رژیم غذایی

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها: نکاتی برای مدیریت آن

مدیریت عوارض انتی بیوتیک ها با مواد غذایی

آنتی بیوتیک ها می توانند به مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک کنند که به خودی خود از بین نمی روند، اما می توانند عوارض جانبی از خفیف تا شدید داشته باشند. آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که به درمان برخی از عفونت های باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی، سیاه سرفه یا عفونت های دستگاه ادراری کمک می کنند.

آنتی بیوتیک ها یکی از بزرگترین اکتشافات پزشکی مدرن هستند. آنها جان های بی شماری را نجات داده اند و به مبارزه با بسیاری از بیماری های کشنده کمک کرده اند.
طبق تعریف «آنتی بیوتیک ها» داروهایی هستند که رشد باکتری های عامل بیماری را در بدن از بین می برند یا متوقف می کنند. آنها در درمان بیماری های عفونی استفاده می شوند و در دنیای امروز ضروری شده اند. با این حال، عوارض جانبی خاصی با مصرف آنتی بیوتیک همراه است. نگاهی عمیق تر به آنها بیندازید و در این مقاله یاد بگیرید که چگونه از آنها دوری کنید.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک

دانستن اینکه چه عوارض جانبی ممکن است هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها تجربه کنید، می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا واکنشی به دارو دارید یا خیر. توانایی شناسایی علائم همچنین می تواند به شما کمک کند که بدانید چه زمانی باید به مراقبت های پزشکی مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سردرد

سردرد یکی از عوارض جانبی رایج مصرف آنتی بیوتیک های خاص است. این آنتی بیوتیک ها عبارتند از:
آگمنتین (آموکسی سیلین به اضافه کلاولانات): این دارو عفونت های باکتریایی گوش، ریه، سینوس، پوست و دستگاه ادراری و برخی عفونت های مقاربتی (STIs) را درمان می کند.
Kflex (سفالکسین): این پنومونی و سایر عفونت های دستگاه تنفسی را درمان می کند.
مونورول (فسفومایسین): این دارو عفونت های دستگاه ادراری را درمان می کند.
نیتروفورانتوئین: این دارو عفونت های دستگاه ادراری را درمان می کند. نام های تجاری عبارتند از Furadantin، Macrobid و Macrodantin.
وانکومایسین: کولیت ناشی از باکتری و التهاب روده بزرگ را درمان می کند. نام های تجاری عبارتند از Firvanq و Vancocin.
کینولون ها: این گروه از آنتی بیوتیک ها شامل نورفلوکساسین، سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین و موکسی فلوکساسین است که همگی انواع مختلف عفونت های باکتریایی را درمان می کنند.
اگر درمان آنتی بیوتیکی شما باعث سردرد می شود، مسکن های بدون نسخه (OTC) مانند تیلنول یا موترین ممکن است به تسکین کمک کنند.

مشکلات گوارشی

اکثر آنتی بیوتیک ها می توانند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات گوارشی شوند. برخی از عوارض جانبی ممکن است عبارتند از:
ناراحتی شکمی
درد شکم
فقدان اشتها
نفخ
یبوست
تهوع و استفراغ
اسهال
در حالی که ممکن است در حین مصرف آنتی بیوتیک ها نتوانید به طور کامل از ناراحتی های گوارشی جلوگیری کنید، می توانید به مدیریت علائم خود کمک کنید. هیدراته ماندن می تواند به مدیریت برخی از مشکلات گوارشی کمک کند.
اگر ناراحتی گوارشی شدیدی را تجربه می کنید که از بین نمی رود، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. این می تواند نشانه کلستریدیوم دیفیسیل باشد، یک عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک که باعث اسهال می شود که می تواند منجر به آسیب شدید روده بزرگ شود. این عفونت حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

حساسیت به نور خورشید

برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند باعث حساسیت به نور شوند، به این معنی که چشم ها و پوست شما نسبت به نور خورشید حساس تر می شوند. حساسیت به نور می تواند باعث تحریک پوست یا حتی یک واکنش آلرژیک به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید شود، اگرچه ممکن است این واکنش تا چند روز به تعویق بیفتد.
آنتی بیوتیک هایی که ممکن است باعث حساسیت به نور شوند عبارتند از:
سیپرو (سیپروفلوکساسین): این دارو پنومونی، سوزاک، اسهال عفونی و عفونت های باکتریایی پوست، استخوان، مفاصل، شکم و پروستات را درمان می کند.
لووفلوکساسین: این دارو پنومونی و عفونت های باکتریایی کلیه، پروستات و پوست را درمان می کند.
افلوکساسین: این دارو پنومونی و عفونت های باکتریایی پوست، مثانه، اندام های تناسلی و پروستات را درمان می کند.
پریمسول (تری متوپریم): این دارو عفونت های مجاری ادراری، اسهال مسافرتی را درمان می کند و می تواند در ترکیب با سایر داروها برای درمان پنومونی استفاده شود.
آکرومایسین V (تتراسایکلین): این دارو پنومونی، عفونت‌های پوست، چشم، سیستم لنفاوی، روده‌ای، تناسلی و ادراری و برخی عفونت‌های ناشی از کنه، شپش و کنه را درمان می‌کند.
داکسی سایکلین: برای درمان یا پیشگیری از سیاه زخم استفاده می شود. همچنین می توان از آن با سایر داروها برای درمان روزاسه استفاده کرد.
در حین مصرف آنتی بیوتیک نمی توان از ایجاد حساسیت به نور جلوگیری کرد، اما می توانید با محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر اثرات آن انجام دهید. شما می توانید اقدامات احتیاطی در برابر خورشید انجام دهید که عبارتند از:
استفاده از عینک آفتابی محافظت شده در برابر اشعه ماوراء بنفش برای محافظت از چشمان خود
انتخاب پیراهن آستین بلند و شلوار بلند هنگام بیرون رفتن در آفتاب
انتخاب یک ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر برای محافظت در برابر اشعه UV
ماندن در سایه یا داخل خانه زمانی که خورشید در شدیدترین حالت خود قرار دارد، بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر.
یک کلاه لبه گشاد بگیرید تا نور خورشید از سر و صورتتان دور شود.

عفونت های مخمری و سایر عفونت های قارچی

آنتی‌بیوتیک‌ها برای مبارزه با باکتری‌هایی که باعث عفونت شما می‌شوند، کار می‌کنند، اما می‌توانند باکتری‌های «خوب» بدن شما را نیز از بین ببرند. با خلاص شدن از شر باکتری های مفید، آنتی بیوتیک ها می توانند احتمال ابتلا به عفونت قارچی مانند عفونت مخمری را افزایش دهند.
در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید:
اگر مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستید، از پزشک خود در مورد مصرف یک ضد قارچ همراه با آنتی بیوتیک ها بپرسید.
از مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری کنید مگر اینکه کاملا ضروری باشد.
بهداشت را رعایت کنید مانند تعویض سریع لباس های خیس یا عرق کرده.

رنگ آمیزی دندان

آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین کلاس قدیمی‌تر ممکن است باعث ایجاد لکه‌های دائمی دندان در کودکان زیر 8 سال شوند.
شواهد نشان می دهد که دوره کوتاه داکسی سایکلین، نوع جدیدتر تتراسایکلین، عوارض جانبی مرتبط با دندان مانند رنگ آمیزی ایجاد نمی کند.
قبل از مصرف تتراسایکلین حتماً با یک ارائه دهنده مراقبت های سلامتی در مورد خطر لکه شدن دندان صحبت کنید.

تاندونیت

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است بین آسیب تاندون و آنتی بیوتیک ها ارتباطی وجود داشته باشد، اگرچه این عارضه جانبی غیر معمول است
یک مطالعه نشان می دهد که آنتی بیوتیک لووفلوکساسین ممکن است خطر پارگی تاندون را افزایش دهد. لووفلوکساسین بخشی از گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام فلوروکینولون ها است. سایر آنتی بیوتیک های موجود در این کلاس با خطر مشابهی همراه نیستند

عوارض

همچنین ممکن است در هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها عوارضی وجود داشته باشد. در اینجا چند واکنش احتمالی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید.

تداخلات دارویی

مصرف آنتی بیوتیک ها در کنار سایر داروها گاهی اوقات می تواند اثرات مضری داشته باشد. یک ارائه دهنده مراقبت های سلامتی یا یک داروساز می تواند به شما بگوید که آیا آنتی بیوتیک ها با داروهای فعلی شما تداخل دارند یا خیر.
برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است با رقیق کننده های خون تداخل داشته باشند. به عنوان مثال، مصرف آنتی بیوتیک سفالوسپورین ممکن است بی خطر نباشد اگر در حال حاضر از رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنید.
یک نوع آنتی بیوتیک، ریفامایسین، ممکن است با کاهش اثربخشی قرص با قرص های ضد بارداری تداخل داشته باشد.
علاوه بر این، تتراسایکلین ها، ماکرولیدها و فلوروکینولون ها می توانند با داروهای مختلف تداخل داشته باشند.
از مخلوط کردن الکل با آنتی بیوتیک ها خودداری کنید زیرا ممکن است خطر عوارض جانبی مانند حالت تهوع، سردرد و سرگیجه را افزایش دهد. در برخی موارد، الکل ممکن است اثر بخشی آنتی بیوتیک های خاص را کاهش دهد. با این حال، رابطه بین الکل و آنتی بیوتیک ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارد

عکس العمل های آلرژیتیک

برخی از افراد به آنتی بیوتیک های خاصی حساسیت دارند. ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی معمولاً قبل از تجویز آنها از شما می پرسند که آیا شما به آنتی بیوتیک ها حساسیت دارید یا خیر. اگر قبلا هرگز آنها را مصرف نکرده اید، ممکن است تا زمانی که علائم یک واکنش را در خود ایجاد نکرده باشید، ندانید که آلرژی دارید.
یک واکنش آلرژیک خفیف ممکن است شامل موارد زیر باشد:
کهیرها
خارش
بثورات پوستی
برافروختگی پوست
واکنش شدید به آنتی بیوتیک ها می تواند تهدید کننده زندگی باشد. علائم یک واکنش آلرژیک شدید یا آنافیلاکسی ممکن است شامل کهیر باشد. تورم زبان، گلو یا لب ها؛ مشکل در تنفس، یا مشکل در بلعیدن.
اگر به آنچه مشکوک هستید واکنش آلرژیک به آنتی بیوتیک ها دارید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
مقاومت باکتریایی
استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند به مقاومت باکتریایی کمک کند و افراد را در برابر عوارض جدی ناشی از عفونت های باکتریایی آسیب پذیر کند.
مقاومت باکتریایی زمانی رخ می دهد که باکتری ها در بدن شما در برابر آنتی بیوتیک ها دفاع کنند. این می تواند باعث بی اثر شدن آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های باکتریایی جدید شود. سپس باکتری ها می توانند رشد کرده و تکثیر شوند.

راه های مقابله با عوارض جانبی آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها می توانند طیف وسیعی از عوارض جانبی از حالت تهوع، اسهال و معده درد گرفته تا ضعف، از دست دادن اشتها و به ندرت عفونت های قارچی داشته باشند.
در اینجا چند نکته آسان برای مقابله با این عوارض جانبی وجود دارد.

1. مصرف فیبر خود را افزایش دهید

یکی از عوارض جانبی رایج مصرف آنتی بیوتیک اسهال و معده درد است. اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک به دلیل اختلال در باکتری های طبیعی روده رخ می دهد.
یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند از این اثرات جلوگیری کند و به مدفوع شما کمک کند زیرا فیبر تغذیه باکتری های روده را فراهم می کند. برخی از نمونه‌های غذاهای غنی از فیبر عبارتند از: موز، عدس، لوبیا و سیب.

2. سعی کنید از مکمل های پروبیوتیک یا غذاهای غنی از پروبیوتیک استفاده کنید

پروبیوتیک ها یکی دیگر از داروهای مفید برای اسهال ناشی از آنتی بیوتیک هستند. از آنجایی که آنتی بیوتیک ها نمی توانند بین باکتری های خوب و عامل بیماری تمایز قائل شوند، اغلب باکتری های سالم روده را مختل کرده و کاهش می دهند.
پروبیوتیک ها حاوی باکتری های مفیدی هستند که در دستگاه گوارش شما نیز یافت می شوند و پس از مصرف دوز آنتی بیوتیک به پر کردن کلنی های آن ها کمک می کنند. می توانید از پزشک خود بخواهید که همراه با آنتی بیوتیکی که مصرف می کنید، یک پروبیوتیک تجویز کند.
2 ساعت قبل و بعد از مصرف داروی آنتی بیوتیک پروبیوتیک مصرف نکنید.

3. گیاهان تقویت کننده سیستم ایمنی را امتحان کنید

بهترین راه برای مبارزه با اثرات سوء هر بیماری، دارو یا انگل، داشتن یک سیستم ایمنی قوی است. چندین درمان طبیعی می تواند به تقویت ایمنی شما کمک کرده و شما را قوی تر کند. برخی از آنها همچنین حاوی خواص ضد باکتریایی هستند که ممکن است به مبارزه با عفونت کمک کنند.
قارچ، سیر، بربرین، چریش و غیره، همگی داروهای طبیعی قوی هستند که می‌توانید همراه با آنتی‌بیوتیک‌ها (البته با تأیید پزشک) امتحان کنید.

4. چای زنجبیل بنوشید

زنجبیل حاوی ترکیب فعالی به نام جینجرول است که دارای خواص آنتی بیوتیکی است که می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند.
زنجبیل همچنین حاوی چندین آنتی اکسیدان و عوامل ضد التهابی است که می توانند معده تحریک شده را تسکین دهند و اسهال را تسکین دهند.
می توانید با اضافه کردن زنجبیل رنده شده به ۲ فنجان آب، چای زنجبیل درست کنید. این چای را بجوشانید و قبل از نوشیدن آن را صاف کنید. برای طعم دادن می توانید مقداری لیمو و عسل اضافه کنید.

5. مکمل های خار مریم را مصرف کنید

داروهای قوی مانند آنتی بیوتیک های با دوز بالا می توانند اثرات مضری بر کبد شما داشته باشند، جایی که آنتی بیوتیک تجزیه می شود. خوشبختانه، برخی از گیاهان طبیعی مفید می توانند این عوارض جانبی را کاهش داده و از کبد شما محافظت کنند. خار مریم یکی از آنهاست.
ماده فعال سیلیبینین موجود در خار مریم یک عامل سم زدایی است و به محافظت از سلول های کبد در برابر آسیب کمک می کند. یکی دیگر از مواد موجود در خار مریم، سیلیمارین، ممکن است به حفظ سلامت سلول های کبد شما کمک کند.
می توانید از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف مکمل های خار مریم همراه با آنتی بیوتیکی که برای شما تجویز می شود بی خطر است یا خیر.

6. سبزیجات فراوان بخورید و از مصرف زیاد شکر و نشاسته پرهیز کنید

باکتری های مفید در روده شما با مواد مغذی تامین شده توسط سبزیجات، میوه ها و غلات رشد می کنند. از سوی دیگر، غذاهای کم ارزش غذایی مانند لبنیات فرآوری شده، گوشت یا اقلام حاوی قند، سوخت برای پاتوژن ها هستند.
مواد مغذی موجود در سبزیجات برگ سبز نیز به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می کند.

7. از گریپ فروت، کلسیم زیاد و الکل خودداری کنید

گریپ فروت حاوی "فورانوکومارین" است، گروهی از ترکیبات که می توانند در مکانیسم جذب آنتی بیوتیک ها در بدن اختلال ایجاد کنند. همین امر ممکن است در مورد مکمل های کلسیم نیز اتفاق بیفتد. کلسیم بیش از حد از جذب دارو در جریان خون جلوگیری می کند.
الکل نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام مصرف آنتی بیوتیک باید از آن اجتناب کنید. می تواند باعث افزایش ضربان قلب، سرگیجه، مشکلات معده و خواب آلودگی شود.

8. با پزشک خود صحبت کنید

اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک دچار استفراغ شدید، اسهال، ضعف و غیره شدید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض جانبی آنتی بیوتیکی که بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد
داروهای آنتی بیوتیکی عوارض جانبی زیادی دارند. بیشتر اینها روی سیستم گوارش تأثیر می گذارد، مانند معده درد، اسهال، استفراغ و حالت تهوع.
واکنش های آلرژیک آنتی بیوتیکی
برخی از افراد ممکن است واکنش های آلرژیک مانند سرفه، مشکل در تنفس و بثورات را نیز تجربه کنند. به ندرت، واکنش های آلرژیک شدید ممکن است در برخی افراد باعث آنافیلاکسی شود.
تتراسایکلین ها و حساسیت به نور
گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام تتراسایکلین ها برخی از افراد را به نور روشن حساس می کند. ممکن است باعث بثورات پوستی، تغییر رنگ یا خارش شود.
فلوروکینولون ها
فلوروکینولون ها ممکن است باعث مشکلات مفصلی شوند. همچنین باعث درد شدید در عضلات و مفاصل می شود. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی بالقوه جدی در افراد مبتلا به بیماری قلبی داشته باشند.
کلمه پایانی
داروهای آنتی بیوتیک به بخش مهمی از سیستم مراقبت های بهداشتی تبدیل شده اند. متأسفانه، آنها با برخی از عوارض جانبی همراه هستند که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.
بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف نکنید. در صورت استفراغ شدید، اسهال، تورم یا خس خس سینه بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search