رژیم غذایی

علائم و نشانه های کمبود سلنیوم

نشانه های کمبود سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی ضروری است که از بسیاری از فرآیندهای بدن پشتیبانی می کند. می تواند به بهبود شناخت، عملکرد سیستم ایمنی و باروری کمک کند.
سلنیوم یک ماده مغذی است که نقش کلیدی در حفظ متابولیسم هورمون تیروئید و سنتز DNA و محافظت از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو و عفونت دارد. این بر اساس منبع مورد اعتماد دفتر مکمل های غذایی (ODS) است.
بدن معمولاً مقداری سلنیوم را در بافت انسان، عمدتاً در ماهیچه‌های اسکلتی، پس از دریافت آن از غذاهای حاوی مقادیر کمی ذخیره می‌ کند. این غذاها شامل آجیل برزیلی، غذاهای دریایی و گوشت است.
مقدار سلنیوم در غذا به غلظت خاک و آبی که در آن رشد کرده است بستگی دارد. افراد همچنین می توانند این ماده معدنی را به غذاها اضافه کنند یا آن را به عنوان مکمل مصرف کنند.
کمبود سلنیوم به عدم وجود سلنیوم کافی در بدن شما اشاره دارد. این می تواند چندین مشکل سلامتی ایجاد کند.

کمبود سلنیوم چیست؟

سلنیوم یک ماده معدنی مهم است. برای بسیاری از فرآیندهای منبع مورد اعتماد ضروری است، مانند:
متابولیسم هورمون تیروئید
سنتز DNA
تولید مثل
محافظت در برابر عفونت
مقدار سلنیوم در منابع غذایی تا حد زیادی با کیفیت خاک مورد استفاده برای رشد آنها تعیین می شود. بارندگی، تبخیر و سطوح pH همگی بر غلظت سلنیوم در خاک تأثیر می‌گذارند. این امر باعث می شود کمبود سلنیوم در نقاط خاصی از جهان شایع تر باشد.
در ایالات متحده تصور می شود که کمبود سلنیوم نادر است. با این حال، تحقیقات تخمین زده است که بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان تحت تأثیر مصرف ناکافی سلنیوم قرار دارند.
همان بررسی پیش‌بینی می‌ کند که اثرات تغییرات آب و هوایی به تدریج غلظت سلنیوم خاک را در بسیاری از نقاط جهان از جمله جنوب غربی ایالات متحده کاهش می ‌دهد.

سلنیوم چه می کند؟

سلنیوم یک ماده معدنی مهم است زیرا از عملکرد چندین سیستم پشتیبانی می کند. اینها شامل سیستم غدد درون ریز، ایمنی و قلبی عروقی است. تیروئید، بخشی از سیستم غدد درون ریز، اندامی است که بیشترین غلظت سلنیوم را به ازای وزن بافت اندام دارد.
تحقیقات اخیر منبع مورد اعتماد نشان می دهد که حتی ممکن است بین کمبود سلنیوم و انواع خاصی از سرطان ارتباط وجود داشته باشد. با این حال، برای نتیجه گیری قطعی به تحقیقات بیشتری نیاز است.
طبق مطالعه ای که در سال 2020 منتشر شد، کمبود سلنیوم ممکن است بر عملکرد شناختی نیز تأثیر بگذارد. با این حال، برخی تحقیقات نتایج متناقضی را در مورد این موضوع نشان داده است. در این زمینه تحقیق بیشتری مورد نیاز است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

منابع غذایی

سلنیوم اغلب در غلات کامل و محصولات حیوانی مانند ماهی و تخم مرغ یافت می شود. مقدار سلنیوم در غلات و غذاهای مبتنی بر غلات به محتوای خاک محل رشد آنها بستگی دارد.
غذاهای زیر منابع خوب سلنیوم هستند:
آجیل برزیلی: یک اونس 544 میکروگرم (mcg) یا 989٪ از ارزش روزانه توصیه شده (DV) را فراهم می کند.
ماهی تن: سه اونس ماهی تن زرد باله، خشک پخته شده، حاوی 92 میکروگرم یا 167 درصد DV است.
هالیبوت پخته شده: سه اونس، خشک پخته شده، حاوی 47 میکروگرم یا 85 درصد از DV است.
برنج قهوه ای پخته شده: یک فنجان حاوی 19 میکروگرم است.
تخم مرغ: یک تخم مرغ بزرگ حاوی 15 میکروگرم است.
نان سفید: یک برش 10 میکروگرم دارد.

علائم کمبود سلنیوم چیست؟

کمبود سلنیوم می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. رایج ترین آنها عبارتند از:
ناباروری در مردان و زنان
ضعف عضلانی
خستگی
تیرگی ذهن
ریزش مو
سیستم ایمنی ضعیف شده

چه کسی در معرض خطر است؟

علاوه بر زندگی در منطقه ای با خاک کم سلنیوم، موارد زیر نیز می تواند خطر کمبود سلنیوم را افزایش دهد، صرف نظر از اینکه در کجا زندگی می کنید:
تحت دیالیز
داشتن HIV
داشتن یک اختلال گوارشی، مانند بیماری کرون
هر یک از این موارد می تواند بر جذب سلنیوم در بدن شما تأثیر بگذارد، حتی اگر سلنیوم کافی از طریق رژیم غذایی دریافت کنید.

سلنیوم کافی به ویژه برای چه کسانی مهم است؟

سلنیوم کافی به ویژه برای برخی از گروه ها مهم است، مانند افرادی که:
بیماری های تیروئیدی مانند بیماری گریوز دارند
گره های تیروئیدی دارند
سرطان دارند
عملکرد سیستم ایمنی ضعیف شده است
باردار هستند
از پیش کمبود دارند

کمبود سلنیوم چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص کمبود سلنیوم برای پزشکان دشوار است. این به این دلیل است که آزمایش گسترده ای برای آن وجود ندارد. در برخی موارد، پزشک می تواند سطح گلوتاتیون پراکسیداز شما را اندازه گیری کند. این آنزیمی است که برای عملکرد به سلنیوم نیاز دارد. اگر سطح شما پایین است، ممکن است سلنیوم کافی نداشته باشید.

چگونه درمان می شود؟

اولین درمان برای کمبود سلنیوم این است که سعی کنید بیشتر از غذاهای حاوی سلنیوم استفاده کنید. منابع مورد اعتماد غذاهای غنی از سلنیوم عبارتند از:
آجیل برزیلی
گوشت های اندام
ماهی تن زرد
برنج
لوبیا
نان گندم کامل
مؤسسه ملی سلامت توصیه می کند که افراد بالای 14 سال سعی کنند روزانه 55 میکروگرم سلنیوم دریافت کنند. برای زنان باردار یا شیرده، این مقدار به 70 میکروگرم افزایش می یابد.
مراقب باشید که از میزان مصرف قابل تحمل 400 میکروگرم سلنیوم تجاوز نکنید. علائم سلنیوم بیش از حد شامل بوی سیر مانند در نفس و طعم فلزی در دهان است.
وقتی غذاهای سرشار از سلنیوم گزینه مناسبی نیستند، مکمل های سلنیوم نیز می توانند کمک کنند. بسیاری از مولتی ویتامین ها حاوی سلنیوم هستند، اما می توانید آن را به عنوان یک محصول مستقل نیز پیدا کنید.
مکمل های سلنیوم معمولاً به شکل سلنومتیونین یا سلنیت هستند. جذب سلنومتیونین برای بدن آسان تر است، بنابراین ممکن است برای موارد کمبود شدیدتر گزینه بهتری باشد.
سازمان غذا و دارو، خلوص یا کیفیت مکمل‌ها را مانند داروها کنترل نمی‌ کند. قبل از شروع مصرف مکمل سلنیوم با یک متخصص مراقبت های سلامت واجد شرایط صحبت کنید.

خطرات احتمالی سلامتی

حد بالایی برای سطح مطلوب سلنیوم در بدن 400 میکروگرم منبع قابل اعتماد برای بزرگسالان است. به ندرت پیش می‌آید که کسی سلنیوم، به‌ویژه سلنیوم موجود در غذا، بیش از حد مصرف کند.
با این حال، مصرف بیش از حد مکمل های با غلظت بالا می تواند اثرات منفی داشته باشد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
بوی سیر مانند در نفس و طعم فلزی در دهان
ناخن های شکننده
دندان های لکه دار یا پوسیده
مشکلات گوارشی، مانند حالت تهوع
ناهنجاری های عصبی
خستگی و تحریک پذیری
ضایعات و بثورات پوستی
ریزش مو
در موارد شدید، مصرف بیش از حد سلنیوم می تواند منجر به نارسایی کلیه، نارسایی قلبی و مرگ شود.
مکمل های سلنیوم همچنین می توانند با برخی داروها از جمله سیس پلاتین که یک داروی شیمی درمانی است تداخل داشته باشند. استفاده از این دارو می تواند سطح سلنیوم را در بدن کاهش دهد.
خط پایان
سلنیوم یک ماده معدنی است که ممکن است فواید سلامتی متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است به سلامت قلب و عروق، عملکرد شناختی و سلامت تیروئید کمک کند.
مقدار مطلوب روزانه سلنیوم برای اکثر بزرگسالان 55 میکروگرم است و کمبود سلنیوم نادر است.
افراد می توانند سلنیوم را از غذاهای حاوی آن دریافت کنند و همچنین می توانند آن را به غذا اضافه کنند یا به عنوان مکمل مصرف کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا مصرف مکمل های سلنیوم واقعاً می تواند خطر بیماری را کاهش دهد یا به جلوگیری از مشکلات سلامتی کمک کند، مورد نیاز است.
اگرچه کمبود سلنیوم نادر است، مهم است که مطمئن شوید به اندازه کافی از آن دریافت می کنید و به درستی آن را جذب می کنید. اگر فکر می کنید ممکن است کمبود سلنیوم داشته باشید، با یک متخصص مراقبت های سلامتی واجد شرایط کار کنید تا سایر علل احتمالی علائم شما را رد کنید.

در ادامه بخوانید: مزایای سلامتی سلنیوم مبتنی بر شواهد علمی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search