رژیم غذایی

دلایل شایع عدم کاهش وزن

عدم کاهش وزنشما ممکن است در ابتدا، بدون تلاش زیاد قادر به از دست دادن مقدار زیادی از وزن خود باشید. ولی کاهش وزن ممکن است بعد از مدتی کاهش یا توقف یابد. با این حال شما ممکن است دارای رژیم غذایی و فعالیت باشید و مرتب کالری خود را پیگیری کنید اما هیچ کاهش ورنی نداشته باشید دلیل آن چیست در این مقاله لیست 20 دلیل شایع که چرا شما وزن از دست نمی دهید آورده شده است.

 

1. شاید شما وزن از دست می دهید بدون اینکه متوجه آن شوید

وزن بدن تمایل به نوسان های چند پوند دارد آن بستگی به مواد غذایی که شما در حال خوردن آن هستید دارد و همچنین هورمون ها نیز می توانند بر اینکه چه مقدار آب بدن را ( به خصوص در زنان )  نگه دارند یک اثر عمده ای داشته باشند.
همچنین، ممکن است برای به دست آوردن عضله در همان زمان شما چربی از دست بدهید این به خصوص اگر شما به تازگی ورزش را آغاز کرده اید رایج است.
این چیز خوبی است که شما واقعاً می خواهید چربی بدن (نه تنها وزن) را کاهش دهید.
این یک ایده خوب که شما از چیزی به غیر از مقیاس برای ارزیابی پیشرفت شما استفاده کنید به عنوان مثال، دور کمر خود را اندازه گیری و درصد چربی بدن خود را یک بار در هر ماه اندازه گیری کنید.
همچنین، لباس های شما مناسب شده و در آینه تناسب اندام پیدا کرده اید.
مگر در مواردی که وزن شما در همان نقطه برای حداقل 1-2 هفته ثابت مانده است پس شما احتمالاً لازم نیست که نگرانی چیزی باشید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. شما لیست آنچه که می خورید نگه نمی دارید

اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید آگاهی فوق العاده مهم است. بسیاری از مردم در واقع یک نشانه که واقعاً چه مقدار غذا خورده اند ندارند.
مطالعات نشان می دهد که پیگیری در رژیم غذایی به کاهش وزن شما کمک می کند. افرادی که از یادداشت های روزانه غذا و یا تصاویری از وعده های غذایی خود استفاده می کنند به طور مداوم وزن بیشتری از افرادی که انجام نمی دهند از دست می دهند.

3. شما به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

پروتئین تنها ماده غذایی مهم برای از دست دادن وزن است.
خوردن پروتئین در 25 - 30٪ از کالری می توانید سوخت و ساز بدن را  80 - 100 کالری در روز افزایش دهد و سبب می شود تا شما به طور خودکار چند صد کالری در روز کمتر بخورید همچنین می تواند به شدت هوس و میل به خوراک سرپایی را کاهش دهد. این امر تا حدی اثرات پروتئین بر هورمون های تنظیم کننده اشتها مانند گرلین و غیره  می باشد.
اگر شما صبحانه می خورید این مهم ترین وعده غذایی باید همراه با پروتئین باشد مطالعات نشان می دهد که کسانی که یک صبحانه پر پروتئین می خورند کمتر گرسنه و هوس کمتری در طول روز به غذا دارند.
مصرف پروتئین بالا نیز از کاهش سرعت سوخت و ساز بدن جلوگیری می کند و به کاهش وزن کمک می کند همچنین به جلوگیری از افزایش مجدد وزن کمک می کند.

4. شما کالری خیلی زیادی می خورید

درصد زیادی از افرادی که مشکل از دست دادن وزن دارند به سادگی بیش از حد بسیاری از کالری ها می خورند.
شما ممکن است فکر کنید که این در مورد شما صدق نمی کند اما به خاطر داشته باشید که مطالعات نشان می دهد که به طور مداوم مردم تمایل دارند کالری دریافتی خود را دست کم بگیرند و مقدار قابل توجهی کالری بخورند.
اگر وزن شما کاهش نمی یابد پس شما باید سعی کنید غذاهای خود را وزن کرده و کالری مصرفی خود را پیدا کنید.
برای این منظور می توانید از ابزارهای محاسبگر موجود در سایت استفاده نمایید.
پیگیری نیز مهم است اگر شما در حال تلاش برای رسیدن به مواد مغذی خاص مورد هدف مانند گرفتن 30 درصد از کالری خود از پروتئین هستید این می تواند برای برای رسیدن به چیزهایی که برای شما غیر ممکن است مناسب باشد.
به طور کلی شمارش کالری و وزن کردن برای تمام عمر لازم نیست فقط هر چند ماه برای چند روز در یک زمان یک "احساس" اینکه من چقدر باید بخورم داشته باشید.

5. شما سالم و کامل غذا نمی خورید

کیفیت مواد غذایی فقط در کمیت آن ها است.
خوردن غذاهای سالم می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و به تنظیم اشتهای شما کمک کند به خاطر داشته باشید که بسیاری از غذاهای فرآوری شده با برچسب "مواد غذایی سالم" واقعاً سالم نیست از میان وعده کامل و سالم استفاده نمایید.

6. شما وزنه بلند نمی کنید

یکی از مهم ترین چیزهایی که شما می توانید برای از دست دادن وزن انجام دهید نوعی ازتمرین مقاومت، مانند بلند کردن وزنه است.
این می تواند به شما کمک کند تا توده عضلانی با ارزشی پیدا نمایید این توده عضلانی اغلب همراه با سوزاندن چربی بدن با ورزش بدست می آید.
بلند کردن وزنه نیز می تواند به جلوگیری از کاهش سرعت سوخت و ساز بدن کمک کند و مطمئن می شوید که آنچه در زیر وجود دارد چربی خوب است.

7. شما (حتی در مواد غذایی سالم) نیز پرخوری می کنید

پرخوری یک عارضه جانبی شایع از رژیم غذایی است و این شامل به سرعت خوردن مقادیر زیادی از مواد غذایی است و اغلب بسیار بیشتر از نیاز بدن شما است
این یک مشکل بسیار بزرگ برای بسیاری از افراد دارای رژیم است برخی از آنها با خوردن مواد غذایی آشغال خوش گذرانی می کنند در حالی که برخی با غذاهای نسبتاً سالم از جمله مغزها، کره مغزها، شکلات تیره، پنیر و غیره خوش گذرانی می کنند.
حتی اگر چیزی سالم است هنوز هم کالری آن را حساب کنید بسته به حجم، فقط یک بار خوش گذرانی در خوردن می تواند ارزش یک هفته تمام از رژیم غذایی را خراب کند.

8. شما تمرینات هوازی انجام نمی دهید

به دلایلی عجیب، ورزش های هوازی مانند ( پیاده روی، شنا و غیره ) مقصر بدی در سال های اخیر می باشند.
با این حال، آن ها یکی از موثر ترین راه برای بهبود سلامت شما هستند آنها نیز در سوزاندن چربی شکم، چربی مضر "احشایی" که در اطراف اندامها ساخته شده و عامل بیماری هستند بسیار موثر است.

9. شما هنوز هم شکر می خورید

نوشیدنی شیرین چاق کننده ترین نوع مواد غذایی هستند مغز ما نمی تواند کالری موجود در آنها را تنظیم نماید. و نمی تواند با کمتر خوردن از دیگر مواد غذایی جبران کند.
این تنها در نوشیدنی های شیرین مانند کوکی و پپسی نیست بلکه همراه نوشابه "سالم" مانند Vitaminwater نیز وجود دارد.
حتی آب میوه ها نیزمشکل ساز هستند و باید در مقادیر زیاد مصرف نشوند.

10. خواب خوبی ندارید

خواب خوب یکی از مهم ترین چیزهایی است که به نظر برای سلامت جسمی و روانی و همچنین وزن شما خوب باشد.
مطالعات نشان می دهد که خواب کم یکی از بزرگترین عوامل خطر برای چاقی است. بزرگسالان و کودکان دارای خواب ناکافی در معرض خطر 55٪ و 89٪ چاقی بیشتر هستند.

11. شما از کربوهیدرات ها جدا نشده اید

اگر شما یک مقدار زیادی از وزن از دست دادید و  یا اگر شما مشکلات سوخت و ساز بدن مانند دیابت نوع 2 یا پیش دیابت دارید سپس ممکن است شما بخواهید رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشید.
در مطالعات کوتاه مدت، نشان داده شده است که این نوع رژیم غذایی سبب 2 - 3 بار کاهش وزن بیشتر می شود همانند رژیم غذایی "کم چرب"  که اغلب توصیه می شود.
رژیم های غذایی کم کربوهیدرات نیز می تواند سبب بهبودی بسیاری از شاخصهای متابولیک، مانند تری گلیسیرید، HDL، قند خون و غیره شود.

12. شما اغلب بیش از حد غذا می خورید

این یک افسانه است که هر کس باید خیلی زیاد بخورد خوردن وعده های غذائی کوچک در هر روز سبب افزایش سوخت و ساز بدن و از دست دادن وزن می شود.
مطالعات نشان می دهد که در واقع تعداد وعده های غذایی دارای اثر کم و یا هیچ در سوزاندن چربی و یا از دست دادن وزن است.
آن نیز مسخره و ناخوشایند است که مواد غذایی آماده شده را در تمام طول روز بخوریم این باعث می شود تا تغذیه سالم بسیار عارضه دار شود.
حتی یک روش کاهش وزن فوق العاده موثر به نام گرسنگی متناوب وجود دارد که شامل بدون غذا بودن برای مدت زمان طولانی ( 15 - 24 ) ساعت یا بیشتر است.

13. آب نمی نوشید

آب قابل شرب می تواند برای کاهش وزن منافع داشته باشد.
در یک مطالعه کاهش وزن 12 هفته ای، افرادی که 30 دقیقه قبل از غذا یک و نیم لیتر ( 17 اونس ) آب نوشیدند 44 درصد وزن بیشتر از دست دادند.
نشان داده شده است آب آشامیدنی هم سبب افزایش 24 - 30٪ میزان کالری سوزانده شده در طی یک دوره 1.5 ساعت می شود.

14. شما الکل بیش از حد می نوشید

در نظر داشته باشید که الکل حدود 7 کالری در هر گرم دارد نوشیدن زیاد آن سبب افزایش وزن می شود.

15. شما آگاهانه غذا نمی خورید

تکنیکی که غذا خوردن آگاهانه نامیده می شود ممکن است یکی از قدرتمند ترین ابزار از دست دادن وزن در جهان باشد.
این شامل کم کردن سرعت غذا خوردن، خوردن بدون حواس پرتی و از هر لقمه لذت برده و به علائم طبیعی مغز خود گوش داده تا بگویید که به اندازه کافی غذا خورده اید.
مطالعات متعدد نشان داده اند که خوردن با فکر می تواند سبب کاهش وزن قابل توجهی شود و فرکانس پرخوری را کاهش می دهد.
در اینجا چند راهنمایی برای غذا خوردن آگاهانه تر عبارتند از:
بدون حواس پرت غذا بخورید
به آرامی غذا بخورید و مواد غذایی خود را به طور کامل بجوید. سعی کنید از رنگ، بوی، طعم و بافت آن آگاه باشید.
زمانی که شما احساس سیری می کنید مقداری آب بنوشید و از خوردن جلوگیری کنید.

17. شما یک شرایط پزشکی دارید که کاهش وزن را سخت تر می کند

برخی از شرایط پزشکی مانند ( کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و آپنه خواب ) می تواند افزایش وزن را به جلو برده و از دست دادن وزن را بسیار سخت کند.
برخی از داروها نیز می تواند کاهش وزن را سخت تر و یا حتی باعث افزایش وزن شوند.
اگر شما فکر می کنم هر یک از این موارد را دارید با دکتر خود در مورد آن گزینه صحبت کنید.

18. شما خودتان برای مدت زمان طولانی گرسنه مانده اید

این ممکن نیست یک ایده خوب برای "رژیم غذایی" برای مدت زمان طولانی باشد.
اگر شما رژیم از دست دادن وزن برای بسیاری از ماه داشته اید پس شاید شما فقط نیاز به یک استراحت داشته باشید.
هدف حفظ سطح چربی بدن برای 1 - 2 ماه قبل از شروع به تلاش برای از دست دادن دوباره وزن است.

19. انتظارات شما غیر واقعی است

از دست دادن وزن به طور کلی یک فرآیند بسیار کندتر از آن چیزی است که مردم می خواهند.
اگر چه از دست دادن وزن اغلب در ابتدا ممکن است سریع باشد تعداد کمی از مردم می توانند از دست دادن وزن را با نرخ بیش از 1 - 2 پوند در هر هفته ادامه دهند.
یکی دیگر از مشکلات عمده این است که بسیاری از مردم انتظارات غیر واقعی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش دارند.
حقیقت این است که هر کسی نمی تواند مانند یک مدل تناسب اندام و یا بدنساز باشد.
اگر شما در حال حاضر مقداری وزن از دست داده و یا شما احساس خوبی در مورد خودتان دارید اما می خواهید وزن بیشتری از دست بدهید پس شما باید شروع به کار در پذیرش بدن خود در راه آن داشته باشید.
در برخی موارد، وزن شما به یک نقطه رسیده است که در آن بدن شما احساس راحتی دارد و تلاش برای فراتر از آن ممکن است برای شما غیر ممکن باشد.

20. شما بیش از حد بر "رژیم لاغری " تکیه دارید

"رژیم غذایی"  تقریباً هرگز در دراز مدت عمل نمی کنند مطالعات نشان می دهد که در واقع افرادی که در دراز مدت رژیم لاغری داشتند افزایش وزن پیدا کردند.
به جای نزدیک شدن به طرز فکر یک رژیم غذایی، هدف اصلی خود را تبدیل شدن به فرد شادتر، سالم و خوش اندام قرار دهید.
بر تغذیه سالم بدن خود و به اندازه خوردن، به جای محروم کردن آن تمرکز نمایید و اجازه دهید تا از دست دادن وزن به دنبال یک اثر جانبی طبیعی رخ دهد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. FARIBA

سلام و ممنون از مطالب آگاهانه و موثر شما .موفق باشيد

  پیوست ها
 

  1. کریمی محمدرحیم

با سلام و سپاس
مقاله بسیار خوب و کابردی و همچنین هشدار دهنده است

  پیوست ها
 

  1. ليلا صالحي

سلام و ممنون از مطالب خوب و مفيد تون

  پیوست ها
 

  1. ليلا صالحي

سلام و ممنون بخاطر مطالب خوبي كه ارسال مي كنيد .

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search