رژیم غذایی

آیا مصرف 3 فنجان قهوه در روز برای کبد شما خوب است؟

اثرات قهوه بر کبد

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. بسیاری از مردم از نوشیدن قهوه لذت می برند اما به دلایل شخصی یا دلایل سلامتی می خواهند مصرف کافئین را محدود کنند. برای این افراد، قهوه بدون کافئین یک جایگزین عالی است.

قهوه به طور عمده به عنوان یک نوشیدنی تحریک کننده شناخته می شود اما چیزی بیش از آن وجود ندارد. کافئین، ترکیب اصلی قهوه، برای افزایش هوشیاری سیستم عصبی مرکزی را فعال می کند.
هنگام مصرف در مقادیر مناسب، قهوه ممکن است مزایای سلامتی دیگری نیز داشته باشد. این ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی، زوال عقل، بیماری پارکینسون و انواع خاصی از سرطان کمک کند اما برای کبد شما به ویژه مفید است.
در واقع، به افرادی که از هپاتیت C و انواع دیگر آسیب های کبدی رنج می برند اغلب توصیه می شود قهوه را به طور مرتب بنوشند تا پیشرفت این بیماری را کند کند.
مصرف کافئین در دوز توصیه شده ممکن است در از بین بردن سلولهای حامل ویروس، مبارزه با آسیب DNA و کاهش سرعت اسکار کبدی باشد.

چه مقدار قهوه را می توان در روز مصرف کرد و بهترین زمان برای نوشیدن آن چیست؟

قهوه بیشتر از سایر کشورها در آمریکای شمالی بیشترین نوشیدنی مصرف است که بیش از 75٪ از مردم آن را به طور مرتب می نوشند.
در مطالعات متعددی تأثیرات مفید قهوه را در هر نوشیدن قهوه مشاهده کرده اند.
یک مطالعه منتشر شده در سال 2015 نشان داد که مصرف 1 فنجان قهوه روزانه منجر به کاهش 15٪ خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن کبد می شود. 4 فنجان روزانه با کاهش 71٪ همراه بود که نشان می دهد یک پاسخ وابسته به دوز است. به طور کلی، به نظر می رسد که بهترین اثرات، مصرف قهوه در حدود 3 فنجان در روز مشاهده می شود.
هیچ زمان خاصی از روز وجود ندارد که نشان داده شود از سایر زمان ها سود بیشتری خواهد داشت.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مقدار مواد مغذی قهوه چیست؟

طبق گفته USDA، یک فنجان قهوه دم کرده بدون هیچگونه افزودنی حاوی تنها 1 کالری است. این گیاه در حدود 6 میلی گرم سدیم و حدود 0.3 گرم پروتئین، بدون هیچ گونه قند یا چربی ذاتی دارد.

فواید مهم قهوه برای سلامتی چیست؟

بسیاری از مطالعات تحقیقاتی طی چند دهه اخیر نشان داده اند که قهوه اثرات محافظتی بر بسیاری از بیماری ها دارد.
اینها شامل بیماریهای کبدی و اشکال بسیاری از سرطانها مانند سرطان کبد، سرطان روده بزرگ، سرطان مری، سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان لوزالمعده، سرطان تخمدان و سرطان کلیه است.

چگونه کافئین بر کبد تأثیر می گذارد؟

در حالی که مکانیسم دقیق فواید سلامتی قهوه بر روی کبد مشخص نیست احتمالاً با اثرات آنتی اکسیدانی قدرتمند آن ارتباط دارد

بله، نشان داده شده است که نوشیدن قهوه باعث کاهش اسکار کبدی به نام فیبروز کبدی می شود که در مراحل پیشرفته به سیروز کبدی معروف است. این اثرات مفید در اشکال مختلف بیماری کبد مانند هپاتیت C و هپاتیت B، بیماری کبد چرب الکلی و بیماری کبد چرب غیر الکلی مشاهده شده است.

آیا قهوه برای کبد یک فرد سالم مفید است؟

بله، نشان داده شده است که نوشیدن قهوه در بین بیماران سالم، سطح آنزیم های کبدی را در مقایسه با بیمارانی که قهوه نمی نوشند بهبود می بخشد. این می تواند به معنای کاهش سطح التهاب کبد باشد.

کدام نوع قهوه برای کبد مناسب است؟

به نظر می رسد قهوه معمولی بدون هیچگونه افزودنی بهترین فایده را برای سلامتی کبد دارد.

آیا نوشیدن منظم قهوه بروز سیروز کبدی را کاهش می دهد؟

بله، نشان داده شده است که نوشیدن قهوه باعث کاهش بروز سیروز کبدی می شود.
فراتحلیل سال 2015 که به بررسی 16 مطالعه مختلف در جمعیتهای غربی پرداخته است نشان داد که میزان ابتلا به سیروز در بین مشروبات الکلی قهوه در مقایسه با کسانی که قهوه نمی نوشند کاهش یافته است.

آیا قهوه می تواند بیماری های کبدی مربوط به هپاتیت C را درمان کند؟

خیر، درست نیست که نوشیدن قهوه می تواند بیماری های کبدی مربوط به هپاتیت C را درمان کند. درمان هپاتیت C تنها با داروهای ضد ویروسی امکان پذیر است. با این حال، نوشیدن قهوه برای بیمارانی که به هپاتیت C مبتلا هستند مفید است.
مطالعات نشان داده اند که در مقایسه با افرادی که قهوه نمی نوشند می توان سطح ویروس هپاتیت C و فیبروز کبد (اسکار کبدی) را کاهش داد.
یک مطالعه نشان داد که نوشیدن 3 یا بیشتر فنجان قهوه در روز می تواند خطر پیشرفت بیماری کبد را کاهش دهد.

آیا قهوه بیش از حد برای کبد بد است؟

خیر، براساس بیشتر مطالعات، اثرات مفید قهوه و بیماری کبد با میزان مصرف قهوه ارتباط مستقیمی دارد. بیشتر این فواید در نوشیدن 4 فنجان قهوه به طور مرتب گزارش شده است.
با این حال، این میزان مصرف زیاد می تواند از نظر افزایش ضربان قلب، اضطراب، سوزش قلب شما به سایر جنبه های سلامتی شما آسیب برساند.
بنابراین، برای جلوگیری از این عوارض جانبی در حالی که از بهترین مزایای قهوه حاصل می شود به طور کلی توصیه می شود روزانه حدود 3 فنجان مصرف کنید.

آیا نوشیدن 2 فنجان قهوه هر روز به طور قابل توجهی بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش می دهد؟

بله، درست است که نوشیدن 2-3 فنجان قهوه می تواند خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش دهد.
بیماری کبد چرب اغلب نتیجه نوشیدن الکل بیش از حد است اما بیماری کبد چرب غیر الکلی در بیمارانی مشاهده می شود که الکل نمی نوشند اما به دلیل چاقی، دیابت، فشار خون بالا یا کلسترول بالا، چربی موجود در کبدشان را افزایش داده اند.
هر نوع بیماری کبد چرب می تواند شما را مستعد ابتلا به فیبروز کبدی، سیروز کبدی (یک شکل پیشرفته فیبروز کبد)، نارسایی کبد و سرطان کبد کند.
بیماری کبد چرب در حال حاضر یک دلیل پیوند کبد در ایالات متحده است.
نوشیدن قهوه خطر التهاب کبد، زخم کبدی و سرطان کبد را در بین بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب کاهش می دهد.

چه کسی نباید قهوه زیاد بنوشد؟

همانطور که گفته شد کافئین موجود در قهوه می تواند برخی از عوارض جانبی مانند افزایش ضربان قلب را ایجاد کند که می تواند در بیماران مبتلا به بیماری قلبی اساسی مانند آریتمی مشکلی ایجاد کند.
کافئین یک محرک قدرتمند است که می تواند اضطراب شما را تحریک کند و هنگام مصرف مقدار زیادی از آن، شما را در شب بیدار کند. بنابراین، افرادی که قبلاً از اضطراب یا مشکلات خواب رنج می برند باید از نوشیدن زیاد قهوه خودداری کنند.
همین مسئله در مورد افراد مبتلا به GERD نیز صادق است زیرا مصرف زیاد قهوه می تواند رفلاکس اسید یا سوزش قلب را بدتر کند.
بله، به نظر می رسد نوشیدن قهوه دارای اثرات محافظتی بر روی سرطان کبد است که احتمالاً به دلیل داشتن محتوای آنتی اکسیدانی غنی از آن است.
مطالعات متعدد تحقیقات نشان می دهد که ارتباط بین مصرف قهوه و خطر ابتلا به سرطان کبد کمتر است. این می تواند به اثرات محافظتی قهوه در بیماران مبتلا به عوامل خطر شناخته شده سرطان کبد مانند هپاتیت ویروسی B، هپاتیت C و سیروز کبدی به هر علتی مرتبط باشد.
با این حال، مطالعات تحقیقاتی همچنین تأیید می کنند که نوشیدن قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را به طور کلی کاهش دهد. این توسط یک مطالعه منتشر شده در سال 2017 نشان داده شده است که شامل بیش از 215000 زن و مرد است.
نتایج نشان داد افرادی که روزانه 2-3 فنجان قهوه می نوشند در مقایسه با افرادی که قهوه نمی نوشند 38٪ در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد بودند.
علاوه بر این، نوشیدن 4 فنجان در روز منجر به کاهش 41٪ خطر ابتلا به سرطان کبد در مقایسه با عدم مصرف قهوه می شود. این نتیجه نشان می دهد که با مصرف بیشتر قهوه، فواید بیشتری وجود دارد.

توصیه شما به افرادی که از بیماری کبد رنج می برند چیست؟

من دوست دارم به بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی، به ویژه بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب توصیه کنم که روزانه حدود 3 فنجان قهوه بنوشند. اگر بیماران بتوانند بدون هیچ گونه عوارض جانبی این کار را تحمل کنند مفید و بی خطر تلقی می شود.
علاوه بر این، بسیاری از عوامل دیگر علاوه بر نوشیدن قهوه، باعث بهبود سلامت کبد می شوند. این موارد شامل تغذیه مناسب با رژیم غذایی پر پروتئین، کم چرب، کم کربوهیدرات و ورزش هوازی حدود 20 تا 30 دقیقه ورزش در روز است.
ترکیبی از همه این عوامل مهمتر از یک عامل است. من بیمارم را تشویق می کنم که برای بهبود سلامتی کبد خود درگیر عادت های سبک زندگی سالم باشد.
کلام آخر
نوشیدن قهوه نشان داده است که سلامت کبد را در بین افراد سالم و همچنین بیماران مبتلا به بیماری کبدی شناخته شده بهبود می بخشد. به کاهش خطر اسکار کبد (فیبروز کبدی و سیروز) و سرطان کبد کمک می کند.
در صورت عدم تناقض، نوشیدن قهوه تشویق می شود. براساس تحقیقات موجود، به نظر می رسد نوشیدن حدود 3 فنجان قهوه برای سالم نگه داشتن کبد شما بدون عوارض جانبی غیرضروری بهتر است.

چه مقدار قهوه و کافئین با خیال راحت می توانید بنوشید؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search