رژیم غذایی

10 گیاه و مکمل برای یائسگی

درمانهای طبیعی برای یائسگی

یائسگی کاهش طبیعی تولید هورمون های تولید مثل در زنان و نتیجه گیری از چرخه قاعدگی زنان است. این معمولاً از 40 یا 50 سالگی شروع می شود. سفر به دوران یائسگی می تواند با علائم ناخوشایند همراه باشد.

این موارد نه تنها گرگرفتگی بدنام و تعریق شبانه، بلکه تغییرات خلقی، مشکلات خواب، مه مغز و مشکلات جنسی را نیز شامل می شود. برای کسانی که نمی خواهند یا نمی توانند هورمون درمانی (HT یا HRT) یا سایر داروهای تجویز شده برای این ناراحتی مصرف کنند مکمل های بدون نسخه (OTC) ممکن است جذاب باشند. مشکل این است: آسان نیست که بدانید کدام یک برای کدام یک از علائم مفید است.
علائم متداول یائسگی شامل گرگرفتگی، خشکی واژن، لرز، تعریق شبانه، افزایش وزن، قاعدگی نامنظم، خلق و خوی ناپایدار، کاهش میل جنسی، کم خوابی، از دست دادن استخوان، سردرد، اضطراب و افسردگی است.
از آنجا که این یک فرایند کاملاً طبیعی است درمانها در درجه اول بر مدیریت علائم متمرکز هستند. انواع داروهای پزشکی در دسترس است اما خطر عوارض جانبی بسیاری از زنان را به استفاده از روش های درمانی جایگزین یا در کنار - یا به جای - درمان های مرسوم سوق می دهد.
به یاد داشته باشید که قبل از افزودن هرگونه مکمل به برنامه روزمره، با ارائه دهنده خدمات سلامتی خود مشورت کنید.
در اینجا 10 گیاه و مکمل برای کنترل علائم یائسگی، به علاوه شواهد موجود در آنها و اطلاعات ایمنی مربوطه، استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: راه های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. کوهوش سیاه

کوهوش سیاه (Actaea racemosa) گیاهی گل دهنده و بومی مناطق شرقی آمریکای شمالی است.
مدتهاست که در داروهای گیاهی آمریکای بومی برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود در حال حاضر اغلب برای کاهش تعریق شبانه و گرگرفتگی مرتبط با یائسگی استفاده می شود.
دو بررسی که شامل داده هایی در مورد بیش از 8000 زن در دوران قبل یائسگی، یائسگی و بعد یائسگی بود به این نتیجه رسیدند که شواهد کافی برای تعیین اینکه آیا کوهوش سیاه در درمان علائم یائسگی موثرتر از دارونما است وجود ندارد.
با این حال، نویسندگان خاطر نشان کردند که تحقیقات بیشتر ممکن است موجه باشد.
اگر سابقه بیماری کبد داشته باشید کوهوش سیاه توصیه نمی شود و برخی گزارش ها واکنش های جانبی مکمل های آلوده را ذکر می کنند. بنابراین، بهتر است مکمل هایی را انتخاب کنید که از نظر خلوص توسط شخص ثالث آزمایش شده باشد.
عوارض جانبی نسبتاً نادر است اما بیشترین موارد گزارش شده تهوع خفیف، ناراحتی معده و بثورات پوستی است.

2. شبدر قرمز

شبدر قرمز (Trifolium pratense) یک گیاه گلدار علفی از خانواده حبوبات است.
این منبع غنی از ایزوفلاون است. این ترکیبات عملکردی مشابه هورمون استروژن دارند و ممکن است به کاهش علائم مرتبط با کاهش تولید استروژن که با یائسگی اتفاق می افتد کمک کنند.
شبدر قرمز اغلب برای درمان یا جلوگیری از علائم مختلف یائسگی، از جمله گرگرفتگی، تعریق شبانه و از دست دادن استخوان استفاده می شود.
مروری بر 11 مطالعه در زنان یائسه، شبدر قرمز را در کاهش گرگرفتگی موثرتر از دارونما دانست.
با این وجود، این شواهد ضعیف است و تحقیقات بیشتری لازم است.
دو مطالعه قدیمی کوچک نشان داد که دوزهای اضافی ایزوفلاون شبدر قرمز ممکن است در زنان یائسه در مقایسه با دارونما باعث کاهش استخوان شود.
هیچ عارضه جانبی جدی گزارش نشده است اما علائم خفیف مانند سردرد و حالت تهوع امکان پذیر است. به دلیل کمبود اطلاعات ایمنی قوی، نباید بیشتر از 1 سال از شبدر قرمز استفاده کنید.
توجه داشته باشید که این گیاه گل دهنده ممکن است برای کودکان، زنان باردار یا شیرده یا زنان مبتلا به سرطان پستان یا سایر سرطان های حساس به هورمون بی خطر می باشد.

همچنین بخوانید: مزایای سلامتی شبدر قرمز و طرز تهیه چای شبدر قرمز

3. دونگ کوئی

دونگ کوئی (Angelica sinensis)، همچنین به عنوان جینسینگ ماده شناخته می شود یک گیاه آسیایی است که ارتباط نزدیکی با کرفس، هویج و جعفری دارد. در مناطق خنک چین ، کره و ژاپن رشد می کند.
دونگ کوئی به طور مکرر در طب سنتی چین برای حمایت از سلامت زنان و درمان علائم مرتبط با سندرم قبل از قاعدگی (PMS) و یائسگی استفاده می شود.
علی رغم محبوبیت آن، تحقیقات انسانی بسیار کمی برای حمایت از اثر دونگ کوئی در علائم یائسگی وجود دارد.
یک مطالعه در 71 زن که مقایسه دونگ کوئی و دارونما را نشان داد تفاوت چشمگیری در گرگرفتگی یا خشکی واژن نشان نداد.
با این حال، دو مطالعه جداگانه با استفاده از دونگ کوئی همراه با گیاهان دیگر، از جمله شبدر قرمز، کوهوش سیاه و بابونه، نشان داد که گرگرفتگی و تعریق شبانه به طور قابل توجهی کاهش یافته است.
در نهایت، تحقیقات بیشتری لازم است.
دونگ کوئی به طور کلی برای بیشتر بزرگسالان بی خطر است اما ممکن است حساسیت پوست شما را به آفتاب افزایش دهد. همچنین ممکن است اثر رقیق کننده خون داشته باشد بنابراین استفاده از آن در بین افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند دلسرد نمی شود.

4. روغن گل مغربی

از دانه گل مغربی (Oenothera biennis) برای تهیه روغن گل مغربی (EPO) استفاده می شود.
این گیاه گلدار بومی آمریکای شمالی مرکزی و شرقی است و از روغن دانه آن اغلب برای درمان علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و از دست دادن استخوان استفاده می شود.
با این حال، نتایج مطالعه متفاوت است.
یک مطالعه قدیمی نتیجه گیری کرد که EPO در کاهش گرگرفتگی موثرتر از دارونما نیست. با این حال، یک مطالعه جدیدتر نشان داد که EPO در کاهش شدت گرگرفتگی تقریباً 10٪ موثرتر از یک دارونما بود.

5. ماکا

ماکا (Lepidium meyenii) یک سبزی پرو در خانواده براسیکا در کنار کلم بروکلی، کلم و جوانه بروکسل است.
قرن هاست که در طب سنتی مردم برای درمان بیماری های جسمی مانند کم خونی، ناباروری، عدم تعادل هورمونی و برخی علائم یائسگی مانند کاهش میل جنسی، بدخلقی و خشکی واژن مورد استفاده قرار می گیرد.
شواهد مربوط به اثر ماکا در یائسگی بسیار محدود است. با این حال، چند مطالعه کوچک نشان می دهد که برای افزایش میل جنسی و کاهش علائم روانشناختی مانند اضطراب و افسردگی بسیار موثرتر از دارونما است.
هیچ عوارض جانبی قابل توجهی ثبت نشده است اما اطلاعات ایمنی بسیار کمی در دسترس است. مشخص نیست که ماکا در داروها تداخل ایجاد می کند بنابراین بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
علاوه بر این، محبوبیت اخیر ماکا آن را به ویژه در معرض آلودگی و سایر موارد کنترل کیفیت در طول تولید حساس می کند.
اگر قصد استفاده از آن را دارید مطمئن شوید که آن را فقط از مارک های معتبری خریداری می کنید که از تست شخص ثالث برای خلوص و قدرت استفاده می کنند.

6. سویا

دانه های سویا دارای منبع غنی ایزوفلاون هستند که از لحاظ ساختاری مشابه هورمون استروژن هستند و ممکن است اثرات ضعیف استروژنی در بدن شما ایجاد کنند.
بسیاری از علائم شایع یائسگی مربوط به کاهش تولید استروژن است. از این رو، تصور می شود که سویا به دلیل خاصیت شبه استروژن، به کاهش علائم کمک می کند.
با این حال، شواهد موجود متفاوت است.
مطالعات جمعیتی مصرف زیاد سویا را با کاهش میزان گرگرفتگی مرتبط می داند اما تعداد بسیار کمی از آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ سود قابل توجهی را نشان می دهد.
بررسی اخیر 95 مطالعه بر روی زنان یائسه نشان داد که مصرف مکمل ایزوفلاون سویا ممکن است به طور مطلوب بر سلامت استخوان و همچنین تعداد و مدت زمان گرگرفتگی تأثیر بگذارد. با این حال، هیچ نتیجه خاصی را نمی توان تضمین کرد.
غذاهای سویا بسیار ایمن و به طور کلی مفید هستند به شرطی که حساسیت به سویا نداشته باشید.
غذاهای سویا با حداقل پردازش مانند سویا، توفو و تمپه دارای بهترین مشخصات مواد مغذی و بالاترین میزان ایزوفلاون هستند.
با این حال، ایمنی مکمل طولانی مدت با دوزهای بالای ایزوفلاون سویا کمتر قطعی است. عوارض جانبی شایع ممکن است شامل درد معده و اسهال باشد. قبل از افزودن مکمل های ایزوفلاون سویا به برنامه روزمره، با ارائه دهنده خدمات سلامتی خود مشورت کنید
یک مطالعه قدیمی دیگر، یک مکمل کلسیم و مکمل ترکیبی EPO، کلسیم و امگا 3 را برای جلوگیری از از دست دادن استخوان در زنان قبل و بعد از یائسگی مقایسه کرد. هر دو گروه تراکم مواد معدنی استخوان را حفظ کردند اما مکمل EPO موثرتر از کلسیم نبود.

7. دانه های کتان

دانه های کتان (Linum usitatissimum)، که به عنوان دانه کتان نیز شناخته می شود یک منبع غنی از لیگنان به طور طبیعی است.
این ترکیبات گیاهی دارای ساختار شیمیایی و عملکردی مشابه عملکرد هورمون استروژن هستند. کتان بعضاً برای کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و از دست دادن استخوان به دلیل فعالیت ظاهری استروژن مانند مورد استفاده قرار می گیرد.
با بررسی 11 مطالعه مشخص شد که بذر کتان فراوانی و مدت زمان گرگرفتگی را کاهش می دهد اما بیشتر از گروه کنترل.
در یک مطالعه کوچک و 3 ماهه بر روی 140 زن یائسه، کسانی که از دانه های کتان استفاده کردند خود گزارش کردند که پیشرفت های چشمگیری در علائم مختلف یائسگی و کیفیت کلی زندگی داشته است.
اگرچه داده های فعلی امیدوار کننده است اما شواهد بیشتری لازم است.
هنوز، دانه های کتان دارای مواد مغذی زیادی هستند و بسیار بی خطر در نظر گرفته می شوند. آنها یک روش عالی برای افزایش مصرف فیبر و چربی های سالم بدون در نظر گرفتن تأثیر آنها بر علائم یائسگی هستند.

همچنین بخوانید: دانه کتان - مزایای استفاده از دانه کتان چیست؟

8. جینسینگ

جینسینگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در سراسر جهان است.
گفته می شود که برای قرن ها در طب سنتی چین استفاده می شود برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن، سلامت قلب و سطح انرژی موثر است.
انواع مختلفی وجود دارد اما جینسینگ قرمز کره ای اغلب در رابطه با یائسگی مورد مطالعه قرار می گیرد.
یک بررسی سال 2016 از 10 مطالعه نشان داد که جینسینگ قرمز کره ای ممکن است انگیزه جنسی را تقویت کند و باعث بهبود خلق و خو و احساس عمومی در زنان یائسه شود.
با این حال، شواهد ضعیف است و تحقیقات بیشتری لازم است.
استفاده کوتاه مدت از جینسینگ قرمز کره ای برای بیشتر بزرگسالان بی خطر به نظر می رسد.
با این حال، بثورات پوستی، اسهال، سرگیجه، مشکل خواب و سردرد از جمله عوارض جانبی شایع هستند. همچنین ممکن است کنترل قند خون را مختل کند بنابراین اگر دیابت دارید نامناسب است.
جینسینگ ممکن است با برخی از داروهای فشار خون، کلسترول و رقیق کننده خون ارتباط منفی داشته باشد. قبل از استفاده از جینسینگ، با تهیه کننده مراقبت های سلامتی خود مشورت کنید به خصوص اگر از چنین داروهایی استفاده می کنید.

9. سنبل الطیب

سنبل الطیب (Valeriana officinalis) گیاهی گلدار است كه از ریشه آن در انواع طب گیاهان دارویی برای ایجاد آرامش و احساس آرامش استفاده می شود.
سنبل الطیب که گاهی اوقات "Nature's Valium" نامیده می شود برای درمان علائم یائسگی مانند بی خوابی و گرگرفتگی استفاده می شود. شواهد قوی در مورد کارآیی آن وجود ندارد اما داده های اولیه امیدوار کننده است.
یک مطالعه کوچک در 68 زن یائسه مشخص کرد که مکمل های سنبل الطیب نسبت به دارونما در کاهش شدت گرگرفتگی بسیار موثرتر هستند. یک مطالعه کوچک دیگر در 60 زن یائسه نتایج مشابهی را یافت.
در یک مطالعه دیگر روی 100 زن یائسه، ترکیبی از سنبل الطیب و بادرنجبویه نسبت به دارونما به طور قابل توجهی در بهبود کیفیت خواب موثر بود.
سنبل الطیب دارای ایمنی مناسبی است اما با عوارض جانبی خفیف مانند ناراحتی گوارشی، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه همراه است.
مصرف سنبل الطیب توصیه نمی شود اگر داروی خواب، درد یا اضطراب مصرف می کنید زیرا ممکن است اثرات مرکب داشته باشد. همچنین ممکن است با مکمل هایی مانند کاوا، ملاتونین و ست جونز وارت ارتباط منفی داشته باشد.

همچنین بخوانید: ریشه والرین برای اختلالات خواب موثر است

10. گیاه پنج انگشت

(Chasteberry (Vitex agnus-castus یک گیاه دارویی بومی آسیا و مدیترانه است. مدتهاست که برای ناباروری، اختلالات قاعدگی و علائم PMS و یائسگی استفاده می شود.
مانند بسیاری از گیاهان دیگر، یافته های تحقیق در مورد توانایی آن در کاهش علائم یائسگی متفاوت است.
مطالعه ای که بر روی 92 زن انجام شد در مقایسه با دارونما و ترکیبی از گیاه شاهی و خار مریم هیچ تفاوتی در علائم یائسگی نداشت.
با این حال، یک مطالعه جدیدتر در 52 زن که گیاه پنج انگشت را خوردند کاهش قابل توجهی در اضطراب و گرگرفتگی را نشان دادند - اما هیچ تغییر معنی داری در افسردگی یا اختلال عملکرد جنسی مشاهده نکرد.
گیاه پنج انگشت به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود اما عوارض جانبی خفیف مانند حالت تهوع، خارش پوست، سردرد و ناراحتی های گوارشی امکان پذیر است. اگر از داروهای ضد روان پریشی یا داروهای بیماری پارکینسون استفاده می کنید نباید آن را امتحان کنید.
خط آخر
برای بسیاری از زنان، یائسگی علائم جسمی و روانی ناخوشایندی مانند گرگرفتگی، مشکل خواب، اضطراب و افسردگی ایجاد می کند.
داروها موثرترین درمان محسوب می شوند اما بسیاری از زنان گزینه های طبیعی را ترجیح می دهند.
گیاهان و غذاهایی مانند ماکا، سویا، ریشه سنبل الطیب، کوهوش سیاه، دانه های کتان و شبدر قرمز از جمله مکمل های معروف یائسگی هستند اما اکثر آنها فاقد شواهد قوی برای استفاده از آنها هستند.
دقیقاً مانند داروها، مکمل های گیاهی ممکن است با عوارض جانبی همراه بوده و با برخی داروها تداخل منفی داشته باشند. قبل از افزودن مکمل به برنامه روزمره، همیشه باید با ارائه دهنده خدمات سلامتی خود مشورت کنید.

منبع : هلث لاین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search