رژیم غذایی

چگونه سطوح تری گلیسیرید خود را به طور طبیعی مدیریت کنیم؟

مدیریت سطج تیری گلیسرید

تری گلیسیرید رایج ترین نوع چربی (لیپید) موجود در خون است که تقریباً 95 درصد از کل چربی بدن در این دسته قرار می گیرد. بدن کالری هایی را که نیازی به استفاده فوری ندارد به تری گلیسیرید تبدیل می کند.

تری گلیسیریدها در سلول های چربی ذخیره می شوند و در خون گردش می کنند تا انرژی لازم برای کار عضلات شما را فراهم کنند. اگرچه تری گلیسیرید و کلسترول هر دو لیپید هستند، اولی چربی است و دومی نه.
علاوه بر این، تری گلیسیرید وظیفه تامین انرژی را دارد، در حالی که کلسترول برای سنتز هورمون و ساختار سلولی مورد نیاز بدن است.
علیرغم این واقعیت که تری گلیسیریدها منابع ضروری انرژی هستند و برای عملکرد صحیح سلول ها ضروری هستند، سطوح بالا می تواند خطرات زیادی برای سلامتی ایجاد کند.

چه چیزی باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شود؟

افزایش سطح تری گلیسیرید معمولاً با عوامل زیر مرتبط است:
چاقی
شیوه زندگی کم تحرک
دیابت کنترل نشده
تیروئید کم کار (هیپوتیروئیدی)
بیماری کبد یا کلیه
رژیم غذایی پر کالری، به طوری که شما کالری بیشتری نسبت به کالری که به طور منظم می سوزانید مصرف کنید
سیگار کشیدن
زیاده روی در الکل
عوامل ژنتیکی
برخی داروها مانند استروئیدها و قرص های ضد بارداری نیز ممکن است تری گلیسیرید را افزایش دهند
سندرم متابولیک
سندرم متابولیک ترکیبی از شرایط است، از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا، رسوب چربی بالا در اطراف کمر، کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا کلسترول خوب) و تری گلیسیرید بالا.
بنابراین، هر فردی که از سندرم متابولیک رنج می برد، احتمالاً سطح تری گلیسیرید بالایی را نشان می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های تری گلیسیرید بالا

علائم و نشانه هایی که نشان دهنده سطوح بالای تری گلیسیرید هستند
تری گلیسیرید بالا معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، می تواند خطرات زیر را ایجاد کند:
بیماری قلبی
فشار خون بالا
سکته مغزی
مشکلات کلسترول
برای تعیین سطح تری گلیسیرید و کلسترول یک آزمایش خون ساده که به نام پانل لیپیدی نامیده می شود، انجام می شود. برای اندازه گیری دقیق سطح تری گلیسیرید و تعیین اینکه آیا تری گلیسیرید شما در محدوده سالم قرار می گیرد یا نه، ناشتا بودن 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش توصیه می شود.
سطح نرمال تری گلیسیرید - کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL)
سطح بالای تری گلیسیرید مرزی - 150 میلی گرم در دسی لیتر تا 199 میلی گرم در دسی لیتر
سطح تری گلیسیرید بالا - 200 میلی گرم در دسی لیتر تا 499 میلی گرم در دسی لیتر
سطح تری گلیسیرید بسیار بالا - 500 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر

داروهای جایگزین برای سطوح بالای تری گلیسیرید

در اینجا 10 درمان خانگی برای کاهش تری گلیسیرید آورده شده است.

1. سیر را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید

سیر یکی از بهترین داروها برای کاهش تری گلیسیرید است.
یک مطالعه در سال 2016 که در مجله تغذیه منتشر شد نشان داد که مکمل های سیر پتانسیل کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا، تحریک سیستم ایمنی و تنظیم کمی افزایش غلظت کلسترول را دارند.
مطالعه دیگری در سال 2006 که در مجله تغذیه منتشر شد، بیشتر بر اثربخشی ترکیبات سیر در سرکوب اکسیداسیون لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) تاکید کرد، که ممکن است یکی از مکانیسم‌هایی باشد که باعث می‌شود سیر در سلامت قلب و عروق بهتر نقش داشته باشد. با این حال، مطالعات بیشتری برای تایید جامع این ویژگی سلامتی سیر مورد نیاز است.
توجه داشته باشید که سیر خام تأثیر عمیق تری نسبت به سیر آب پز در کنترل این پارامترها دارد، زیرا سیر تازه دارای فعالیت کاهش دهنده چربی است.
نحوه مصرف:
به مدت چند ماه روزانه 2 تا 3 حبه سیر خام را با معده خالی بخورید. همچنین می توانید سیر تازه را در سس سالاد خود قرار دهید.
از طرف دیگر، مکمل های سیر را پس از مشورت با پزشک خود مصرف کنید.

2. سرکه سیب را با عسل بنوشید

سرکه سیب همچنین به کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول کمک می کند.
مطالعه‌ای که در سال 2008 در مجله علوم زیستی پاکستان منتشر شد، نشان داد که سرکه سیب با کاهش تری گلیسیرید و لیپوپروتئین‌های با چگالی کم (LDL یا کلسترول بد) و افزایش سطح HDL، به بهبود پروفایل لیپیدی سرم در موش‌های سالم و دیابتی کمک می‌کند.
نحوه مصرف:
1 قاشق چایخوری سرکه سیب خام و فیلتر نشده را در یک لیوان آب مخلوط کنید.
کمی عسل خام به آن اضافه کنید.
این محلول را دو بار در روز به مدت حداقل چند ماه بنوشید.
همچنین می توانید سرکه سیب را با آب پرتقال تازه، سیب، انگور یا سایر آب میوه ها مخلوط کنید.
توجه: برخی افراد ممکن است پس از مصرف سرکه سیب دچار عوارض جانبی شوند. عوارض جانبی ممکن است شامل فرسایش دندان، رقیق شدن خون، تحریک گلو و کاهش سطح پتاسیم در بدن باشد.

3. پودر دانه گشنیز می تواند مفید باشد

دانه گشنیز یک درمان سنتی محبوب برای تری گلیسیرید بالا است.
بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2008 در مجله زیست‌شناسی زیست‌محیطی منتشر شد، تغذیه با دانه‌های گشنیز به حیوانات منجر به کاهش قابل توجهی در سطح تری گلیسیرید و کلسترول آنها شد. این به اثر کاهش چربی قابل توجه دانه های گشنیز بر متابولیسم لیپیدها بازمی گردد.
نحوه مصرف:
1 تا 2 قاشق چایخوری پودر تخم گشنیز را به 1 فنجان آب اضافه کنید.
آب را بجوشانید و صاف کنید و بگذارید خنک شود.
این محلول را یک یا دو بار در روز به مدت چند ماه بنوشید.

4. یک فنجان گرم محلول فلفل قرمز

استفاده از فلفل کاین می تواند به کاهش سطح تری گلیسیرید کمک کند
فلفل کاین که به خاطر افزودن حرارت تند به غذاهای شما معروف است، به کاهش تری گلیسیرید نیز به طور طبیعی کمک می کند. حاوی ترکیب آلکالوئیدی به نام کپسایسین است که به کاهش تری گلیسیرید و کلسترول LDL در افراد چاق کمک می کند.
نحوه مصرف:
½ تا 1 قاشق چایخوری فلفل قرمز را به 1 فنجان آب داغ اضافه کنید. این محلول را دو بار در روز به مدت چند هفته بنوشید.
گزینه دیگر مصرف مکمل های کاین است. برای دوز مناسب و مناسب بودن آن برای مورد خود با پزشک خود مشورت کنید.
توجه: فلفل کاین ممکن است معده را تحریک کند. بنابراین، اگر از سوزش سر دل یا زخم معده رنج می برید، تنها پس از مشورت با پزشک عمومی باید مصرف شود.

5. دارچین را در رژیم غذایی خود بگنجانید

دارچین ممکن است به کاهش تری گلیسیرید شما کمک کند.
طبق مطالعه‌ای که در سال 2003 در Diabetes Care منتشر شد، دارچین گلوکز و لیپیدها را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می‌بخشد. مصرف روزانه 1 تا 6 گرم دارچین به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند تا تری گلیسیرید و کلسترول LDL خود را کاهش دهند.
یک مطالعه در سال 2016 که در مجله طب سنتی و مکمل منتشر شد نشان داد که مصرف مکمل با 500 میلی گرم عصاره دارچین به مدت دو ماه تأثیر مثبتی بر سطح انسولین ناشتا، گلوکز خون، کلسترول تام و کلسترول LDL دارد و به طور همزمان حساسیت به انسولین را در افراد با گلوکز خون بالا افزایش می دهد.
نحوه مصرف:
¼ قاشق چایخوری دارچین آسیاب شده را به بلغور جو دوسر صبحگاهی خود اضافه کنید. همچنین می توانید دارچین آسیاب شده را روی اسموتی ها، سوپ ها و سالادها بپاشید.
دارچین همچنین به شکل کپسول در اکثر داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی موجود است. مکمل را پس از مشورت با پزشک مصرف کنید.

6. برنج مخمر قرمز مصرف کنید

در طب چینی، برنج مخمر قرمز یک درمان محبوب و اغلب توصیه شده برای کاهش تری گلیسیرید است.
این حاوی گروهی از استاتین‌های طبیعی است و اثر تعدیل‌کننده‌ای بر غلظت چربی‌ها و پروتئین واکنشی c‌ (CRP) دارد. این به نوبه خود به کاهش تری گلیسیرید و سطح کلسترول بالا کمک می کند.
مطالعه‌ای در سال 1997 که در پژوهش Current Therapeutic منتشر شد، نشان داد که برنج مخمر قرمز (که از نظر علمی به عنوان Monascus purpureus شناخته می‌شود) همراه با رژیم غذایی مناسب، اثر مطلوبی برای کاهش چربی در بیماران مبتلا به هیپرلیپیدمی ایجاد می‌ کند. برنج مخمر قرمز را با پیروی از دستورالعمل های آموزنده همراه بسته بندی یا طبق دستور پزشک خود استفاده کنید.
توجه: از مصرف برنج مخمر قرمز در دوران بارداری و شیردهی یا زمانی که از مشکلات کبدی یا کلیوی رنج می برید خودداری کنید. هنگام مصرف محصولات برنج مخمر قرمز احتیاط کنید زیرا برخی از آنها ممکن است حاوی لواستاتین و سایر مواد شیمیایی باشند که ممکن است عوارض جانبی نامطلوبی داشته باشند.

7. خوردن قارچ reishi می تواند کمک کننده باشد

قارچ ریشی به دلیل محتوای بالای مواد محافظ قلب از جمله استرول ها، اسیدهای گانودریک، کومارین، مانیتول و پلی ساکاریدها برای سیستم قلبی عروقی مفید است.
بر اساس یک مطالعه در سال 2016 که در PLOS One منتشر شد، قارچ ریشی، که با نام علمی Ganoderma lucidum شناخته می شود و منشا آن مکزیک است، حاوی ترکیبات فعال زیستی است که خواص هیپوکلسترولمی و اثرات پری بیوتیکی را نشان می دهد.
اسیدهای گانودریک موجود در قارچ ریشی به کاهش سطح تری گلیسیرید، حذف کلسترول اضافی از خون، کاهش فشار خون، کاهش چسبندگی پلاکت ها و حتی به اصلاح آریتمی کمک می کند.
برای کاهش تری گلیسیرید، می توانید از عصاره قارچ ریشی استفاده کنید. دوز مناسب به عواملی مانند سن و شرایط فعلی سلامت بستگی دارد، بنابراین ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
توجه: قارچ ریشی را نباید بیش از 1 ماه به صورت پودر مصرف کرد زیرا مصرف طولانی مدت آن می تواند برای کبد سمی باشد.

8. مصرف فیبر خود را افزایش دهید

فیبر به تنظیم مواد غذایی جذب شده و عبور داده شده از بدن شما کمک می کند و غذاهای پر فیبر می توانند به میزان قابل توجهی تری گلیسیرید و کلسترول LDL شما را کاهش دهند.
فیبرهای محلول و نامحلول هر دو به کاهش تری گلیسیرید کمک می کنند. فیبر محلول تری گلیسیرید اضافی را مانند ژل متصل می کند و دفع آن را برای بدن آسان تر می کند. فیبر همچنین باعث کاهش و کاهش جذب چربی و قند می شود.
فیبر نامحلول به کنترل گرسنگی کمک می کند و جذب مواد مغذی از غذای شما را افزایش می دهد و اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید کمک زیادی می کند.
نحوه مصرف:
غذاهای سرشار از فیبر محلول مانند بلغور جو دوسر، موز، نخود فرنگی و توت فرنگی بخورید.
غذاهای سرشار از فیبر نامحلول مانند غلات کامل، محصولات گندم کامل، لوبیا، سبزیجات و بسیاری از سبزیجات بخورید.
توجه: اگر به تازگی شروع به خوردن غذاهای غنی از فیبر کرده اید، مصرف فیبر خود را به تدریج افزایش دهید تا از ناراحتی ناشی از گاز جلوگیری کنید. در عین حال، مصرف آب خود را افزایش دهید تا به سیستم گوارش کمک کنید تا فیبر را پردازش کند و از یبوست جلوگیری کنید.

9. غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 بخورید

مطالعات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 با کاهش تولید لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) توسط کبد، تسریع حذف شیلومیکرون و VLDL از خون و تبدیل اسیدهای چرب به انرژی (اکسیداسیون) به کاهش تری گلیسیرید کمک می کنند.
یک مطالعه در سال 2011 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داد که دو اسید چرب امگا 3 با زنجیره بلند به نام‌های ایکوزاتترانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) زمانی که در دوزهای بالا در طول 8 هفته مصرف شوند. اثر کاهشی بر تعداد تری گلیسیرید بزرگسالان سالم با هیپرتری گلیسیریدمی متوسط داشت.
نحوه مصرف:
منابع غذایی اسیدهای چرب امگا 3 عبارتند از سالمون، ماهی خال مخالی، ماهی کاد، گردو، حبوبات، سبزیجات برگ سبز، روغن بذر کتان و روغن سویا.
می توانید مکمل هم مصرف کنید. برای دوز صحیح و مدت زمان مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

10. به طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم همچنین می تواند به کاهش سطح تری گلیسیرید شما کمک کند
فعالیت بدنی ممکن است نقش کلیدی در کاهش سطح تری گلیسیرید شما داشته باشد. با این حال، مهم است که برنامه تمرینی خود را مطابق با شدت بیماری و همچنین عوامل خطر فردی تنظیم کنید.
فعال بودن اولین قدم برای سوزاندن چربی اضافی و کاهش وزن است که به طور خودکار در بهبود سطح تری گلیسیرید منعکس می شود. علاوه بر این، به کاهش کلسترول و فشار خون نیز کمک می کند.
مطالعه ای در سال 2013 که توسط مجله فیزیولوژی کاربردی منتشر شد بیان می کند که ورزش استقامتی حاد با شدت بالا برای کاهش افزایش تری گلیسیرید پس از غذا موثرتر از ورزش با شدت متوسط است. از این رو، اگر می خواهید تری گلیسیرید خود را کنترل کنید، تمرینات استقامتی با شدت بالا راه حلی هستند.
با پزشک خود در مورد نوع ورزش هایی که می توانید با توجه به شرایط سلامتی خاص خود انجام دهید، مشورت کنید.

جلوگیری از سطوح بالای تری گلیسیرید

از دست دادن پوند اضافی می تواند به کاهش سطح تری گلیسیرید کمک زیادی کند. اگر اضافه وزن دارید، از دست دادن 5 تا 10 درصد از وزن بدنتان برای سلامتی شما به طور کلی و سطح تری گلیسیرید به طور خاص معجزه می کند.
با پرهیز از شیرینی‌ها، نوشابه‌های گازدار و سایر نوشیدنی‌های شیرین، قند اضافه شده را کاهش دهید.
چربی های اشباع شده را با چربی های چند غیراشباع سالم مانند روغن گلرنگ، ذرت و سویا یا چربی های تک غیراشباع سالم مانند روغن کانولا و زیتون جایگزین کنید.
از آنجایی که کربوهیدرات اضافی در رژیم غذایی شما همان چیزی است که بعداً به تری گلیسیرید تبدیل می شود، پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات ضروری است.
مصرف الکل را به حداقل برسانید، زیرا حتی مقدار کمی از آن می تواند آسیب قابل توجهی به سطح تری گلیسیرید وارد کند.
از یک الگوی غذایی منظم پیروی کنید، به جای 3 وعده غذایی بزرگ، به شش وعده غذایی کوچک در طول روز تقسیم کنید.

نکات اضافی برای افزایش سطح تری گلیسیرید

فروکتوز را با اجتناب از شربت ذرت و میوه های خشک مانند کشمش و خرما محدود کنید.
از یک رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید.
لبنیات معمولی خود را با محصولات کم چرب جایگزین کنید.
مصرف چربی های اشباع موجود در گوشت قرمز، مرغ، کره، پنیر، شیر و روغن نارگیل و نخل را کاهش دهید.
از غذاهای تصفیه شده و فرآوری شده که می تواند باعث افزایش ناگهانی انسولین بدن شما شود، که می تواند منجر به افزایش تری گلیسیرید شود، خودداری کنید.
مصرف آجیل های درختی مانند بادام، گردو، بادام هندی، گردو و غیره را افزایش دهید، زیرا آنها منابع غنی فیبر، اسیدهای چرب امگا 3 و چربی های غیر اشباع هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

نظارت منظم بر سطح تری گلیسیرید به پیشگیری از سایر بیماری های مرتبط کمک می کند. بنابراین، انجام غربالگری های منظم ضروری است.
برای بزرگسالان بالای 20 سال، توصیه می شود که هر 4 تا 6 سال یک بار پروفایل لیپیدی دریافت کنند. در مورد کودکان، توصیه می شود که یک بار بین سنین 9 تا 11 سالگی و سپس یک بار دیگر بین 11 تا 20 سالگی پروفایل لیپید را انجام دهند.
اگر تری گلیسیرید بالایی دارید، می توانید با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و برخی درمان های خانگی ساده سطح تری گلیسیرید خود را کاهش دهید. در عین حال، باید به مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید.
کلمه پایانی
تغییرات ذکر شده در شیوه زندگی، توصیه‌های غذایی و درمان‌های خانگی می‌تواند به کاهش سطح بالای تری گلیسیرید کمک کند، اما آنها به عنوان جایگزینی برای داروهای تجویز شده توسط پزشک عمل نمی‌کنند.
شما می توانید از این مداخلات خودمراقبتی به عنوان مکمل درمان اصلی خود استفاده کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search