رژیم غذایی

خواص سلامتی زعفران – ارزش غذایی، دوز مصرف و خطرات زعفران

خواص زعفران


زعفران که اغلب به عنوان "ادویه طلایی" از آن یاد می شود چندین سال است که به عنوان ماده چاشنی و رنگ آمیزی در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات جدید نشان می دهد که از زعفران به عنوان یک آنتی اکسیدان، برای بهبود سیستم ایمنی بدن و تقویت سطح انرژی استفاده می شود.

زعفران گرانترین ادویه در جهان است با 1 پوند (450 گرم) بین 500 تا 5000 دلار آمریکا قیمت دارد. زعفران بیش از 4 هزار از چاشنی در مواد غذایی و به عنوان ماده رنگ آمیزی استفاده شده است. امروزه بیش از 90٪ از تأمین زعفران جهان از ایران سرچشمه می گیرد. دلیل قیمت سنگین آن، روش برداشت سخت آن است که تولید را پرهزینه می کند. زعفران با دست از گل Crocus sativus برداشت می شود که معمولاً به آن " زعفران کروکوس" معروف است. مردم برای تقویت میل جنسی، تقویت روحیه و بهبود حافظه زعفران می خورند. زعفران از انواع ترکیبات شیمیایی تشکیل شده است که باعث طعم، رنگ و فواید سلامتی آن می شود. از نظر تاریخی، زعفران در طب سنتی برای معالجه انواع بیماری ها از جمله:
آسم
گرفتگی عضلات
استرس
احتقان
به طور مشابه، زعفران غالباً برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گرفت.
در طب مدرن، زعفران به دلیل طیف گسترده ای از مزایای درمانی، از جمله موارد زیر محبوبیت خود را بدست آورد.
تسکین اضطراب
درمان سندرم قبل از قاعدگی (PMS)
مقاومت به انسولین
دیابت
سرطان
اختلالات عصبی
ناتوانی های یادگیری
اگرچه نقشی که زعفران در واسطه این مزایا ایفا می کند کاملاً درک نشده است ثابت شده است که زعفران باعث بهبود برخی شرایط مانند اختلال عملکرد جنسی، افسردگی، سندرم قبل از قاعدگی (PMS) و آلزایمر می شود.(1)

آنچه در این مقاله می خوانیم
فرمول های زعفران
ارزشهای غذایی زعفران
ترکیب شیمیایی زعفران
خواص سلامتی زعفران
دوز مصرف زعفران
اثرات جانبی مکمل زعفران
محدودیت ها و احتیاط ها

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فرمول های زعفران

برای رعایت بهبودهای سلامتی زعفران، دوزهای بسیار بالاتر (30 تا 50 میلی گرم) از مقدار موجود در مواد غذایی مورد نیاز است. امروزه تعدادی فرمولاسیون زعفران حاوی دوزهایی هستند که ثابت شده است که نتیجه مثبت دارند. اینها شامل موارد زیر است:
کرم خارش
کرم رفع زخم
قرص
تزریق داخل چای
دوز زعفران و اجزای فعال آن ممکن است در بین فرمولاسیونها، یا حتی بین تولید کنندگان مختلف از همان آماده سازی متفاوت باشد. بنابراین، مزایای سلامتی مشاهده شده ممکن است بسته به کیفیت گیاه، دوز در هر فرمولاسیون یا ترکیبات کلی متفاوت باشد

ارزشهای غذایی زعفران

یک قاشق غذاخوری زعفران شامل:
کربوهیدرات - 1.37 گرم
چربی - 0.12 گرم
پروتئین ها - 0.24 گرم
ویتامین ها
ویتامین ث 1.7 میلی گرم
ویتامین ب 9: 0.02 میلی گرم
ویتامین ب 6: 0.02 میلی گرم
ویتامین ب 3: 0.03 میلی گرم
ویتامین ب 2: 0.01 میلی گرم
مواد معدنی
آهن: 0.23 میلی گرم
منگنز: 0.6 میلی گرم
منیزیم: 6 میلی گرم
مس: 0.01 میلی گرم
فسفر: 5 میلی گرم
پتاسیم: 36 میلی گرم
Kaempferol: 4.3 میلی گرم

ترکیب شیمیایی زعفران

بیش از 150 ترکیب موجود در زعفران وجود دارد. از این میان، مهمترین آنها برای مکانیسم عمل، طعم و بوی زعفران کروسین، پیکروکروسین و سافرانال است.
کاروتنوئیدها: گروهی از ترکیبات موجود در گیاهان که وظیفه تولید رنگ برگها و گلبرگها را بر عهده دارند.
کراستین و کروسین به زعفران رنگ زرد مایل به قرمز را می دهد.
از دیگر اهمیت کاروتنوئیدها می توان به لیکوپن، زیزانتین و بتاكاروتن اشاره كرد.
روغنهای فرار: روغنهای معطر که از گیاهان استخراج می شوند اغلب به عنوان روغنهای اساسی شناخته می شوند.
Picrocrocin مسئول طعم تلخ زعفران است.
Safranal بو و عطر زعفران را تولید می کند.
زعفران همچنین منبع عالی Kaempferol، یک مولکول فلاونوئید با آنتی اکسیدان های ضد میکروبی و ضد سرطان است. همچنین ممکن است در معالجه بیماریهای زیر مؤثر باشد:(2)
دیابت نوع 2
اختلالات قلبی
زیبایی (تأخیر اثرات پیری روی بدن)
مکانیسم عمل
اجزای شیمیایی زعفران مسئولیت تأثیرات سلامتی آن را بر عهده دارند. با این حال، با توجه به تعداد زیادی از مواد شیمیایی موجود و مزایای درمانی متنوعی که در آن وجود دارد کاملاً مشخص نیست که چگونه زعفران اثرات درمانی خود را اعمال می کند.
زعفران باعث افزایش سطح پروتئین های مورد نیاز برای توسعه، گردش خون و فعالیت های سالم مغز از جمله BDNF ، VEGF و فسفریله کردن CREBمی شود.
این ماده همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و رادیکال های آزاد را ایجاد می کند که می تواند باعث آسیب به پروتئین ها و DNA در سلول ها شود. زعفران از تولید پروتئین آمیلوئید بتا، عامل اصلی بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.
علاوه بر این، زعفران آنزیم استیل کولین استراز را مهار می کند که منجر به سطوح بالاتر استیل کولین در خون می شود.
زعفران همچنین می تواند سطح کورتیزول را کاهش داده و سطح استروژن را افزایش دهد که ممکن است تأثیرات مثبت آن بر سلامت استخوان ها باشد.
زعفران بسیاری از اثرات درمانی خود را از طریق مولکول کروسین واسطه می کند. کروسین به راحتی از طریق معده جذب نمی شود بنابراین در بدن، به کروستین تبدیل می شود.
به نظر می رسد کروستین سطح سروتونین در مغز را افزایش می دهد که می تواند اثرات ضد افسردگی و تسکین دهنده اضطراب آن را توضیح دهد.
Safranal، یکی دیگر از مواد شیمیایی اصلی موجود در زعفران است.
گیرنده های بتا 2 را تحریک می کند: گیرنده های آدرنرژیک که باعث افزایش جریان خون و ضربان قلب می شوند. در تحریک از اثرات نورآدرنالین و آدرنالین تقلید می کند.
گیرنده های هیستامین 1 را مهار می کند: فعالیت هیستامین را مسدود می کند.
گیرنده های موسکارینی را مهار می کند: فعالیت استیل کولین را مسدود می کند.
گیرنده های گابا را تحریک می کند: GABA را تقلید می کند و بیشتر اثرات تسکین دهنده اضطراب را افزایش می دهد.
زعفران همچنین با جلوگیری از ورود ویروس به سلول ها و تکثیر ویروس، اثرات ضد ویروسی دارد

خواص سلامتی زعفران

آفرون دارای چندین فواید سلامتی است که بیشتر آنها با فعالیت آنتی اکسیدانی آن در اندامهای مختلف بدن واسطه می شوند.

1) ممکن است دارای خواص ضد سرطان باشد

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکالهای آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال آزاد به بیماریهای مزمن مانند سرطان مرتبط است.
در مطالعات لوله آزمایش، زعفران و ترکیبات آن نشان داده شده است که سلولهای سرطانی روده بزرگ را به طور انتخابی از بین می برد یا رشد آنها را سرکوب می کند در حالی که سلول های طبیعی را بی ضرر می گذارد.
این اثر همچنین برای پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، پستان، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر اعمال می شود.
علاوه بر این ، مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که کروسین - آنتی اکسیدان اصلی زعفران - ممکن است سلولهای سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر کند.
در حالی که این یافته ها از مطالعات در لوله آزمایش امیدوار کننده است اثرات ضد سرطانی زعفران در انسان ضعیف است و تحقیقات بیشتری لازم است.

2) یک آنتی اکسیدان قدرتمند

زعفران حاوی انواع چشمگیر ترکیبات گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند - مولکول هایی که سلول های شما را در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.
آنتی اکسیدان های زعفران قابل توجه شامل کروسین، کروستین، صافرانال و کائمپفرول است.
کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئیدی هستند و مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب ممکن است دارای خاصیت ضد افسردگی، محافظت از سلولهای مغزی در برابر صدمات پیشرونده، بهبود التهاب، کاهش اشتها و کاهش وزن باشد.
Safranal به زعفران طعم و عطر خاص خود را می دهد. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به بهبود خلق و خو، حافظه و توانایی یادگیری شما و همچنین محافظت از سلولهای مغزی در برابر استرس اکسیداتیو کمک کند.
سرانجام، کائمپفرول در گلبرگهای گل زعفران یافت می شود. این ترکیب با فواید سلامتی مانند کاهش التهاب، خاصیت ضد سرطان و فعالیت ضد افسردگی در ارتباط است.

3) زعفران می تواند اختلالات روحی را بهبود بخشد

زعفران ملقب به ادویه آفتاب است.
عصاره های زعفران با افزایش میزان دوپامین و نوراپی نفرین می توانند تا حدی افسردگی و اضطراب را کاهش دهند.
در یک متاآنالیز (5 RCT از 30 تا 42 در هر انسان)، زعفران به طور قابل توجهی خلق و خوی را بهبود می بخشد.
در مطالعه دیگری (DB-RCT) از 40 زن مبتلا به افسردگی پس از زایمان، مکمل زعفران به مدت 6 هفته در درمان افسردگی خفیف تا متوسط نسبت به ضد افسردگی رایج Prozac مؤثرتر بود.(3)
علاوه بر این، مکمل زعفران در 60 بیمار مبتلا به اضطراب بعد از 12 هفته علائمی از قبیل خلق و خوی پایین و اضطراب را بهبود بخشید.
زعفران همچنین می تواند اضطراب را در موش ها تسکین دهد. یک مطالعه در موش ها نشان داد که عصاره زعفران باعث کاهش رفتارهای اضطراب و افزایش زمان خواب می شود. این نشان می دهد که زعفران ممکن است در درمان بی خوابی و سایر اختلالات مربوط به خواب مؤثر باشد.
پیشرفتهای مشابه در علائم افسردگی در 61 بیمار (DB-RCT) با اسکیزوفرنی عصاره زعفران به مدت 12 هفته مشاهده شد. زعفران به خوبی تحمل می شود و برای استفاده بی خطر محسوب می شود اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا زعفران به همان اندازه درمان های فعلی که در درمان اسکیزوفرنی استفاده می شود موثر است یا خیر.(4)

4) زعفران می تواند عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد

در گروه 45 نفری سالم (DB-RCT) عصاره زعفران به مدت 3 ماه گرفته شد و به طور معنی داری تعداد گلبول های سفید (IgG و مونوسیت ها) را در مقایسه با دارونما افزایش داد.(5)
زعفران همچنین باعث افزایش تعداد گلبولهای سفید بدون تأثیر بر سایر سلولهای خونی شد. این بدان معنی است که می تواند ایمنی را بدون افزایش خطر سایر عوارض مربوط به خون، افزایش دهد.
مکمل زعفران همچنین بتواند تکثیر ویروس و ورود به سلول را مهار کند که توانایی سیستم ایمنی بدن در مقابله با عفونت های ویروسی را بهبود می بخشد.

5) زعفران می تواند سطح انرژی را افزایش دهد

مواد شیمیایی فعال موجود در زعفران متعلق به گروهی از مولکول ها به نام کاروتنوئیدها است. این مولکولها سطح انرژی و قدرت ما بهبود می بخشند.
در یک مطالعه (DB-RCT) از 28 مرد سالم، مکمل زعفران به مدت 10 روز باعث افزایش قدرت عضلات و بهبود زمان واکنش شد. این احتمالاً به دلیل بهبود عملکرد میتوکندری در سلول (فعالیت آنتی اکسیدانی) و عملکرد ناحیه مغز است که مسئول واکنش به محرک بینایی و شنوایی (قشر حرکتی) است.(6)
زعفران باعث بهبود جریان خون و رساندن اکسیژن به عضلات در هنگام ورزش می شود که ممکن است این تأثیرات را نیز به خود اختصاص دهد.

6) زعفران می تواند علائم PMS را کاهش دهد

یکی از قدیمی ترین کاربردهای زعفران برای درمان سندرم قبل از قاعدگی یا همان PMS است. علائم PMS شامل نوسانات خلقی، گرفتگی ، نفخ و آکنه است.
در گروهی با 35 زن، با قرار گرفتن در معرض بوی زعفران به مدت 20 دقیقه علائم PMS را کاهش داده و دوره های نامنظم را بهبود می بخشد. این اثر از طریق کاهش هورمون استرس کورتیزول رخ داده است.
علاوه بر این، در 50 زن، مکمل زعفران روزانه به مدت 6 ماه علائم PMS (DB-RCT) را کاهش داد.(7)

7) زعفران ممکن است عملکرد قلب را بهبود بخشد

زعفران ممکن است با افزایش ظرفیت پمپاژ بطن های قلب عملکرد قلب را بهبود بخشد. این ممکن است به دلیل وجودkaempferol باشد مولکولی که باعث کاهش بروز حملات قلبی و بیماری عروق کرونر قلب می شود.
در مطالعه 20 بیمار، که 10 مورد از آنها بیماری قلبی داشتند زعفران سلامت را در همه بیماران بهبود بخشید اما بیشترین پیشرفت را در بیماران با بیماری قلبی داشت.(8)
این ممکن است به این دلیل باشد که کروسین تشکیل دهنده زعفران، پس از تبدیل به کروستین می تواند سطح کلسترول و سخت شدن رگ های خونی را کاهش دهد (آترواسکلروز).
در موش های مبتلا به حمله قلبی، زعفران از قلب در برابر سمیت ناشی از مصرف داروهای خاص محافظت می کرد. این ممکن است به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی آن بر روی بافت قلب باشد که در از بین بردن آسیب های ناشی از سموم کمک می کند.

8) زعفران می تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشد

مطالعه 20 بیمار مرد مبتلا به اختلال نعوظ نشان داد که مکمل زعفران روزانه به مدت 10 روز فرکانس و مدت زمان نعوظ را افزایش می دهد (DB-RCT).
یک مطالعه دیگر (DB-RCT) در 25 مرد دیابتی با اختلال نعوظ (یک علامت شایع در دیابت) نشان داد که ژل زعفران عملکرد جنسی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد و دفعات نعوظ را افزایش می دهد.
برخی از داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی می توانند باعث کاهش فشار جنسی و ایجاد درد در طول رابطه شوند. در یک مطالعه (DB-RCT) از 38 زن، مکمل زعفران به مدت 4 هفته سبب بهبود میل جنسی و کاهش درد ناشی از رابطه جنسی بود. زعفران همچنین لغزندگی را افزایش داد که به حداقل رساندن درد در هنگام رابطه جنسی کمک می کرد.(9)
زعفران همچنین فعالیت جنسی در موشهای صحرایی سالم را بهبود بخشید. این اثر واسطه توسط کروسین شیمیایی فعال بود اما با سافرانال مشاهده نشد.

9) زعفران ممکن است فشار خون را کاهش دهد

یک مطالعه (DB-RCT) از 230 مرد مبتلا به ناباروری نشان داد که مکمل زعفران به مدت 26 هفته به طور قابل توجهی فشار خون را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.
به طور مشابه، در یک مطالعه دیگر، قرص زعفران فشار خون را در دوزهای بالاتر (400 میلی گرم) در 30 بزرگسال پس از 1 هفته کاهش داد.(10)
مطالعات انجام شده در موش صحرایی نشان می دهد که زعفران در کاهش فشار خون و همچنین جلوگیری از افزایش پیک فشار خون مؤثر است.
مصرف عصاره های زعفران در موش های با فشار خون بالا، فشار خون را به میزان قابل توجهی احتمالاً با بهبود ساختار رگ های خونی کاهش می دهد.
زعفران ممکن است برای افراد مبتلا به فشار خون بالا موثر باشد اما این ادعا هنوز هم باید در انسانهایی که از این بیماری رنج می برند ارزیابی شود.

10) زعفران برای آلزایمر مفید است

مکمل عصاره زعفران به مدت 16 هفته باعث بهبود عملکرد شناختی و کاهش زوال عقل در 46 بیمار مبتلا به آلزایمر (DB-RCT) شد.(11)
کروسین، ماده مؤثر زعفران، می تواند از رسوب پروتئین های آمیلوئید بتا، که مشخصه بارز بیماری آلزایمر است جلوگیری کند.
به طور مشابه ، تزریق کروسین به موش باعث بهبود توانایی و حافظه شناختی شد.
زعفران با مهار آنزیمی که استیل کولین را تجزیه می کند (استیل کولین استراز) می تواند تا حدی زوال عقل را بهبود بخشد. این آنزیم یک هدف فعلی دونپزیل، یکی از تنها داروهای تأیید شده است که برای درمان اختلال خفیف تا متوسط آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد.
در 54 بیمار مبتلا به آلزایمر (DB-RCT)، درمان با زعفران 2 بار در روز به مدت 22 هفته به همان اندازه دونپزیل برای درمان آلزایمر مؤثر بود.(12)

11) زعفران ممکن است باعث کاهش وزن شود

زعفران ممکن است در کاهش وزن کمک کند به وسیله:
کاهش جذب چربی
کاهش هضم
کاهش کالری دریافتی با کاهش اشتها
بهبود گلوکز و استفاده از چربی برای انرژی
دوزهای زیاد (5 / 176) میلی گرم دو بار در روز) زعفران به مدت 6 ماه، اندکی مصرف میان وعده های اواخر شب را در گروهی از 60 زن دارای اضافه وزن کاهش داده است (DB-RCT).
زعفران می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی، چاقی و دیابت را کاهش می دهد.(13)
در موش صحرایی، کروسین فعال شیمیایی میزان چربی خون را به میزان قابل توجهی کاهش داد. همچنین میزان چربی های دفع شده از بدن را افزایش داده است که این امر می تواند برای کاهش وزن مفید باشد.

12) زعفران و بارداری

در یک مطالعه (DB-RCT) از 50 زن باردار، مکمل زعفران آمادگی دهانه رحم را بهبود بخشید که برای القای زایمان ضروری است.(14)
عصاره زعفران داده شده به تخم موش (تخمک) سریعتر بالغ می شود و میزان موفقیت بیشتری در لقاح آزمایشگاهی را داشت.
با این حال، اگرچه زعفران در زنان باردار فواید زیادی دارد اما در 40 زن باردار که در مزارع زعفران کار می کردند افزایش میزان سقط جنین مشاهده شده است. این ممکن است با سمیت زعفران در هنگام قرار گرفتن در معرض مزمن همراه باشد.
همچنین ممکن است زعفران خطر خونریزی خود به خودی رحم را افزایش دهد. بنابراین ، معمولاً زعفران در دوران بارداری توصیه نمی شود.
نتایج متفاوتی در مورد استفاده از زعفران در زنان باردار وجود دارد. اگر قصد مصرف مکمل زعفران را دارید و ممکن است باردار باشید با پزشک خود مشورت کنید.

13) زعفران ضد التهاب است

مکمل عصاره زعفران باعث کاهش سطح مولکولهای التهابی (TNF-alpha ، interleukin 1beta) در پاسخ به استرس سلولی می شود. همچنین می تواند مولکول ها را کاهش دهد (از طریق افزایش هیستون دی استیلاز) که باعث آسیب و استرس به محفظه های داخلی یک سلول می شود.(15)
کروسین ماده فعال زعفران اثرات سمی و التهابی مولکولهای خاص (سینسیتین-1 و اکسید نیتریک) بر روی سلولهای مختلف مغز را مهار می کند.
در سلول های انسانی، عصاره زعفران تولید مولکول های التهابی (TNF-α و interleukin-6 ) را مهار می کند.

14) زعفران از مغز محافظت می کند

زعفران تأثیر قابل توجهی در مغز دارد. مطالعات متعدد سلول ها و حیوانات نشان می دهد که زعفران می تواند سلامت مغز را از طریق تعدادی مکانیسم بهبود بخشد مانند:
کاهش التهاب در مغز.(16)
تنظیم سطح انتقال دهنده های عصبی.
فعالیت آنتی اکسیدانی که باعث کاهش آسیب به مغز می شود.
محافظت از مغز در برابر آسیب.
جلوگیری از مرگ سلولی در مغز (آپوپتوز).

15) زعفران ممکن است به زخم ها کمک کند

در موش ها، کرم عصاره زعفران قادر به درمان زخم های سوختگی ناشی از آب گرم بود. این به طور بالقوه نتیجه ای از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است.
عصاره زعفران هنگامی که در سلول آزمایش می شود قادر به افزایش سطح مولکول هایی است که باعث رشد و ترمیم پوست می شوند (VEGF). به طور مشابه، زعفران باعث کاهش مولکولهای التهابی شد که به نوبه خود باعث بهبود زخم ها می شود. این اثر ممکن است در بهبود زخم و در صنعت آرایشی مفید باشد.(17)

16) زعفران ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشد

پس از یائسگی، بسیاری از خانم ها از مشکلات مربوط به سلامت استخوان رنج می برند که منجر به شرایطی مانند آرتروز و پوکی استخوان می شود. این امر به دلیل تغییر در سطح هورمون (استروژن) که وظیفه حفظ سلامتی استخوان ها را بر عهده دارند رخ می دهد.
در مدل موش با پوکی استخوان، عصاره زعفران به مدت 16 هفته قادر به جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان بود. این به احتمال زیاد با افزایش سطح استروژن واسطه رشد سلولهای استخوانی سالم ایجاد شده است.(18 و 19)

17) زعفران ممکن است برای آسم مفید باشد

از نظر تاریخی، از زعفران در طب سنتی برای درمان اسپاسم در ریه ها و حملات آسم استفاده شده است.
در مدلهای موش صحرایی التهاب مجاری هوایی، عصاره زعفران با کاهش التهاب در ریه ها آسم را با موفقیت کاهش داد.
زعفران ممکن است با شل کردن عضلات صاف ریه ها، همانطور که در موش ها مشاهده می شود این مزیت را داشته باشد. با این حال، هدف دقیق زعفران در ریه ها ناشناخته است و آزمایشات بالینی برای اثربخشی آن در انسان لازم است.(20)

18) زعفران ممکن است برای هضم غذا مفید باشد

در موش صحرایی، زعفران آسیب لایه های معده ناشی از اسید بیش از حد را کاهش می دهد. این با تولید پروتئین های آنتی اکسیدانی و مهار استرس اکسیداتیو واسطه می یابد.
در موش ها استفاده روزانه از زعفران مانع از تولید زخم های ناشی از هیستامین بیش از حد یا استرس می شود.(21)
به طور مشابه، در سلول ها، زعفران قادر به مقابله با زخم های ناشی از عفونت های باکتریایی بود.

19) زعفران یک مسکن است

زعفران معمولاً با داروهای مخدر و سایر مواد تسکین دهنده درد در طب سنتی ترکیب شده است.
انواع خاصی از درد را نمی توان با استفاده از مسکن های معمولی، مانند درد نوروپاتیک، برطرف کرد. درد نوروپاتیک در اعصاب رخ می دهد و نشانه ای از شرایط خاص مانند فیبرومیالژیا و دیابت است و می تواند در اثر صدمات ایجاد شود.
در موش های دارای عصب آسیب دیده، درمان عصاره زعفران به مدت 40 روز درد ناشی از آسیب را کاهش می دهد.(22)
به طور مشابه، در موش هایی که ترک مرفین داشتند زعفران قادر به بهبود علائم از جمله حساسیت درد بود.
این نشان می دهد که زعفران ممکن است در واسطه انواع خاصی از درد نقش داشته باشد اما هنوز این مورد در انسان تأیید نشده است.

20) زعفران ممکن است سلامت کبد را بهبود بخشد

در موش هایی که دارای آسیب کبدی هستند زعفران باعث کاهش سطح پروتئین های بسیار سمی و رسوبات چربی در کبد شد.
در موش ها، عصاره زعفران در برابر آسیب کبدی ناشی از دارو محافظت می کند.(23)
این اثر با 3 روش ممکن واساطت می شود:
مهار آنزیم های خاصی که باعث ایجاد فرآورده های سمی می شوند.
محافظت در برابر استرس اکسیداتیو.
تنظیم ساختار سلول کبد (غشای کبدی).

21) زعفران ممکن است جلوی تشنج را بگیرد

زعفران در طب سنتی به دلیل توانایی آن در جلوگیری از تشنج (خاصیت ضد تشنج) برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. هنگام آزمایش در هر دو موش صحرای و موش، استفاده از زعفران قادر به سرکوب تشنج در دوزهای بالاتر از 400 میلی گرم بر کیلوگرم بود.(24)
با این وجود برای دیدن این فواید دوز بسیار زیادی زعفران مورد نیاز بود. چنین دوزهای بالا خطر سمیت و عوارض جانبی را به وجود می آورد.
در موش های دارای صرع، ماده مؤثر فعال زعفران قادر به سرکوب تشنج ها بود. این امر به دلیل اتصال در گیرنده GABA A، شبیه به روش داروهای بنزودیازپین ((Xanax, Valium) در جلوگیری از انواع خاصی از تشنج (تشنج absence) موفقیت آمیز است.

22) زعفران ممکن است برای دیابت مفید باشد

در سلول های ماهیچه ای، زعفران باعث افزایش مصرف گلوکز و جذب گلوکز از جریان خون می شود. زعفران در کنار انسولین، فعالیت انسولین و واکنش سلول به انسولین را تقویت کرد.
در مدل موش دارای دیابت، مکمل زعفران قادر به افزایش جذب گلوکز به داخل سلولها هنگام ورزش می باشد.(25)

23) زعفران ممکن است بینایی را بهبود بخشد

مکمل عصاره زعفران قادر به بهبود جریان خون به چشم ها و در نتیجه بینایی در حیوانات با کاهش بینایی وابسته به سن بود. این تأثیر با واسطه کروسین انجام می شود که رگهای حامل خون به چشمها را گشاد می کند.(26)

24) به درمان پسوریازیس کمک می کند

برخی تحقیقات اولیه حاکی از آن است که نوشیدن روزانه چای زعفران به همراه رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات، می تواند شدت پسوریازیس را کاهش دهد.

دوز مصرف زعفران

مکمل های زعفران باید دو بار در روز، در دوزهای 30 تا 50 میلی گرم در هر وعده مصرف شود.(27)
حداکثر دوز روزانه زعفران 1500 میلی گرم است. این مقدار ممکن است در زنان باردار یا بیماران دارای تغییرات ژنتیکی کمتر باشد که ممکن است اثرات زعفران را افزایش دهد.(28)
دوزهای بالاتر از 5000 میلی گرم سمی و بالقوه کشنده هستند. زنان باردار در دوزهای بالاتر از 5000 میلی گرم در معرض خطر سقط خودبخودی قرار دارند.(29 و 30)

اثرات جانبی مکمل زعفران

زعفران یک مکمل بی خطر برای افزودن به رژیم غذایی روزانه شما محسوب می شود. اگرچه عوارض جانبی به ندرت با مکمل زعفران مشاهده می شوند ممکن است برخی از ناراحتی های جزئی رخ دهند از جمله:
دهان خشک
اضطراب
سرگیجه یا خواب آلودگی
حالت تهوع
تغییر در اشتها
سردرد
برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژی به کاروتنوئیدهای موجود در زعفران نشان دهند. این واکنش ها معمولاً به صورت کهیر، احتقان بینی یا مشکل در تنفس صورت می گیرد.(31)
زنان باردار بدون توجه به مزایای بالقوه ای که در مطالعات قبلی نشان داده شده است نباید زعفران مصرف کنند (مگر اینکه با پزشک مشورت کنند). شواهد کافی نشان می دهد كه زعفران ممكن است خطری برای جنین و مادر داشته باشد.
مصرف مقادیر زیاد زعفران برای مدت طولانی ممکن است باعث کاهش تعداد گلبولهای قرمز خون شود.

محدودیت ها و احتیاط ها

اگرچه تحقیقات گسترده ای در مورد زعفران انجام شده است اما برخی موارد احتیاطی وجود دارد که قابلیت اطمینان این مطالعات را محدود می کند:
در مطالعات مختلف از بخشهای مختلف گیاه Crocus sativus گلبرگ ، عصاره، کروسین جدا شده یا صافرانال، مکمل ها یا ژل ها استفاده شده است. ترکیب شیمیایی قسمتهای مختلف گیاه متفاوت است و بنابراین، مشخصات کامل فواید سلامتی ممکن است به یک قسمت از گیاه محدود شود.
بیشتر مطالعات بالینی در مورد فواید سلامتی زعفران در ایران انجام شده است. بیماران با پیشینه ژنتیکی مختلف ممکن است به زعفران متفاوت پاسخ دهند. بنابراین، مطالعات گسترده ای در مقیاس جهانی مورد نیاز است تا به طور دقیق مشخص شود که آیا زعفران دارای مزایای قابل توجهی برای افراد با پیشینه های مختلف است یا خیر.
بسیاری از دوزهای مورد استفاده بسیار بیشتر از دوز زعفران حاصل از غذاها هستند.
پخت و پز با زعفران ممکن است مواد شیمیایی فعال را از بین ببرد و آنها را برای معالجه برخی شرایط مفید نمی کند. بنابراین برای دیدن مزایای کامل زعفران توصیه می شود که این ماده به صورت مکمل مصرف شود.
زعفران تولید شده توسط شرکتهای مختلف ممکن است ترکیبات شیمیایی مختلفی داشته باشد بنابراین، مزایا را نمی توان تضمین کرد مگر اینکه از یک منبع قابل اطمینان خریداری شود (جهت خرید زعفران با ما تماس بگیرید).

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی شناخته شده ای با مکمل های زعفران وجود ندارد.
با این حال، این بدان معنی نیست که مصرف مکمل زعفران هنگام مصرف دارو بی خطر است.
به نظر می رسد که زعفران در پمپ بازجذب سروتونین فعالیت دارد و به عنوان مهار کننده این پروتئین (SSRI) عمل می کند. اگر از داروی ضد افسردگی استفاده می کنید که باعث افزایش سطح سروتونین می شود قبل از مکمل زعفران با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است در معرض ابتلا به سندرم سروتونین باشید که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است.
تجربه های کاربران
تعدادی از کاربران به دلیل توانایی آن در بهبود خلق و خو و تنظیم اشتها، زعفران را خریداری می کنند. درمورد مکمل زعفران بررسیهای مختصر وجود دارد.
"برای کنترل هوس ها. پیدا شده است که باعث سرکوب اشتها و افزایش روحیه می شود. اما یک داروی معجزه آسا نیست. "
کسی گفت: "بعد از گذشت چند هفته قطعاً به من كمك كرد تا اشتهایم را كنترل كند. تا این مدت به عوارض جانبی فکر نکردم ولی متوجه شدم سرگیجه و حالت تهوع که احساس کردم قطعاً یک عارضه جانبی است. سرگیجه بسیار وحشتناک بود زیرا شدید بود. "
وی گفت: "من بعد از حدود 4 هفته استفاده، سردرد میگرنی وحشتناک و سرگیجه داشتم. من حالت تهوع داشتم و به طور کلی احساس نفرت داشتم".

خرید زعفران

به دلیل قیمت بالای زعفران، فروشندگان غالبا نسخه های ادویه دار این ادویه را به فروش می رسانند. این جعل و حیله می تواند از جایگزینی گیاه کاملاً متفاوت مانند گلرنگ یا گلهای همیشه بهار، تا اضافه کردن رنگها برای بازیابی رنگ زعفران استفاده شود. دیدن سایر قسمتهای گیاه Crocus sativus که به جای استیگما (بخشی که زعفران را تشکیل می دهد) استفاده می شود غیر معمول نیست.
بنابراین، مکمل های زعفران، چای ها و خود ادویه فقط باید از منابع معتبر خریداری شود.
توجه: جهت خرید زعفران اصل ( نگین و سرگل) با ما تماس بگیرید تا زعفران اعلا با مناسبترین قیمت برای شما تهیه شود.

در ادامه بخوانید: فروش زعفران اصل و اعلا قائنات

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. صبا
  1. 5 / 5

سلام چرا زعفران باعث سقط چنین می شود و مقدار دوز سقط جنین را بفرمایید

  پیوست ها
 

  1. سحر
  1. 5 / 5

سلام مقاله بسیار خوبی بود استفاده کردم ممنون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search