رژیم غذایی

حقایق تغذیه قهوه و مزایای سلامتی آن

ارزش غذایی قهوه

برای بسیاری از ما، قهوه جزء اصلی رژیم غذایی روزانه ما است. ما از آن برای کمک به خودمان، برای معاشرت و صرف یک وعده غذایی رضایت بخش استفاده می کنیم. به همان اندازه که ممکن است علم به ما بگوید که برای ما "خوب" یا "بد" است واقعیت ها اغلب تغییر چندانی در عادات روزانه ما انجام نمی دهند.

با این وجود، مواقعی وجود دارد که این عادت ممکن است باعث نگرانی ما شود معمولاً وقتی کسی به ما می گوید که "بیش از حد قهوه می نوشید". آیا چنین چیزی وجود دارد؟ و دقیقاً کجاست که فواید قهوه مضر می شود؟
تعیین اینکه قهوه سالم است یا خیر تا حد زیادی به نحوه تفسیر کلمه "سالم" بستگی دارد. اگر هدف شما لذت بردن از یک نوشیدنی دلپذیر و کم کالری، کربوهیدرات و چربی است مطمئناً یک فنجان سیاه ساده قهوه متناسب است.
ارزش غذایی
اطلاعات تغذیه زیر توسط USDA برای 1 فنجان (270 گرم) قهوه سیاه بدون افزودن خامه یا شکر ارائه می شود.
کالری: 2.4
چربی: 0 گرم
سدیم: 4.8 میلی گرم
کربوهیدرات: 0 گرم
فیبر: 0 گرم
قندها: 0 گرم
پروتئین: 0.3 گرم

کربوهیدرات ها

قهوه سیاه معمولی بدون شیر یا شیرین کننده اضافی حاوی کربوهیدرات صفر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چربی ها

قهوه سیاه همچنین حاوی هیچ مقدار چربی نیست اما افزودن شیر - یا چربی اشباع، مانند قهوه bulletproof- ترکیب چربی یک فنجان قهوه را تغییر می دهد.

پروتئین

یک فنجان قهوه سیاه حاوی حداقل مقدار پروتئین است. دوباره، افزودن شیر یا جایگزین های شیر ممکن است پروتئین را در یک فنجان قهوه افزایش دهد.

ویتامین ها و مواد معدنی

قهوه معمولی حاوی مقدار کمی از ریزمغذی ها از جمله ویتامین ها و مواد معدنی است. یک وعده غذایی حاوی 118 میلی گرم پتاسیم، 7.2 میلی گرم منیزیم و 4.8 میلی گرم سدیم است.

کالری

یک فنجان قهوه سیاه ساده در هر وعده 2.4 کالری دارد. وقتی موادی مانند شیر، طعم دهنده ها، شربت ها، شکر و خامه را اضافه می کنید یک نوشیدنی قهوه می تواند بیشتر شبیه یک دسر غنی باشد. برای مثال، یک نوشیدنی 16 اونسی Starbucks Java Chip Frappuccino دارای 440 کالری، 12 گرم چربی اشباع شده و 63 گرم کربوهیدرات خالص است.

فواید سلامتی

قهوه علاوه بر مقدار کمی پتاسیم، ارزش غذایی واقعی ندارد. با این حال، برخی از اثرات ظاهری سلامتی را ارائه می دهد. اینها ممکن است به محتوای کافئین قهوه مربوط باشند.
باعث کاهش وزن می شود
کافئین مدت هاست که با کاهش وزن ارتباط دارد با مطالعات علمی آن را تایید می کنیم. یک متاآنالیز و مرور 2019 تأثیر کافئین بر کاهش وزن را بررسی کرد و دریافت که مصرف کافئین می تواند باعث کاهش وزن و کاهش شاخص توده بدن (BMI) و چربی بدن شود.

خطر نارسایی قلبی را کاهش می دهد

انجمن قلب آمریکا در سال 2012 یک بررسی سیستماتیک منتشر کرد که نشان می داد مصرف روزانه متوسط قهوه - حدود 4 وعده - بر کاهش خطر نارسایی قلبی تأثیر مثبت دارد.

خطر دیابت نوع 2 را کاهش می دهد

مطالعه ای که در مجله American of Clinical Nutrition منتشر شد مشخص کرد که شرکت کنندگانی که چهار فنجان یا بیشتر قهوه در روز مصرف می کردند خطر دیابت نوع 2 را تا 30 درصد کاهش می دادند. این مطالعه بزرگ نشان داد که مصرف روزانه قهوه می تواند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت مزمن داشته باشد. جالب اینجاست که قهوه بدون کافئین و کافئین اثرات مشابهی داشت.

به پیشگیری از بیماری های کبدی کمک می کند

یک مطالعه گروهی بزرگ، که در سال 2006 منتشر شد تأثیر قهوه بر سلامت کبد را مشخص کرد و نشان داد که کافئین به محافظت از کبد در برابر سیروز کمک می کند. حفاظت همچنین با حجم مصرف افزایش می یابد و چهار فنجان قهوه یا بیشتر به شما کمک می کند.

به مبارزه با سرطان کمک می کند

بر اساس بررسی سال 2017 منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا، مصرف قهوه با فواید سلامتی بیشتر همراه است تا اینکه مضر باشد. قهوه بو داده مخلوط پیچیده ای از بیش از 1000 ترکیب زیست فعال است که برخی از آنها دارای اثرات درمانی بالقوه آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد سرطانی هستند.
در بین یافته های خود، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا چهار فنجان قهوه در کل میزان ابتلا به سرطان را تا 18 درصد کاهش می دهد (به ویژه سرطان پروستات، سرطان آندومتر، ملانوم، سرطان دهان، سرطان خون، سرطان پوست غیر ملانوم و سرطان کبد).

عوارض جانبی

با وجود این فواید سلامتی، قهوه می تواند تاثیرات منفی بر برخی افراد بگذارد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که خطر شکستگی استخوان با هر فنجان قهوه که یک خانم مسن می نوشد به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در مقایسه، به نظر می رسد خطر در مردان مسن کاهش می یابد. این امر برخی از شواهد اولیه را نشان می دهد که نشان می دهد قهوه به طور ذاتی برای پوکی استخوان مفید است شرایطی که زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد.
همچنین شواهد ثابت وجود دارد که قهوه ممکن است خطر آسیب جنین در دوران بارداری را افزایش دهد. در مقایسه با زنان بارداری که قهوه نمی نوشند کسانی که کافئین مصرف می کنند در معرض افزایش خطر از دست دادن بارداری، زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد هستند.
به طور مشابه، مصرف زیاد قهوه با افزایش خطر بیماری رفلاکس معده (GERD) مرتبط بود. به نظر می رسد قهوه تفت داده شده و دم کرده کمترین تأثیر را دارد.
در همین حال، قهوه بدون فیلتر باعث افزایش سطح کلسترول کل و تری گلیسیریدها و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) شد. استفاده از فیلترهای قهوه ممکن است به کاهش این خطر کمک کند.
از نقطه نظر وسیع تر، قهوه حاوی کافئین است یک محرک قوی که در صورت مصرف بیش از حد می تواند علائم نامطلوبی را ایجاد کند.
به طور کلی، افرادی که بیش از شش فنجان در روز می نوشند در معرض خطر زیر هستند:
اسهال
بیخوابی
سردرد
ضربان قلب نامنظم
تهوع و استفراغ
عصبی بودن و اضطراب
زنگ زدن در گوش ها
ناراحتی معده
در حالی که برخی از قهوه نوش های سنگین علائم کمتری را در طول زمان تجربه می کنند اکثر آنها دچار حملات دوره ای یا مزمن می شوند.

انواع

انواع قهوه و طعم آنها، قدرت و مقدار کافئین، همه بستگی به منطقه ای دارد که برنامه های قهوه در آن رشد کرده اند. انواع مختلف قهوه دارای قدرت کافئین و طعم متفاوتی هستند و مخلوط دانه های متعدد می تواند طعم های منحصر به فرد تری تولید کند.

ذخیره سازی و ایمنی مواد غذایی

قهوه خود را تازه نگه دارید و آن را در ظرفی محکم و در دمای اتاق نگهداری کنید. از قرار دادن قهوه خود - به دو صورت دانه ای یا آسیاب شده - در یخچال اجتناب کنید زیرا شروع به بوی متفاوت در فضا می کند.

نحوه آماده سازی

بسته به نوع دانه هایی که استفاده می کنید و میزان رست، روش های مختلفی برای تهیه قهوه وجود دارد. سه روش رایج برای تهیه قهوه عبارتند از:
دستگاه قهوه قطره ای: از یک دستگاه قهوه ساز اتوماتیک برای دم کردن راحت یک فنجان قهوه استفاده کنید. یک فیلتر را در سبد قهوه ساز قرار دهید و دانه های آسیاب شده قهوه را اضافه کنید. آب را در ظرف آب قهوه ساز خود بریزید و "شروع" را فشار دهید.
پرس فرانسوی: این روش دستی، بدون نیاز به دستگاه، برای تهیه قهوه فقط به دستگاه پرس فرانسوی نیاز دارد. قهوه خود را به ته پرس اضافه کنید سپس قوطی را با آب پر کنید. فیلتر فلزی را بچسبانید و فشار دهید تا دانه های قهوه فیلتر شود و فقط دم کرده آماده نوشیدن باقی بماند.
روش پر آور: آب را در یک کتری جداگانه بجوشانید. در همین حال، یک فیلتر قهوه را داخل آبجوش بریزید و پودر قهوه را اضافه کنید. هنگامی که آب داغ شد آن را به آرامی روی دانه های آسیاب شده بریزید هنگامی که قهوه شروع به چکیدن در قابلمه کرد مکث کنید. به آرامی قهوه بیشتری اضافه کنید تا مقدار لازم قهوه تمام شده را دریافت کنید.
خلاصه:
اعتدال کلید لذت بردن از فواید و اجتناب از خطرات قهوه است. اگر اهل قهوه شدید هستید یک یا دو فنجان در روز را با یک دم نوش بدون کافئین یا بهتر از آن آب ساده جایگزین کنید. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا بر وابستگی خود غلبه کنید اما علائم ترک کوتاه مدت بوده و طی چند هفته برطرف می شود.
اگر هر از چند گاهی از نوشیدنی قهوه طعم دار لذت می برید اما با وزن خود مشکل دارید قبل از ثبت سفارش بارتیستا، حتماً اطلاعات تغذیه را بررسی کنید. به سراغ گزینه بدون چربی و بدون شیرینی بروید و فقط به اندازه کافی شکر یا شیرین کننده مصنوعی متناسب با کام خود اضافه کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search