پزشکی

اسهال قاعدگی (با دوره های ماهانه) علل و درمان

اسهال قاعدگیاسهال ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. اغلب به علت عفونت است. با این حال، هنگامی که علت دقیق اسهال را نمی توان به طور قطعی شناسایی کرد اما با برخی از شرایط یا علائم خاصی همراه است اما ممکن است با هم مرتبط باشد.

اسهال که در طی قاعدگی اتفاق می افتد (دوره های ماهانه در زنان) ممکن است با توجه به علل شناخته شده دیگری پیدا شود. این امر باعث می شود که قاعدگی در طول زمان بسیار ناراحت کننده باشد زیرا اکثر زنان با علائم دیگر مانند درد دوره همراه با جریان قاعدگی مواجه می شوند.

علل اسهال با دوره قاعدگی

علت دقیق اسهال در دوران قاعدگی کاملاً مشخص نیست. یکی از نظریه های مورد علاقه این است که آن با پروستاگلاندین همراه است که در زیر شرح داده شده است. با این حال، مکانیزم های متعددی وجود دارد که می تواند به اسهال قاعدگی منجر شود که باید مورد توجه قرار گیرد. اسهال نباید بلافاصله با قاعدگی همراه باشد مگر اینکه مدفوع مکرر و شل با دوره های متوالی تکرار شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پروستاگلاندین ها

پروستاگلاندین ها یک ماده شیمیایی هستند که انقباض رحم را تحریک می کنند. این در قاعدگی برای رحم ضروری است تا اندومتر (لایه داخلی رحم) را از چرخه طبیعی قاعدگی در زمانی که حاملگی اتفاق نمی افتد خارج می کند. با این حال، به نظر می رسد که این مواد ممکن است باعث تحریک سایر عضلات صاف شود. (عضلات در اندام ها تحت کنترل داوطلبانه نیستند)
دیواره دستگاه گوارش دارای عضلات صاف کوچک است که با انقباض و ریلاکس شدن مواد غذایی زباله ها را هل می دهند. این فرایند به طور مداوم رخ می دهد و به عنوان پرستالتیس شناخته می شود. تحت نفوذ پروستاگلاندین ها، پریستالتیس در روده بزرگ ممکن است سرعت یابد. در نتیجه، حرکت سریع روده ممکن است به اسهال کمک کند. اعتقاد بر این است که این ممکن است دلیل اصلی اسهال در دوره قاعدگی باشد.

درد

اعتقاد بر این است که پروستاگلاندین ها عامل مهمی در درد دوره قاعدگی است. در کنار عوامل دیگر، بسیاری از زنان درد دوره ای را تجربه می کنند که در بعضی از آنها می تواند شدیدتر باشد. اثرات درد در سیستم عصبی همچنین می تواند موجب افزایش فعالیت عصب هایی باشد که عضلات کوچک در دیواره روده را کنترل می کنند. با این حال، ممکن است در غیر این صورت یبوست رخ دهد به ویژه هنگامی که برخی داروهای مسکن برای کنترل درد دوره شدید استفاده می شوند.

سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) یک نشانه ای از علائم مختلفی است که به نظر می رسد به دلیل تغییر هورمون های زنانه در طول دوره قاعدگی باشد. در بعضی موارد ممکن است شدید و ناتوان کننده باشد. به غیر از تغییرات خلقی، خستگی و میل به غذا، علائم دیگری مانند اختلال در عادت روده نیز وجود دارد. بنابراین برخی از زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مبتلا به اسهال هستند.

روانشناسی

عوامل روانشناختی می توانند به طور مستقیم به تغییر در عادت روده کمک کنند. گاهی اوقات یک اختلال روانی یا استرس روانشناختی ممکن است در دوره های ماهانه تشدید شود. این امر می تواند به دلیل تغییرات هورمونی، سندرم پیش از قاعدگی یا سایر عوامل که بخشی از قاعدگی است اما ممکن است بر وضعیت روانی یا عاطفی فرد تأثیر بگذارد و با دوره های ماهانه رخ دهد.

تغییر در رژیم غذایی

تغییرات غذایی درست قبل و در طول قاعدگی ممکن است باعث اسهال شود. این تغییرات در رژیم غذایی ممکن است گاهی اوقات ناشی از اشتیاق غذایی باشد که با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ایجاد می شود. علاوه بر این، استفاده بیش از حد از محرکهای مانند کافئین برای مقابله با خستگی که ممکن است با PMS بوجود آید می تواند نقش مهمی در ایجاد یا تشدید اسهال داشته باشد.

سندرم روده تحریک پذیر

علت دقیق سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نامشخص است. به نظر می رسد به علت اختلالات حرکتی روده باشد. برخی از زنان مبتلا به IBS ممکن است دریابند که این وضعیت در طول قاعدگی تشدید می شود. دلیل این که ممکن است اتفاق بیفتد همیشه به وضوح درک نمی شود. بنابراین زنان مبتلا به IBS-D (سندرم روده تحریک پذیر با اسهال) یا IBS-M (سندرم روده تحریک پذیر مخلوط) ممکن است در طی دوره ها اسهال را بدتر کنند.

اختلالات روده قبلی

برخی از اختلالات روده پیش از آن که اسهال یکی از علائم باشد ممکن است تحت تأثیر قاعدگی قرار گیرد. به استثنای IBS، بیماری های التهابی روده (IBD) نیز در طول دوره های قاعدگی بعضی از بیماران مبتلا به دیابت دیده می شود. مطالعات اول نشان داده اند که علائم مانند درد شکم، تهوع و اسهال در طول مراحل بدتر شده است. علائم ممکن است نه تنها با قاعدگی، بلکه با سایر نوسانات هورمونی در طول دوره قاعدگی تغییر می کند.

درمان اسهال قاعدگی

رویکرد به اسهال در طول قاعدگی به طور عمده از درمان و مدیریت اسهال به علت سایر علل غیر عفونی متفاوت نیست. اسهال تمایل به حاد بودن دارد به این معنی که فقط برای یک دوره کوتاه مدت طول می کشد و در اکثر موارد خود به خود حل می کند.

تامین مایعات بدن

در طول اسهال به هر علت، احیاء مجدد ضروری است. در اسهال مایع و الکترولیت ها زیاد با مدفوع می تواند از بین برود. آب به تنهایی برای بازگرداندن الکترولیت های از دست رفته کافی نیست. مایع هایی مانند نوشابه و الکل مناسب نیست زیرا این نوشیدنی ها می توانند باعث کاهش اسهال و یا افزایش میزان مایع در ادرار شوند.

استراحت

استراحت نیز برای به حداقل رساندن از دست رفتن میزان مایع و الکترولیت ضروری است. بنابراین از فعالیت فیزیکی شدید مانند ورزش شدید باید اجتناب شود تا اسهال برطرف شود. اگر اعمال غیر قابل اجتناب باشد هیدراتاسیون کامل برای جلوگیری از کم آبی بدن ضروری است.

اجتناب از تحریک

از محرک هایی مانند نوشیدنی های کافئین دار باید اجتناب شود. این شامل قهوه، چای، کولا، نوشیدنی های انرژی زا و سایر نوشیدنی هایی است که حاوی کافئین هستند. کافئین نه تنها به عنوان یک دیورتیک عمل می کند و از طریق ادرار مایع را از دست می دهد بلکه همچنین تحریک کننده است و می تواند باعث تحرک روده ای شود که می تواند اسهال را بدتر کند.

غذاهای ملایم بخورید

مواد غذایی جامد نباید در طول اسهال متوقف شود. رژیم غذایی متعادل برای جلوگیری از کمبود مواد غذایی در خطر ابتلا به اسهال طولانی مهم است. از غذاهای تند و چرب باید اجتناب شود زیرا ممکن است اسهال را بدتر کند. در عوض، وعده های غذایی کوچک و ملایم باید روزانه مصرف شود.

دارو

داروهای ضد عفونی مانند لوپروماید loperamide نباید اولین انتخاب درمان اسهال باشد مگر اینکه توسط یک متخصص پزشکی تجویز شود. در عوض، اسهال باید محافظه کارانه مدیریت شود یا علت اصلی باید درمان شود. مکمل های فیبر و پروبیوتیک ممکن است کمک کنند تا اسهال سریعتر درمان شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. نازی

سلام من هربار روز اول پریودی مدفوعم خیلی زیاده طوریکه در روز ۴تا۵بار این اتفاق میوفته دلیلش چی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

  1. الهه

سلام من خیلی لاغرم بعد از غدا خکردن سریع دفع میکنم

  پیوست ها
 

  1. سونیا

سلام ببخشید من اسهال مثل قاعدگی گرفتم و پریودمم عقب افتاده ،میتونه علت حاملگی باشه

  پیوست ها
 

  1. لیلی

خسته نباشید
من هرماه یهفته قبل از تاریخ پریودیم،اسهال میشم و بعد روز دوم پریودیم هم دوباره اسهال میشم.میخاستم بپرسم این اسهال تاثیربدی روی باروری داره یا نه؟؟اخه من چندماه برای بارداری اقدام میکنم ولی جواب نگرفتم تاحالا.بااینکه سونو هم میدم و...

خسته نباشید
من هرماه یهفته قبل از تاریخ پریودیم،اسهال میشم و بعد روز دوم پریودیم هم دوباره اسهال میشم.میخاستم بپرسم این اسهال تاثیربدی روی باروری داره یا نه؟؟اخه من چندماه برای بارداری اقدام میکنم ولی جواب نگرفتم تاحالا.بااینکه سونو هم میدم و همچی هم نرماله.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    لیلی
  1. 5 / 5

با سلام این مشکل نمی تواند با بارداری مرتبط باشد شوهر شما نیز باید از نظر نداشتن مشکلات پزشکی بررسی شوند.

  پیوست ها
 

  1. سميه

خيلي ممنون واقعا كمك كننده بود??

  پیوست ها
 

  1. فرناز

سلام.
خیلی ممنونم از وب سایت خوبتان.
بسیار جامع و مفید بود. ممنون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search