پزشکی

9 نوع STD ها ( بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی )که شما باید بشناسید

بیماری ایدز انتقال جنسی دارددانستن تمام انواع STD ها و علائم اولیه آنها که می توانید آنها را شناسایی کنید تا شما بتوانید درمان مناسب و از گسترش بیماری به دیگران جلوگیری کنید. بیشترین بیماری های منتقله از راه جنسی و یا STD ها می توانند مردان و زنان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار دهند.

اما برخی از شرایطی که می تواند STD ها را به شدت بر زنان تاثیر می گذارد وجود دارد. زنان باردار باید به طور خاص از بیماری های منتقله از راه جنسی جلوگیری کنند. زیرا آنها همچنین می توانند به فرزند ناخوشایند خود آسیب برسانند که شامل خطر ابتلا به بیماری کودک می شود. STDs اغلب می تواند خطرات سلامت بیشتری ایجاد کند که می تواند به بقیه بدن آسیب برساند که ممکن است در کنار عفونت درمان شود.

STD ها چیست؟

STD ها و یا بیماری های منتقله از راه جنسی، عفونت هایی هستند که عمدتاً از طریق تماس جنسی گسترش می یابد هر چند برخی از STD ها می توانند از طریق تماس با مایعات بدن از یک فرد آلوده منتقل شوند. بیماری های منتقله از راه جنسی می تواند توسط ویروس ها، باکتری ها یا انگل ها ایجاد شود. برخی از بیماری ها می توانند با داروی مناسب درمان شوند در حالی که برخی دیگر عفونت مادری را ایجاد می کنند. هر کسی که مبتلا به STD است باید اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از گسترش بیماری به دیگران انجام دهد. این ممکن است شامل استفاده از کاندوم در طی مقاربت یا اجتناب از تماس جنسی با هم باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فهرستی از STD ها

بیش از بیست نوع STD ها هر سال میلیون ها مرد و زن را تحت تاثیر قرار می دهند. در زیر برخی از شایعترین انواع STD ها هآورده می شوند.

1. عفونت HPV تناسلی

این بیماری شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی است. ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) می تواند دستگاه تناسلی مرد و زن، گلو و دهان را آلوده کند. این می تواند باعث بروز زگیل تناسلی شود و خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی به ویژه سرطان گردن رحم در زنان را افزایش می دهد. اکثر بیماران ویروس را در عرض 2 سال بدون علائم نشان می دهند. هیچ درمان پزشکی برای HPV وجود ندارد اما واکسن هایی ساخته شده است که در بیماران از برخی از شایع ترین گونه های ویروس جلوگیری می کند.

2. کلامیدیا

کلامیدیا یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به STD است که بخصوص در ایالات متحده است. تماس جنسی مقعدی، دهان و یا واژن می تواند این باکتری را به شرکای دیگر گسترش دهد و زنان باردار در معرض خطر گسترش بیماری به فرزندشان قرار دارند. کسانی که از کلامیدیا رنج می برند بیشتر احتمال دارد که عفونت های چشم یا پنومونی ایجاد شود. برخی از افراد علائم کلامیدیا را تجربه نمی کنند و یا علائم کاملا خفیف خواهند بود. علائم بالقوه شامل ناباروری، ترشحات غیر طبیعی، خونریزی بین دوره های قاعدگی، کمر درد یا احساس سوزش در هنگام ادرار است. کلامیدیا با آنتی بیوتیک درمان می شود.

3. تبخال تناسلی

تبخال تناسلی باید قطعاً در لیست STD ها باشد. هرپس یا HSV یک عفونت ویروسی است که سبب زخم یا برونشیت در اندام تناسلی یا لب می شود هرچند بندرت ممکن است زخم های پوستی در پوست شکسته ای که با ویروس در تماس بوده اند ظاهر شود. هیچ درمان برای تبخال وجود ندارد بنابراین بیمار در طول زندگی خود به طور دوره ای از شیوع این زخم ها رنج می برد. برخی از داروها می توانند برای کوتاه کردن طول این شیوع و همچنین کاهش خطر گسترش بیماری به دیگران استفاده شوند. ویروس هرپس اغلب وقتی زخم تازه است مسری و دردناک است.

4. گنوره

این عفونت باکتری در دستگاه تولید مثل، از جمله رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ و شفت آلت تناسلی رشد می کند و می تواند از طریق رابطه جنسی مقعد، واژن یا دهان گسترش یابد. زنان مبتلا به گونوره به احتمال زیاد این بیماری را به فرزند خود منتقل می کنند و بیماران مبتلا به این بیماری در معرض خطر ابتلا به HIV هستند. علائم گونوره عبارتند از ترشح غیر طبیعی و درد هنگام ادرار کردن است. این بیماری می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود، هرچند سویه های گنوره مقاوم به آنتی بیوتیک شروع به رشد می کنند. اگر شرایط درمان نشده باقی بماند زنان می توانند بیماری التهابی لگن، ناباروری یا حاملگی خارج رحمی را تجربه کنند.

5. HIV

HIV یا ویروس نقص ایمنی بدن انسان، به سلول های سفید خون حمله می کند و موجب شکست سیستم ایمنی بدن می شود. علائم این عفونت عبارتند از علائم آنفولانزا، کمبود انرژی، کاهش وزن و افزایش رشد عفونت ها، عفونت های شفاف دشوار، از دست دادن حافظه کوتاه مدت، تب های مکرر و یا تعریق. آزمایش خون باید انجام شود تا تعیین شود آیا یک میزبان ویروس را حمل کند. بیماران از اچ آی وی نمی میرند بلکه سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت ها ضعیف تر می شود که در نهایت زندگی آنها را می گیرد. هیچ درمان برای HIV وجود ندارد اما داروها برای کمک به کاهش اثرات بیماری توسعه یافته است.

6. ایدز

ایدز یا سندرم کمبود ایمنی به دست آمده که توسط یک عفونت HIV ایجاد می شود و یکی از خطرناکترین در لیست STD ها است. مهم است که توجه داشته باشیم که همه بیماران مبتلا به HIV مبتلا به ایدز نیستند. ایدز با استفاده از تکنیک های پزشکی مشابه برای مدیریت HIV تحت درمان قرار می گیرد اما در اکثر موارد آنها اثر کمتر دارند.

7. واژینوز باکتریایی

این وضعیتی است که توسط باکتری های مضر آلوده به واژن ایجاد می شود. علائم عفونت واژن شامل ترشحات، درد و بو، خارش یا سوزش در ناحیه واژن است. زنان می توانند این بیماری را از هرگونه تماس با باکتری های مناسب بپذیرند اما فعالیت های خاصی از قبیل داشتن رابطه جنسی با یک شریک جدید می تواند این خطر را افزایش دهد. زنان از سن بارداری به ویژه در معرض این شرایط آسیب پذیر هستند همانند افرادی که به تازگی تحت عمل جراحی در نزدیکی منطقه واژن قرار گرفته اند. هنگامی که یک زن مبتلا به واژینوز باکتریایی است حساسیت بیشتری نسبت به انتقال HIV دارد. عفونت جزئی بدون درمان، اما برای از بین بردن نشانه های ناراحت کننده، معمولاً آنتی بیوتیک ها ضروری هستند.

8. شانکروپید

این عفونت باکتری باعث ایجاد زخم های بر روی جنین ها می شود. این زخم ها می توانند کاملا دردناک باشند و اغلب باز می شوند و باعث افزایش ناراحتی و همچنین افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند. شانکروپید به طور قابل توجهی بیشتر در کشورهای جهان سوم رایج است. علائم این بیماری شامل درد هنگام ادرار، دفع مدفوع یا داشتن مقاربت، ترشحات واژن یا خونریزی رکتال است. زخم ها کاملاً شبیه به آنهایی است که به علت سیفیلیس یا تبخال دیده می شوند. یک پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا بیمار از شانکروپید رنج می برد و با تجویز آنتی بیوتیک ناراحتی را از بین می برد.

9. سیفلیس

در سال های اخیر این بیماری در حال افزایش است. سیفلیس باعث ایجاد زخم های روی اندام تناسلی می شود گرچه می توانند در اطراف دهان، دست ها یا مقعد ظاهر شوند. تماس با این زخم ها می تواند باکتری ها را به میزبان های دیگر، بویژه در رابطه جنسی دهانی، مقعد، واژن و در طول بارداری، گسترش دهد. آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین برای درمان این بیماری استفاده می شود. اگر سیفلیس بدون درمان باقی بماند می تواند باعث بثورات گذرا و آسیب به چشم ها، اعصاب، رگ های خونی، استخوان ها، مفاصل، کبد و قلب شود.

مقالات مرتبط

بیماری التهابی لگن در زنان و دختران جوان

ترشحات غیر طبیعی واژن در زنان و درمان آن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search