پزشکی

کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن درست در زیر سیب آدم است و این غده هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین ( T3 ) و تیروکسین ( T4 ) را تولید می کند.

این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه های متابولیسم بدن را به عهده دارند زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند کم کاری تیروئید ایجاد می شود که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند زنان مخصوصاً افراد بالای 60 سال به احتمال زیاد به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند. کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است و در مراحل اولیه به ندرت علائمی دارد در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود. کم کاری تیروئید با آزمایش تشخیص داده می شود و با هورمون های تیروئید درمان می شود و اگر داروی لوتیروکسین با دوز مناسب مصرف شود معمولاً ساده، ایمن و موثر است. تیروئید خودش توسط غده دیگری به نام هیپوفیز تنظیم می شود. هیپوتالاموس هورمونی به نام هورمون آزاد کننده تیروپین ( TRH ) که به هیپوفیز سیگنال می فرستد تا هورمون تحریک کنند تیروئید ( TSH ) از هیپوفیز آزاد شود هر اختلالی در این چرخه منجر به کاهش هورمون تیروئید و سبب کم کاری تیروئید می شود. هیپوتیروئیدیسم، همچنین به عنوان تیروئید زیر فعال شناخته می شود زمانی که تیروئید هورمون های کافی تولید نمی کند و موجب عدم تعادل شیمیایی در بدن می شود تا حد زیادی متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به مشکلات دیگر سلامتی شود. 

علائم کم کاری تیروئید

در ابتدا تشخیص کم کاری از روی علائم مشکل است و با پیشرفت بیماری علائم بیماری پیدا می شود که عبارتند از ( خستگی، یبوست، صورت پف آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح، افزایش حساسیت نسبت به سرما، خشونت صدا، ضعف عضلانی، سطح کلسترول خون بالا، دوره های نامنظم قاعدگی، اسپاسم عضلانی، تغییرات در رشد مو، احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان، ( درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی )، ( درد، سفتی و تورم در مفاصل)، ریزش مو، ورم پا، کاهش ضربان قلب، افسردگی و اختلال حافظه ) است وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود. علائم و نشانه به تدریج شدیدتر می شوند تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های تیروئید سبب بزرگی این غده ( گواتر ) می شود. و شما ممکن است فراموش کارتر و فرایند های فکری کندتر و یا احساس افسردگی پیدا کنید کم کاری تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم می شود اما وقتی رخ دهد می تواند زندگی را تهدید کند علائم و نشانه های میگزدم ( فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ دهی و حتی کما دیده می شود در موارد شدید میگزادم می تواند کشنده باشد. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به کاردیومیوپاتی ( بزرگ شده قلب )، بدتر شدن نارسایی قلب، تجمع مایع اطراف ریه ها ( پلورال افیوژن ) شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کم کاری تیروئید در نوزادان

نوزادن در ابتدا ممکن است بدون غده و یا با غده کم کار به دنیا آیند و علائمی مانند زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها ( زردی )، خفگی مکرر، زبان بیرون زده و بزرگ، صورت پف کرده و باد کرده، مشکل در تغذیه و عدم  رشد کودک، یبوست، ضعف شدن تونیسیته ماهیجه ها، و خواب آلودگی بیش از حد اگر این کم کاری درمان نشود منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روانی می شود.

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

علائم کم کاری در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است ممکن است علاوه برآنها رشد ضعیف، کوتاهی قد، تاخیر در توسعه دندان های دائمی، به تاخیر افتادن بلوغ و رشد ذهنی ضعیف باشد.

علل کم کاری تیروئید

عواملی مانند ( بیماریهای خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها ) سبب می شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند. یک بیماری التهابی خاص به نام تیروئیدیت هاشیماتو ( شایعترین علت کم کاری تیروئید ) وجود دارد که سبب می شود سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت های خودش تولید کند هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت های خودش واکنش می دهد مشخص نیست.
در افرادی که به علت پر کاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می شود با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود.
در جراحی تیروئید از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود لذا شما برای تمام عمر نیاز به خوردن هورمون تیروئید دارید.
اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.
تعدادی از داروها مانند ( لیتیم ) که در اختلالات روانی استفاده می شود ممکن است سبب کم کاری تیروئید شود.

علل نادر کم کاری تیروئید

بیماری مادرزادی: برخی از کودکان با غده ناقص تیروئید یا بدون غده تیروئید به دنیا می آیند این کودکان اغلب در موقع تولد طبیعی به نظر می رسند و لذا غربالگری کودکان در بدو تولد لازم است
اختلال هیپوفیز: آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند ( تروما، سکته مغزی، تومور ) سبب می شود تا تیروئید ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.
بارداری: تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از بارداری مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند و علت آن تولید آنتی بادی برعلیه غده تیروئید است و اگر درمان نشود سبب سقط ناقص، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود.
ید که یک ماده معدنی کمیاب است و عمدتا در ( غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاک غنی از ید و نمک ید دار ) وجود دارد و برای تولید هورمون تیروئید ضروری است کمبود ید در برخی از نقاط جهان شایع است  توجه داشته باشید که مصرف ید خیلی زیاد نیز سبب کم کاری تیروئید می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

از انجاییکه کم کاری تیروئید بیشتر در زنان مسن است توصیه می شود زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند و زنانیکه قصد بارداری دارند تست کم کاری تیروئید انجام دهند در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست تشخیصی تیروئید انجام شود.
آزمایش هایی که برای کم کاری تیروئید انجام می شود شامل TSH, T4, T3RU است یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است. این به این معنی است که برای تحریک تیروئید TSH بیشتر ترشح می شود و لذا TSH بالا می رود.
اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت دارد MRI و مطالعات دیگر ممکن است ضروری باشد.

CBC ممکن است کم خونی را نشان دهد.
آنزیم های کبدی می تواند بالا باشد.
پرولاکتین می تواند بالا باشد.
الکترولیت سدیم می تواند پایین باشد.

تفسیر تست های تیروئید

گواتر. حضور گواتر ( تیروئید بزرگ شده ) به ویژه لاستیک مانند، بدون درد، ممکن است نشانه ای از بیماری هاشیموتو باشد اگر تیروئید دردناک و بزرگ اما نه لزوماً متقارن باشد دکتر ممکن است به تیروئیدیت تحت حاد مشکوک شود. غده منتشر بزرگ ممکن است در کم کاری تیروئید ارثی، در بیماران پس از زایمان یا در استفاده از ید و یا لیتیوم رخ دهد گواتر نیز ممکن است در کمبود ید توسعه یابد.
تیروکسین ( T4 ). کم کاری تیروئید یک بیماری است که با سطح پایین هورمون تیروکسین (T4)  مشخص می شود و یک تست می تواند سطح این هورمون را در خون اندازه گیری کند با این حال، این آزمون معمولا به دلایل زیر ناکافی است:
سطح T4 می تواند در ابتدای بیماری طبیعی باشد اگر به کم کاری تیروئید مشکوک هستید آزمایش های دیگر مورد نیاز است.
سطح T4 می تواند در بیمارانی که کم کاری تیروئید ندارد پایین باشد به عنوان مثال، تیروکسین می تواند در بیماران بسیار مسن و یا به طور جدی بیمار و در دوران بارداری بسیار متغیر باشد.
اندازه گیری تیروکسین ممکن است توسط یک فرآیند به نام جذب رزین T3 انجام، که تصحیح برای حضور داروها ( مانند قرصهای جلوگیری از بارداری، آسپرین و غیره) است که می تواند نتایج T4 را تحریف نماید لذا آزمایشهای دیگری هم برای تایید تشخیص کم کاری تیروئید مورد نیاز است.
هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH ). اندازه گیری TSH همانند سطح تیروکسین حساس ترین شاخص برای تشخیص کم کاری تیروئید است با این حال، سطح TSH می تواند در زنان باردار و بیمارانی که با شرایط دیگر بیمار هستند متفاوت باشد.
به طور کلی، بررسی نتایج عبارتند از:
در سطح TSH بیش از 10 mU / L در صورتی که سطح T4 پایین باشد این یک شاخص واضح و روشن از کم کاری تیروئید است و در اکثر موارد، حتی اگر آنها نرمال باشند. و بیماران معمولاً نیاز به درمان جایگزین تیروکسین (T4) دارند آنها همچنین باید برای کلسترول بالا و آنتی بادیهای ضد تیروئید آزمایش شوند.
سطح بین 4.5 - 10 mU / L در بیماران مبتلا به علائم و نشانه های کم کاری تیروئید معمولا نیاز به درمان جایگزینی تیروکسین دارند و بیماران بدون علایم، کم کاری تیروئید تحت بالینی دارند و باید هر 6 - 12 ماه مجدداً بررسی شوند و آزمون آنتی بادی نیز ممکن است انجام شود.
سطح TSH بین 0.45 - 4.5  mU / L این نشان می دهد عملکرد تیروئید نرمال است سطح پایین وغیر طبیعی پرکاری تیروئید است و نشان می دهد که تیروئید بیش از حد فعال است
اندازه گیری TSH خاص - حتی اگر TSH به طور قابل توجهی بالاتر از 10 mU / L باشد ارتباطی با شدت بیماری ندارد و شدت بیماری را می توان تنها با اندازه گیری سطح تیروکسین و ارزیابی علایم بیمار تعیین کرد.
آنتی بادیهای ضد تیروئید. اگر سطح TSH کم کاری تیروئید و یا کم کاری تیروئید تحت بالینی را نشان دهد دکتر ممکن است یک آزمایش خون برای آنتی بادیهای خاص ضد تیروئید که در برابر یک عامل به نام تیروپروکسیداز (TPO) عمل می کنند. همچنین می توانید برای آنتی بادی تیروگلوبولین را چک نمایید. نتایج به دست آمده به خصوص در تصمیم گیری برای درمان کم کاری تیروئید تحت بالینی کمک کننده می باشد.
حدود 10٪ از جمعیت آمریکا و 25 درصد از زنان بالای 60 سال این آنتی بادی بدون مشکلات تیروئید دارا هستند. تنها در حدود 0.5 درصد کم کاری تیروئید و 10٪ دارای کم کاری تیروئید تحت بالینی این آنتی بادی را دارند.

سایر آزمایشات هورمونی برای عملکرد تیروئید. آزمون هورمونی دیگر که در شک به پرکاری تیروئید ممکن است انجام شود. آنها شامل آزمون تیریودوتیرونین (T3) و تیروگلوبولین ( همچنین تیروئید اتصال یافته با گلوبولین نامیده می شود ). چنین اندازه گیری به تعیین افزایش موقت و ناگهانی در هورمون تیروئید ( تیروتوکسیکوز ) اشکال خاصی از تیروئیدیت خودایمن کمک می کند.

سینتی گرافی تیروئید. اسکن تیروئید، می تواند برای تعیین مناطقی از تیروئید که میزان طبیعی هورمون را تولید می کند استفاده شود بیمار مقدار کمی از ید رادیواکتیو و یا تکنسیوم می نوشد و منتظر می ماند تا ماده از طریق تیروئید منتقل شود تصاویری از یک تیروئید به درستی سطح یکنواخت جذب در طول غده را نشان می دهد مناطق بیش از حد فعال را سفید نشان می دهد و مناطق غیر فعال تاریک به نظر می رسد اسکن تیروئید با احتمال بیشتری برای ارزیابی گواتر ( تیروئید متورم ) و یا ندول تیروئید انجام می شوند.
سونوگرافی. ارزش سونوگرافی محدود است، اما می تواند تیروئید و اختلالات خاص مانند گره را تجسم نماید ( با این حال آن نمی تواند عملکرد غده تیروئید را اندازه گیری نماید )
تصویر برداری پیشرفته تر.  اگر تست های آزمایشگاهی نشان دهد که مشکل در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس باعث کم کاری تیروئید شده است دکتر معمولاً روش تصویربرداری از مغز با استفاده از توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) را سفارش می دهد MRI نیز ممکن است برای تعیین حد سرطان تیروئید و گواتر استفاده شود.
بیوپسی آسپیراسیون با سوزن. بیوپسی با سوزن برای به دست آوردن سلول های تیروئید برای ارزیابی میکروسکوپی استفاده می شود این ممکن است برای رد کردن سرطان تیروئید در بیماران مبتلا به ندول تیروئید، یافته های غیر طبیعی در اسکن تیروئید و سونوگرافی، یا کسانی که گواتر بزرگ و یا احساس غیر معمول در معاینه فیزیکی دارند مفید است پزشک همانند خونگیری با یک سوزن کوچک به غده تیروئید تزریق و سلول های غده را به داخل سرنگ می کشد .سلول ها را بر روی یک اسلاید قرار داده، رنگ آمیزی کرده و در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهند.
سایر آزمایش های خون. سطوح کلسترول بررسی خواهد شد آزمایش های خون دیگر ممکن است برای تشخیص سطح کلسی تونین، کلسیم، پرولاکتین، تیروگلوبولین، کم خونی و عملکرد کبد چک شود زیرا همه ی آنها ممکن است کم کاری تیروئید را تحت تاثیر قرار دهند.

درمان کم کاری تیروئید

روزانه از لوتیروکسین ( هورمون تیروئید مصنوعی ) استفاده می شود یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص  احساس خستگی کمتر می شود و دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می دهد  و کاهش وزن ایجاد می شود درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می کند هر سال باید TSH بررسی شود برای تعیین دوز مناسب دارو ابتدا دو تا سه آزمایش TSH انجام می شود و دوز دارو تنظیم می شود مصرف بیش از حد دارو سبب ( افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و رزش بدن می شود.
در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش داده می شود
برخی از داروها ( مکمل های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل های کلسیم ) و غذا هایی مانند ( محصولات سویا و رژیم لاغری با فیبر بالا ) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون های تیروئید با آنها اجتناب کنید

عوارض کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود منجر به عوارضی مانند  گواتر که ( سبب اختلال بلع یا تنفس )، مشکلات قلبی ( افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب ، بزرگی و نارسایی قلب )، افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی، نوروپاتی محیطی ( درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی )، تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد ( مشکلات جسمی و فکری ) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید، ناباروری ( سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود ) علاوه بر آن برخی از علل کم کاری تیروئید مانند ( اختلال خود ایمن ) نیز باروری را مختل می کند درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش های دیگر باشد.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

اصلاح رژیم غذایی در درمان کم کاری تیروئید و پیشگیری از کم کاری تیروئید مفید است.
غذاهای غنی از ید مانند ( نمک ید دار، جلبک دریایی و غذاهای دریای، ماهی آب شور، شوسی، نمک دریای سلتیک ) و غذاهای غنی از سلنیوم مانند ( گوشت، جوجه، ماهی آزاد، ماهی تن، غلات خام، آجیل برزیلی، فراورده های لبنی، سیر و پیاز ) مصرف کنید مصرف ید را در رژیم غذایی خود را افزایش دهید
برای جلوگیری از عود علائم کم کاری تیروئید از خوردن غذاهایی مانند ( بذر کتان، کلم قمری، بادام زمینی، کلم پیچ، شلغم، سبزیجات خردل، خردل، ارزن، گل کلم، هلو، قهوه و اسفناج ) اجتناب کنید.
برخی غذا ها مانند ( شاخه بامبو، سویا، محصولات سویا، روغن کانولا، ترب کوهی، غذاهای دارای گلوتن، باباسو و سیب زمینی شیرین ) گواتروزن هستند. و برخی از مواد شیمیایی مانند ( آمیودارون، لیتیوم، پروپیل، سولفادیازین، کاربامازپین، تیواوراسیل، مینوسیکلین، اسید لوپانوئیک،  Phenobarbitone، Oxazolidines ) اگر از طریق مواد غذایی فراوری شده و یا دارو مصرف شوند سبب ایجاد گواتر می شوند. سویا مانع جذب داروهای تیروئید می شود.
سلنیوم یکی از مواد معدنی است که ممکن است به تنظیم عملکرد تیروئید کمک کند و در غذاهایی مانند ( آجیل برزیلی، ماهی تن، ماهی روغن و گوشت گاو وجود دارد یک فرد بزرگسال روزانه به 55 میکروگرم سلنیوم نیاز دارد.
در صورت شک به کم کاری تیروئید از منابع غذایی ید دار مانند ( نمک ید دار، ماست، ماهی های های آب شور و محصولات لبنی مانند ( شیر و پنیر ) مصرف کنید یک فرد بزرگسال 150 میکروگرم ید در روز نیاز دارد یک فنجان ماست 87/2 میکروگرم ید به بدن می رساند.
تیروزین یک اسید امینه ضروری برای تولید هورمون تیروئید است بسیاری از داروهای تیروئید حاوی تیروزین هستند و در مواد غذایی مانند ( ماهی های اقیانوس مانند ماهی تن و ماهی کاد، کلپ دریا و محصولات لبنی ( ماست و پنیر ) و بعضی از میوه ها مانند ( موز و آوکادو ) یافت می شود.
روی در روند تولید هورمون در غده تیروئید استفاده می شود و در ( غذاهایی مانند ( کبد گاو، گوشت گاو، گوشت بره، کدوی تابستان و مارچوبه ) یافت می شود.
مس با روی به تولید هورمون تیروئید کمک می کند عدم تعادل مس و روی در بدن روی سلامت تیروئید تاثیر می گذارد کدو در تابستان و کبد گاو منبع خوبی از مس هستند.
آهن نامشخص است ولی در کسانیکه کم کاری تیروئید دارند کم خونی و کمبود آهن شایع است لذا از غذاهای سرشار از آهن مانند ( لوبیا سبز، عدس، گوشت قرمز، کاهو، جعفری و زردچوبه ) در کم کاری تیروئید استفاده کنید.
ویتامین C برای سوخت و ساز تیروزین ضروری است ویتامین E برای متابولیزه کردن سلنیوم نیاز است ویتامین  B معمولا در مبتلایان به کم کاری تیروئید پایین است و نقش مهمی در متابولیسم سلول دارد غلات سبوس دار ماهی و غذاهای دریایی، تخم مرغ، لبنیات و سبزیجات برگدار مقدار ویتامین E , B بالایی دارند میوه ها منابع سرشار از ویتامین C هستند. منابع ویتامین  A شامل ( جگر، تخم مرغ، سبزی های سبز رنگ و ماهی های روغنی، میوه های زرد و نارنجی ) می باشد و در کم کاری تیروئید نیاز است و هرچه میوه ها پر رنگ تر باشد ویتامین بیشتری دارد
پروتئین و فیبر برای کاهش علائم کم کاری تیروئید مفید هستند پروتئین در منابع (ماهی،  گوشت گاو، تخم مرغ، لبنیات و سبزیجات ) یافت می شود و منابع خوب فیبر در سبزیجات برگدار، لوبیا سبز و میوه های مختلف ( انجیر، سیب، آلو، مرکبات ) و غلات و آجیل یافت می شود ولی نباید فیبرها را در کم کاری تیروئید به مقدار خیلی زیاد مصرف کرد. زیرا در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد می شود.
از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و قند های ساده ( شکر، قند و شیرینی جات ) پرهیز کنید.
اسید های چرب امگا 3 که منبع غنی آن ها ماهی های روغنی آب ها ی سرد است در تخفیف علائم کم کاری تیروئید موثر است.
از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید  زیرا ید غذا در هنگام برداشتن درب غذا با بخار خارج می شود نمک ید دار را در شیشه های غیر شفاف و در تاریکی نگه دارید.

از دست دادن وزن در کم کاری تیروئید

از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش کم کاری تیروئید است زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات مانند کم کاری تیروئید هستند خوردن یک رژیم غذایی متعادل و با ید بالا همراه با ورزش های مناسب می تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری تیروئید کمک می کند رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است از وعده های غذایی کوچک و مکرر استفاده کنید مطالعات نشان داده است که خوردن 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است از آنجایی که ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید،  می تواند زندگی شما را نجات دهد.

گروه های زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید هستند 

افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا کسانیکه پدر، مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ آنها به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا باشند.
افرادی که تیروئیدکتومی ( حذف تیروئید ) شده اند و یا قسمتی از تیروئید را برداشته اند.
افرادی که سابقه تشعشع به گردن و قسمت بالای قفسه سینه دارند.
افرادی که از ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی استفاده کرده اند.
زنان بعد از زایمان شانس ابتلا به کم کاری تیروئید دارند.
افراد که تحت درمان با داروهای ضد تیروئید هستند.
زنانکه بالای 50 سال دارند.

توصیه ها در کم کاری تیروئید

داروی تیروئید را با معده خالی مصرف کنید. زمانبندی داروهای کم کاری تیروئید در رابطه با غذا، مکمل ها و داروهای دیگر ضروری است. داروهای تیروئید همیشه باید برای جذب حداکثر با معده خالی مصرف شود شما باید حداقل 30 دقیقه قبل از غذا مصرف کنید و اگر غذای شما با فیبر زیاد و غذاهای غنی شده با کلسیم بالا باشد این زمان طولانی تر می شود.
2. مکمل ها و یا سایر داروها را همزمان بدون نظر پزشک مصرف نکنید مکمل هایی (مانند کلسیم، آهن، مولتی ویتامین ها و فیبر)، آنتی اسیدهای معین و بعضی از داروهای تجویزی می تواند به میزان قابل توجهی میزان مصرف داروهای تیروئید بدن را جذب کند.
موسسه ملی سلامت توصیه می کند حداقل چهار ساعت قبل از مصرف مکمل ها و حداقل یک ساعت قبل از مصرف سایر داروهای تجویزی داروی تیروئید خود را مصرف نمایید.
3. هنگامی که داروهایتان را در یک زمان ثابت در هر روز مصرف می کنید آن را بخشی از روال خود کنید این باعث می شود که شما یک دوز را فراموش نکنید به عنوان مثال، اگر داروهای تیروئید خود را برای اولین بار در صبح مصرف کنید و بعد از مصرف زمان کافی برای مسواک زدن دندان، دوش گرفتن و لباس پوشیدن دارید احتمالاً این زمان کافی است که شما منتظر بمانید و سپس صبحانه خود را مصرف نمایید
4. هنگامی که ابتدا با هیپوتیروئیدی تشخیص داده می شوید می توانید هر 6 تا 12 هفته برای بررسی میزان هورمون و تعیین دوز دقیق مورد نیاز، پزشک خود را ببینید. مهم است که قرار ملاقات ها را طوری برنامه ریزی کنید تا پزشک بتواند ارزیابی دقیقی از چگونگی پاسخ بدن شما به درمان داشته باشد. اگر بعد از چند بازدید، هیچ تغییری در مقدار دوز صورت نگرفته باشد ممکن است اغلب میزان بازدید پزشک شما کاهش یابد. با این حال، ممکن است دوز با گذشت زمان تنظیم شود بنابراین مطمئن شوید که برنامه ریزی شده و همه قرار ملاقات های پیگیری را با پزشک خود داشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (171)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 9 رای

 1. سیمین

سلام،من در عین اطمینان کامل از سلامتم،بطور داوطلبی از پزشکم خواستم یه چکاپ کامل برام بنویسه،ولی نتیجه نشون میداد کم کاری تیروئید دارم،اونجا بود که فهمیدم چرا وقتی زمستون گذشته برا برف بازی رفتم به محض گلوله کردن برفها انگشتام بیطاقت شدن،یا موهای...

سلام،من در عین اطمینان کامل از سلامتم،بطور داوطلبی از پزشکم خواستم یه چکاپ کامل برام بنویسه،ولی نتیجه نشون میداد کم کاری تیروئید دارم،اونجا بود که فهمیدم چرا وقتی زمستون گذشته برا برف بازی رفتم به محض گلوله کردن برفها انگشتام بیطاقت شدن،یا موهای ابروم نازک شده و پوستم انقد خشک شده که هر روز بعد استحمام باید با لوسیون و روغن زیتون چربش کنم.
ولی جناب دکتر...مسئله اینجاست که از دارو بیزارم،در حال حاضر کم کاری تیروئیدم یک واحده
آیا میتونم امیدوار باشم که بعد از طی دوره ای دیگه نیاز به دارو نداشته باشم.الان ۲۲ روزه که دارو مصرف میکنم از یک چهارم لووتیروکسین بصورت ناشتا شروع و هر هفته دوزش تغییر کرد این هفته باید یک قرص هر صبح بخورم و بعد آزمایش بدم ،ولی هنوز صبحها احساس خستگی میکنم و نیاز به خواب دارم و شبها بیخوابم،مدتیه سرکار هم نمیرم و تو خونه فعالیت هنری میکنم ولی احساس افسردگی و گاها عصبانیت شدید دارم ،
منتظر راهنمایی شما هستم،سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهام السادات

سلام خسته نباشيد ممنون از اطلاعات مفيدتون
ازمايشهاي بنده T4 6.48
T-uptake 1.09
Ft4 index 5.94
T3 101
Tsh 1.70
Vitamin d 10.69
Cholesterol 260
Hdl48
Ldl 172
Testosterone 0.540
Shea- so4
Fsh 93.30
بنده ٣٨ ساله هستم و الان حدود دو ساله با قطع...

سلام خسته نباشيد ممنون از اطلاعات مفيدتون
ازمايشهاي بنده T4 6.48
T-uptake 1.09
Ft4 index 5.94
T3 101
Tsh 1.70
Vitamin d 10.69
Cholesterol 260
Hdl48
Ldl 172
Testosterone 0.540
Shea- so4
Fsh 93.30
بنده ٣٨ ساله هستم و الان حدود دو ساله با قطع پريود و ريزش شديد مو بيحالي و خستگي دايم و سر گيجه و سردرد دارم به زور زندگي ميكنم همه دكتر هايي كه مراجعه كردم فقط ميگويند يايسگي زودرس گرفتي و ورزش كن و كلسيم بخور در صورتي كه من واقعا خيلي دوست دارم تحرك داشته باشم اما توان ورزش كردن را ندارم و اين موضوع باعث شده به شدت چاق بشم
ضمنا از نوجواني موهاي زائد دراوردم ولي اين يكسال گذشته خيلي زياد شده
به نظر شما ممكنه من كم كاري تيروييد داشته باشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام السادات

با سلام
در ازمایش شما کم کاری تیروئید مطرح نیست ولی شما کمبود ویتامین دی دارید که باید به پزشک متخصص غدد برای درمان مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام آقای دکتر من یک ماه پیش آزمایش دادم و TSH سه دهم درصد بالاتر بود 5.5 ... آیا من مشکوک به کم کاری تیروئیدم؟!!.. از طرفی حس میکنم مثل قبل وزن کم نمی کنم

  پیوست ها
 

 1. amin

با سلام
طی آزمایش که انجام داده ام متوجه شدم که tsh بنده 6.2 می باشد لطفا بنده را راهنمایی کنید که چه غذاهای مصرف کنم تا بتوانم سلامتی خود را باز یابم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    amin

با سلام
رژیم غذایی در مقاله آورده شده است ولی شما باید تحت نظر پزشک از دارو نیز مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. وجدانی

سلام
من هفت ماهه باردارم
اوایل بارداریم آزمایش تیروید دادم 3 بود
تا یک ماهه پیشم هنوز 3 بود
به اصرار پرشکان قم که می گن تیروید بالای 2.5 در بارداری باید قرص مصرف بشه حدود 2 هفته هست که یک روز در میان نصف قرص 1 میلی می خورم
الان بعد 2 هفته مصرف...

سلام
من هفت ماهه باردارم
اوایل بارداریم آزمایش تیروید دادم 3 بود
تا یک ماهه پیشم هنوز 3 بود
به اصرار پرشکان قم که می گن تیروید بالای 2.5 در بارداری باید قرص مصرف بشه حدود 2 هفته هست که یک روز در میان نصف قرص 1 میلی می خورم
الان بعد 2 هفته مصرف قرص دوباره آزمایش دادم ولی با وجود مصرف قرص تیرویدم شده 4.68
نمی دونم باید چه کار کنم
اگه می شه راهنمایم کنید
آیا واسه فرزندم مشکلی پیش میاد؟
راستی دکترای شیراز با تیروید 3 به من قرص ندادن ولی دکترای قم گفتن باید قرص بخوری
ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    وجدانی

با سلام
با مصرف قرص باید tsh کم شود ولی چون بالا رفته است یا خطا در ازمایش است و یا کم کاری تیروئید مطرح است لذا باید در یک آزمایشگاه مجهزتر ازمایش را تکرار کنید و اگر نظر پزشک متخصص غدد بر خوردن قرص است قرص را مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. حمیده قربانی

باسلام خسته نباشید من دچار بیماری کم خونی از نوع پلاکت پایین و کم کاری تیروئید هستم مدتی است ریزش موهایم بسیار زیاد شده و خستگی کلافه ام کرده ۳۴ ساله هستم و از انجام فعالیت های روز مره عقب می مانم قرص لیووتیروکسین را یکسال مادام مصرف کردم یکماهه...

باسلام خسته نباشید من دچار بیماری کم خونی از نوع پلاکت پایین و کم کاری تیروئید هستم مدتی است ریزش موهایم بسیار زیاد شده و خستگی کلافه ام کرده ۳۴ ساله هستم و از انجام فعالیت های روز مره عقب می مانم قرص لیووتیروکسین را یکسال مادام مصرف کردم یکماهه نمی‌خورم چون صبح ها حالم را خراب میکرد ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شیدا

سلام.ممنون از اطلاعات مفیدتون.من به کم کاری تیروئید مبتلا هستم.من 24 ساله هستم و این موضوع واقعا نگرانم کرده..طبق دستورات شما پیش میرم امیدوارم خوب بشم...

  پیوست ها
 

 1. لیلیوم

با سلام خدمت شما

من 9 سال پیش(پس از زایمان) به کم کاری تیرویید دچار شدم. درحال حاضر روزی 1 قرص لووتیروکسین استفاده میکنم. آزمایشی که ماه قبل انجام داده ام به این شرح است:

T4 144.33

T3 1.81

TSH <0.05

آیا باید کماکان روزی یک قرص مصرف کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلیوم

با سلام
با توجه به مقدار TSH پایین، جهت کاهش مقدار هورمون تیروئید به پزشک مراجعه نمایید.

  پیوست ها
 

 1. بهار

با سلام من کم کاری تیروئید دارم و تحت درمان هستم.متاهل هستم و 30 ساله.به شدت برای بچه دار شدن نگرانم و از طرفی تا یک سال آینده قصد باردار شدن ندارم.به نظر شما چیکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهار

با سلام
تا یک سال اینده دارو را مصرف کنید و آزمایش بدهید اگر مشکل برطرف شد که می توانید باردار شوید اگر هم برطرف نشد در صورتی که داروی خود را مصرف کنید و آزمایشات شما در محدوده نرمال باشد و تحت نظر پزشک غدد باشید مشکلی برای باردار شدن ندارید.

  پیوست ها
 

 1. nazi

با سلام
آقای دکتر من حدود شش ماهه که عصلات پاهام گرفته و تو پاهام و دست راستم درد دارم به دکترای زیادی مراجعه کردم و در نهایت بعد شش ماه درد مفاصل و عضلات مشخص شد که کم کاری تیرویید دارم و TSH=8.9
میخواستم بدونم واقعا از مشکل تیروییدیه که انقدر...

با سلام
آقای دکتر من حدود شش ماهه که عصلات پاهام گرفته و تو پاهام و دست راستم درد دارم به دکترای زیادی مراجعه کردم و در نهایت بعد شش ماه درد مفاصل و عضلات مشخص شد که کم کاری تیرویید دارم و TSH=8.9
میخواستم بدونم واقعا از مشکل تیروییدیه که انقدر عضله های پام منقبض شدن؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام،عذر میخوام یک سوال
من جدیدا به مشکل کم کاری تیرویید دچار شدم به دکتر مراجعه کردم اما دارو ندادن فرمودن اگه دارو بدم امکان پرکاری تیرویید وجود داره به نظرتون چه کنم؟اگه جواب رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه

با سلام
شما باید یک بار دیگر در یک آزمایشگاه معتبر با انجام آزمایش مجدد تشخیص را قطعی کنید و اگر کم کاری تیروئید دارید درمان را شروع نمایید

  پیوست ها
 

 1. مژگان

سلام من 34سال دارم بعد از زایمان دچار کم کاری شدم بار اول tag بالای 100داشتم دکتر یک سال ونیم پیش با قرص تنظیم کرد الان با روزی یک قرص دوباره آزمایش دادم tag 17.96 بود حالا روزی دوتا قرص می خورم کمی بهترم تا دوباره آزمایش بدم اضا فه وطنم حدود...

سلام من 34سال دارم بعد از زایمان دچار کم کاری شدم بار اول tag بالای 100داشتم دکتر یک سال ونیم پیش با قرص تنظیم کرد الان با روزی یک قرص دوباره آزمایش دادم tag 17.96 بود حالا روزی دوتا قرص می خورم کمی بهترم تا دوباره آزمایش بدم اضا فه وطنم حدود 10 کیلو هست هم رژیم میگیرم هم ورزش میکنم اما نتیجه کمی میگیرم اصلا من تا آخر عمر خوب نمیشم و باید دائم رژ یم و ورزش داشته باشم اما نتیجه کم بگیرم ?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام علیکم من 23سالمه حدودا 10ساله داروی لوتیروکسین استفاده میکنم ایا بایدامیدی به درمان کم کاری تیروییدتوسط دارو داشته باشیم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زینب

با سلام
اگر 10 سال است این دارو را مصرف می کنید احتمالاً باید برای همیشه مصرف کنید و اگر مصرف نکنید دچار عوارض کم کاری تیروئید می شود فقط باید مواظب باشید که تیروئید شما پر کار نشود

  پیوست ها
 

 1. مریم

باسلام خسته نباشید،من 20 سالمه درآزمایشی که در6ماه پیش انجام دادم دکترگفت اگه رعایت نکنی ممکنه که کم کاری تیروییدبگیریدلطفآبفرماییدکه چه بخورم وچه کنم؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم

با سلام
در مقاله بالا در مورد رژیم غذایی توضیحات لازم داده شده است

  پیوست ها
 

 1. معینی

با سلام من 35 سال دارم وبار اول کم کاری تیروییدمشخص بود بار دوم پیش دکتر غدد رفتم واو گفت که ازمایش دومت کمی بهتر است ولی نمی خواهد که ار الان قرص بخوری می خواستم بدانم خوردن گیاه گزنه بر ابن بیماری موثر است چون دو ماهی است که دارم دم کرده ی ابن...

با سلام من 35 سال دارم وبار اول کم کاری تیروییدمشخص بود بار دوم پیش دکتر غدد رفتم واو گفت که ازمایش دومت کمی بهتر است ولی نمی خواهد که ار الان قرص بخوری می خواستم بدانم خوردن گیاه گزنه بر ابن بیماری موثر است چون دو ماهی است که دارم دم کرده ی ابن گیاه را میخورم وایا چرب کردن گلو میتواند این بیماری را خوب کند یا نه خیلی ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    معینی

با سلام
در حالی که دارو برای اختلالات شدید تیروئید ضروری است، اختلالات خفیف تیروئید را می توان با برخی از درمان های طبیعی خانگی و داروهای گیاهی درمان کرد.
کم کاری تیروئید در نتیجه کاهش تولید هورمون تیروئید است کم کاری تیروئید به علت بسیاری از...

با سلام
در حالی که دارو برای اختلالات شدید تیروئید ضروری است، اختلالات خفیف تیروئید را می توان با برخی از درمان های طبیعی خانگی و داروهای گیاهی درمان کرد.
کم کاری تیروئید در نتیجه کاهش تولید هورمون تیروئید است کم کاری تیروئید به علت بسیاری از عوامل از جمله تیروئیدیت هاشیموتو ( یک اختلال خود ایمنی است که در آن بدن ما به بافت تیروئید حمله کرده که در نهایت بافت می میرد و تولید هورمون متوقف می شود )، حذف غده تیروئید، قرار گرفتن در معرض مقادیر بیش از حد یدید که در بسیاری از داروهای ( مانند لیتیم ) یافت می شود و همچنین پیری و کمبود ید دو تا از دلایل اصلی است که چرا تیروئید تولید هورمون را کاهش می دهد
رژیم های غذایی که خود منابع زیادی از ید دارند عبارتند از:
شیر، ترجیحا شیر گاو
تخم مرغ
محصولات لبنی کم چربی مانند پنیر، ماست، بستنی
ماهی اب شور
ماهی دریا مانند کلپ، دولچه، نوری
حلزون صدف دار
گیاه گزنه در بازسازی تیروئید کم کار تاثیر دارد
ولی چرب کردن گلو ارتباطی با تیروئید ندارد
اگر کم کاری تیروئید دارید از غذاهایی زیر بیشتر از یک بار در هفته نخورید
بادام
گل کلم
کلم بروکلی
ارزن
گلابی
شلغم
کلم بروکسل
ذرت
خردل
آجیل کاج
کلم
کلم پیچ
کلم قمری
هلو
سویا
روغن کانولا
نوعی کلم
بادام زمینی
اسفناج
توت فرنگی
شاهی آبی رنگ
تربچه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رها راد

اگر امکانش هست یک رژیم غذایی تجویز کنید ممنون میشم

  پیوست ها
 

 1. يکتا

سلام من 34سالمه . سابقه کم کارى تيروييد داشتم اما نميدونستم بايدبراى هميشه لووتيروکسين رو مصرف کنم.جديدا چکاپ کامل دادم متوجه شدم کم کاري تيروييد(هاشيماتو)دارم با توجه به اينکه کبد چرب (گريد1)هستم ومصرف گوشت قرمز و.....که براى تيروييد خوبه اما...

سلام من 34سالمه . سابقه کم کارى تيروييد داشتم اما نميدونستم بايدبراى هميشه لووتيروکسين رو مصرف کنم.جديدا چکاپ کامل دادم متوجه شدم کم کاري تيروييد(هاشيماتو)دارم با توجه به اينکه کبد چرب (گريد1)هستم ومصرف گوشت قرمز و.....که براى تيروييد خوبه اما براى کبد چرب مضر,,,لطفا راهنمايى منيد چه رژيمى براى من مفيد است
متشکرم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    يکتا

با سلام
از رژیم غذایی کبد چرب پیروی نمایید و به علت مشکل تیروئید از خوردن غذاهایی مانند ( کلم، شلغم، روغن کلزا، بادام زمینی، ارزن، سویا ) پرهیز نمائید
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. Elnaz

با سلام خستهنباشید خواهر من 11 سالشه کلاس پنجمه مدتیه که پاهاش دچار تورم شده ودر قسمت گلویش اندکی متورم است آیا ممکنه کم کاری تیرویید باشد ممنون میشم اگه هرچه زودتر جواب بدین؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Elnaz

با سلام
شما باید یک سری از ازمایش مانند ( T3/T4/TSH//ESR/CRP/BUN,CR/SGPT/ULA/UC ) انجام دهید و نتیجه را با یک متخصص داخلی در میان بگذارید تا شما را راهنمایی نماید.

  پیوست ها
 

 1. hamid

من 18 ساله هستم وقد کوتاهی دارم بااینکه در خانواده اکثرا قد بلند دارند. مادرم تیرویید دارد.احتمال دارد که من هم تیرویید داشته باشم؟
اگر بله آیا بعد از درمان ممکن است قدم بلندتر شود؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    hamid

با سلام
شما می توانید تست های تیروئید را انجام دهید برای افزایش قد اگر صفحات رشد بسته شده باشد افزایش قد پایان می یابد و شما می توانید به پزشک غدد مراجعه نمایید تا اقدامات لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. خاقانی

با سلام من خانمی 45 ساله تحت نطر دکتر غدد هستم تمام آزمایشاتم نرمال هست فقط با معاینه میگن کمی تیروییدم بزرگ هست که با توجه به سن طبیعیست یعنی من کم کاری تیرویید ندارم و نباید رعایت غزایی داشته باشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    خاقانی

با سلام
شما لازم است یک بار دیگر تست های تیروئید را در یک ازمایشگاه معتبر چک کنید و اگر نرمال بود و علائم کم کاری تیروئید را نیز نداشتید یعنی شما کم کاری تیروئید ندارید.

  پیوست ها
 

 1. nazi..

سلام.خانومی 22ساله هستم..ازمایش تیروئید دادم کم کاری تیروئید لب مرز نشون داد.بعد از مصرف5عدد لوتیروکسین دوباره ازمایش دادم تی اس اچ ب زیر 5 اومده بود خاستم بدونم ایا ادامه بدم مصرف قرص رو یا ن؟..البته مصرف قرصو قطع کردم وبعد از یک هفته دچار خستگی...

سلام.خانومی 22ساله هستم..ازمایش تیروئید دادم کم کاری تیروئید لب مرز نشون داد.بعد از مصرف5عدد لوتیروکسین دوباره ازمایش دادم تی اس اچ ب زیر 5 اومده بود خاستم بدونم ایا ادامه بدم مصرف قرص رو یا ن؟..البته مصرف قرصو قطع کردم وبعد از یک هفته دچار خستگی و بدن درد شدم ک قبلا این مشکلات رو نداشتم(قبل از این ک متوجه بشم کم کاری تیروئید دارم).ایا از تیروئیده؟مصرف قرص رو شروع کنم؟با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    nazi..

با سلام
کم کاری تیروئید با 5 عدد قرص درمان نمی شود یک ازمایش دیگر انجام دهید و در صورتی که کم کاری داشتید مصرف قرص را شروع نمایید و تا وقتی که پزشک اجازه نداه است مصرف قرص را قطع نکنید

  پیوست ها
 

 1. سمیه ک

با سلام وخسته نباشید،30 سال دارم و تروییدم شش ساله که کم کاره هر روز قبل صبحانه یک عدد قرص مصرف میکنم ،متاسفانه باعث شده چاق بشم ،یک ما پیش رفتم آزمایش هم کبود آهن دارم هم کبد پرچرب ،آقای دکتر آیا میشود با رژیم خوب شد و لاغر شد چاقی اعصابمو ریخته...

با سلام وخسته نباشید،30 سال دارم و تروییدم شش ساله که کم کاره هر روز قبل صبحانه یک عدد قرص مصرف میکنم ،متاسفانه باعث شده چاق بشم ،یک ما پیش رفتم آزمایش هم کبود آهن دارم هم کبد پرچرب ،آقای دکتر آیا میشود با رژیم خوب شد و لاغر شد چاقی اعصابمو ریخته بهم ،در حال حاضر هم 94 کیلو هستم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمیه ک

با سلام
در صورت تمایل به لاغر شدن فرم درخواست رژیم غذایی را در سایت پر نمایید تا رژیم غذایی مناسب به ایمیلتان ارسال شود

  پیوست ها
 

 1. alireza

..باعرض سلامو خسته نباشید،طبق،سه ازمایش نشون داده ک تروییدم کم کاره.اما من لاغرم. مصرف لووتیروکسین لاغرمیکنه،یعنی من لاغرترمیشم،نظرشماچیه.؟باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    alireza

با سلام
اگر کم کاری تیروئید دارید برای جلوگیری از عوارض کم کاری تیروئید باید قرص لوتیروکسین مصرف نمایید البته کم کاری تیروئید سوخت و ساز بدن را بالا می برد ولی اگر شما چاق نباشید خیلی تاثیری در کاهش وزن ندارد برای لاغر نشدن نیز باید یک رژیم غذایی...

با سلام
اگر کم کاری تیروئید دارید برای جلوگیری از عوارض کم کاری تیروئید باید قرص لوتیروکسین مصرف نمایید البته کم کاری تیروئید سوخت و ساز بدن را بالا می برد ولی اگر شما چاق نباشید خیلی تاثیری در کاهش وزن ندارد برای لاغر نشدن نیز باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید شما می توانید یک رژیم غذایی مناسب در سایت درخواست نمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام من تیروید کم کار دارم دارو مصرف نمیکنم خیلی چاق شده ام رژیم غذای میخواستم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا

با سلام
برای دریافت رژیم غذایی می توانید فرم در خواست رژیم غذایی را در سایت پر نمایید ولی برای درمان کم کاری تیروئید باید از قرص مخصوص کم کاری تیروئید مصرف نمایید خود کم کاری تیروئید نیز سبب چاقی شما می شود.

  پیوست ها
 

 1. مهدیه

با عرض سلام من میخواستم بدانم کسی که داروی لوترکسین مصرف میکند عوارض این بیماری را میتواند دارا باشد یا زمانی میرسد که کم کاری برطرف شود و قرص را قطع کرد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدیه

با سلام
لووتیروکسین، هورمون تیروئید است و برای درمان کم کاری تیروئید، یک بیماری که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را تولید نمی کند استفاده می شود. بدون این هورمون، بدن نمی تواند درست کار کند و در نتیجه سبب ( کاهش رشد، صحبت کند،...

با سلام
لووتیروکسین، هورمون تیروئید است و برای درمان کم کاری تیروئید، یک بیماری که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را تولید نمی کند استفاده می شود. بدون این هورمون، بدن نمی تواند درست کار کند و در نتیجه سبب ( کاهش رشد، صحبت کند، کمبود انرژی، افزایش وزن، از دست دادن مو، پوست خشک و ضخیم و افزایش حساسیت به سرما ) می شود هنگامی که به درستی مصرف شود لووتیروکسین معکوس این علایم را دارد. لووتیروکسین در درمان کم کاری مادرزادی تیروئید ( کرتینیسم ) و گواتر ( غده تیروئید بزرگ شده ) استفاده می شود.
در بیمارانی که این هورمون را در کم کاری تیروئید مصرف می کنند سطح خونی هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH) باید در حدود 4-6 هفته پس از هر تنظیم دوز LT4 بررسی شود.
هورمون تیروئید را می توان در افراد جوان و سالم با مقادیر جایگزینی کامل آغاز کرد ولی در بیماران مسن و افراد مبتلا به بیماری شناخته شده قلبی، درمان باید با یک چهارم تا نصف دوز مورد انتظار آغاز شود و دوز پس از کمتر از 4 - 6 هفته با کمی افزایش قابل تنظیم است برای بسیاری از موارد خفیف تا متوسط کم کاری تیروئید، دوز لووتیروکسین با 50 - 75 میکروگرم در روز شروع شده و اغلب کفایت می کند.
مزایای بالینی در 3 - 5 روز شروع و پس از 4-6 هفته به سطح مورد نظر می رسد. دستیابی به یک سطح TSH در محدوده مرجع ممکن است چندین ماه طول بکشد در بیماران تحت درمان با LT4، تغییرات دوز باید هر 5 - 8 هفته تا رسیدن TSH بیمار در محدوده هدف انجام شود.
در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید مرکزی مانند ( غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ) برای هدایت درمان کمکاری تیروئید اندازه گیری سطح T4 مهمتر از سطح TSH می باشد. در اغلب موارد، سطح T4 آزاد باید در یک سوم بالایی از محدوده مرجع نگهداری شود.
پس از تثبیت دوز، بیمار می تواند سالانه و یا شش ماه یکبار ارزیابی های بالینی شده و سطح TSH مانیتور شود.
هنگامی که یک دوز درمانی برای بیمار مناسب است بیمار می تواند سالانه با ارزیابی آزمایشگاهی و معاینه فیزیکی مانیتور شوند علاوه بر این، باید بر بیماران از نظر علائم دوز بیش از حد به عنوان مثال، خستگی، عصبانیت، تپش قلب، فیبریلاسیون دهلیزی، اسهال، تعریق بیش از حد، عدم تحمل گرما، درد قفسه سینه ( امکان آنژین)، بی خوابی، افزایش تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب، سردرد، لرزش، فشار خون و علائم حیاتی نظارت داشت در کودکان از خواب، ضربان قلب و درجه حرارت بدن به عنوان راهنما جهت کفایت از پاسخ بالینی به درمان، استفاده می شود. درمان با لوتیروکسین گاهی تا آخر عمر ادامه می یابد و نظارت بر ادامه درمان به عهده پزشک معالج شما است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مرمر

اطلاعات كافي و عالي بود

  پیوست ها
 

 1. افسانه خاکشور

مدت ده سال است بدلیل کم کاری تیروئید قرص مصرف میکنم یک سالی است که احساس میکنم حافظه ام خیلی کم شده چون مشغول درس خواندن هستم خیلی برلیم سخت است باوجودی که هر ساله ازمایش میدهم وتا حدودی بیماریم مهار است در ضمن 37 سال سن دارم اگر امکان دارد مرا...

مدت ده سال است بدلیل کم کاری تیروئید قرص مصرف میکنم یک سالی است که احساس میکنم حافظه ام خیلی کم شده چون مشغول درس خواندن هستم خیلی برلیم سخت است باوجودی که هر ساله ازمایش میدهم وتا حدودی بیماریم مهار است در ضمن 37 سال سن دارم اگر امکان دارد مرا برای بهتر شدن حافظه ام یاری کنید چون من قبلا حافظه خیلی خوبی داشتم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام از اطلاعات مفيدي كه به ما ميدهيد سپاسگذارم سالم و پيروز باشيد .

  پیوست ها
 

 1. سحر

با سلام آیا خونریزی شدید در دوران قاعدگی در مبتلایان به کم کاری تیرویید قابل درمان است؟ با مراجعه به متخصص غدد و دکتر زنان نامنظم بودن قاعدگی در من درمان شده ولی همچنان دچار خون ریزی شدید و لخته شدن خون در این دوران هستم لطفا من را راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. محمد) راش(

باسلام خدمت اقای دکتر من حدود 8 سال پیش که نازایی داشتم ازمایش گرفتم دکتر گفت کم کاری تیرویید داری حالا که بچه دار شدم همه علایم کم کاری رو هنوز دارم ودارو مصرف نمیکنم چاقی فراموشی خستگی خشکی پوس.....) به نظر شما من به دکتر تغذیه مراجه کنم...

باسلام خدمت اقای دکتر من حدود 8 سال پیش که نازایی داشتم ازمایش گرفتم دکتر گفت کم کاری تیرویید داری حالا که بچه دار شدم همه علایم کم کاری رو هنوز دارم ودارو مصرف نمیکنم چاقی فراموشی خستگی خشکی پوس.....) به نظر شما من به دکتر تغذیه مراجه کنم یا غدد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد) راش(

با سلام
شما باید به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید

  پیوست ها
 

 1. دلارام

سلام خسته نیاشید
آقای دکتر فتحی من کم کاری تیروئید دارم ولی لاغر می شوم علت چیست ؟

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

بسیار عالی و موثر. با تشکر از جنابعالی.

  پیوست ها
 

 1. اعتضاد

سلام اقای دکتر من خیلی سریع از شما می خواهم جواب بدید لطفا کمی نگران هستم مادرم دچار کم کاری تیرویید هستند چند وقتی حدود یک ماه است احساس ضعف می کند 20 سال است دچار این بیماری است و روزانه 1 عدد لووتیروکسین می خورد 2 روز است که احساس دندان درد...

سلام اقای دکتر من خیلی سریع از شما می خواهم جواب بدید لطفا کمی نگران هستم مادرم دچار کم کاری تیرویید هستند چند وقتی حدود یک ماه است احساس ضعف می کند 20 سال است دچار این بیماری است و روزانه 1 عدد لووتیروکسین می خورد 2 روز است که احساس دندان درد داشتند و امروز به دندانپزشک مراجعه کردیم و هیچ گونه مشکلی اعم از چرک پوسیدگی دندان نبود و نظر پزشک علایم ثانویه بود در حال حاضر به ما گفتند که یا از قلب یا از تیرویید است و ازمایش خون دادیم تا شنبه -ایا مادر من را در حال حاضر خطر جدی تهدید می کند با توجه به اینکه ضعف شدید دارند؟ من الان باید چه کنم چون پزشک ایشان تا امروز در ایران نبوده وشنبه می ایند
با تشکر منتظر جواب شما هستم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اعتضاد

با سلام
درد دندان، درد در اطراف دندان است که ممکن است ناشی از پوسیدگی دندان، آبسه دندان ، عارضه دندان ( ترک یا شکستگی )، پر کردن قسمت آسیب دیده، حرکت های تکراری ( مانند آدامس جویدن ) و لثه آلوده باشد
ولی گاهی اوقات، درد در دندان احساس می شود ولی...

با سلام
درد دندان، درد در اطراف دندان است که ممکن است ناشی از پوسیدگی دندان، آبسه دندان ، عارضه دندان ( ترک یا شکستگی )، پر کردن قسمت آسیب دیده، حرکت های تکراری ( مانند آدامس جویدن ) و لثه آلوده باشد
ولی گاهی اوقات، درد در دندان احساس می شود ولی علت درد در واقع در قسمت های دیگر بدن است و این درد انتشاری است که می تواند ناشی از ( گوش درد، صدمه به فک و دهان، سینوزیت و حمله قلبی که می تواند سبب درد ( فک، گردن و یا دندان درد) شود. اگر مادر شما دندان درد دارد و پزشک با گرفتن OPG تشخیص داده است که از دندان نیست باید به یک مرکز اورژانس مراجعه نمایید تا یک نوار قلب از او گرفته شود اگر مشکل قلبی داشته باشند مشخص می شود در مورد تیروئید نیز با جواب آزمایش مشخص می شود ولی با توجه به درد دندان و ضعفی که دارند به یک مرکز اورژانس مراجعه کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Fatemeh

ممنون و سپاس گذارم

  پیوست ها
 

 1. یاس

باسلام و خسته نباشید.از مطالب تون استفاده زیادی کردم. من دختری 25 ساله ام.حدود 3 سال پیش آزمایش دادم و کم کاری تیروئید داشتم و TSH بود 8.5 وهمچنین T3: 97.8 و T4: 5.81 رو در آزمایشم دکتر گفت. ولی پیگیری نکردم چون مقدارش کم بود. حالا ممکنه تشدید...

باسلام و خسته نباشید.از مطالب تون استفاده زیادی کردم. من دختری 25 ساله ام.حدود 3 سال پیش آزمایش دادم و کم کاری تیروئید داشتم و TSH بود 8.5 وهمچنین T3: 97.8 و T4: 5.81 رو در آزمایشم دکتر گفت. ولی پیگیری نکردم چون مقدارش کم بود. حالا ممکنه تشدید شده باشه؟ چون من الآن علائمی دارم مثل یبوست.اشتهام کمه.فراموشی.و با اینکه زیاد میخابم ولی انگار هیچی نخابیدم و همش خسته ام.حوصله کار کردن اصلا ندارم. میشه راهنماییم کنید. ممنونم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یاس

با سلام
لازم است یک بار دیگر تست های تیروئید را در یک آزمایشگاه محهزتر انجام دهید و در صورتی که tsh شما بالا باشد درمان را شروع کنید چون شما علائم کم کاری تیروئید را دارید

  پیوست ها
 

 1. فرشته

عالی بود فقط بیشتر بنویسید که از بین رفتن اشتها برای کم کاری تیرویید چه درمانی داره میشه بهم ایمیل کنید باتشکر از شما

  پیوست ها
 

 1. رعنا حاجی پور

سلام.اطلاعاتتون خیلی خوب بود.سوالم اینه که آیاعمل بینی رویکم کاری تیروئید تأثیرگذاره؟

  پیوست ها
 

 1. ص.ش

سلام بیانات شما اطلاعات مفیدی به من دادند زیرا من تازه متوجه شده ام که تیروئید کم کاری دارم. هم جنین کلسترول بالا.ممنون خیلی استفاده کردم.درضمن من 50سال دارم وخانم هستم

  پیوست ها
 

 1. سیما

سلام اقای دکتر خسته نباشی من20سال میشه که گواتر دارم 10 سال قرص لووتیرکسین خوردم دکترم بعداز 10سال گفت که قرص اثر نمیکنه الان من خفه میشم صدام بعضی وقتها میگیره تپش قلب دارم احساس خستگی وفکرمیکنم دارم میمیرم وخیلی چیزهای دیگه مرسی

  پیوست ها
 

 1. hanan

سلام
خسته نباشید. دکتر من حنان هستم 24 سالمه از کویت مزاحمتون میشم. دکتر من یک از سال پیش اضافه وزن شدید گرفتم و در عرض یک سال وزنم شد 103 کیلو در صورت رژیم مداوم و ورزش به مدت 8 ماه هیچی کم نکردم. به ایران رفتم و به من ازمایش کامل دادن انجام...

سلام
خسته نباشید. دکتر من حنان هستم 24 سالمه از کویت مزاحمتون میشم. دکتر من یک از سال پیش اضافه وزن شدید گرفتم و در عرض یک سال وزنم شد 103 کیلو در صورت رژیم مداوم و ورزش به مدت 8 ماه هیچی کم نکردم. به ایران رفتم و به من ازمایش کامل دادن انجام دادم مشخص شد کیست های ریز دارم و مشکلات هورمونی که برای رفع انها متفورمین تجویز کردن و یه قرص ریز نارنجی رنگ یادم نیست اسمش چی بود. اشتهای کم من کمتر شد و به حدی که الان 3 ماهه هر 3 روز بوی خوراکی حال منو بد میکنه و فشار پاین شدید سر گیجه میگیرم وزنم کم شد الان بعد 3 ماه 90 کیلو شده ام . خیلی مشکوکم به تیرویید ازمایشی که ایران دادم گفتن چیزی نیست ولی تمام علایم تیویید رو دارم چه پیشنهاد میکنید ممنونم. ببخشید خیلی طولانی بود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    hanan

با سلام
اگر علائم کم کاری تیروئید که در مقاله آمده است را دارید آزمایش t3/t4/tsh را در یک آزمایشگاه محهزتر انجام دهید و نتیجه را با پزشک غدد مشورت کنید

  پیوست ها
 

 1. پگاه

با سلام
من ٣٣سال دارم ومدت ٣ ساله كه به كم كارى تيروييد مبتلا شدم از داروى لووكسين استفاده مى كنم يك روز نصف يك روز كامل
در اين مدت تيروييدم بهتر نشده بلكه اشتهايم هم كم نشده الان ٧٤كيلو وزن دارم لطفأ راهنماييم كنيد

  پیوست ها
 

 1. حانتظامي

از اينكه انقدر اطلاعات جامع و كامي گذاشته بوديد سپاسگزارم.

  پیوست ها
 

 1. هما

خیلی عالی بود متشکرم

  پیوست ها
 

 1. کاظمی

با سلام وتشکر از توضیحات کاملتون می خواستم سوال کنم پسر من وزن زیادی داشت ودز مدت 6 ماه 17 کیلو وزن کم کرد وخیلی لاغرشد با ازمایشات انجام شده متوجه شدیم تیروئید ایشان کم کار هست متاسفانه وقت دکتر خیلی طولانی هست ومجبور شدم ازمایشرا توسط دوستم به...

با سلام وتشکر از توضیحات کاملتون می خواستم سوال کنم پسر من وزن زیادی داشت ودز مدت 6 ماه 17 کیلو وزن کم کرد وخیلی لاغرشد با ازمایشات انجام شده متوجه شدیم تیروئید ایشان کم کار هست متاسفانه وقت دکتر خیلی طولانی هست ومجبور شدم ازمایشرا توسط دوستم به دکتر غدد نشان دهم ایشان فرمودند قرص لووتیروکسین را روزی نصف بخوزد ولی مدت ان را نگفتد وقتحالا من تا وقت دکتر 4 ماه فرصت دارم می خواستم بپرسم چه مدت ازین دارو استفاده شود بعد ازمایش مچدد بگیرم خیلی ممنون از اهنمائیتان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شهناز

با سلام مدت یک سال است که دجار کم کاری تیرویید شده ام و هر صبح نصف قرص مصرف می کنم مدتی است دچار اختلال کلام و فراموشی شدید در زمینه کلما ت وگاهی یافتن جملات شده ام لطفا بگویید چه کنم . سپاسگزارم

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 9 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. فرزاد

با عرض سلام
28سال دارم تقریبا 15 kg کمبود وزن دارم پوست سرم شدیدا خشک شده ریزش مو نسبی هم دارم تقریبا 1سال هم هست تپش قلب و نفس تنگی و درد در قفسه سینم احساس میکنم دکتر با اینکه وزنم کم هست تشخیص کم کای را دادن اما دارویی تجویز نکردن
الان مشکل...

با عرض سلام
28سال دارم تقریبا 15 kg کمبود وزن دارم پوست سرم شدیدا خشک شده ریزش مو نسبی هم دارم تقریبا 1سال هم هست تپش قلب و نفس تنگی و درد در قفسه سینم احساس میکنم دکتر با اینکه وزنم کم هست تشخیص کم کای را دادن اما دارویی تجویز نکردن
الان مشکل قلبم آزار دهندست
با مشخصات فوق ناراحتی قلبم از چی ناشی میشود؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زهره تهرانی

درود بر شما ، بهترین زمان برای آزمایش تیرویید چه وقت است ؟ آیا روز آزمایش طبق معمول لوتیروکسین خورده شود؟ آیا علامت مشخصی برای کم کاری تیرویید هست؟ با سپاس

  پیوست ها
 

 1. مهتاب

من حدودا ٦ساله بيماري تروييد كم كاردارم ديكه واقعا خسه شدم از مصرف قرصم ايا راحل ديكه وجود نداره و ايا اين بيماري بر ضعيف شدن تخمك جه تاثييري داره باتشكر

  پیوست ها
 

 1. مریم حیدری

سلام آدرستون میخواستم میخوام برای ویزیت برسم خدمت چون شهرستان هستم دکتر معروف تو ایلام نیست

  پیوست ها
 

 1. محمود

آقای دکتر میخواستم بپرسم تیروید پرکار که الان برا من با ید رادیو اکتیو خنثی شده چه تاثیری به ناتوانی جنسی داره و درمانش چیه،با تشکر

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search