پزشکی

اهمیت بهداشت دهان و دندان

اهمیت بهداشت دهان و دنداندهان و دندان علاوه بر لبخند زدن، خنده و برقراری ارتباط در عملکرد بدن نقش مهمی دارند. دندان ها و بزاق غذا را تجزیه می کنند و باعث می شود که معده بتواند آن را برای جذب در روده بیشتر آماده کند. دندان ها، ساختار حمایتی برای صورت را فراهم می کنند.

دهان و گلو حاوی سلول های ایمنی بدن هستند که به محافظت از بدن در برابر بیماری ها کمک می کند. مراقبت خوب از دهان و دندان، بخش مهمی از حفظ سلامت است. در اینجا یک راهنمایی برای برخی از مشکلات و روش های بهداشت عمومی دهان و دندان است.

2. آبسه دندان

یک آبسه دندان هنگامی رخ می دهد که یک عفونت حرکت می کند تا پالپ دندان و به ریشه در نزدیکی استخوان فک برسد و یک منطقه متورم، نیمه پر شده ایجاد شود.
علائم آبسه دندان
بوی بد دهان
تب
قرمزی لثه
درد
ورم
آبسه بدون درمان ممکن است منجر به عفونت خطرناک استخوان فک و سایر بافت ها شود.
درمان آبسه دندان
درمان آبسه دندان بستگی به میزان عفونت دارد. برخی از آبسه ها ممکن است با آنتی بیوتیک ها یا زهکشی درمان شوند. در مواردی که یک حفره یا پالپ یک دندان شکسته را در معرض قرار داده است ممکن است برای درمان آبسه دندان درمان یک ریشه کانال لازم باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

3. حفره (پوسیدگی دندان)

پوسیدگی ها از مینای دندان آسیب دیده تشکیل شده اند که وقتی اسید در دندان ایجاد می شود، تشکیل می شود.
علت پوسیدگی چیست؟
باکتری ها به طور معمول در دندان ها به عنوان پلاک حضور دارند. باکتریها از خوردن شکر در رژیم غذایی، اسید را تولید می کنند. سپس اسید تولید می شود و مینای دندان را تخریب می کند و دنتین را در معرض قرار می دهد که به نوبه ی خود می تواند به صورت حفره ای ایجاد شود و در نتیجه حفره ایجاد می شود.
چگونه از ایجاد حفره جلوگیری و چگونه حفره ها را از بین ببریم
بهداشت خوب دهان و دندان که شامل پاک کردن، تمیز کردن و تمیز کردن دندان های معمولی است می تواند به جلوگیری از حفره ها کمک کند. درمان حفره بستگی به میزان پوسیدگی دندان دارد. یک حفره کوچک یا سطحی ممکن است با یک پر شدن درمان شود. حفره های بزرگتر ممکن است نیاز به حفاری گسترده تر داشته باشند تا پاکسازی را از بین ببرند و سپس تاج روی بخش باقی مانده دندان قرار می دهند. فساد که به پالپ دندان گسترش می یابد ممکن است نیاز به درمان ریشه کانال داشته باشد.
(A) یک نقطه کوچک از پوسیدگی قابل مشاهده در سطح یک دندان است.
(ب) رادیوگرافی یک منطقه گسترده از demineralization در داخل dentinرا نشان می دهد.
(C ) یک سوراخ در روی کنار دندان در ابتدای کشف پوسیدگی کشف شده است.
( D) همه پوسیدگی حذف شده است.

چگونه شکر باعث پوسیدگی و از بین بردن دندانها می شود

4. روکش دندان چیست؟

روکش دندان یک کلاه است که روی یک دندان آسیب دیده قرار می گیرد تا آن را قوی تر کند یا به ظاهر آن بهبود یابد. ممکن است روکش بر روی یک دندان قرار داشته باشد که دارای یک پرکننده بسیار بزرگ یا یک ترک باشد. همچنین می توان تاج را برای حمایت از یک پل دندان ارائه داد. گاهی اوقات یک تاج دندان برای پوشاندن دندان بد شکل یا رنگ آمیزی استفاده می شود. تاج های دندانی در مواد مختلف از جمله پرسلن (سرامیک)، پرسلن و فلز، آلیاژ فلزی و غیره در دسترس هستند.

لمینت دندان

5. سوکت خشک چیست؟

سوکت خشک یک وضعیت است که ممکن است پس از استخراج دندان ایجاد شود اگر لخته شدن خون که معمولاً سوکت را پر می کند از بین می رود. سوکت خشک برگ های زیرین اعصاب را در معرض قرار می دهد که بسیار دردناک است.
نشانه های سوکت خشک
استخوان سفید به جای یک لخته خون در دندان کشیده شده
شروع درد حدود دو روز پس از دندان کشیده شده
درد شدید که به گوش می رسد
بوی بد دهان
طعم ناخوشایند
درمان سوکت خشک
این شرایط توسط یک دندانپزشک درمان می شود که زخم را تمیز می کند و یک پانسمان ویژه را در سوکت قرار می دهد. داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن ممکن است برای درمان درد و تورم استفاده شود.

6. بیماری لثه ژنژیویت چیست؟

بیماری لثه (لثه ژنژیویت) التهاب لثه است. این توسط باکتری تولید کننده پلاک ایجاد می شود که بر روی دندان ها ایجاد می شود.
علائم ژنژیویت
بوی بد دهان
پس رفت لثه
لثه قرمز، متورم، خونریزی شده و دردناک
التهاب شدید لثه که به استخوان ها و رباط هایی که از دندان ها گسترش یابد پریودنتیت نامیده می شود و می تواند منجر به از دست رفتن دندان شود. عدم بهداشت دهان و دندان در معرض خطر ابتلا به لثه است. سیگار کشیدن، دیابت، بارداری، عوامل ژنتیکی و برخی داروها نیز خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد.
درمان ژنژیویت
بیماری لثه وقتی که در مراحل اولیه درمان می شود، برگشت پذیر است. مسواک زدن معمولی، نخ ریسی و تمیز کردن و درمان های ویژه دندان می تواند به پیشگیری و درمان بیماری های لثه کمک کند.

7. دهان خشک (Xerostomia)

بزاق دندان ها و دیگر بافت ها در دهان را چرب و به محافظت در برابر عفونت و بیماری لثه کمک می کند. دهان خشک ناشی از کاهش تولید بزاق است.
علل خشکی دهان
خشکی دهان ناشی از برخی از شرایط پزشکی یا استفاده از داروهای خاص است. دیابت، سندرم شوگرن و اچ آی وی شرایطی هستند که ممکن است با خشکی دهان ارتباط داشته باشند.
خشکی دهان ممکن است صحبت کردن و یا بلعیدن را دشوار کند. همچنین ممکن است باعث خفگی یا گلودرد شود. خشکی دهان باعث افتادگی دندان می شود.
درمان خشکی دهان
آدامس بدون قند می تواند به بهبود جریان بزاق کمک کند. یک پزشک می تواند داروهای خاصی از جمله بزاق مصنوعی را برای مبارزه با خشکی دهان تجویز کند

خشکی دهان

8. اختلالات مفصل ( Temporomandibular (TMJ

اختلالات مفصلی ناحیه مفصلی ( TMJ)به شرایطی اطلاق می شود که بر مفصل فک و عضلات مربوطه تاثیر می گذارد. آرتریت یا مشکلات ساختاری ممکن است باعث مشکلات TMJ شود. اختلالات TMJ همچنین ممکن است یکی از عوارض دیگری مانند سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا یا استرس باشد.
اختلال های مفصل Temporomandibular (TMJ)
تغییر در نحوه ترکیب دندانها
کلیک کردن
قفل کردن فک
درد
صدای ترکیدن
درمان تمپوروماندیبولار (TMJ)
استراتژی های خود مراقبتی برای مدیریت مشکلات TMJ شامل تمرین مدیریت استرس، استفاده از بسته های گرم و یا سرد، خوردن غذاهای نرم و اجتناب از فعالیت هایی است که روی فک فشار می آورد داروهای ضد التهابی بدون نسخه می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند تمرینات فک، درمان ارتودنسی یا یک راهنمایی شبانه برای درمان اختلال TMJ را توصیه کند. بسیاری از مشکلات TMJ به دنبال یک الگوی چرخه ای هستند و علائم ممکن است بدون درمان حل شوند.

دلایل درد در ناحیه فک

9. نفس بد (هالیتوزیس)

نفس بد (هالیتوز) می تواند ناراحت کننده باشد و می تواند علل بالقوه زیادی داشته باشد.
علت نفس بد چیست؟
رژیم غذایی یک علت بالقوه نفس بد است. سیر و پیاز می تواند منجر به نفس ناخوشایند شود. کمبود بهداشت دهان و دندان ممکن است باعث افزایش تعداد باکتری ها، کمک به بیماری لثه و بوی بد دهان شود. گاهی اوقات نفس بد نتیجه یک بیماری دیگر مانند خشکی دهان، دیابت، عفونت ریه و سایر موارد می باشد
چگونه از نفس بد خلاص شوید
بهداشت دهان و دندان خوب، از جمله مسواک زدن، نخ کشی و تمیز کردن دندان های معمولی، می تواند به حفظ بیماری لثه و نفس بد کمک کند. استفاده از تمیز کننده زبان نیز می تواند کمک کند. بعلاوه، درمان یک وضعیت اساسی مانند دهان خشک یا دیابت، همچنین ممکن است برای از بین بردن بوی بد دهان کمک کند.
حساسیت دندان
حساسیت دندان هنگامی رخ می دهد که مواد گرم، سرد، شیرین و یا اسید باعث تحریک اعصاب دندان می شوند.
دندان های حساس چیست؟
دندان ها توسط یک ماده حفاظتی به نام مینا پوشیده شده است. زیر خط لثه، ماده محافظ cementum نامیده می شود. لایه زیر مینا و سیمان، دنتین است. دنتین مینای دندان را پشتیبانی می کند و ریشه دندان را در وسط دندان محافظت می کند. یک سری لوله های کوچک (لوله ها) از طریق دنتین عبور می کند. فرسایش در مینا و سیمان باعث می شود که مواد با لوله ها در تماس باشند که عصب دندان را تحریک می کند و موجب درد می شود. حفره ها، بیماری لثه، شکاف در دندان ها و فرسایش مینای دندان ممکن است به حساسیت دندان کمک کنند.
چگونگی کاهش حساسیت دندان
درمان ممکن است شامل استفاده از خمیر دندان یا ژل فلوراید باشد که حس درد را متوقف کند. یک دندانپزشک ممکن است مواد تاج یا باندینگ را در منطقه حساس اعمال کند. پیوند لثه ممکن است برای پوشش یک ناحیه حساس که در آن لثه ها از بین رفته اند، ضروری باشد.

11. دندان عقل

دندان های عقل دندان های بسیار دشوار هستند که مردم به عنوان یک بزرگسال جوان (نوجوانان تا اوایل دهه ی 20) می گیرند. آنها مولر سوم هستند. برخی از افراد ممکن است قادر به حفظ دندان های عقل خود باشند اگر آنها مشکلی ایجاد نکنند. دیگر زمان ها، دندان های عقل ممکن است دندان های دیگر را جمع کنند و باعث درد، پوسیدگی شوند یا ممکن است با بیماری لثه یا مشکل دندانی دیگر مرتبط باشند. در این موارد ممکن است استخراج دندانهای عقلانی ضروری باشد.
درد دندان عقل
پس از برداشتن دندان عقل، درد معمول است. چند راه برای کم کردن این درد وجود دارد.
داروهای ضد درد توصیه شده را قبل از بی حسی موضعی بخورید و اگر درد ادامه یابد، دارو مصرف کنید.
برای درد خفیف، داروهای ضدویروسی مانند تیلنول و ایبوپروفن را می توان هر 4 ساعت مصرف کرد.
بسته های یخ را می توان به سمت چهره ای که در آن عمل جراحی به مدت 20 دقیقه در یک زمان انجام می شود، اعمال می شود و بعد از آن 10 دقیقه ای استراحت انجام می شود.
برای آهسته شدن خونریزی، یک قاشق مرباخوری یک ساعته می تواند کمک کند.
حذف دندان عقل
آیا حذف دندانهای عقل لازم است یا نه، بستگی به چندین عامل دارد. روند اخیر این بود که تنها دندان های عقل را ترک کنید و آنها را نظارت کنند. این به این دلیل است که خطر جراحی، که شامل بی حسی ثابت و خطر بیهوشی است ممكن است از توان بالقوه ریزش دندان عقل بیشتر باشد.

12. سرطان دهان

سرطان دهان و دهان شامل لب ها، داخل گونه ها، زبان، سقف دهان، کف دهان، سینوس ها و گلو است.
نشانه های سرطان دهان
سرطان دهان ممکن است یک توده یا درد در دهان باشد که از بین نمی رود. تکه های قرمز یا سفید بر روی بافت نرم دهان همچنین می تواند سرطان را نشان دهد.
افراد مبتلا به سرطان دهان در 50 یا 60 سالگی بیشترین احتمال را دارند. عوامل خطر برای سرطان دهان شامل الکل، تنباکو، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عفونت حفره دهان و جنس مذکر است. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بیش از حد باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی رنگارنگ خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می دهد. تشخیص و درمان سرطان های دهان در اوایل، احتمال موفقیت یک نتیجه را افزایش می دهد.
درمان سرطان دهان
بسیاری از فرم های درمان سرطان دهان در دسترس هستند. آنها عبارتند از:
عمل جراحي
پرتو درمانی
شیمی درمانی
اشعه ماوراء بنفش (دوزهای مکرر تابش) پرتودرمانی
درمان با هیپرترمی

13. کانال ریشه چیست؟

اگر پوسیدگی دندان یا یک عفونت روی پالپ دندان تاثیر بگذارد یک درمان ریشه کانال انجام می شود. همچنین ممکن است یک دندان آسیب دیده به وسیله تروما یا روشهای دندانی مکرر انجام شود. کانال های ریشه می توانند درد را از بین ببرند و باقی مانده دندان را نجات دهند.
روش درمان کانال ریشه
یک کانال ریشه یک روش است که در آن پالپ دندان و عصب حذف می شوند. سپس کانال ها تمیز و مهر و موم شده اند. چندین بار یک کانال ریشه بر روی یک دندان که در حال حاضر دارای حفره بزرگ یا دیگر آسیب است انجام می شود. در این موارد، یک تاج روی بخش باقی مانده دندان قرار می گیرد تا ظاهر و عملکرد آن را بازسازی کند.

14. ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های خالی طراحی شده اند.
روش ایمپلنت دندان
روند انجام ایمپلنت های دندانی شامل چندین مرحله می شود:
اولا یک پست تیتانیوم توسط جراح وارد می شود.
طی چند ماه آینده، استخوان رشد می کند و ایمپلنت را تثبیت می کند.
در نهایت، یک تاج سفارشی طراحی شده برای ترکیب با دندان های اطراف روی ایمپلنت قرار می گیرد.
اگر چندین دندان های از بین رفته باشند یک ایمپلنت ممکن است برای جابجایی پروتز یا پل طراحی شود.

ایمپلنت چیست؟

کاشت دندان یا ایمپلنت های دندانی چیست؟

15. درد دندان

درد دندان معمولاً با حفره ارتباط دارد اما بسیاری از چیزهای دیگر ممکن است باعث درد دندان شوند. دندان شکسته، آبسه و بیماری لثه می تواند همه دردناک باشد. درد دندان گاهی اوقات "درد ارجاع" از ناحیه دیگری مانند سینوس ها است. این بدان معنی است که درد در مکان دیگری به غیر از جایی که در آن واقع می شود احساس می شود. یک دندانپزشک ابزارهای زیادی برای کشف علت درد دندان درد دارد.
درمان درد دندان
آب نمک
داروهای بدون درد (آسپرین، ایبوپروفن، استامینوفن)
کمپرس سرد (یخ بسته)
روغن گل میخک (درد را کم می کند)
قرار ملاقات با دندانپزشک خود داشته باشید.

16. فرسایش مینا دندان

فرسایش دندان به پوشش سخت دندان ها به نام مینای دندان آسیب می زند.
علل ریزش مینا
اسیدهای موجود در غذاهای خاص و نوشیدنی به مینای دندان آسیب می رساند و سبب فرسایش آن می شود. شایعترین منابع اسید در رژیم غذایی عبارتند از میوه، نوشیدنی نرم و آب میوه ها هستند.
پیشگیری از خوردگی مینای دندان
اجتناب از نوشیدنی های شیرین به حفاظت از مینای دندان کمک می کند. میوه و مقدار معقول از آب میوه 100٪ طبیعی بخشی از رژیم غذایی سالم است. همچنان که مسواک می زنید از نخ مخصوص به طور منظم استفاده کنید و جریان بزاق کافی داشته باشید که بافر و خنثی سازی اسیدها است میوه و آب میوه می تواند بدون آسیب رساندن به دندان ها سالم مصرف شوند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search