پزشکی

عفونت قارچی در بدن

عفونت قارچیعفونت قارچی یا ( عفونت های قارچی corporis ) یک عفونت قارچی شایع ناشی از درماتوفیت است موجودات میکروسکوپی که بر روی لایه های مرده خارجی پوست زندگی می کنند. قارچ باعث بثورات حلقه مانند در خارج از بدن در همه زمان ها می شود. عفونت قارچی می تواند در هر کس و در هر زمان تاثیر بگذارد. خطر مادام العمر توسعه هر گونه عفونت قارچی سطحی قابل توجه است. اگر شما در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید تماس مستقیم با ضایعات فعال بر روی شخص دیگر، یا یک حیوان خانگی و یا ضعف سیستم ایمنی در اثر ( مشکلات پزشکی مانند دیابت، سرطان خون و یا AIDS )، خطر ابتلا به توسعه عفونت قارچی بیشتر است.


علل عفونت قارچی بدن
علائم و نشانه های عفونت قارچی در بدن
در عفونت قارچی چه هنگامی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید
تشخیص عفونت قارچی در روی بدن
درمان عفونت قارچی در روی بدن
درمان پزشکی عفونت قارچی در روی بدن

علل عفونت قارچی بدن

عفونت قارچی بسیار معمول است. بیشتر عفونت های قارچی انسان از درماتوفیت است و در اثر تماس مستقیم با زخم های دیگر عفونت قارچی انسان منتقل می شود. عفونت قارچی همچنین از خاک و یا از طریق قرار گرفتن در معرض حیوانات (معمولا حیوان خانگی خانواده) توسعه می یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های عفونت قارچی در بدن

نشانه های عفونت قارچی با نام آنها در ارتباط است این علائم به شکل قرمز، برآمده، رشد سریع و زخم های حلقه مانند بر روی پوست می باشد. که مرکز این حلقه ممکن است روشن باشد زخم ممکن است دارای ( فلس، پوسته یا مناطق پر از مایع ) باشد. خارش و درد ممکن است زخم های حلقه ای باشد هر ضایعه کمتر از 5 سانتی متر ( در حدود 2 اینچ ) عرض در سراسر بدن که به تنهایی و یا در گروه های سه یا چهار رخ می دهد.
ضایعات معمولا در تنه، پاها، بازوها، گردن و صورت پیدا می شوند.
این نوع از عفونت قارچی معمولاً مناطق ( ریشو، پوست سر، کشاله ران (خارش سوار کار ماهر)، دست ها و یا ( پای ورزشکاران) را گرفتار نمی کند.

در عفونت قارچی چه هنگامی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید

اگر ضایعه قارچی با داروهای ضد قارچ بدون نسخه ( که معمولا برای پای ورزشکاران استفاده می شود ) و پس از یک هفته استفاده، پاسخ ندهد با دکتر خود تماس بگیرید . شما باید از دکتر مطمئن شوید که آن را واقعاً کچلی موضعی است و نیاز به شروع با داروی نسخه ای دارید.
به طور کلی، عفونت های قارچی اضطراری نیست اما اگر شما دچار تب، افزایش درد، تورم، درناژ و یا قرمزی که می تواند یک عفونت باکتریایی ثانویه از ضایعات قارچی را نشان می دهد باید به بخش اورژانس بیمارستان بروید.

تشخیص عفونت قارچی در روی بدن

تشخیص معمولا با معاینه بالینی می باشد. برای تأیید تشخیص کچلی موضعی، دکتر ممکن است مرز فعال ضایعه را با یک تیغ اسکالپل خراش داده و پس از قرار دادن خراش ها بر روی یک اسلاید شیشه ای در زیر میکروسکوپ بررسی کند. این ممکن است در صورتی که تشخیص توسط پزشک معالج آشکار نباشد انجام شود.

درمان عفونت قارچی در روی بدن

اگر چه عفونت ممکن است بدون درمان برطرف شود برای برخی از عفونت قارچی ممکن است داروهای ضد قارچ استفاده شود مثلاً کرم برای ضایعات ( موضعی ) نیاز باشد.
استفاده از داروهای ضد قارچ موضعی روی ضایعه و 1 اینچ فراتر از مرز ضایعه، دو بار در روز به مدت حداقل دو هفته و حداقل یک هفته بعد از آن می باشد
منطقه آلوده را تمیز و خشک نگه دارید.
بیشتر داروهای موجود در داروخانه شامل:
میکونازول 2٪ (Monistat-Derm, Lotrimin AF Powder, Lotrimin AF Powder Spray, Lotrimin AF Liquid Spray, and Micatin ).
کلوتریمازول 1٪ ( کرم Lotrimin AF و Mycelex ).
بوتنافین 1٪ (Lotrimin فوق العاده، و Mentax).
تربینافین 1٪ ( Lamisil AT ).
هر چند که بثورات پوشک در اثر عفونت های قارچی و همه نوع از قارچ ها ایجاد می شود این داروها برای کسانی که عفونت قارچی آنها به ( نیستاتین ) پاسخ ندهد استفاده می شود.
عفونت قارچی بسیار مسری است.
از دست زدن به ضایعات مشکوک اجتناب کنید.
بهداشت مناسب را با شستن دست ها و بدن خود را بطور مرتب و شستشوی ملافه و لباس اعضای آلوده خانواده به طور جداگانه حفظ نمایید.
از ورزش مانند کشتی تا زمانیکه این ضایعات به مدت حداقل 48 ساعت درمان شود اجتناب شود.

درمان پزشکی عفونت قارچی در روی بدن

اگر فقط یک یا دو زخم وجود داشته باشد درمان ضد قارچ موضعی کافی است و برای شما ممکن است نسخه ای با هر یک از داروهای موضعی زیر داده شده است
ایمیدازول
کلوتریمازول ( Lotrimin )
میکونازول ( Monistat-Derm )
کتوکونازول ( Nizoral )
ایکونازول  ( Spectazoleh )
سولکونازول ( Exelderm )
استرکونازول ( Ertaczo )
Allylamines
 نفتیفین ( Naftin )
تربینافین ( Lamisil )
Naphthiomates
تولنفتات ( Tinactin )
Substituted pyridines
سیکلوپیروکس ( Loprox )
اگر چه یک کورتیکواستروئید موضعی گاهی اوقات برای کمک به تسکین خارش، استفاده می شود ولی باید تا حد امکان اجتناب شود. استروئیدها هرگز به عنوان تنها درمان در عفونت های کچلی موضعی استفاده نشود زیرا استفاده از آنها ممکن است عفونت را بدتر و قارچ به احتمال زیاد به فولیکول های مو گسترش می یابد در محصولات ترکیبی ممکن است داروهای ضد قارچ با استروئید مخلوط شود این معمولا گران تر است و باید اجتناب شود.
در عفونت های شدید باکتریایی معمولا نیاز به آنتی بیوتیک است  و آبسه های عمیق ممکن است درناژ جراحی نیاز داشته باشد.
از داروهای ضد قارچ خوراکی می توان برای عفونت های گسترده، که با یک داروی موضعی پاسخ نداده و یا عفونت در افراد با سیستم ایمنی ضعیف استفاده شود این داروها شامل فلوکونازول ( Diflucan )، تربینافین ( Lamisil )، ایتراکونازول ( Sporanox )، گریزئوفولوین ( Grisactin ) می باشد اگر چه گریزئوفولوین خوراکی گران قیمت است و دارای عوارض جانبی و مانند انواع داروهای ضد قارچی جدیدتر موثر نیست.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (22)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. امیر

سلام خسته نباشید دکتر.روی قفسه سینم لکه های قرمز همراه با خارش ایجاد شده بود که پخش شد به دکتر مراجعه کردم فلوکونازول با کانازول داد بعد ده روز استفاده هیچ تاثیری نداشت رفتم پیش متخصص افی کونازول داد با شامپو ضد قارچ دوروز استفاده کردم قرمز تر...

سلام خسته نباشید دکتر.روی قفسه سینم لکه های قرمز همراه با خارش ایجاد شده بود که پخش شد به دکتر مراجعه کردم فلوکونازول با کانازول داد بعد ده روز استفاده هیچ تاثیری نداشت رفتم پیش متخصص افی کونازول داد با شامپو ضد قارچ دوروز استفاده کردم قرمز تر شدن مثل روز اول چیکار کنم؟ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زهرا
 1. 5 / 5

سلام و عرض ادب .آقای دکتر درناحیه ساق دست و گردن دچار خارش و سیاهی شدم که داره وسعت پیدامیکنه به سمت سرشانه به پزشک مراجعه کردم پمادوقرص تربینافین وشامپوضدقارچ استفاده کردم ۳ماه تمام ۵۰رصد بهترشده. چکارکنم کامل درمان شه و تیرگیا بره.تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا
 1. 5 / 5

سلام احتمال عفونت قارچی پیتیریازیس ورسیکالر وجود دارید نزد متخصص پوست بروید تا برایتان داروی لازم را نسخه کنند

  پیوست ها
 

 1. امید

با سلام
من بر روی پوست سرم دانه هایی همراه با خارش وجود داره.دو بار به دکتر مراجعه کردم بار اول قطره کلوتریزون داد ولی تا موقعی که استفاده می کردم خوب شد ولی وقتی استفاده نمیکردم دوباره دانه میزد.
بار دوم به دکتر دیگری مراجعه کردم و قطره آفی...

با سلام
من بر روی پوست سرم دانه هایی همراه با خارش وجود داره.دو بار به دکتر مراجعه کردم بار اول قطره کلوتریزون داد ولی تا موقعی که استفاده می کردم خوب شد ولی وقتی استفاده نمیکردم دوباره دانه میزد.
بار دوم به دکتر دیگری مراجعه کردم و قطره آفی کلوزون تجویز شد ولی باز هم به همان ترتیب بار اول بود و هنگام استفاده خوب می شد ولی دوباره دانه میزد.
اکنون هم این قطره ها در داروخانه ها پیدا نمیشود لطفا راهنمایی بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محسن

سلام من ۸ سال پیش ی لکه سفید دو سرم ظاهر شد ک خارشم داشت ب دکتر مراجعه کردم ک‌ ی شامپو تجویز کرد ک فقط ب عنوان مسکن جواب داد و چند هفته بعد لکه بیشتر شد بازم مراجعه کردم باز همون داروها الان اون لکه ب ۴ ناحیه مختلف بدنم منتقل شده هر دکتریم میرم...

سلام من ۸ سال پیش ی لکه سفید دو سرم ظاهر شد ک خارشم داشت ب دکتر مراجعه کردم ک‌ ی شامپو تجویز کرد ک فقط ب عنوان مسکن جواب داد و چند هفته بعد لکه بیشتر شد بازم مراجعه کردم باز همون داروها الان اون لکه ب ۴ ناحیه مختلف بدنم منتقل شده هر دکتریم میرم فقط لوسیون میده دیگه خسته شدم خواهشا کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محسن
 1. 5 / 5

با سلام شما باید یک کشت از نمونه سر انجام دهید و اگر عفونت قارچ بود درمان قارچ انجام شود نزد متخصص پوست بروید تا داروی لازم برایتان نسخه شود.

  پیوست ها
 

 1. محسن

سلام خسته نباشید من دو سه بار در سال دچار پیگمانتاسیون های قهوه ای رنگ مرطوب و خارش دار در نواحی مختلف بدنم مثله کمر و پشت و قفسه سینه و کشاله ران میشون که با قرص و پماد برطرف میشه خواستم بدونم برای جلوگیری از عود شامپو کتوکونازول مناسب هست یا نه...

سلام خسته نباشید من دو سه بار در سال دچار پیگمانتاسیون های قهوه ای رنگ مرطوب و خارش دار در نواحی مختلف بدنم مثله کمر و پشت و قفسه سینه و کشاله ران میشون که با قرص و پماد برطرف میشه خواستم بدونم برای جلوگیری از عود شامپو کتوکونازول مناسب هست یا نه و اینکه تناوب استفادش باید چطوری باشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهه

باسلام.من الان حدود ۱ساله قارچ ورسیکالر دارم هم بدنم هم صورتم.پیش خیلی دکترا رفتم.از هر پماد یا قرصی ک گفتن هرکدوم رو یکماه با بیشتر استفاده کردم.هیچ داروی ضد قارچی چرا روی من اثر نمیذاره؟پوست صورتم انگار سوخته?من خانم هستم و این موضوع رو روابطم...

باسلام.من الان حدود ۱ساله قارچ ورسیکالر دارم هم بدنم هم صورتم.پیش خیلی دکترا رفتم.از هر پماد یا قرصی ک گفتن هرکدوم رو یکماه با بیشتر استفاده کردم.هیچ داروی ضد قارچی چرا روی من اثر نمیذاره؟پوست صورتم انگار سوخته?من خانم هستم و این موضوع رو روابطم با همسرم‌تاثیر گذاشته.تروخدا راهنماییم کنید چکار کنم.تاحالا از قرص کتوکونازول برای ۱ماه روزی دوتا باهم خوردم.فلوکونازول و ایتراکونازول خوردم.
پماد کلتریمازول کتوکونازول به همراه تریامسینولون ان ان.محلول تولنفتات استفاده کردم.داخل حموم هم شامپو کتوکونازول و سلنیوم سولفاید و صابون گوگرد استفاده کردم.اما همچنان قارچا و لکه ها و پوسته پوسته ها هستن?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حسین

سلام
در قسمت بالای الت تناسلی همین مشکل به صورت یک حلقه در حال رشد میباشد به علت شرم به دکتر مراجعه نکردم کتوکنازول یک هفته استفاده ولی تاثیری نکرده راهنمایی کنید لطفا

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسین

با سلام از پماد تربینافین با نسخه پزشک استفاده نمایید

  پیوست ها
 

 1. maryam

با سلام
چند روزه روی پوست پسرم مخصوصا قسمت پشت کمر بالای باسن و کشاله ران و پشت زانولکه های قرمز رنگ پراکنده ایجاد شده بدون خارش
با شامپوی بدن ضد قارچ شستشو دادم
ممکنه راهنمایی بفرمایید این مشکل قارچ پوستیه یا نه؟
ضمنا شاید لازم باشه این مساله...

با سلام
چند روزه روی پوست پسرم مخصوصا قسمت پشت کمر بالای باسن و کشاله ران و پشت زانولکه های قرمز رنگ پراکنده ایجاد شده بدون خارش
با شامپوی بدن ضد قارچ شستشو دادم
ممکنه راهنمایی بفرمایید این مشکل قارچ پوستیه یا نه؟
ضمنا شاید لازم باشه این مساله رو عنوان کنم که پسرم چاقه و تعریقش زیاده
ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    maryam

با سلام
احتمال عفونت قارچی و اگزما وجود دارد ولی چون پست زانوی او هم لکه های قرمز وجود دارد احتمال اگزما بالاتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید. تا داروی لازم نسخه شود.

  پیوست ها
 

 1. Alireza

با عرض سلام و خسته نباشید ممنون از سایتتون بنده یک مدتی هس لکه های تیره رنگ روی اطراف گردن و دور نافم ایجاد شده منتها نه خارش دارن نه ملتهبن و نه مرطوب ممنون میشم واس درمانش کمکم کنین

  پیوست ها
 

 1. حسن

با سلام
آیا قارچهای پوستی که سبب ایجاد خارش پوست می شوند ، به داخل خون هم منتقل می شوند ؟
آیا می توان در صورت دارا بودن عفونت قارچی ، اهدا خون انجام داد ؟
ممنون میشم از پاسخدهی تون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسن

قارچ ها موجودات زنده هستند که روی مواد غذایی آلی زندگی می کنند آنها فاقد کلروفیل هستند که در زندگی گیاهی یافت می شود و آنها با تولید اسپور تکثیر می یابند قارچ در قالب، کپک، قارچ، زنگ ها و مخمر ها پیدا شده اند از آنجا که آنها در مکان های تاریک،...

قارچ ها موجودات زنده هستند که روی مواد غذایی آلی زندگی می کنند آنها فاقد کلروفیل هستند که در زندگی گیاهی یافت می شود و آنها با تولید اسپور تکثیر می یابند قارچ در قالب، کپک، قارچ، زنگ ها و مخمر ها پیدا شده اند از آنجا که آنها در مکان های تاریک، گرم و مرطوب رشد می کنند آنها نیز در خارش سوار کار ماهر، پا ورزشکاران و عفونتهای مخمری مهبل (واژن) یافت می شود شما با آنها در تعادل با "باکتری های خوب" در بدن هر روز در حال مبارزه هستید اما اگر سلامت خود را به خطر بیافتد قارچ ها می توانند در سراسر سیستم شما از طریق خارش در جریان خون در سفر کنند عفونت های قارچی سیستمیک یا سپتیک شرایط اضطراری پزشکی جدی و گاهی کشنده هستند .اگر عفونت های قارچی به خون منتقل شود سبب علائمی شامل تب، لرز، شوک، هذیان، لخته شدن خون، زردی و اشکال در تنفس می شود قارچAspergilli می تواند از سینوس به مغز، کبد و کلیه ها سفر کند گسترش سریع معمولاً در افراد با ضعیف سیستم ایمنی بدن همراه است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آرش

سلام خسته نباشین.تقریبا ۱ماهی میشه که روی دستام و روی گردنم لکه های قارچی شکل پدید اومده.دوستام صابون گوگرد و قطره آفی کلوزون رو پیشنهاد کردن ولی هرچی استفاده میکنم فایده ای نداره.لطفا راهنماییم کنین.ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آرش

با سلام
لکه های قارچی درمان مخصوص به خود را می خواهد به پزشک مراجعه نمایید تا داروی لازم را برایتان نسخه نماید

  پیوست ها
 

 1. محمود

تشکر می کنم بابت متن مفیدتون✋

  پیوست ها
 

 1. کتايون

با سلام
اولا متشکرم ، بعد از کلی سرچ ،بهترین و کاملترین مطلب رو خوندم
اما در روی ساعد من یک لکه ی سکه ای شکل قرمز که بافتی سفت و کمی برجسته داره بوجود اومده ، در ضمن روی پوست شیار شیار و خشک و دچاره پوسته های ریز شده
درمان با کلوتريمازول رو...

با سلام
اولا متشکرم ، بعد از کلی سرچ ،بهترین و کاملترین مطلب رو خوندم
اما در روی ساعد من یک لکه ی سکه ای شکل قرمز که بافتی سفت و کمی برجسته داره بوجود اومده ، در ضمن روی پوست شیار شیار و خشک و دچاره پوسته های ریز شده
درمان با کلوتريمازول رو شروع کردم اما متاسفانه بعد از یک هفته متوجه شدم روی ران پای چپ در نزدیکی زانو از همون بافت منتها بسیار کوچک در حد قطر نیم میلیمتر بوجود اومده
محل خارش نداره ، و من معمولا یکروز درميون استحمام میکنم ، از تیغ استفاده نمیکنم و بسیار هم وسواس هستم ، در ضمن در کشور سرد ترکیه زندگی میکنم ، و به مدت دو ماه قرص ضد بارداری یاسمین استفاده میکنم جهت درمان کیست
چند سوال دارم آیا این ضایعه قارچی است?
علل چه چیزی میتونه باشه?
و آیا امکان انتشار از طریق خون به بخش های دیگه ی بدن هست یا خیر
خوشحال میشم نطرتون رو بدونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کتايون

با سلام
برای مشکل شما بیشتر بیماری های پسوریازیس یا اگزما مطرح است نزد پزشک بروید تا داروی لازم را نسخه نماید اگر دسترسی به پزشک ندارید شما می توانید از پماد تریامسینولون به صورت موضعی روزی دو بار برای یک هفته استفاده نماید و نتیجه را بررسی نمایید

  پیوست ها
 

 1. آرش

سلام.خسته نباشيد.ما حدود يك ماه بچه گربه پرشين گرفتيم كه تمام واكسناشم زديم.چند روزه كه روي پوست اطراف كشاله ران و نزديك ابرو هام دونه هاي قرمز برجسته كه خيس هستند و خارش زيادي دارند ديده شده.كه قبلا اصلا تا به حال همچين مشكلي نداشتم.اين در حاليه...

سلام.خسته نباشيد.ما حدود يك ماه بچه گربه پرشين گرفتيم كه تمام واكسناشم زديم.چند روزه كه روي پوست اطراف كشاله ران و نزديك ابرو هام دونه هاي قرمز برجسته كه خيس هستند و خارش زيادي دارند ديده شده.كه قبلا اصلا تا به حال همچين مشكلي نداشتم.اين در حاليه كه گربه ما هم روي پوست بدنش زخم هاي كوچكي كه روش پوسته پوسته است ديده ميشه.آيا ربطي به هم دارند اين دو مورد؟ممنون ميشم از راهنماييتون.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آرش

با سلام
می تواند با زخم های روی پوست گربه ارتباط داسته باشد ممکن است به قارچ کشاله ران مبتلا شده باشید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید تا بررسی شود.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search