رژیم غذایی

فواید زعفران برای سلامتی و عوارض جانبی آن

فواید زعفران برای سلامتی

زعفران که معمولاً "ادویه طلایی" نامیده می شود قرن ها به عنوان ماده چاشنی و رنگ دهنده در غذا استفاده می شده است. تحقیقات مدرن فواید زعفران برای سلامت روان، بینایی و ایمنی تأیید می کند اما سایر مصارف سنتی را مورد تردید قرار می دهد.

زعفران از نخ های گل Crocus sativus بدست می آید. این محصول با دست برداشت می شود و برای تهیه یك اونس زعفران 75 گل لازم است و آن را به یكی از گرانترین ادویه های جهان تبدیل می كند.و قیمت زعفران بسیار زیاد است.
استفاده از زعفران به هزاران سال قبل به مناطق خاورمیانه و مدیترانه برمی گردد جایی که داروهای افیونی برای درمان درد اضافه می شود.
در طب آیورودا، از زعفران به عنوان آداپتوژن استفاده می شود و به بدن کمک می کند تا استرس را کنترل کند. استفاده از آن در طب عامیانه و طب شرقی برای گرفتگی های قاعدگی، آسم و بیماری های کبدی به خوبی گزارش شده است.
زعفران حاوی صدها ترکیب است از جمله مقادیر زیادی آنتی اکسیدان مانند کاروتنوئیدها، زاگزانتین، α- و β-کاروتن ها و لیکوپن که بسیاری از مزایای سلامتی آن را به بدن می دهد.

ارزش غذایی زعفران

در یک قاشق غذاخوری زعفران، وجود دارد:
کربوهیدرات ها - 1.37 گرم
چربی - 0.12 گرم
پروتئین ها - 0.24 گرم
ویتامین ها
ویتامین: C 1.7 میلی گرم
ویتامین B9: . 002/ ug
ویتامین B6: 02/0 میلی گرم
ویتامین B3: 03/0 میلی گرم
ویتامین B2: 01/0 میلی گرم
مواد معدنی
آهن: 23/0 میلی گرم
منگنز: 0.6 میلی گرم
منیزیم: 6 میلی گرم
مس: 0.01 میلی گرم
فسفر: 5 میلی گرم
پتاسیم: 36 میلی گرم
کامپفرول: 4.3 میلی گرم

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید زعفران برای سلامتی

در اینجا برخی از شرایطی وجود دارد که اعتقاد بر این است که زعفران مفید است.

1. بیماری آلزایمر

شیوع رو به رشد بیماری آلزایمر بسیاری از مردم جهان را تحت تأثیر قرار داده و خانواده ها، مراقبان و سیستم پزشکی را تحت فشار قرار می دهد. مطالعه برای درمان بیماری آلزایمر هنوز ادامه دارد.
از آنجا که احتمال دارد استرس اکسیداتیو عاملی در بروز بیماری آلزایمر باشد خواص آنتی اکسیدانی زعفران می تواند درمان کند.
یک مطالعه کوچک دو سو کور بر روی بیماران مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط انجام شد و شرکت کنندگان به مدت 16 هفته تحت درمان با مکمل زعفران یا دارونما قرار گرفتند. بعد از 16 هفته، گروه دریافت کننده زعفران در آزمایش های شناختی عملکرد، مراتب بهتری نسبت به گروه دارونما داشتند.

2. سرطان

تحقیقات در مورد خواص مبارزه با سرطان زعفران در حال انجام است. محققان بر روی خواص آنتی اکسیدانی عصاره زعفران و مواد اصلی آن کروسین، کروستین، پیکروکروسین و سافرانال متمرکز شده اند.
با این حال، داده های بالینی کافی برای پشتیبانی ادعاهای استفاده از زعفران برای درمان سرطان وجود ندارد. مطالعات انسانی بیشتری لازم است.

3. افسردگی

استفاده از زعفران همچنین می تواند افسردگی را مهار کند
در یک مطالعه، مکمل زعفران نسبت به دارونما در کاهش علائم افسردگی بهتر عمل کرد. با این حال، در مقایسه بیماران دریافت کننده مکمل زعفران با بیمارانی که داروهای ضد افسردگی دارند هیچ تفاوتی در علائم افسردگی وجود ندارد.
مطالعه دیگری نتایج مشابهی را یافت و متذکر شد که عوارض جانبی کمتری در گروه دریافت کننده زعفران در مقایسه با گروه دریافت کننده داروی ضد افسردگی مشاهده شده است.

4. بی خوابی

بزرگسالانی که خود خواب نامناسب گزارش کرده اند و زعفران دریافت کرده اند بهبود بیشتری در کیفیت خواب نسبت به دریافت کننده دارونما نشان داده اند. این مطالعه فقط 55 بزرگسال را مورد بررسی قرار داد بنابراین تحقیقات بیشتری با استفاده از اندازه های نمونه بزرگتر مورد نیاز است.

5. سندرم متابولیک

چندین مطالعه اخیر بررسی کرده است که آیا زعفران یا هر یک از اجزای آن می تواند سندرم متابولیک، دیابت یا بیماری های قلبی را بهبود بخشد. دانشمندان در حال مطالعه هستند که آیا مکمل زعفران می تواند سطح ناشتای گلوکز خون، HBA1C، سطح چربی و فشار خون را بهبود بخشد.
در یک بررسی ادبی، نویسندگان گزارش دادند که به نظر می رسد زعفران سطح قند خون ناشتا را کاهش می دهد اما آنها ذکر کردند که بسیاری از مطالعات تاکنون کم یا بی کیفیت بوده اند و به آزمایشات گسترده دیگری نیز نیاز دارند.
یک مطالعه کوچک در ایران، خواص ضد چاقی احتمالی را در افرادی که محلول آبی زعفران یا یکی از ترکیبات زیست فعال زعفران، کروسین دریافت کردند نشان داد.
اما به طور کلی، تأثیر زعفران بر سایر داده های بیوشیمیایی و استفاده از آن در درمان سندرم متابولیک ، دیابت و بیماری های قلبی هنوز در مطالعات طولانی مدت بر روی انسان اثبات نشده است.

6. مشکلات چشمی

مواد موجود در زعفران ممکن است کاندیدای درمان التهاب چشم و تخریب ماکولای خفیف تا متوسط مربوط به سن و گلوکوم باشد.
یک مطالعه بر روی 100 بزرگسال بالای 50 سال با تخریب ماکولای وابسته به سن، پس از دریافت مکمل خوراکی زعفران، بهبود بینایی را نشان داد.
یک مطالعه کوچک دیگر نشان داده است که مصرف مکمل زعفران ممکن است باعث کاهش فشار داخل چشم در بیماران مبتلا به نوعی گلوکوم شود.

کاربردهای آشپزی زعفران

عطر و طعم خاکی و پیچیده زعفران، آن را با غذاهای شیرین و خوش طعم سازگار می کند. این ماده بیشتر در غذاهای برنجی و دسرها استفاده می شود. با ادویه های دیگر مانند وانیل، دارچین و زیره به خوبی جفت می شود و به هر غذایی که اضافه شود رنگ زرد واضحی می دهد.
چای زعفران در برخی فرهنگ ها رواج دارد. برای تهیه چای زعفران، 10-12 نخ زعفران را به 3-4 فنجان آب ملایم اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه خیس بخورید. برخی افراد ترجیح می دهند شیر را به چای اضافه کنند تا هر نوع مزه تلخ آن کاهش یابد.

ایمنی مصرف زعفران

زعفران از نظر مقادیری که معمولاً در رژیم غذایی مصرف می شود بی خطر است. مشکوک است که اگر به عنوان مکمل تا 6 ماه مصرف شود بی خطر است اما مهم است که قبل از شروع هر گونه مکمل با پزشک یا ارائه دهنده خدمات سلامتی خود مشورت کنید.
افراد مبتلا به اختلالات خونریزی و زنان باردار نباید از زعفران مکمل استفاده کنند. دوزهای بسیار زیاد زعفران می تواند منجر به مسمومیت و مرگ شود.

عوارض جانبی مکمل های زعفران

در موارد نادر، مکمل زعفران ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند.

1. ناراحتی جزئی

برخی از افراد گزارش کرده اند که علائم ناراحت کننده اما غیر جدی را پس از شروع مصرف مکمل زعفران تجربه کرده اند مانند:
دهان خشک
اضطراب
سردرد
سرگیجه یا خواب آلودگی
حالت تهوع
تغییر در اشتها
تعریق
تحریک
استفراغ
یبوست یا اسهال
گرگرفتگی
احساس ناخوشی

2. نوسانات خلقی

همانطور که قبلاً بحث شد شناخته شده است که زعفران هنگام مقادیر توصیه شده، خاصیت ضد افسردگی از خود نشان می دهد. این روش متابولیسم سروتونین، هورمونی را که بدن نقش اصلی را در تنظیم خلق و خو دارد بهبود می بخشد.
اگرچه هجوم سروتونین معمولاً چیز خوبی است زیرا بلافاصله روحیه شما را بالا می برد بدن شما ممکن است مدتی طول بکشد تا با تغییر ناگهانی سازگار شود خصوصاً اگر از اختلال دو قطبی رنج می برید. این می تواند باعث اضطراب، تحریک و رفتار تکانشی شود تا زمانی که بدن شما به اندازه کافی تثبیت شود و کنترل سطح سروتونین را دوباره کنترل کند.

3. آلرژی

زعفران می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند که می توان آن را در یک آلرژی زا یا کاروتنوئیدهای موجود در آن یافت. این واکنشهای جانبی معمولاً بر سیستم تنفسی تأثیر می گذارد و علائمی مانند کهیر، گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی را تحریک می کند.

4. سقط جنین

به زنان بارور توصیه می شود از مصرف زعفران در مقادیر دارویی به شدت خودداری کنند زیرا این امر باعث کوچک شدن رحم و ایجاد عوارض یا سقط می شود. با این حال، آنها با خیال راحت می توانند از زعفران در رژیم غذایی عادی خود لذت ببرند.
تأثیرات احتمالی مصرف مکمل های زعفران بر روی مادران شیرده هنوز به درستی درک نشده است اما بهتر است با احتیاط مصرف کنید و یا تا زمانی که شیردهی به طور کامل انجام نشود از آن اجتناب کنید. این به این دلیل است که در نهایت می توانید سمیت را از طریق شیر به نوزاد منتقل کنید.
حرف آخر
مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که ترکیبات موجود در زعفران می توانند از التهاب و بیماری هایی مانند سرطان، بیماری آلزایمر و افسردگی محافظت کنند.
حتی اگر علاقه به استفاده های دارویی از زعفران وجود دارد و مطالعات در مورد استفاده از آن در چند سال گذشته افزایش یافته است بیشتر این مطالعات در لوله های آزمایش یا روی حیوانات انجام می شود بنابراین قبل از استفاده از زعفران، تحقیقات بیشتری لازم است برای درمان این شرایط پزشکی توصیه می شود.
همیشه، قبل از شروع مصرف دارویی زعفران با پزشک خود مشورت کنید تا بعداً از هرگونه عارضه ناروا جلوگیری کنید.

همچنین بخوانید: خواص سلامتی زعفران – ارزش غذایی، دوز مصرف و خطرات زعفران

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search