رژیم غذایی

گیاهانی که ممکن است در کنترل بارداری کمک کنند

گیاهان موثر در کنترول بارداری

آیا به دنبال روش طبیعی تری برای جلوگیری از بارداری هستید؟ پیشگیری از بارداری همانطور که از نامش پیداست راهی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته است.

روش‌های پیشگیری از بارداری شامل دارو، وسیله‌ای مانند دستگاه داخل رحمی، موانع فیزیکی مانند کاندوم یا رفتارهایی مانند دنبال کردن چرخه ماهانه برای انجام رابطه جنسی در مرحله قبل از تخمک‌ گذاری است.
از لحاظ تاریخی، زنان در سراسر جهان از گیاهان خاصی استفاده می‌کنند که به عنوان پیشگیری از بارداری یا تحریک قاعدگی عمل می‌کنند. اگرچه شواهدی مبنی بر اثربخشی این گیاهان به شدت کم است، زنان در برخی مناطق روستایی هنوز ترجیح می دهند از گیاهان برای جلوگیری از بارداری ناخواسته استفاده کنند.
گیاهانی که به عنوان پیشگیری از بارداری عمل می کنند
این گیاهان معمولاً به عنوان پیشگیری از بارداری استفاده می شوند.
آگاهی از باروری
این روش ها بر اساس بدن شما بدون دستگاه، بدون دارو هستند. آن‌ها رایگان یا کم‌هزینه، ایمن هستند و زمانی که به‌ درستی از آن‌ها استفاده کنید، می ‌توانند کاملاً مؤثر باشند. اما انجام این کار همیشه آسان نیست.
ایده اصلی این است که پیش بینی کنید در کدام روزهای ماه بیشتر احتمال دارد باردار شوید. در آن روزها از رابطه جنسی خودداری خواهید کرد.
اگر سیکل منظمی دارید و روش آگاهی از باروری خود را کاملاً رعایت می کنید، احتمال بارداری شما می تواند کمتر از 5٪ باشد. اما اگر از این روش ها به طور کامل استفاده نکنید، به خصوص اگر دوره های قاعدگی شما نامنظم باشد، احتمال آن می تواند به 24 درصد برسد.
برای مقایسه، شانس بارداری شما برای استفاده معمولی (نه کامل) از سایر روش های کنترل بارداری عبارتند از:
18٪ اگر فقط از کاندوم مردانه استفاده می کنید
12 درصد با دیافراگم
9٪ اگر قرص های ضد بارداری مصرف می کنید یا از چسب ضد بارداری یا حلقه واژینال استفاده می کنید
در صورت کاشت ایمپلنت یا استفاده از IUD کمتر از 1٪
نمونه هایی از آگاهی از باروری عبارتند از روش ریتم، روش روزهای استاندارد، بررسی مخاط دهانه رحم و استفاده از دمای پایه بدن. برای افزایش اثربخشی آنها می توانید همزمان از بیش از یکی از این روش ها استفاده کنید.

پیشگیری از بارداری گیاهی

برخی از گیاهان به عنوان راه هایی برای جلوگیری از بارداری تبلیغ می شوند. اما تحقیقات بسیار کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد. و FDA هیچ یک از آنها را تایید نکرده است.
شاید شنیده باشید:
چریش
لوبیا کرچک
گوسیپول (برای مردان)
تاک خدای تندر Thunder god vine (برای مردان)
اوودیا
هویج وحشی (توری ملکه آن)
زردچوبه
زنجبیل
دانه انبه
به این گیاهان گفته می شود:
از آزاد شدن تخمک در بدنتان جلوگیری می کند
از بارور شدن تخمک توسط اسپرم جلوگیری می کند
از لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم جلوگیری می کند
اما تحقیقات بسیار کمی برای حمایت از این ادعاها یا در مورد اینکه چقدر خوب کار می کنند وجود دارد. برخی از روش های گیاهی سمی هستند. بنابراین ابتدا باید با پزشک خود در مورد اینکه چه چیزی بی خطر است صحبت کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. گیاه هویج وحشی Queen Anne’s lace

گیاه توری همچنین به عنوان هویج وحشی شناخته می‌ شود، دانه‌های توری ملکه آنه در طول تاریخ اروپا به‌عنوان سقط ‌آور (ترکیباتی که باعث سقط جنین می ‌شوند)، آمینوگوگ (ترکیباتی که باعث قاعدگی می‌شوند)، پیشگیری از بارداری، و تقویت‌کننده جنسی توصیف شده‌اند. همچنین در هند و آمریکای شمالی به دلیل توانایی ضد باروری برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود.
مطالعات حیوانی نشان داده است که ملکه آنه توانایی آنتی پروژسترون دارد و از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم جلوگیری می کند.
اگرچه زنان دانه ها را برای پیشگیری از بارداری می جوند، اما برای اثبات ایمنی و کارایی ملکه آنه به داده های علمی بیشتری نیاز است.

2. پونه پنی رویال

پنی رویال از خانواده نعناعیان است و رایحه ای قوی شبیه نعناع دارد. برای ایجاد قاعدگی و تسکین ناراحتی های قاعدگی استفاده می شد. همچنین به عنوان یک سقط جنین برای خاتمه و پایان دادن به بارداری های ناخواسته استفاده می شد.
مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که پنی‌رویال هورمون‌هایی را که باعث بارداری می‌شوند و استفاده از آن به‌عنوان پیشگیری از بارداری بلافاصله پس از رابطه جنسی ایمن برای جلوگیری از بارداری تعدیل می‌کند.
پنی رویال را می توان به عنوان چای دم کرده و به طور منظم مصرف کرد.

3. گیاه درمنه

درمنه از خانواده Asteraceae است و در آسیا، اروپا و آمریکای شمالی یافت می شود. همچنین معمولاً با نام‌های ماگورت، تنباکوی ملوانی، افسنطین معمولی، گیاه فلون و گیاه سنت جان نیز شناخته می‌شود و دارای اثر ضدباروری قوی است.
در موش‌ها، یک بار تزریق عصاره درمنه به واژن مانع از لقاح با کشتن اسپرم شد. وقتی این موش‌های ماده اجازه جفت‌گیری پیدا کردند، تولید زایمان کمتر شد.
شواهد انسانی وجود ندارد، اما می توان برگ ها را در چای دم کرده و مصرف کرد.

4. چریش

گزارش شده است که روغن چریش به دست آمده از برگ چریش باعث از بین رفتن اسپرم ها (در مطالعات حیوانی و انسانی) در عرض 30 ثانیه پس از تماس می شود.
هنگامی که روغن چریش در داخل واژن استفاده می شود، می تواند از کاشت تخمک بارور شده در روزهای 2 تا 7 بارداری مورد انتظار جلوگیری کند. این ناباروری در عرض یک ماه پس از قطع مصرف روغن چریش کاملا قابل برگشت است.
روغن چریش برای این اثر بسیار کمی مورد نیاز است و باید مراقب بود که بیش از حد از آن استفاده نکنید

اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفته شود

داروهای گیاهی شواهد علمی کمی برای ایمنی در استفاده انسانی دارند و خطر آسیب رساندن به خانمی را که از آنها استفاده می کنند، دارند. خواندن اقدامات احتیاطی و همچنین مشورت با پزشک یا گیاه شناس برای شناسایی دوز و روش مصرف ایمن ضروری است.
تمام گیاهان ذکر شده در مقاله به عنوان کنترل بارداری عمل می کنند و برای سقط بارداری ناخواسته تبلیغ نمی شوند.
سوالات پرطرفدار
چند راه طبیعی برای جلوگیری از بارداری چیست؟
چرخه ماهانه خود را دنبال و پیگیری کنید تا در آن دوره رابطه جنسی ایمن داشته باشید.
آیا ریشه زنجبیل به عنوان ضد بارداری نیز عمل می کند؟
برخی از درمان های سنتی شامل استفاده از زنجبیل برای تقویت قاعدگی است. با این حال نقش آن در جلوگیری از بارداری مطالعه نشده است. بنابراین، بهتر است از استفاده از زنجبیل برای چنین اهدافی خودداری کنید.
آیا خار مریم باعث نازایی می شود؟
برخی از زنان خار مریم را برای ایجاد عقیمی موقت مصرف می کنند. با این حال، یک مطالعه استفاده از آن را در بهبود باروری گزارش کرده است و در افزایش شانس IVF استفاده می شود.
کلمه پایانی
پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از وقوع بارداری ناخواسته انجام می شود. داروهای گیاهی از زمان های قدیم مورد استفاده قرار گرفته اند و می توانند در پیشگیری از بارداری موثر باشند.
یادآوری این نکته مهم است که این گیاهان باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرند تا اثربخشی و ایمنی آنها در انسان شناسایی شود و استفاده بیش از حد می تواند خطرناک باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search