پزشکی

خود بیمار انگاری ( هیپوکندریا ): "من نمی توانم نگرانی در مورد سلامت خود را متوقف کنم"

 خود بیمار انگاریهمه نگران سلامت خود هستند اما برای برخی از مردم، ترس از بیمار بودن حتی زمانی که آنها در سلامت خوب هستند خیلی قوی است آنها با زندگی روزمره خود به سختی کنار می آیند. نگرانی در مورد سلامتی می تواند یک حالت بیماری ناتوان کننده در خود شخص باشد.

کسی که با ترس از ابتلا به یک بیماری جدی زندگی می کند آزمایشهای پزشکی متعددی را انجام می دهد ولی همه تست ها سالم هستند و هیچ مشکلی در آنها پیدا نمی شود ممکن است یک حالتی دارد که به آن بیماری اختلال اضطرابی گفته می شود که اغلب به هیپوکندریا یا هیپوکندریازیس شناخته شده است.

آیا شما اضطراب سلامت دارید؟

اگر شما می توانید به بسیاری از سوالات زیر پاسخ "بله" بدهید این احتمال وجود دارد که شما تحت تاثیر اضطراب سلامت باشید و ممکن است از صحبت کردن با پزشک عمومی خود بهره مند شوید.
در طول شش ماه گذشته:
آیا شده است به یک بیماری جدی ابتلا یافته و علائم بدن حداقل شش ماه به طول انجامد؟
آیا شما با توجه به این دغدغه احساس اضطراب دارید؟
آیا شما متوجه شده اید که این دغدغه ها اثرات منفی بر تمام زمینه های زندگی، از جمله زندگی خانوادگی، زندگی اجتماعی و کار دارد؟
آیا شما نیاز به انجام سؤال ثابت از خود و تشخیص خود دارید؟
آیا شما تجربه بی اعتقادی به تشخیص دکتر داشته اید یا متقاعد نشوید که دکتر به شما بگوید که خوب هستید؟
آیا شما به طور مداوم به اطمینان از پزشکان، خانواده و دوستان که شما خوب هستند نیاز دارید حتی اگر شما واقعاً باور نمی کنید آنچه به شما گفته می شود؟
محتویات این مقاله:
خود بیمار انگاری چیست؟
فرد خود بیمار انگار چگونه احساسی دارد؟
علت اختلال اضطراب سلامت چیست؟
خود بیمار انگاری  تا چه مدت طول می کشد؟
چه زمانی هیپوکندریا شروع می شود؟
آیا درمانی برای خود بیمار انگاری وجود دارد؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خود بیمار انگاری چیست؟

یک مطالعه در مجله JAMA منتشر شده اختلال اضطراب سلامت را تعریف کرده است "ترس مداوم یا اعتقاد به این که فرد دارای یک بیماری جدی پزشکی تشخیص داده نشده است" نویسندگان توجه دارند که زیر 5 درصد از بیماران سرپایی پزشکی را تحت تاثیر قرار می دهد.
کلینیک مایو این اختلال را به عنوان یک شرط سلامت روان توصیف می کند که در آن فرد نگرانی بیش از حد دارد که بیمار است به نقطه ای که اضطراب او ناتوان کننده است نگرانی در مورد سالم شدن بیماری خود دارد.
اضطراب سلامت یک بیماری مزمن است که شدت آن می تواند به سن، تمایل فرد به نگرانی و مقدار استرس آنها بستگی دارد.
گاهی اوقات، اضطراب سلامت می تواند نشانه ای از یک بیماری روانی مانند افسردگی یا اختلال اضطراب باشد که نیاز به تشخیص و درمان دارد.

فرد خود بیمار انگار چگونه احساسی دارد؟

یک فرد خود بیمار انگار عملکردهای بدنی مانند ضربان قلب، عرق کردن، حرکات روده نرمال دارد و می تواند علائمی مانند یک بیماری جدی یا بیماری و اختلالات جزئی، مانند آبریزش بینی، غدد لنفاوی کمی متورم و یک زخم کوچک داشته باشد که به نظر برسد می تواند احساس مشکلات جدی داشته باشد.
توجه فرد ممکن است بر روی یک اندام خاص، مانند ریه ها باشد و یا تنها بر یک بیماری مانند سرطان تمرکز کند یا آنها ممکن است از یک بیماری دیگری بترسند.
اضطراب سلامت ممکن است باعث شود مردم در مورد سلامت خود زیاد صحبت کنند و آنها ممکن است مکرر با پزشک خود ملاقات داشته باشند آنها ممکن است زمان زیادی را صرف جستجو در اینترنت برای نشانه های بیماری خود نمایند.
اگر تست منفی شود فرد ممکن است هیچ تسکینی پیدا نکند یک نتیجه منفی می تواند کار را حتی بدتر کند بیمار می ترسد مشکلات او رشد کند وهیچ کس آن را تشخیص ندهد و درمان لازم صورت نگیرد.
برخی از افراد از ترس اینکه یک بیماری جدی پیدا نشود از مراقبت های پزشکی اجتناب می کنند آنها ممکن است از مکان ها و فعالیت هایی که باور دارند ممکن است یک خطر برای سلامتی باشد اجتناب می کنند.
ترس قریب به اتفاق بیماری که برای بیش از 6 ماه طول بکشد ممکن است نشانه ای از اختلال اضطراب سلامت باشد.

علت اختلال اضطراب سلامت چیست؟

هنوز مشخص نیست که چگونه بسیاری از مردم از خود بیمار انگاری رنج می برند اما در سال 2013، انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) تخمین زده است که در ایالات متحده، شیوع بیش از یک دوره تا 2 سال در بازه زمانی از 1.3 درصد به 10 درصد است شیوع این اختلال در زنان و مردان مشابه است.
دیگر اختلالات روانی با اضطراب سلامت در ارتباط است بیش از 60٪ از بیماران مبتلا به خود بیمار انگاری همچنین افسردگی اساسی، اختلال هراس، اختلال وسواس و یا اختلال اضطراب منتشر دارند.
تحقیقاتی که در مجله انگلیسی روانپزشکی منتشر شده است اشاره می کند که مانند اختلال وسواس (OCD)، اضطراب سلامت مستلزم نیاز به چک کردن مداوم و فرد دنبال چکاب برای اطمینان مجدد است.
این "رفتارهای ایمنی" به گفته نویسندگان، هدف "برای بازگرداندن احساس تندرستی و درجه ای از اطمینان در مورد آینده است."
آنها از طریق بالا نگه داشتن سطح اضطراب و جلوگیری ترس از منحل شدن، این رفتارها سبب حفظ توجه و متمرکز شدن فرد روی برخی از فاجعه های بالقوه مخوف می شود.
اکثر بیماران تمایل دارند که برای بررسی شرایط سلامت خود نزد دکتر خانواده بروند آنها از رفتن به نزد یک متخصص سلامت روان ترس دارند و لذا هرگز تشخیص هیپوکندریا را دریافت نخواهند کرد.

خود بیمار انگاری  تا چه مدت طول می کشد؟

فرد مبتلا به خود بیمار انگاری ممکن است ماه ها یا سالها نگرانی در مورد بیمار بودن را صرف کنند اما آنها نیز ممکن است مدت طولانی را صرف فکر کردن در مورد آن کنند.
در سال 2013، APA تخمین زده است که حدود 30 درصد از بیماران مبتلا به هیپوکندریا در نهایت کاهش قابل توجهی در اضطراب خود را می ببینید برای بین 33 درصد و 50 درصد از افراد مبتلا به بیماری اضطراب، وضعیت موقت است.
بیمارانی که اختلال گذرا دارند با احتمال کمتری مشکلات روانی یا اختلال اضطراب شدید دارند و با احتمال بیشتری به مسائل پزشکی دارند.
بازیابی در میان افراد با وضعیت اجتماعی- اقتصادی بالاتر شایع تر است اگر بیمار دارای افسردگی یا اضطراب است و این به درمان خوب پاسخ می دهد آنها، با احتمال بیشتری یک نتیجه خوب را می بینند.
شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به اختلال شخصیت ممکن است سخت تر بازیابی پیدا کنند اما تحقیقات بیشتری برای تایید این مورد نیاز است.
از آنجا که بیماری اضطراب یک اختلال نسبتاً جدید است چندین آمار قابل استفاده در دسترس هستند.

چه زمانی هیپوکندریا شروع می شود؟

اضطراب سلامت معمولاً در اوایل بزرگسالی شروع می شود آن ممکن است در طول مدت بهبودی از یک بیماری جدی و یا پس از اینکه یک معشوق و یا دوستان نزدیک بیمار شوند و یا بمیرد ظاهر می شود.
یک بیماری زمینه ای می تواند اضطراب سلامت را آغاز کند برای مثال بیماری که دچار ناراحتی قلبی است ممکن است در بدترین زمان چیزی را تجربه کند که بطور بالقوه با بیماری های قلبی مرتبط باشد.
عوامل دیگر عبارت از افزایش استرس و یا قرار گرفتن در معرض اطلاعات بیشتر در مورد یک بیماری در رسانه ها می باشد.
گاهی اوقات اضطراب سلامت یک فرد با مرگ زود هنگام یکی از والدین شروع می شود.
روانشناسان توجه دارند که افراد مبتلا به این بیماری اغلب خود انتقادی و یا کمال گرا، یا هر دو هستند
پیشنهاد شده است که افراد مبتلا به هیپوکندریا ممکن است یک آستانه پایین برای درد داشته باشند و آنها ممکن است زودتر از دیگر افراد متوجه احساس درونی شوند.

آیا درمانی برای خود بیمار انگاری وجود دارد؟

تحقیقات در مجله JAMA منتشر شده نشان داده است که درمان شناختی رفتاری (CBT) و استفاده از مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند فلوکستین و پاروکستین، می تواند در درمان خود بیمار انگاری مفید است.
CBT می تواند بیمار را به توجیه ترس خود و یا به او کمک کند و  SSRI ها می تواند سطح اضطراب را از طریق دارو کاهش دهد.
دانشگاه مرکز پزشکی مریلند تعدادی از درمان های جایگزین که ممکن است علائم را تسکین دهد پیشنهاد می کند در حالی که هشدار می دهد که این ها هنوز توسط پژوهش تایید نشده است.
از محرک مانند قهوه، الکل و تنباکو اجتناب کنید تمرین مدیتیشن با تمرکز حواس داشته باشید و غذای سالم بخورید.
گیاهان شناخته شده برای کاهش اضطراب شامل مخمر سنت جان، کاوا کاوا وbacopa  می باشد بیماران باید با یک پزشک قبل از استفاده از گیاهان صحبت کنند زیرا برخی از داروهای گیاهی ممکن است واکنش نشان دهند و یا عوارض جانبی دیگر ایجاد کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search