رژیم غذایی

اعتیاد به قند در کودکان و چگونگی کنار آمدن با آن

به عنوان پدر و مادر، ارائه آب نبات یا سایر غذاهای شیرین به عنوان پاداش یا انگیزه، می تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، روش های بهتری برای تشویق رفتار خوب وجود دارد.

تقویت ارتباط سالم با غذا شامل جدا کردن احساسات و تأثیرات محیطی از تصمیمات مربوط به خوردن غذا است.
در اینجا چگونگی آموختن کودکان به گوش دادن به نشانه های گرسنگی داخلی و لذت بردن از وعده های غذایی متعادل (از جمله معالجه های گاه به گاه) در اینجا آمده است. جالب اینجاست که شکر در اصل به جای یک شیرین کننده یک ادویه محسوب می شد و قرن ها همراه با گیاهان دیگر برای اهداف دارویی استفاده می شد.
در حدود قرن نوزدهم، شکر به راحتی مقرون به صرفه تر شد و در نتیجه کالای رایج تری در صنایع غذایی قرار گرفت. امروزه قند را می توان در انواع مواد غذایی یافت و با نام های مختلفی در برچسب های تغذیه ای ذکر شده است.
در مقادیر زیاد، قند می تواند برای سلامتی کلی فرد خصوصاً در مورد سلامتی کودکان کاملاً مضر باشد.

اهمیت تغذیه مناسب در دوران کودکی

دوران کودکی زمانی است که بیشتر رشد و نمو اتفاق می افتد. برای رشد و نمو مناسب، بدن به عناصر غذایی کلان و ریز خاصی احتیاج دارد که باید از منابع غذایی با کیفیت بالا تهیه شود.
برای اطمینان از رشد مناسب اسکلتی، عضلانی، شناختی، رفتاری و عصبی، کودکان باید از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنند که تمام نیازهای غذایی آنها را برآورده کند.
کودکان در این دوره علاوه بر رشد، در حال یادگیری هستند و از این رو آموزش در مورد تغذیه برای آنها مهم است. طعم و مزه های کودکان بر اساس غذاهایی که در دسترس آنها است و غذاهایی که به آنها پیشنهاد می شود شکل می گیرند.
کمک به کودکان برای ایجاد عادات غذایی سالم در دوران کودکی نکته اساسی در کمک به رشد بزرگسالان سالم و موفق است.
برعکس، تغذیه آنها با رژیم های غذایی حاوی قندهای اضافه شده، چربی های ناسالم و پروتئین ها خطر ابتلا به بیماری های مزمن مختلف مانند چاقی، بیماری های قلبی، پوسیدگی دندان و دیابت نوع 2 را در سایر موارد افزایش می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شکر در رژیم غذایی کودک چقدر مهم است؟

شکر شیرین است و طعم مطبوعی دارد. با این حال، این ماده به جای "غذا" بهتر است در گروه "ادویه" نگهداری شود. در حالی که عمدتا در مقادیر کم بی ضرر است اما مقادیر بیشتر آن می تواند کاملاً مضر باشد.
شکر می تواند انرژی بدن را تأمین کند اما ویتامین یا مواد معدنی ضروری را که بدن برای رشد و بقا نیاز دارد تأمین نمی کند.
از آنجا که قند کالری "خالی" را تأمین می کند بنابراین نباید به عنوان بخشی مهم در هر رژیم غذایی در نظر گرفته شود. در عوض، باید به عنوان یک ماده افزودنی یا رژیم غذایی گاه به گاه نگهداری شود.

مصرف قند توصیه شده برای کودک

طبق انجمن قلب آمریكا (AHA)، كودكان 2 و بالاتر نباید روزانه بیش از 25 گرم یا 6 قاشق چای خوری قند "اضافه" مصرف كنند. کودکان کمتر از 2 سال نباید هیچ نوع قند اضافه شده در رژیم غذایی خود داشته باشند.(1)

دلایل اشتیاق کودکان به شکر

کودکان به دلایل زیر ممکن است میل به شکر داشته باشند:

1. هوس تکاملی برای غذاهای شیرین

از نقطه نظر تکاملی، انسان برای رشد نمودن غذاهای شیرین را دسوت دارد. آنها یک منبع انرژی عالی هستند به خصوص هنگامی که سایر منابع انرژی کمیاب هستند و طعم مطبوعی دارند.
غذاهایی که ترجیحاً ترش یا تلخ بودند از نظر اجدادی، غالباً بیانگر نارسایی، پوسیدگی یا سمی بودن غذا است که همگی منجر به بیماری می شوند. از این رو، تصور می شود که برای به حداکثر رساندن بقا، مغز انسان رشد کرده و از خوردن غذاهای شیرین لذت می برد.
وقتی غذاهای شیرین مصرف می شوند سیستم پاداش مغز ایجاد می شود و انسان یاد می گیرد که بخواهد این رفتار را تکرار کند. در نتیجه، این ممکن است منجر به این شود که مغز قصد اولیه خوردن یک کلوچه را داشته باشد اما سپس کل ظرف غذا ناپدید می شود.

2. مصرف ناکافی پروتئین، فیبر یا چربی

مصرف ناکافی پروتئین، فیبر یا چربی نیز می تواند اشتیاق به قند را تحریک کند. پروتئین، چربی ها و کربوهیدرات ها همه به گلوکز تجزیه می شوند. بنابراین بدن می تواند از آنها به عنوان انرژی استفاده کند.
به تأمین گلوکز در خون قند خون گفته می شود و میزان قند خون به طور ذاتی توسط بدن پیگیری می شود تا میزان نیاز به خوردن دوباره اندازه گیری شود.
وقتی سطح گلوکز در جریان خون تمام شود مغز پیام گرسنگی بدن را دریافت می کند. کربوهیدرات ها به راحتی تجزیه می شوند و به سرعت وارد و خارج می شوند.
پروتئین و چربی ها کمی پیچیده تر هستند و بدن آنها را با سرعت کمتری تجزیه می کند. این سطح قند خون را برای مدت زمان طولانی تری حفظ می کند و احساس گرسنگی را از بین می برد.
میوه ها و سبزیجات کامل که فیبر کافی تأمین می کنند از آزاد شدن کند گلوکز در جریان خون نیز پشتیبانی می کنند و در واقع، از افزایش و افت شدید سطح قند خون جلوگیری می کنند.

3. خواب ناکافی

دلیل دیگر ولع مصرف شکر در کودکان ممکن است به دلیل خواب ناکافی باشد. خواب برای تأمین استراحت و جوان سازی لازم در بدن مهم است. در کودکان، خواب نیز به ویژه برای حمایت از رشد مهم است.
هنگامی که بدن به اندازه کافی نمی خوابد هورمون های تنظیم کننده اشتها از تعادل خارج می شوند به طور معمول هورمون تحریک کننده گرلین اشتها را تنظیم می کنند..
این طوفان کامل باعث می شود تا مغز بدنبال غذاهایی باشد که کالری زیادی دارند و سریع انرژی را تقویت می کنند. غذاهای شیرین از این معیارها برخوردارند و بنابراین هوس های مصرف شیرینی در پی دارد.(2)

4. مصرف ناکافی آب

مصرف ناکافی آب همچنین می تواند هوس های قندی ایجاد کند. تمام سلولهای بدن برای عملکرد مناسب به آب و هیدراتاسیون احتیاج دارند.
متأسفانه، هنگامی که مصرف آب کم است بدن می تواند کمبود اب را با گرسنگی اشتباه بگیرد.

5. کمبود ویتامین و مواد معدنی

کمبود ویتامین و مواد معدنی همچنین می تواند باعث تشدید رفتار قند در کودکان شود.
وقتی ویتامین D و مواد معدنی کلیدی، از جمله ویتامین D، ویتامین C، کلسیم، منیزیم، آهن، روی و کروم در رژیم غذایی کودک کمبود داشته باشند ممکن است میل به قند بیشتری داشته باشند.

اثرات مضر مصرف زیاد قند در کودکان

هنگامی که کودکان بیش از حد قند مصرف می کنند تعدادی از اثرات مضر می توانند ایجاد شوند. رشد مهار شده، پوسیدگی دندان، و افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن، مانند دیابت و بیماری های قلبی، همه از عوارض جانبی منفی مصرف بیش از حد قند است.

راه های خلاص شدن از اعتیاد به قند در کودکان

برای کمک به کودکان در کاهش مصرف قند، والدین و مراقبان می توانند موارد زیر را انجام دهند:

1. مثال خوبی بزنید

کودکان همیشه در حال مشاهده، یادگیری و تقلید از محیط خود هستند.
از این رو، اگر الگوی آنها غذاهای سالم مانند میوه های کامل را برای میان وعده و سبزیجات را با وعده های غذایی خود انتخاب کنند کودکان در معرض این رفتار قرار می گیرند و احتمالاً این روند را دنبال می کنند.
ارائه یک مثال خوب همچنین به معنای در دسترس قرار دادن غذاهای سالم در خانه و گزینه های ناسالم دور از دسترس است.

2. مبادله های غذایی کم شکر را پیدا کنید

اگر کودک شما از قبل قند مصرف می کند احتمال اینکه از او جدا شود کمی سخت تر است اما این غیرممکن نیست. این فقط زمان می برد.
یافتن مبادله های غذایی به شما کمک می کند تا جوانه های چشایی و هوس غذایی آنها تغییر کند. در ابتدا ایجاد تغییرات کوچک و برداشتن تدریجا گام های بزرگتر برای تغییر، می تواند بسیار مفید باشد. در اینجا چند نمونه هستند.
به جای آب میوه، نوشابه یا نوشیدنی های انرژی زا، آب، شیر آلی گاو علفخوار یا شیرهای آجیل جایگزین را برای نوشیدنی ها تشویق کنید.
به عنوان وسیله ای برای شیرین سازی کمتر آب، آنها را با آب رقیق کنید.
غلات صبحانه، بلغور جو دوسر یا اسموتی تهیه شده با میوه کامل و ماست ساده را مصرف کنید.
وقتی نوبت به وعده های غذایی می رسد یک قانون خوب این است که یک منبع پروتئین با کیفیت بالا و یا یک منبع چربی سالم را در کنار هر نوع کربوهیدرات ارائه شده قرار دهید.

3. از قبل تنقلات را برنامه ریزی کنید

نگه داشتن میان وعده های سالم در کنار کودکان برای جلوگیری از مصرف میان وعده های ناآگاهانه، سایر گزینه های سریع ناسالم مهم است.
به راحتی می توان کراکر، چیپس و میله گرانولا را برداشت اما سالم ترین گزینه ها نیستند. سبزیجات تازه مانند خیار، کرفس، هویج و فلفل دلمه ای را برش دهید و در ظروف Tupperware یا ظروف جداگانه میان وعده در یخچال نگهداری کنید.
برای جفت شدن با میوه ها و سبزیجات، از غذاهای کم قند مانند هوموس یا کره آجیل شیرین نشده در دست داشته باشید.
برخی از ایده های میان وعده سالم برای آماده سازی عبارتند از:
برش های کامل سیب یا سیب با پنیر یا کره آجیل
حبه های انگور و پنیر
بسته بندی هوموس و اسفناج
بوقلمون بسته بندی
زیتون کامل
سبزیجات
مخلوط آجیل، دانه ها و میوه های خشک خانگی
اجیل خانگی یا پروتئین خرما

4. برچسب های غذا را بخوانید

گزینه های غذای کامل بهترین نقطه شروع هستند اما با هر چیزی که در بسته بندی خریداری شده، لیست مواد تشکیل دهنده و برچسب را بخوانید تا ببینید چند گرم "قند اضافه شده" وجود دارد.

5- در مورد غذا و انتخاب غذا گفتگوی مثبتی داشته باشید

به جای اینکه به کودکان بگویید که نمی توانند چیزهایی داشته باشند غذاهایی که می توانند داشته باشند را تقویت کنید و در مورد ویژگی های مثبت آنها صحبت کنید.
به عنوان مثال، "داشتن ماست ساده با میوه های تازه به تقویت استخوان های شما کمک می کند یا "سبزیجات" با هوموس که برای میان وعده مصرف می کنید به مغز شما کمک می کند تا فکر کند.

چگونه خوردن بیش از حد قند در کودکان مانع رشد می شود؟

مصرف زیاد قند می تواند به طور قطع رشد در کودکان را مهار کند. این امر با این واقعیت همراه است که قند صرفاً یک ماده افزودنی است که هیچ ماده مغذی حیاتی دیگری برای حفظ رشد ندارد.
اگر کودکان از قند سیر می شوند غذاهای دیگری را که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدن آنها برای حمایت از رشد است مصرف نمی کنند.
مهم است که کودکان غذاهایی را که به آنها کمک می کند تا به وفور رشد کنند مصرف کنند و آنها یاد بگیرند که غذاهای شیرین را به عنوان غذاهای گاه به گاه در حد متوسط مصرف کنند.

اثر منفی مصرف بیش از حد قند بر رفتار کودک

مطالعات حیوانی نشان می دهد که قند می تواند رفتار را القا کند. با این حال، این تحقیق در مورد انسان و رفتار کودکان در رابطه با مصرف قند آنها نتیجه ای ندارد.
از یک دیدگاه صرفاً مشاهده ای، می توان گفت که وقتی افراد گرسنه می شوند رفتار آنها تحت تأثیر قرار می گیرد. اصطلاح "hangry" اغلب برای توصیف کسانی که گرسنه هستند و شروع به بدخلقی می کنند استفاده می شود زیرا هنوز نتوانسته اند چیزی بخورند.
اگر کودکان بیش از حد قند می خورند و به اندازه کافی پروتئین و چربی دریافت نمی کنند تا بتوانند آنها را برای مدت طولانی تری راضی نگه دارند ممکن است سرحال، پرخاشگر یا آشفته شوند.
در این سناریو، ممکن است فقط مصرف قند کامل نباشد که منجر به تغییر رفتار شود بلکه افزایش سریع و پایین آمدن سطح قند خون در بدن است.
حرف آخر
برای همه چیز زمان و مکان وجود دارد و این مربوط به هر غذای واقعی است که در این کره خاکی شکوفا شود.
شکر قطعاً چیزی است که می توان آن را در یک رژیم غذایی سالم قرار داد اما نباید ماده اصلی هر رژیم غذایی باشد و به عینا در رژیم غذایی هیچ کودکی وجود نداشته باشد. کودکان برای حمایت از رشد و نمو به مواد مغذی کلان و ریز موجود در غذاهای کامل نیاز دارند.
آموزش نحوه لذت بردن از خوردن غذاهای کامل به کودکان و کمک به آنها برای ایجاد الگوی غذایی سالم در سنین کودکی نکته اساسی در تنظیم آنها برای داشتن زندگی طولانی و سالم و عاری از بیماری مزمن در آینده است.

همچنین بخوانید: چقدر قند در رژیم غذایی لازم است | چرا شکر مایع بدترین است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search