رژیم غذایی

آیا شکلات اعتیاد آور است؟ همه ی چیزهایی که لازم است بدانید

شکلات تیره

شکلات نوعی غذای شیرین و خامه ای است که از میوه های تخمیر شده، بو داده و آسیاب شده درخت کاکائو تهیه می شود. هزاران سال است که مردم از شکلات و خوراکی های مشابه تهیه شده از میوه های کاکائو لذت می برند.

امروزه به طرق مختلف خورده می شود و مسلماً در بین محبوب ترین غذاها قرار دارد - بنابراین حتی ممکن است فکر کنید اعتیاد آور است.
این مقاله روابط سالم و ناسالم را با شکلات مقایسه می کند و به اینکه آیا شکلات و مواد تشکیل دهنده آن اعتیاد آور است می پردازد.

آیا می توانید به شکلات معتاد شوید؟

اگرچه این هنوز یک موضوع بحث برانگیز است اما میزان فزاینده ای از تحقیقات از درمان اعتیاد به مواد غذایی مانند سایر انواع اعتیاد به مواد پشتیبانی می کند.
غذاهای اعتیاد آور بسیاری از مسیرهای مغز و سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می دهند که به طور معمول تحت تأثیر اعتیاد به مواد مخدر قرار دارند. آنها همچنین ممکن است رفتارهایی مشابه رفتارهای ناشی از اعتیاد دیگر ایجاد کنند.
بنابراین، هنگامی که غذاهای خاص یا مواد مغذی مکرراً سیستم پاداش دهی مغز شما را تحریک کنند ممکن است اعتیاد به غذا ایجاد شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خواص اعتیاد آور

اعتقاد بر این است که برخی از غذاها بیشتر از بقیه مواد غذایی اعتیاد آور هستند.
غذاهای بسیار فرآوری شده که سرشار از قند و چربی هستند - مانند بسیاری از انواع شکلات ها - اغلب اعتیاد آورتر از غذاهای کم فرآوری شده مانند میوه ها و سبزیجات محسوب می شوند.
در اینجا نگاهی به مقدار متوسط قند، چربی و کربوهیدرات موجود در یک وعده شکلات 1.5 اونس (45 گرم) می اندازیم
شکلات تلخ شکلات شیر شکلات سفید شکلات فودج شربت شکلات

 ------------

شکلات تلخ

شکلات شیر

شکلات سفید

شکلات فودج

 

شربت شکلات

 

شکر

44٪  DV

DV 46٪

DV 53 ٪

DV 66 ٪

(DV) 54٪

چربی کل

19٪ DV

DV 17٪

DV 19٪

DV 6٪

 

DV 0٪

 

کربوهیدرات کل

10٪ DV

DV10٪

DV 10٪

DV 13٪

DV 11٪


همانطور که مشاهده می کنید یک وعده شکلات ممکن است حاوی نیمی از DV قند و یک پنجم DV چربی باشد.
غذاهای پر کربوهیدرات - از جمله شکلات و سایر شیرینی های شیرین - ممکن است باعث ولع مصرفی مانند اعتیاد شوند. آنها همچنین قند خون و سطح هورمون های شما را از راه های مشابه سایر مواد اعتیاد آور تغییر می دهند.
به علاوه، این تغییرات در سطح خون بر دوپامین در بدن شما تأثیر می گذارد. دوپامین یک پیام رسان شیمیایی است که نقش مهمی در انگیزه و مسیرهای پاداش مغز شما دارد.

اندازه گیری اعتیاد به شکلات

مقیاس اعتیاد به مواد غذایی ییل (YFAS) ابزاری است که در دانشگاه ییل برای سنجش میزان اعتیاد به مواد غذایی و ارزیابی میزان اعتیاد آور بودن برخی غذاها تهیه شده است. این یکی از رایج ترین ابزارهای استفاده شده توسط محققان اعتیاد به مواد غذایی تاکنون بوده است.
یک مطالعه شامل بیش از 500 بزرگسال که از این ابزار استفاده کردند نشان داد که شکلات به طور مداوم به عنوان یکی از مهمترین مواد غذایی برای رفتارهای خوردن اعتیاد آور رتبه بندی می شود.
به همین ترتیب، یک مطالعه دیگر شامل 100 کودک دارای اضافه وزن، شکلات را به عنوان تنها ماده غذایی اعتیاد آور هنگام استفاده از مقیاس شناسایی کرد.
اکنون بیش از 25 سال است که دانشمندان در حال بررسی اعتیاد به شکلات هستند.
هنوز هم، برخی از دانشمندان معتقدند كه اتكا به اطلاعات ذهنی ذكر شده از سوی ابزاری مانند YFAS كافی نیست و برای تشخیص و درمان كامل این بیماری، نیاز به شناخت عمیق تری از اعتیاد به مواد غذایی است.
خلاصه
تحقیقات اولیه در مورد اعتیاد به مواد غذایی حاکی از آن است که غذاهای شیرین مانند شکلات بیشتر از غذاهای کم فرآوری اعتیاد آور هستند. با این حال، برخی از دانشمندان ممکن است بگویند که خیلی زود است که این درمان را به عنوان اعتیاد آور طبقه بندی کنند.

کدام مواد بیشتر اعتیاد آور هستند؟

انواع مختلف شکلات حاوی مواد مختلفی است اگرچه اکثر آنها دارای چند ماده اصلی مشترک هستند. برخی از این موارد می توانند به خصوصیات اعتیاد آور شکلات مربوط باشند.
مواد اصلی مورد استفاده برای تهیه شکلات عبارتند از:
کاکائو. دانه های کاکائو تخمیر شده، بو داده، پوسته پوسته شده و آسیاب شده این توده را ایجاد می کنند که به آن نوشابه شکلاتی نیز گفته می شود. در دمای اتاق جامد است اما هنگام گرم شدن ذوب می شود. غالباً بیشتر فرآوری می شود اما همانطور که شکلات خام است نیز قابل خوردن است.
کره کاکائو. این چربی های طبیعی دانه کاکائو خالص است که از بقیه دانه ها جدا شده و غلیظ شده است.
قند. مقدار و انواع استفاده شده متفاوت است و گاهی به جای آن از شیرین کننده های طبیعی یا مصنوعی دیگری استفاده می شود.
شیر. پودر شیر کم آب اغلب به انواع شکلات شیر اضافه می شود در حالی که از شیر تغلیظ شده در fudge و قارچ خوراکی استفاده می شود.
وانیل به عنوان تقویت کننده طعم و یا برای کاهش تلخی برخی از دانه های کاکائو بو داده استفاده می شود.
مواد دیگر روغن های گیاهی، طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی، امولسیون کننده هایی مانند لسیتین و سایر مواد افزودنی به حفظ شکلات و حفظ بافت صاف کمک می کنند.
شاید شنیده باشید که انواع خاصی از شکلات دارای برخی از مزایای سلامتی است. این مواد عمدتاً به آنتی اکسیدان ها و سایر مواد شیمیایی گیاهی مفید موجود در مواد کاکائو خالص، که عبارتند از توده کاکائو و کره کاکائو، نسبت داده می شوند
گرچه کره کاکائو مزایای خود را دارد اما چربی زیادی نیز دارد. این امر به ایجاد شکلات غذایی اعتیاد آور در شکلات کمک می کند - خصوصاً اگر در برخی از انواع مختلف با مقدار زیادی قند ترکیب شود.
برخی دانشمندان همچنین نقشی را که مواد افزودنی غذایی در اعتیاد خوردن بازی می کنند. مواد افزودنی غذایی مانند طعم دهنده و شیرین کننده های مصنوعی اغلب به غذاهای بسیار فرآوری شده و بسیار خوش طعم مانند شکلات اضافه می شوند.
بنابراین، یکی از راه های جلوگیری از اعتیاد آورترین انواع شکلات، خوردن انواع شکلات هایی است که فرآوری کمتری دارند و قند و چربی کمتری به ویژه چربی های ترانس دارند.
بسیاری از انواع شکلات تلخ قند کمتری دارند. بعلاوه، انواع تیره بیشترین غلظت آنتی اکسیدان و سایر مواد مغذی سالم را دارند.
خلاصه
اعتیاد آورترین نوع شکلات ممکن است بیشترین نوع قند و چربی را داشته باشد. انتخاب انواع تیره که قند و چربی کمتری دارند ممکن است راهی مغذی برای لذت بردن از این روش درمانی باشد.
رابطه سالم با شکلات چگونه به نظر می رسد
اگرچه ممکن است نگران خوردن شکلات و سایر غذاهایی باشید که می توانند اعتیاد آور باشند به یاد داشته باشید که بعضاً بعنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می توان از آنها لذت برد.
علائم ارتباط سالم با شکلات عبارتند از:
به خودتان اجازه دهید آن را به دلخواه بخورید
بعد از خوردن آن احساس ناراحتی، گناه یا شرمندگی نکنید
از آن در حد متوسط و بیش از حد فقط گاهی لذت می برید
مراقب باشید چه مقدار از آن را و چه زمانی می خورید
هنگام خوردن آن احساس راحتی می کنید
احساس تعادل خوبی با آن دارید
خلاصه
همه غذاها - از جمله شکلات - را می توان به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی میل کرد. علائم رابطه سالم با این رفتار شیرین شامل لذت بردن از آن در حد متوسط و احساس راحتی در هنگام انجام این کار است.

علائم اعتیاد به شکلات چیست؟

ایجاد رابطه ناسالم با شکلات - یا هر ماده غذایی - امکان پذیر است.
برخی از رفتارهایی که می تواند به اعتیاد به شکلات مربوط باشد:
زدن برچسب شکلات به عنوان "بد" یا "ممنوع"
هنگام خوردن غذاها اغلب احساس استرس یا اضطراب می کنید
وضع قوانین دقیق در مورد نحوه و زمان خوردن شکلات
شکلات را کاملاً محدود کند
هوس مداوم برای شکلات
تمایل به درمان نشانه های گرسنگی و سیری بدن شما را از بین می برد
خوردن اجباری مقدار زیاد غیر معمول شکلات
پنهان کردن اینکه چه مقدار شکلات از دوستان و خانواده می خورید
احساس می کنید نمی توانید میزان شکلات خود را کنترل کنید
خوردن تا زمانی که معده شما آسیب نبیند

پرخوری شکلات

علائم دیگر می تواند این باشد که شکلات در افزایش وزن یا مشکلات سلامتی نقش دارد.
طبیعی است که گاهی یکی از این راه ها را بعد از خوردن شکلات احساس کنید. با این حال، اگر بیشتر اوقات اینگونه احساس می کنید می تواند نشانه یک مشکل بزرگتر باشد.

ایا پرخوری شکلات می تواند به یک مشکل تبدیل شود؟

نه تنها ممکن است اعتیاد به غذا باعث پریشانی شما شود بلکه می تواند منجر به مشکلات سلامتی بیشتری شود.
به نظر می رسد اعتیاد به غذا ارتباط نزدیکی با اختلالات خوردن و چاقی دارد و افرادی که قبلاً با این شرایط زندگی می کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اعتیاد به مواد غذایی باشند.
و مبارزه با اعتیاد به غذا ممکن است کسی را در معرض افسردگی یا اضطراب قرار دهد.
اگر فکر می کنید می توانید به شکلات یا غذای دیگری اعتیاد داشته باشید با یک متخصص سلامت که به او اعتماد دارید مشورت کنید مانند:
پزشک شما
یک درمانگر مجاز
روانپزشک
یک متخصص تغذیه
این متخصصان آموزش دیده می توانند به شما کمک کنند تا با اعتیاد به غذا و سایر اختلالات مرتبط کنار بیایید.
خلاصه
علائم ارتباط ناسالم با شکلات عبارتند از: احساس ناراحتی پس از خوردن و عدم توانایی کنترل میزان خوردن به یک باره. اگر بارها و بارها این علائم را مشاهده کردید ممکن است وقت آن فرا رسیده باشد که به کمک خود بروید.
خط آخر
شکلات یک شیرینی شیرین است که از موادی مانند کاکائو، شکر، شیر و سایر مواد افزودنی و طعم دهنده تهیه می شود.
این رفتار توسط بسیاری مورد ستایش قرار گرفته و حتی به عنوان "غذای شاهانه" نیز شناخته می شود. با این حال، برخی از دانشمندان معتقدند که این ماده غذایی همچنین می تواند یکی از غذاهای اعتیاد آور باشد.
روش های سالم برای لذت بردن از شکلات شامل داشتن آن در حد متوسط و انتخاب انواع کم قند و چربی است.
اگر در زندگی خود علائمی از رابطه ناسالم با شکلات مشاهده کردید با یک متخصص سلامت و درمان واجد شرایط تماس بگیرید که می تواند به شما در مدیریت آن کمک کند.

در ادامه بخوانید: فواید شکلات چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search