پزشکی

کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن درست در زیر سیب آدم است و این غده هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین ( T3 ) و تیروکسین ( T4 ) را تولید می کند.

این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه های متابولیسم بدن را به عهده دارند زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند کم کاری تیروئید ایجاد می شود که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند زنان مخصوصاً افراد بالای 60 سال به احتمال زیاد به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند. کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است و در مراحل اولیه به ندرت علائمی دارد در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود. کم کاری تیروئید با آزمایش تشخیص داده می شود و با هورمون های تیروئید درمان می شود و اگر داروی لوتیروکسین با دوز مناسب مصرف شود معمولاً ساده، ایمن و موثر است. تیروئید خودش توسط غده دیگری به نام هیپوفیز تنظیم می شود. هیپوتالاموس هورمونی به نام هورمون آزاد کننده تیروپین ( TRH ) که به هیپوفیز سیگنال می فرستد تا هورمون تحریک کنند تیروئید ( TSH ) از هیپوفیز آزاد شود هر اختلالی در این چرخه منجر به کاهش هورمون تیروئید و سبب کم کاری تیروئید می شود. هیپوتیروئیدیسم، همچنین به عنوان تیروئید زیر فعال شناخته می شود زمانی که تیروئید هورمون های کافی تولید نمی کند و موجب عدم تعادل شیمیایی در بدن می شود تا حد زیادی متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به مشکلات دیگر سلامتی شود. 

علائم کم کاری تیروئید

در ابتدا تشخیص کم کاری از روی علائم مشکل است و با پیشرفت بیماری علائم بیماری پیدا می شود که عبارتند از ( خستگی، یبوست، صورت پف آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح، افزایش حساسیت نسبت به سرما، خشونت صدا، ضعف عضلانی، سطح کلسترول خون بالا، دوره های نامنظم قاعدگی، اسپاسم عضلانی، تغییرات در رشد مو، احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان، ( درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی )، ( درد، سفتی و تورم در مفاصل)، ریزش مو، ورم پا، کاهش ضربان قلب، افسردگی و اختلال حافظه ) است وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود. علائم و نشانه به تدریج شدیدتر می شوند تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های تیروئید سبب بزرگی این غده ( گواتر ) می شود. و شما ممکن است فراموش کارتر و فرایند های فکری کندتر و یا احساس افسردگی پیدا کنید کم کاری تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم می شود اما وقتی رخ دهد می تواند زندگی را تهدید کند علائم و نشانه های میگزدم ( فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ دهی و حتی کما دیده می شود در موارد شدید میگزادم می تواند کشنده باشد. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به کاردیومیوپاتی ( بزرگ شده قلب )، بدتر شدن نارسایی قلب، تجمع مایع اطراف ریه ها ( پلورال افیوژن ) شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کم کاری تیروئید در نوزادان

نوزادن در ابتدا ممکن است بدون غده و یا با غده کم کار به دنیا آیند و علائمی مانند زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها ( زردی )، خفگی مکرر، زبان بیرون زده و بزرگ، صورت پف کرده و باد کرده، مشکل در تغذیه و عدم  رشد کودک، یبوست، ضعف شدن تونیسیته ماهیجه ها، و خواب آلودگی بیش از حد اگر این کم کاری درمان نشود منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روانی می شود.

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

علائم کم کاری در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است ممکن است علاوه برآنها رشد ضعیف، کوتاهی قد، تاخیر در توسعه دندان های دائمی، به تاخیر افتادن بلوغ و رشد ذهنی ضعیف باشد.

علل کم کاری تیروئید

عواملی مانند ( بیماریهای خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها ) سبب می شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند. یک بیماری التهابی خاص به نام تیروئیدیت هاشیماتو ( شایعترین علت کم کاری تیروئید ) وجود دارد که سبب می شود سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت های خودش تولید کند هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت های خودش واکنش می دهد مشخص نیست.
در افرادی که به علت پر کاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می شود با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود.
در جراحی تیروئید از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود لذا شما برای تمام عمر نیاز به خوردن هورمون تیروئید دارید.
اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.
تعدادی از داروها مانند ( لیتیم ) که در اختلالات روانی استفاده می شود ممکن است سبب کم کاری تیروئید شود.

علل نادر کم کاری تیروئید

بیماری مادرزادی: برخی از کودکان با غده ناقص تیروئید یا بدون غده تیروئید به دنیا می آیند این کودکان اغلب در موقع تولد طبیعی به نظر می رسند و لذا غربالگری کودکان در بدو تولد لازم است
اختلال هیپوفیز: آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند ( تروما، سکته مغزی، تومور ) سبب می شود تا تیروئید ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.
بارداری: تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از بارداری مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند و علت آن تولید آنتی بادی برعلیه غده تیروئید است و اگر درمان نشود سبب سقط ناقص، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود.
ید که یک ماده معدنی کمیاب است و عمدتا در ( غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاک غنی از ید و نمک ید دار ) وجود دارد و برای تولید هورمون تیروئید ضروری است کمبود ید در برخی از نقاط جهان شایع است  توجه داشته باشید که مصرف ید خیلی زیاد نیز سبب کم کاری تیروئید می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

از انجاییکه کم کاری تیروئید بیشتر در زنان مسن است توصیه می شود زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند و زنانیکه قصد بارداری دارند تست کم کاری تیروئید انجام دهند در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست تشخیصی تیروئید انجام شود.
آزمایش هایی که برای کم کاری تیروئید انجام می شود شامل TSH, T4, T3RU است یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است. این به این معنی است که برای تحریک تیروئید TSH بیشتر ترشح می شود و لذا TSH بالا می رود.
اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت دارد MRI و مطالعات دیگر ممکن است ضروری باشد.

CBC ممکن است کم خونی را نشان دهد.
آنزیم های کبدی می تواند بالا باشد.
پرولاکتین می تواند بالا باشد.
الکترولیت سدیم می تواند پایین باشد.

تفسیر تست های تیروئید

گواتر. حضور گواتر ( تیروئید بزرگ شده ) به ویژه لاستیک مانند، بدون درد، ممکن است نشانه ای از بیماری هاشیموتو باشد اگر تیروئید دردناک و بزرگ اما نه لزوماً متقارن باشد دکتر ممکن است به تیروئیدیت تحت حاد مشکوک شود. غده منتشر بزرگ ممکن است در کم کاری تیروئید ارثی، در بیماران پس از زایمان یا در استفاده از ید و یا لیتیوم رخ دهد گواتر نیز ممکن است در کمبود ید توسعه یابد.
تیروکسین ( T4 ). کم کاری تیروئید یک بیماری است که با سطح پایین هورمون تیروکسین (T4)  مشخص می شود و یک تست می تواند سطح این هورمون را در خون اندازه گیری کند با این حال، این آزمون معمولا به دلایل زیر ناکافی است:
سطح T4 می تواند در ابتدای بیماری طبیعی باشد اگر به کم کاری تیروئید مشکوک هستید آزمایش های دیگر مورد نیاز است.
سطح T4 می تواند در بیمارانی که کم کاری تیروئید ندارد پایین باشد به عنوان مثال، تیروکسین می تواند در بیماران بسیار مسن و یا به طور جدی بیمار و در دوران بارداری بسیار متغیر باشد.
اندازه گیری تیروکسین ممکن است توسط یک فرآیند به نام جذب رزین T3 انجام، که تصحیح برای حضور داروها ( مانند قرصهای جلوگیری از بارداری، آسپرین و غیره) است که می تواند نتایج T4 را تحریف نماید لذا آزمایشهای دیگری هم برای تایید تشخیص کم کاری تیروئید مورد نیاز است.
هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH ). اندازه گیری TSH همانند سطح تیروکسین حساس ترین شاخص برای تشخیص کم کاری تیروئید است با این حال، سطح TSH می تواند در زنان باردار و بیمارانی که با شرایط دیگر بیمار هستند متفاوت باشد.
به طور کلی، بررسی نتایج عبارتند از:
در سطح TSH بیش از 10 mU / L در صورتی که سطح T4 پایین باشد این یک شاخص واضح و روشن از کم کاری تیروئید است و در اکثر موارد، حتی اگر آنها نرمال باشند. و بیماران معمولاً نیاز به درمان جایگزین تیروکسین (T4) دارند آنها همچنین باید برای کلسترول بالا و آنتی بادیهای ضد تیروئید آزمایش شوند.
سطح بین 4.5 - 10 mU / L در بیماران مبتلا به علائم و نشانه های کم کاری تیروئید معمولا نیاز به درمان جایگزینی تیروکسین دارند و بیماران بدون علایم، کم کاری تیروئید تحت بالینی دارند و باید هر 6 - 12 ماه مجدداً بررسی شوند و آزمون آنتی بادی نیز ممکن است انجام شود.
سطح TSH بین 0.45 - 4.5  mU / L این نشان می دهد عملکرد تیروئید نرمال است سطح پایین وغیر طبیعی پرکاری تیروئید است و نشان می دهد که تیروئید بیش از حد فعال است
اندازه گیری TSH خاص - حتی اگر TSH به طور قابل توجهی بالاتر از 10 mU / L باشد ارتباطی با شدت بیماری ندارد و شدت بیماری را می توان تنها با اندازه گیری سطح تیروکسین و ارزیابی علایم بیمار تعیین کرد.
آنتی بادیهای ضد تیروئید. اگر سطح TSH کم کاری تیروئید و یا کم کاری تیروئید تحت بالینی را نشان دهد دکتر ممکن است یک آزمایش خون برای آنتی بادیهای خاص ضد تیروئید که در برابر یک عامل به نام تیروپروکسیداز (TPO) عمل می کنند. همچنین می توانید برای آنتی بادی تیروگلوبولین را چک نمایید. نتایج به دست آمده به خصوص در تصمیم گیری برای درمان کم کاری تیروئید تحت بالینی کمک کننده می باشد.
حدود 10٪ از جمعیت آمریکا و 25 درصد از زنان بالای 60 سال این آنتی بادی بدون مشکلات تیروئید دارا هستند. تنها در حدود 0.5 درصد کم کاری تیروئید و 10٪ دارای کم کاری تیروئید تحت بالینی این آنتی بادی را دارند.

سایر آزمایشات هورمونی برای عملکرد تیروئید. آزمون هورمونی دیگر که در شک به پرکاری تیروئید ممکن است انجام شود. آنها شامل آزمون تیریودوتیرونین (T3) و تیروگلوبولین ( همچنین تیروئید اتصال یافته با گلوبولین نامیده می شود ). چنین اندازه گیری به تعیین افزایش موقت و ناگهانی در هورمون تیروئید ( تیروتوکسیکوز ) اشکال خاصی از تیروئیدیت خودایمن کمک می کند.

سینتی گرافی تیروئید. اسکن تیروئید، می تواند برای تعیین مناطقی از تیروئید که میزان طبیعی هورمون را تولید می کند استفاده شود بیمار مقدار کمی از ید رادیواکتیو و یا تکنسیوم می نوشد و منتظر می ماند تا ماده از طریق تیروئید منتقل شود تصاویری از یک تیروئید به درستی سطح یکنواخت جذب در طول غده را نشان می دهد مناطق بیش از حد فعال را سفید نشان می دهد و مناطق غیر فعال تاریک به نظر می رسد اسکن تیروئید با احتمال بیشتری برای ارزیابی گواتر ( تیروئید متورم ) و یا ندول تیروئید انجام می شوند.
سونوگرافی. ارزش سونوگرافی محدود است، اما می تواند تیروئید و اختلالات خاص مانند گره را تجسم نماید ( با این حال آن نمی تواند عملکرد غده تیروئید را اندازه گیری نماید )
تصویر برداری پیشرفته تر.  اگر تست های آزمایشگاهی نشان دهد که مشکل در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس باعث کم کاری تیروئید شده است دکتر معمولاً روش تصویربرداری از مغز با استفاده از توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) را سفارش می دهد MRI نیز ممکن است برای تعیین حد سرطان تیروئید و گواتر استفاده شود.
بیوپسی آسپیراسیون با سوزن. بیوپسی با سوزن برای به دست آوردن سلول های تیروئید برای ارزیابی میکروسکوپی استفاده می شود این ممکن است برای رد کردن سرطان تیروئید در بیماران مبتلا به ندول تیروئید، یافته های غیر طبیعی در اسکن تیروئید و سونوگرافی، یا کسانی که گواتر بزرگ و یا احساس غیر معمول در معاینه فیزیکی دارند مفید است پزشک همانند خونگیری با یک سوزن کوچک به غده تیروئید تزریق و سلول های غده را به داخل سرنگ می کشد .سلول ها را بر روی یک اسلاید قرار داده، رنگ آمیزی کرده و در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهند.
سایر آزمایش های خون. سطوح کلسترول بررسی خواهد شد آزمایش های خون دیگر ممکن است برای تشخیص سطح کلسی تونین، کلسیم، پرولاکتین، تیروگلوبولین، کم خونی و عملکرد کبد چک شود زیرا همه ی آنها ممکن است کم کاری تیروئید را تحت تاثیر قرار دهند.

درمان کم کاری تیروئید

روزانه از لوتیروکسین ( هورمون تیروئید مصنوعی ) استفاده می شود یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص  احساس خستگی کمتر می شود و دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می دهد  و کاهش وزن ایجاد می شود درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می کند هر سال باید TSH بررسی شود برای تعیین دوز مناسب دارو ابتدا دو تا سه آزمایش TSH انجام می شود و دوز دارو تنظیم می شود مصرف بیش از حد دارو سبب ( افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و رزش بدن می شود.
در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش داده می شود
برخی از داروها ( مکمل های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل های کلسیم ) و غذا هایی مانند ( محصولات سویا و رژیم لاغری با فیبر بالا ) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون های تیروئید با آنها اجتناب کنید

عوارض کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود منجر به عوارضی مانند  گواتر که ( سبب اختلال بلع یا تنفس )، مشکلات قلبی ( افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب ، بزرگی و نارسایی قلب )، افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی، نوروپاتی محیطی ( درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی )، تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد ( مشکلات جسمی و فکری ) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید، ناباروری ( سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود ) علاوه بر آن برخی از علل کم کاری تیروئید مانند ( اختلال خود ایمن ) نیز باروری را مختل می کند درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش های دیگر باشد.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

اصلاح رژیم غذایی در درمان کم کاری تیروئید و پیشگیری از کم کاری تیروئید مفید است.
غذاهای غنی از ید مانند ( نمک ید دار، جلبک دریایی و غذاهای دریای، ماهی آب شور، شوسی، نمک دریای سلتیک ) و غذاهای غنی از سلنیوم مانند ( گوشت، جوجه، ماهی آزاد، ماهی تن، غلات خام، آجیل برزیلی، فراورده های لبنی، سیر و پیاز ) مصرف کنید مصرف ید را در رژیم غذایی خود را افزایش دهید
برای جلوگیری از عود علائم کم کاری تیروئید از خوردن غذاهایی مانند ( بذر کتان، کلم قمری، بادام زمینی، کلم پیچ، شلغم، سبزیجات خردل، خردل، ارزن، گل کلم، هلو، قهوه و اسفناج ) اجتناب کنید.
برخی غذا ها مانند ( شاخه بامبو، سویا، محصولات سویا، روغن کانولا، ترب کوهی، غذاهای دارای گلوتن، باباسو و سیب زمینی شیرین ) گواتروزن هستند. و برخی از مواد شیمیایی مانند ( آمیودارون، لیتیوم، پروپیل، سولفادیازین، کاربامازپین، تیواوراسیل، مینوسیکلین، اسید لوپانوئیک،  Phenobarbitone، Oxazolidines ) اگر از طریق مواد غذایی فراوری شده و یا دارو مصرف شوند سبب ایجاد گواتر می شوند. سویا مانع جذب داروهای تیروئید می شود.
سلنیوم یکی از مواد معدنی است که ممکن است به تنظیم عملکرد تیروئید کمک کند و در غذاهایی مانند ( آجیل برزیلی، ماهی تن، ماهی روغن و گوشت گاو وجود دارد یک فرد بزرگسال روزانه به 55 میکروگرم سلنیوم نیاز دارد.
در صورت شک به کم کاری تیروئید از منابع غذایی ید دار مانند ( نمک ید دار، ماست، ماهی های های آب شور و محصولات لبنی مانند ( شیر و پنیر ) مصرف کنید یک فرد بزرگسال 150 میکروگرم ید در روز نیاز دارد یک فنجان ماست 87/2 میکروگرم ید به بدن می رساند.
تیروزین یک اسید امینه ضروری برای تولید هورمون تیروئید است بسیاری از داروهای تیروئید حاوی تیروزین هستند و در مواد غذایی مانند ( ماهی های اقیانوس مانند ماهی تن و ماهی کاد، کلپ دریا و محصولات لبنی ( ماست و پنیر ) و بعضی از میوه ها مانند ( موز و آوکادو ) یافت می شود.
روی در روند تولید هورمون در غده تیروئید استفاده می شود و در ( غذاهایی مانند ( کبد گاو، گوشت گاو، گوشت بره، کدوی تابستان و مارچوبه ) یافت می شود.
مس با روی به تولید هورمون تیروئید کمک می کند عدم تعادل مس و روی در بدن روی سلامت تیروئید تاثیر می گذارد کدو در تابستان و کبد گاو منبع خوبی از مس هستند.
آهن نامشخص است ولی در کسانیکه کم کاری تیروئید دارند کم خونی و کمبود آهن شایع است لذا از غذاهای سرشار از آهن مانند ( لوبیا سبز، عدس، گوشت قرمز، کاهو، جعفری و زردچوبه ) در کم کاری تیروئید استفاده کنید.
ویتامین C برای سوخت و ساز تیروزین ضروری است ویتامین E برای متابولیزه کردن سلنیوم نیاز است ویتامین  B معمولا در مبتلایان به کم کاری تیروئید پایین است و نقش مهمی در متابولیسم سلول دارد غلات سبوس دار ماهی و غذاهای دریایی، تخم مرغ، لبنیات و سبزیجات برگدار مقدار ویتامین E , B بالایی دارند میوه ها منابع سرشار از ویتامین C هستند. منابع ویتامین  A شامل ( جگر، تخم مرغ، سبزی های سبز رنگ و ماهی های روغنی، میوه های زرد و نارنجی ) می باشد و در کم کاری تیروئید نیاز است و هرچه میوه ها پر رنگ تر باشد ویتامین بیشتری دارد
پروتئین و فیبر برای کاهش علائم کم کاری تیروئید مفید هستند پروتئین در منابع (ماهی،  گوشت گاو، تخم مرغ، لبنیات و سبزیجات ) یافت می شود و منابع خوب فیبر در سبزیجات برگدار، لوبیا سبز و میوه های مختلف ( انجیر، سیب، آلو، مرکبات ) و غلات و آجیل یافت می شود ولی نباید فیبرها را در کم کاری تیروئید به مقدار خیلی زیاد مصرف کرد. زیرا در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد می شود.
از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و قند های ساده ( شکر، قند و شیرینی جات ) پرهیز کنید.
اسید های چرب امگا 3 که منبع غنی آن ها ماهی های روغنی آب ها ی سرد است در تخفیف علائم کم کاری تیروئید موثر است.
از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید  زیرا ید غذا در هنگام برداشتن درب غذا با بخار خارج می شود نمک ید دار را در شیشه های غیر شفاف و در تاریکی نگه دارید.

از دست دادن وزن در کم کاری تیروئید

از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش کم کاری تیروئید است زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات مانند کم کاری تیروئید هستند خوردن یک رژیم غذایی متعادل و با ید بالا همراه با ورزش های مناسب می تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری تیروئید کمک می کند رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است از وعده های غذایی کوچک و مکرر استفاده کنید مطالعات نشان داده است که خوردن 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است از آنجایی که ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید،  می تواند زندگی شما را نجات دهد.

گروه های زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید هستند 

افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا کسانیکه پدر، مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ آنها به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا باشند.
افرادی که تیروئیدکتومی ( حذف تیروئید ) شده اند و یا قسمتی از تیروئید را برداشته اند.
افرادی که سابقه تشعشع به گردن و قسمت بالای قفسه سینه دارند.
افرادی که از ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی استفاده کرده اند.
زنان بعد از زایمان شانس ابتلا به کم کاری تیروئید دارند.
افراد که تحت درمان با داروهای ضد تیروئید هستند.
زنانکه بالای 50 سال دارند.

توصیه ها در کم کاری تیروئید

داروی تیروئید را با معده خالی مصرف کنید. زمانبندی داروهای کم کاری تیروئید در رابطه با غذا، مکمل ها و داروهای دیگر ضروری است. داروهای تیروئید همیشه باید برای جذب حداکثر با معده خالی مصرف شود شما باید حداقل 30 دقیقه قبل از غذا مصرف کنید و اگر غذای شما با فیبر زیاد و غذاهای غنی شده با کلسیم بالا باشد این زمان طولانی تر می شود.
2. مکمل ها و یا سایر داروها را همزمان بدون نظر پزشک مصرف نکنید مکمل هایی (مانند کلسیم، آهن، مولتی ویتامین ها و فیبر)، آنتی اسیدهای معین و بعضی از داروهای تجویزی می تواند به میزان قابل توجهی میزان مصرف داروهای تیروئید بدن را جذب کند.
موسسه ملی سلامت توصیه می کند حداقل چهار ساعت قبل از مصرف مکمل ها و حداقل یک ساعت قبل از مصرف سایر داروهای تجویزی داروی تیروئید خود را مصرف نمایید.
3. هنگامی که داروهایتان را در یک زمان ثابت در هر روز مصرف می کنید آن را بخشی از روال خود کنید این باعث می شود که شما یک دوز را فراموش نکنید به عنوان مثال، اگر داروهای تیروئید خود را برای اولین بار در صبح مصرف کنید و بعد از مصرف زمان کافی برای مسواک زدن دندان، دوش گرفتن و لباس پوشیدن دارید احتمالاً این زمان کافی است که شما منتظر بمانید و سپس صبحانه خود را مصرف نمایید
4. هنگامی که ابتدا با هیپوتیروئیدی تشخیص داده می شوید می توانید هر 6 تا 12 هفته برای بررسی میزان هورمون و تعیین دوز دقیق مورد نیاز، پزشک خود را ببینید. مهم است که قرار ملاقات ها را طوری برنامه ریزی کنید تا پزشک بتواند ارزیابی دقیقی از چگونگی پاسخ بدن شما به درمان داشته باشد. اگر بعد از چند بازدید، هیچ تغییری در مقدار دوز صورت نگرفته باشد ممکن است اغلب میزان بازدید پزشک شما کاهش یابد. با این حال، ممکن است دوز با گذشت زمان تنظیم شود بنابراین مطمئن شوید که برنامه ریزی شده و همه قرار ملاقات های پیگیری را با پزشک خود داشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (171)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 9 رای

 1. ثریا

سلام اقای دکتر میخواستم ازتون سوال کنم چرا با وجود اینکه من قرص ۵۰ تیروئید مصرف میکنم دست و پاهام هنوز سرد هستش مثل اوایل شده که دارو مصرف نمیکردم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ثریا
 1. 5 / 5

سلام یک سری تست تیروئید انجا دهید ممکن است تیروئید شما هنوز کم کار باشد و لازم است با نظر پزشک داروی خود را بالا ببرید

  پیوست ها
 

 1. ملیحه

سلام من خانمی ۲۹ساله هستم در بارداری کم کاری تیرویید گرفتم و الان ۳ساله که قرص لووتیروکسین ۵۰رو هر روز مصرف میکنم و با قطع شیردهی پرولاکتینم همچنان بالاست که قرص کابرگولین میخورم با مصرف این دو قرص و زدن امپول نوروبیون تقریبا okبودم تا اینکه دکتر...

سلام من خانمی ۲۹ساله هستم در بارداری کم کاری تیرویید گرفتم و الان ۳ساله که قرص لووتیروکسین ۵۰رو هر روز مصرف میکنم و با قطع شیردهی پرولاکتینم همچنان بالاست که قرص کابرگولین میخورم با مصرف این دو قرص و زدن امپول نوروبیون تقریبا okبودم تا اینکه دکتر برام مولای ویتامین اپتی وومن نوشت و من به مدت یک هفته که مصرف کردم بدنم از حالت نرمال خارج شد و همش خواب الود بودم و بعد از چند روز پاهام از داخل لرزش شدیدی گرفته که مولتی ویتامین رو قطع کردم و ترسیدم عوارض اون باشه چون تابحال اینطور نشده بودم و پاهام خیلی از داخل میلرزه و شدید مهصوصا شبها درد میکیره و عضلات ساق پام سفت میشه بتظرتون بخطر مصرف قرص ویتامینه که اینطور شدم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه
 1. 0.5 / 5

سلام من ۴۸ سالمه ۱۷ سال کم کاری تیروئید دارم قرص لو تیروکسین‌ استفاده می کنم ۵ روز هفته نصف قرس ۱۰۰ میکرو گرم ودو روز دیگه قرص کامل تیرماه آزمایش دادم03 /tsh 1 هست به خاطر کرونا ترسیدم نرفتم دکتر مصرف قرص با همین دوز ادامه بدم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

سلام اگر آزمایشات شما در محدوده نرمال آزمایشگاه است به مصرف قرص ادامه دهید

  پیوست ها
 

 1. سحر

سلام خسته نباشید خانومی هستم ۴۷ ساله
سطح tsh من ۳.۳ هستش
t4 هم ۷.۴هستش
t3هم ۱.۲هستش میخواستم بدونم تیروییدم پرکاره یا کم کار؟لازم هست برم دکتر؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سحر
 1. 4.5 / 5

سلام جواب ها را با نرمال ازمایشگاه چک کنید اگر مشکل داشت نزد پزشک بروید

  پیوست ها
 

 1. الهام جمادی

سلام اقای دکتر خسته نباشید.من ویتامین د بدنم اومد پایین که باعث شد کم کاری بگیرم روزهای زوج به گفته دکتر دارو میخورم الان دوهفتس.علاعمم بهتر نشده مثل قبل سردرد سرگیجه وزن کم کردن یهویی گر گرفتگی دارم خیلی نگرانم که هیج وقت خوب نشم.وزن کم کردنم...

سلام اقای دکتر خسته نباشید.من ویتامین د بدنم اومد پایین که باعث شد کم کاری بگیرم روزهای زوج به گفته دکتر دارو میخورم الان دوهفتس.علاعمم بهتر نشده مثل قبل سردرد سرگیجه وزن کم کردن یهویی گر گرفتگی دارم خیلی نگرانم که هیج وقت خوب نشم.وزن کم کردنم دلیلش چیه دکتر؟گلودرد بعضی وقتا دارم به خاطر تیروعیده؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام جمادی
 1. 5 / 5

درمان کم کاری تیروپید سبب کاهش وزن می شود

  پیوست ها
 

 1. افشین

سلام سی و پنج سال سن دارم و ایران زندگی نمیکنم امروز جواب ازمایشم رو گرفتم و دکتر گفت طبیعی است میخواستم مطمعن شم ایا 0.35_4.94 mu/l طبیعی است؟ممنون.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    افشین
 1. 5 / 5

سلام نوع آزمایش مشخص نیست

  پیوست ها
 

 1. سعیده

سلام ۲۶ سالمه کم کاری تیروئید دارم
عددش ۶.۶ بود اقدام به بارداری هستم دوماهی هست بدون دونستن عوارضش مصرفش رو قطع کردم
نگران شدم که مشکلی پیش میاد برام ؟؟؟
قبل مصرف مجدد ازمایش بدم
خیلی نگرانم میشه زودتر جوابم رو بدید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سعیده
 1. 5 / 5

با سلام یک ازمایش انجام دهید و اگر مشکل کم کاری دارید درمان را تحت نظر پزشک متخصص غدد شروع نمایید

  پیوست ها
 

 1. نرگس

سلام.من 29سالمه.سه بار آزمایش تیرویید در سه آزمایش مختلف دادم.یه بار tsh عدد10بود یه بار 8 وبار بعدی نرمال بود.همچون چیزی امکان داره؟؟انقدر تفاوت؟؟؟من الان باید چکار کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نرگس
 1. 5 / 5

با سلام اگر علائم کم کاری تیروئید ندارید یک ماه صبر نموده و در یک ازمایشگاه دیگر تست را انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. باراد

سلام خسته نباشید . پسرم ۳ سال ونیمه هستش از یک سالگی متوجه کم کاری تیرویید شدیم تا ۳ سالگی دراو درمانی شد . بعد از سه سال دکتر دارو را قطع کرد . رژیم غذایی که براش تجویز شده فقط منع مصرف کلم و سویا بادام زمینی بود . از دوستی شنیدم که کاهو هم...

سلام خسته نباشید . پسرم ۳ سال ونیمه هستش از یک سالگی متوجه کم کاری تیرویید شدیم تا ۳ سالگی دراو درمانی شد . بعد از سه سال دکتر دارو را قطع کرد . رژیم غذایی که براش تجویز شده فقط منع مصرف کلم و سویا بادام زمینی بود . از دوستی شنیدم که کاهو هم نباید مصرف بشه اما تو مقاله منشر شده در این صفحه به مصرف کاهو تاکید کرده اید . میشه راهنمایی بفرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    باراد
 1. 5 / 5

با سلام مصرف کاهو مشکلی ندارد

  پیوست ها
 

 1. مارال

با سلام. من هفته هستم بارداری هستم و مقدار TSHدر آزمایش خونی که در هفته پنجم دادم ۶/۸۷ بوده. در آزمایش های سال های پیش هیچ مشکلی نداشتم.از پنج روز قبل از آزمایش اخیرم به دستور پزشک زنان روزانه یک آسپرین ۸۰ استفاده می کردم. در نتیجه آزمایش نوشته...

با سلام. من هفته هستم بارداری هستم و مقدار TSHدر آزمایش خونی که در هفته پنجم دادم ۶/۸۷ بوده. در آزمایش های سال های پیش هیچ مشکلی نداشتم.از پنج روز قبل از آزمایش اخیرم به دستور پزشک زنان روزانه یک آسپرین ۸۰ استفاده می کردم. در نتیجه آزمایش نوشته که داروهای از جمله آسپرین و چند داروی دیگر می توانند در نتایج آزمایش تیروئید بطور جدی تاثیر بگذارند و دو هفته دیگر آزمایش تکرار شود . سوال بنده اینست که آیا این مقدار TSHدر هفته هشتم تاثیر سوئی بر جنین گذاشته و اینکه آزمایش را تکرار کنم وفقط TSHرا اندازه بگیرند یا موارد دیگر هم لازم است؟من در مورد سلامت ذهنی جنین بسیارنگرانم . ممنون از وقتی که میگذارید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. هانی

سلام خانمی ۲۵ساله هستم وچند ماهی میشه که احساس خفگی در گلوم میکردم سونوگرافی گره دوسانت در سمت راست تیروئد رو نشون داده ونمونه گیری خوش خیم بود و دکتر غدد فقط هروز نصف قرص لوتیروکسین رو گفته ایا راهی نیس که گره بزرگتر نشه؟و ممکنه ناباروری...

سلام خانمی ۲۵ساله هستم وچند ماهی میشه که احساس خفگی در گلوم میکردم سونوگرافی گره دوسانت در سمت راست تیروئد رو نشون داده ونمونه گیری خوش خیم بود و دکتر غدد فقط هروز نصف قرص لوتیروکسین رو گفته ایا راهی نیس که گره بزرگتر نشه؟و ممکنه ناباروری بیاره؟باید صبر کنم تا گره بزرگ بشه و جراحی کنم یعنی؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. معصومه

سلام . من 38 سال دارم و دو فرزند . کنار گردنم سمت راست غده بزرگی چند سالی هست ک مشهود میباشد . در ازمایش تیروئید tsh،6/3 بوده ایا من مبتلا ب کم کاری تیروئیدم. در ضمن یبوست اصلا ندارم. متشکرم از شما .

  پیوست ها
 

 1. علی تقدیری

با عرض سلام خدمت شما و 35 سالمه و سالهاست کم کاری تیرویید دارم و قرص مصرف میکنم با درمان های امروزی شامل پرتو درمانی یا هایفو یا لیزر راهی برای درمان قطعی کم کاری وجود دارد یا نه؟

  پیوست ها
 

 1. راضیه

با سلام و وقت بخیر خدمت جناب دکتر
بنده الان هفته 16 بارداری هستم. از اوایل بارداری تیروئیدم کم کار بود که با افزایش دوز دارو توسط پزشک، مقدار THS به 0.11 و مقدار FreeT4 به 20.1 در هفته سیزدهم بارداری رسید. با توجه به اینکه تیروئید به سمت پرکاری...

با سلام و وقت بخیر خدمت جناب دکتر
بنده الان هفته 16 بارداری هستم. از اوایل بارداری تیروئیدم کم کار بود که با افزایش دوز دارو توسط پزشک، مقدار THS به 0.11 و مقدار FreeT4 به 20.1 در هفته سیزدهم بارداری رسید. با توجه به اینکه تیروئید به سمت پرکاری رفته است،،سوالم این است که این نوسانات تیروئید، چه تاثیری روی جنین میگذارد؟
الان دکتر،،دارو را کمتر کرده اند. اما انتظار من این بود که تیروئید به حد نرمالی برسد،،نه اینکه از کم کاری به سمت پرکاری برود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    راضیه

سلام با کاهش دارو تنظم می شود

  پیوست ها
 

 1. Mehrdadmb

با سلام میشه منو راهنمایی کنید ازمایش تیروئید من tsh=3.3وt4=5.3ایا نرماله؟

  پیوست ها
 

 1. ناشناس

بسیار عالی

  پیوست ها
 

 1. مهروان

سلام مجدد
با تشکر از پاسخگویی شما، از پزشک متخصص غددم نوبت گرفتم، برای هفته بعد نوبت دادند سوال من اینجاست که آیا این میزان کم کاری تا حالا اثر سوئی بر جنین گذاشته؟خیلی نگران هستم لطفا من را راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهروان

با سلام
در این مورد با پزشکی مراقب خود مشورت نمایید ولی اگر درمان به خوبی انجام شود معمولا مشکلی پیدا نمی شود

  پیوست ها
 

 1. مهروان

با سلام و خسته نباشید
مدت ۵ سال است که نصف قرص لئوتروکسین هر روز مصرف میکنم. هفته ۲۱بارداری هستم. در هفته ششم آزمایش دادم TSHمن۴.۲۷ و T4 من ۷.۱ بود متاسفانه دکتر به من چیزی نگفت و من همین دوز را ادامه دادم امروز متوجه شدم که TSHبارداری باید زیر...

با سلام و خسته نباشید
مدت ۵ سال است که نصف قرص لئوتروکسین هر روز مصرف میکنم. هفته ۲۱بارداری هستم. در هفته ششم آزمایش دادم TSHمن۴.۲۷ و T4 من ۷.۱ بود متاسفانه دکتر به من چیزی نگفت و من همین دوز را ادامه دادم امروز متوجه شدم که TSHبارداری باید زیر ۲.۵ باشد خیلی نگرانم آیا آسیبی از لحاظ مغزی و عصبی به فرزندم وارد شده؟ جواب غربالگری ها و سونوی آنومالی تا الان نرمال بوده است

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهروان

سلام
در بارداری درمان کم کاری تیروئید باید تحت نظر پزشک متخصص غدد باشد

  پیوست ها
 

 1. راضیه

با عرض سلام مجدد و وقت بخیر خدمت جناب دکتر
بنده آزمایش THS خود را در یک آزمایشگاه مورد قبول، تکرار کردم و مقدار 11.5 برای THS، به دست آمد. با مشورت پزشک، دوز لووتیروکسین را افزایش دادم. آیا کم کاری تیروئید من در هفته های قبل، تاثیری روی مغز جنین...

با عرض سلام مجدد و وقت بخیر خدمت جناب دکتر
بنده آزمایش THS خود را در یک آزمایشگاه مورد قبول، تکرار کردم و مقدار 11.5 برای THS، به دست آمد. با مشورت پزشک، دوز لووتیروکسین را افزایش دادم. آیا کم کاری تیروئید من در هفته های قبل، تاثیری روی مغز جنین گذاشته است؟ یا با تنظیم دوز دارو، از این به بعد، این کمبود جبران می شود؟
با تشکر از لطف و همراهی شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    راضیه

درمان را ادامه دهید و نگران نباشید

  پیوست ها
 

 1. راضیه

با سلام و وقت بخیر خدمت شما
بنده حدود 10 سال است که تیروئید کم کار دارم. اما مرتب تحت نظر متخصص غدد بوده و با دارویی که مصرف می کرده ام، تیروئیدم همیشه نرمال بوده است. حدود دو ماه است که نتایج آزمایشاتم عجیب شده اند و کم کاری شدید را نشان می...

با سلام و وقت بخیر خدمت شما
بنده حدود 10 سال است که تیروئید کم کار دارم. اما مرتب تحت نظر متخصص غدد بوده و با دارویی که مصرف می کرده ام، تیروئیدم همیشه نرمال بوده است. حدود دو ماه است که نتایج آزمایشاتم عجیب شده اند و کم کاری شدید را نشان می دهند. THS من در دوره قبلی آزمایشاتم، حدود 13.8 بوده است. پس از افزایش دوز داروی خود با نظر پزشک، اکنون باز هم THS من 14 شده است. با توجه به اینکه الان هفته هفتم بارداری هستم و با وجود افزایش دوز داروی خود، بازهم کم کاری شدید دارم. به نظر شما ممکن است نتیجه آزمایش اشتباه باشد؟
آیا عواملی مانند استرس و ... نیز روی نتیجه آزمایش تاثیر می گذارند؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    راضیه

با سلام
آزمایش خود را در یک آزمایش مجهز تکرار نمایید

  پیوست ها
 

 1. ندا

سلام وخسته نباشید
من21سالمه و هفته پنجم بارداریم.چکاب کامل دادم و ویتامین دی پایین بود و تیروئیدم 5بود کم کار بود.دکترقرص لووکسین بهم داد.میخواستم ببینم آیا برای جنینم مشکلی پیش نمیاد.خیلی نگرانم.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ندا

با سلام
تحت نظر پزشک متخصص غدد درمان را ادامه دهید تا مشکلی برای جنین پیدا نشود

  پیوست ها
 

 1. علی

باسلام
آقای دکتر ممنون ازاین اطلاعات کافی
حدودچهارماه پیش پس ازآزمایش فهمیدم تیروییدم نزدیک سی هست به متخصص مراجعه کردم وقرص لیوکسین خارجی تجویز کردن
روزی یکی
بعدازسه ماه که مجددا آزمایش دادم تیروییدم شده بود سه صدم وتقریباتمام عوهرض بیماریم خوب...

باسلام
آقای دکتر ممنون ازاین اطلاعات کافی
حدودچهارماه پیش پس ازآزمایش فهمیدم تیروییدم نزدیک سی هست به متخصص مراجعه کردم وقرص لیوکسین خارجی تجویز کردن
روزی یکی
بعدازسه ماه که مجددا آزمایش دادم تیروییدم شده بود سه صدم وتقریباتمام عوهرض بیماریم خوب شدند
اما متخصص اینبار برام قرص ایرانی تجویز کردن روزی یکی
الان حدود دوهفتس مصرف کردم اما علایم بیماریم مجددا برگشتن
نظرشما چیه?باید چکارکنم
آیا همین رویه را ادامه بدم?
ضمنا شصت وانگشت کناری پای راستم هم چندوقتیه که حالت بی حسی دارند
آیا میتونه از تیروییدم باشه
لطفا راهنمایی بفرمایید
باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی

با سلام
ضعف و درد در عضلات و مفاصل می تواند مربوط به کم کاری تیروئید باشد قرص لوتروکسین را مصرف کنید و یک ازمایش تیروئید مجدد بدهید اگر کنترل نبود باید توسط پزشک دوز داروی شما بیشتر شود

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 7 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. فاطمه

بسيارعالي جامع وکاربردي بود متشکرم .

  پیوست ها
 

 1. ترانه

سلام آقای دکتر.من ۱۸سالمه و حدود ۶ساله که مشکل کم کاری تیرویید دارم.آخرین آزمایشی که انجام دادم tsh خونم ۲۵هزارم بود.این عدد خیلی خطرناکه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ترانه

با سلام
با متخصص غدد مشورت نمایید ممکن است داروی شما زیاد بوده و تیروئید شما به طرف پرکاری رفاته باشد

  پیوست ها
 

 1. شادی

باسلام وخسته نباشید من خانم 45ساله هستم کم کاری تیروئید دارم پنج سال یک قرص مصرف میکردم.طی دو ازمایش هردو یازده بوده تیروئیدم .روزانه باید چند قرص مصرف کنم تا تیروئیدم نرمال بشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شادی

با سلام
باید داروی شما تحت نظر متخصص غدد اضافه شود در ضمن ازمایش خود را در یک ازمایش دیگری نیز انجام دهید تا مطمئن شوید

  پیوست ها
 

 1. رضا

سلام جناب دکتر فتحی
من چند سالی هست که از خیلی زود دچار عصبانیت میشوم به طوری که باعث رنجش اول خودم و بعد اطرافیانم میشم
پیگیر دلیل این مسئله هستم که به مسئله کم کاری غده تیروئید شک کردم ضمن اینکه مادرم هم سابقه این بیماری رو داشتن
سوالم اینه که...

سلام جناب دکتر فتحی
من چند سالی هست که از خیلی زود دچار عصبانیت میشوم به طوری که باعث رنجش اول خودم و بعد اطرافیانم میشم
پیگیر دلیل این مسئله هستم که به مسئله کم کاری غده تیروئید شک کردم ضمن اینکه مادرم هم سابقه این بیماری رو داشتن
سوالم اینه که برای تشخیص احتمالی این بیماری به چه متخصصی بایستی مراجعه کنم؟
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رضا

با سلام
نزد پزشک متخصص غدد یا داخلی بروید

  پیوست ها
 

 1. سهیلا

سلام من کم کاری تیروئد دارم البته خیلی کم صبحا نصف قرص میخورم بعد دوهفته یه گلو درد شدید گرفتم میتونه به قرصام ربط داشته باشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سهیلا

با سلام
بررسی گلودرد نیاز به معاینه دارد به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. مهسا

سلام
خیلی ممنون از اطلاعاتی که در اختیار قرار دادین بسیار مفید بود.
بازم ممنون.

  پیوست ها
 

 1. کامیاب صادقی

سلام.ببخشید کسی ارتباط بین لیتیم و کاهش هورمون های تیروئیدی رو میدونه چجوریه؟

  پیوست ها
 

 1. مینا

آیا کم کاری تیروئید بعد از مصرف دارو به مدت چندین سال درمان قطعی دارد ؟

  پیوست ها
 

 1. مهدی

سلام و عرض ادب من ۲۷ سالمه حدود هشت ماه ورزش کردم ۲۰ کیلو وزن کم کردم ولی اواخر احساس خستگی زیاد داشتم شک کردم یه ازمایش دادم موتجه شدم کمکاری تیروعید دارم ۹/۸۸بود خیلی بهم ریختم اعصابم فکرم درگیر این موضوع شده ورزش هم کنار گذاشتم دست خودم نیست...

سلام و عرض ادب من ۲۷ سالمه حدود هشت ماه ورزش کردم ۲۰ کیلو وزن کم کردم ولی اواخر احساس خستگی زیاد داشتم شک کردم یه ازمایش دادم موتجه شدم کمکاری تیروعید دارم ۹/۸۸بود خیلی بهم ریختم اعصابم فکرم درگیر این موضوع شده ورزش هم کنار گذاشتم دست خودم نیست خیلی ذهنمو مشغول کرده لطفا کمکم کنید خواهش میکنم دکتر هم رفتم دوماه میشه لوکسین مصرف میکنم الان دوباره واسم تجویز کرده روزی یه دونه شنیدم بعضیا تا اخر قرص میخورن من از این موضوع ترس دارم ولی دکترم گفت موقتیه لطفا کمکم کنید. بتونم ورزشمو ادامه بدم ممنون یا علی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی

با سلام
نگرانی شما بی مورد است افراد زیادی مشکل کم کاری تیروئید دارند این بیماری به راحتی با دارو درمان می شود حتی اگر قرار باشد تا آخر عمر نیز دارو بخورید کار سختی نیست به ورزش خود ادامه دهید زیرا یکی از عوارض تیرویید چاقی است.

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا احتشامی

با تشکر از راهنمایی جامع و مفیدتان ، واقعا استفاده کردم موفق وسلامت باشید .

  پیوست ها
 

 1. سارا

با سلام و تشکر از پاسخگویی منظم و دلسوزانه شما.امیدوارم جواب منو هم کامل بدید و منو از نگرانی در بیارید .من سه چهار سال پیش آزمایش تیروئید دادم که دکتر گفت یکم کم کاری داری ولی در حد خطرناک نیست و دارویی نداد.الان که یک ساله ازدواج کردم و دو ماه...

با سلام و تشکر از پاسخگویی منظم و دلسوزانه شما.امیدوارم جواب منو هم کامل بدید و منو از نگرانی در بیارید .من سه چهار سال پیش آزمایش تیروئید دادم که دکتر گفت یکم کم کاری داری ولی در حد خطرناک نیست و دارویی نداد.الان که یک ساله ازدواج کردم و دو ماه از قرص های ال دی استفاده کردم و بعد قطع کردم و چند ماهه که ترشح چیزی شبیه شیر از سینه هام دارم و اونطور که تو ابنترنت خوندم قطع مصرف قرص ضد حاملگی و ترشح شیر میتونه علائم کم کاری تیروئید باشه بنظر شما نیاز به آزمایش مجدد دارم؟چون در حال حاضر به پزشکم دسترسی ندارم از شما خواهش میکنم جوابمو بدید .متشکرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سارا

با سلام
کم کاری تیروئید هم می تواند یکی از علل ترشح شیر باشد یک سری ازمایش t3/t4/tsh و تست پرولاکتین خون انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. یاسر

سلام و عرض ادب جنآب دکتر مطالبتان بسیار مفید و سودمند بود

  پیوست ها
 

 1. فریبا

عالی بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. عليرضا

سلام
با سپاس فراوان از مطالبتون
سربلندباشيد

  پیوست ها
 

 1. ملیحه

ممنون از راهنماییهای خیلی خوبتون

  پیوست ها
 

 1. الهام

من کم کاری تیروید دارم از بذر کتان برای لاغری استفاده میکردم که با خواندن مقاله شما متوجه شدم که نباید استفاده کنم.از مطالب مفیدتان سپاسگذارم.

  پیوست ها
 

 1. سهيل

با سلام خدمت شما لطفا كمكم كنيد بسيار نگرانم tsh خانمم 23 بوده ولي t3,t4نرمال بودالان هفته ششم حاملگي كه شروع به درمان كرده لطفا راهنمايي كنيد ممكنه براي بچه يا مادرش مشكلي ايجاديشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سهيل

با سلام
تحت نظر پزشک متخصص درمان را شروع و پیگیری نمایید و نگران نباشید

  پیوست ها
 

 1. مریم ناز

سلام آقای دکتر خسته نباشید من 19 سال دارم قد:174 و وزنم 98
آخرین باری که آزمایش دادم آنتیtpo من 648 بود و دکتر برام 1.5 لوو تیروکسین تجویز کرد ایا من به داروی دیگه ای نیاز دارم؟؟؟
اشتهام معمولیه
ریزش مو و خشکی پوست دارم پریود نامنظم دارم
درد...

سلام آقای دکتر خسته نباشید من 19 سال دارم قد:174 و وزنم 98
آخرین باری که آزمایش دادم آنتیtpo من 648 بود و دکتر برام 1.5 لوو تیروکسین تجویز کرد ایا من به داروی دیگه ای نیاز دارم؟؟؟
اشتهام معمولیه
ریزش مو و خشکی پوست دارم پریود نامنظم دارم
درد مفاصل دارم اول صبح
خستگی مفرط هم دارم
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سمییه بانو

سلام برشما .
من حدود دوسال هست کم کاری تیرویید دارم و زمینه ارثی هم دران دخیل نبوده چون هیچ کسی در خانواده من این بیماری ندارد.
من الان یک روزدرمیان نصف قرص لووتیروکسین مصرف میکنم و طبق اخرین ازمایشی که دارم tsh 2.46 بوده .ک دکترم بازهم میگن...

سلام برشما .
من حدود دوسال هست کم کاری تیرویید دارم و زمینه ارثی هم دران دخیل نبوده چون هیچ کسی در خانواده من این بیماری ندارد.
من الان یک روزدرمیان نصف قرص لووتیروکسین مصرف میکنم و طبق اخرین ازمایشی که دارم tsh 2.46 بوده .ک دکترم بازهم میگن مصرف کنم همون ی روز درمیون رو.حالا سوال من اینه اینبار اگ ازمایش بدم و بازهم دوخورده ای باشه تی اس اچم بازم باید مصرف کنم ؟؟؟قرص رو؟؟؟؟درضمن من 21 سال 9 ماه سن دارم و 50کیلو هستم وقدم 154 هست ممنون از کمکتون .
علی یارتون
یازهرا

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمییه بانو

با سلام
tsh کمتر از ۴.۵ سطح نرمال تیروپید را نشان می دهد ولی ادامه درمان بستگی به نظر پزشک معالج دارد گاهی قطع کردن دارو سبب برگشت کم کاری تیروپید می شود و درمان لازم است گاهی تا آخر عمر ادامه یابد.

  پیوست ها
 

 1. معصومه

با سلام
دخترم 7 ساله است. و چندین بار آزمابش تست های تیذوییدی را انجام داده که TSH 5 میباشد و نزد دکتر غدد هم برده ام ولی نظر پزشکان در مورد نیاز به مصرف. قرص لوتیروکسین متفاوت هست. و دچار سر در گمی شده ام. و همچنین سطح هورمون رشد هم.با...

با سلام
دخترم 7 ساله است. و چندین بار آزمابش تست های تیذوییدی را انجام داده که TSH 5 میباشد و نزد دکتر غدد هم برده ام ولی نظر پزشکان در مورد نیاز به مصرف. قرص لوتیروکسین متفاوت هست. و دچار سر در گمی شده ام. و همچنین سطح هورمون رشد هم.با آزمایشات انجام شده با تحریک.کلونیدین کمتر از حد نر مال بوده است
در صمن وزن 17/500 و قد 110/5 میباشد ووزن تولد 2/830
با تشکر فرا ان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    معصومه

با سلام
هورمونهای تیروئید به سوخت و ساز بدن کمک می کند آنها همچنین برای رشد مغز نرمال در نوزادان و کودکان تا سن 3 سالگی ضروری هستند.
در کودکان، سطح TSH از 5 (MIU / L) یا بیشتر، بالا در نظر گرفته می شود بیماران با سطح TSH 4 mIU / L و یا بالاتر کم...

با سلام
هورمونهای تیروئید به سوخت و ساز بدن کمک می کند آنها همچنین برای رشد مغز نرمال در نوزادان و کودکان تا سن 3 سالگی ضروری هستند.
در کودکان، سطح TSH از 5 (MIU / L) یا بیشتر، بالا در نظر گرفته می شود بیماران با سطح TSH 4 mIU / L و یا بالاتر کم کاری تیروئید در نظر گرفته می شود سطح TSH بالا به این معنی است که غده تیروئید به اندازه کافی برای پشتیبانی از نیازهای بدن هورمون تولید نمی کند.
AACE سطح TSH بهینه را در محدوده بین 0.3 - 3.0 mIU / L می داند.
کودکان با سطح TSH بالا علائمی مانند غده تیروئید بزرگ، رشد آهسته، کوتاهی قد، ضعف عضلانی، مدفوع نادر و سخت، پوست خشک با رنگ زرد و رشد جنسی زودرس را نشان می دهند.
درمان استاندارد تجویز لووتیروکسین است این یک هورمون جایگزین مصنوعی است دوز دارو متناسب با نیاز کودک خواهد بود در اغلب موارد، کودک به خوبی به دارو واکنش نشان می دهند و مصرف آن در طول زندگی اش ادامه خواهد داشت.
این دارو وقتی بیشتر موثر است که با معده خالی یا قبل از تغذیه نوزاد مصرف شود.
کودکان بیش از سن 3 سال با سابقه کم کاری تیروئید باید سطحTSH آنها سالانه تست شود
AACE توصیه می کند بیماران زیر 18 سال توسط یک متخصص غدد پیگیری شوند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نیاز

با این وجود پس مال من تیروئید تحت بالینی هستش؟ حالا نمیدونم که آنتی بادی مثبت است یا نه یعنی باید درمان شوم؟

  پیوست ها
 

 1. نیاز

سلام خسته نباشید آقای دکتر فتحی
من 25 سالمه و13 هفته باردارم tsh:3.170 هستش آیا باید دارو مصرف کنم یا خیر؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نیاز

با سلام
سطوح TSH در دوران بارداری به شرح زیر است:
سه ماهه اول: کمتر از 2.5 در محدوده 0.1 - 2.5
سه ماهه دوم: 0.2 - 3.0
سه ماهه سوم: 0.3 - 3.0.
اگر TSH در هر زمان در دوران بارداری بالاتر از 2.5 باشد برای تعیین اینکه آیا کم کاری تیروئید معمولی...

با سلام
سطوح TSH در دوران بارداری به شرح زیر است:
سه ماهه اول: کمتر از 2.5 در محدوده 0.1 - 2.5
سه ماهه دوم: 0.2 - 3.0
سه ماهه سوم: 0.3 - 3.0.
اگر TSH در هر زمان در دوران بارداری بالاتر از 2.5 باشد برای تعیین اینکه آیا کم کاری تیروئید معمولی یا تحت بالینی است سطح T4 باید بررسی شود.
اگر T4 پایین باشد تشخیص کم کاری تیروئید معمول است که می تواند رشد عصبی نوزاد را مختل نماید. همچنین افزایش خطر برای تولد نوزاد نارس، وزن کم و سقط جنین وجود دارد. کم کاری تیروئید آشکار باید درمان شود.
اگر TSH بالا است و T4 نرمال، تشخیص تیروئید تحت بالینی است. در این مورد، گام بعدی این است که آنتی بادی پراکسیداز ضد تیروئید چک شود. زنانی که آنتی بادی مثبت دارند باید درمان شوند. اثرات تیروئید تحت بالینی بر توسعه عصبی جنین مشخص نیست اما یک مطالعه بزرگ تست IQ پایین تر در فرزندان زنان درمان نشده را نشان داد.
اگر TSH = 10 یا بیشتر باشد صرف نظر از سطح T4 درمان لازم است. علاوه بر این، TSH باید هر 4 هفته در طول 20 هفته اول بارداری و بین هفته 26 و 32، یک بار دیگر تحت نظارت باشد. قبل از بارداری نیز پزشکان باید با افزایش دوز دارو مقدار TSH را به کمتر از ۲.۵ برسانند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ناهيد رضازاده

سلام خيلى ممنون مطا لُب جا لبى بود .

  پیوست ها
 

 1. نازنین

سلام آقای دکتر من باردار هستم واز قبل کم کاری تیروئید داشتم ورقص مصرف میکردم نصف قرص ببعد از بارداری چربی خون افزایش داشت وکم خونی فقر آهن باوجود مصرف قرص تکرار آزمایش بازم کم کاری تیروئید داشتم آیا برای بارداری فرزندم مشکل به وجود خواهد آمد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نازنین

با سلام
داروی تیروئید را مصرف کنید و تحت نظر پزشک غدد باشید مشکلی پیدا نمی شود ولی مرتب ازمایشات تیروئید را پیگیری نمایید

  پیوست ها
 

 1. رمی

عالی ،مامان من با خوردن بذر کتان دچار التهاب تیروئید شده بود ممنون از راهنمای هاتون

  پیوست ها
 

 1. مريم

سلام
من ٢٣ سال دارم كه از ٨ سالگي تحت مراقبت فوق تخصص غدد هستم و هر چند ماه يكبار به پزشك مراجعه ميكنم و با دادن آزمايش و سونو گرافي مقدار داروي مصرفي تعيين ميشود.الان من هيچ مشكل خاصي ندارم و كاملا طبيعي هستم.آيا ممكن است اين بيماري باعث...

سلام
من ٢٣ سال دارم كه از ٨ سالگي تحت مراقبت فوق تخصص غدد هستم و هر چند ماه يكبار به پزشك مراجعه ميكنم و با دادن آزمايش و سونو گرافي مقدار داروي مصرفي تعيين ميشود.الان من هيچ مشكل خاصي ندارم و كاملا طبيعي هستم.آيا ممكن است اين بيماري باعث ناباروري شود در حالي كه كنترل شده هست؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مريم

با سلام
معمولا با درمان مشکلات نیروئید، باروری صورت می گیرد در صورت ادامه ناباروری باید علل دیگر ناباروری بررسی شود.

  پیوست ها
 

 1. م ت

من زنی 46 ساله حدود 10 ساله لووتیروکسین نصفه صبح ناشتا میخورم حدود 5 ماهه که خشکی زبری وریزش موی شدید دارم ممکنه دارویم باید تعویض شود؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    م ت

با سلام
شما باید یک تست تیروئید انجام دهید ممکن است داروی شما کافی نباشد و نیاز به تغییر دوز دارو داشته باشید

  پیوست ها
 

 1. مبینا

با سلام وخسته نباشید خدمت شما جناب اقای دکتر فتحی وتشکر از مطالب بسیار مفید وعالیتون،

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search