رژیم غذایی

درمان چاقی


داشتن یک برنامه بلند مدت با پزشک موفق ترین راه برای درمان چاقی است هدف معقول و منطقی در داشتن یک برنامه بلند مدت با پزشک برای شروع ایجاد تغییرات در شیوه زندگی از طریق افزایش فعالیت بدنی و خوردن غذاهای سالم است هدف اولیه شما باید برای بهبود سلامت و نه برای رسیدن به یک وزن ایده آل باشد توصیه می شود هدفتان را از دست دادن 10 درصد از وزن بدن در مدت 6 ماه قرار دهید در مشاوره اگر شما از مواد غذایی برای مقابله با افسردگی، تنهایی، اضطراب و یا خستگی استفاده می کنید پزشک شما را برای یادگیری مهارت های جدید برای مقابله با آن احساسات راهنمایی می کند.

چاقی به معنی تجمع چربی اضافی در بدن است و در دراز مدت می تواند منجر به بیماریهای مزمن خطرناکی مانند ( فشار خون بالا و دیابت ) شود لذا به همین دلیل نیاز به درمان طولانی مدت برای کاهش وزن و ثابت نگه داشتن آن می باشد چاقی بعد از توتون و تنباکو دومین علت مرگ و میر در آمریکا است. چاقی در جامعه ما نیز رو به افزایش است و نیاز به آگاهی مردم برای داشتن وزن ایده ال می باشد در این مقاله راه هایی که برای کاهش وزن موثر است به طور خلاصه بیان می شود.

رژیم غذایی

امن ترین و موثر ترین راه برای از دست دادن وزن ترکیبی از غذا خوردن کمتر و افزایش فعالیت بدنی است
در حالی که بسیاری از روش های مختلف برای کاهش مقدار غذایی که می خورید وجود دارد ولی آنهایی که موفق هستند همه در یک چیز مشترک هستند و آن کاهش مصرف کالری است. یک رژیم غذایی سالم باید شامل مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات، مقدار زیادی از سیب زمینی، نان، برنج، ماکارونی و سایر محصولات نشاسته ای ( بخوصوص انواع سبوس دار )، مقداری از شیر و لبنیات ، مقداری از ( گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و دیگر منابع غیر لبنی پروتئینی ) و مقدار کمی از مواد غذایی و نوشیدنی که در چربی، قند و شکر بالا هستند.
همچنین از مصرف مواد غذایی که حاوی سطح بالایی از نمک هستند و  می تواند فشار خون را بالا ببرند اجتناب کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی با سوزاندن کالری به کاهش وزن شما کمک می کند. همچنین ممکن است به شما کمک کند تا کاهش وزن خود را حفظ کنید.
بسیاری از افراد چاق فکر می کنند نمی توانند ورزش کنند اما فعالیت های روزمره فیزیکی مانند ( پیاده روی، راه رفتن سریع، آهسته دویدن، شنا، تنیس، از پله بالا رفتن و انجام کارهای روزمره ) اگر روزانه به مدت حداقل 30 دقیقه انجام شود می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

اصلاح رفتار

این نام دیگری برای تغییر نگرش خود نسبت به غذا و ورزش است.
این تغییرات، ترویج عادات و نگرش جدید است که به شما در از دست دادن وزن کمک می کند .
بسیاری از مردم نمی توانند وزن از دست بدهند و یا وزن خود را ثابت نگه دارند مگر اینکه نگرش خود را تغییر دهید.
تکنیک های رفتاری اصلاح آسان برای یادگیری و عمل، بیشتر شامل افزایش آگاهی خود از موقعیت های که در آن افراط در خوردن دارید و شما می توانید پرخوری را متوقف کنید. بر روی تعادل کالری از مواد غذایی و نوشیدنی ها با کالری مصرفی در اثر فعالیت بدنی، تمرکز داشته باشید
یک رژیم غذایی سالم مصرف کنید.
عادات زندگی سالم را آموزش ببینید و با گذشت زمان، این تغییرات را به بخشی از زندگی روزمره خود تبدیل کنید.

دارو

برخی از افراد چاق دچار مشکل از دست دادن وزن از طریق رژیم غذایی و فعالیت به تنهایی هستند.
در برخی، اما نه در همه موارد، ممکن است درمان های اضافی دارویی برای کمک به از دست دادن وزن نیاز باشد که امروزه تا حد زیادی به طور گسترده از این درمان استفاده می شود. تعداد کمی از داروها، برای درمان چاقی موجود هستند از آنجا که همه داروها ذاتاً خطرات بیشتری نسبت به رژیم غذایی و ورزش دارند لذا درمان دارویی باید فقط در مواردی مورد استفاده قرار گیرد که نفع خطر را توجیه کند.
بعضی افراد از داروهای مهارکننده اشتها کمک گرفته اند و مطالعات نشان می دهد که بیماران با دارو، حدود 10 درصد از وزن خود را از دست داده اند و در مناطق وزن از دست داده، شش تا هشت ماه پس از قطع مصرف دارو، افزایش وزن معمولا رخ داده است.
داروهای کاهش وزن که برای درمان چاقی استفاده می شوند عبارتند از:
بتا متیل phenylethylamine یا ( Fastin ) - این یک محرک است که سوخت و ساز چربی را افزایش می دهد.
اورلیستات ( با نامهای تجارتی Xenical ) - این دارو با مسدود کردن حدود 30 درصد از چربی در رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می کند
فن ترمین - بازدارنده اشتها است
سیبوترامین ( Meridia ) - این یک مهار کننده های اشتها برای استفاده طولانی مدت است ولی عوارض جانبی زیادی دارد
داروها بخشی از روند درمان چاقی مرضی هستند اما داروهای کاهش وزن می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. لذا مضرف آنها در لاغری حتماً با نظر پزشک باشد

عمل جراحی

جراحی چاقی، باعث تغییر در معده یا روده به طوری که فرد مواد غذایی را کمتر هضم کرده و یا با مواد غذایی کمتر سیر می شود.
این عملیات در طول سال بهبود یافته و در حال حاضر به عنوان یک راه امن و قابل قبول برای کمک به افراد چاق برای کنترل وزن خود می باشد.
با این حال، با توجه به خطرات ناشی از عمل، جراحی تنها برای افراد چاق با ( BMI بیشتر از 40 ) و افراد چاق با ( BMI بیشتر از 35 ) که ( مشکلات پزشکی جدی مرتبط با چاقی ) دارند انجام می شود.
درمان جراحی چاقی مانند تمام روش های درمان چاقی وقتی موفقیت آمیز است که شخص متعهد به تغییر در شیوه زندگی و تمایل برای سلامتی بهتر داشته باشد.

مکمل ها

مصرف بسیاری از مکمل ها در وعده های غذایی به کاهش وزن کمک می کند به طور کلی، ثابت شده است افرادی که هنگام مصرف این مکمل ها وزن از دست داده اند، کمتر خورده بودند و افزایش فعالیت بدنی نیز داشتند. آنها می تواند ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان دارویی، اسیدهای آمینه ( بلوک های ساختمانی فردی از پروتئین ) و یا بخش هایی از این مواد باشد و می توانند به شکل قرص، کپسول و یا مایع باشند. مکمل ها باید به رژیم غذایی اضافه شوند و نباید به عنوان یک جایگزین برای مواد غذایی باشند.
مکمل های غذایی در فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی، فروشگاه های مواد غذایی، بر روی اینترنت و داروخانه ها به طور گسترده ای در دسترس است مردم معمولا آنها را به دلایل مرتبط با سلامت مصرف می کنند مکمل های غذایی معمول عبارتند از ویتامین ها و مواد معدنی ( مانند ویتامین C و مولتی ویتامین )، گیاهی ( سبزیجات و محصولات گیاهی، مانند مخمر St. John's ) و موادی که از یک منبع طبیعی ( مانند اسیدهای چرب امگا 3 ) بدست آمده است.
از لحاظ تاریخی، مردم داروهای گیاهی را برای جلوگیری از ( بیماری، درمان عفونت، کاهش تب و بهبود زخم ) استفاده کرده اند. داروهای گیاهی نیز می تواند برای درمان یبوست، درد، یا به عنوان شل کننده و یا محرک بکار رود تحقیقات در برخی از گیاهان و محصولات گیاهی نشان داده است که ممکن است اثرات در برخی مردم مانند داروهای متعارف باشد در حالی که ممکن است در برخی دیگر، اثری نداشته و یا ممکن است مضر باشد.
مانند تمام داروهای متعارف پزشکی، مکمل های غذایی نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند و باعث واکنش های آلرژیک و یا با مکمل های دیگر تداخل داشته باشند لذا برای مصرف آنها با پزشک خود مشورت کنید.


مطالب مرتبط

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search