پزشکی

پارگی پرده گوش: علائم، علل و درمان

معاینه گوش

یک پرده گوش سوراخ شده ممکن است به علت تروما، تغییرات ناگهانی در فشار هوا یا صدای بلند باشد. اکثر موارد طبیعی به نظر می رسند اما در برخی ممکن است به کمک پزشکی نیاز داشته باشند. پرده گوش یک غشای نازک درون گوش است که باعث تشخیص ارتعاشات صدا و انتقال آنها به مغز می شود.

همچنین نقش مهمی در حفاظت از گوش داخلی از باکتری ها و دیگر اشیای خارجی بازی می کند. پرده صماخ سوراخ شده (یا پرده گوش سوراخ شده) وقتی رخ می دهد که این غشا پاره یا آسیب دیده باشد که منجر به کاهش شنوایی و احتمالاً عفونت گوش می شود. علائم سرگیجه پشت سرهم نباید نادیده گرفته شود و باید مراقبت های پزشکی از سلامت شنوایی و گوش شما انجام شود.
بسیاری از علائم و نشانه های سوراخ شدن پرده گوش ممکن است شامل یکی یا بیشتر از موارد زیر باشد که عبارتند از:
درد گوش
هنگام عطسه کردن یا دمیدن بینی، صدای سوت زدن می دهد.
کاهش در شنوایی یا از دست دادن شنوایی.
زنگ در گوش.
احساس چرخش.
حالت تهوع.
استفراغ.
التهاب یا عفونت گوش میانی.
علل نسبتاً شایع پارگی پرده گوش عبارتند از عفونت، حوادث اتومبیل، آسیب های ورزشی و قرار دادن اشیای خارجی در گوش.
یک پارگی پرده گوش به طور معمول توسط اتوسکوپ تشخیص داده می شود (با استفاده از یک اتوسکوپ)، با این وجود، پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های سلامت می تواند آزمایش های بیشتری را انجام دهند.
درمان پارگی پرده گوش از فرد به فرد متفاوت است بعضی از افراد نیاز به درمان ندارند در حالیکه دیگران ممکن است نیاز به تعمیر جراحی گوش و حلق و بینی داشته باشند.
(تقریبا دو ماه) طول می کشد تا پارگی پرده صماخ بهبودی پیدا کند.
اکثر مردم تمام شنوایی خود را از دست نمی دهند با این حال، به ندرت، ممکن است از دست دادن شنوایی در گوش آسیب دیده رخ دهد.
وقتی که پارگی پرده بهبود می یابد نباید شنا کنید و یا در فعالیت های جسمانی خاص شرکت کنید برای  تمرین مجدد از دکتر خود بپرسید.
شما می توانید با درمان عفونت گوش میانی، جلوگیری از تغییرات شدید فشارهای جوی، جلوگیری از قرار دادن اقلام در گوش، جلوگیری از خارج کردن واکس گوش با سواب پنبه و جلوگیری از سر و صدا در سطوح بالا، از سوراخ شدن پرده گوش جلوگیری کنید.

پرده گوش سوراخ شده ممکن است به علل مختلف باشد:

عفونت گوش میانی، که ممکن است به پرده گوش آسیب برساند. عفونت اغلب با ترشح چرکی از وسط گوش به بیرون می آید.
علائم و نشانه های عفونت گوش میانی
عفونت گوش میانی (عفونت گوش میانی) می تواند توسط باکتری ها و ویروس ها و قارچ ها ایجاد شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است دارای عفونت گوش باشد عبارتند از:
درد گوش
مشکلات شنوایی
در گوش ممکن است احساس گرفتگی شود
سردرد
آسیب مستقیم به گوش مانند یک ضربه سخت به گوش.
صدای ناگهانی و بسیار بلند مانند انفجاری که در نزدیکی شما اتفاق می افتد می تواند در اثر موج های شوک، پرده گوش شما را پاره کند. معمولاً این نوع آسیب شدید است و می تواند به کاهش شنوایی و وزوز گوش (زنگ در گوش) منجر شود.
Barotrauma، که ناشی از تغییر ناگهانی فشار هوا است که منجر به اختلاف شدید فشار بین گوش خارجی و گوش میانی می شود. یک هواپیما در حال نزول به علت افزایش تنش روی پرده گوش، موجب درد گوش می شود.
کشیدن یک جسم خارجی مثل مداد یا قیچی به گوش ممکن است به غشاء آسیب برساند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های پاره شدن پرده گوش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

صدای سوت زدن هنگام عطسه کردن یا دمیدن در بینی .
کاهش شنوایی.
از دست دادن شنوایی.
وزوز گوش (زنگ در گوش).
سرگیجه موضعی.
حالت تهوع.
استفراغ.
التهاب گوش میانی (اوتیت گوش میانی).
با عفونت، درد.
با عفونت، خارج شدن ترشحات چرکی از کانال گوش.
با عفونت، ترشحات خونی از کانال گوش.
با cholesteatoma، ترشحات کانال گوش خارجی که ممکن است حاوی خون باشد.
با کلستئاتوم، کاهش شنوایی و احتمالاً درد، سرگیجه، وزوز گوش، درد و سردرد.
عوارض ناشی از پارگی پرده گوش شامل اختلالات ویستیبولار (لابرنتایتیس، لابرنتیت باکتریایی، نوریت وستیبولار، بیماری منیر) و ماستوئیدیت است.

درمان پارگی پرده گوش چیست؟

درمان پارگی پرده گوش بستگی به علائم، اندازه پارگی و یک ارزیابی ریسک و سود آن توسط دکتر و خودتان برای تعیین بهترین شرایط برای شما دارد.
برخی افراد در پرفوراسیون پرده گوش علائم کم و یا هیچ نشانه ای ندارند و برای این افراد درمان پزشکی لازم نیست با این حال، اگر فرد در فعالیت های خاصی از شیوه زندگی مانند ورزش های آبی یا غواصی شرکت کند آنها باید با پزشک خود در مورد درمان های بالقوه و یا ریسک ها و مزایای درمان صحبت کنند.
سوراخهای بزرگتر ممکن است باعث کاهش شنوایی شود آزمونهای شنوایی شناختی می تواند به تعیین میزان شنوایی کمک کند سوراخ های بزرگتر ممکن است در جراحی ترمیم شوند اما مجدداً افراد باید از پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های پزشکی خود در مورد خطر مزایای جراحی پرده گوش در برابر استفاده از شنوایی صحبت کنند.
ضد درد (OTC) برای درد گوش یا آسیب گوش به علت سوراخ شدن استفاده می شود مکلیزین (Antivert) می تواند برای سرگیجه استفاده کرد گاهی اوقات، آنتی بیوتیک ها برای عفونت باکتری ها ممکن است استفاده شوند Eardrops ممکن است به کاهش ناراحتی گوش کمک کند.
چه مدت طول می کشد تا پارگی پرده گوش ترمیم شود؟
به طور متوسط، یک پرده گوش پاره شده می تواند در حدود دو ماه بهبود یابد پارگی های کوچک ممکن است سریعتر بهبود یابند برخی از پارگی های بسیار بزرگ و گاهی اوقات بعضی از پارگی های کوچک ترمیم نمی شوند برای این مشکلات، یک دکتر چشم، گوش، بینی و گلو (جراح گوش و حلق و بینی) ممکن است از چربی، عضله یا مواد دیگر مانند پچ کاغذ برای بستن سوراخ استفاده کند (Myringoplasty، Tympanoplasty)
میرنگوپلاستی - اگر سوراخ یا پارگی در پرده صماخ کوچک باشد ممکن است پزشک شما ابتدا سعی کنید حفره را با ژل یا یک بافت کاغذ مانند پچ کند این روش 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و اغلب می تواند در دفتر دکتر با بیهوشی موضعی انجام شود.
تیمپانوپلاستی - یک تیمپانوپلاستی انجام می شود اگر سوراخ گوش شما بزرگ باشد یا اگر شما یک عفونت مزمن گوش دارید که نمی تواند با آنتی بیوتیک درمان شود به احتمال زیاد این جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد گرفت شما در طول این روش بی هوش خواهید بود.
نخست جراح از یک لیزر برای پاک کردن بافت اضافی یا بافت اسکاری که در گوش میانی شما ساخته شده است استفاده می کند سپس یک تکه کوچک از بافت یک غلاف ورید یا عضله می گیرد و به پرده صماخ در نزدیک سوراخ گرافت می کند جراح یا از طریق کانال گوش برای تعمیر پرده صماخ اقدام و یا یک برش کوچک در پشت گوش شما انجام  و به پرده صماخ دسترسی پیدا می کند
این روش معمولاً دو تا سه ساعت طول می کشد.
اسیکولوپلاستی - اسیکولوپلاستی بر سه کم استخوان گوش شما، که به اسکیزل معروف است و توسط عفونت های گوش یا تروما آسیب دیده است انجام می شود این روش نیز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود استخوان ها را می توان با استفاده از استخوان های یک اهدا کننده یا با استفاده از دستگاه های پروتز جایگزین کرد.

بیشتر بخوانید: 6 درمان موثر گوش درد | 15 درمان خانگی برای جوش در گوش

عوارض پارگی پرده گوش

خطرات مربوط به هر نوع جراحی وجود دارد خطرات ممکن است شامل خونریزی، عفونت در محل عمل جراحی و واکنش های آلرژیک به داروها و بیهوشی در طول مراحل درمان باشد.
عوارض ناشی از جراحی تعمیر گوش و حلق و بینی نادر است اما می تواند شامل موارد زیر باشد:
آسیب به عصب صورت و یا عصب کنترل کننده احساس طعم و مزه.
آسیب به استخوان گوش میانی شما، باعث کم شنوایی می شود.
سرگیجه.
ترمیم ناقص سوراخ در محل پارگی.
افت شنوایی متوسط یا شدید.
 Cholesteatoma که یک رشد غیر طبیعی پوست در پشت پارگی است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. زهرا
  1. 5 / 5

سلام دکتر، خسته نباشین.
چند سال پیش حدود 3 سال، سرما خوردم از اون موقع خلط گلو آوردم، الانم ماهی هس ک ب طور شدیدی خلط گلو دارم وعلاوه بر آن بینیم به ثانیه نمیکشه پر میشه، در حدی ک بعضی وقتا تو خواب احساس خفگی میکنم، دکتر هم رفتم ولی نشد، دیشب ک...

سلام دکتر، خسته نباشین.
چند سال پیش حدود 3 سال، سرما خوردم از اون موقع خلط گلو آوردم، الانم ماهی هس ک ب طور شدیدی خلط گلو دارم وعلاوه بر آن بینیم به ثانیه نمیکشه پر میشه، در حدی ک بعضی وقتا تو خواب احساس خفگی میکنم، دکتر هم رفتم ولی نشد، دیشب ک حالم خیلی بد بود به هنگام فین کردن احساس کردم پرده گوشم پاره شد، الان گوش سمت راستم خیلی درد میکنه، حتی نواحی پایین ترش تا گلومم درد داره، وقتی گوش چپمو میگیرم می بینم شنوایی گوش سمت راستم خیلی کم شده.
الان با خلط گلو و پر شدن زود ب زود بینی قبلا باز فین میکردم حالم بهتر میشد، اما الان که دیگه احتمالا پرده گوشم پاره شده دیگه اون کارم نمیتونم انجام بدم.
لطفا سریعا راهنماییم کنین.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. Jamal
  1. 5 / 5

خیلی خوب و مفید بود،ممنونم.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search