پزشکی

8 علائم فتق هیاتال و موقعیت بدام افتادن معده

درد سینه در اثر فتق هیاتال

انواع مختلفی از بیماری معده وجود دارد از سوزش در اثر تحریک اسید تا زخم و حتی سرطان، این مشکلات معده شامل نوعی اختلال یا اختلال در دیواره معده می شود شرایط کمتر شناخته شده فتق هیاتال است این می تواند حتی یک معده سالم را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

مشکل در فتق هیاتال این است که بخشی از معده در شیار حفره قفسه سینه وارد می شود.

محل فتق هیاتال

معده در بالای سمت چپ شکم قرار دارد که عمدتاً در قسمت پایین قفسه سینه چپ قرار دارد مری غذا را از داخل حفره قفسه سینه حمل کرده و به بالای معده وارد می کند و بنابراین معده در حفره شکمی قرار دارد که از حفره قفسه سینه با یک ورق مسطح بزرگ به عنوان دیافراگم جدا شده است.
سوراخ کوچک در دیافراگم اجازه می دهد تا مری عبور کند این به معنی باز شدن مری یا فتق مری به سمت وسط دیافراگم کمی به سمت چپ است این سوراخ فقط به اندازه کافی برای مری است اما گاهی اوقات می تواند بزرگ شود در این موارد، معده ممکن است گاهی اوقات در این شکاف گیر بیفتد این به عنوان یک فتق هیاتال شناخته می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در فتق هیاتال چه اتفاقی می افتد؟

دیافراگم تضمین می کند که اندام های شکم نمی توانند وارد حفره قفسه سینه شوند این یک مرز و مانع است اما ساختارهای خاصی از طریق سینه و حفره های شکمی عبور نمی کنند مری یکی از این موارد است رگ های خونی بزرگ مانند آئورت و وناکاوا نیز باید بین قفسه سینه و حفره های شکمی قرار بگیرند.
بنابراین در دیافراگم باید حفره های کوچک در اختیار داشته باشیم تا این ساختارها بتوانند عبور کنند ارگان های دیگر در شکم نباید در این حفره ها قرار بگیرند یا از داخل حفره قفسه سینه خارج شوند با این حال، این چیزی است که در فتق هیاتال رخ می دهد معده به داخل حفره قفسه سینه از طریق فتق مری کشیده می شود.
حتی وقتی (فتق مری) غیر طبیعی باشد معده به سختی وارد آن می شود بنابراين فقط بخشي از قسمت فوقاني معده ممکن است داخل شکاف برآمده شود این یک فشار شدید است و معده در فتق مری به دام می افتد همچنین ممکن است توسط عضلات اطراف شکاف تحت فشار قرار گیرد.
دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است این بزرگ شدن فتق مری به وجود آید هر فشار منفی مستمر در حفره قفسه سینه یا افزایش فشار شکمی ممکن است باعث گسترش این شکاف شود هر آسیب، سرفه های شدید و مداوم، استفراغ یا فشار برای عبور از مدفوع و همچنین بلند کردن اجسام سنگین ممکن است مسئول باشد.
بعضی از مردم با یک اختلال غیر طبیعی بزرگ متولد می شوند و و با پیشرفت سن ممکن است عضلات اطراف فتق (شکاف) ضعیف می شود حاملگی نیز ممکن است عامل ایجاد فتق هیاتال باشد زیرا رحم بزرگ باعث افزایش فشار داخل شکم می شود چاقی همچنین فشار داخل شکمی را افزایش می دهد و فتق هیاتال در افراد چاق بیشتر شایع است.

چگونه بفهمید اگر یک فتق هیاتال دارید

اغلب فتق های هیاتال بدون علامت هستند و علائم و نشانه هایی وجود ندارد در واقع فتق های هیاتال اغلب در حین بررسی های تشخیصی خاصی به طور تصادفی کشف می شوند در حالی که فرد هیچ علائمی را تجربه نکرده است با این حال، برخی فتق هیاتال ممکن است با علائم و نشانه های زیر ظاهر شوند.
مهم است توجه داشته باشید علائم و نشانه های فتق هیاتال شبیه بسیاری از شرایط معده و بیماریهای شکمی فوقانی است اکثر این علائم رخ می دهد به این دلیل که اسفنکتر تحتانی مری (LES) با تخلیه مواجه است LES معمولاً از محتویات معده جلوگیری می کند و به سمت مری باز می گردد.

سوزش سر دل

سوزش سر دل شایع ترین علامت فتق هیاتال زمانی است که علائم وجود دارد این سوزش درد قفسه سینه یا ناراحتی ناشی از محتوای اسید معده در مری (ریفلاکس اسید) است گاهی اوقات ریفلاکس اسید به علت فتق هیاتال نیست و به علت برخی از شرایط دیگر است.
هنگامی که فتق هیاتال در این شرایط رخ می دهد پس از آن ریفلاکس و علائم مانند سوزش سر دل بدتر می شود ریفلاکس در فتق هیاتال تمایل به افزایش شدت با فتق های بزرگتر دارد بنابراین سوزش سر دل با فتق های بزرگتر نسبت به فتق های کوچکتر افزایش دارد.

رگورژیتاسیون

رگورژیتاسیون این است که در آن غذا (هضم نشده و یا جزعی هضم شده) از معده به مری می رسد و به گلو یا دهان می رسد بر خلاف استفراغ، رگورژیتاسیون یک روند قوی و با فشار نیست و هرچه فتق هیاتال بزرگتر باشد جدی تر می شود.
این می تواند حتی زمانی اتفاق افتد که فرد صاف باشد اما به احتمال زیاد در هنگام خم شدن یا درازکشیدن به ویژه پس از خوردن، بیشتر رخ می دهد اغلب پس از وعده های بزرگتر رخ می دهد و اغلب همراه با سوزش سردل همراه است.

درد قفسه سینه و شکم

به استثنای سوزش سر دل (درد سوزشی در قفسه سینه) ممکن است سایر انواع درد قفسه سینه و درد شکم نیز وجود داشته باشد این درد بیشتر در پایین سینه یا شکم فوقانی رخ می دهد که در آن فتق مری است این ناشی از فشردن یا گیر افتادن معده در فتق مری است وقتی معده حرکت کند و به حالت عادی برگردد درد نیز برطرف می شود این قسمت از درد ممکن است در حملات رخ دهد که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت باشد.

سیری غیر نرمال

یک احساس سیری و نفخ پس از خوردن حتی یک وعده غذایی کوچک نیز می تواند با یک فتق هیاتال ظاهر شود این نشانه ای غیر معمول نیست که در بیشتر موارد معده رخ می دهد بخشی از معده در هنگام وقوع فتق مری به دام افتاده و فشرده می شود این علائم مانند سوزش سر دل است.

مشکل بلعیدن

فتق ممکن است باعث ایجاد انسداد بین ناحیه مری و معده شود این باعث مشکل بلع (دیسفاژی) می شود  که به ویژه با مواد جامد رخ دهد همچنین ممکن است به عنوان یک عارضه ریفلاکس اسید مدت زمان طولانی ایجاد شود که ممکن است ناشی از فتق هیاتال باشد بلع سخت بیشتر با فتق هیاتال دیده می شود.

نشانه های دیگر فتق هیاتال

علائم و نشانه های دیگر که ممکن است با فتق هیاتال نیز رخ دهد عبارتند از:
آروغ زدن بیش از حد.
استفراغ و گاهی اوقات استفراغ خونی.
خون در مدفوع که ممکن است باعث ایجاد مدفوع قیری سیاه ( ملنا) شود.

بیشتر بخوانید: در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید | سوزش معده، ترش کردن، آروغ زدن - علل و درمان | مواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (31)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 17 رای

 1. فاطمه

سلام وخسته نباشید من حدود یک ماه پیش در خواب درد کولیکی معده گرفتم بعد سه روز با پنتو پرازول وکلیدینیوم سی بسیار خوب شد ولی بعد از ان موقع بلع به خصوص مواد جامد وسفت تر انتهای پایین مری زیر قسمت پایین جناغ یک درد کوچکی میگیرد بعد غدا هم‌احساس...

سلام وخسته نباشید من حدود یک ماه پیش در خواب درد کولیکی معده گرفتم بعد سه روز با پنتو پرازول وکلیدینیوم سی بسیار خوب شد ولی بعد از ان موقع بلع به خصوص مواد جامد وسفت تر انتهای پایین مری زیر قسمت پایین جناغ یک درد کوچکی میگیرد بعد غدا هم‌احساس سنگینی وگاهی درد مختصر تو ناحیه هست ومدتی بعد رفع میشه این اواخر دو تا پنتو پرازول خوردم‌و دومپریدون علایم خیلی کم شده تقریبا بعد غذا مشکل ندارم ولی هنوز یک درد کوچک همان‌انتهای مری موقع بلع گه گاه هست احتمال ریفلاکس داده بودند به نطر شما چرا کامل هنوز رفع نشده وعلت چیست با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

سلام اگر هنوز با مصرف دارو علائم دارید نزد متخصص گوارش بروید تا در صورت لزوم آندوسکوپی انجام شود

  پیوست ها
 

 1. آذر کوهزاد

سلام خدمت آقای دکتر من خانم 49 ساله هستم که مدتهاست درد شدید قفسه سینه دا رم به متخصص قلب وریه مراجعه کردم اسکن قلب وریه انجام دادم غیراز افتادگی دریچه میترال مشکلی نداشتم البته سندرم روده تحریک پذیر دارم ونفخ معده ام زیاده ولی دردقفسه سینه ام...

سلام خدمت آقای دکتر من خانم 49 ساله هستم که مدتهاست درد شدید قفسه سینه دا رم به متخصص قلب وریه مراجعه کردم اسکن قلب وریه انجام دادم غیراز افتادگی دریچه میترال مشکلی نداشتم البته سندرم روده تحریک پذیر دارم ونفخ معده ام زیاده ولی دردقفسه سینه ام خیلی زیاده لطفا راهنمایی کنید ممنون.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آذر کوهزاد
 1. 5 / 5

سلام اگر مشکل قلبی ندارید یک تست برای هلیکوباکتر پیلوری انجلم دهید و در صورت داشتن با نسخه پزشک مشکل انتی بیوتیک مناسب را مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. mahdi

آقای دکتر سلام
میخاستم بدونم کسی که فتق هیاتال داره و اذیتش میکنه
آیا یبوست به فتق ربط داره؟
و تعریق زیاد

  پیوست ها
 

 1. Roxana
 1. 5 / 5

ركسانا :سلام من ، مدتهاى طولانى است كه هرنيا معده دارم ولى بعضى شبها هنگام خواب خشكى دهان بيش از حد دارم و اصلا بزاق دهان ندارم
و به تازگى حس مى كنم كه ته گلوى من چيزى چسبيده مثل يك برجستگى كوچك ، كه گاهى اوقات اصلأ حس نمى كنم و گاهى خيلى شديد...

ركسانا :سلام من ، مدتهاى طولانى است كه هرنيا معده دارم ولى بعضى شبها هنگام خواب خشكى دهان بيش از حد دارم و اصلا بزاق دهان ندارم
و به تازگى حس مى كنم كه ته گلوى من چيزى چسبيده مثل يك برجستگى كوچك ، كه گاهى اوقات اصلأ حس نمى كنم و گاهى خيلى شديد حسش مى كنم
همه گونه تست ها را انجام دادم ولى هيچى ديده نشده اما همواره وجود دارد
لطفًا منو راهنمايى كنيد سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Roxana
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد احتمال سینوزیت وجود دارد نزد پزشک گوش و حلق و بینی بروید

  پیوست ها
 

 1. رها

باسلام من بعد از ورش های سخت شکمی که داشتم معده ام درد میکنه یعنی نمی تونم بادگلو رو از معده ام خارج کنم خیلی دردناکه دلیلش چی میتونه باشه ممکنه فتق باشه میشه راهنمایی کنین ممنون

  پیوست ها
 

 1. مونا

سلام آقای وقت بخیر...حدود 6 ماهه و به طور ناگهانی درد مری و معده شدید گرفتم..بادرد شدید قفسه سینه به متخصص گوارش مراجعه کردم. هر چی سونوگرافی آندوسکوپی و بلع باریم رفتم مشکل خاصی را تشخیص ندادند. دکتر فتق بسیار ناچیز معده و شلی دریچه معده و...

سلام آقای وقت بخیر...حدود 6 ماهه و به طور ناگهانی درد مری و معده شدید گرفتم..بادرد شدید قفسه سینه به متخصص گوارش مراجعه کردم. هر چی سونوگرافی آندوسکوپی و بلع باریم رفتم مشکل خاصی را تشخیص ندادند. دکتر فتق بسیار ناچیز معده و شلی دریچه معده و درنتیجه ریفلاکس معده به مری رو تشخیص دادند. حدود دو ماه هم دارو خوردم ،دکتر دو سری پنتوپرازول موتیدون و رانتیتیدین دادن که با قطع دارو باز مشکلات برگشته. درد قفسه سینه غیر قابل .وقتی هم که شروع میشود تا چندین ساعت طول میکشد و نوع درد هم به صورت ریتمیک هر 5 دقیقه اوج میگیرد.که با خوردن آب گرم بعد از سه چهار ساعت درد رو تحمل میکنم. یک مشکل دیگر هم انگار غذا در سر معده ام بعضی اوقات میچسبه و انگار آروغ گیر کرده است، .در ضمن دو سه ماهی هم هست که هر از گاهی در موقع ناراحتی معده کهیر های کوچک میزنه.یمدت بهتر شده بودم و اقدام به بارداری کردم..الان باردارم (5 هفته و سه روز) ولی باز مشکلاتم برگشته به همون شکل، البته درد قفسه سینه رو یمقدار تونستم باد دراز نکشیدن حتی در زمان خوابیدن کنترل کنم،ولی بعد از خوردن غذا به مدت حدود دو ساعت انگار غذا بین مری و معدم گیر کرده...باید یک ساعت و نیم دو ساعت راه برم آروغ بزنم تا بهتر بشم.البته بعضی غذا ها این حس رو تشدید هم میکنن و زمان ظولاتی تری باید راه برم. من فقظ حدود یک ماهه گوشت و مرغ را بخارپز میکنم و هیچ گونه ادویه و ربی به غذاهام نمیزنم...معمولا هم شام نمیخورم..چون سنگین میشه معدم. من نگران این هستم که آیا با این وضعیت معدع میتوانم بارداری خودم رو ادامه دهم اگر نتوانم چیزی بخورم هم خودم از بین میرم و هم بچه بجه نمیشه..خیلی نگرانم..ممنون میشم راهنمایی کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مونا
 1. 5 / 5

سلام احتمال رفلاکس معده وجود دارد که در حاملگی نیز تشدید می شود
با نظر پزشک از یک ppi مهار کننده پمپ پروتون استفاده کنید
تا دو ساعت بعد از غذا نخوابید
غذای چرب نخورید
تا دو ساعت بعد از غذا دراز نکشید

  پیوست ها
 

 1. behzad

با سلام و احترام
من ۲۹ سالمه حدود ۶ سال هست فتق هیاتال معده دارم و ۶سال هم هست دارو مصرف میکنم (دارو هایی مثل آمپرازول و رابیپرازول و پنتوپرازول و دمپریدون و رانیتیدین و …)
تا یک ماه پیش خوب بودم و زیاد مثل اوایل درد نداشتم ولی الان یک ماه میشه...

با سلام و احترام
من ۲۹ سالمه حدود ۶ سال هست فتق هیاتال معده دارم و ۶سال هم هست دارو مصرف میکنم (دارو هایی مثل آمپرازول و رابیپرازول و پنتوپرازول و دمپریدون و رانیتیدین و …)
تا یک ماه پیش خوب بودم و زیاد مثل اوایل درد نداشتم ولی الان یک ماه میشه قفسه سینم بد جور درد داره خصوصا تواین یه هفته احساس میکنم قفسه سینم شکسته و خیلی شدید درد دارم بخاطر کرونا هم نمیتونم برم دکتر.
لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم این درد خوب بشه چی مصرف کنم- خیلی ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    behzad
 1. 4.5 / 5

- وعده های غذایی کوچک مصرف کنید.
- از الکل اجتناب کنید.
- از غذاهایی مانند (غذاهای تند، شکلات، پیاز، مرکبات و غذاهای دارای گوجه فرنگی) که باعث سوزش معده می شوند پرهیز کنید.
- اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش کنید.
- سیگار نکشید.
- حداقل 3 ساعت...

- وعده های غذایی کوچک مصرف کنید.
- از الکل اجتناب کنید.
- از غذاهایی مانند (غذاهای تند، شکلات، پیاز، مرکبات و غذاهای دارای گوجه فرنگی) که باعث سوزش معده می شوند پرهیز کنید.
- اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش کنید.
- سیگار نکشید.
- حداقل 3 ساعت قبل از خواب، غذا نخورید.
- برای کمک به تسکین معده دارچین مصرف نمایید
- ماست پروبیوتیک مصرف کنید تا باکتری های مفید روده را افزایش یابد.
- موقع خواب، سر خود را حدود ۱۵ سانتیمتر بالا ببرید.
- یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب ریخته و همراه با غذا کمی از آن را بنوشید.
- بابونه، ضد التهاب روزانه 4 بار بنوشید
- برای تقویت عضلات معده ورزش کنید
- یک انتی اسید مصرف نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. احمد

سلام وقت بخیر
ایا فتق هیاتال بادست قابل لمس میباشد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    احمد
 1. 5 / 5

سلام تشخیص مشکل است

  پیوست ها
 

 1. فرناز

سلام ببخشید میخواستم بدونم راه تشخیص فتق هیاتال چجوری هست و من از بچگی تا به الان که هجده سالمه ورزش ها و حرکات پرشی شدیدی انجام میدادم و بعضی اوقات بدون نظارت مربی بود آیا این میتونه باعث فتق هیاتال باشه؟

  پیوست ها
 

 1. گودرزی

سلام آقای دکتر توروخدا جوابم و بدید 29 سالمه از بارداریم به بعد سوزش های شدید گرفتم ا ندوسکوپی رفتم گفت فتق هیاتال متوسط داری الان 5ساله دارم قرص امپرازول و پنتو استفاده میکنم با قرص ها خوبه خوبم اما بعضی از حرف ها میترسونم میگن فتق معده آخرش...

سلام آقای دکتر توروخدا جوابم و بدید 29 سالمه از بارداریم به بعد سوزش های شدید گرفتم ا ندوسکوپی رفتم گفت فتق هیاتال متوسط داری الان 5ساله دارم قرص امپرازول و پنتو استفاده میکنم با قرص ها خوبه خوبم اما بعضی از حرف ها میترسونم میگن فتق معده آخرش باعث سرطان میشه درسته آقای دکتر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    گودرزی
 1. 5 / 5

فتق هیاتال هنگامی رخ می دهد که قسمت فوقانی معده شما از طریق دیافراگم و به ناحیه قفسه سینه شما فشار وارد کند.
دیافراگم عضله بزرگی است که بین شکم و قفسه سینه شما قرار دارد. شما برای کمک به نفس کشیدن از این عضله استفاده می کنید. به طور معمول، معده...

فتق هیاتال هنگامی رخ می دهد که قسمت فوقانی معده شما از طریق دیافراگم و به ناحیه قفسه سینه شما فشار وارد کند.
دیافراگم عضله بزرگی است که بین شکم و قفسه سینه شما قرار دارد. شما برای کمک به نفس کشیدن از این عضله استفاده می کنید. به طور معمول، معده شما زیر دیافراگم است اما در افرادی که فتق هیاتال دارند بخشی از معده از طریق عضله بالا می رود.
این حالت بیشتر در افراد بالای 50 سال رخ می دهد. درمان فتق هیاتال معمولاً در تسکین علائم GORD مانند سوزش سر دل متمرکز است.
تغییر شیوه زندگی و داروها درمانهای ارجح هستند. جراحی معمولاً فقط به عنوان جایگزینی برای داروهای طولانی مدت یا در صورتی که سایر درمانها مؤثر نبوده اند توصیه می شود.
مشاوره در مورد سبک زندگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
به جای 3 وعده غذایی بزرگ در روز، وعده های غذایی کوچکتر و مکرر بخورید
به مدت 3 ساعت بعد از خوردن غذا یا نوشیدن، از خوابیدن خودداری کنید
هرگونه مواد غذایی یا نوشیدنی از رژیم غذایی که باعث تشدید علائم شما می شود را ترک کنید.
اگر فتق هیاتوس هیچ مشکلی قابل توجه ایجاد نمی کند معمولاً نیازی به درمان ندارد.
اگر خطر عوارض جدی وجود داشته باشد از جراحی برای ترمیم فتق پارازوفاژال استفاده می شود.
فتق هیاتال به ندرت عوارض ایجاد می کند اما آسیب طولانی مدت به مری ناشی از نشت اسید معده می تواند منجر به زخم، جای زخم و تغییر در سلول های مری شود که می تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد.
برخی از جراحان احساس می کنند که جراحی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد و به همین ترتیب بیماران خود را آگاه می کند. متأسفانه، هیچ مدرک علمی قانع کننده ای وجود ندارد که صحت این امر را داشته باشد. اکثر کارشناسان این حوزه معتقدند که عمل جراحی نباید صرفاً با هدف پیشگیری از سرطان مری انجام شود.
برخی از افراد با فتق بسیار بزرگ هیاتال وجود دارند جایی که نیمی از معده یا بیشتر در واقع در قفسه سینه است. درمان های موجود در حال حاضر به ندرت در این افراد مؤثر است و معمولاً جراحی ضروری است.
اگر فتق هیاتال به درستی درمان شود و تغییر در شیوه زندگی ایجاد شود می توانید اثرات فتق هیاتال را به حداقل برسانید. در صورت عدم درمان، ممکن است عوارضی مانند فتق هیاتال استرانگوله ایجاد شود.
در مورد فتق هیاتال همراه با GERD، عوارض می تواند شامل خونریزی، سوراخ شدن مری و خطر افزایش سرطان مری باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. گودرزی

سلام

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    گودرزی
 1. 4.5 / 5

سلام و تشکر از شما

  پیوست ها
 

 1. آندارنیک

سلام آقای دکتر
من ۴۱ ساله هستم ورزش میکنم قسمت بالای نافم در هنگام دراز و نشست یه خورده بالا میاد
سابقه بواسیر هم داشتم ۸۰ کیلو و ۱۷۵ قد دارم
عضلانی هستم
میشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آندارنیک
 1. 5 / 5

با سلام احتمال فتق وجود دارد نزد پزشک جراح بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. کورش

با سلام ، پدری 87 ساله دارم که مدتیست به بیماری سیروز کبدی همراه با آسیت مواجه گردیده ، در عکس برداری از قفسه سینه بروز فتق هیاتال مشهود است و ظاهراٌ همین امر سبب عدم اشتهای وی گردیده ، از طرفی کشدن آب شکم بدلیل عوارض بعدی آن فعلاٌ از طرف دکتر...

با سلام ، پدری 87 ساله دارم که مدتیست به بیماری سیروز کبدی همراه با آسیت مواجه گردیده ، در عکس برداری از قفسه سینه بروز فتق هیاتال مشهود است و ظاهراٌ همین امر سبب عدم اشتهای وی گردیده ، از طرفی کشدن آب شکم بدلیل عوارض بعدی آن فعلاٌ از طرف دکتر ایشان توصیه نشده ، از آنجاکه سوء تغذیه را برای بیماری ایشان نامناسب میدانند تقاضای راهنمای دارم ،با تشکر و سپاس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فرهاد
 1. 5 / 5

سلام آقای دکتر امکانش هست یک دکتر گوارش خوب تو شیراز به من معرفی کنید برای مشکل فتق هیاتال
برای فرزند ۵ ساله ام هست خیلی ضروری هست تشکر

  پیوست ها
 

 1. رضا
 1. 5 / 5

اقای دکتر ببخشید منم دکتر 2سال پیش تشخیص دادن فتق هیاتال دارم اما وقتی ورزش میکنم حالت تهوع وسرگیجه دارم انگار معدم پر میشه وطرف چپم بی حس میشه یهویی نوار قلب اینا هم میدم مبگن سالمه قلبت یهویی یه جا هم نشسته باشم این حمله صورت میگیره حتی گاهی...

اقای دکتر ببخشید منم دکتر 2سال پیش تشخیص دادن فتق هیاتال دارم اما وقتی ورزش میکنم حالت تهوع وسرگیجه دارم انگار معدم پر میشه وطرف چپم بی حس میشه یهویی نوار قلب اینا هم میدم مبگن سالمه قلبت یهویی یه جا هم نشسته باشم این حمله صورت میگیره حتی گاهی میون غذا خوردن انگار معدم پر میشه نظرتون لطف کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سینا

سلام و عرض ادب و احترام،جناب اقای دکتر من ۲۹ سال دارم و الان دوماه هس ک مشکل گوارشی دارم،تو این دوماه ۱۰ کیلو وزن کم کردم،کلا اشتهایی برا غذا ندارم،ی وعده غذایی کوچیک باعث میشه معدم پر بشه احساس کنم نفخ کرده معدم،بعد اونم دگ نمیتونم بشینم یا دراز...

سلام و عرض ادب و احترام،جناب اقای دکتر من ۲۹ سال دارم و الان دوماه هس ک مشکل گوارشی دارم،تو این دوماه ۱۰ کیلو وزن کم کردم،کلا اشتهایی برا غذا ندارم،ی وعده غذایی کوچیک باعث میشه معدم پر بشه احساس کنم نفخ کرده معدم،بعد اونم دگ نمیتونم بشینم یا دراز بکشم چون ب قلبم فشار میاره و قلبم آریتمی میزنه،آریتمی هام باعث آروغ میشن و بعد آروغ اریتمی رفع میشه،وقتی میخوام بشینم ی فشار پی از پایین قفسه سینم ب سمت بالا واد میشه ک احساس میکنم چشام میخاد از جاشون در بیاد فشار ب گلوم وارد میشه بعدشم آروغ میاد و بعد آروغ رفع میشه،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید بابت این مشکلی ک من دارم،دردی در قفسه سینم ندارم فقط روزی یبار زیر جناغم درد خیفی میادو میره و محل درد رو هم ک فشار میدم قلبم با pvc میزنه،نمیدونم مشکلم از قلبمه یا معدم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سینا
 1. 5 / 5

با سلام با توجه به اینکه کاهش وزن داشته اید لازم است نزد متخصص گوارش بروید تا اندوسکوپی انجام شود تا بیماری شما تشخیص داده شود

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سینا
 1. 5 / 5

سلام
شما احتمالا دارای آریتمی قلب هستید نزد متخصص قلب بروید و مشکل را مطرح نمایید تا اقدامات لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام آقای دکتر آیا فتق هیاتال درمانی غیر از جراحی دارد چون الان منو خیلی داره اذیت میکنه و پرهیزات غذایی رو هم خیلی رعایت میکنم داروهای معده هم مصرف میکنم (پنتوسک قبل از صبحانه و شام - کلدینیوم سی قبل ا ز نهار و شام و سوکرالفیت ) اما اکثرا دچار...

سلام آقای دکتر آیا فتق هیاتال درمانی غیر از جراحی دارد چون الان منو خیلی داره اذیت میکنه و پرهیزات غذایی رو هم خیلی رعایت میکنم داروهای معده هم مصرف میکنم (پنتوسک قبل از صبحانه و شام - کلدینیوم سی قبل ا ز نهار و شام و سوکرالفیت ) اما اکثرا دچار حالت تهوع و سوزش هستم ویبوست هم دارم وزنم خیلی پایین اومده ۵۰ و قد ۱۷۷ - ممنون اگه راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 5 / 5

بیشتر علائم فتق هیاتال را می توان با استفاده از داروهای OTC، تنظیم شیوه زندگی و استراتژی های مراقبت از خود محافظت کرد. جراحی به ندرت مورد نیاز است و فقط برای موارد شدید مورد توجه قرار می گیرد.
داروه
داروهای OTC که معمولاً برای درمان علائم ریفلاکس...

بیشتر علائم فتق هیاتال را می توان با استفاده از داروهای OTC، تنظیم شیوه زندگی و استراتژی های مراقبت از خود محافظت کرد. جراحی به ندرت مورد نیاز است و فقط برای موارد شدید مورد توجه قرار می گیرد.
داروه
داروهای OTC که معمولاً برای درمان علائم ریفلاکس استفاده می شود عبارتند از:
آنتی اسیدها برای خنثی کردن اسید معده مانند Tums، Rolaids و Gaviscon
مسدود کننده های گیرنده H2 که اسیدهای تولید معده را کاهش می دهند مانند Tagamet (سایمتیدین) و Zantac (رانیتیدین)
مهارکننده های پمپ پروتون (PPI ها)، که قوی تر مسدود کننده - H هستند و شامل پریواسید (لانزوپرازول) و Prilosec (امپرازول)
نسخه های قویتری از مسدود کننده های H2 و PPI ها به صورت تجویزی در دسترس هستند.
تغییرات شیوه زندگی
تغییرات شیوه زندگی این رفتارهای قابل تغییر است که می تواند فرکانس و شدت علائم را کاهش دهد، از جمله:
شروع یک برنامه کاهش وزن و تمرین مناسب
خوردن یک رژیم کم چربی با فیبر بالاُ نه تنها آسان تر برای هضم است بلکه می تواند به کاهش یبوست مزمن کمک کند.
نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز، که می تواند از کمبود آب و رفع اسیدهای معده جلوگیری کند.
اجتناب از الکل و کافئین که باعث ریفلکس می شود.
ترک سیگار: سیگار کشیدن LES را تضعیف می کند.
عمل جراحي
جراحی ممکن است زمانی رخ دهد که فتق پاراازوفاژال باعث ایجاد نشانه های دستگاه گوارش شود.
جراحی فتق هیاتال به طور معمول تحت بیهوشی عمومی در بستری یا سرپایی انجام می شود. بسیاری از عمل جراحی لاپاروسکوپی انجام می شود (همچنین به عنوان عمل جراحی " keyhole" شناخته می شود).
فراتر از خوردن غذا و ترک سیگار، شیوه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما در بهبود علائم ریفلاکس مزمن کمک کند:
در حالی که خوردن صبحانه در صندلی شما درست است، غذا به آرامی بین مرطوب و معده عبور می کند.
با کاهش ضخیم شدن و طولانی شدن جویدن، می توان هضم را با کاهش نیاز به اسید معده آسان کرد.
اجتناب از خوردن سه ساعت قبل از خواب، تضمین می کند که غذا هضم شده است و کمتر قادر به ریفلاکس است.
چهار تا هشت اینچ بلند کردن سر رختخواب می تواند احتمال ریفلکس را در هنگام خواب کاهش دهد.
اجتناب از کمربندهای تنگ و لباس، باعث کاهش فشار روی دیواره شکمی می شود و بلعیدن آن آسانتر می شود در حالی که کاهش ریفلاکس اسید را کاهش می دهد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فرهاد
 1. 5 / 5

سلام آقای دکتر من ساکن شیراز هستم
فرزند 5 ساله من از 2 سالگی دچار لرزش های شدید (شبیه تشنج) شده انواع دارو های صرع مصرف کرد و جواب نداده تا اینکه دکتر گوارش با اندسکوبی اعلام کرد التهاب معده و مری دارد . همچنین ریفلاکس شدید.و فتق معده
آیا لرزش...

سلام آقای دکتر من ساکن شیراز هستم
فرزند 5 ساله من از 2 سالگی دچار لرزش های شدید (شبیه تشنج) شده انواع دارو های صرع مصرف کرد و جواب نداده تا اینکه دکتر گوارش با اندسکوبی اعلام کرد التهاب معده و مری دارد . همچنین ریفلاکس شدید.و فتق معده
آیا لرزش های شبیه تشنج می تواند علایم ریفلاکس باشد
تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرهاد
 1. 5 / 5

با سلام
رفلاکش شدید می تواند مربوط به فتق هیاتال باشد ولی تشنج ارتباطی با فتق ندارد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search