رژیم غذایی

منافع چای سبز

منافع چای سبزچای سبز دارای آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی است که دارای اثرات قدرتمند در بدن می باشد و شامل فوایدی مانند بهبود عملکرد مغز، از دست دادن چربی، کاهش خطر سرطان و بسیاری از مزایای باور نکردنی دیگر دارد. در اینجا 10 تا از خواص درمانی چای سبز که در مطالعات تحقیقاتی انسان تایید شده است بیان می شود که شماره 3 بسیار تاثیرگذار و مهم است.


1. چای سبز حاوی ترکیبات فعال بیولوژیکی مختلف است که می تواند سلامت را بهبود بخشد
2. ترکیبات در چای سبز می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشید
3. چای سبز چربی سوزی را افزایش و باعث بهبود عملکرد فیزیکی می شود
4. آنتی اکسیدان ها موجود در چای سبز ممکن است خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش دهد
5. چای سبز ممکن است با حفاظت از مغز، در پیری خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد
6. چای سبز می تواند سبب کشتن باکتری که باعث بهبود سلامتی دندان و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد.
7. چای سبز ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد
8. چای سبز ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلب و عروق را کاهش دهد
9. چای سبز می تواند سبب از دست دادن وزن و کاهش خطر ابتلا به چاقی شود
10. چای سبز ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به مرگ و به داشتن زندگی طولانی مدت شما کمک کند

1. چای سبز حاوی ترکیبات فعال بیولوژیکی مختلف است که می تواند سلامت را بهبود بخشد

بسیاری از ترکیبات فعال زیستی در برگ چای که حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی مهم است. چای سبز دارای پلی فنل هایی مانند فلاونوئیدها و کاتچین می باشد که به عنوان آنتی اکسیدان قوی هستند. این مواد می تواند تشکیل رادیکال های آزاد در بدن را کاهش دهد سلول ها را از آسیب رادیکال های آزاد محفاظت می کند این رادیکال های آزاد در پیری و انواع بیماری ها نقش دارند.
یکی از ترکیبات قوی تر در چای سبز آنتی اکسیدان گالات اپیگالوکاتچین (EGCG) است که برای درمان بیماری های مختلف مورد مطالعه قرار گرفته و ممکن است یکی از دلایل اصلی که خواص قدرتمند دارویی چای سبز باشد. چای سبز همچنین دارای مقادیر کمی از مواد معدنی است که برای سلامت مهم است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ترکیبات در چای سبز می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشید

از عنصر کلیدی فعال چای سبز کافئین است که یک محرک شناخته شده می باشد.
کافئین در مغز برای جلوگیری از انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین می باشد. به این ترتیب، در واقع شلیک نورونها و غلظت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد. کافئین به طور مداوم منجر به بهبود جنبه های مختلف عملکرد مغز، از جمله بهبود خلق و خوی، هوشیاری، زمان واکنش و حافظه می شود.
با این حال چای سبز حاوی کافئین است و همچنین دارای اسید آمینه ال - تیانین است که قادر به عبور از سد خونی مغزی می باشد.
L-theanine فعالیت انتقال دهنده عصبی مهاری گابا را افزایش می دهد، که دارای اثرات ضد اضطرابی است. دوپامین و تولید امواج آلفا را نیز در مغز افزایش می دهد.
مطالعات نشان می دهد که کافئین و ال - تیانین می توانند اثرات هم افزایی داشته باشد. ترکیبی از این دو به ویژه در بهبود عملکرد مغز قوی است.
توجه: چای سبز حاوی کافئین کمتری از قهوه است اما به اندازه کافی برای تولید یک اثر کافئین را دارد. این همچنین شامل اسید آمینه ال - تیانین است که می تواند کار کافئین برای بهبود عملکرد مغز را افزایش دهد.

3. چای سبز چربی سوزی را افزایش و باعث بهبود عملکرد فیزیکی می شود

در مطالعات کنترل  شده انسانی نشان داده شده است که چای سبز چربی سوزی را افزایش و سرعت سوخت و ساز بدن را زیاد می کند. در یک مطالعه در 10 مرد سالم، چای سبز مصرف انرژی را 4٪ افزایش داده است. مطالعه دیگری نشان داد که اکسیداسیون چربی 17٪ افزایش یافته بود و نشان می دهد که چای سبز ممکن است سوزاندن چربی افزایش دهد.
در دو مطالعه با بررسی جداگانه ی کافئین نشان داده شده است که عملکرد فیزیکی به طور متوسط 11-12٪ افزایش یافته است.
توجه: نشان داده شده چای سبز برای افزایش میزان سوخت و ساز و افزایش سوزاندن چربی در کوتاه مدت موثر است ولی همه مطالعات این موضوع را نشان نداده است.

4. آنتی اکسیدان ها موجود در چای سبز ممکن است خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش دهد

سرطان در اثر رشد کنترل نشده سلول ایجاد می شود. و یکی از علل پیشرو مرگ در جهان است. به خوبی شناخته شده است که آسیب های اکسیداتیو به توسعه سرطان کمک می کند و آنتی اکسیدان ها می تواند یک اثر حفاظتی داشته باشند. چای سبز منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان قوی است بنابراین می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.
سرطان پستان: یکی از مطالعات مشاهده ای که نشان داد در زنانی که چای سبز نوشیدند 22٪ خطر ابتلا به سرطان پستان ( شایعترین سرطان در زنان ) کاهش داشت.
سرطان پروستات: یک مطالعه نشان داد در مردانی که چای سبز نوشیدند 48٪ خطر ابتلا به سرطان پروستات ( شایعترین سرطان در مردان ) کاهش داشت.
سرطان کولورکتال: از مطالعه روی 69710 زن چینی دریافتند که در مصرف کنندگان چای سبز 57 درصد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش داشت.
در انتها: چای سبز دارای آنتی اکسیدان قوی است که ممکن است در برابر سرطان شما را محافظت کند. مطالعات متعدد نشان می دهد که مصرف کنندگان چای سبز در معرض خطر پایین تر انواع مختلفی از سرطان هستند.

5. چای سبز ممکن است با حفاظت از مغز، در پیری خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد

نه تنها چای سبز می تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد بلکه ممکن است از مغز در افزایش سن محافظت کند. بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری عصبی در انسان و یکی از علل اصلی زوال عقل است.
بیماری پارکینسون دومین بیماری عصبی شایع است و شامل مرگ نرون های تولید کننده دوپامین در مغز می شود.
مطالعات متعدد نشان می دهد که ترکیبات کاتچین در چای سبز اثرات مختلف محافظتی بر سلول های عصبی در لوله های آزمایش و مدل های حیوانی دارند و سبب کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون می شود.

6. چای سبز می تواند سبب کشتن باکتری که باعث بهبود سلامتی دندان و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد.

ترکیبهای موجود در چای سبز دارای اثرات بیولوژیک نیز می باشد. برخی مطالعات نشان می دهد که آنها می توانند باکتری را از بین  برده و ویروس هایی مانند ویروس آنفلوانزا را مهار کرده و به طور بالقوه خطر ابتلا به عفونت ها را کاهش می دهد.
استرپتوکوکوس موتانس از باکتری های مضر اولیه در دهان است. این امر باعث تشکیل پلاک و یکی از عوامل منجر به حفره و پوسیدگی دندان است.
مطالعات نشان می دهد که ترکیبهای موجود در چای سبز می تواند رشد استرپتوکوک موتانس را مهار کند. مصرف چای سبز با بهبود بهداشت دهان و دندان و کاهش خطر پوسیدگی در ارتباط است. یکی دیگر از مزایای بسیار جذاب چای سبز کاهش بوی بد دهان است.
در انتها: ترکیبهای موجود در چای سبز ممکن است رشد باکتری ها و برخی از ویروس ها را مهار کند. این می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش داده و منجر به بهبود در بهداشت دهان و دندان، کاهش خطر پوسیدگی و کاهش بوی بد دهان شود.

7. چای سبز ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد

دیابت نوع 2 یک بیماری است که در چند دهه گذشته به اپیدمی رسیده است و در حال حاضر در حدود 300 میلیون نفر از مردم در سراسر جهان مبتلا هستند. این بیماری شامل داشتن سطح قند خون بالا در زمینه مقاومت به انسولین و یا عدم توانایی در تولید انسولین می باشد.
مطالعات نشان می دهد که چای سبز می تواند حساسیت به انسولین را بهبود و سطح قند خون را کاهش دهد. در یک مطالعه در افراد ژاپنی دریافتند در کسانی که چای سبز نوشیدند 42٪ خطر ابتلا به دیابت نوع 2 پایین تر بود. با توجه به بررسی 7 مطالعات با مجموع 286701 از افراد، در مصرف کنندگان چای سبز 18٪ خطر ابتلا دیابت کاهش داشت.
در انتها: برخی از آزمایشات کنترل شده نشان می دهد که چای سبز می تواند سبب کاهش خفیفی در سطح قند خون شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در دراز مدت کاهش دهد.

8. چای سبز ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلب و عروق را کاهش دهد

بیماری های قلب و عروق، از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی، بزرگترین علل مرگ در جهان می باشد. مطالعات نشان می دهد که چای سبز می تواند برخی از عوامل خطر اصلی برای این بیماری ها را بهبود بخشد. این عوامل خطر شامل کلسترول تام، کلسترولLDL  و تری گلیسیرید می باشد. چای سبز نیز به طرز چشمگیری از ذرات کلسترول LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند. با توجه به اثرات مفید چای سبز بر روی عوامل خطر، تعجب آور نیست که در مصرف کنندگان چای سبز خطر بیماری های قلبی عروقی تا 31٪ پایین تر است.
در انتها: نشان داده شده است که چای سبز سبب کاهش کلسترول تام و LDL می شود و همچنین از ذرات LDL  در برابر اکسیداسیون محافظت می کند مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که مصرف کنندگان چای سبز در معرض خطر پایین تر بیماری های قلبی عروقی هستند.

9. چای سبز می تواند سبب از دست دادن وزن و کاهش خطر ابتلا به چاقی شود

با توجه به اینکه چای سبز می تواند سرعت سوخت و ساز را در کوتاه مدت تقویت کند می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده است که چای سبز منجر به کاهش چربی بدن، به خصوص در ناحیه شکم می شود.
یکی از این مطالعات کارآزمایی تصادفی کنترل شده در 240 مرد و زن است که به مدت 12 هفته انجام شد در این مطالعه، گروهی که چای سبز مصرف کردند کاهش قابل توجهی در درصد چربی بدن، وزن بدن، دور کمر و چربی شکمی داشتند.
با این حال، برخی از مطالعات انجام شده افزایش معنی داری در کاهش وزن با چای سبز را نشان نمی دهد
در انتها: برخی مطالعات نشان می دهد که چای سبز منجر به افزایش از دست دادن وزن می شود. این به خصوص در کاهش چربی خطرناک شکم موثر است.

جهت خرید چای سبز لاغری کلیک کنید

10. چای سبز ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به مرگ و به داشتن زندگی طولانی مدت شما کمک کند

البته، همه در نهایت می میرند و این اجتناب ناپذیر است. با این حال، با توجه به اینکه مصرف کنندگان چای سبز در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و سرطان هستند لذا چای سبز می تواند به طولانی تر کردن زندگی کمک کند.
در یک مطالعه در 40530بزرگسال ژاپنی نشان داد کسانی که چای سبز ( 5 فنجان یا بیشتر در روز ) مصرف می کردند به طور معنی داری در مدت 11 سال کمتر مردند.
مرگ در اثر همه علل 23 ٪ در زنان کمتر، 12٪ در مردان پایین تر است.
مرگ ناشی از بیماری قلبی 31٪ در زنان پایین تر، در مردان 22٪ پایین تر است.
مرگ از سکته مغزی 42٪ در زنان پایین تر، در مردان 35٪ پایین تر است.
مطالعه دیگری در 14001 افراد ژاپنی سالمند 65 - 84 سال نشان داد که کسانی که چای سبز می نوشیدند در طول 6 سال مطالعه با احتمال 76٪ کمتر مردند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search