رژیم غذایی

پنیر پارمسان: فواید تغذیه ای و موارد استفاده

خواص پنیر پارمسان

پارمسان یا Parmigiano Reggiano نیز شناخته می شود یک پنیر ایتالیایی سخت و دارای کیفیت های غذایی منحصر به فرد است.

برخی حتی آنرا یک غذای کاربردی می دانند و معتقدند که اجزای آن ممکن است باعث بهبود سلامتی یا کاهش خطر بیماری شود برجسته ترین ویژگی های تغذیه ای آن شامل مقدار زیادی پروتئین و کلسیم و همچنین هضم آسان است.
به طور سنتی، این پنیر شناخته شده ایتالیایی از طریق فرایند تولید هزار ساله ساخته می شود در نتیجه طعم و بافت مشخصه آن ایجاد می شود.
با این حال، در ایالات متحده، سازمان غذا و دارو (FDA) اعلام کرده است که هر پنیری با همان خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، بدون در نظر گرفتن محل تولید، می تواند برچسب پارمزان داشته باشد.
این مقاله به بررسی فواید تغذیه ای، استفاده های معمول و نکات منفی بالقوه Parmigiano Reggiano ایتالیایی می پردازد.

پنیر پارمزان چیست؟

پنیر پارمسان یک پنیر ایتالیایی است که دارای طعم مشخصه ای قوی و مغذی است که ممکن است همزمان شیرین، شور و تلخ باشد. دارای بافتی خرد و دانه ای است و ممکن است از زرد روشن تا تیره رنگ متفاوت باشد.
برخلاف اکثر انواع دیگر پنیر، دارای نام با منشاء محافظت شده (PDO) است که توسط اتحادیه اروپا (EU) تنظیم شده است.
این بدان معناست که در داخل اتحادیه اروپا، فقط پنیری که در مکانهای تولید سنتی استانهای پارما، رجیو امیلیا، مودنا، بولونیا و مانتوا در شمال ایتالیا ساخته می شود می تواند به عنوان پارمسان یا پارمیژیانو رژیانو خرید و فروش می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه ساخته می شود؟

پنیر پارمزان علاوه بر تولید در مناطق خاص ایتالیا، منحصراً با شیر گاوهایی تولید می شود که در همان منطقه پرورش یافته اند - مخلوطی از گاوهای فریسونا ایتالیایی، بیانکا مودنزی، قهوه ای و قرمز.
روند تولید به قرون وسطی برمی گردد زمانی که راهبان یک پنیر خمیری خشک تهیه کردند که در چرخ های بزرگ تا 39 پوند (18 کیلوگرم) جمع شده بود. اینها برای حفظ طولانی مدت مناسب بودند.
پارمسان از طریق فرایندی به نام انعقاد مایه پنیر ساخته می شود. Rennet به گروهی از آنزیم های حیوانی گفته می شود که برای شروع روند انعقاد (جامد شدن) استفاده می شوند. مایه پنیر گوساله پرطرفدارترین مایه پنیر حیوانی است.
پنیرهای منعقد شده از مایه پنیر به طور سنتی از طریق این هشت مرحله ساخته می شوند:
ستینگ. شیر گاو از افزودن مایه پنیر شروع به انعقاد می کند. آب پنیر مایع شروع به جدا شدن از یک لخته سفت کازئین میسل های شیر (یک پروتئین اصلی) می کند - نوع اصلی پروتئین شیر.
برش دادن. بعد از اینکه لخته تشکیل شد آن قطعات خرد برنج مانند تولید می شود.
محتوای رطوبت. این کار با استفاده از ابزاری سنتی به نام spino انجام می شود.
پخت و پز. پس از آن، مخلوط کشک و آب پنیر در 131 درجه فارنهایت (55 درجه سانتیگراد) پخته می شود تا باعث انقباض لخته و دفع بیشتر آب پنیر شود.
زهکشی کردن. توده ای پنیر تشکیل می شود و آب پنیر تخلیه می شود تا از پنیر جدا شود.
به هم پیوستن. در طی این مرحله،لخته به هم پیوسته و توده پنیر بزرگتری تشکیل شود.
فشردن . فشار دادن به دفع آب پنیر کمک می کند و باعث ترکیب شدن کامل لخته می شود. این کار با اعمال فشار خارجی به لخته انجام می شود. سپس از قالب برای تشکیل چرخهای پارمزان قابل تشخیص استفاده می شود.
نمک زدن. نمک زدن آخرین مرحله ای است که برای کاهش رطوبت پنیر انجام می شود. چرخ ها در آب نمک یا آب نمک غوطه ور می شوند که امکان جذب نمک را فراهم می کند.
پس از نمک زدن، رسیدن شروع می شود. این به عنوان مرحله رسیدن نیز شناخته می شود.
حداقل زمان رسیدن 12 ماه است و ممکن است بیش از 40 ماه طول بکشد. زمان بلوغ کل چیزی است که بافت و عطر و طعم نهایی پنیر را تعیین می کند.
خلاصه
پارمسان یک پنیر سفت است که به طور سنتی در مناطق خاصی در شمال ایتالیا تولید می شود. این یک طعم قوی و مغذی و دانه ای دارد که بسته به دوره بلوغ می تواند متفاوت باشد.

ارزش غذایی پنیر پارمزان

پنیر پارمزان حتی اگر به مقدار کم مصرف شود بسیار مقوی است.
یک وعده 1 اونسی (28 گرمی) بسته های پارمسان سخت:
کالری: 111
پروتئین: 10 گرم
چربی: 7 گرم
کربوهیدرات: 0.9 گرم
کلسیم: 26٪ مقدار روزانه (DV)
فسفر: 16٪ از DV
سدیم: 14٪ DV
به دلیل محتوای پروتئین و چربی، این پنیر غذایی پرانرژی است به این معنی که در هر وعده تعداد زیادی کالری تأمین می کند.
با این حال، پروتئین بالای آن باعث می شود که برای افرادی که رژیم لاکتو-گیاهخواری دارند گزینه ای عالی باشد. اینها رژیم های گیاهی هستند که محصولات لبنی را مجاز می دانند.
محتوای چربی آن به طور عمده اسیدهای چرب با زنجیره متوسط و کوتاه را تأمین می کند. این مواد به راحتی جذب می شوند و ممکن است به عنوان منابع انرژی سریع مورد استفاده قرار گیرند و در نتیجه تجمع چربی در بدن کمتر شود.
سرانجام، این پنیر همچنین بسیاری از مواد مغذی را که برای سلامت استخوان ضروری هستند از جمله کلسیم، فسفر و روی فراهم می کند.
خلاصه
پنیر پارمزان بسیار مغذی است. سرشار از پروتئین، چربی آماده برای استفاده و مواد مغذی است که از سلامت استخوان پشتیبانی می کند.

فواید سلامتی پنیر پارمزان

در اینجا برخی از فواید خوردن پنیر پارمزان آورده شده است.

بدون لاکتوز طبیعی

در حالی که لاکتوز یک قسمت اساسی در ساخت پنیر است پارمسان در واقع فاقد لاکتوز است.
لاکتوز نوع اصلی کربوهیدرات موجود در شیر است اما حدود 75٪ از مردم جهان نمی توانند آن را هضم کنند. این به دلیل کمبود لاکتاز است - آنزیمی که با تجزیه لاکتوز در قندها به شما کمک می کند لاکتوز را هضم کنید گلوکز و گالاکتوز نامیده می شود.
در نتیجه، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ممکن است پس از بلع آن دچار اسهال، درد شکم، نفخ شکم شوند.
در حالی که شیر حاوی حدود 5٪ لاکتوز است اما در آب پنیر - بخش آب - یافت می شود. بنابراین، وقتی آب پنیر در طی تولید پنیر از لخته خارج می شود لاکتوز را با آن از بین می رود.
در نتیجه، پارمزان دارای حداکثر مقدار لاکتوز 10/0 میلی گرم در هر 100 کیلو کالری محصول است. بنابراین، خوردن برای کسانی که عدم تحمل لاکتوز دارند امن تلقی می شود.

ممکن است از سلامت استخوان حمایت کند

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن شما است و نقش اساسی در سلامت استخوان دارد. در واقع، حدود 99٪ از کلسیم بدن شما برای حمایت از عملکرد و ساختار در استخوانهای شما ذخیره می شود.
جذب ضعیف یا مصرف کم این ماده معدنی منجر به تجزیه استخوان می شود. این زمانی است که بدن شما برای حفظ عملکردهای مهم بدن به ذخایر استخوانی خود متکی است. به نوبه خود، می تواند منجر به پوکی استخوان شود - یک بیماری استخوانی که با استخوان های شکننده مشخص می شود.
همانطور که گفته شد پنیر پارمزان منبع خوبی از کلسیم است با هر وعده 26٪ DV.
به لطف محتوای کازئین، کلسیم موجود در پارمسان از قابلیت فراهمی زیستی بالایی نیز برخوردار است. این بدان معنی است که به راحتی توسط بدن شما جذب می شود. هنگامی که کازئین هضم می شود بقایای مواد معدنی بر جای می گذارد که جذب مواد معدنی دیگر مانند کلسیم، آهن و روی را افزایش می دهد.

غنی از پروتئین قابل هضم است

پنیر پارمسان مقدار زیادی پروتئین با کیفیت بالا - پروتئین هایی با ارزش بیولوژیکی بالا - فراهم می کند زیرا حاوی غلظت بالایی از تمام اسیدهای آمینه ضروری است و از آنجا که حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری است پروتئین کاملی محسوب می شود.
آمینو اسیدها اجزای سازنده پروتئین هستند. اسیدهای آمینه ضروری آنهایی هستند که باید از غذاهایی که می خورید دریافت کنید زیرا بدن قادر به تولید آنها نیست.
علاوه بر کیفیت بالا، هضم پروتئین Parmesan نیز آسان است.
در ماه های رسیدن، پروتئین های موجود در پنیر فرایندی شبیه به هضم قبل از غذا دارند. به عبارت دیگر، آنها به ترکیبات کوچکتری تقسیم می شوند مانند اسیدهای آمینه آزاد، که بدن شما به راحتی جذب می کند.
خلاصه
پنیر پارمسان یک پنیر بدون لاکتوز است که غنی از کلسیم و پروتئین با کیفیت بالا به راحتی قابل هضم است.

موارد استفاده پنیر پارمزان

پنیر پارمزان به همان اندازه که مغذی است بسیار متنوع است و ممکن است در وعده های غذایی از پیش غذا تا دسرها میل شود.
به طور معمول خرد شده، رنده شده یا در بلوک های گوه ای به فروش می رسد و به طور گسترده در فروشگاه ها و آنلاین موجود است.
از آنجا که طعم آن بسته به زمان رسیدن ممکن است متفاوت باشد ممکن است بسته به بلوغ آن با نوشیدنی ها یا غذاهای خاص بهتر جفت شود.
برخی از دوره های بالغ شدن معمول و جفت شدن پیشنهادی آنها عبارتند از:
12–19 ماه. این عطر و طعم لطیف و همراه با میوه و ماست است. آنها عمدتا به سالادها و غذاهای سرد اضافه می شوند
20–26 ماه. این ها پنیرهای متعادلی هستند و از آنها در سس ها، دسرها و غذاهای سنتی ایتالیایی مانند سوپ و ماکارونی لذت می برند.
27–34 ماه. این نوع معطر با طعم مشخص است. آنها با ماکارونی پخته شده یا میوه ها و عسل برای دسر خوب جفت می شوند.
35–45 ماه. این عطر و طعم شدید آنها مشخص می شود و به خوبی با شراب قرمز جفت می شوند.
خلاصه
افزودن پارمسان به غذا ممکن است طعم و مزه و مشخصات غذایی آنها را افزایش دهد. ممکن است به طور یکسان در غذاهای شیرین و خوش طعم از آن لذت ببرید.

نکات منفی

از آنجا که این یک فرآورده شیر سرشار از پروتئین کازئین است پنیر پارمزان ممکن است برای افرادی که آلرژی به کازئین یا آلرژی به شیر گاو دارند نامناسب باشد.
آلرژی به کازئین هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به کازئین بلعیده شده از شیر یا فرآورده های شیر، حمله می کند و در نتیجه واکنش های آلرژیک فوری یا تأخیری ایجاد می کند.
علائم ممکن است شامل:
بثورات
سوزش پوست
مسائل تنفسی
حملات آسم
مشکلات دستگاه گوارش
حملات آسم
شوک آنافیلاکتیک
اگر به کازئین یا شیر گاو حساسیت دارید از مصرف شیر و محصولات شیر - از جمله پنیر پارمزان - خودداری کنید.
خلاصه
پنیر پارمزان ممکن است در افراد مبتلا به آلرژی به کازئین یا حساسیت به شیر گاو واکنش های آلرژیک ایجاد کند و باید از این افراد اجتناب شود.

پارمسان یک پنیر قدیمی است که دارای طعم و مزه قوی و بافتی خرد است که در مناطق خاصی از شمال ایتالیا تولید می شود.
این ماده بسیار مغذی است و می تواند گزینه ای مناسب برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، گیاهخواران لاکتو و افرادی که بدنبال پروتئین های قابل هضم بدن هستند. همچنین ممکن است از سلامت استخوان پشتیبانی کند.
با این حال، برای افرادی که آلرژی به کازئین یا شیر گاو دارند مناسب نیست.
پنیر پارمزان خوشمزه است و یک غذای شیرین و خوش طعم را اضافه می کند. آن را در فروشگاه ها یا به صورت آنلاین در بلوک، فرم های خرد شده یا رنده شده پیدا کنید.

منبع: هلث لاین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. Zeynab
  1. 5 / 5

سلام .ممنون اقای دکتر .بسیار مفید بود مطالب .واینکه پروتئین پنیر پارمزان از گوشت قرمز بالاتر است .خیلی برام جالب بود الان متوجه شدم که چرا ایتالیایی ها اکثرا"تو غذاههاشون پنیر استفاده میکککن. سلامت باشید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search