پزشکی

7 علامت که ممکن است پس از ضربه به سر نیاز به رفتن به اورژانس باشد

ضربه به سر را جدی بگیریدضربه به سر هر نوع صدمه به مغز، جمجمه و یا پوست سر شما است این می تواند یک کوفته شدن با ضربه به مغز در اثر آسیب های تروماتیک مغزی باشد آسیب به سر شایع عبارتند از تکان مغزی، شکستگی جمجمه و زخم پوست سر است.

عواقب و درمان تا حد زیادی بسته به اینکه چه چیزی باعث ضربه به سر شما شده و شدت آن چگونه است متفاوت می باشد ضربه به سر ممکن است به صورت بسته و یا باز باشد ضربه به سر بسته هر گونه آسیب است که جمجمه شما نمی شکند یک ضربه به سر باز که در آن چیزی جمجمه شما را می شکند و وارد مغز شما می شود. ارزیابی میزان جدی صدمه به سر فقط با نگاه سخت است برخی از صدمات جزئی سر خونریزی زیادی دارند در حالی که برخی صدمات بزرگ در همه خونریزی ندارد این مهم است که همه آسیب به سر به طور جدی درمان و توسط یک دکتر ارزیابی شوند.

1. شما در حال تجربه سردرد هستید

یکی از شایع ترین علائم به دنبال یک ضربه به سر مانند ضربه مغزی، گزارش سردرد است که در 30 درصد افراد رخ می دهد و معمولاً در نتیجه جمع شدن خون و یا مایع به صورت ته نشست های کوچک داخل جمجمه است اکثر سردردها پس از یک آسیب مغزی معمولاً چیز بیش از حد نگران کننده نیستند اگر شما تجربه علائم ضربه مغزی اضافی در چند روز اول پس از حادثه، مانند ضعف دست یا پا، مشکل در صحبت کردن، بی خوابی و یا اگر سردرد همچنان بدتر و بدتر می شود شما بلافاصله به یک دکتر مراجعه کنید (اینها نشانه های ضربه مغزی بیشتر است که شما هرگز نباید چشم پوشی کنید)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. شما نمی توانید هر بویی را حس کنید

یکی از علائمی که ممکن است در یک ضربه به سر رخ دهد آنوسمی است در غیر این صورت به عنوان کاهش بویایی شناخته شده است شناخت این مشکل ممکن است برای بسیاری، حتی پزشکان سخت باشد با این حال این علامت شگفت آور شایع است و احتمال آسیب به معابر بینی وجود دارد از دست دادن منحصر به فرد بو حتماً یک ضربه به سر نیست ( این هم می تواند نشانه ای از بیماری آلزایمر باشد ) این مهم است که برای شناسایی علت به دکتر خود مراجعه کنید.

3. شما تجربه حملات فراموشی را دارید

از دست دادن حافظه یک علامت بسیار رایج در میان کسانی است که یک ضربه به سر داشته اند و باید جدی گرفته شود علت آن می تواند کوفتگی و یا کبودی بافت مغزی باشد رایج ترین نوع فراموشی تحت تاثیر قراردادن حافظه رتروگراد و یا اتفاقاتی که در گذشته و قبل از آسیب، دو ثانیه و یا دو سال قبل رخ داده است. بسیاری از افرادی با این نوع از علائم در نهایت خاطرات بلند مدت را در طول زمان مجدداً تجربه کرده اند آسیب قدامی خاطرات را پس از آسیب تحت تاثیر قرار می دهد و معمولاً به علت عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز است.

4. شما احساس سرگیجه دارید

احساس سرگیجه، پس از ضربه به سر یا گردن غیر معمول نیست اگر چه علائم پایدار ممکن است به عنوان سرگیجه پس از سانحه باشد که می تواند از طریق یک سری از آزمایشات توسط یک دکتر شناخته شود اگر شما با سرگیجه پس از سانحه تشخیص داده شوید زمانی که سر در یک موقعیت خاص کج شود شما ممکن است به سرگیجه توجه کنید سردردهای میگرنی همراه سرگیجه است و یا حتی از دست دادن شنوایی، همه از آن به مرور زمان در صورت عدم درمان بدتر می شوند در اینجا دیگر دلایل پزشکی احساس سرگیجه آورده شده است.

5. شما تجربه استفراغ دارید

استفراغ ممکن است یک واکنش فیزیکی فوری به ترومای خارجی باشد اما اگر شما ناهار خود را پس از ضربه به سر یا گردن به بیرون پرتاب می کنید شما باید به اورژانس بروید ممکن است مشکل جدی تر باشد یک مطالعه در انگلستان نشان داد که 7 درصد از بزرگسالان و 12 درصد از کودکان با تجربه استفراغ پس از ضربه به سر مورد بررسی قرار گرفتند در این گروه در 28 درصد از بزرگسالان و 33 درصد از کودکان شکستگی جمجمه مشخص شد که ارتباط بین هر دو نشان را می دهد.

6. برنامه خواب شما دچار مشکل شده است

با توجه به بررسی های اخیر در مطالعات اختلال خواب، 60 درصد از افراد مورد مطالعه با تجربه آسیب مغزی با مشکلات طولانی مدت خواب زندگی می کنند برای برخی، این اختلالات از استراحت خوب در طول شب جلوگیری می کند در حالی که برای دیگران، بیدار ماندن سخت تر از قبل شده است این به احتمال زیاد به علت آسیب وارده به ساعت درونی بدن است یک تغییر در مسیر مواد شیمیایی خاص، بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و یا عدم توانایی مغز برای کنترل تنفس بدن، که دومی می تواند به آپنه خواب منجر شود اگر شما متوجه تغییر در عادات خواب خود شدید و یا شروع به تجربه علائم افسردگی داشتید بهتر است با یک دکتر برای جلوگیری از تغییرات به طور بالقوه مضر مشورت کنید.

7. شما در حال تجربه تغییرات خلق و خو هستید

هر کس در طول روز با فراز و فرود روبرو است و البته برخی از انواع واکنش های عاطفی پس از ضربه به سر انتظار می رود اغلب با آسیب به بخشی از مغز که کنترل رفتار و احساسات دارد برخی از افراد یک انفجار ناگهانی از گریه یا خنده دارند که رفلکس ضروری نیستند برای مثال، خنده بی اختیار در یک داستان غم انگیز یا ناراحت کننده را تجربه می کنند. تحریک پذیری نیز در برخی از ضربه مغزی ها افزایش می یابد بنابراین بهتر است برای بررسی با یک دکتر برای تحت نظارت نگه داشتن حالات مشورت کنید.

نکته: آسیب به سر را جدی بگیرید

حرفه ای پزشکی همه آسیب به سر را برای جلوگیری از عوارض بالقوه جدی نشان می دهد آماندا فوق دکترا محقق و عصب شناس می گوید : بیمارانی که صدمات مغزی متوسط یا شدید را تجربه کرده اند در معرض خطر قابل توجهی بیشتر از توسعه بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و زوال عقل هستند خطر ابتلا به زوال عقل، به ویژه هنگامی که آسیب در بیماران 65 سال و بالاتر رخ داده وجود دارد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (20)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 8 رای

 1. زهرا

سلام با مشت در سرم زدن سمت چپ بالای گوش الان اون قسمت درد میکنه چیکار کنم

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام با یکی دوتا مشت خورد بغل ابروم یعنی بین گوش و چشم حالا سرم درد میکنه از دیروز و احساس خواب الودگی دارم و یکمم گیجم جدیه یا نه چون وقتی فشار میدم سرمو همونجا درد میگیره

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 5 / 5

سلام نیاز به گرفتن عکس ct اسکن از مغز می باشد

  پیوست ها
 

 1. عسل

سلام به شقیقه ی سمت چپ ام مشت خورده باد کرده و درد میکند ایا نیاز به سی نی اسکن است؟ لطفا سریع جواب بدید احساس ضعف و سردرد دارم البته از صبح تا الان چیزی نخوردم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عسل
 1. 5 / 5

سلام اگر علائم تاری دید سرگیجه حالت تهوع و یا استفراغ دارید به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. :(

سر خواهرم به در کمد خرود و خیلی درد گرفت و یکم خون اومد بعد یهو میخندید بی دلیل و گریه میرکد مشکل چیه دارم از استرس میمیرم

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام من با برس محکم زدم تو سرم بعدش خون امد سردرد خیلی شدیدی دارم گوشم خیلی درد میکنه ب نظرتون خطرناکه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

سلام. ضربه وارد شده به سر بستگی به ناحیه ضربه دارد ولی اگر سردرد همراه تهوع و یا استفراغ دارید و یا تاری دید یا گیجی دارید به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. مجید

سلام
من حدود۵ماه پیش ضربه خطرناکی باچاقوبه سرم خورده که دچارشکاف شده حالابداز۵ماه خیلی سردرد دارم سرگیجه دارم چشمام تارمیبینن تو صحبت کردن گیج میزنم احساس خستگی میکنم اصلآ هیچ حسی توبدنم نیست همیشه بیحال هستم خیلی خیلی اعصبی شدم دستهایم میلرزن...

سلام
من حدود۵ماه پیش ضربه خطرناکی باچاقوبه سرم خورده که دچارشکاف شده حالابداز۵ماه خیلی سردرد دارم سرگیجه دارم چشمام تارمیبینن تو صحبت کردن گیج میزنم احساس خستگی میکنم اصلآ هیچ حسی توبدنم نیست همیشه بیحال هستم خیلی خیلی اعصبی شدم دستهایم میلرزن ممنون میشم راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مجید
 1. 5 / 5

سلام یک سری ازمایش برای کم خونی انجام دهید اگر مشکلی نبود به جراح مغز و اعصاب مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. م د

سلام آیا با آزمایش خون ضربه خفیف سر تشخیص داده میشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    م د
 1. 5 / 5

سلام با ازمایش خون ضربه به سر تشخیص داده نمی شود

  پیوست ها
 

 1. الی

اینم بگم ک استفراغ نکرد خداروشکر.تورو خدا جوابمو بدین خیلی پریشونم

  پیوست ها
 

 1. زهرا

من میخواستم آب لیوانو رو خواهر شوهرم بریزم لیوان لیز خورد هم لیوان هم آب دوتاشون خورد تو سمت چپ سر خواهر شوهرم بعدش خواهر شوهرم چن دقیقه بیهوش شد بعد به هو‌ش اومد بنظرتون چیزیش شده

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا
 1. 5 / 5

سلام
اگر بی هوشی اولیه داشته است نزد پزشک بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. مرتضی

سلام
من با دوست محکم زدم تو سرم الآن احساس تپش قلب وبی حسی در کل بدنم دارم
ممنون میشم اگه توضیح بدین مشکل چیه ؟

  پیوست ها
 

 1. میثم

سلام من بعد یه ظربه به سرم یه قسمت از سرم احساس میکنم رفته تو این خطرناکه‌؟

  پیوست ها
 

 1. امیر

سلام.من با مشت زدم توی شقیقه خودم.
بعد از چند ساعت متوجه شدم که اون ناحیه دچار ورم شده و سردرد گرفتم.
آیا مشکل جدیه؟
ممنون میشم پاسخ بدید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیر
 1. 5 / 5

با سلام اگر همراه با استفراغ و تاری دید و کاهش هوشیاری باشد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. نازی    دکتر فتحی
 1. 5 / 5

سلام من سرم ضربهدخیلی محکم خورده ودوروزه سردرد شدید دارم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search