رژیم غذایی

لیپید: انواع، عملکرد، مزایا و خطرات

مزایا و خطرات لیپیدها

لیپیدها شامل چربی ها، روغن ها، هورمون ها و مولکول های ساختاری هستند لیپید یک مولکول آلی است که فقط می تواند در حلال های غیر قطبی حل شود و در آب حل نشود.

لیپیدها شامل هورمون ها، چربی ها و روغن ها هستند و گاهی اوقات به اسیدهای چرب یا مشتقات اسیدهای چرب اشاره دارند. لیپیدها نقش کلیدی در عملکرد بدن هم در سلامتی و هم در بیماری ها دارند. اندازه گیری لیپیدها در خون به تعیین خطرات سلامتی کمک می کند.

انواع لیپیدها

سه نوع اصلی لیپید عبارتند از فسفولیپیدها، استرول ها و تری گلیسیریدها (که به آنها تری اسیل گلیسرول نیز گفته می شود). لیپیدها همچنین در هشت دسته - اسیدهای چرب، گلیسرولیپیدها، گلیسروفسفولیپیدها، پلی کتیدها، پرنول ها، ساکارولیپیدها، اسفنگولیپیدها و استرول ها طبقه بندی می شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فسفولیپیدها

فسفولیپیدها اجزای اصلی سلولهای حیوانی و انسانی به ویژه خارجی ترین لایه این سلولها هستند. آنها به حفظ یکپارچگی سلول کمک می کنند.
فسفولیپیدها دارای بخشی هیدروفیلیک (آب دوست، جذب کننده مولکول های آب) حاوی یک گروه فسفات و یک بخش (هیدروفوبیک) آبگریز (آبگریز، دفع شونده توسط مولکول های آب) ساخته شده از مشتقات اسید چرب است. آنها توسط یک الکل نگه داشته می شوند.

استرول ها

استرول ها استروئیدهایی هستند که دارای ساختارهای شیمیایی کاملاً متفاوت از ساختارهای فسفولیپیدها و تری گلیسیریدها هستند. یک استرول دارای یک گروه هیدروکسیل در حلقه A در 3 موقعیت است. این همان چیزی است که آن را از سایر استروئیدها که به طور معمول دارای ساختار چهار حلقه ذوب شده هستند متمایز می کند.
کلسترول استروئید اصلی در بدن انسان است. وقتی کلسترول در کبد سنتز می شود منجر به بسیاری از عملکردهای مهم از جمله تولید هورمون ها، ویتامین D و نمک های صفراوی می شود (ترکیباتی که به امولسیون چربی ها کمک می کند تا توسط سلول ها جذب شوند).

تری گلیسیرید

چربی ها و روغن هایی که در غذاها با آنها آشنا هستید تری گلیسیرید هستند. تری گلیسیرید (تری اسیل گلیسرول) استری است که از سه اسید چرب متصل به گلیسرول تشکیل شده است. اسیدهای چرب دارای طول زنجیره های مختلف هیدروکربن ها از چهار تا 36 است.
تری گلیسیریدها می توانند اشباع یا اشباع نشده باشند که به این معنی است که آیا آنها پیوندهای مضاعفی بین اتمهای کربن دارند(اشباع نشده) یا ندارند (اشباع شده). این اثرات مختلفی از جمله مایع یا جامد بودن آنها در دمای اتاق دارد.
تمایز بین چربی و روغن این است که روغن ها چربی های اشباع نشده ای هستند که به صورت مایع در دمای اتاق وجود دارند. بیشتر چربیها نه همه آنها اشباع نشده اند و در دسته روغنها از جمله روغن کانولا، روغن ذرت و روغن زیتون قرار می گیرند.
اسیدهای چرب امگا برای بدن انسان ضروری است و باید از طریق رژیم غذایی مانند برخی ماهی های چرب از جمله ماهی تن و ماهی آزاد، همچنین از طریق آجیل ها، دانه ها و سبزیجات برگ دار تامین شود. این چربی ها باعث کاهش التهاب، فشار خون و سطح تری گلیسیرید می شوند. آنها خطر مرگ ناگهانی توسط حمله قلبی را کاهش می دهند و از ترومبوز، تشکیل لخته های خون جلوگیری می کنند.
چربی های ترانس چربی هایی هستند که به طور مصنوعی هیدروژنه شده اند تا به ثبات مورد نظر در تولید مواد غذایی فرآوری شده دست یابند. مصرف غذاهای حاوی چربی های ترانس می تواند منجر به سطوح بالای لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) شود که "کلسترول بد" نامیده می شود.

عملکرد و مزایا

لیپیدها در انواع غذاها وجود دارند و نقش بسزایی در رژیم غذایی شما دارند. آنها برای پشتیبانی از سلولها و کمک به فرآیندهای اساسی ساخته و ذخیره می شوند. لیپیدها کاربردهای خارجی زیادی نیز دارند.

ساختار سلول

گلیسروفسفولیپیدها در سراسر بدن به عنوان جز اصلی غشاهای اطراف هر سلول وجود دارد. آنها یکپارچگی سلول ها را حفظ می کنند و در غشای سلولی گیاهان و حیوانات یافت می شوند.

سیستم عصبی

لیپیدها جدایی ناپذیر سیستم عصبی موجود در غلاف های میلین هستند. غلاف های میلین آستین های بافت چربی هستند که از سلول های عصبی شما محافظت می کنند و هدایت تکانه های آنها را افزایش می دهند.

بیوسنتز و جذب ویتامین

بیوسنتز، یکی دیگر از عملکردهای اصلی بدن، توسط لیپیدها امکان پذیر است. لیپیدها ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K را تولید می کنند:
ویتامین A برای سیستم ایمنی بدن و بینایی و همچنین تولید مثل حیاتی است
ویتامین D به سلامت ایمنی و قدرت استخوان کمک می کند.
ویتامین E سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد از لخته شدن خون جلوگیری می کند و از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کنند .
ویتامین K به سلامت استخوان کمک می کند و به بدن شما کمک می کند تا با خیال راحت از صدمات با توانایی تشکیل لخته خون بهبود یابد.
اینها تنها برخی از مزایای حیاتی و عملکرد این ویتامین های مهم است. لیپیدها همچنین ویتامین های A ،D ،E و K ویتامین های محلول در چربی بدن را حمل و کمک می کنند.

تولید هورمون

لیپیدها بخشی از هورمون های خاص از جمله استروژن، تستوسترون و کورتیزول هستند. اینها همه برای کنترل سیستم ایمنی بدن و متابولیسم بدن، تعادل سطح آب و سدیم، کنترل التهاب و کمک به انعطاف پذیری جسمی و توانایی بهبودی شما ضروری است. این هورمون ها همچنین در ایجاد خصوصیات جنسی نقش دارند.

ذخیره انرژی

اسیدهای چرب ذخایر اساسی انرژی ذخیره شده برای استفاده های بعدی را ایجاد می کنند.

مراقبت از پوست و زیبایی

از لیپیدها در صنایع آرایشی و بهداشتی برای تولید انواع محصولات مراقبت از پوست و زیبایی مانند لوسیون و کرم استفاده می شود. تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی برای مرطوب سازی، محافظت و ترمیم پوست و همچنین از مزایای زیبایی از جمله پوستی نرم و درخشان با ظاهر کلی بهبود یافته، لیپیدها را به فرمولاسیون محصولاتشان اضافه می کنند.

داروسازی

شرکت های دارویی محصولات دارویی بسیار سودمند و حاوی لیپید تولید می کنند. این داروها بسیار متنوع هستند و شامل استروئیدها (استرول) هستند که بیماری هایی مانند سرطان را درمان می کنند و هورمون ها را تنظیم می کنند.
چربی ها همچنین به داروهای خاص اضافه می شوند تا میزان پخش شدن آنها را افزایش دهند. این داروهای مبتنی بر لیپیدها مزایایی مانند افزایش نیمه عمر، بهبود جذب و توانایی هدف قرار دادن یک منطقه خاص از بدن با دارو را دارند.

خطرات لیپیدها

در حالی که لیپیدها هم برای سلامتی کافی و هم برای حمایت از زندگی شما ضروری هستند (یعنی حمایت از غشای سلول)، تجمع بیش از حد در خون می تواند شما را در معرض خطر بالایی برای پیشرفت بیماری کبد و بیماری های قلبی عروقی قرار دهد.
بیماری های قلبی عروقی مهمترین علت مرگ و میر در ایالات متحده و در سراسر جهان است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 17.9 میلیون نفر سالانه در سراسر جهان بر اثر بیماری قلبی می میرند
تجمع لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) می تواند باعث تصلب شرایین (گرفتگی عروق) شود که می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود. با کنترل کلسترول و مصرف چربی اشباع و دستیابی به سطح کافی لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)، می توان از سطح بالای LDL به عنوان "کلسترول خوب" جلوگیری کرد.
میزان بیش از حد LDL با رژیم های غذایی غنی از گوشت چرب، فست فود، غذاهای سرخ شده، شیر، پنیر، ماست، کره و غذاهای فرآوری شده در ارتباط است. غذاهای HDL شامل ماهی، روغن زیتون، سبزیجات، حبوبات، مغزها و میوه های پر فیبر است

پانل های لیپیدی

پزشک شما ممکن است به عنوان بخشی از معاینه معمول سالانه بدن یا در صورت وجود دلیلی برای سوء ظن به برخی بیماری های قلبی عروقی، یک پانل لیپید را درخواست کند. یک پانل لیپیدی که اغلب آزمایش کلسترول نامیده می شود خون شما را آزمایش می کند تا سطح کلسترول (کلی)، LDL ، HDL و تری گلیسیرید را تعیین کند.
نتایج به پزشک شما کمک می کند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و حوادث از جمله حملات قلبی و مغزی را تعیین کند.
کلام آخر
لیپیدها مولکول های زیستی ماکرو هستند که به راحتی در آب حل نمی شوند. آنها عملکردهای گسترده ای در بدن دارند و کاربردهای متنوعی در صنایع دارویی و آرایشی دارند.
در حالی که لیپیدها عملکردهای اساسی و بسیاری از مزایای سلامتی را فراهم می کنند مهم است که به انواع و مقدار لیپیدهایی که مصرف می کنید توجه داشته باشید. همه لیپیدها برابر نیستند و میزان بیش از حد LDL خطرات جدی ایجاد می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search