذاهای پخته شده: نان سفید، نان ساندویجی، کراکر، رشته فرنگی، ماکارونی، شیرینی و غیره
محصولات فرآوری شده سویا: پروتئین سویا جدا شده، پروتئین گیاهی تکسچر، شیک پروتئین سویا و پنیر ساختگی.
غلات سبوس دار: جو، quinoa، جو دوسر، بلغور، اسپلت، چاودار، برنج قهوه ای و غیره
سیب زمینی: سیب زمینی سفید و سیب زمینی قرمز. سیب زمینی شیرین توسط افراد فعال می تواند به مقدار محدود مصرف شود.
حبوبات: حبوبات و عدس محدود هستند مگر اینکه به طور صحیح با خیساندن و پخت و پز کامل تهیه شوند.
چربی های ناسالم: مارگارین، روغنهای هیدروژنه، روغن کلزا، روغن آفتابگردان، روغن ذرت، روغن انگور، روغن سویا و روغن گلرنگ.
رژیم های غذایی و غذاهای کم چربی: میله های میان وعده ای رژیم، شیرینی های رژیمی، غذاهای میان وعده کم چرب و غیره.
نوشیدنی های کالری دار: چای های شیرین، نوشابه، آب میوه، نوشیدنی های انرژی زا و کوکتل ها.
مواد افزودنی غذایی: خمیر نرم کننده، سولفات آمونیوم، لاکتیلات استارویل سدیم ، کلسیم کازئینات، مونو سدیم گلوتامات (MSG) و غیره.
خلاصه
قند اضافه شده، غذاهای فرآوری شده، سیب زمینی، غلات، نان و ماکارونی فقط برخی از غذاهایی هستند که از رژیم وحشی، محروم هستند.

نمونه منوی یک هفته ای

در اینجا یک نمونه منوی رژیم وحشی یک هفته است.
به خاطر داشته باشید که گوشت علفخوار، سبزیجات ارگانیک، محصولات لبنیات علفخواران، ماهی صید شده وحشی و تخم مرغ مرتعی و مرغ باید هر وقت ممکن است مصرف شود.

شنبه

صبحانه: اسموتی سبز و قهوه با گی.
ناهار: سالاد بزرگ سبز مخلوط شده که همراه مرغ کبابی، فلفل سرخ شده، دانه کدو تنبل و پنیر فتا است.
شام: باس دریایی پوسته پوسته ماکادامیا با جوانه های برشته شده بروکسل که از کره علفخوار تغذیه شده اند.

یکشنبه

صبحانه: املت سبزیجات مخلوط شده و آووکادو تکه شده.
ناهار: اسپاگتی کدو تنبل با کباب بوقلمون.
شام: همبرگر بیکن مخلوط سبزیجات و سبزیجات غیر نشاسته ای.
میان وعده های تأیید شده

دوشنبه

صبحانه: تخم مرغ، بیکن علفخوار و گوجه فرنگی با نصف گریپ فروت.
ناهار: سالاد بزرگ سبز با آووکادو و سینه مرغ.
شام: استیک را با مقدار زیادی سبزیجات غیر نشاسته ای سرخ کنید.

سه شنبه

صبحانه: ماست پرچرب با انواع توت ها، گردو و دارچین.
ناهار: برگر ماهی سالمون پر سبزی.
شام: کباب گوشت با کلم و کدو سبز.

چهار شنبه

صبحانه: اسموتی سبز کلم، شیر نارگیل، پروتئین وی شیرین نشده، آووکادو و انواع توت ها.
ناهار: سالاد بزرگ تهیه شده با آروگولا، آجیل، پنیر فتا، آووکادو و سبزیجات غیر نشاسته ای.
شام: مرغ تیکا ماسالا با برنج گل کلم.

پنج شنبه

صبحانه: املت سه تخم مرغ با چدار، قارچ، فلفل و اسفناج.
ناهار: سالمون، سالاد کلم و آووکادو.
شام: پارمسان مرغ با سالاد سبز مخلوط.

جمعه

صبحانه: تخم مرغ سرخ شده در روغن نارگیل با آووکادو تکه شده، سس سبزیجات و گوجه فرنگی خرد شده سرو می شود.
ناهار: سوپ مرغ و سبزیجات ساخته شده با آبگوشت استخوان.
شام: اسکامپی میگو با نودل کدو سبز و مغز گردو.

بسیاری از میان وعده های خوشمزه و مغذی برای لذت بردن از رژیم های وحشی وجود دارد.

ترکیبات زیر را امتحان کنید:
برش های سیب آغشته به کره کاشوی طبیعی.
اسیک های کرفس، فلفل و هویج که در بالای گواکامول قرار دارند.
پودینگ چیا ساخته شده با شیر نارگیل
کراکرهای بذر کتان خانگی که در بالای پنیر قرار دارند.
تخم مرغ های جوشانده در بالای آووکادو قرار دارند.
ماست پرچرب با انواع توت ها.
شکلات تیره آغشته شده با کره بادام زمینی طبیعی
میله های Veggie با هوموس خانگی سرو می شود.
مخلوط Trail ساخته شده با آجیل، شکلات تیره و نارگیل شیرین نشده.
آبگوشت خانگی
ماکارون های نارگیل خانگی.
نان کدو تنبل تهیه شده با آرد آجیل شیرین شده با استویا.
پودینگ شکلاتی ساخته شده با آووکادو، کاکائو، شیر نارگیل و استویا.
تخم مرغ های تهیه شده با خردل، سیب زمینی و بیکن.
از آنجا که سبزیجات غیر نشاسته ای مانند سبزیجات در رژیم غذایی وحشی نامحدود هستند پر کردن سالاد یا میان وعده های سبزیجات خام یک راه عالی برای رضایت خاطر در این برنامه غذایی کم کربوهیدرات است.
خلاصه
وعده های غذایی و غذاهای رژیم غذایی وحشی باید غذاهای تازه و کامل مانند پروتئین بدون چربی، چربی ها و سبزیجات سالم را شامل شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search