رژیم غذایی

توصیه های رژیم غذایی برای قرنطینه CoVID-19

برنامه غذایی در کرونا

جهان در حال حاضر همه گیر کروناویروس (CoV) را تجربه می کند. در اواخر سال 2019، عفونت CoV در ووهان، هوبئی، چین آغاز شد.

در ابتدا 2019 nCoV نامیده می شد و توسط سازمان بهداشت جهانی در فوریه 2020 به CoVID-19 تغییر نام داد.
این اپیدمی با عفونت حیوان به انسان آغاز شد و علت مستقیم مرگ عموماً ناشی از ذات الریه شدید غیرطبیعی است. کووید -19 اکنون توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک بیماری همه گیر اعلام شده است و مردم در همه کشورها به منظور کاهش شیوع ویروس در قرنطینه هستند که این امر همچنین تأثیر منابع پزشکی را کاهش می دهد. از آنجا که قرنطینه با وقفه در کار مرتبط است این می تواند منجر به کسالت شود. کسالت با مصرف بیشتر انرژی و همچنین مصرف مقادیر بیشتری چربی، کربوهیدرات و پروتئین همراه است. علاوه بر این، در قرنطینه مداوم شنیدن یا خواندن در مورد همه گیری بدون وقفه می تواند استرس زا باشد. در نتیجه، استرس افراد را به سمت پرخوری سوق می دهد بیشتر به دنبال "غذاهای راحت" شیرین هستند. این میل به مصرف یک نوع غذای خاص به عنوان "اشتیاق به غذا" تعریف شده است که یک مفهوم چند بعدی شامل احساسات (تمایل شدید به خوردن)، رفتاری (جستجوی غذا)، شناختی (افکار در مورد غذا) و فیزیولوژیکی (ترشح بزاق) است. جالب توجه است تفاوت جنسیتی در هوس غذایی گزارش شده است با شیوع بیشتری در زنان نسبت به مردان. هوس کربوهیدراتها باعث ایجاد سروتونین می شود که به نوبه خود تأثیر مثبتی بر خلق و خو دارد. به یک معنا، غذاهای غنی از کربوهیدرات می توانند راهی برای خود درمانی ضد استرس باشند. تأثیر هوس کربوهیدرات بر خلق و خوی متناسب با شاخص قند خون غذاها است. این عادت غذایی ناسالم می تواند خطر ابتلا به چاقی را افزایش دهد زیرا فراتر از حالت التهابی مزمن، اغلب با بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های ریوی پیچیده می شود.
برای افزایش خطر عوارض جدی تر CoVID-19. استرس مربوط به قرنطینه نیز باعث اختلال در خواب می شود که به نوبه خود استرس را بدتر می کند و مصرف غذا را افزایش می دهد و در نتیجه باعث ایجاد یک چرخه معیوب خطرناک می شود. بنابراین، مصرف غذای حاوی یا ترویج سنتز سروتونین و ملاتونین در وعده شام بسیار مهم است. انواع قابل توجهی از گونه های گیاهی از جمله ریشه، برگ، میوه و دانه هایی مانند بادام، موز، گیلاس و جو دوسر حاوی ملاتونین ویا سروتونین هستند. این غذاها همچنین ممکن است حاوی تریپتوفان باشند که پیش ساز سروتونین و ملاتونین است. غذاهای پروتئینی مانند شیر و محصولات لبنی منابع اصلی اسید آمینه تریپتوفان خواب آور هستند. علاوه بر این، تریپتوفان در تنظیم سیری و دریافت کالری از طریق سروتونین که عمدتاً میزان کربوهیدرات و چربی را کاهش می دهد دخیل است و نوروپپتید Y، قوی ترین پپتیدهای اورکسیژن هیپوتالاموس را مهار می کند. علاوه بر این، فراورده های شیری مانند ماست می توانند فعالیت سلول های کشنده طبیعی را افزایش داده و خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را افزایش دهند در طول قرنطینه، افزایش مصرف درشت مغذی ها نیز می تواند با کمبود ریزمغذی ها همراه باشد که در چاقی رخ می دهد که معمولاً با اختلال در پاسخ های ایمنی، به ویژه ایمنی با واسطه سلول، عملکرد فاگوسیت، تولید سیتوکین، پاسخ آنتی بادی ترشحی، میل آنتی بادی و سیستم مکمل همراه است بنابراین مستعد ابتلا به عفونت های ویروسی می شود. بنابراین، در این مدت مراقبت از عادات تغذیه ای، پیروی از یک الگوی تغذیه ای سالم و متعادل حاوی مقدار زیادی مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها بسیار مهم است. چندین مطالعه گزارش داده اند که میوه ها و سبزیجات حاوی ریز مغذی ها می توانند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. این اتفاق می افتد زیرا برخی از این ریز مغذی ها مانند ویتامین E، ویتامین C و بتاکاروتن آنتی اکسیدان هستند.
آنتی اکسیدان ها تعداد زیر مجموعه های سلول T را افزایش می دهند پاسخ لنفوسیت ها به میتوژن را افزایش می دهند تولید اینترلوکین -2 را افزایش می دهند فعالیت سلول های کشنده طبیعی را افزایش می دهند و پاسخ را به واکسن ویروس آنفلوانزا در مقایسه با دارونما افزایش می دهند. بتا کاروتن بیشتر در سیب زمینی شیرین، هویج و سبزیجات برگ سبز وجود دارد در حالی که منابع ویتامین C شامل فلفل قرمز، پرتقال، توت فرنگی، کلم بروکلی، انبه، لیمو و سایر میوه ها و سبزیجات است. منابع اصلی ویتامین E شامل روغن های گیاهی (سویا، آفتابگردان، ذرت، جوانه گندم و گردو)، آجیل، دانه ها، اسفناج و کلم بروکلی است. علاوه بر این، قرنطینه می تواند با زمان کمتری در خارج از خانه، قرار گرفتن کمتر در معرض نور خورشید و کاهش تولید ویتامین D در نتیجه سطوح پایین 7- دهیدروکلسترول در پوست همراه باشد. گزارش شده است که کمبود ویتامین D در زمستان با اپیدمی های ویروسی مرتبط است. در واقع، وضعیت کافی ویتامین D خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن مانند سرطان، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا را کاهش می دهد که خطر مرگ ناشی از عفونت های دستگاه تنفسی را به میزان قابل توجهی بیشتر از افراد سالم می کند. علاوه بر این، ویتامین D از دستگاه تنفسی محافظت می کند و اتصالات محکم را حفظ می کند ویروس های پوشیده را از طریق القای کاتلیسیدین و دفنسین ها از بین می برد و تولید سیتوکین های پیش التهابی توسط سیستم ایمنی ذاتی را کاهش می دهد بنابراین خطر طوفان سایتوکاین را که منجر به ذات الریه می شود کاهش می دهد. از آنجا که زمان گذراندن در فضای باز و در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب محدود است توصیه می شود ویتامین D بیشتری از رژیم غذایی دریافت کنید. غذاهای حاوی ویتامین D شامل ماهی، جگر، زرده تخم مرغ و غذاها (به عنوان مثال، شیر، ماست) با ویتامین D اضافه شده است. عنصر کمیاب ضروری دیگر که برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی ضروری است روی است. گزارش شده است که روی باعث اتصال و افزایش طول الگوی RNA پلیمراز وابسته به RNA (RdRp) در سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) کروناویروس می شود. اگرچه صدف حاوی بیشترین روی در هر وعده است اما متداول ترین ماده غذایی برای دریافت روی شامل مرغ، گوشت قرمز، آجیل، تخمه کدو، دانه کنجد، لوبیا و عدس است. همه مواد مغذی ذکر شده در بالا در الگوی رژیم مدیترانه ای قرار گرفته اند که می تواند یک الگوی تغذیه سالم باشد که باید در قرنطینه رعایت شود. مواد اصلی غذاهای مدیترانه ای شامل روغن زیتون، میوه ها و سبزیجات تازه، حبوبات غنی از پروتئین، ماهی و غلات کامل با مقادیر گوشت قرمز است.
در نتیجه، به دلیل استرس خوردن موقعیتی مربوط به قرنطینه، تغذیه در این زمان در اولویت قرار می گیرد. بسیاری از مردم احتمالاً مقدار زیادی از آنچه را که ممکن است در خانه به آن نیاز داشته باشند دارند بنابراین هیچ دلیلی برای عجله برای خرید مواد غذایی وجود ندارد و تجمعات گسترده ای ایجاد می شود که می تواند به گسترش CoVID 19 کمک کند زیرا در طول قرنطینه فروشگاه های مواد غذایی در سراسر باز می مانند. نگه داشتن غذاهایی که منابع خوبی از مواد مغذی حمایت کننده سیستم ایمنی هستند برنامه ریزی برای خوردن غذا، وعده های غذایی و محدود کردن زمان غذا خوردن اما عمدتا در نظر داشتن نگرش های مثبت می تواند برای مقابله با اثرات منفی قرنطینه بر سلامتی مفید باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search