رژیم غذایی

ماهی تیلاپیا برای کاهش وزن

ماهی تیلاپیا برای کاهش وزن

بله، مصرف مکرر ماهی تیلاپیا tilapia می تواند راه خوبی برای کاهش وزن باشد. ماهی تیلاپیا به دلیل داشتن چربی کم تا متوسط و پروتئین با کیفیت بالا یک ماهی محبوب است. این ماهی فواید سلامتی متعددی از نظر کاهش وزن، افزایش متابولیسم و حفظ توده عضلانی دارد.

ماهی تیلاپیا یک ماهی آب شیرین به طور گسترده در جهان است. منشاء آن آفریقا و خاورمیانه است، اما در بسیاری از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری نیز به وفور یافت می شود.
وقتی صحبت از کاهش وزن می شود، خوردن پروتئین فرآوری نشده و با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. مطالعات اخیر رابطه ای بین مصرف پروتئین بیشتر از مقدار توصیه شده روزانه (2 گرم پروتئین برای هر کیلوگرم در روز) و کاهش وزن پایدار پیدا کرده است.
همه ماهی ها سرشار از پروتئین هستند و می توانند مکمل ارزشمندی برای هر رژیم غذایی کاهش وزن باشند. طبیعتا ماهی تیلاپیا تفاوتی ندارد.
بسیاری از مردم به «بد» یا «کثیف بودن ماهی تیلاپیا» مشکوک هستند، که باعث می‌شود بسیاری از آنها بپرسند که آیا ماهی برای شما مضر است یا خیر. به این دلیل که تیلاپیا به آلودگی شهرت دارد.
در گذشته، برخی از ماهی تیلاپیا پرورش یافته در مزرعه از فضولات حیوانات تغذیه می کردند. با این حال، بیشتر شیوه‌های کشاورزی از آن زمان تغییر کرده است. با این وجود، کیفیت ماهی تیلاپیا بر اساس محل تهیه ماهی متفاوت است.

تیلاپیا: چرا این ماهی مورد توجه منفی قرار می گیرد؟

تیلاپیا عمدتاً به دلیل نحوه پرورش ماهی مورد توجه منفی قرار می گیرد. ماهی تیلاپیا که در آمریکا خریداری می کنید بیشتر از کشورهای دیگر از جمله آسیا و آمریکای لاتین وارد می شود. دانشگاه پردو خاطرنشان می کند که بیشتر ماهی تیلاپیا در غرب میانه، منطقه ای که دانشگاه در آن قرار دارد، رشد می کند، به صورت زنده در بازارهای قومی فروخته می شود. همچنین می‌توان آن را در بازارهای کشاورز، از رستوران‌ها و مستقیماً از کشاورزانی که آن را پرورش می‌دهند، خریداری کرد.
"Tilapia" یک اصطلاح کلی برای چندین گونه ماهی از خانواده Cichlidae است. رایج ترین گونه ها عبارتند از:
آبی
موزامبیک
قرمز (ترکیبی از آبی و موزامبیک)
نیل
کارشناسان توصیه می کنند ماهی تیلاپیا را بر اساس محل تهیه آن با دقت انتخاب کنید و از چین اجتناب کنید. منابع پیشنهادی شامل موارد زیر است:
اکوادور و پرو بهترین منابع در نظر گرفته می‌شوند که از مواد شیمیایی کم یا بدون استفاده و فقط مقدار کمی پودر ماهی (پودر ماهی در خوراک) استفاده می‌کنند.
کلمبیا، هندوراس، اندونزی، مکزیک و تایوان جایگزین های خوبی هستند (شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آنها ممکن است از مواد شیمیایی غیرقانونی استفاده کنند و ممکن است به درستی در دولت ثبت نشده باشند).
به دنبال تیلاپیا باشید که دارای گواهینامه شورای نظارت بر آبزی پروری، گواهی BAP (بهترین گواهینامه آبزی پروری)، یا تایید شده توسط Naturland است.
تیلاپیا از چین ممکن است حاوی آنتی بیوتیک ها و مواد ضد میکروبی غیرقانونی باشد که آنها را به خطرناک ترین انتخاب تبدیل می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه خوردن ماهی تیلاپیا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

همانطور که گفته شد، تیلاپیا منبع خوبی از پروتئین است در حالی که کالری، کربوهیدرات و چربی کمی دارد.
رژیم غذایی با پروتئین بالا متابولیسم را افزایش می دهد و تعداد کالری هایی را که حتی در حالت استراحت می سوزانید افزایش می دهد. این اثرات در مقایسه با یک رژیم غذایی معمولی با کالری محدود منجر به کاهش قابل توجه چربی بیشتر می شود.
یک وعده 87 گرمی ماهی تیلاپیا حاوی 111 کالری، 23 گرم پروتئین و 2.3 گرم چربی است. در مقایسه، در اینجا مقدار پروتئین و محتوای چربی برای همان وزن سایر گزینه های غذایی با پروتئین بالا آورده شده است:
97 درصد گوشت گاو بدون چربی حاوی 105 کالری، 19 گرم پروتئین و 2.6 گرم چربی است.
سینه مرغ 96 کالری، 20 گرم پروتئین و 1.1 گرم چربی دارد.
ماهی سالمون حاوی 110 کالری، 18 گرم پروتئین و 3.8 گرم چربی است.
بنابراین، تیلاپیا می تواند یک گنجاندن عالی و مقرون به صرفه برای رژیم کاهش وزن باشد.

تغذیه در ماهی تیلاپیا

تیلاپیا همچنین منبع بسیار خوبی از سایر مواد مغذی است که آن را به یک مکمل ارزشمند برای هر رژیم غذایی تبدیل می کند. یک فیله ماهی تیلاپیا پخته شده (87 گرم) حاوی 111 کالری و 23 گرم پروتئین است. همچنین ارائه می دهد:
16 درصد از نیاز روزانه به ویتامین D
26 درصد از نیاز روزانه به ویتامین B3
68 درصد از نیاز روزانه به ویتامین B12
12 درصد از نیاز روزانه به ویتامین B5
86 درصد از نیاز روزانه به سلنیوم
14 درصد از نیاز روزانه به فسفر
روش های تهیه ماهی تیلاپیا
ماهی تیلاپیا یک ماهی همه کاره است که می توانید آن را به روش های مختلفی طبخ کنید، از جمله:
پخته شده
سرخ شده در روغن
سرخ شده
کباب شده
بخارپز شده
با این حال، اگر تیلاپیا می ‌پزید، مطمئن شوید که دمای داخلی آن حداقل به 145 درجه فارنهایت برسد.

احتیاط با ماهی تیلاپیا

با توجه به ماهیت آلودگی که در آن ماهی تیلاپیا رشد می کند، دو نگرانی اصلی در مورد مصرف آن وجود دارد.
از آنجایی که تیلاپیا می تواند در آب های آلوده رشد کند، در معرض خطر آلوده شدن به پاتوژن های مقاوم به آنتی بیوتیک است. و هنگامی که این ماهی ها مصرف می شوند، این مقاومت به انسان منتقل می شود که می تواند بار سنگینی بر سیستم مراقبت های بهداشتی وارد کند، زیرا پاتوژن های مقاوم به آنتی بیوتیک می توانند باعث عفونت هایی شوند که برای مدت طولانی باقی می مانند و با آنتی بیوتیک های رایج قابل درمان نیستند.
همچنین، ماهی تیلاپیا در آب های آلوده به زباله های صنعتی که حاوی فلزات سنگین است، رشد می کند. این فلزات سنگین در گوشت ماهی تیلاپیا انباشته می شوند و می توانند منبع فلزات سنگین در رژیم غذایی انسان باشند.
اگرچه اگر ماهی به مقدار زیاد روزانه خورده شود، مقدار فلز سنگین خطرناک است، ماهی تیلاپیا پرورشی احتمالاً گزینه مطمئن‌تری است.
همچنین مهم است که توجه داشته باشید که همه ماهی تیلاپیا به مقاومت آنتی بیوتیکی کمک نمی کند. بیشتر پرورش دهندگان ماهی، ماهی های خود را در آب تمیز پرورش می دهند و این ماهی عموماً برای مصرف بی خطر است.
غذای آماده عملی
تیلاپیا منبع خوبی از پروتئین بدون چربی است و بنابراین برای کاهش وزن مفید است.
رژیم های غذایی با پروتئین بالا متابولیسم را افزایش می دهند، که کالری سوزانده شده را حتی در زمان استراحت افزایش می دهد و بنابراین به کاهش وزن پایدار در دراز مدت کمک می کند.
خلاصه
تیلاپیا شهرت بدی دارد زیرا برخی از شیوه های کشاورزی ممکن است ماهی را ناسالم یا برای خوردن ناامن کند. با این حال، اگر از ماهی تیلاپیا که در چین پرورش می‌یابد اجتناب می‌کنید و تیلاپیا را از کشورهایی مانند اکوادور یا پرو می‌خرید، این مسائل کمتر نگران کننده هستند.
تیلاپیا سرشار از پروتئین، کم کالری و حاوی بسیاری از مواد مغذی حیاتی است. برخی از مزایای سلامتی تیلاپیا ممکن است شامل محافظت از قلب و استخوان ها و جلوگیری از سرطان باشد. وقتی به خوبی تهیه شود می تواند یک مکمل سالم به رژیم غذایی اکثر افراد باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search