رژیم غذایی

آنچه در مورد ویتامین B17 باید بدانید

آنچه در مورد ویتامین B17 باید بدانید

ویتامین B17 به دارویی به نام laetrile، شکل مصنوعی آمیگدالین اشاره دارد. آمیگدالین یک ماده گیاهی است که در برخی آجیل ها، گیاهان و دانه های میوه وجود دارد که افراد ممکن است برای درمان سرطان مصرف کنند.

با این حال، هیچ تحقیقی از آن به عنوان یک درمان موثر پشتیبانی نمی کند و در عوض آن را با عوارض جانبی بالقوه شدید مرتبط می کند.
اگرچه مردم اغلب از B17 به عنوان یک ویتامین یاد می کنند، اما این ماده مورد تایید منبع مورد اعتماد موسسه ویتامین های تغذیه آمریکا نیست. علاوه بر این، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) آن را بی خطر نمی شناسد.
بسیاری از کارشناسان همچنین این ترکیب را بحث برانگیز می دانند، زیرا شواهد علمی کمی برای حمایت از ویتامین B17 به عنوان یک درمان ایمن و موثر برای سرطان وجود دارد. و در حالی که ممکن است برخی از مزایای سلامتی بالقوه داشته باشد، خطرات شدیدی نیز به همراه دارد. مهمتر از همه، مصرف ویتامین B17 می تواند باعث تولید سیانید در بدن شود که یک ماده شیمیایی سمی و خطرناک است.
در این مقاله، ویتامین B17، از جمله فواید احتمالی، عوارض جانبی و مواد غذایی منابع این ترکیب را مورد بحث قرار خواهیم داد.

تعریف ویتامین B17

ویتامین B17 با نام‌های لاتریل، آمیگدالین یا نام علمی D-mandelonitrile-b-D-glucosido-6-b-D-glucoside نیز شناخته می‌شود. Laetrile یک نسخه دارویی مصنوعی از آمیگدالین است، ماده ای که به طور طبیعی در مقادیر کم در انواع مغزها، گیاهان و دانه ها وجود دارد. فرد می تواند لاتریل را به صورت خوراکی یا تزریقی به صورت داخل وریدی یا عضلانی مصرف کند. اگرچه بسیاری از این ترکیب به عنوان ویتامین B17 یاد می کنند، اما در واقع یک ویتامین نیست.
در سال 1920، دکتر ارنست تی. کربس، پدر، نظریه ای را تدوین کرد مبنی بر اینکه آمیگدالین می تواند در برابر سرطان موثر باشد، اما برای انسان بسیار سمی است. پسرش ارنست تی کربس جونیور در ادامه تحقیقات خود در سال 1952 نسخه کمتر مضری به نام لاتریل را سنتز کرد. علیرغم اینکه یک ویتامین نیست، لیتریل را ویتامین B17 توصیف کرد که احتمالاً از مقررات FDA که در مورد داروها اعمال می شود اجتناب کند.
با وجود این، FDA در سال 1977 بیانیه ای را علیه لاتریل صادر کرد که نشان می داد هیچ مدرکی دال بر ایمنی و اثربخشی دارو وجود ندارد. امروزه تولیدکنندگان این دارو را در مکزیک تولید می کنند و درمان در مکزیک و برخی از کلینیک های ایالات متحده در دسترس است. با این حال، FDA هنوز laetrile منبع مطمئن را تایید یا تنظیم نمی کند، به این معنی که دسته های دارو ممکن است از نظر خلوص و ترکیب متفاوت باشند.
علیرغم کمبود شواهد، برخی از افراد ممکن است هنوز به استفاده از ویتامین B17 برای درمان سرطان گاهی اوقات به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی متابولیک فکر کنند. این برنامه ها شامل دوزهای بالای ویتامین ها، رژیم غذایی خاص و آنزیم های پانکراس است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مزایای احتمالی

بیشتر تحقیقات در مورد ویتامین B17 بر ارتباط آن با سرطان متمرکز است، در حالی که تحقیقات در مورد فواید سلامتی احتمالی آن در سایر زمینه ها کم است. مطالعات قبلی در مورد فواید بالقوه این ترکیب برای سلامتی فواید زیر را پیشنهاد کرده‌اند:
ممکن است فشار خون را کاهش دهد: یک مطالعه قدیمی روی افراد بین 40 تا 65 سال نشان داد که آمیگدالین به کاهش فشار خون سیستولیک تا 28.5٪ و فشار خون دیاستولیک تا 25٪ کمک می کند. با این حال، این یک مطالعه با کیفیت بسیار پایین بود که از گروه کنترل استفاده نکرد، بنابراین تحقیقات بیشتری ضروری است.
ممکن است باعث تسکین درد شود: تحقیقات قدیمی ‌تر روی موش‌ها نشان می ‌دهد که آمیگدالین ممکن است به تسکین درد کمک کند. با این حال، شواهد مبتنی بر انسان برای نشان دادن اثربخشی آمیگدالین به عنوان یک مسکن وجود ندارد.
ممکن است ایمنی را بهبود بخشد: یک مطالعه در سال 2020 نشان می دهد که ویتامین B17 ممکن است به افزایش ایمنی کمک کند. با این حال، این تحقیق همچنین کمبود شواهدی برای حمایت از این موضوع و اینکه تحقیقات بیشتری لازم است را برجسته می‌کند.
تحقیقات بیشتری در مورد ویتامین B17 برای کشف هرگونه فواید بالقوه این ترکیب برای سلامتی ضروری است. فقدان تحقیق در زمینه‌هایی غیر از درمان سرطان و شواهد مبتنی بر انسان به اندازه کافی برای حمایت از هرگونه ادعای مزایای سلامتی وجود ندارد. این احتمالاً به دلیل اثرات نامطلوب بالقوه استفاده از ویتامین B17 است.

اثرات جانبی

وقتی فردی ویتامین B17 را می خورد، بدن آن را در روده کوچک به سیانید تبدیل می کند. اگر آنها این ترکیب را به صورت خوراکی مصرف کنند، 500 میلی گرم آمیگدالین ممکن است حاوی 30 میلی گرم منبع مطمئن سیانید باشد. مسمومیت با سیانید می تواند کشنده باشد - حداقل دوز کشنده سیانید تقریباً 50 میلی گرم یا 0.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.
شواهد همچنین نشان می دهد که آمیگدالین خوراکی تقریباً 40 برابر قوی تر از شکل داخل وریدی است زیرا می تواند در دستگاه گوارش به سیانید تبدیل شود.
مسمومیت با سیانید خفیف تا متوسط ممکن است علائم مختلفی ایجاد کند، از جمله:
سردرد
حالت تهوع
ضعف
افزایش تعداد تنفس
سوزش چشم و پوست
علائم مسمومیت شدید با سیانید ممکن است شامل:
سرگیجه
رنگ آبی در پوست، لب ها، لثه یا اطراف چشم به دلیل کمبود اکسیژن در خون
آسیب کبدی
مشکل در راه رفتن به دلیل اعصاب آسیب دیده
گیجی
کما
تشنج
آریتمی های قلبی
ایست قلبی
مرگ
عوارض جانبی ویتامین B17 ممکن است بدتر شود اگر فردی:
بادام خام یا هسته میوه خرد شده را می خورد
دوزهای بالای ویتامین C مصرف می کند
میوه ها یا سبزیجات خاصی مانند جوانه لوبیا، هویج، هلو و کرفس را می خورد.

B17 و سرطان

مردم از دهه 1800 از ویتامین B17 به عنوان یک درمان سرطان، چه به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی استفاده کرده اند. با این حال، آزمایش‌های بالینی بر روی حیوانات و انسان‌ها هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لاتریل یک درمان مؤثر سرطان است، پیدا نکرده است. شواهدی که حاکی از مؤثر بودن آن است عمدتاً حکایتی است یا از نظرات پشتیبانی نشده سرچشمه می گیرد.
برخی از مطالعات در لوله آزمایش نشان می دهد که لاتریل ممکن است با تأثیر بر ژن هایی که به گسترش تومورها کمک می کند، بروز تومورها را کاهش دهد. با این حال، شواهدی وجود ندارد که ویتامین B17 همان اثر را در بدن انسان زنده داشته باشد. مطالعات بر روی انسان نادر است، زیرا نه تنها بعید است ویتامین B17 موثر باشد، بلکه می تواند عوارض جانبی جدی و حتی در اثر مسمومیت با سیانید ایجاد کند.

منابع غذایی

آمیگدالین، ترکیبی که ویتامین B17 از آن مشتق می ‌شود، می ‌تواند از انواع غذاها، از جمله آجیل خام، مانند بادام تلخ، به دست آید. همچنین می تواند از هسته میوه ها مانند هسته زردآلو به دست آید. علاوه بر این، غذاهای حاوی بتا گلوکورونیداز یا ویتامین C ممکن است تبدیل آمیگدالین به سیانید را افزایش دهند. بنابراین، اگر فردی قرص لاتریل مصرف می کند، باید از مصرف غذاهای زیر خودداری کند:
آجیل
هسته ها خرد شده میوه
بادام خام
هویج
زردآلو
هلو
کرفس
لوبیا
جوانه لوبیا
دانه کتان
این غذاها به طور کلی در صورت عدم مصرف لاتریل بی خطر هستند، زیرا سطح آمیگدالین در آنها بسیار پایین است. با این حال، در صورت مصرف لاتریل، به خصوص به عنوان قرص خوراکی، فرد باید از خوردن این غذاها خودداری کند.
خلاصه
ویتامین B17 که با نام‌های آمیگدالین و لاتریل نیز شناخته می‌ شود، در واقع یک ویتامین نیست. در عوض، دارویی است که از مواد گیاهی به دست می آید. افراد ممکن است استفاده از ویتامین B17 را برای درمان سرطان در نظر بگیرند، اما هیچ مدرکی از آن به عنوان یک درمان موثر پشتیبانی نمی کند و در واقع اثرات نامطلوب بالقوه شدید استفاده از آن را برجسته می کند.
قابل ذکر است، هیچ مطالعه انسانی هیچ فایده ای از ویتامین B17 را به عنوان یک درمان سرطان نشان نداده است و خاطرنشان می کند که می تواند باعث مسمومیت با سیانید شود، به خصوص اگر فردی آن را به صورت خوراکی به شکل قرص مصرف کند. مسمومیت با سیانید می تواند منجر به عوارض جانبی خفیف تا شدید شود و حتی می تواند کشنده باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search