پزشکی

8 علائم فتق هیاتال و موقعیت بدام افتادن معده

درد سینه در اثر فتق هیاتال

انواع مختلفی از بیماری معده وجود دارد از سوزش در اثر تحریک اسید تا زخم و حتی سرطان، این مشکلات معده شامل نوعی اختلال یا اختلال در دیواره معده می شود شرایط کمتر شناخته شده فتق هیاتال است این می تواند حتی یک معده سالم را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

مشکل در فتق هیاتال این است که بخشی از معده در شیار حفره قفسه سینه وارد می شود.

محل فتق هیاتال

معده در بالای سمت چپ شکم قرار دارد که عمدتاً در قسمت پایین قفسه سینه چپ قرار دارد مری غذا را از داخل حفره قفسه سینه حمل کرده و به بالای معده وارد می کند و بنابراین معده در حفره شکمی قرار دارد که از حفره قفسه سینه با یک ورق مسطح بزرگ به عنوان دیافراگم جدا شده است.
سوراخ کوچک در دیافراگم اجازه می دهد تا مری عبور کند این به معنی باز شدن مری یا فتق مری به سمت وسط دیافراگم کمی به سمت چپ است این سوراخ فقط به اندازه کافی برای مری است اما گاهی اوقات می تواند بزرگ شود در این موارد، معده ممکن است گاهی اوقات در این شکاف گیر بیفتد این به عنوان یک فتق هیاتال شناخته می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در فتق هیاتال چه اتفاقی می افتد؟

دیافراگم تضمین می کند که اندام های شکم نمی توانند وارد حفره قفسه سینه شوند این یک مرز و مانع است اما ساختارهای خاصی از طریق سینه و حفره های شکمی عبور نمی کنند مری یکی از این موارد است رگ های خونی بزرگ مانند آئورت و وناکاوا نیز باید بین قفسه سینه و حفره های شکمی قرار بگیرند.
بنابراین در دیافراگم باید حفره های کوچک در اختیار داشته باشیم تا این ساختارها بتوانند عبور کنند ارگان های دیگر در شکم نباید در این حفره ها قرار بگیرند یا از داخل حفره قفسه سینه خارج شوند با این حال، این چیزی است که در فتق هیاتال رخ می دهد معده به داخل حفره قفسه سینه از طریق فتق مری کشیده می شود.
حتی وقتی (فتق مری) غیر طبیعی باشد معده به سختی وارد آن می شود بنابراين فقط بخشي از قسمت فوقاني معده ممکن است داخل شکاف برآمده شود این یک فشار شدید است و معده در فتق مری به دام می افتد همچنین ممکن است توسط عضلات اطراف شکاف تحت فشار قرار گیرد.
دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است این بزرگ شدن فتق مری به وجود آید هر فشار منفی مستمر در حفره قفسه سینه یا افزایش فشار شکمی ممکن است باعث گسترش این شکاف شود هر آسیب، سرفه های شدید و مداوم، استفراغ یا فشار برای عبور از مدفوع و همچنین بلند کردن اجسام سنگین ممکن است مسئول باشد.
بعضی از مردم با یک اختلال غیر طبیعی بزرگ متولد می شوند و و با پیشرفت سن ممکن است عضلات اطراف فتق (شکاف) ضعیف می شود حاملگی نیز ممکن است عامل ایجاد فتق هیاتال باشد زیرا رحم بزرگ باعث افزایش فشار داخل شکم می شود چاقی همچنین فشار داخل شکمی را افزایش می دهد و فتق هیاتال در افراد چاق بیشتر شایع است.

چگونه بفهمید اگر یک فتق هیاتال دارید

اغلب فتق های هیاتال بدون علامت هستند و علائم و نشانه هایی وجود ندارد در واقع فتق های هیاتال اغلب در حین بررسی های تشخیصی خاصی به طور تصادفی کشف می شوند در حالی که فرد هیچ علائمی را تجربه نکرده است با این حال، برخی فتق هیاتال ممکن است با علائم و نشانه های زیر ظاهر شوند.
مهم است توجه داشته باشید علائم و نشانه های فتق هیاتال شبیه بسیاری از شرایط معده و بیماریهای شکمی فوقانی است اکثر این علائم رخ می دهد به این دلیل که اسفنکتر تحتانی مری (LES) با تخلیه مواجه است LES معمولاً از محتویات معده جلوگیری می کند و به سمت مری باز می گردد.

سوزش سر دل

سوزش سر دل شایع ترین علامت فتق هیاتال زمانی است که علائم وجود دارد این سوزش درد قفسه سینه یا ناراحتی ناشی از محتوای اسید معده در مری (ریفلاکس اسید) است گاهی اوقات ریفلاکس اسید به علت فتق هیاتال نیست و به علت برخی از شرایط دیگر است.
هنگامی که فتق هیاتال در این شرایط رخ می دهد پس از آن ریفلاکس و علائم مانند سوزش سر دل بدتر می شود ریفلاکس در فتق هیاتال تمایل به افزایش شدت با فتق های بزرگتر دارد بنابراین سوزش سر دل با فتق های بزرگتر نسبت به فتق های کوچکتر افزایش دارد.

رگورژیتاسیون

رگورژیتاسیون این است که در آن غذا (هضم نشده و یا جزعی هضم شده) از معده به مری می رسد و به گلو یا دهان می رسد بر خلاف استفراغ، رگورژیتاسیون یک روند قوی و با فشار نیست و هرچه فتق هیاتال بزرگتر باشد جدی تر می شود.
این می تواند حتی زمانی اتفاق افتد که فرد صاف باشد اما به احتمال زیاد در هنگام خم شدن یا درازکشیدن به ویژه پس از خوردن، بیشتر رخ می دهد اغلب پس از وعده های بزرگتر رخ می دهد و اغلب همراه با سوزش سردل همراه است.

درد قفسه سینه و شکم

به استثنای سوزش سر دل (درد سوزشی در قفسه سینه) ممکن است سایر انواع درد قفسه سینه و درد شکم نیز وجود داشته باشد این درد بیشتر در پایین سینه یا شکم فوقانی رخ می دهد که در آن فتق مری است این ناشی از فشردن یا گیر افتادن معده در فتق مری است وقتی معده حرکت کند و به حالت عادی برگردد درد نیز برطرف می شود این قسمت از درد ممکن است در حملات رخ دهد که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت باشد.

سیری غیر نرمال

یک احساس سیری و نفخ پس از خوردن حتی یک وعده غذایی کوچک نیز می تواند با یک فتق هیاتال ظاهر شود این نشانه ای غیر معمول نیست که در بیشتر موارد معده رخ می دهد بخشی از معده در هنگام وقوع فتق مری به دام افتاده و فشرده می شود این علائم مانند سوزش سر دل است.

مشکل بلعیدن

فتق ممکن است باعث ایجاد انسداد بین ناحیه مری و معده شود این باعث مشکل بلع (دیسفاژی) می شود  که به ویژه با مواد جامد رخ دهد همچنین ممکن است به عنوان یک عارضه ریفلاکس اسید مدت زمان طولانی ایجاد شود که ممکن است ناشی از فتق هیاتال باشد بلع سخت بیشتر با فتق هیاتال دیده می شود.

نشانه های دیگر فتق هیاتال

علائم و نشانه های دیگر که ممکن است با فتق هیاتال نیز رخ دهد عبارتند از:
آروغ زدن بیش از حد.
استفراغ و گاهی اوقات استفراغ خونی.
خون در مدفوع که ممکن است باعث ایجاد مدفوع قیری سیاه ( ملنا) شود.

بیشتر بخوانید: در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید | سوزش معده، ترش کردن، آروغ زدن - علل و درمان | مواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (8)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. رضا
 1. 5 / 5

اقای دکتر ببخشید منم دکتر 2سال پیش تشخیص دادن فتق هیاتال دارم اما وقتی ورزش میکنم حالت تهوع وسرگیجه دارم انگار معدم پر میشه وطرف چپم بی حس میشه یهویی نوار قلب اینا هم میدم مبگن سالمه قلبت یهویی یه جا هم نشسته باشم این حمله صورت میگیره حتی گاهی...

اقای دکتر ببخشید منم دکتر 2سال پیش تشخیص دادن فتق هیاتال دارم اما وقتی ورزش میکنم حالت تهوع وسرگیجه دارم انگار معدم پر میشه وطرف چپم بی حس میشه یهویی نوار قلب اینا هم میدم مبگن سالمه قلبت یهویی یه جا هم نشسته باشم این حمله صورت میگیره حتی گاهی میون غذا خوردن انگار معدم پر میشه نظرتون لطف کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سینا

سلام و عرض ادب و احترام،جناب اقای دکتر من ۲۹ سال دارم و الان دوماه هس ک مشکل گوارشی دارم،تو این دوماه ۱۰ کیلو وزن کم کردم،کلا اشتهایی برا غذا ندارم،ی وعده غذایی کوچیک باعث میشه معدم پر بشه احساس کنم نفخ کرده معدم،بعد اونم دگ نمیتونم بشینم یا دراز...

سلام و عرض ادب و احترام،جناب اقای دکتر من ۲۹ سال دارم و الان دوماه هس ک مشکل گوارشی دارم،تو این دوماه ۱۰ کیلو وزن کم کردم،کلا اشتهایی برا غذا ندارم،ی وعده غذایی کوچیک باعث میشه معدم پر بشه احساس کنم نفخ کرده معدم،بعد اونم دگ نمیتونم بشینم یا دراز بکشم چون ب قلبم فشار میاره و قلبم آریتمی میزنه،آریتمی هام باعث آروغ میشن و بعد آروغ اریتمی رفع میشه،وقتی میخوام بشینم ی فشار پی از پایین قفسه سینم ب سمت بالا واد میشه ک احساس میکنم چشام میخاد از جاشون در بیاد فشار ب گلوم وارد میشه بعدشم آروغ میاد و بعد آروغ رفع میشه،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید بابت این مشکلی ک من دارم،دردی در قفسه سینم ندارم فقط روزی یبار زیر جناغم درد خیفی میادو میره و محل درد رو هم ک فشار میدم قلبم با pvc میزنه،نمیدونم مشکلم از قلبمه یا معدم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سینا
 1. 5 / 5

با سلام با توجه به اینکه کاهش وزن داشته اید لازم است نزد متخصص گوارش بروید تا اندوسکوپی انجام شود تا بیماری شما تشخیص داده شود

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سینا
 1. 5 / 5

سلام
شما احتمالا دارای آریتمی قلب هستید نزد متخصص قلب بروید و مشکل را مطرح نمایید تا اقدامات لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام آقای دکتر آیا فتق هیاتال درمانی غیر از جراحی دارد چون الان منو خیلی داره اذیت میکنه و پرهیزات غذایی رو هم خیلی رعایت میکنم داروهای معده هم مصرف میکنم (پنتوسک قبل از صبحانه و شام - کلدینیوم سی قبل ا ز نهار و شام و سوکرالفیت ) اما اکثرا دچار...

سلام آقای دکتر آیا فتق هیاتال درمانی غیر از جراحی دارد چون الان منو خیلی داره اذیت میکنه و پرهیزات غذایی رو هم خیلی رعایت میکنم داروهای معده هم مصرف میکنم (پنتوسک قبل از صبحانه و شام - کلدینیوم سی قبل ا ز نهار و شام و سوکرالفیت ) اما اکثرا دچار حالت تهوع و سوزش هستم ویبوست هم دارم وزنم خیلی پایین اومده ۵۰ و قد ۱۷۷ - ممنون اگه راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 5 / 5

بیشتر علائم فتق هیاتال را می توان با استفاده از داروهای OTC، تنظیم شیوه زندگی و استراتژی های مراقبت از خود محافظت کرد. جراحی به ندرت مورد نیاز است و فقط برای موارد شدید مورد توجه قرار می گیرد.
داروه
داروهای OTC که معمولاً برای درمان علائم ریفلاکس...

بیشتر علائم فتق هیاتال را می توان با استفاده از داروهای OTC، تنظیم شیوه زندگی و استراتژی های مراقبت از خود محافظت کرد. جراحی به ندرت مورد نیاز است و فقط برای موارد شدید مورد توجه قرار می گیرد.
داروه
داروهای OTC که معمولاً برای درمان علائم ریفلاکس استفاده می شود عبارتند از:
آنتی اسیدها برای خنثی کردن اسید معده مانند Tums، Rolaids و Gaviscon
مسدود کننده های گیرنده H2 که اسیدهای تولید معده را کاهش می دهند مانند Tagamet (سایمتیدین) و Zantac (رانیتیدین)
مهارکننده های پمپ پروتون (PPI ها)، که قوی تر مسدود کننده - H هستند و شامل پریواسید (لانزوپرازول) و Prilosec (امپرازول)
نسخه های قویتری از مسدود کننده های H2 و PPI ها به صورت تجویزی در دسترس هستند.
تغییرات شیوه زندگی
تغییرات شیوه زندگی این رفتارهای قابل تغییر است که می تواند فرکانس و شدت علائم را کاهش دهد، از جمله:
شروع یک برنامه کاهش وزن و تمرین مناسب
خوردن یک رژیم کم چربی با فیبر بالاُ نه تنها آسان تر برای هضم است بلکه می تواند به کاهش یبوست مزمن کمک کند.
نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز، که می تواند از کمبود آب و رفع اسیدهای معده جلوگیری کند.
اجتناب از الکل و کافئین که باعث ریفلکس می شود.
ترک سیگار: سیگار کشیدن LES را تضعیف می کند.
عمل جراحي
جراحی ممکن است زمانی رخ دهد که فتق پاراازوفاژال باعث ایجاد نشانه های دستگاه گوارش شود.
جراحی فتق هیاتال به طور معمول تحت بیهوشی عمومی در بستری یا سرپایی انجام می شود. بسیاری از عمل جراحی لاپاروسکوپی انجام می شود (همچنین به عنوان عمل جراحی " keyhole" شناخته می شود).
فراتر از خوردن غذا و ترک سیگار، شیوه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما در بهبود علائم ریفلاکس مزمن کمک کند:
در حالی که خوردن صبحانه در صندلی شما درست است، غذا به آرامی بین مرطوب و معده عبور می کند.
با کاهش ضخیم شدن و طولانی شدن جویدن، می توان هضم را با کاهش نیاز به اسید معده آسان کرد.
اجتناب از خوردن سه ساعت قبل از خواب، تضمین می کند که غذا هضم شده است و کمتر قادر به ریفلاکس است.
چهار تا هشت اینچ بلند کردن سر رختخواب می تواند احتمال ریفلکس را در هنگام خواب کاهش دهد.
اجتناب از کمربندهای تنگ و لباس، باعث کاهش فشار روی دیواره شکمی می شود و بلعیدن آن آسانتر می شود در حالی که کاهش ریفلاکس اسید را کاهش می دهد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فرهاد
 1. 5 / 5

سلام آقای دکتر من ساکن شیراز هستم
فرزند 5 ساله من از 2 سالگی دچار لرزش های شدید (شبیه تشنج) شده انواع دارو های صرع مصرف کرد و جواب نداده تا اینکه دکتر گوارش با اندسکوبی اعلام کرد التهاب معده و مری دارد . همچنین ریفلاکس شدید.و فتق معده
آیا لرزش...

سلام آقای دکتر من ساکن شیراز هستم
فرزند 5 ساله من از 2 سالگی دچار لرزش های شدید (شبیه تشنج) شده انواع دارو های صرع مصرف کرد و جواب نداده تا اینکه دکتر گوارش با اندسکوبی اعلام کرد التهاب معده و مری دارد . همچنین ریفلاکس شدید.و فتق معده
آیا لرزش های شبیه تشنج می تواند علایم ریفلاکس باشد
تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرهاد
 1. 5 / 5

با سلام
رفلاکش شدید می تواند مربوط به فتق هیاتال باشد ولی تشنج ارتباطی با فتق ندارد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search