پزشکی

تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT) - بررسی اجمالی

سوپراونترکولار تاکیکاردیتاکی کاردی فوق بطنی به علت تپش قلب ( تاکی کاردی و یا ضربان قلب بالاتر از 100 ضربه در دقیقه) است که توسط پالس های الکتریکی که از بالای بطن های قلب سرچشمه می گیرد ایجاد می شود. بسیاری از پزشکان بسیاری از تاکی کاردی ها که شامل گره دهلیزی (گره AV) هستند را در این طبقه بندی قرار می دهند اما برخی دیگر قرار نمی دهند.

تاکی کاردی فوق بطنی ریتم های ضربان قلب که از بطن مثل تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی سرچشمه می گیرد را شامل نمی شود. تاکی کاردی فوق بطنی نیز تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای به طور مختصر SVT یا PSVT نامیده می شود.
در زیر شرح مختصری از فعالیت الکتریکی طبیعی قلب است. این ارائه می شود تا فعالیت الکتریکی غیر طبیعی بهتر درک شود:
قلب متشکل از چهار حفره، دو حفره فوقانی به نام دهلیز و دو قسمت پایینی به نام بطن است.
دهلیز خون را از رگ های خونی دریافت کرده و با پالس های الکتریکی هماهنگ از گره سینوسی دهلیزی (SA) با انقباض خون را به داخل بطن هل می دهد.
سپس بطن با انقباض خون را از قلب به رگهای خونی ریه ها و به بقیه بدن می فرستد.
قلب معمولاً 60 - 90 بار در دقیقه می زند. ضربان قلب سریع تر از 100 ضربه در دقیقه تاکیکاردی در نظر گرفته می شود.
سلول های قلبی مخصوص انقباضات را به منظور سیگنال های الکتریکی هماهنگ می کند.
این سلول ها تخصصی شامل SA یا گره سینوسی در دهلیز راست، گره AV و دسته هیس ( دسته دهلیزی بطنی ) در دیوار بین بطن چپ و راست می باشد.
گره SA، ضربان ساز طبیعی قلب است که سیگنال های الکتریکی و انتقال آنها به گره AV از آن شروع می شود.
سپس گره AV فعال شده و از طریق دسته هیس و شاخه های آن سبب انقباض بطن ها می شود.
انقباض دهلیز سبب پر کردن بطن ها از خون می شود سپس بطن ها منقبض شده و خون به ریه ها و بقیه بدن می رود هر توالی از انقباض دهلیزی و سپس بطن یک ضربان قلب نرمال است.
گره SA و گره AV و راههای ایمپالس الکتریکی به داخل بطن از طریق دسته هیس و دسته عصب بطن راست و چپ (RB و LB ) یک ضربان قلب را تکمیل می کند.
تکانه های عصبی، نیاز به اکسیژن، سطح هورمون در خون و عوامل دیگر روی تعداد ضربان قلب در هر زمان تاثیر می گذارد مشکل در هر یک از این مناطق می تواند سبب ریتم قلب غیر طبیعی ( آریتمی یا دیس ریتمی ) شود.
در تاکی کاردی فوق بطنی، ضربان قلب سریع توسط ضربه الکتریکی غیر طبیعی در دهلیز شروع می شود.
ضربان قلب چنان سریع است که عضله قلب نمی تواند بین انقباضات استراحت کند.
هنگامی که حفرات قلب استراحت نکنند آنها ممکن است به شدت منقبض نشوند و یا به اندازه کافی از خون پر نشوند و نتواند نیازهای بدن در حالت استراحت و مخصوصاً در زمان افزایش تقاضای برای اکسیژن (در زمان استرس، حرکات بدن و راه رفتن) را تامین نمایند.
زیرا با انقباضات غیر موثر قلب، مغز نمی تواند خون و اکسیژن کافی را دریافت کند و در فرد می توانند سبب سبکی سر، سرگیجه و یا احساس غش (سنکوپ) شود.
تاکی کاردی فوق بطنی می تواند در کودکان جوان و سالم، نوجوانان و در برخی از افراد با بیماری قلبی پیدا شود بسیاری از افرادی آن را تجربه می کنند و یک زندگی عادی بدون محدودیت دارند.
تاکی کاردی فوق بطنی اغلب در امتداد ریتم طبیعی رخ می دهد هنگامی که تاکیکاردی رخ می دهد آن معمولاً تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای اغلب به صورت مختصر( PSVT ) نامیده می شود تاکی کاردی فوق بطنی نیز ممکن است مزمن (مداوم و یا طولانی مدت) باشد.
در زیر لیستی از شرایط که با تعریف گسترده ای از SVT متناسب است عبارتند از:
تاکی کاردی سینوسی
تاکی کاردی سینوسی نامناسب (IST)
تاکی کاردی nodal reentrant سینوسی (SNRT)
تاکی کاردی دهلیزی
تاکی کاردی دهلیزی مولتی فوکال (MAT)
فلوتر دهلیزی (AF)
فیبریلاسیون دهلیزی (A fib)
تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) همچنین AV تاکی کاردی nodal reentrant یا AVNRT و AV reentrant تاکی کاردی یا AVRT یک زیر مجموعه از PSVT نامیده می شوند.
تاکی کاردی نابجای جانکشنال (JET)
تاکی کاردی جانکشنال Nonparoxysmal) NPJT)
رایج ترین ریتم تاکی کاردی سینوسی (نرمال، ورزش و یا ناشی از کار)، فیبریلاسیون دهلیزی، فلوتر دهلیزی و تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) می باشد تاکی کاردی های فوق بطنی دیگر نادر یا به ندرت تشخیص داده می شود.
دو مشکل معنایی در نوشتار تاکی کاردی فوق بطنی (SVTS) وجود دارد در تعریف دقیق اما بسیار گسترده، یک SVT می تواند به دلیل هر علت فوق بطنی باشد در نتیجه، فیبریلاسیون دهلیزی، فلوتر دهلیزی، تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای و تاکی کاردی ناشی از ورزش حتی معمولی می تواند در این گروه قرار بگیرند با این حال، بسیاری از پزشکان SVT را به تنهایی تاکی کاردی حمله ای فوق بطنی (PSVT) در نظر می گیرند اصطلاحات ممکن است تا حدودی گیج کننده باشد اما اکثریت زیادی از SVTS معمولاً به طور جداگانه در مقالات تحت نام خاص خود (به عنوان مثال، فیبریلاسیون دهلیزی) بحث خواهند شد این مقاله تنها به تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) اختصاص دارد.

علل تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT)

تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای معمولاً بدون علائم دیگر رخ می دهد. با این حال، ممکن است با یک تعداد از شرایط پزشکی مانند زیر همراه باشد:
سخت شدن رگها (تصلب شرایین)
نارسایی قلبی
بیماری تیرویید
بیماری مزمن ریوی
ذات الریه
آمبولی ریوی، یا لخته شدن خون و مهاجرت به داخل شریان ریه از نقاط دیگر بدن
پریکاردیت
برخی داروها و عادات اجتماعی
مصرف بیش از حد کوکائین
مصرف بیش از حد الکل
سیگار کشیدن
نوشیدن بیش از حد کافئین در قهوه، چای و یا نوشابه
استرس عاطفی
بارداری
ناهنجاری های ساختاری، مانند سندرم ولف پارکینسون وایت، مجموعه بافت الکتریکی اضافی تا مدارهای الکتریکی غیر طبیعی که قلب را مستعد به آریتمی شامل PSVT، A fib ، AF و فیبریلاسیون بطنی می کند.
PSVT همچنین ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی از داروهایی مانند دیژیتال، داروهای آسم یا داروهای سرماخوردگی رخ دهد.
در برخی از موارد، علت PSVT ناشناخته است. PSVT شایعترین آریتمی در نوزادان، کودکان و زنان باردار است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT)

PSVT می توانید تعدادی از علائم را ایجاد کند، بسته به سلامت کلی فرد و سرعت ضربان قلب دارد. افراد دچار آسیب قلبی یا سایر مشکلات پزشکی همزمان یک درجه بیشتر ناراحتی و عوارض را نسبت به افراد سالم تجربه می کنند. برخی از افراد بدون علامت می باشد.
علائم می تواند به طور ناگهانی بیایند و ممکن است خود به خود بروند آنها می توانند از چند دقیقه یا تا مدت 1 - 2 روز طول بکشد. ضربان سریع قلب در طول PSVT می تواند سبب یک پمپ قلب کمتر موثر شود به طوری که اعضای بدن به اندازه کافی برای فعالیت معمول خون دریافت نمی کنند. علائم زیر معمولی با یک پالس سریع 140 - 250 ضربه در دقیقه می باشد:
تپش قلب (احساس تپش قلب در قفسه سینه)
سرگیجه، سرگیجه (نزدیک به ضعف) یا غش
تنگی نفس
اضطراب
درد قفسه سینه یا تنگی
در نوزادان و کودکان بسیار جوان، گاهی اوقات تشخیص علائم مشکل است. با این حال، نوزادان با تحریک پذیری، تغذیه ضعیف، عرق کردن، پوست رنگ پریده و کسی که نبض 200 - 250 ضربه در دقیقه را نشان دهد ممکن است PSVT داشته باشند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی برای تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT) باشید

PSVT به طور کلی تهدید کننده زندگی نیست مگر اینکه با دیگر اختلالات قلب همراه باشد. اگر هر یک از شرایط زیر رخ دهد با یک مرکز مراقبت های سلامت حرفه ای تماس بگیرید:
ضربان قلب سریع دوره ای یا تپش قلب برای اولین بار باشد و علائم طولانی تر از چند ثانیه تا چند دقیقه باشد.
فرد اپیزود دوره ای از PSVT دارد و اپیزود دوره ای با مانور واگ ( سرفه، تنفس عمیق و یا انقباض عضلات زیر توضیح داده شده) برطرف نشود.
ضربان قلب سریع و احساس سرگیجه یا ضعف
ضربان قلب سریع با درد قفسه سینه
احساس تنگی نفس با ضربان قلب سریع

تشخیص تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT)

پزشک در مورد علائم بیمار، تاریخچه پزشکی و جراحی، شیوه زندگی و داروهای می پرسد. در معاینه فیزیکی بر قلب و سایر اعضای بدن، مانند ریه، که ممکن است دلیلی برای علائم را نشان دهد تمرکز می کنند.
به احتمال زیاد برای تایید تشخیص از PSVT آزمون های دیگر باید انجام شود اغلب، یک نوار قلب (ECG) انجام شده است و تست شامل موارد زیر است:

نوار قلب (ECG)

ECG سریع، بدون درد و یک آزمون غیر تهاجمی است که فعالیت الکتریکی قلب را نشان می دهد از طریق 12 الکترود متصل به قفسه سینه، بازوها، و ساق پاها، امواج تشخیص داده می شود و نشان دهنده فعالیت الکتریکی قلب از 12 دیدگاه مختلف است. این اجازه می دهد تا تعدادی از انواع مختلف مشکلات در قلب تشخیص داه شود. نوار قلب می تواند به شناسایی بسیاری از آریتمی های مختلف از جمله PSVT و در برخی موارد علت زمینه ای آن کمک کند با این حال، آزمایش بیشتر و یا حتی درمان ممکن است به یافته های ECG بستگی داشته باشد.

ECG سیار

وقتی یک فرد به یک مرکز پزشکی می رسد علائم گاهی اوقات متوقف شده و ECG نرمال خواهد بود. این برای بیمار و دکتر خسته کننده است زیرا تشخیص دقیق بستگی به گرفتن ضربان قلب سریع در ECG دارد. نظارت سیار اغلب این مشکل را با نظارت بر قلب بیش از یک دوره از زمان، معمولاً 1 - 2 روز حل می کند. بیمار مانیتور دستگاهی به نام مانیتور هولتر را می پوشد و فعالیت های روزانه قلب ثبت می شود.

اکوکاردیوگرام (ECHO)

این یک سونوگرافی غیر تهاجمی قلب است. یک دستگاه کوچک دستی است بر روی قفسه سینه منتقل می شود. آن را انتقال تصاویر (سونوگرافی) از دیواره قلب و دریچه به یک صفحه نمایش تلویزیون است. همچنین اندازه گیری می شود که چگونه به خوبی بطن چپ پمپاژ می کند. اکو برای هر گونه مشکلات در ساختار قلب، دریچه ها و یا عضلات استفاده می شود. اکوکاردیوگرام اغلب در بیماران مبتلا به SVT نامنظم مورد استفاده است اما به ندرت در PSTVs استفاده می شود.

تست استرس

آزمون استرس ECG هر دو در حالت استراحت و در حالی که قلب تحت فشار است معمولا با ورزش بر روی تردمیل و یا یک دوچرخه ورزش انجام می شود. اگر بیمار نمی توانید ورزش کند می توان با یک دارو موقتاً به قلب "استرس" داد. این تست در تشخیص بیماری عروق کرونر قلب کمک می کند انسداد عروق کرونر توسط پلاک های چربی (تصلب شرایین) است. بیماری عروق کرونر قلب جلوگیری قلب برای رساندن خون به اندازه کافی، و این می تواند سبب ریتم غیر طبیعی قلب می شود. این آزمون در بعضی از بیماران که ممکن است PSVT ناشی از استرس داشته باشند و برای سایر مشکلات مربوط به قلب، مانند جریان خون ضعیف به قلب (ایسکمی) استفاده شود.

کاتتریزاسیون قلبی و آنژیوگرافی عروق کرونر

اگر نتیجه تست استرس غیر طبیعی است و یا اگر بیمار درد قفسه سینه، تنگی نفس، یا از دست دادن هوشیاری، برای او ممکن است کاتتریزاسیون قلبی تحت بی حسی موضعی برای ارزیابی بیماری در قلب و دریچه انجام شود. آنژیوگرافی یک نوع از مطالعه تصویربرداری است که با استفاده از یک رنگ در شریان، انسداد و آسیب برجسته می شود. معمولاً، این آزمون در بیماران با PSVT انجام نمی شود مگر اینکه عوامل خطر قابل توجهی برای بیماری عروق کرونر و نشانه های شدید باشد.

مطالعه الکتروفیزیولوژی

بیماران ممکن است به این آزمون نیاز داشته باشند اگر ضربان قلب آنها سریع و بدن آنها درمان را تحمل نمی کند و یا اگر قلب مسیرهای الکتریکی جدید که به ریتم غیر طبیعی کمک کند ایجاد کرده است. این آزمون شامل قرار دادن چند الکترود ضربان ساز بر حفره های قلب برای ثبت فعالیت الکتریکی است. الکترودها از طریق یک کاتتر از طریق رگ به قلب در آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. این آزمون به ندرت در بیماران مبتلا به PSVT استفاده می شود.

تست های آزمایشگاهی

آزمایش خون ممکن است برای رد کردن بیماری تیروئید و شواهدی از آسیب عضله قلب به علت بیماری عروق کرونر (حمله قلبی) انجام شود.
آزمایش ادرار و آزمایش خون اضافی ممکن است جهت رد سطوح غیر طبیعی دارو یا داروی غیر مجاز که می تواند سبب ضربان قلب سریع شود انجام می شود.

درمان تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT)

درمان PSVT تمرکز بر کاهش ضربان قلب و شکستن مدارهای الکتریکی ساخته شده توسط مسیر غیر طبیعی است. درمان به دو دسته عمده تقسیم می شوند: متوقف کردن حمله حاد و جلوگیری از هر حمله ی جدید. یکی از ملاحظات مهم در درمان مرحله حاد PSVT این است که چگونه به شدت عملکرد قلب تحت اثیر واقع شده است.

مراقبت از تاکیکاردی فوق بطنی (SVT، PSVT) خود در خانه

در بیشتر مردم، PSVT خطرناک نیست. آریتمی خفیف، مانند ضربان زودرس جدا شده، ممکن است به هیچ به درمان نیاز نداشته باشد. در تعداد کمی از مردم، با این حال، ممکن است آریتمی خطرناک شده و نیاز درمان فوری و شاید مدت طولانی داشته باشد.
هنگامی که در یک شخص برای اولین بار علائم PSVT توسعه یابد آنها می توانند با مانور ساده زیر به نام مانور واگ (با تحریک عصب واگ به کاهش ضربان قلب)، برای کمک به بدن در کاهش ضربان قلب تلاش کنند.
برای حدود 20 - 60 ثانیه نفس خود نگه دارید.
به سرعت کل صورت خود را در آب سرد فرو کنید.
چندین بار سرفه کنید.
ماهیچه های شکم را سفت کنید اگر این مانور واگ موثر نیست دراز بکشید و استراحت کنید.
اگر علایم ادامه یابد فوری به یک بیمارستان بروید. اگر یک فرد دارای اپیزودهای مکرر از ضربان قلب سریع، آنها باید توسط یک متخصص پزشکی مورد بررسی قرار گیرد حتی اگر اپیزود خود به خود برطرف شود.
انتخاب شیوه زندگی زیر ممکن است به بسیاری از مردم برای جلوگیری از PSVT کمک کند
یاد بگیرید که چگونه تعداد نبض (ضربان قلب) تعیین می شود. سپس تعیین کنید که پالس منظم یا نامنظم است. در بزرگسالان، نبض باید بین 50-100 در دقیقه و منظم باشد.
قبل از مصرف بیش از حد (OTC) ضد سرفه، داروهای سرماخوردگی یا درد، به خصوص اگر فرد دارای فشار خون بالا و یا مرحله ای از PSVT داشته باشد با مرکز مراقبت های سلامت حرفه ای مشورت نمایید.
به طور منظم تمرین کنید. ورزش باعث می شود قلب قوی تر و کارآمد تر و سبب کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود.
یاد بگیرید برای استراحت استرس را کنترل کنید. برخی تکنیک های تمدد اعصاب عبارت از آرامش عضلانی، تنفس عمیق، مدیتیشن و بیوفیدبک هستند.
کنترل بیماری های دیگر مطابق با توصیه های دکتر برای داروها و تغییر در شیوه زندگی انجام شود.
ترک سیگار و یا بهتر این که هرگز شروع نکند از دود دست دوم سیگار دیگران اجتناب شود.
کاهش یا مصرف کافئین را حذف کنید زیرا اغلب یک منبع تحریک برای PSVT است.
از استفاده داروهای غیر مجاز (به عنوان مثال، کوکائین، آمفتامین) اجتناب کنید زیرا تحریک کننده قلب است.
کنترل وزن، برای بسیاری، کاهش وزن مفید است. چاقی باعث می شود کار قلب بسیار سخت تر شود.
در سمت یک تغییر شیوه زندگی عمل کنید. یک رژیم غذایی کم چربی، کم کلسترول، کم نمک مقدار زیادی از سبزیجات بخورید.
مصرف زیاد الکل قطع کنید.

درمان های پزشکی تاکی کاردی فوق بطنی

درمان تاکی کاردی فوق بطنی حاد (PSVT) شامل کنترل ضربان و جلوگیری از فروپاشی همودینامیک است اگر بیمار کاهش فشار خون دارد و یا ناپایدار است شوک قلبی کاردیوورژن با آرام بخش باید انجام شود اگر بیمار پایدار است مانور واگ می تواند برای کاهش ضربان قلب و برای تبدیل به ریتم سینوسی موثر باشد اگر مانور واگ موفق نیست آدنوزین را می توان با افزایش دوز استفاده کرد اگر آدنوزین کار نمی کند عوامل مسدود کننده گره دهلیزی  بطنی (AV) مانند مسدود کننده های کانال کلسیم یا مسدود کننده های بتا استفاده شود اغلب بیماران که با PSVT دارای (AVNRT) و یا (AVRT) هستند بنابراین توسط گره دهلیزی  بطنی این انتقال خاتمه می یابد.
بیماران مبتلا به سندرم ولف پارکینسون وایت نباید با مسدود کننده های کانال کلسیم یا دیگوکسین درمان شوند این به دلیل پتانسیل برای ضربان سریع بطنی است که ممکن است فیبریلاسیون دهلیزی یا فلوتر دهلیزی رخ دهد که می تواند به ایست قلبی منجر شود.
بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی preexcited نباید با عوامل مسدود کننده داخل وریدی گره AV  مانند آدنوزین، مسدود کننده های بتا، مسدودکننده های کانال کلسیم و دیگوکسین درمان شوند در عوض، اگر بیمار از نظر همودینامیک پایدار است پروکائین آمید وریدی باید تجویز شود اگر بیمار ناپایدار است کاردیوورژن الکتریکی باید انجام شود.
کاردیوورژن الکتریکی موثر ترین روش برای بازگرداندن ریتم سینوسی است شوک سینکرونیز با 50J  بلافاصله در بیماران با کاهش فشار خون، ادم ریوی ، درد قفسه سینه با ایسکمی و یا بیمار ناپایدار شروع شود.
اگر فیبریلاسیون دهلیزی برای بیش از 24 - 48 ساعت بوده است کاردیوورژن را به تاخیر اندازید تا بیمار به اندازه کافی ضد انعقاد برای جلوگیری از بیماریهای ترومبوآمبولیک دریافت کند.
بیمارانی که نیاز قلبی، ناپایدار و بیماری های همراه دارند باید در بیمارستان بستری شوند بیمارانی که جوان، سالم و بدون علامت هستند ممکن است مرخص و توصیه به پیگیری یک معاینه پزشک اولیه یا متخصص قلب و عروق داشته باشند اگر بیمار حمله های مکرر  SVT دارد و درمان موفقیت آمیز نیست ریشه کنی رادیوفریکونسی پیشنهاد می شود.
رژیم غذایی و فعالیت
تغییرات رژیم غذایی به مشکلات طبی زمینه ای بستگی دارد تغییرات در فعالیت های فیزیکی به مشکلات قلبی زمینه ای و سایر بیماریهای همراه بستگی دارد.
مشاوره
با یک متخصص قلب برای بیماران مبتلا به اپیزودهای مکرر از SVT حمله ای، سنکوپ و  یا سندرم preexcitation مشورت شود مشاوره با یک متخصص قلب نیز باید برای بیمارانی که در آنها مدیریت پزشکی شکست خورده است انجام شود.
بیماران تحت درمان پزشکی باید به طور منظم تحت نظارت باشند بیماران با درمان ریشه کنی رادیوفریکونسی معمولاً یک بار برای پیگیری بعد از عمل دیده می شوند و سپس در صورت علائم عود مشاوره مورد نیاز است.
درمان خط اول در بیماران از نظر همودینامیک پایدار، مانور واگ، مانند حبس نفس و مانور والسالوا ( زور زدن با گلوت بسته و نگه داشتن نفس ) را می باشد.
ماساژ کاروتید، مانور واگ دیگری است که می تواند انتقال گره AV را آهسته کند ماساژ سینوس کاروتید برای چند ثانیه در سمت غیرغالب نیمکره مغزی انجام شود این مانور معمولاً برای بیماران جوان محفوظ می باشد با توجه به خطر سکته مغزی در اثر آمبولی، یک معاینه برای برویی قبل از اقدام به مانور انجام شود ماساژ کاروتید را در هر دو طرف انجام ندهید یک مانور والسالوا، اگر به درستی توسط بیمار انجام شود اغلب می تواند از یک حمله جلوگیری کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. ناشناس

سلام
عالی بود، بسیار پاسگذارم

  پیوست ها
 

  1. مهران

سلام و دورود خدمت شما پزشک محترم.اقای دکتر بنده مشکل تپش قلب از نوع تاکی کاردی سینوسی دارم به گفته پزشک.پنج بار هولتر شدم که حتی یک ضربان اضافی نداشتم.فقط تاکی کاردی سینوسی اکو و تست ورزشم هم نرمال.سوالم از خدمت شما اینه که ایا اریتمی میتونه...

سلام و دورود خدمت شما پزشک محترم.اقای دکتر بنده مشکل تپش قلب از نوع تاکی کاردی سینوسی دارم به گفته پزشک.پنج بار هولتر شدم که حتی یک ضربان اضافی نداشتم.فقط تاکی کاردی سینوسی اکو و تست ورزشم هم نرمال.سوالم از خدمت شما اینه که ایا اریتمی میتونه اکتسابی باشه البته در نبود بیماریهای قلبی.و اینکه تاکی کاردی سینوسی بنده که گاهی تا صدو شصت بار در دقیقه هست خطرناکه و درمانش چیه..متشکرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. لیلا پارسا

سلام ممنون بابت مطالب خوبتون
اگه ممکنه در مورد خصوصیت وتفاوت AVRNTبا بقیه PSVT ها هم از نظر فیزیولوژیک وهم از نظر نوار قلب توضیح دهید ممنون میشم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search