پزشکی

عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک ها در طولانی مدت

عوارض مصرف زیاد انتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که برای درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرند اما استفاده طولانی مدت می تواند باعث عوارض جانبی مانند مشکل گوارشی، مقاومت دارویی و غیره شود.


آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که معمولاً پزشکان برای درمان بیماری های مختلف تجویز می کنند این داروها می توانند در آزمایشگاه تولید شوند یا به طور طبیعی توسط میکروارگانیسم های دیگر تولید شوند آنتی بیوتیک ها با مهار رشد باکتری ها کار می کنند آنها معمولاً برای 7 تا 14 روز تجویز می شوند با این حال، در موارد خاص، به ویژه در بیماری های درازمدت، توصیه های طولانی مدت استفاده از آنتی بیوتیک ها است که معمولاً با عوارض جانبی مختلف همراه است به همین دلیل بسیار مهم است که تأمین کننده خدمات سلامت و درمان شما عوارض جانبی مصرف طولانی مدت و همچنین جوانب مثبت آن را در نظر می گیرد.

عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت

1. آنتی بیوتیک ها می توانند به مشکلات گوارشی منجر شوند

در بسیاری از بیماران که درمان با آنتی بیوتیک را دریافت می کنند مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، نفخ و یا اسهال ایجاد می شود یکی دیگر از عوارض جانبی رایج آنتی بیوتیک های طولانی مدت، فقدان اشتها است امکان درد شکم نیز وجود دارد به طور کلی این عوارض جانبی خفیف تا متوسط هستند و خودشان به تنهایی حل می شوند با این حال، در موارد شدید مشکلات گوارشی ناشی از استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیکها، باید به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. آنتی بیوتیک ها می توانند تاثیر منفی بر ایمنی داشته باشند

همانطور که گفته شد آنتی بیوتیک ها نه تنها باکتری های بد، بلکه باکتری های خوب بدن انسان را نیز از بین می برند این بدان معنی است که آنتی بیوتیک ها، به ویژه برای دوره های طولانی مدت، تاثیر منفی بر فلور طبیعی روده دارند سیستم ایمنی بدن به شدت به تعادل بین باکتری های خوب و بد وابسته است هرچقدر دیگر آنتی بیوتیک ها را بیشتر مصرف کنید احتمال ایجاد عفونت بیشتر می شود زیرا فلور روده معمولی تخریب می شود.

3. آنتی بیوتیک ها می توانند خطر بیماری های متابولیک را افزایش دهند

فلور روده نرمال نقش کلیدی در سلامت کلی دارد یکی از عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک های طولانی مدت، تخریب فلور روده ای طبیعی است که نقش مهمی در توسعه اختلالات متابولیکی و بیماری های التهابی ایفا می کند قرار گرفتن در معرض طولانی مدت آنتی بیوتیک ها مرتبط با دیابت، سندرم متابولیک، چاقی و غیره است

4. آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به دیابت نوع 1 را افزایش می دهد

تعداد بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 روز به روز در حال رشد است محققان بر این باورند که برای این خطر بالاتر از دیابت نوع 1، ارتباط بین استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها و توسعه دیابت، یک بیماری خودایمنی وجود دارد.

5. آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به عفونت مخملی واژن شوند

آنتی بیوتیک ها نه تنها با فلور طبیعی سیستم دستگاه گوارش مواجه می شوند بلکه با فلور باکتری طبیعی واژن نیز مواجه می شوند یکی از عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت، ایجاد عفونت مخمر واژینال است.

6. آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به زخم ها، تاول و زخم های دهان شوند

استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به زخم، تاول و زخم های دهان به علت کاندیدیازیس یا تورم دهانی شود.

7. آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به تغییر رنگ دندان شوند

یکی از عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک ها، تغییر رنگ دندان به ویژه پس از استفاده از تتراسایکلین است این امر مخصوصاً زمانی است که تتراسایکلین در دوران کودکی، نوزادان و کودکان زیر 8 سال در طول زمان دندان های در حال رشد مصرف شود این تغییر رنگ دندان دائمی و ذاتی است استفاده از تتراسایکلین در دوران بارداری حتی ممکن است بر رشد کودک در رحم، بیشتر در نیمه دوم بارداری تاثیر بگذارد اگر تتراسیکلین در موارد دیگر استفاده شود تغییر رنگ دندان برگشت پذیر، سطحی و بیرونی است.

8. آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به آلرژی شوند

واکنش های آلرژیک به آنتی بیوتیک ها رایج است پنیسیلین و سفالوسپورینها مواردی هستند که عمدتاً باعث واکنش های آلرژیک از جمله موارد خفیف، متوسط و حتی تهدید کننده زندگی مانند شوک آنافیلاکتیک می شوند اگر یک واکنش آلرژیک شدید به یک آنتی بیوتیک دارید باید کمک اورژانسی دریافت کنید با این حال، برای اکثر مردم، واکنش به آنتی بیوتیک ها با علائم و نشانه های زیر خفیف تا متوسط است.
بثورات پوستی
کهیر
خس خس کردن
سرفه
حس تنگی در گلو

9. آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به مقاومت شوند

اگر برای مدت زمان طولانی از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید به راحتی می تواند مقاومت ایجاد شود به این معنی که یک آنتی بیوتیک خاص علیه یک باکتری خاص کار نمی کند این یکی از عوارض جانبی جدی استفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت است بیشتر آنتی بیوتیک هایی که برای مدت طولانی از آنها استفاده می کنید بیشتر احتمال بروز مقاومت آنتی بیوتیکی وجود دارد این باعث می شود که عفونت های خاص برای درمان بسیار مشکل باشد.

10. آنتی بیوتیک ها می توانند اثرات جانبی خاصی برای شما ایجاد کنند

قبل از استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی، اطمینان حاصل کنید که برچسب ها را می خوانید برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند منجر به عوارض جانبی خاصی شوند که ممکن است شما تجربه کرده یا نداشته باشید به عنوان مثال، اگر شما تتراسایکلین مصرف می کنید ممکن است حساسیت بیشتری به نور ایجاد کند از سوی دیگر، اگر شما در حال مصرف فلوروکینولون ها هستید ممکن است تندینوپاتی ایجاد کند به همین علت، ابتدا باید با ارائه دهنده خدمات سلامت خود مشورت کنید بنابراین دکتر شما می تواند تعیین کند که آیا شما می توانید از یک آنتی بیوتیک خاصی استفاده کنید یا خیر. همچنین، فراموش نکنید که برای جلوگیری از تعاملات دارویی، هر دارو که ممکن است از آن استفاده کنید را ذکر کنید.

11. آنتی بیوتیک ها می توانند به چاقی منجر شوند

بیشتر آنتی بیوتیک هایی که برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنید خطر ابتلا به چاقی را بالا می برند این امر مخصوصاً در صورتی است که در طول دوران کودکی آنتی بیوتیک ها در مقادیر زیاد مصرف شوند.

12. آنتی بیوتیکها با آسم مرتبط هستند

همانطور که گفته شد آنتی بیوتیک ها با مهار رشد باکتری ها در بدن انسان، از جمله هلیکوباکتر کار می کنند هلیکوباکتر یکی از باکتری های ناخواسته است که می تواند سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد با این حال، هلیکوباکتر همچنین احتمال ابتلا به آسم را 30٪ کاهش می دهد.
نتیجه
آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که همه ما در حال حاضر و پس از آن برای درمان مشکلات سلامتی مختلف استفاده می کنیم با این حال، قبل از استفاده از آنتی بیوتیک ها برای مدت زمان طولانی، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود مشورت کنید.
اطمینان حاصل کنید که آنتی بیوتیک ها را فقط برای درمان عفونت های باکتریایی مصرف کنید از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های ویروسی استفاده نکنید اجازه دهید بیماری های خفیف بدون هیچ گونه دارویی خودشان درمان شوند به این ترتیب شما از ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک جلوگیری خواهید کرد.
مقالات مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. Mahmood

با سلام؛
امیدوارم همیشه در سلامتی کامل به سر ببرید.
خواهر من حدود 38 سال سن داره مدت زمان زیادی آنتی بیوتیک مصرف کرده و الان تمام این عوارضی که شما توضیح دادید رو داراست.چطوری کمکش کنم.همش گریه میکنه شدیدا افسرده شده ضعیف شده یه بچه 1 ساله داره...

با سلام؛
امیدوارم همیشه در سلامتی کامل به سر ببرید.
خواهر من حدود 38 سال سن داره مدت زمان زیادی آنتی بیوتیک مصرف کرده و الان تمام این عوارضی که شما توضیح دادید رو داراست.چطوری کمکش کنم.همش گریه میکنه شدیدا افسرده شده ضعیف شده یه بچه 1 ساله داره به اونم خیلی دارو میده.بچه هم خیلی حال ناخوشی داره.آقای دکتر چطوری میشه به این کابوس پایان بدیم.لطفا کمکم کنید
تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search