رژیم غذایی

چاقی دوران کودکی را جدی بگیرید

چاقی در کودکان را جدی بگیریدچاقی دوران کودکی یک مسئله زیبایی و یا فقط رشد کردن نیست کودکان چاق تمایل به تبدیل شدن به بزرگسالان چاق دارند و بسیاری از مسائل پزشکی مرتبط با چاقی وجود دارد کودکان همان نوع از داروهایی که پدر و مادر خود برای مدیریت فشار خون، دیابت و کلسترول مصرف می کنند نمی توانند بخورند و این ترسناک ولی واقعی است. بدون اغراق در آمریکا در طول 30 سال گذشته، نرخ چاقی در دوران کودکی در کودکان بیش از دو برابر و در نوجوانان بیش از چهار برابر افزایش داشته است.

شیوع چاقی در کودکان 6 - 11 سال از 7 % در سال 1980 به 18 %در سال 2012 افزایش یافته است، در حالی که درصد نوجوانان چاق در سن 12 - 19 سال از 5٪ به 21 % در همین دوره افزایش یافت است.

یک بررسی مبتنی بر جمعیت 5 - 17ساله در سال 2007 نشان داد که حدود 70٪ از کودکان و نوجوانان چاق حداقل یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی دارند و کاملا ثابت شده است که این بیماری چاقی می تواند خطر ابتلا به بیماری های اسکلتی عضلانی، دیابت و سرطان را افزایش دهد.
اثرات چاقی در دوران کودکی به خوبی می تواند در بزرگسالی باقی بماند و نگرانی جهانی وجود دارد که اگر نرخ چاقی در دوران کودکی همچنان افزایش یابد بنابراین سبب شیوع وضعیت های پزشکی مرتبط با چاقی می شود این نشان می دهد که نه تنها سلامت نسل های آینده در معرض خطر است بلکه تنش زیادی بر روی اقتصاد وارد می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا چنین افزایشی در چاقی دوران کودکی وجود دارد؟

کودکان را به فعالیت مشغول کنید تا چاق نشوندروشن است که با تغییر سبک زندگی تاثیر قابل توجهی در چاقی دوران کودکی در بیش از 30 سال گذشته داشته است کودکان یک میان وعده در روز مصرف می کردند در حالی که 1 نفراز 5 کودک در سن مدرسه در حال حاضر تا شش میان وعده در روز می خورد.
اگرچه دسترسی به غذا های ناخواسته و نوشیدنی در مدارس کاهش یافته است ولی مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها ( CDC ) گزارش می دهد که بیش از نیمی از مدارس متوسط و بالا در ایالات متحده هنوز هم برای خرید، مواد غذایی و نوشیدنی ارائه می دهند و متخصصین مراقبت های بهداشتی بر این باورند که این مسائل به نرخ چاقی در دوران کودکی کمک کرده است مطالعات گذشته نشان می دهد که کودکان در معرض آگهی های بازرگانی مواد غذایی آشغال، به احتمال زیاد به فرد چاق تبدیل می شوند.
میزان فعالیت جسمی نیز در بیش از 3 دهه گذشته کاهش یافته است CDC گزارش دادکه در سال گذشته، تنها 29٪ از دانش آموزان دبیرستانی در توصیه 60 دقیقه تمرین ورزشی در روز شرکت کردند.
کودکان به جای بازی بعد از مدرسهدر حال حاضر، به احتمال زیاد رفتارهای بی تحرک مانند تماشای تلویزیون، بازی های کامپیوتری و یا در شبکه های اجتماعی شرکت می کندکودکان در حال حاضر به طور متوسط 7.5 ساعت از روز را در رسانه های سرگرمی به سر می برند.

عوامل دیگری که با توسعه چاقی در دوران کودکی همراه شده است ژنتیک است.
یک مطالعه از کشف دو نوع ژن سبب افزایش خطر ابتلا به چاقی در دوران کودکی می شود خبر داد مطالعه اخیر توسط محققان از دانشگاه کمبریج در انگلستان نشان داد که جهش ژنی به نام KSR2 ممکن است در چاقی موثر و باعث ادامه گرسنگی شود.اما کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند که در درجه اول رژیم غذایی ناسالم و عدم ورزش است که باعث شده است نرخ چاقی در دوران کودکی افزایش یابد اگر چه وراثت ممکن است سبب برخی از اپیدمی های چاقی شود اما نمی تواند انفجار چاقی در در طول 30 سال گذشته را توجیه کند.

والدین چاقی کودکان را جدی نمی گیرد

به نظر می رسد تشویق کودکان به خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش بیشترین مسیر موفقیت در برابر چاقی در دوران کودکی است اما آیا چاقی دوران کودکی به اندازه کافی جدی گرفته می شود؟
در گزارش اخیر از CDC نشان داد که 30.2 % از کودکان و نوجوانان در ایالات متحده درک درستی از وضعیت وزن خود ندارند ودر حدود 48 % از پسران چاق و 36 % دختران چاق هستند.
در مطالعه سال 2013 که در مجله مادران و تغذیه کودکان منتشر شده نشان داد که 62٪ از والدین کودکان چاق فکر می کنند که کودکشان یک وزن سالم دارد. شکی نیست که علل اصلی چاقی دوران کودکی رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت بدنی می باشد.
دکترآماندا استاینو از روسای کمیته امور عمومی در چاقی جامعه، می گوید پدر و مادروقتی که فرزندشان در حال تبدیل شدن به اضافه وزن است اغلب چاقی انها را قبول ندارنداز این نظر به کودکان جوان با یک وزن سالم نگاه لاغر دارند و کودکانی که دچار اضافه وزن و در حال تبدیل شدن به وضعیت هنجار هستند اغلب والدین متوجه نیستند که فرزندانشان در یک مسیر سالم نیستند آنها وقتی نگران می شوند که چاقی اثراتش را روز به روز بر روی زندگی بگذارد. دکتر پرین می گوید :پدر و مادر نیاز به حمایت جهت اطمینان از اتخاذ شیوه زندگی سالم برای فرزندان خود دارند و این چیزی است که توسط استاینو نیز تکرار شده است.
والدین باید با پزشک متخصص اطفال فرزند خود در مورد چگونگی رسیدن به وزن سالم و انتخاب سالم برای فرزند خود صحبت کنندپدر و مادر بهترین مدافعان فرزندان خود هستنداو افزودپدر و مادر می تواند نقش صحبت کردن در جلسات PTA و کنفرانس های اولیا و مربیان در حمایت از وعده های غذایی سالم در مدارس و ترویج تغذیه سالم و فعالیت بدنی در مکان های بازدید مانند مدارس و پارک ها نقش موثری داشته باشند.

چگونه مدارس می تواند برای مقابله با چاقی در دوران کودکی کمک کنند؟

آموزش شیوه غذا خوردن سالممطمئناً تعهد در مدارس به اندازه کافی برای تشویق کودکان به اتخاذ رفتارهای سالم وجود دارددر ایالات متحده، حدود 32 میلیون دانش آموز وعده های غذایی هر روز در مدرسه می خورند و برای بسیاری از این کودکان، وعده های غذایی مدرسه تا 50 درصد از مصرف انرژی روزانه آنها را تشکیل می دهند.مدارس در حال حاضر در معرض دستورالعمل جدید برای وعده های غذایی مدرسه، توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده  ( USDA ) در سال 2012 می باشند.
مدارس برای ایجاد، محل حمایتی امن که در آن انتخاب سالم انتخاب آسان است مسئولیت دارندبا توجه به نظر استاینودر این دستورالعمل ها در مدارس، شامل ارائه بیشتر غذاهای غنی از غلات، ارائه فقط محصولات بدون چربی یا شیر کم چرب، ارائه میوه ها و سبزیجات به تمام دانش آموزان هر روز از هفته، کالری محدود بر اساس سن دانش آموز و اطمینان از اینکه آنها مقدار مناسب از مواد غذایی را می خورند و همچنین افزایش تمرکز بر روی کاهش مقدار چربی و نمک اشباع شده موجود در غذاها می باشد.
در اوایل سال جاری، در یک مطالعه که توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد منتشر شده است نشان می دهد که این دستورالعمل های راه اندازی شده اند و دانش آموزان هم اکنون میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند.
مدارس نقش بسیار مهمی در تشویق رفتارهای سالم در کودکان بازی می کندبسیاری از کودکان مقدار قابل توجهی از زمان را در مدرسه صرف می کنند که در آنها عادات خوب و بد می تواند ایجاد شود و فعالیت بدنی و آموزش بهداشت باید از کودکستان تا دبیرستان اجباری شود. استاینو اشاره کرد که مدارس تحت فشار زیادی برای تدریس موضوعات اصلی هستند و مدارس برای ایجاد، محل حمایتی امن که در آن انتخاب سالم انتخاب آسان باشد. مسئولت دارند
اما او افزود که کودکان را تشویق به اتخاذ شیوه زندگی سالم نمایید و این شیوه در مدرسه هم متوقف نشود استاینواشاره دارد که در طول تابستان با تعطیلی مدارس برخی جوامع باید برنامه های تابستانی سازمان یافته ارائه دهند که در آنجا فعالیت های فیزیکی و میان وعده های سالم به کودکان ارائه شود.
فوتبال محلی و لیگ سافت بال می تواند رقابت سالم و فعالیت بدنی و همچنین تعامل اجتماعی مثبت را تشویق کنداو اضافه کرد پارک جذاب با تجهیزات مناسب برای انواع دامنه سنی می تواند جهت فعالیت خانواده مفید باشد مبارزه با چاقی دوران کودکی، یک مبارزه سخت می باشد.
در مجموع، به نظر می رسد چاقی در دوران کودکی مورد توجه بیشتری است و متخصصان مراقبت های بهداشتی در مورد کمپین های چاقی و  بالا بردن سطح آگاهی در مورد چاقی کمک کرده اند.با این شیوه ها در برخی از ایالت های آمریکا حتی کاهش نرخ چاقی در دوران کودکی دیده می شود گزارش از CDC نشان داد که در بین سال های 2008 -2011 در فلوریدا، جورجیا، میسوری، نیوجرسی، داکوتای جنوبی و جزایر ویرجین ایالات متحده حداقل کاهش 1٪ در نرخ چاقی در دوران کودکی را نشان داده است.
او می گوید هر چند آمار نشان می دهد که ما در مسیر درست حرکت کرده ایم ولی هنوز کارهای بسیار بیشتری وجود دارد که باید انجام شود. دکتر پرین افزود با توجه به فراوانی بازارهای مواد غذایی ناسالم، کمبود راه های آسان برای گنجاندن فعالیت های سالم برای کودکان و بی عدالتی به طور همزمان مبارزه باننگ چاقی را سخت کرده است.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. ساینا

  پیوست ها
 

  1. ساینا

سلام من یک بچه ی مدرسه ای هستم کهرکمی از وزن خودم ناراضی هستم من در دوران مدرسه مشق و فعالیت های درسی و غیر درسی زیادی دارم ره خاطر همین اصلا وقت ورزش کردن ندارم من از شمامیخوام که در این رابطه کمکی به من بکنید مثلا اطلاعاتی در این باره به من...

سلام من یک بچه ی مدرسه ای هستم کهرکمی از وزن خودم ناراضی هستم من در دوران مدرسه مشق و فعالیت های درسی و غیر درسی زیادی دارم ره خاطر همین اصلا وقت ورزش کردن ندارم من از شمامیخوام که در این رابطه کمکی به من بکنید مثلا اطلاعاتی در این باره به من بدهید و یک رژیم لاغری خوب هم برای بچه ای 10 ساله عین من بگویید و فقط برای مادر پدر ها و بزرگسالان مطلب نذارید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search