پزشکی

8 علائم فتق هیاتال و موقعیت بدام افتادن معده

درد سینه در اثر فتق هیاتال

انواع مختلفی از بیماری معده وجود دارد از سوزش در اثر تحریک اسید تا زخم و حتی سرطان، این مشکلات معده شامل نوعی اختلال یا اختلال در دیواره معده می شود شرایط کمتر شناخته شده فتق هیاتال است این می تواند حتی یک معده سالم را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

مشکل در فتق هیاتال این است که بخشی از معده در شیار حفره قفسه سینه وارد می شود.

محل فتق هیاتال

معده در بالای سمت چپ شکم قرار دارد که عمدتاً در قسمت پایین قفسه سینه چپ قرار دارد مری غذا را از داخل حفره قفسه سینه حمل کرده و به بالای معده وارد می کند و بنابراین معده در حفره شکمی قرار دارد که از حفره قفسه سینه با یک ورق مسطح بزرگ به عنوان دیافراگم جدا شده است.
سوراخ کوچک در دیافراگم اجازه می دهد تا مری عبور کند این به معنی باز شدن مری یا فتق مری به سمت وسط دیافراگم کمی به سمت چپ است این سوراخ فقط به اندازه کافی برای مری است اما گاهی اوقات می تواند بزرگ شود در این موارد، معده ممکن است گاهی اوقات در این شکاف گیر بیفتد این به عنوان یک فتق هیاتال شناخته می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در فتق هیاتال چه اتفاقی می افتد؟

دیافراگم تضمین می کند که اندام های شکم نمی توانند وارد حفره قفسه سینه شوند این یک مرز و مانع است اما ساختارهای خاصی از طریق سینه و حفره های شکمی عبور نمی کنند مری یکی از این موارد است رگ های خونی بزرگ مانند آئورت و وناکاوا نیز باید بین قفسه سینه و حفره های شکمی قرار بگیرند.
بنابراین در دیافراگم باید حفره های کوچک در اختیار داشته باشیم تا این ساختارها بتوانند عبور کنند ارگان های دیگر در شکم نباید در این حفره ها قرار بگیرند یا از داخل حفره قفسه سینه خارج شوند با این حال، این چیزی است که در فتق هیاتال رخ می دهد معده به داخل حفره قفسه سینه از طریق فتق مری کشیده می شود.
حتی وقتی (فتق مری) غیر طبیعی باشد معده به سختی وارد آن می شود بنابراين فقط بخشي از قسمت فوقاني معده ممکن است داخل شکاف برآمده شود این یک فشار شدید است و معده در فتق مری به دام می افتد همچنین ممکن است توسط عضلات اطراف شکاف تحت فشار قرار گیرد.
دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است این بزرگ شدن فتق مری به وجود آید هر فشار منفی مستمر در حفره قفسه سینه یا افزایش فشار شکمی ممکن است باعث گسترش این شکاف شود هر آسیب، سرفه های شدید و مداوم، استفراغ یا فشار برای عبور از مدفوع و همچنین بلند کردن اجسام سنگین ممکن است مسئول باشد.
بعضی از مردم با یک اختلال غیر طبیعی بزرگ متولد می شوند و و با پیشرفت سن ممکن است عضلات اطراف فتق (شکاف) ضعیف می شود حاملگی نیز ممکن است عامل ایجاد فتق هیاتال باشد زیرا رحم بزرگ باعث افزایش فشار داخل شکم می شود چاقی همچنین فشار داخل شکمی را افزایش می دهد و فتق هیاتال در افراد چاق بیشتر شایع است.

چگونه بفهمید اگر یک فتق هیاتال دارید

اغلب فتق های هیاتال بدون علامت هستند و علائم و نشانه هایی وجود ندارد در واقع فتق های هیاتال اغلب در حین بررسی های تشخیصی خاصی به طور تصادفی کشف می شوند در حالی که فرد هیچ علائمی را تجربه نکرده است با این حال، برخی فتق هیاتال ممکن است با علائم و نشانه های زیر ظاهر شوند.
مهم است توجه داشته باشید علائم و نشانه های فتق هیاتال شبیه بسیاری از شرایط معده و بیماریهای شکمی فوقانی است اکثر این علائم رخ می دهد به این دلیل که اسفنکتر تحتانی مری (LES) با تخلیه مواجه است LES معمولاً از محتویات معده جلوگیری می کند و به سمت مری باز می گردد.

سوزش سر دل

سوزش سر دل شایع ترین علامت فتق هیاتال زمانی است که علائم وجود دارد این سوزش درد قفسه سینه یا ناراحتی ناشی از محتوای اسید معده در مری (ریفلاکس اسید) است گاهی اوقات ریفلاکس اسید به علت فتق هیاتال نیست و به علت برخی از شرایط دیگر است.
هنگامی که فتق هیاتال در این شرایط رخ می دهد پس از آن ریفلاکس و علائم مانند سوزش سر دل بدتر می شود ریفلاکس در فتق هیاتال تمایل به افزایش شدت با فتق های بزرگتر دارد بنابراین سوزش سر دل با فتق های بزرگتر نسبت به فتق های کوچکتر افزایش دارد.

رگورژیتاسیون

رگورژیتاسیون این است که در آن غذا (هضم نشده و یا جزعی هضم شده) از معده به مری می رسد و به گلو یا دهان می رسد بر خلاف استفراغ، رگورژیتاسیون یک روند قوی و با فشار نیست و هرچه فتق هیاتال بزرگتر باشد جدی تر می شود.
این می تواند حتی زمانی اتفاق افتد که فرد صاف باشد اما به احتمال زیاد در هنگام خم شدن یا درازکشیدن به ویژه پس از خوردن، بیشتر رخ می دهد اغلب پس از وعده های بزرگتر رخ می دهد و اغلب همراه با سوزش سردل همراه است.

درد قفسه سینه و شکم

به استثنای سوزش سر دل (درد سوزشی در قفسه سینه) ممکن است سایر انواع درد قفسه سینه و درد شکم نیز وجود داشته باشد این درد بیشتر در پایین سینه یا شکم فوقانی رخ می دهد که در آن فتق مری است این ناشی از فشردن یا گیر افتادن معده در فتق مری است وقتی معده حرکت کند و به حالت عادی برگردد درد نیز برطرف می شود این قسمت از درد ممکن است در حملات رخ دهد که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت باشد.

سیری غیر نرمال

یک احساس سیری و نفخ پس از خوردن حتی یک وعده غذایی کوچک نیز می تواند با یک فتق هیاتال ظاهر شود این نشانه ای غیر معمول نیست که در بیشتر موارد معده رخ می دهد بخشی از معده در هنگام وقوع فتق مری به دام افتاده و فشرده می شود این علائم مانند سوزش سر دل است.

مشکل بلعیدن

فتق ممکن است باعث ایجاد انسداد بین ناحیه مری و معده شود این باعث مشکل بلع (دیسفاژی) می شود  که به ویژه با مواد جامد رخ دهد همچنین ممکن است به عنوان یک عارضه ریفلاکس اسید مدت زمان طولانی ایجاد شود که ممکن است ناشی از فتق هیاتال باشد بلع سخت بیشتر با فتق هیاتال دیده می شود.

نشانه های دیگر فتق هیاتال

علائم و نشانه های دیگر که ممکن است با فتق هیاتال نیز رخ دهد عبارتند از:
آروغ زدن بیش از حد.
استفراغ و گاهی اوقات استفراغ خونی.
خون در مدفوع که ممکن است باعث ایجاد مدفوع قیری سیاه ( ملنا) شود.

بیشتر بخوانید: در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید | سوزش معده، ترش کردن، آروغ زدن - علل و درمان | مواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد
© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search