رژیم غذایی

آیا تخم کدو تنبل می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟

خواص تخم کدو تنبل برای لاغری

دانه کدو تنبل بسیار مغذی است به عنوان منبع آهن، منیزیم، پتاسیم، روی، فیبر و پروتئین است. این مواد مغذی فواید زیادی را برای شما به همراه می آورند و برای سلامتی مطلوب مورد نیاز هستند.

مطالعات، مصرف دانه کدو تنبل را با کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان، کاهش سطح قند خون و بهبود کیفیت خواب مرتبط کرده است.
گفته می شود تخم کدو حاوی مقادیر زیادی چربی تک اشباع نشده و چند اشباع نشده است. و در حالی که این نوع چربی ها نوع سالم هستند اما هنوز هم کالری بالایی دارند.
به همین دلیل ممکن است بخواهید بدانید که آیا می توانید دانه های کدو تنبل را هنگام تلاش برای مدیریت وزن خود بخورید. پاسخ کوتاه، بلی است تا زمانی که شما این کار را در حد اعتدال انجام دهید تحقیقات نشان می دهد که آنها چندین فواید سلامتی مانند کاهش سطح قند خون، بهبود سلامت قلب و حتی کاهش خطر ابتلا به برخی سرطانها را ارائه می دهند.
در این مقاله، بررسی شده که آیا تخم کدو تنبل برای کاهش وزن مفید است به علاوه نکاتی برای ترکیب آنها در رژیم غذایی شما اورده می شود.

چرا دانه کدو تنبل به شما در کاهش وزن کمک می کند

دانه کدو تنبل پر از مواد مغذی است از جمله:
اهن
منیزیم
فلز روی
فلز مس
ویتامین های گروه B
فیبر
چربی های طبیعی (چربی های سالم!)
پتاسیم
پروتئین
تریپتوفان (بدن شما تریپتوفان را به یک ماده شیمیایی مغز بنام سروتونین تغییر می دهد که باعث افزایش خلق و خو می شود و به شما در خواب کمک می کند)
هنگامی که دانه کدو تنبل را بخشی از وعده های غذایی متعادل می کنید یا بخشی از یک میان وعده متعادل، تمام ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را که بدن به آن نیاز دارد دریافت می کنید. سپس به طور طبیعی سیر می شوید و بیشتر از آنچه لازم دارید نمی خورید. به عبارت دیگر، وقتی نیازهای غذایی بدن را برآورده می کنید احساس سیری می کنید.
در حالی که غذاهای فرآوری شده دارای مواد غیر طبیعی هستند که نیازهای بدن شما را برآورده نمی کنند. بنابراین گرسنه می مانید. و شما به خوردن ادامه می دهید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

همچنین بخوانید: خواص کدو تنبل، انواع و طرز آماده سازی آن

ممکن است از کاهش وزن سالم حمایت کند

دانه کدو تنبل سرشار از مواد مغذی است که به عنوان کاهش وزن از جمله فیبر، پروتئین و اسیدهای چرب اشباع نشده حمایت می کنند.
یک مطالعه 6 ماهه در 345 بزرگسال با رژیم کم کالری تأثیر ترکیب رژیم غذایی بر کاهش وزن را بررسی کرد. انها دریافتند که مصرف فیبر، مستقل از کالری یا هر ماده مغذی دیگر، تبعیت از رژیم و کاهش وزن را تقویت می کند.
فیبر باعث افزایش احساس سیری، جلوگیری از پرخوری در بین وعده های غذایی می شود در غیر این صورت منجر به افزایش وزن یا جلوگیری از کاهش وزن می شود.
حداقل توصیه های فیبر برای بزرگسالان برای حمایت از سلامت کلی و حفظ وزن 19-38 گرم در روز است.
یک وعده 1/2 فنجان (72 گرم) تخم کدو تنبل را که پوسته های آنها برداشته شده است 5 گرم فیبر فراهم می کند در حالی که یک فنجان 1/2 (23 گرم) که با پوسته ها سرو می شود 1.5 گرم را فراهم می کند.
پروتئین همچنین شناخته شده است که نقش مهمی در کاهش وزن، کمک به بهبود اشتها، جلوگیری از پرخوری و ترویج احساس سیری دارد.
یک وعده 1/۲ لیوانی (۷۲ گرم) دانه کدو تنبل بدون پوسته آنها ۲۱ گرم پروتئین فراهم می کند و یک فنجان 1/۲ لیتری (۲۳ گرم) دانه با پوسته های آنها ۷ گرم تهیه می کند.

اعتدال مهم است

اگرچه دانه کدو تنبل یک فیبر غذایی مفید است که می تواند به کاهش وزن کمک کند مهم است که به خاطر داشته باشید که اعتدال در هنگام مصرف هر غذایی مهم است.
بذور کدو تنبل مانند سایر آجیل ها و دانه ها دارای چگالی انرژی هستند به این معنی که تعداد قابل توجهی کالری و چربی را در اندازه کوچک سرو می کنید.
به عنوان مثال، 1/2 فنجان (72 گرم) دانه کدو تنبل که پوسته های آنها برداشته می شود حاوی تقریبا 415 کالری و 35 گرم چربی است.
اگر قرار بود 1/2 فنجان (23 گرم) دانه کدو تنبل را که پوسته های آنها سالم نیست میل کنید باز هم تقریباً 130 کالری و 11 گرم چربی دریافت می کنید.
وقتی مصرف می کنید فقط مطمئن باشید که مقدار تخمه کدو تنبل که در حال خوردن آن هستید در اهداف کلی کالری شما برای کاهش وزن قرار گیرد.
در حالی که ممکن است برخی از افراد بتوانند 1/2 فنجان (72 گرم) دانه کدو تنبل پوسته شده را در رژیم غذایی خود قرار دهند برخی دیگر ممکن است نیاز داشته باشند که در یک اندازه کوچکتر سرو کنند.
برای به حداقل رساندن کالری و سدیم اضافه شده، تخم کدو تنبل خام و بدون نمک را با یا بدون پوسته آنها انتخاب کنید تا به بهترین وجه مکمل یک رژیم کاهش وزن سالم را داشته باشید.
خلاصه
دانه کدو تنبل سرشار از فیبر، پروتئین و اسیدهای چرب اشباع نشده است که همگی می توانند در کاهش وزن و حفظ وزن سالم نقش حمایتی داشته باشند. دانه های خام و خالی نشده را انتخاب کنید تا میزان کمبود چربی، کالری و سدیم اضافه شود.

همچنین بخوانید: فواید کدو تنبل چیست؟

نحوه اضافه کردن دانه کدو تنبل به رژیم غذایی شما

تخم کدو را می توان هم با پوسته و هم بدون پوسته مصرف کرد. دانه کدو تنبل بدون پوسته معمولاً پیتاس (peitas) نامیده می شود و با ظاهری کوچکتر و سبز رنگ قابل شناسایی است.
از تخم کدو تنبل می توان به چند روش لذت برد مانند:
خام یا در یک ترکیب خانگی
روی سالادها یا وافل ها پاشیده می شود
درون کلوچه ها یا بالای نان ها پخته می شود
به ماست و جو دوسر مخلوط می شوند
مخلوط اسموتی ها
درون ظرفهای نودل گرم یا سیب زمینی سرخ شده مخلوط می شود
بالای نان تست آووکادو
در مخلوط مواد غذایی با مخمرهای مغذی، خرده نانها و چاشنی ها برای تهیه پنیر وگان "پارمسان"
توجه داشته باشید که تخم کدو حاوی اسید فیتیک است که ممکن است مانع از جذب سایر ویتامین ها و مواد معدنی شود.
اگر به طور مرتب دانه کدو تنبل می خورید آنها را برشته کنید یا آنها را خیس کنید تا جوانه بزند تا میزان اسید فیتریک آنها کاهش یابد.
خلاصه
از دانه های کدو تنبل می توان خام با و یا بدون پوسته لذت برد و به غذای ماکارونی، اسموتی ها، ماست و مواد پخته شده اضافه کرد. اگر نگران اسید فیتیک آنها هستید آنها را برشته کرده یا خیس کنید تا قبل از خوردن جوانه بزنند.
در پایان
دانه کدو تنبل یک ماده غذایی سالم است که سرشار از مواد مغذی است و ممکن است اهداف کاهش وزن و نگهداری مانند پروتئین، فیبر و اسیدهای چرب اشباع نشده را پشتیبانی کند.
مانند سایر آجیل ها و دانه ها، دانه کدو تنبل حاوی مقدار قابل توجهی چربی و تعداد کالری در یک وعده کوچک است اگر در رژیم غذایی با کالری محدود باشید رعایت اعتدال مهم می کند.
برای تکمیل بهترین رژیم کاهش وزن، دانه کدو تنبل خام و بدون نمک را با یا بدون پوسته انتخاب کنید. این دانه ها را می توان به تعدادی غذاها اضافه کرد یا به تنهایی به عنوان یک میان وعده سالم میل کرد.

منبع: هلث لاین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search