اصلاح شیوه زندگی تنها راه درمان چاقی است

0 Votes05 

چاقی در جهان به شدت رو به گسترش است و افراد برای تناسب اندام خود از شیوه های مختلف استفاده می کنند و لذا در این زمینه بستر فریبکاری ( درمان فوری، درمان با دستگاه و دارو ) فراهم شده است اما شما باید بدانید که چاقی به مرور زمان بوجود آمده است و اگر چاقی را یک بیماری بدانید تنها راه درمان آن اصلاح شیوه زندگی است و این اصلاح شیوه زندگی تنها با دو روش رژیم غذایی مناسب و ورزش بدست می آید رژیم غذایی مناسب باید دارای تنوع ( شامل همه گروه های غذایی بدون حذف نان و برنج )، تعادل ( نسبت مناسب بین گروه های غذایی ) و مناسب با جثه فرد چاق باشد و نحوه غذا خوردن باید در تمام عمر قابل ادامه دادن باشد

ورزش برای لاغری باید با هدف مشخص، ریتمیک و منظم باشد تا برای کاهش وزن موثر باشد. توجه داشته باشید که ورزش آثارش در سلامتی انکار ناپذیر است اما ممکن است سبب کاهش وزن زیادی نشود شما باید بدانید که ورزش بیماریهایی مانند دیابت و فشار خون را کاهش می دهد برای کاهش وزن ورزشی را انتخاب کنید که برای همیشه قابل ادامه دادن باشد در ورزش کردن لازم است بدانید که چه نوع ورزش و با چه شدتی انجام دهید برای لاغری حتماً لازم نیست تا در ورزش به عرق کردن بیفتید اما ورزش خودش به تنهایی نمی تواند در کاهش وزن خیلی موثر باشد و گاهی نیز ممکن است چاق کننده باشد مثلا در ورزش های ( سنگین و سخت ) اشتهای فرد افزایش پیدا کرده و فرد اقدام به پر خوری می کند و چاق می شود. ورزش های حرفه ای ترکیبی از چند ورزش است و برای سلامتی فرد مفید است ولی الزاماً اینگونه نیست که در لاغری هم موثر باشد.
در زمینه لاغری داروهای لاغری زیادی وجود دارد ولی داروهایی که مجوز لازم را داشته باشند اندک هستند و یکی از این داروها مورد تایید، داروی ونوستات است که باعث دفع چربی می شود و مدت مصرف این دارو نیز محدود است و نمی توان به مدت طولانی از آن استفاده کرد بیشتر داروها از طریق ماهواره تبلیغ می شوند شما باید بدانید که داروهای لاغری کالا نیستند که برای آنها تبلیغ شود و دارو باید با نسخه پزشک مصرف شود و بهترین داروی لاغری فقط می تواند 10 % در کاهش وزن موثر باشد. در مطالعات انجام شده مشخص شده است در داروهای غیر مجاز لاغری از لووتیروکسین و آمفتامین استفاده می شود که اثرات زیانباری برای بدن دارند.
چاقی را باید یک بیماری دانست و در پی درمان آن بود و تنها هدف درمان، برای تناسب اندام نمی تواند پایدار باشد در درمان چاقی باید تمام راه های لازم انجام شود و در صورتی که موفق به کاهش وزن نشدید و BMI بالا به همراه بیماری زمینه ای دارید می توانید گزینه جراحی را نیز در نظر داشته باشید ولی باید بدانید که درمان جراحی در چاقی آخرین گزینه درمان است زیرا دارای عوارضی مانند ( خونریزی، عوارض بی هوشی، آمبولی و غیره ) می باشد درمان جراحی به مرور طی 1 – 2 سال سبب کاهش وزن می شود امروزه با جراحی لاپاروسکوپی تحول بزرگی در درمان چاقی به وجود آمده است و از روش های بای پس معده با لاپاروسکوپی که عوارض زیادی ندارد و یا روش کوچک کردن معده انجام می شود و کالری دریافتی فرد کاهش می یابد

توجه داشته باشید تمام تغییرات که در اثر جراحی در کاهش وزن بوجود می آید در صورتی که شیوه زندگی اصلاح نشود دوباره برگشت پذیر است ولی لازمه تداوم کاهش وزن ارجاع بیمار بعد از جراحی به پزشک تغذیه است تا شیوه زندگی نیز اصلاح و برنامه غذایی مناسب برای فرد در نظر گرفته شود یعنی ابتدا فرد چاق توسط پزشک تغذیه و تیم کاهش وزن، به جراح ارجاع داده می شود و سپس بعد انجام عمل جراحی، توسط جراح دوباره به متخصص تغذیه بر می گردد تا کاهش وزنی که در اثر جراحی بوجود می آید دوباره برگشت نکند استفاده از ویبراتور ها و دستگاه های ماساژ نیز در افرادی که توانایی ورزش کردن ندارند برای لاغری موثر است ولی مطالعاتی که ثابت کند این دستگاه ها در کاهش خطرات چاقی موثر باشند وجود ندارد. در برنامه کاهش وزن مشاروه روانشناسی نیز لازم است تا از پر خوری های عصبی جلوگیری شود.

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد
سخن روز
سردرد هاي تنشي هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز مي کنند و هم به شکل مزمن و حاد گريبان افراد را مي گيرد.
سرد و گرم کردن پيشاني به کمک يک حوله يا ماساژ آرام شقيقه و گيجگاه مي تواند تاثير بسزايي در تسکين درد هاي تنشي داشته باشد.
ميوه تمشک براي تقويت حافظه مفيد است.
اگر استفاده از کرم هاي ضد چروک بعد از 25 سالگي شروع شود اکسيداسيون ها کمتر سبب چروک پوست مي شوند.
گوجه فرنگي در پيشگيري از سرطان بسيار موثر است و حاوي سه آنتي اکسيدان مهم بتاکاروتن، ليکوپن و ويتامين C
سودا، قهوه، چاي و غذاهاي شيرين باعث تغيير رنگ و لکه دار کردن دندان ها مي شوند.
بهترين زمان براي خواب، از ساعت 10 شب تا 6 صبح است.
مصرف شير پيش از خواب به دليل دارا بودن سروتونين براي آرامش اعصاب توصيه مي گردد.
مصرف کاهو براي پيشگيري از انواع سرطان ها مفيد است.

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com