رژیم غذایی

تغذیه در بدنسازی

رژیم غذایی بدنسازی برای ساخت عضله و کاهش چربی بدن می باشد. و باعث افزایش توده عضلانی و افزایش سوخت و ساز بدن می شود. غذاهای پر پروتئین و کربوهیدرات پیچیده ( نان کامل، ماکارونی و غلات ) در بدنسازی موثر است. یک رژیم غذایی بدنسازی به طور کلی 2500 – 5500 کالری در هر روز برای مردان و 1500 – 3000 کالری در روز برای زنان با توجه به نوع و سطح ورزش نسبت به رژیم غذایی پروتئین ، کربوهیدرات و چربی متفاوت است. بعضی برنامه ها 40 % کربوهیدرات، 40 % پروتئین و 20 % چربی در نظر می گیرند. بعضی رژیم ها هم 40 % پروتئین، 30% کربوهیدرات، 30 % چربی است در بعضی از رژیم ها از مکمل های تغذیه ای به نام پودر پروتئین استفاده می شود

بعضی از افراد برای رسیدن به بدن بزرگتر و ظاهری بهتر  از مکمل های تغذیه ای و موارد غیر قانونی استروئید ها استفاده می کنند. همه رژیم های غذایی نیاز به ورزش معمول سه تا هفت روز در هفته معمولا با وزنه و تمرینات قلبی عروقی دارد. بدن برای بدست آوردن هر پوند عضله روزانه 50 کالری می سوزاند لذا بدن برای 10 پوند عضله 500 کالری در هر روز می سوزاند.

سه جزء اصلی رژیم غذایی بدنسازی، سه درشت مغذی ( کربوهیدرات، پروتئین و چربی ها ) هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کربوهیدرات

کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی برای بدن هستند که در ورزشهای هوازی و کمک به بهبود عضلات موثر است کربوهیدرات باعث می شود که هورمون انسولین از پانکراس ترشح و قند خون تنظیم کند. کربوهیدرات به دو صورت ساده و پیچیده وجود دارد که رژیم لاغری بدنسازی هر دو نوع را دارد کربوهیدرات پیچیده از سه قند یا بیشتر تشکیل شده اند این نوع کربوهیدرات انرژی بدن را در طول روزتامین می کنند. ساختار شیمیایی کربوهیدرات ساده  از یک یا دو ملکول قند تشکیل شده است که انرژی بدن را در کوتاه مدت و سریع تامین می کند در رژیم غذایی بدنسازی باید از کربوهیدرات پیچیده استفاده کرد که در طول روز انرژی بدن را تامین کند بلافاصله بعد از فعالیت بدنی می توان از کربوهیدرات ساده برای بهبودی سریعتر و ترمیم عضلات استفاده کرد. کربوهیدرات پیچیده در ( نان کامل، غلات کامل، ماکارونی، غلات، لوبیا و بسیاری از سبزیجات یافت می شود ولی کربوهیدرات ساده در ( میوه ها، غذاهای شیرین ( مانند آب نبات، آب میوه و نوشیدنی های ورزشی ) وجود دارد.

دو روش شاخص گلیسمی و بار قند خون در رژیم های بدن سازی علاوه بر طبقه بندی کربوهیدرات بر اساس ساده و پیچیده وجود دارد. گلیسمیک ایندکس کیفیت کربوهیدرات موجود در غذا را تعیین می کند و نشان می دهد که چگونه به سرعت بعد از خوردن غذا قند خون بالا می رود ولی مقدار کربوهیدرات موجود در غذا را مشخص نمی کند. استاندارد شاخص GI، 100 در نظر گرفته می شود که مربوط به نان سفید است هرچه که گلیسمیک ایندکس غذای خورده شده بالاتر باشد قند خون سریعتر بالا می رود گلیسمیک ایندکس بالای 70 بالا، 56 – 69 را متوسط، و زیر 55 را گلیسمیک ایندکس پایین می گویند GI فورمول ساده ای ندارد که اگر قند خون پایین باشد یعنی GI پایین است فاکتورهای دیگری مانند چگونه پخته شدن غذا ( آب پز، پخته شده، سرخ شده ) و یا غذاهای دیگری که با آن مصرف می شود بر روی GI مواد غذایی موثر است. در سال 1997 یک متخصص تغذیه از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هارواد بار قند خون را یک راه مفیدتر از شاخص گلیسمیک دانست  بار گلایسمیک علاوه بر کیفیت غذا به مقدار غذای خورده شده هم بستگی دارد. برا ی تعیین بار قند خون  مقدار خالص کربوهیدرات موجود در غذا را در شاخص گلایسمیک ضرب کرده و سپس بر عدد 100 تقسیم می کنیم اگرمقدار کل کربوهیدرات خورده شده منهای مقدار فیبر موجود در آن شود مقدار کربوهیدرات خالص بدست می آید مثلا ذرت شاخص گلایسمیک 72 دارد اما اگر دو فنجان  از آن خورده شود بار گلیسمیک 7 دارد که نشان می دهد بار گلیسمیک پایین دارد.

پروتئین

عضلات بدن عمدتاً از آب و پروتئین تشکیل شده است پروتئین برای ساختن توده عضلانی مصرف می شود ولی همه پروتئین که در غذا هست به طور مستقیم به عضله نمی رسد مصرف مقدار کافی پروتئین باعث حفظ بافتهای عضلانی و تحمل بدن در مقابل وزن زیاد را افزایش می دهد. ورزش های بدنسازی باعث آسیب به بافتهای عضلانی می شود و حداقل دوره برای ترمیم و بازسازی آن 24 ساعت است اگر مقدار پروتئین مصرفی ناکافی باشد توده عضلانی آسیب دیده و سوخت و ساز بدن کاهش می یابد. بسیاری از رژیم های غذایی بدنسازی 1 – 1.5 گرم پروتئین در هر روز برای هر یک پوند ( نیم کیلوگرم ) توده بدن ( وزن بدن منهای چربی بدن ) توصیه می شود مصرف روزانه بیش از 3 گرم در هر کیلوگرم وزن بدن ، مشکلات جدی ( مخصوصاً آسیب کلیوی و از دست دادن آب بدن ) برای سلامتی بدن ایجاد می کند. پروتئین در مواد غذایی مانند ( گوشت بدون چربی، مرغ و ماهی، تخم مرغ، سویا و محصولات وابسته به سویا ) یافت می شود.

چربی

چربی در رژیم غذایی بدنسازی  برای حفظ متابولیسم بدن لازم است چهار نوع چربی ( اشباع، ترانس، غیر اشباع poly وmono ) وجود دارد. چربیهای اشباع شده و ترانس را به مقدار کم مصرف کنید زیرا مصرف بالای آن یک عامل خطر برای بیماریهای قلبی، چاقی، کلسترول بالا، دیابت و برخی از سرطان ها است و منابع این نوع چربی، غذاهایی مانند ( کره، شیر، غذاهای سرخ شده، نارگیل، چربی گوشت، خرما و روغن های گرمسیری است  چربیهای مونو و پلی غیر اشباع از چربی های خوب است زیرا خطر بیماریهای قلبی، دیابت، کلسترول بالا و چاقی را کاهش می دهد و در غذاهایی مانند ( آووکادو، آجیل، ماهی، کتان، روغن زیتون، کانولا، بادام زمینی، گلرنگ، ذرت، آفتابگردان، سویا و روغن پنبه دانه ) وجود دارد.

دو فاکتور مهم دیگر در رژیم غذایی بدنسازی مقدار آب مصرف شده، تعداد و زمان وعده های غذایی می باشد مصرف روزانه 8 لیوان آب در رژیم غذایی بدنسازی توصیه می شود و علاوه بر آن در طی تمرینات ورزشی هر پانزده دقیقه یک چهارم فنجان آب بنوشید آب اشتها را کنترل و آب سرد سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

هشدار

بدنسازان برای مصرف هرگونه مکمل باید با پزشک صحبت کنند و استروئید ها، هورمون رشد و تستوسترون فقط به دلایل پزشکی و با تجویز پزشک استقاده شود.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. محمد

عالی

  پیوست ها
 

  1. danyal fallah

سلام بر شما جناب دکتر فتحی ممنونم از جوابت امیدوارم هر کجا هستی سالم وباشی<br />من مدت یه ماه هست که باشگاه پرورش اندام میرم تازه 1کیلو 40گرم وزن کم کرده ام قبل ازرفتن باشگاه 83کیلو بودم شکمم خیلی بزرگ نشون میداد<br />چکارهایی باید انجام...

سلام بر شما جناب دکتر فتحی ممنونم از جوابت امیدوارم هر کجا هستی سالم وباشی<br />من مدت یه ماه هست که باشگاه پرورش اندام میرم تازه 1کیلو 40گرم وزن کم کرده ام قبل ازرفتن باشگاه 83کیلو بودم شکمم خیلی بزرگ نشون میداد<br />چکارهایی باید انجام بدم واز چه قرصهایی استفاده کنم که چربی شکمم از بین بره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search