تغذیه

خواص سیر

سیر متعلق به گونه پیاز آلیوم است و ارتباط نزدیکی با پیاز، پیازچه، پیاز کوهی، تره فرنگی و موسیر دارد و برای هزاران سال توسط انسان استفاده می شود و در مصر باستان برای هر دو اهداف آشپزی و منافع درمانی آن مورد استفاده قرار گرفته است

سیر در سراسر جهان برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است سوابق نشان می دهد که سیر در زمان ساخت اهرام جیزه در حدود پنج هزار سال پیش استفاده می شده است. ریچارد S ریولین در مجله تغذیه 1 نوشت که پزشک یونان باستان بقراط  ( پدر طب غربی ) حدود  460 - 370  سال قبل از میلاد، سیر را برای طیف گسترده ای از شرایط و بیماری های ( تنفسی، انگل، هضم ضعیف و خستگی ) تجویز می کرده است در طول تاریخ در شرق میانه، شرق آسیا و نپال، از سیر برای درمان برونشیت، فشار خون بالا، سل، اختلالات کبدی، اسهال خونی، نفخ، کولیک، کرم روده، روماتیسم، دیابت و تب استفاده شده است.
از آنجاییکه که انسان به خواص درمانی سیر از پنج قرن قبل از میلاد مسیح پی برده است  و سیر یک تاریخچه بسیار کهن دارد تصمیم گرفتم توجه شما را در این مقاله به تعدادی از خواص شناخته شده سیر جلب نمایم سیر یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که مصرف دارویی داشته و از داروهای مهم مصر باستان است بیش از 300 گونه سیر در سراسر جهان وجود دارد سیر آمریکایی با رنگ سفید، پوست کاغذی، عطر و طعم زیاد یکی از شایعترین انواع سیر است سیر ایتالیایی و مکزیکی دارای رنگ صورتی تا بنفش و طعم خفیفی دارد

تاریخچه

ادعاهای دارویی زیادی در مورد سیر وجود دارد.
هزاران سال است که سیر در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. سوابق نشان می دهد که سیر در زمان ساخت اهرام جیزه در حدود 5000 سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت.
ریچارد اس. ریولین در مجله تغذیه نوشت که بقراط، پزشک یونان باستان (حدود 460-370 قبل از میلاد)، که امروزه به عنوان "پدر طب غربی" شناخته می شود، سیر را برای طیف وسیعی از شرایط و بیماری ها تجویز می کرد. بقراط استفاده از سیر را برای درمان مشکلات تنفسی، انگل ها، هضم ضعیف و خستگی ترویج داد.
به ورزشکاران اصلی المپیک در یونان باستان سیر داده می شد - احتمالاً اولین نمونه از عوامل "افزایش عملکرد" مورد استفاده در ورزش.
سیر از مصر باستان به تمدن های پیشرفته باستانی دره سند (پاکستان و غرب هند امروزی) گسترش یافت. از آنجا به چین راه یافت.
به گفته کارشناسان در باغ کیو، مرکز عالی گیاه شناسی سلطنتی انگلستان، مردم هند باستان برای خواص درمانی سیر ارزش قائل بودند و همچنین فکر می کردند که سیر می تواند یک ماده تقویت کننده جنسی باشد. طبقات بالا از سیر اجتناب می‌ کردند زیرا بوی تند آن را تحقیر می ‌کردند، در حالی که راهبان، «...بیوه‌ها، نوجوانان و کسانی که نذر کرده بودند یا روزه‌ دار بودند، نمی ‌توانستند سیر را به دلیل خاصیت محرک آن بخورند».
در طول تاریخ در خاورمیانه، شرق آسیا و نپال، سیر برای درمان برونشیت، فشار خون بالا، سل، اختلالات کبدی، اسهال خونی، نفخ، قولنج، کرم های روده، روماتیسم، دیابت و تب ها استفاده شده است.
فرانسوی ها، اسپانیایی ها و پرتغالی ها سیر را وارد دنیای جدید کردند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خواص سیر
آلیسین ماده موثره سیر است
سیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن
روغن سیر برای محافظت از قلب خوب است
سیر یک آنتی اکسیدان قوی است
سیر در پیشگیری از سرطان
سیر ریسک بیماریهای قلبی را کاهش می دهد
سیر داروی سرماخوردگی، آنفولانزا و انگل است
سیر ضد قارچ است
سیر کلسترول خون کاهش می دهد
سیر بر روی رشد مو موثر است
سیر آکنه را پاک می کند
سیر در پسوریازیس موثر است
سیر سبب کاهش وزن می شود
درمان خارش پای ورزشکاران با سیر
سیر پشه را از شما دور می کند
سیر در زخم های سرد موثر است
سیر به مانند یک چسب طبیعی کار می کند
پاک کردن یخ پیاده رو ها با سیر
سیر سبب حفاظت از گیاهان می شود
گرفتن ماهی با سیر
سایر کاربردهای سیر
روزانه چقدر سیر بخوریم؟
عوارض جانبی سیر
روش از بین بردن بوی سیر

خواص سیر

قرص سیر دارای پودر سیر خشک شده است که خواص آن شبیه سیر تازه است بیشتر فراورده های سیر در جهان به صورت خشک است ترکیبات سیر و مکانیسم اثر سیر تا حد زیادی پیچیده است. وقتی پوست سیر کنده می شود و خرد می شود یعنی به مجرد اینکه سیر له می شود و در معرض هوا قرار گیرد. تغییراتی در آن بوجود می آید زیرا مواد اصلی و موثره سیر نسبت به حرارت حساس هستند حرارت زیاد خواص سیر را از بین می برد لذا مواد موثره سیر در غذاهای پخته و سرخ شده کمتر از سیر تازه است بوی سیر مربوط به مواد گوگردی سیر است که در حرارت بالای 60 درجه مواد گوگردی متصاعد می شود. به گفته کارشناسان مرکز گیاه شناسی سلطنتی انگلستان، مردم هند باستان به خواص درمانی با ارزش سیر و همچنین از آن به عنوان یک داروی مقوی غرایز جنسی استفاده می کردند طبقات بالا  به خاطر عطر و بوی قوی آن نفرت داشته و از خوردن آن اجتناب می کردند. در طول تاریخ در شرق میانه، شرق آسیا و نپال، از سیر برای درمان ( برونشیت، فشار خون بالا، سل، اختلالات کبدی، اسهال خونی، نفخ، کولیک، کرم روده، روماتیسم، دیابت و تب ) استفاده می شد .
امروز از سیر به طور گسترده ای برای خواص درمانی آن استفاده می شود
از سیر برای بسیاری از شرایط مرتبط با سیستم گردش خون و قلب مانند آترواسکلروز ( سخت شدن شریان ها )، کلسترول بالا، حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مردم، از سیر برای پیشگیری از ( سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان پستان، سرطان معده، سرطان رکتوم و سرطان روده بزرگ ) استفاده می شود.
سیر در درمان آرتروز مفصل ران موثر است - زنان که رژیم های غذایی سرشار از سبزیجات جنس آلیوم داشتند کمتر به آرتروز گرفتار می شوند نمونه هایی از سبزیجات جنس آلیوم Allium ( شامل سیر، تره فرنگی، موسیر و پیاز ) می باشد. مطالعه بلند مدت، روی بیش از 1000 دوقلوی دختر سالم، نشان داد که کسانی که عادات غذایی شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات، به خصوص آلیوم هایی مانند سیر مصرف کردند علائم کمتری از استئوآرتریت اولیه در مفاصل ران داشتند.

درمان زگیل با سیر - شواهد اولیه نشان می دهد که استفاده از سیر محلول در چربی دو بار در روز بر روی زگیل در دست سبب حذف زگیل در عرض 1 - 2 هفته می شود به نظر می رسد عصاره سیر محلول در آب  پس از 30 - 40 روز از شروع درمان سبب بهبود نسبتاً کم زگیل می شود.
درمان میخچه با سیر - مطالعات اولیه نشان می دهد که استفاده از عصاره سیر دو بار در روز بر روی میخچه در پا سبب بهبودی می شود یک عصاره سیر خاص که در چربی حل می شود دارای یک اثر بعد از 10 - 20 روز از شروع درمان دارد اما عصاره محلول در آب می تواند بعد از دو ماه سبب بهبودی میخچه شود.

درمان پای ورزشکاران : سیر با قارچ مبارزه می کند اگر شما دارای بیماری پای ورزشکاران هستید پاهای خود را در آب سیر خیس کرده و یا سیر خام برای جلوگیری از حمله قارچ خارش زا روی پای خود مالش دهید.

کاهش گزش کنه - دانشمندان تعداد گزش کنه در افرادی که دوز بالایی از سیر در مقایسه با افرادی که سیر را ندارد را مقایسه کرده اند. دوزهای بالای سیر در رژیم غذایی، در دوره پنج ماهه، به نظر می رسد تعداد گزش کنه را کاهش می دهد.
عفونت های قارچی پوست - از جمله عفونت قارچی، خارش سوار کار ماهر و پای ورزشکاران ( عفونت قارچی و خارش سوار کار ماهر ) به درمان با ژل سیر حاوی ( 0.6٪ ajoene ) یک ماده شیمیایی در سیر که بر روی پوست استفاده شود ژل سیر با غلظت بالاتر از ( ajoene  1٪ ) مورد نیاز است تا در مقابل پای ورزشکاران موثر باشد  در واقع، ژل سیر با غلظت 1٪ ajoene  به نظر می رسد در مقابل پای ورزشکاران به عنوان دارو Lamisil  استفاده می شود.
سیر یک آنتی بیوتیک قوی است - بر اساس یک مطالعه که در ژورنال شیمیوتراپی ضد باکتریال منتشر شده دی آلیل سولفید، یک ترکیب موجود در سیر است که 100 بار موثرتر از دو آنتی بیوتیک های محبوب برای مبارزه با باکتری کمپیلوباکتر است
باکتری کمپیلوباکتر یکی از شایع ترین علل عفونت های روده است.

درمان بیماری قارچی در گیاهان - گروهی از دانشمندان یک واکسن جدید برای کمک به جلوگیری از گسترش بیماری اما نه برای انسان، بلکه برای درختان آزمایش کرده اند. آنها برای جلوگیری از گسترش بیماری های درخت مانند قارچ که می تواند سبب سرخشکیدگی درختان و به سرعت سبب از بین بردن بسیاری ازآنها شود. آنها یک واکسن جدید با استفاده از ماده ای به نام allacin موجود در سیر، برای کمک به حفاظت درختان از بیماری های ممکن را توسعه داده اند واکسن به درختان با استفاده از یک مته تزریق می شود به طوری که می توان آن را در منطقه نرمتر در وسط درخت ( تنه ) جایی که آب به بالا و پایین حرکت می کند برسد. به این طریق واکسن می تواند در تمام درخت توزیع شود. این روش نمی تواند بر روی تمام درختان مورد استفاده قرار گیرد زیرا گران قیمت و در مدت زمان طولانی باید به کار رود.

جلوگیری از زایمان زودرس با سیر

عفونت های میکروبی در دوران بارداری سبب افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس می شود مطالعات دانشمندان در بخش اپیدمیولوژی، پژوهشکده بهداشت نروژ غذاهایی را که بر روی عفونت های میکروبی و خطر زایمان زودرس ممکن است تاثیر داشته باشد را  پیدا کردند.
آنها مطالعه و یافته های خود را در مجله تغذیه شما 8 منتشر کردند.
Ronny Myhre و همکارانش در مورد اثرات Alliums و میوه های خشک متمرکز شدند و نشان دادند که این دو ماده غذایی بزرگترین وعده برای کاهش خطر زایمان زودرس هستند.
نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که مصرف مواد غذایی با ترکیبات ضد میکروبی و زیستی ممکن است برای کاهش خطر ابتلا خود به خود PTD ( زایمان زودرس ) اهمیت داشته باشد. به طور خاص، سیر با کاهش خطر PTD خود بخود همراه بود

نقش سیر در درمان سرطان مغز

ترکیبات شیمیایی و گوگرد موجود در سیر شناسایی شده اند که در از بین بردن سلول ها در گلیوبلاستوما یک نوع تومور مغزی مرگبار موثر است.
دانشمندان در دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی در نشریه سرطان گزارش دادند که سه ترکیب ارگانوسولفور، ترکیباتی از سیر شامل (DAS ، DADS و DATS ) اثر در ریشه کن کردن سلول های سرطانی مغز نشان داده است اما  DATS موثر ترین است.
دکتر ری  Swapan گفت: این پژوهش برجسته وعده های بزرگ از ترکیبات گیاهی به عنوان داروی طبیعی برای کنترل رشد بدخیم سلول های تومور مغز انسان است.

آلیسین ماده موثره سیر است

سیر یک گیاه دارویی است که علاوه بر بالا بردن عطر و طعم مواد غذایی در درمان بیماریها استفاده می شود جزء فعال سیر ترکیب گوگرددار به نام آلیسین است آلیسین یک ماده شیمیایی است  که در سیر له شده، خرد شده و یا جویده شده وجود دارد آلیسین بسیار قدرتمند به عنوان یک آنتی بیوتیک است که به مهار توانایی رشد و تکثیر میکروب کمک می کند و خاصیت ضد ویروسی، قارچی، باکتریایی و آنتی اکسیدانی دارد. 1میلی گرم از آن دارای قدرت برابر 15 واحد استاندارد پنیسیلین اثر دارد. در طول تاریخ تمدن از سیر در درمان بیماریهایی مانند ( تصلب شرایین، سکته مغزی، سرطان، اختلالات ایمنی، پیری مغز، ورم مفاصل و آب مروارید استفاده می شده است. سیر دارای ترکیبات ( ساپونین، روی، سلنیوم، پلی فنل، آرژینین ) می باشد و علاوه برآن منبع خوبی از ویتامین B6 و ویتامین C می باشد. سیر را می توان در دمای مناسب خشک کرد و در تمام طول سال از آن استفاده کرد.

سیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن

سیرتقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و برای قرن ها به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماریهای تنفسی استفاده می شود خاصیت درمانی سیر قبل از آنتی بیوتیک های مصنوعی کشف شد در واقع سیر یک داروی انتخابی برای درمان عفونت است و این به علت ترکیبات آلیسین ( SULFHYDRYL ) و انواع دیگر ترکیبات گوگردی است اضافه کردن سیر به رژیم غذایی یا مصرف مکمل سیر یک راه عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از بیماری است.

روغن سیر برای محافظت از قلب خوب است

محققان دانشکده پزشکی اموری در آتلانتا یک ترکیب طبیعی از روغن سیر ( Diallyl trisulfide ) بدست آوردند که بدن را در برابر آسیب های قلبی محافظت می کند این ماده پس از یک حمله قلبی، در حین عمل جراحی قلب یا به عنوان یک درمان برای نارسایی قلب مصرف می شود. این ماده یک ترکیب ارگانوسولفوره طبیعی در روغن سیر است که مقدار کمی گاز سولفید هیدروژن دارد این یک روش موثر با عوارض جانبی کمتر است. روغن سیر در درمان عفونت های باکتریایی و ویروسی و درد و کاهش التهاب گوش موثر است. چند قطره روغن سیر را در گوش دردناک ریخته و برای 5 – 10 دقیقه باقی بماند و سپس روزانه 3 بار تکرار کنید.

سیر یک آنتی اکسیدان قوی است

سیر مانع از آسیب رساندن رادیکال های آزاد در اثر ( پیری، بیماری، آسیب های اکسیداتیو و دود سیگار ) می شود. آلیسین موجود در سیر سطح خونی دو آنزیم آنتی اکسیدانی قوی ( کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز ) را افزایش می دهد

سیر در پیشگیری از سرطان

بعضی از مردم برای جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان روده، سرطان رکتوم، سرطان معده، سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان مثانه و سرطان ریه از سیر استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که آلیسین موجود در سیر خاصیت ضد سرطانی دارد بعد از خوردن سیر یک واکنش شیمیایی روی می دهد که تومورها را از بین می برد یک مطالعه در کارولینای شمالی نشان داد کسانیکه سیر خام یا پخته مصرف می کردند خطر سرطان کولورکتال در آنها از 10 به 50 درصد کاهش یافت و خطر ابتلا به سرطان معده به نصف کسانیکه سیر نخورده بودند کاهش یافت.  ژرمانیوم یک ماده ضد سرطان است که در سیر بیش از هر ماده دیگر وجود دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه یک حبه سیر می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. 75 درصد از مقالات منتشر شده در باره سرطان، خاصیت ضد سرطانی سیر را گزارش کرده اند.

سیر ریسک بیماریهای قلبی را کاهش می دهد

مهمترین ارزش سیر در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی عروقی اثر ضد تصلب شرایین آن است در یک مطالعه ثابت شد که اثر تصلب زدایی لیپوپروتئین ها با چگالی کم را کاهش می دهد. سیر افزایش سفتی و سختی شرایین وابسته به سن را کاهش می دهد یک مطالعه در دانشگاه پزشکی کورنل نیویورک نشان داد ترکیبات موجود در سیر ممکن است نقش مهمی در حفظ سیستم قلبی عروقی داشته و  سیر کلسترول بد ( LDL ) و فشار خون را کاهش می دهد یک مطالع دیگر نشان داد سیر سبب کاهش فشار خون حدود (11 میلی متر در کاهش فشار خون سیستولیک و 5 میلیمتر کاهش فشار خون دیاستولیک ) می شود. سیر همچنین یک رقیق کننده خون است و می تواند با کاهش لخته شدن خون از سکته مغزی و ترومبوز جلوگیری کند. خاصیت فیبرینولیتیک سیر در بیماران مبتلا به بیماریهای ایسکمی قلب نشان داد که اثر فیبرینولیتیک به میزان 72 – 85 درصد افزایش یافته و موجب کاهش غلظت فیبرینوژن سرم می شود به طور کلی سیر می تواند فعالیت فیبرینولیتیک سرم را در انسان افزایش دهد.

سیر داروی سرماخوردگی، آنفولانزا و انگل است

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است زیرا با باکتری ها، ویروس ها و پروتوزوآ ( یک انگل تک یاخته ) در بدن مبارزه می کند یک مطالعه نشان داد مصرف روزانه سیر خطر ابتلا به سرماخوردگی را به نصف کاهش می دهد. سیر در برابر گونه های پاتوژن که به بسیاری از داروها مقاوم هستند موثر است یک مطالعه نشان داده است آب سیر فعالیت آنتی باکتریال قابل توجهی در برابر میزبان بیماری زا نشان می دهد حتی در برابر سویه های مقاوم به آنتی بیوتیک مانند استاف مقاوم به سیپروفلوگزاسین موثر بوده است.

سیر ضد قارچ است

این ماده غذایی دارای خاصیت ضد قارچی می باشد  که بر روی مخمرها فوق العاده موثر است بر روی برفک دهان نیز موثر است.

کاهش کلسترول خون

سیر دارای اثر کم کننده کلسترول خون است که این اثر در مطالعات بر روی حیوانات و روی بیماران مبتلا به فشار خون بالا ثابت شده است و این اثر مربوط به ماده دی الیل دی سولفید که حاصل تجزیه آلیسین است می باشد کاهش چربی های خون در مطالعاتی که بر روی حیوانات تحت درمان با رژیم غذایی محتوی پودر سیر یا روغن سیر یا آلیسین انجام گرفته به خوبی ثابت شده است سیر باعث کاهش کلسترول، تری گلیسرید، لیپوپروتئینهای با چگالی کم ( LDL ) و افزایش میزان ( HDL ) می شود. همراه کردن سیر با یک غذای پر چرب مانع جذب چربی می شود و سبب می شود غلظت چربی در خون بالا نرود. مصرف روزانه یک حبه سیر سطح کلسترول LDL را حدود 10 درصد کاهش می دهد.

سیر بر روی رشد مو موثر است

سیر به دلیل سطح بالای آلیسین در درمان ریزش مو موثر است ماساژ حبه سیر ورقه شده بر روی پوست سر سبب جلوگیری از ریزش مو می شود. ولی برای کسانیکه به سیر حساسیت دارند مناسب نیست و نباید استفاده کنند.

سیر آکنه را پاک می کند

سیر یک درمان طبیعی برای دور کردن لکه های نا خوشایند صورت است مالش میخک سیر ورقه شده بر روی جوش برای درمان موضعی موثر است.

سیر در پسوریازیس موثر است

از آنجاییکه سیر خاصیت ضد التهابی دارد در تسکین پسوریازیس موثر است کمی روغن سیر را روی منطقه آسیب دیده با پوست صاف و  بدون راش بمالید.

سیر سبب کاهش وزن می شود

یک مطالعه بر روی موش ها ثابت کردن خوردن یک رژیم غذایی غنی از سیر ممکن است سبب کاهش وزن شود و ذخایر چربی بدن را کاهش می دهد.

درمان خارش پای ورزشکاران با سیر

به علت خواص ضد قارچی سیر می توان سبب خلاص شدن از شر خارش پا ی ورزشکاران شد پای خود را در یک حمام آب گرم همراه با سیر خرد شده درآن خیس کنید.

سیر پشه را از شما دور می کند

در هند از روغن سیر، وازلین و موم برای دفع طبیعی حشرات استفاده می شود.

سیر در زخم های سرد موثر است

سیر در زخم های سرد موثر است گذاشتن کمی از سیر خرد شده بر روی زخم سرد به علت خواص ضد التهابی سبب کاهش درد و تورم می شود

سیر به مانند یک چسب طبیعی کار می کند

از سیر می توان برای رفع ترک های مویی در شیشه استفاده کرد.

پاک کردن یخ پیاده رو ها با سیر

ترکیب نمک و سیر برای حذف یخ از جاده استفاده می شود.

سیر سبب حفاظت از گیاهان می شود

از یک افت کش طبیعی با سیر ، روغن های معدنی، آب و صابون در یک بطری اسپری بعنوان یک آفت کش در گیاهان استفاده می شود.

گرفتن ماهی با سیر

بوی سیر ماهی را بخود جذب می کند لذا طعمه را به بوی سیرخرد شده آغشته کنید . و به عنوان طعمه استفاده کنید.

سایر کاربردهای سیر

کاربرد های دیگر سیر عبارتند از: درمان ( تب، سرفه، سردرد، معده درد، گرفتگی سینوس، نقرس، رماتیسم، بواسیر، آسم، برونشیت، تنگی نفس، افت فشار خون، قند خون پایین، قند خون بالا، استرس و خستگی، دیابت، آرتروز، تب یونجه ( رینیت آلرژیک )، اسهال مسافرتی، فشار خون بالا)، حفظ عملکرد کبد سالم  و اثر مارگزیدگی استفاده می شود

روزانه چقدر سیر بخوریم؟

یک دوز 600 میلی گرمی عصاره سیر به طور معمول حدود 3600 میکروگرم آلیسین دارد. یک دوز سیر تازه ( حدود یک میخک ) معمولاً 18300 میکروگرم آلیسین دارد. سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند روزانه سیر تازه ( 2 – 5 گرم ) پودر خشک ( ./4 – 1.2 گرم ) روغن سیر ( 2 -5 گرم ) عصاره ( 300 – 1000 میلی گرم ) یا به صورت های allian آلیان (  4 – 12 میلی گرم  ) و اگر به صورت آلیسین باشد حدود ( 2 - 5 میلی گرم  ) مصرف شود.

برای فشار خون بالا 600 – 1200 میلی گرم از عصاره سیر سه بار در روز مصرف شود.

برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ، مفعد و معده سیر تازه یا پخته 3.5 – 29 گرم در هفته مصرف می شود.

برای عفونت های قارچی پوست ( کچلی موضعی، خارش پای ورزشکاران ) کرم ./4 % یا ژل ./6 % یا ژل 1 % دو بار در روز به مدت یک هفته مصرف می شود.

معمولاً 4 گرم  سیر تازه تقریبا معادل یک دانه سیر است و یک بار در روز استفاده می شود سیر تازه به طور معمول حاوی  1 درصد allian است.

عوارض جانبی سیر

سیر وقتی از راه دهان خرده شود برای اکثر مردم سالم است سیر می تواند سبب ( بوی بد دهان، احساس سوزش سر دل، گاز، تهوع، استفراغ، بوی بدن و اسهال شود که این عوارض جانبی اغلب با سیر خام بدتر می شود سیر می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

مصرف سیر با دوز دارویی در زمان شیردهی و بارداری مجاز نیست ولی اگر در مقادیر معمول از راه دهان در غذا مصرف شود در بارداری مشکلی ایجاد نمی کند.

دوز بالای سیر در کودکان خطرناک است و حتی می تواند منجر به مرگ شود ولی اگر به صورت خوراکی از راه دهان و با دوزکم و برای مدت کوتاه مصرف شود اشکالی ندارد.

سیر خام بسیار قوی است خوردن بیش از حد می تواند مشکلات تحریک یا آسیب به دستگاه گوارش ایجاد کند.

تعداد کمی از مردم به سیر حساسیت دارند که علائم حساسیت عبارت از ( بثورات پوستی، سردرد و دمای بالای بدن ) است.

سیر می تواند اثر داروهای ضد انعقاد را مختل کند لذا قبل از عمل جراحی از خوردن آن اجتناب کنید. گزارش هایی از خونریزی بعد از عمل جراحی در کسانیکه سیر ( مخصوصاً سیر تازه ) مصرف می کرده اند شده است. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی مصرف سیر را قطع کنید.

سیر با داروی ایزونیازید و داروی ( مهار کننده ترانس کریپتاز معکوس غیر نوکلئوزیدی ( NNRTIs )  که یک داروی ضد ایدز است تداخل اثر دارد مصرف سیر همراه برخی داروهای ضد ایدز ممکن است اثر این داروها را کاهش دهد. داروهای ضد ایدز که با سیر تداخل اثر دارد مانندevirapine (Viramune), delavirdine (Rescriptor),  efavirenz (Sustiva می باشد

هرگز سیر را در روغن در دمای اطاق یا مدت طولانی در یخچال نگهداری نکنید زیرا خطر مسمومیت غذایی بوتولیسم را دارد بوتولیسم یک سم تند و زننده است که در اثر میکروب کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود. و گاهی منجر به مرگ می شود.

در موادری که به سیر و ترکیبات آن آلرژی پیدا شود منع مصرف دارد.

سیر ممکن است با خیال راحت در دوران بارداری و شیردهی استفاده شود با این حال، مصرف توسط مادران شیرده، ممکن است روی رفتار نوزاد در طی شیردهی تاثیر بگذارد و باعث دلبستگی طولانی مدت به سینه و افزایش مکیدن شود همچنین سبب افزایش در تولید شیر مادر می شود.

روش از بین بردن بوی سیر

نوشیدن آب لیمو یا خوردن چند برش از لیمو بوی بد سیر را متوقف می کند.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (84)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. رسول
 1. 4 / 5

یه سوال داشتم این که آیا سیر برای سرماخوردگی هم موثر است؟ و اینکه اگه موثر چند تا سیر باید مصرف بشه؟

  پیوست ها
 

 1. جمالی امام قیسی

عالی بود

  پیوست ها
 

 1. sara

سلام
خسته نباشید، من جدیداً فشار خونم هی بالا میره و 37 سال هم دارم ایا پودر سیر که به عنوان چاشنی غذا استفاده می شود هم اثر سیر را دارد؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    sara

با سلام
پودر سیر هم موثر است ولی نباید بیش از حد مصرف شود

  پیوست ها
 

 1. محسن

ممنون عالی بود

  پیوست ها
 

 1. محمد

ممنون از توضیحات تان باتشکر

  پیوست ها
 

 1. سعید

خوب بود

  پیوست ها
 

 1. m

خوب بود

  پیوست ها
 

 1. علی

باحال بود

  پیوست ها
 

 1. رضا

ممنون از اطلاعات با ارزش شما
لطف کردید

  پیوست ها
 

 1. حمزه

مرسی عالی بود

  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام و ی سوال؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ایا سیر از سفید شدن موها جلوگیری میکند؟

  پیوست ها
 

 1. Kavoos

Hello Dr.
my blod pressure is 177/105 daily.
how do I control it ?


Thank you.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Kavoos

با سلام
مقاله فشار خون را در سایت بخوانید

  پیوست ها
 

 1. suzan

  پیوست ها
 

 1. suzan

Salaam mamnon

  پیوست ها
 

 1. سجادی

با عرض سلام.
خیلی خیلی ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید.

  پیوست ها
 

 1. علی

بسیارممنون وسپاسگزارم ازتوضیحاتتون عالی بود

  پیوست ها
 

 1. مرتضی

با تشکر از نکات بسیار اموزنده شما

  پیوست ها
 

 1. رضا

اقاي دكتر عالي بود بسيار ممنون من يكي از بخورهاي سير هستم. وسير را بسيار دوست دارم تمام هفته سعي مي كنم سير بخورم ايا ضرري كه براي من ندارد؟

  پیوست ها
 

 1. على

سلام واقعا عالى بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. رضا

اقاي دكتر ممنون از اطلاع رسانيتون

  پیوست ها
 

 1. فرهمند

سلام دکتر
از اطلاعاتی که دادید بسیار ممنونم .
من دارای رینیت آلرژی هستم امیدوارم تاثیر بگذارد .
از این پس روزی یک حبه سیر تازه خام خواهم خورد .
باز هم تشکر می کنم

  پیوست ها
 

 1. شادان

بوی سیر نه تنها پشه که همه را از ما دور می کند

  پیوست ها
 

 1. جلال قاسمی

با عرض سلام و خسته نباشید حضور جنابعالی
مطالبتان خیلی جالب بود . من هم wbs بالا دارم . چربی و کلسترول هم بالاست . مصرف سیر را چگونه در درمان آن مناسبتر می بینید ؟ ممنون

  پیوست ها
 

 1. ایمان

نباشه رودستت دکتر

  پیوست ها
 

 1. عبدالحلیم کر

با سلام و خسته نباشید /مطالبتان بسیار مفید و ارزنده بود /تشکر می کنم و آرزوی توفیق روزافزون در شئونات زندگیتان را دارم

  پیوست ها
 

 1. صاحب

بسیار ازمعرفی وتوضیحات جامع وکامل سیرتشکروقدردانی میشود.خیلی زیاداستفاده بهینه نمودیم.ممنون

  پیوست ها
 

 1. asma

ممنون دستون دد نکنه من شنیدم جویدن چند عدد لپه هم باعث از بین بردن بوی بد سیر میشه البته به نظر من بوی سیر محشرررررررررره

  پیوست ها
 

 1. HMD

واقعا عالی بود
ممنون از مطالب عالیتون

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا کشتیبان

متشکرم خیلی عالی بود اگه تحقیقات انجام شده واقعی باشه

  پیوست ها
 

 1. امید

خوب بود تشکر

  پیوست ها
 

 1. آرزو

سلام
با تشکر از اطلاعات شما. من چربی و کلسترول بالا داشتم که حدود يک ماه با خوردن روزی يک حبه سير تازه، ناشتا، بطور معجزه آسائی چربی و کلسترولم پائين آمد

  پیوست ها
 

 1. شیوا

Ba sepasب

  پیوست ها
 

 1. فرشاد

بسیار عالی بود.

  پیوست ها
 

 1. paria

  پیوست ها
 

 1. paria

با تشکر از اطلاعات مفیدتان

  پیوست ها
 

 1. عباس

با عرض سلام و خسته نباشید
بنده به دلیل اینکه صورت و بدن ازجوشهای زیادی می زد مجبور بودم انتی بیوتیک مصرف کنم و بدن را خیلی ضعیف می کرد
از روزی که شروع به سیر خوردن کردم خیلی خوب شدم و دیگر از چرک خشکن استفاده نمی کنم با تشکر

  پیوست ها
 

 1. حبیب

خیلی عالی بود موفقییت شما را آرزومندم

  پیوست ها
 

 1. يعقوب

خيلي مفيد بود.
ممنون

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام من فشار خون داشتم که برطرف شد

  پیوست ها
 

 1. h nafari

ba salam
cheghadr sire kham too laghari moasere???

  پیوست ها
 

 1. عليرضا هوشمند

درود بر شما .مطالب بسيار مفيد و ارزشمند است و بهرهمند خواهيم شد جناب دكتر ريه ام شيميايي است و حساس چقدر سير مفيد است ؟اعلام پاسخ موجب سپاس است.

  پیوست ها
 

 1. مهزاد

[img][/img]خیلی عالی بود آقای دکتر ایشالا همیشه تنتون سالم باشه و بتونیم از مطالب مفیدتون استفاده کنیم

  پیوست ها
 

 1. علی

باعرض سلام استفاده کردیم امیدوارم خواص داروهای گیاهی دیگری نیزگنجانده شود

  پیوست ها
 

 1. سبيده

ممنون. بسيارعالي بود شنيدم كه.روزي1عددسيرر قورت بديم تا بوش اذيت نكنه من حاضرم حتي سيررو خالي با نون بخورم

  پیوست ها
 

 1. مبینا

سلام مرسی خیلی عالی بود

  پیوست ها
 

 1. نعمت

سلام
مطالب بسیار جالب بود.
آیا سیر میتواند درمان کچلی باشد؟ توضیح دهید ممنون میشم
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. غزل

خيلى عالى بود من استفاده كردم ممنونم
من خيلي زياد سير خام همراه غذا ميخورم دوست دارم و همچنين در غذا نيز ميريزم اكثر غذاها
بديل اينكه من در انگليس هميشه باراني و خيس و مرطوب زندگى ميكنم باز هم تشكر ميكنم

  پیوست ها
 

 1. علی

با تشکر از اطلاعات جامع و خوب جنابعالی

  پیوست ها
 

 1. اصغر احمدی

خیلی خوب بود استفاده مفید بردم متشکرم

  پیوست ها
 

 1. پرستو

امیدوارم باکمک سیرلاغرتربشم مرسی از اطلاعات مفیدتون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search