رژیم غذایی

رژیم غذایی برای مبارزه با عفونت قارچ کاندیدا

رژیم غذایی مناسب برای درمان مخمرعفونت مخمر یک مشکل برای بسیاری از مردم است آنها اغلب توسط مخمرهای کاندیدا به خصوص کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود اگر شما فکر می کنید که یک عفونت قارچی دارید اولین چیزی که شما باید انجام دهید این است با دکتر خود صحبت نمایید با این حال، چند ماده غذایی یا تغییر در رژیم غذایی ممکن است کمک کند در این مقاله لیستی از 5 رژیم غذایی موثر بر علیه کاندیدا آورده می شود.

 

1. روغن نارگیل

مخمر های کاندیدا، قارچ میکروسکوپی موجود در اطراف پوست، دهان و یا روده می باشند.
آنها معمولاً بی ضرر هستند اما زمانی که سیستم دفاعی بدن، شما تضعیف می شود ممکن است سبب عفونت شوند گیاهان خود در برابر قارچها و مخمرهای دیگر دفاع می کنند و برخی ترکیباتی تولید می کنند که برای قارچ سمی است.
یک مثال خوب اسید لوریک، اسید چرب اشباع است که به طور گسترده ای برای اثرات ضد میکروبی و ضد قارچی مورد مطالعه قرار گرفته است.
روغن نارگیل تقریباً ٪ 50 اسید لوریک دارد لذا نارگیل یکی از غنی ترین منابع غذایی اسید لوریک است این اسید بندرت در  سایر مواد غذایی یافت می شود.
در لوله آزمایش نشان داده شده که اسید لوریک در برابر مخمر کاندیدا بسیار موثر است و روغن نارگیل ممکن است اثرات مشابه داشته باشد.
به همین دلیل، استفاده از روغن نارگیل در یک دهان شویه ممکن است یک استراتژی مفید در برابر عفونت کاندیدا (برفک) در دهان باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. پروبیوتیک

عوامل متعددی ممکن است برخی از افراد را بیشتر در معرض ابتلا به عفونت کاندیدا قرار دهد این عوامل شامل دیابت و ضعف و یا سرکوب سیستم ایمنی است.
آنتی بیوتیک ها نیز ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهند دوزهای قوی گاهی اوقات بخشی از باکتری های مفید در روده را می کشند.
این باکتری ها بخشی از دفاع طبیعی بدن در برابر مخمرهای کاندیدا هستند آنها برای فضا و مواد مغذی با مخمر در رقابت هستند و از بدن در برابر عفونت محافظت می کند.
مصرف پروبیوتیک ممکن است به بازگرداندن جمعیت باکتری های مفید کمک نماید.
پروبیوتیک ها باکتری زنده هستند که اغلب در غذاهای تخمیری مانند ماست با کشت فعال پیدا می شوند آنها همچنین می توانند از طریق مکمل گرفته شوند.
مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است یک درمان پیشگیرانه و یا مکمل مفید در برابر عفونت کاندیدا باشد.
یک مطالعه روی 215 فرد مسن نشان داد که مصرف قرص های حاوی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس روتری به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی میزان مخمر کاندیدا در دهان شما را کاهش می دهد.
مطالعه دیگری روی 65 بیمار مبتلا به عفونت کاندیدا در دهان نشان داد که مصرف پروبیوتیک به طور قابل توجهی سبب بهبود اثربخشی یک درمان ضد قارچی متداول است.
پروبیوتیک نیز ممکن است رشد کاندیدا در روده را کاهش دهد و شواهدی وجود دارد که کپسول واژینال با پروبیوتیک لاکتوباسیلوس ممکن است در برابر عفونت های قارچی واژن موثر باشد.

3. رژیم غذایی با شکر پایین

مخمرها واقعاً شکر دوست دارند و زمانی که شکر به راحتی در دسترس باشد سریع تر رشد می کنند.
در واقع، سطح بالای قند در جریان خون خطر ابتلا به عفونت کاندیدا را افزایش دهد.
در یک مطالعه حیوانی، قند در دستگاه گوارش موش دارای سیستم ایمنی ضعیف سبب افزایش رشد کاندیدا در موش می شود.
در یک مطالعه انسانی، شستشو با شکر محلول (سوکروز) با تعداد بالاتر مخمرها در دهان و افزایش عفونت ارتباط داشته است.

4. سیر

سیر یک مثال خوب دیگر از مواد غذایی سالم گیاهی با خواص ضد قارچی قوی است این تا حدودی به آلیسین، یک ماده ضد قارچ در سیر تازه خرد شده و یا آسیب دیده مرتبط است.
وقتی به موش در مقادیر بالا داده می شود به نظر می رسد آلیسین برای مبارزه با مخمر کاندیدا موثر باشد اما کمی کمترتر از داروی ضد قارچ فلوکونازول موثر است.
در لوله آزمایش نشان داده می شود که عصاره سیر ممکن است توانایی مخمرها در پیوست به سلول های پوشش دهان را کاهش دهد.
با این حال، به خاطر داشته باشید که سیر تنها مقدار بسیار کمی از آلیسین را فراهم می کند در حالی که اکثر مطالعات با مقادیر بالایی از آلیسین جدا شده، انجام شده است.
در یک مطالعه 14 روزه در زنان پیدا شده است که مصرف کپسول مکمل های سیر روی عفونت قارچی واژن اثری ندارد.
به طور کلی، آزمایشات بالینی بیشتری مورد نیاز است تا تایید کند که آیا خوردن سیر دارای ارزش درمانی برای انسان است.
با این وجود، استفاده از سیر به عنوان ادویه در مواد غذایی ایمن و سالم است همچنین ممکن است به خوبی در کنار درمان های مرسوم کاندیدا کار کنند.
با این حال در نظر داشته باشید که استفاده از سیر خام در مناطق حساس، مانند دهان، می تواند مضر باشد و باعث سوختگیهای شیمیائی شدید می شود.

5. کورکومین

کورکومین یکی از اجزای فعال اصلی زردچوبه، ادویه محبوب هند است.
در لوله آزمایش نشان داده شده است که کورکومین ممکن است مخمرهای کاندیدا را بکشند و یا حداقل سبب کاهش رشد آنها شود
آزمایش دیگری نشان می دهد که کورکومین ممکن است توانایی مخمرها، در سلول های دهان بیماران مبتلا به HIV را کاهش دهد.
کورکومین در واقع موثرتر از فلوکونازول یک داروی ضد قارچ بود.
متاسفانه، شواهد موجود به تست در لوله آزمایش محدود شده است و هر گونه ارتباط بالینی مکمل کورکومین در انسان معلوم نیست.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (11)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

 1. Fateme

سلام اقای دکتر من قارچ پوستی به شکل حلقوی و قرمز یکمم متورم دارم دکتر رفتم قرص و پماد بینافین بهم داد یکم شدتشو کم کرد و خارشو از بین برد برای اینکه کلا از بین بره باید چیکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Fateme
 1. 5 / 5

سلام باید نزد پزشک بروید تا اگر لازم باشد تست ازمایشگاهی برای نوع قارچ انجام شود

  پیوست ها
 

 1. محسن

سلام آقای دکتر من الان چند ساله عفونت قارچی کاندیدا دارم تازه متوجه شدم.سه هفته شربت نیستاتین مصرف کردم کم شد ولی دوباره برگشت.راه کارش چیه ؟؟داروی خاصی داره؟؟دکتر این بیماری به کدوم بخش مربوط میشه؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محسن
 1. 5 / 5

سلام نزد پزشک متخصص پوست بروید تا داروی لازم برایتان نسخه کنید

  پیوست ها
 

 1. نیما انسانیت

سلام. آقای دکتر من چند وقتی هست این رژیم رو شروع کردم. ولی این رژیم بسیار رژیم دقیقی هست و شما بهتر می دونید اگر زیاد آنتی فانگال طبیعی یا دارو مصرف بشه واکنش هرکسهایمر یا die off صورت می گیره . من الان دو هفته است دچار عوارض بسیار شدید اون هستم...

سلام. آقای دکتر من چند وقتی هست این رژیم رو شروع کردم. ولی این رژیم بسیار رژیم دقیقی هست و شما بهتر می دونید اگر زیاد آنتی فانگال طبیعی یا دارو مصرف بشه واکنش هرکسهایمر یا die off صورت می گیره . من الان دو هفته است دچار عوارض بسیار شدید اون هستم و نمی دونم چی کار باید بکنم. دکتری متخصص در این زمینه هست. راهنمایی کنه. تکیه من فقط اینترنت هست.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رویا احمدی

با سلام و خسته نباشید
من دچار بیماری قارچی واژن شدم وبا اینکه یک دوره دارو مصرف کردم ( فلکولنازل ) بعد چند هفته مشکلم برگشته لطفا راهنماییم کنید با تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رویا احمدی

با سلام در این موارد باید شریک جنسی شما نیز همزمان درمان شود و در موارد عود درمان مجدد انجام می شود

  پیوست ها
 

 1. چيمن

سلام دكتر، من ١٠ ساله از قارچ كانديدا رنج مي برم. حالا از طريق يك دكتر اندونيزي و دكتر هاي كاندا چون من خودم كندا هم زندگي مي كنم. رژيم كانديدا رعايت مي كنم اما فعلا ايران هستم بعضي وقتا سوال دارم مي روم دكتر از اين رژيم سر درنميارن. ببخشيد...

سلام دكتر، من ١٠ ساله از قارچ كانديدا رنج مي برم. حالا از طريق يك دكتر اندونيزي و دكتر هاي كاندا چون من خودم كندا هم زندگي مي كنم. رژيم كانديدا رعايت مي كنم اما فعلا ايران هستم بعضي وقتا سوال دارم مي روم دكتر از اين رژيم سر درنميارن. ببخشيد فارسيم خوب نيست. ولي من كجا با يك دكتر خوب مراجعه كنم. من استان كرمانشاه هستم در حال حازر. ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    چيمن

با سلام
نکات گفته شده در مقاله کفایت می کند

  پیوست ها
 

 1. ناصرروحی

سلام دکتر خسته نباشید علت درد پستان که مثل غدد کمی سفت شده چیست ممنون میشم راهنمایمان فرمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ناصرروحی

با سلام
احتمال آبسه پستان وجود دارد نزد پزشک بروید تا بررسی و نسخه دارو تجویز شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search