پزشکی

10علائم و نشانه های هیپوتیروئیدی

 علائم کم کاری تیروئیداختلالات تیروئید شایع است در واقع، حدود 12٪ از مردم عملکرد غیر طبیعی تیروئید را در برخی از زمان ها در طول زندگی خود تجربه می کنند .زنان با احتمال هشت برابر بیشتر از مردان توسعه بیماری های تیروئید دارند.

همچنین، مشکلات تیروئید با سن افزایش می یابد و ممکن است در بزرگسالان متفاوت از کودکان تاثیر بگذارد .در ابتدایی ترین سطح، هورمون تیروئید مسئول هماهنگی انرژی، رشد و سوخت و ساز در بدن شما است .هنگامی که سطح این هورمون بیش از حد بالا یا پایین باشد مشکلاتی می تواند رخ دهد. کم کاری تیروئید، یا سطوح پایین هورمون تیروئید، سوخت و ساز بدن شما را کند می کند و رشد یا تعمیر بسیاری از نقاط بدن کاهش می یابد.

کم کاری تیروئید چیست

تیروئید، غده پروانه ای شکل کوچک است که در سراسر جلوی نای شما قرار دارد.
اگر شما انگشت خود را در دو طرف سیب آدم قرار داده و بلع نمایید شما غده تیروئید را در زیر انگشتان خود احساس می کنید.
این غده هورمون تیروئید را آزاد می کند که کنترل رشد و متابولیسم ضروری را در هر بخشی از بدن شما به عهده دارد.
غده هیپوفیز، غده کوچکی در وسط سر شما است که نظارت بر فیزیولوژی و انتشار هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را دارد TSH سیگنال به غده تیروئید فرستاده و باعث انتشار هورمون تیروئید می شود.
گاهی اوقات سطح TSH بالا است اما غده تیروئید نمی تواند هورمون تیروئید بیشتر در پاسخ به آن آزاد نماید این به عنوان کم کاری تیروئید اولیه شناخته شده است به عنوان مشکلی که در سطح غده تیروئید آغاز می شود.
گاهی سطح TSH کاهش دارد و تیروئید هرگز سیگنال برای افزایش سطح هورمون تیروئید دریافت نمی کند این هیپوتیروئیدی ثانویه نامیده می شود.
هیپوتیروئیدی یا "تیروئید کم کار" می تواند سبب انواع علائم و نشانه ها شود این مقاله به شما در تشخیص و درک این اثر کمک خواهد کرد.
در اینجا 10 علائم و نشانه های شایع کم کاری تیروئید آورده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. احساس خستگی

یکی از علائم شایع کم کاری تیروئید احساس فرسودگی است هورمون تیروئید تعادل انرژی را کنترل می کند و می تواند تاثیر بگذارد که آیا شما آماده برای رفتن هستید و یا احساس آماده شدن برای خواب دارید.
هورمون تیروئید سیگنال دریافت شده از مغز است و سبب تغییر عملکرد مختصات سلول می شود.
افراد با سطح بالایی از هورمون تیروئید احساس عصبی و وحشت زده و عصبیت دارند در مقابل، افراد با تیروئید کم کاری احساس خستگی و تنبلی دارند.
در یک مطالعه روی 138 بزرگسال مبتلا به کم کاری تیروئید خستگی بدنی و کاهش فعالیت را تجربه کردند آنها همچنین انگیزه پایین و احساس روانی خسته بودن را گزارش دادند.
افراد با تیروئید کم کار احساس عدم استراحت داشتند حتی اگر آنها خواب بیشتر داشتند.
در مطالعه دیگری 50 درصد از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به طور مداوم احساس خسته بودن داشتند در حالی که 42 درصد از مردم با هورمون تیروئید پایین گفتند که بیشتر از آنها می خوابند.
احساس خواب بیش از حد معمول بدون یک توضیح خوب می تواند نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد.

2. افزایش وزن

افزایش وزن غیر منتظره یکی دیگر از علائم شایع کم کاری تیروئید است.
نه تنها افراد با تیروئید کم کار کمتر در حال حرکت هستند آنها نیز به کبد، عضلات و بافت چربی شما برای نگهداری کالری سیگنال می فرستند.
هنگامی که سطح هورمون تیروئید کم است سوخت و ساز بدن در حالت سوئیچ است و به جای سوزاندن کالری برای رشد و فعالیت، بدن کالری رژیم غذایی را به عنوان چربی ذخیره می کند این باعث می شود میزان متابولیسم پایه شما و یا مقدار انرژی که شما در حالت استراحت استفاده می کنید کاهش یابد.
به این دلیل، سطح هورمون تیروئید کم می تواند باعث افزایش وزن شود حتی اگر مقدار کالری خورده شده ثابت بماند.
در واقع، در یک مطالعه، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تازه تشخیص داده شده به طور متوسط 15 - 30 پوند (14/7 کیلوگرم) در سال از سال تشخیص وزن به دست می آورد.
اگر شما تجربه افزایش وزن دارید نخست تغییرات در شیوه زندگی خود در نظر داشته باشید.
اگر به نظر می رسد که شما به رغم یک برنامه رژیم غذایی و ورزش خوب افزایش وزن داشته اید با دکتر خود در میان بگذارید این ممکن است یک نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد.

3. احساس سرما

حرارت یک محصول جانبی از سوزاندن کالری است.
برای مثال، چگونه هنگام تمرین گرم می شوید دلیل این است که شما در حال سوزاندن کالری هستید.
حتی زمانی که شما در حال نشسته هستید شما در حال سوزاندن مقدار کمی از کالری می باشید با این حال، در موارد کم کاری تیروئید، میزان متابولیسم پایه کاهش می یابد لذا میزان حرارت کاهش می یابد.
علاوه بر این، هورمون تیروئید تمایل به چرخش ترموستات روی چربی قهوه ای دارد که یک نوع خاص از چربی است که سبب تولید گرما می شود. چربی قهوه ای در حفظ حرارت بدن در آب و هوای سرد بسیار مهم است اما کم کاری تیروئید از انجام کار آن جلوگیری می کند.
به همین دلیل سطوح پایین هورمون تیروئید باعث شود شما احساس سردتر از دیگران در اطراف خود داشته باشید. در حالی که به سرما حساس تر از دیگران هستید حساس تر از حد معمول به سرما در 40 درصد از افراد با کم کاری تیروئید رخ می دهد.
اگر شما همیشه از مردمی که با شما زندگی می کنند به اتاق گرم تری نیاز دارید این ممکن است به علت هورمون تیروئید پایین باشد.
اگر شما متوجه شده اید که به تازگی احساس سردتر از نرمال دارید آن می تواند نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد.

4. ضعف و درد در عضلات و مفاصل

هورمون تیروئید پایین، سوئیچ سوخت و ساز بدن را به سمت کاتابولیسم می چرخاند زمانی که بدن بافت های بدن مانند عضلات را برای تولید انرژی تجزیه می کند.
در طول کاتابولیسم، قدرت عضلانی کاهش می یابد و به طور بالقوه منجر به احساس ضعف می شود این فرایند تجزیه بافت عضله می تواند به درد منجر شود.
با این حال، احساس ضعف بیش از حد معمول در 40 درصد از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید وجود دارد و تنها 20 درصد از مردم بدون ضعف هستند.
علاوه بر این، 34 درصد از افراد با تیروئید کم کار دارای گرفتگی عضلانی در غیاب فعالیت های اخیر هستند.
یک مطالعه در 35 فرد با کم کاری تیروئید نشان داد که جایگزین هورمون تیروئید با هورمون تیروئید مصنوعی به نام لووتیروکسین سبب بهبود قدرت عضلانی و کاهش درد در مقایسه بدون درمان می شود.
مطالعه دیگری بهبود 25٪ در مفهوم رفاه جسمانی در بیماران با دریافت هورمون تیروئید جایگزین نشان داده می شود.
ضعف و درد با فعالیت های شدید طبیعی است با این حال، ضعف و درد جدید و به خصوص افزایش، ضعف یا درد بدون دلیل یک دلیل خوب برای یک قرار ملاقات با پزشک است.

5. ریزش مو

مانند بسیاری از سلول ها، فولیکول های مو توسط هورمون تیروئید تنظیم می شود.
از آنجا که فولیکول های مو سلول های ریشه ای دارد که طول عمر کوتاه و گردش سریع دارند آنها به سطوح پایین هورمون تیروئید از سایر بافت ها حساسیت بیشتری دارند.
هورمون تیروئید پایین باعث توقف بازسازی فولیکول های مو می شود و سبب ریزش مو می شود این به طور معمول با درمان مسئله تیروئید بهبود خواهد یافت.
در یک مطالعه، حدود 25 - 30 ٪ از بیماران با دیدن یک متخصص برای ریزش مو کاهش در هورمون تیروئید پیدا می شود این به 40٪ در افراد 40 ساله افزایش یافته است.
علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان داد که کم کاری تیروئید ممکن است سبب خشونت مو در 10 درصد از افراد با هورمون تیروئید کم شود.
اگر شما تجربه تغییرات غیر منتظره در نرخ یا الگوی ریزش موهای خود را دارید به خصوص اگر موهای شما تکه تکه و یا خشن می شوند. کم کاری تیروئید را در نظر بگیرید.
دیگر مشکلات هورمونی نیز می تواند سبب ریزش موی غیر منتظره شود دکتر شما می تواند به شما کمک کند که آیا از دست دادن موهای شما یک چیز نگران کننده است.

6. خارش و خشکی پوست

مانند فولیکول های مو، سلول های پوست با گردش سریع مشخص می شود بنابراین، آنها نیز به از دست دادن سیگنال های رشد از هورمون تیروئید حساس هستند.
زمانی که چرخه طبیعی بازسازی پوست شکسته شود رشد مجدد پوست ممکن است طولانی شود.
یک مطالعه نشان داد 74 درصد از افراد با تیروئید کم کار گزارش خشکی پوست داشتند با این حال، 50 درصد از بیماران با سطح عادی و طبیعی تیروئید نیز گزارش پوست خشک را به علل دیگر داشته اند.
علاوه بر این، مطالعه نشان داد که 50٪ از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید گزارش دادند که پوست آنها از سال گذشته بدتر شده بود.
کم کاری تیروئید گاهی اوقات توسط بیماری خود ایمنی ایجاد می شود این می تواند روی پوست تاثیر بگذارد و سبب تورم و قرمزی شناخته شده به نام میکزدم شود Myxedema مشکلات تیروئید را از علل دیگر خشکی پوست مشخص تر می سازد.

7. افسردگی یا احساس پایین

کم کاری تیروئید باعث افسردگی می شود دلایل این معلوم نیست اما ممکن است یک علامت روانی از کاهش کلی انرژی و سلامت باشد.
64 درصد از زنان و 57 درصد از مردان با کم کاری تیروئید احساس افسردگی را گزارش دادند در حدود همین درصد از مردان و زنان نیز اضطراب را تجربه می کنند.
در یک مطالعه، با جایگزینی هورمون تیروئید در بیماران با کم کاری تیروئید افسردگی خفیف در مقایسه با دارونما بهبود یافته است.
در مطالعه دیگری روی زنان جوان با کم کاری خفیف تیروئید افزایش احساس افسردگی داشتند و کاهش رضایت از زندگی جنسی خود داشتند.
علاوه بر این، نوسانات هورمونی پس از زایمان یک علت شایع کم کاری تیروئید است که به طور بالقوه منجر به افسردگی پس از زایمان می شود.
احساس افسردگی یک دلیل خوب برای صحبت کردن با یک پزشک یا درمانگر است که می تواند به شما در افسردگی کمک کنند.

8. مشکل در تمرکز یا به خاطر سپردن

بسیاری از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید از مشکل روانی و تمرکز شکایت دارند ارائه ذهن مه الود در افراد متفاوت است.
در یک مطالعه، 22 درصد از افراد با تیروئید کم کار مشکل در انجام محاسبات روزمره داشتند 36٪ توصیف فکر آهسته تر و 39٪ گزارش داشتن یک حافظه ضعیف تر دارند.
در مطالعه دیگری روی 14 مردان و زنان با کم کاری تیروئید درمان نشده، شرکت کنندگان مشکل به خاطر سپردن نشانه های کلامی را نشان دادند.
علل این هنوز کاملاً شناخته شده نیست اما مشکلات در حافظه با درمان هورمون تیروئید بهبود می یابد.
مشکلات در حافظه یا تمرکز می تواند در همه اتفاق افتد اما اگر آن به طور ناگهانی و شدید باشد آنها می تواند یک سیگنال کم کاری تیروئید باشد.

9. یبوست

سطوح پایین تیروئید ترمزی بر روی روده بزرگ قرار می دهد.
بر اساس یک مطالعه، یبوست 17٪ از افراد با کم کاری تیروئید در مقایسه با 10٪ از افراد با سطوح تیروئید نرمال را تحت تاثیر قرار می دهد.
در این مطالعه، 20 درصد از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید گفتند یبوست آنها در مقایسه با تنها 6٪ از افراد با تیروئید سالم بدتر شده است.
یبوست یک شکایت شایع در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید است.
اگر شما تجربه یبوست دارید اما احساس خوبی دارید قبل از نگرانی در مورد تیروئید سعی کنید از درمان های خانگی استفاده نمایید.
اگر آنها برای یبوست شما موثر نیستند و یبوست شما بدتر می شود و شما برای چند روز بدون عبور مدفوع و یا در شما درد معده یا استفراغ شروع شده به دنبال توصیه های پزشکی باشید.

10. دوره های قاعدگی سنگین و یا نامنظم

هر دو خونریزی قاعدگی نامنظم و سنگین با کم کاری تیروئید در ارتباط است.
یک مطالعه نشان داد که حدود 40٪ از زنان با هورمون تیروئید پایین تجربه افزایش بی نظمی قاعدگی و یا خونریزی شدید در سال گذشته را در مقایسه با 26 درصد از زنان با سطوح تیروئید نرمال داشته اند.
در مطالعه دیگری، 30 درصد از زنان مبتلا به کم کاری، دوره نامنظم و سنگین داشتند این زنان با کم کاری تیروئید تشخیص داده شده بودند.
هورمون تیروئید در تعامل با سایر هورمون های کنترل کننده چرخه قاعدگی است و سطوح غیر طبیعی آن می تواند سیگنال های شما را مختل کند همچنین، هورمون تیروئید به طور مستقیم روی تخمدان و رحم تاثیر می گذارد.
چند مشکل علاوه بر کم کاری تیروئید وجود دارد که می تواند سبب دوره های سنگین و یا نامنظم شود اگر شما دوره های نامنظم یا سنگین دارید که شیوه زندگی شما را مختل کرده است قبل از نگرانی در مورد تیروئید با یک متخصص زنان صحبت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. لیلا

سلام من تی اس اچ و۱.۴۷
FreeT4=1.42
T3=1..62
Anti tpo ab=91
می گند مشکل حاد نداری ولی یه شاخص بالاست چکار کنم کمکم کنید آی وی اف هم می کنم جنین هام می میرند

  پیوست ها
 

  1. معصومه
  1. 5 / 5

سلام آقای دکتر
من 57 سال دارم. دیلتیازم و کاپتوپریل میگیرم.
یکسال پیش TSH من 5.1 گزارش شد و در هفته اخیر 7.5 و کلسترول هم 215
قورت دادن آب دهان خود را احساس میکنم, یعنی گویا بطور خودکار انجام نمیشود. سال گذشته حدود 6 کیلو با رژیم غذایی وزن کم...

سلام آقای دکتر
من 57 سال دارم. دیلتیازم و کاپتوپریل میگیرم.
یکسال پیش TSH من 5.1 گزارش شد و در هفته اخیر 7.5 و کلسترول هم 215
قورت دادن آب دهان خود را احساس میکنم, یعنی گویا بطور خودکار انجام نمیشود. سال گذشته حدود 6 کیلو با رژیم غذایی وزن کم کردم که الان دوباره به وزن قبلی یعنی حدود 72 کیلو برگشته ام.
نشانه های بسیار بارز دیگری ندارم. فقط مدتی بود احساس درد در ناحیه گوش داشتم و فکر میکردم علتش ماسک باشه و لذا از بند پشت سر استفاده کردم ولی مسئول پاراکلینک مرکزمون پیشنهاد آزمایش دادن و فرمودند ممکن است مرتبط با توفان تیروئیدی باشد. اگه راهنمایی خاصی دارید, ممنون میشم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search