رژیم غذایی

درمان چاقی با جراحی


شيوع چاقي به مرزهاي همه گيري رسيده است. اين بيماري اثرات فيزيولوژيک، رواني و اقتصادي فراواني بر بيماران دارد و چالش هاي عمده اي را براي پزشکان ايجاد کرده است. جراحي چاقي معمولا موقعي مد نظر قرار مي گيرد که ساير اقدامات براي کاهش وزن با شکست مواجه شود. مطالعات علمي جراحي هاي کاهنده وزن براي بيماران داراي BMI حداقل 40 ( چاقي درجه 3 ) در صورت شکست ساير اقدامات براي کاهش وزن را تائيد مي کند. ارزيابي کانديداهاي جراحي اغلب توسط يک گروه چند رشته اي شامل پزشک تغذيه، روانشناس، روانپزشک، متخصص جراحي و طب داخلي انجام مي شود. معمولا شش ماه درمان طبي براي کاهش وزن پيش از تائيد جراحي بيمار لازم است.

و اين کار توسط پزشکان خانواده انجام مي شود. بيماري هاي مرتبط با چاقي که ممکن است خطر جراحي را افزايش دهند بايد به شدت درمان شوند. بيش از 90 درصد از جراحي هاي چاقي به روش لاپاراسکوپ انجام مي شود. اين روش نسبت به جراحي باز ارجحيت دارد. و منجر به عوارض جراحي کمتر، مدت بستري کوتاه تر و بهبودي سريعتر مي شود. جراحي معمولا به سه روش انجام مي شود 1- بستن باند قابل تنظيم به دور معده با لاپاروسکوپ ( LAGB )، در اين روش از يک باند سيليکوني توخالي قابل انعطاف به دور قسمت فوقاني معده بسته مي شود که موجب محدود کردن آن مي شود. ظرفيت معده را کاهش داده و موجب احساس سيري زودرس مي گردد. با تزريق سالين به داخل اين باند از طريق يک پورت زير جلدي که درست در زير استرنوم يا در کنار ناف جاي گذاري مي شود، سفت تر مي گردد. 2- گاسترکتومي لاپاروسکوپيک ( LSG )، در اين روش قسمت عمده تنه و تمامي فوندوس معده بر داشته مي شود که يک معده توبولار، بلند و باريک را به جاي مي گذارد 3- باي پاس معده ( RYGB ) در کاهش وزن بلند مدت نقش دارد. و رايج ترين روش در آمريکا و کانادا است. در اين روش يک بن بست کوچک در معده با بريدن قسمت فوقاني معده و اتصال آن به انتهاي برداشته شده ژژنوم ايجاد مي شود که باعث مي شود غذا از معده و قسمت فوقاني روده باريک باي پاس شود و بدين ترتيب اندازه معده را محدود مي کند و موجب درجاتي از سوء جذب مي شود. بهترين گزينه جراحي، براي کاهش وزن و حفظ بلند مدت کاهش وزن در بيماران مبتلا به چاقي مرضي است. هر چند بايد به خاطر داشت که پس از انجام اين جراحي ها بايد پايش پزشکي در تمام طول عمر توسط پزشکان خانواده انجام شود. اصلاحات لازم در روش زندگي براي کاهش وزن مرسوم، همچنان بايد انجام شود. بيماران پس انجام LAGB بايد براي تنظيم باند به طور مرتب پيگيري شوند اين تنظيم اغلب توسط جراح، به طور مستقيم يا با راهنمايي فلورسکوپي انجام مي شود پس از جراحي چاقي، بيماران تشويق مي شوند که هر وعده غذايي را با پروتئين شروع کنند تا از مصرف پروتئين کافي ( تقريبا 80 گرم در روز ) و کاهش از دست رفتن توده خشک بدن اطمينان حاصل کنيم. به مصرف سبزيجات نيز تشويق شوند. غذاهاي بسيار خشک، نان و سبزيجات فيبري اغلب مشکل ساز هستند. به بيماران توصيه نمائيد آهسته غذا بخورند و غذا را به طور کامل بجوند. از مصرف مايعات 15- 30 دقيقه قبل، در حين و پس از مصرف غذا اجتناب کنند بيماران از نوشيدن با ولع و نوشابه هاي گازدار پرهيز کنند. بعد از عمل جراحي چاقي عدم تحمل سرما، ريزش مو، و خستگي شايع هستند، که به سرعت پس از تثبيت وزن، کاهش مي يابد. زنان بايد تا 18 ماه پس از انجام عمل جراحي چاقي از باردارشدن اجتناب نمايند. ارزيابي وضعيت تغذيه اي و نياز به مکمل ها، عدم تحمل غذايي و علايم بيمار بايد هر 4 ماه يکبار در سال اول پس از جراحي چاقي انجام شود. با وجود اين که کمبود ويتامين ها ممکن است سالها پس از جراحي چاقي آشکار نشود، مصرف مکمل هاي ويتاميني ممکن است تا آخر عمر براي بيمار لازم باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search